Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ;


mariantinos

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡ  

1.220

  1. 1. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡ

    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ
    • ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ
    • ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΟ


Recommended Posts

Εγω είμαι απο τις "τυχερες" του ιδιωτικού τομέα, που, αν και πηγαίνω στη δουλεια, δεν πληρωνομαι!!!!!

Και μη μου πείτε ότι είμαι η μονη!!!!

Είμαι πάλι έγγυος και κάθε μέρα αφήνω το μικρουλακι μου και τρ΄εχω με ηλεκτρικό, μετρό και λεωφορείο, γεμιζω στα μικροβια, για να πάω στη δουλεια μου.

Πηγαίνω μόνο και μόνο για την ασφάλιση, για να μπορέσω να πάρω τα επιδόματα τοκετού και μητρότητας.

Έχω σκεφτεί παρα πολλές φορές την επίσχεση, αλλα μετα, Καπουτ ένσημα, Καπουτ επιδόματα.

Και τα επιδόματα εΙναι αρκετά λεφτά!!!

Οπότε, σταματαω να γκρινιαζω, αφήνω το μικρουλινι μου κάθε μέρα και πηγαίνω στη δουλεια, που πιστεύω ότι καααααποτε θα με πληρώσει.

Αυτα....τα ωραία. Έχουμε εργασιακό μεσαίωνα.....;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να σας πω βρε κορίτσια. Εγώ δεν το σκέφτηκα καν. Είναι όπως έχεις μάθει και εννοείται με βάση τι οικονομικές ανάγκες έχεις. Εγώ έμαθα από τα 19 μου να τα κάνω όλα μαζί. Σπούδαζα και δούλευα, δούλευα και έκανα σεμινάρια, δούλευα-έκανα παιδί και πάλι σπούδαζα και τώρα πάλι το ίδιο, δέυτερο παιδάκι μαζί με δουλειά και μεταπτυχιακό. Το έχω δεδομένο ότι δεν θα τα παρατήσω. Βέβαια όχι ότι αν είχα την οικονομική άνεση δεν θα το σκεφτόμουν αλλά από την άλλη νομίζω ότι δεν θα άντεχα να είμαι μόνο στο σπίτι κτλ. Επίσης πιστεύω είναι και το πως έχεις μεγαλώσει. Εγώ επειδή μεγάλωσα από 3μηνών με νταντά, δεν το θεωρώ τόσο περίεργο και απαράδεκτο να έχω γυναίκα που προσέχει το παιδί μου, ακρή βέβαια να είναι όσο πιο κατάλληλη γίνεται. Τι να πω, η κάθε μια μας επιλέγει ή αναγκάζεται να επιλέξει. Αρκεί κατα τη γνώμη μου, για όσες αναγκάζονται να λείπουν πολλές ώρες από το σπίτι να περνούν έστω και λίγη ώρα με τα παιδάκια τους αλλά να είναι επικοδομιτική.

Link to comment
Share on other sites

ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να σταματήσω να εργάζομαι μετά τη γέννηση των παιδιών μου. κι όχι μόνο για βιοποριστικούς λόγους. αλλά θεωρώ ότι η δουλειά προσφέρει μια ισορροπία στη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι λίγο τυχερή δουλευω μαζί με τη μαμά μου σε κατάστημα,οπότε μοιραζόμαστε τις ώρες,αν έχω κάποια δουλειά ή σήμερα π.χ. δεν ένοιωθα καλά και έκατσα σπίτι με τη ζουζού μου και τα περάσαμε τέλεια..τα απογευματα δουλεύω σε ένα καλλιτεχνικό εργαστήρι με παιδάκια και φέτος τη παίρνω μαζί μου και παιρνάμε super αλλά η αλήθεια είναι οτι η δουλειά με ισορροπεί αν μείνω 2-3 μέρες σπίτι λαλάω ενώ όταν δουλευω γεμίζω μπαταρίες και γυρνάω ανανεωμένη στον άντρα μου και στο παιδί μου..

Link to comment
Share on other sites

να μην γυρισω στην δουλεια δεν παιζει γιατι θα βγαλουμε δισκο στην εκκλησια....Παρολαυτα εχω απο τωρα τυψεις για το τι θα κανω τα διδυμα αφου δεν εχω απολυτως καμια βοηθεια...Σκεφτηκα παιδικο,μετα σκεφτηκα ποσα λεφτα ειναι και ποσες φορες θα αρρωστησουν...Ισως η λυση ειναι μια γυναικα στο σπιτι...Περα ομως απο τις αμφιβολιες αν θα ειναι καλη μαζι τους και θα τα προσεχει ,σκεφτομαι ποια θα αναλαβει δυο μωρα και ποσα θα ζητησει!!!????????????????Μηπως τελικα να παραιτηθω???????????????

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μην γυρισω στην δουλεια δεν παιζει γιατι θα βγαλουμε δισκο στην εκκλησια....Παρολαυτα εχω απο τωρα τυψεις για το τι θα κανω τα διδυμα αφου δεν εχω απολυτως καμια βοηθεια...Σκεφτηκα παιδικο,μετα σκεφτηκα ποσα λεφτα ειναι και ποσες φορες θα αρρωστησουν...Ισως η λυση ειναι μια γυναικα στο σπιτι...Περα ομως απο τις αμφιβολιες αν θα ειναι καλη μαζι τους και θα τα προσεχει ,σκεφτομαι ποια θα αναλαβει δυο μωρα και ποσα θα ζητησει!!!????????????????Μηπως τελικα να παραιτηθω???????????????

 

 

400 για ενα παιδί και 700-900για δυο παιδια. Αλλά χωρίς να σου κάνει δουλειές παρά μονο Ζέσταμα το φαγητό. Αν θες να κάνει και σίδερο τα ρούχα των μωρών ή να σου μαγειρεύει είναι σίγουρα 900.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, το ξέρω οτι είμαι εκτός. Αλλά είδα τις τιμές και τρελλάθηκα.

Εγώ για 4 ώρες, 5ήμερο, δίνω σε μια κυρία 350? και δεν κάνει απολύτως καμία δουλεια, φυλάει μόνο ένα παιδί 14 μηνών και πάντα είναι και κάποιος παππους-γιαγια.

Μήπως μου παιρνει πολλα?

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγες μερες παραιτηθηκα...την ωρα που υπεγραφα με ειχε πιασει ταχυπαλμια.Ξερω οτι θα το μετανιωσω καποια στιγμη αλλα στην παρουσα φαση δε γινοταν να κανω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, το ξέρω οτι είμαι εκτός. Αλλά είδα τις τιμές και τρελλάθηκα.

Εγώ για 4 ώρες, 5ήμερο, δίνω σε μια κυρία 350 και δεν κάνει απολύτως καμία δουλεια, φυλάει μόνο ένα παιδί 14 μηνών και πάντα είναι και κάποιος παππους-γιαγια.

Μήπως μου παιρνει πολλα?

εγώ δίνω 600 για πενθήμερο και οκτάωρο και μου κάνει όλες τις δουλειές. επίσης κρατάει και τον μεγάλο όποτε δεν πάει στον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραιτήθηκα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος. Βοήθεια δεν είχα κ το ενδεχόμενο να αφήσω ένα βρέφος σε ξένα χέρια ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό!!! Προς το παρον δεν το χω μετανιώσει κ ειδικά όταν είμαι δίπλα στο παιδι, η δουλειά μου φαίνεται μακρινό όνειρο!!!επίσης, επειδή αν κ έπαιρνα πολυ καλά χρήματα ήμουν σε ένα πολυ απαιτητικό κ στρεσογονο περιβάλλον θα γυρναγα στο σπίτι τσίτα!!! Οπότε γιατί να την πληρώνουν ο άντρας μου κ το παιδι μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραιτήθηκα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος. Βοήθεια δεν είχα κ το ενδεχόμενο να αφήσω ένα βρέφος σε ξένα χέρια ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό!!! Προς το παρον δεν το χω μετανιώσει κ ειδικά όταν είμαι δίπλα στο παιδι, η δουλειά μου φαίνεται μακρινό όνειρο!!!επίσης, επειδή αν κ έπαιρνα πολυ καλά χρήματα ήμουν σε ένα πολυ απαιτητικό κ στρεσογονο περιβάλλον θα γυρναγα στο σπίτι τσίτα!!! Οπότε γιατί να την πληρώνουν ο άντρας μου κ το παιδι μου;;;

 

Αυτοι ηταν ακριβως οι λογοι που με εκαναν κι εμενα να παραιτηθω.Ηδη ενα χρονο τωρα ειμαι σπιτι με αδειες...και ειμαι πολυ καλυτερα εγω σαν ανθρωπος...πιο ηρεμη.Οσο δουλευα ολα μου φταιγανε.Δε μπορυσα να σκεφτω οτι θα αφησω το παιδι σε αλλον...ασε που η δουλεια μου ειναι μακρυα οποτε θα επρεπε να λειπω ολη μερα σχεδον.Τωρα ειμαι και παλι εγυος...οποτε ηταν λιγο μονοδρομος η αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω δεν ειχα την επιλογη να αποφασισω η εργοδοτρια μου νευριασε μαζι μου που πειρα αδειες αναρρωτικες λογο προβληματων στην εγκυμοσυνη ,,,, Ειχα 4 μηνες ξαπλα με αποκολληση κυστη αιμοραγιες (και να σκεφτειτε οτι εργαζομουν σε χωρο υγειας και εβλεπε τι φαρμακα επερνα ,, που εκει θεωρητικα πιστευεις πως εχουν περισσοτερο κατανοηση ) 5 μηνων πηγα για δουλεια (δεν μπορουσα σπιτι) δεν μου μιλουσε ημουν απο τις 8 το πρωι μεχρι το απογευνα ορθια χωρις να με ρωτησει εστω αν πειναω κατι,,,, φευγοντας ειχα τροχαιο και με μετεφεραν με το εκαβ στο θριασιο απο κει και υστερα δεν ξαναμιλησαμε γεννησα προωρα και ουτε ενα τηλ τπτ. ωσπου περασε ο καιρος και επρεπε να παω για δουλεια ,μιλησαμε στο τηλ . πολυ επιθετικη μαζι μου ..Αμεσως καταλαβαμε με τον αντρα μου οτι θελει να παω να μου σπασει τα νευρα και να με κανει να φυγω , συν οτι μου ειπε η λογιστρια της οτι μετα το 18 μηνο που την υποχρεωνει ο νομος δεν τησ κανω . Δηλαδη θα πηγαινα για δουλεια 7 μηνες περιπου ,καθαρες μερες θα εψαχνα να βρω ανθρωπο να μου κρατησει το παιδι με πληρωμη φυσικα αφου οι δικη μας ειναι δυσκολο ,θαμου εσπαγε τα νευρα και μετα θα με εδιωχνε. ΕΕΕοχι δεν ημουν σε θεση να το περασω ολο αυτο παραιτηθηκα οσο κιαν ηθελα να παω για δουλεια γιατι την αγαπουσα δεν μπορουσα να υποστω ολο αυτο !!!!! Ειχα στεναχωρηθει παρα πολυ με ολη την κατασταση και διαπιστωσα οτι τελικα δεν φταινε οι κοπελες που μενουν εγκυες φταινε και οι εργοδοτες σε μεγαλο βαθμο που μας φερνουν στο σημειο να παραιτηθουμε και μας κανουν να σκεφτομαστε και ασχημα που φεραμε στον κοσμο μωρο !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ,ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ...:(ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΙΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΘΥΜΩΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΛΟΓΕΣ...ΤΥΧΕΡΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

INA καλησπερα μην στεναχωριεσαι !!!εγω ειμαι αθηναια ερωτευτικα πατρινο ,,με εφερε στην πατρα (επιλογη δικη μου) παρατησα την δουλεια μου (κομμωτικη) για να κανω οικογενεια !!!εχω ενα μωρακι 2 μηνων και μελανχολω οταν σκεφτομαι οτι θα ζηταω λεφτα απο τον αντρα μου για να παρω κατι του μωρου μου κ.λ.π!!!εισαι ανεξαρτητη ...μεγαλη υποθεση ...μηπωσ εισαι φρεσκο μαμα???ποσο ειναι το παιδακι σου???

Link to comment
Share on other sites

ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να σταματήσω να εργάζομαι μετά τη γέννηση των παιδιών μου. κι όχι μόνο για βιοποριστικούς λόγους. αλλά θεωρώ ότι η δουλειά προσφέρει μια ισορροπία στη ζωή μου.

 

 

συμφωνω τοσο πολυ!!!!!!!!!!!!!οταν ειμαι ολη μερα με το μωρο καποια στιγμη τα παιζω ,δεν εχω αλλη υπομονη...ειδικα τωρα που ειμαστε στη φαση να περπατησουμε...δεν κανω τιποτα αλλοοοοοο...μα τιποτα .....ολη μερα απο πισω του.......οταν ειμαι δουλεια μου λειπει το πρωι και πραγματικα ειμαι πιο ξεκουραστη οταν ουλευω και πιο χαρουμενη οταν γυρναω να τον δω...εστω και αν στη δουλεια εχουν συμβει τα χειροτερα .....η δουλεια ειναι για μενα μια ψυχαναλυση..στην οποια σε πληρωνουν κιολας....χεχχεχεχε..:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω θα ηθελα πολυ να σταματησω να ειμαι στο σπιτι με το μωρακι μου αλλα δεν μπορω γιατι το κομμωτηριο ειναι δικο μου:? το σκεφτομαι πολυ σοβαρα αλλα οταν εχεις δωσει 30.000 ε για το ανοιξεις το μαγαζι εεε ειναι λιγο δθσκολο να το κλεισεις:?

Link to comment
Share on other sites

ουτε που μου περασε απο το μυαλο να σταματησω να δουλευω...δεν μπορω ουτε να το διανοηθω!τα συνδυαζω και τα δυο ,μπορει να ειναι κουραστικο αλλα νομιζω οτι μπορει να βρει κανεις τη χρυση τομη.ουτως ή αλλως δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να ειμαι μονιμως μ'ενα μωρο και να ζηταω λεφτα απο τον αντρα μου για το παραμικρο.ανεξαρτητη με γνωρισε ανεξαρτητη θα συνεχισω να ειμαι...του ειπα του αντρα μου,αν θες σταματα εσυ να δουλευεις και να εισαι στο σπιτι και να δουλευω εγω.ε απο τοτε δεν ειπωθηκε ξανα κουβεντα για τη δουλεια μου:P(αν και το ψιλοσκεφτοταν να καθισει στο σπιτι με το μωρο:lol:τελικα δεν εγινε!)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου είχα φοβερό πρόβλημα με το να επιστρέψω στη δουλειά .

Μετά απο το 2ο όμως , και αφου κόντεψα να τρελαθώ μέσα στο σπίτι , περίμενα πως και πώς να επιστρέψω.

Βέβαια υπάρχουν ακόμη και σήμερα μέρες που δεεεεεεν θέλω να αφήσω τα παιδάκια μου, αλλά δυστηχώς .... τα οικονομικά....

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ηθελά πολυ να δουλευω. σταματησα οταν ημουν εγκυος στο πρωτο τελειωσε η πρακτικη μου μετα δεν εβρισκα δουλεια και να δουλεψω παλι σε μπαρ και κλαμπ και να ξενυχταω με μωρα δυσκολο. κατι αλλο δε βρισκω σε ωρες που μπορουν να μου κρατησουν τα παιδια.

ειμαι απο τους ανθρωπους που φρικαρουν μεσα στο σπιτι, και εχω μαθει να εχω και λεφτα δικα μου απο τα 18 μου, και ξερετε ποσο δυσκολο ειναι, κυριως αυτο το θεμα, να θες κατι και να μη μπορεις να το παρεις να σου θυμιζει ο αλλος σε καθε τσακωμο ποιος φερνει τα λεφτα στο σπιτι, να θες να κανεις ενα δωρο σε ενα δικο σου ατομο και να μη μπορεις γιατι παλι πρεπει να ζητησεις απ τον αντρα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα το 1ο!!! μακαρι να ειχαμε την οικ.δυνατοτητα να καθησω στο σπιτι κ να μεγαλωνω το κοριτσακι μου!! δυστυχως μ'ενα δανειο να τρεχει δεν φτανει ενας μισθος..οσο το σκεφτομαι οτι σε λιγο καιρο θα γυρισω στην δουλεια μου'ρχεται να βαλω τα κλαματα:-(:-(

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήθελα καθόλου να επιστρέψω όταν γέννησα , Όμως μετά το πρώτο παιδάκι γυρισα πίσω οταν ηταν 9 μηνων περιπου.

Οταν έμεινα έγκυος στο δευτερο σταμάτησα λογω κακης εγκυμοσύνης , μετα καπάκι έκανα και τρίτο και ειχα 2-3 χρονια να παω στην δουλεια.Βεβαια δεν πληρωνόμουν πια γιατι ημουν στον ιδιωτικό τομεα , αλλά λογω μωρων δεν με απολύσανε κιολας.Απλά περιμένουν να επιστρέψω.

Τωρα που πρέπει να αποφασίσω το θεωρω πραγματικα ανούσιο.

Ασε που τα ωρια ειναι έτσι που ποιος θα τα πηγαινει το πρωι σχολείο και ποιος θα τα παίρνει???? Οσες ΄εχουν και μεγαλύτερα παιδάκια θα καταλάβουν.

 

Οπότε πιστευω πως δεν αξίζει!!!

 

Επίσης θέλω πολύ ένα ακόμη παιδάκι και ξερω πως αν επιστρέψω αυτό μαλλον δεν θα γίνει ποτέ.

 

Ελπίζω να παραιτηθώ τους επόμενους μηνες και ας στριμωχτούμε λιγο οικονομικά.Αξιζει τον κόπο πιστευω να μεγαλώνεις μόνη τα παιδιά σου.

Και το ένα το αφήνεις ευκολα καπου, το βολεύεις, από 2-3 και πάνω ειναι σχεδόν αδύνατον!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησα τον μικρο ηταν η δευτερη χρονια που βρισκομου στη γερμανια αρα και να ηθελα δεν μπορουσα να βγω στη δουλεια επειδη δεν γνωριζα τη γλωσσα,ενας αλλος λογος ειναι οτι δεν ειχα που να τον αφησω,η πεθερα δουλευει και παιδικο δεν ηθελα τοσο μικρο και γιαυτο αποφασισα να κατσω σπιτι αφου και τα οικονομικα το επετρεπαν.Παντως και να ειχε δουλεια θα ηθελα τα πρωτα δυο χρονια να ημουν σπιτι οχι παραπανω γιατι δεν παλευεται η κλεισουρα με τιποταααα.....σε λιγο ξεκιναω σεμιναρια και παραλληλα θα δουλευω,ο μικρος ξεκινησε παιδικο οποτε ολα μπαινουν σε μια σειρα.Η μητερα μου λεει...κατσε παιδακι μου να μεγαλωσεις το παιδι σου,μια ζωη θα δουλευεις σαν τον σκυλο και θα χασεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...