Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Οπως νομίζουμε κι εμεις εδώ για την Βουλγαρία,Ρουμανία κ.λ.π. Σας πληροφορώ οτι εκει ειναι και καλυτερα τα πραγματα απο κάτι γνωστούς έλληνες επιχειρηματιες που ζουν εκει...Μπορει να ειναι χαμηλοί οι μισθοί(οχι πολυ χαμηλότεροι απο μας πλέον) αλλα οι τιμες τους δεν συγκρίνονται με τις δικές μας οποτε η ζωή ειναι πιο εύκολη!!

 

Και εγώ παρόμοια ακούω, ότι τα βγάζουν πέρα πιο άνετα, γιατί δεν έχουν τα τρελά έξοδα για ασφάλειες αυτοκινήτου, φόρους και ξαναμαναφορους... Επιπλέον κόβουν τα ξύλα τους για το τζάκι το χειμώνα και φυτεύουν τα λαχανικά τους γιατί δεν μπορούν να αγοράζουν όλα τους τα τρόφιμα και να ζουν άνετα... Και τα σπιτια τους δεν έχουν πάτωμα, είναι κάπως γραφικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα για τους εαυτούς μας: πιστεύετε ότι θα τα καταφέρουμε? Πιστεύετε στην Ελλάδα? Θα ανεβούμε ή θα βουλιάξουμε τελικά? (Το τελικά αφορά στα επόμενα 10 χρόνια όχι στην αιωνιότητα).

Εγώ πιστεύω, αλλά φοβάμαι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τους εαυτούς μας: πιστεύετε ότι θα τα καταφέρουμε? Πιστεύετε στην Ελλάδα? Θα ανεβούμε ή θα βουλιάξουμε τελικά? (Το τελικά αφορά στα επόμενα 10 χρόνια όχι στην αιωνιότητα).

Εγώ πιστεύω, αλλά φοβάμαι.

 

Πιο κάτω δεν έχει να πάμε, ελπίζω.

Και για τη χώρα μου, ακόμα ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι που χρησιμοποιούσαν μαγκάλια δεν είχαν άλλη λύση, ήταν άπειροι όμως...

Δηλαδη ειχαν χρηματα για θερμανση, αλλα αναψαν το μαγκαλι για ατμοσφαιρα; Δεν ξερω κοριτσια, εγω ζω στην ιδια χωρα με την Αννα παντως. Φυσικα υπαρχουν ακομη ευκαταστατες οικογενειες που εχουν τις ανεσεις που περιγραφετε, δεν ειναι δυνατον να γινουν ολοι παμφτωχοι μεσα σε μια μερα. Το θεμα ειναι πως ζει η πλειοψηφια και οτι χρονο με το χρονο η κατασταση χειροτερευει και τεινει να εξαφανιστει η μεσαια ταξη. Σαφως δεν πειναμε ολοι(υπαρχουν κι αυτοι που πεινανε και δεν ειναι λιγοι) αλλα πρεπει να φτασουμε σ αυτο το σημειο για να θορυβηθουμε; Τοτε θα ειναι μαλλον αργα. Δεν βλεπετε πως εξελισσεται η κατασταση; Αυτο θα μας φαει στην Ελλαδα, αν το προβλημα δε χτυπησει τη δικη μας πορτα, σημαινει οτι δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα για τους εαυτούς μας: πιστεύετε ότι θα τα καταφέρουμε? Πιστεύετε στην Ελλάδα? Θα ανεβούμε ή θα βουλιάξουμε τελικά? (Το τελικά αφορά στα επόμενα 10 χρόνια όχι στην αιωνιότητα).

Εγώ πιστεύω, αλλά φοβάμαι.

Δεν ξερω Αννα, αλλα πιστευω οτι τα επομενα χρονια θα ειναι δυσκολα. Ισως ανεβουμε καποια στιγμη αν συνειδητοποιησουμε τι γινεται και αντιδρασουμε εστω με την ψηφο μας, γιατι εμεις τους επιλεγουμε αυτους τους συμπαθητικους κυριους που μας κυβερνανε.

Link to comment
Share on other sites

Για την ψήφο μου: τώρα νιώθω περισσότερο από ποτέ την έκφραση "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα".

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Πιο κάτω δεν έχει να πάμε, ελπίζω.

Και για τη χώρα μου, ακόμα ελπίζω...

 

Αυτό το πιο κάτω είναι που φοβάμαι.

Δεν έχουμε στην πρόσφατη ιστορία παρακμή ανεπτυγμένης χώρας χωρίς πόλεμο ή φυσική καταστροφή, ελπίζω να μη γίνουμε εμείς το δείγμα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Για την ψήφο μου: τώρα νιώθω περισσότερο από ποτέ την έκφραση "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα".

Και σ αυτο δικιο εχεις. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι τουλαχιστον ν αποφυγουμε τις δοκιμασμενες συνταγες που μας οδηγησαν ως εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα εγώ, αλλά οι ειδήσεις. Ξεπούλησαν τα κινητά σε 24 ώρες!

 

Δεν ειναι περιεργο-και ειναι αποτελεσμα της "κρισης".

 

Ποσα κινητα ηταν σε πραγματικους αριθμους? Γιατι οπως λεμε παραπανω, τα λεφτα δεν εχουν εξαυλωθει, απλα συγκεντρωθηκαν στους λιγους. Οι πλουσιοι εγιναν πιο πλουσιοι και η μεσαια ταξη εξαφανιζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαστε Βουλγαρία - Ρουμανία, ούτε η Eurostat λέει αυτό. Λέει ότι είμαστε οι αμέσως επόμενοι στην κατάταξη.

Υπάρχει όμως πολύ δυστυχία γύρω μας.

Το αν επιλέγουμε να τη δούμε ή να μείνουμε οχυρωμένοι στο μικρόκοσμό μας, αυτό έγκειται στο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης του καθενός μας.

 

Πέρσυ επίσης πέθανε μια γυναίκα που ζούσε στο σπίτι της με μηχανική υποστήριξη, επειδή η ΔΕΗ της έκοψε το ρεύμα. Δεν πλήρωνε γιατί... ο ΟΓΑ της είχε κόψει την αναπηρική σύνταξη.

 

Υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν είχαν καταφέρει να έχουν μια καλή ζωή και πριν την κρίση. Η φτώχια δεν εφευρέθηκε το 2010. Αυτοί τώρα είναι στα όρια της εξαθλίωσης.

Τα κράτη δεν είναι εταιρείες. Έχουν ευθύνη να παρέχουν πρόνοια σε όλους τους πολίτες τους, και σε αυτούς που δεν αποδίδουν καλά, και σε αυτούς που δεν είναι "δυνατοί" για να επιβιώσουν, και στους αμόρφωτους και στους αρρώστους και στους χαμηλότερης νοημοσύνης.

 

Δεν υπάρχουν μόνο τα στελέχη που ίσως δεχτήκανε κάποια περικοπή.

Υπάρχουν όσοι ασχολούνταν στις οικοδομές (μηχανικοί, αρχιτέκτονες, οικοδόμοι, αλουμινάδες ...), που έχουν παγώσει, οι δημόσιοι υπάλληλοι που είχαν δάνεια σύμφωνα με μισθούς που δεν υπάρχουν πια, οι απολυμένοι εμποροϋπάλληλοι, οι μικρές και πολύ μικρές επιχειρήσεις που χρωστάνε παντού, οι βενζινοπώλες που δεν πουλάνε πια πετρέλαιο...

 

Κοιτά και η μάνα μου λέει οτι βλέπει συνεχεια νέους ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια να φάνε και με πιάνει η καρδια μου οταν το ακούω δεν μπορω να το φανταστώ

Απλα δεν καταλαβαινω οταν παω αθηνα στο THe Mall για παράδειγμα (που ειναι πανακριβο) που ειναι τα περισσότερα ΣΚ τιγκα και ολοι χαλάνε τα ωραία τους λεφτά ... Μα που τα βρίσκουν ρε παιδια που πανε στον Ζάρα και χαλάνε 200 ευρώ για το γμτ ;; Μα δεν μπορει να ειναι ολοι πλούσιοι

Τι γίνεται; Χρεώνονται; Πως ειναι δυνατο σε μια ελλαδα που ψάχνει ο άλλος του πανεπιστημίου στα σκουπίδια για να φαει (δακρύζω που το λέω :-( ) οι φοιτήτριες πανε για ψώνια και χαλάνε μια περιουςια !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πιο κάτω είναι που φοβάμαι.

Δεν έχουμε στην πρόσφατη ιστορία παρακμή ανεπτυγμένης χώρας χωρίς πόλεμο ή φυσική καταστροφή, ελπίζω να μη γίνουμε εμείς το δείγμα.

 

Αννα πιστευω οτι απο το 2007, ζουμε τον Α Παγκοσμιο Οικονομικο Πολεμο. Για ανακατανομη του πλουτου. Ειχαν γινει πολλοι οι υποψηφιοι πλουσιοι με την ανοδο της Κινας και τα χρηματα δεν επαρκουσαν.

Η Ελλαδα εχασε πρωτη...ελπιζω να μην παμε παρακατω οπως λες, μακαρι...

Link to comment
Share on other sites

Babycute σε απαντηση αυτου που ρωτας, δες δημοσιευματα οτι οι εκατομμυριουχοι παγκοσμιως, αυξανονται δεν μειωνονται οπως αυτο

http://www.businessinsider.com/where-the-worlds-millionaires-will-live-in-2018-2013-10

-και στην Ελλαδα.

Ειναι φυσικο να βλεπουμε τοσες αντιθεσεις. Προφανως ενας φοιτητης που ξοδευει 200 ευρω, εχει γονιο που δεν ειναι μισθωτος....

Link to comment
Share on other sites

Αννα πιστευω οτι απο το 2007, ζουμε τον Α Παγκοσμιο Οικονομικο Πολεμο. Για ανακατανομη του πλουτου. Ειχαν γινει πολλοι οι υποψηφιοι πλουσιοι με την ανοδο της Κινας και τα χρηματα δεν επαρκουσαν.

Η Ελλαδα εχασε πρωτη...ελπιζω να μην παμε παρακατω οπως λες, μακαρι...

 

Ίσως κάπως έτσι το γράψουν κάποτε τα βιβλία της Ιστορίας.

 

babycute, δεν ξέρω. Αν ρωτούσαμε τους καταστηματάρχες στο mall αν οι τζίροι τους είναι αντίστοιχοι της κίνησης, θα είχαμε ένα στοιχείο.

Είναι και η ^&*# νοοτροπία μας.

Η μέση Ελληνική οικογένεια είχε φτάσει σε έναν απόλυτο προσανατολισμό προς το θεαθείναι, σε αντίθεση με την παλαιότερη γενιά που ήταν προσανατολισμένη στην αποταμίευση.

Αποτέλεσμα: οι γονείς ζουλιόντουσαν όσο γινόταν (κι όσο δε γινόταν) και παιδιά μεσαίων στρωμάτων μεγαλώνανε σαν πρίγκιπες και πρiγκίπισσες. Τώρα αυτές οι πριγκίπισσες μπορεί να παίρνουν τη σύνταξη και να την κάνουν μπλουζάκια του Ζara, παλιά ήταν Burberrys.

 

Και βέβαια έχουν αναστενάξει οι απλήρωτες πιστωτικές.

 

Το έχουμε χαμένο γενικώς. Οι μισοί είναι σε άρνηση, άλλοι σε κατάθλιψη, και οι χειρότεροι είναι αυτοί που πιστεύουν ότι τους χρώσταγε το σύμπαν λεφτά απλώς για να κάθονται και τώρα χαλάνε τον κόσμο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικα με mall, καφετεριες, μπαρακια, κινητα πανακριβα, ρουχα, παπουτσια, νυχια και πολλα αλλα......πως γινεται η νεολαια να τα κανει οοοολα αυτα? Δεν μπορει να ειναι ολοι οι γονεις πλουσιοι....εχω καταληξει πως μαλλον θυσιαζονται οσο παει για να προσφερουν οτι μπορουν στα παιδια τους...συναναστρεφομαι πολυ με τα νεα παιδια (γυρω στα 20) ...και σιγουρα δεν ειναι για λυπηση;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι βλέπω, στο ιδιωτικό σχολείο που πηγαίνει ο γιος μου, ότι το 2012 υπηρχαν 5 τμήματα Α' δημοτικού, το 2013 6 τμήματα και φέτος 7 τμήματα. και τα δίδακτρα σχεδόν σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Μέρα!

 

Αν μιλήσουμε για ανθρώπους που είτε τα έφερναν βόλτα μετρημένα, είτε είχαν καλούς μισθούς αλλά απολύθηκαν, βράσε όρυζα...

 

Άμα είχαν πάρει και δάνεια, ούτε σεντ για να βράσεις νερό δεν περισσεύει, άσε που μπορεί το ρεύμα να είναι κομμένο.

 

Να μιλήσουμε λοιπόν για την "μεσαία τάξη", λετσ σέι για μια τετραμελή οικογένεια που δουλεύει είτε ο ένας, είτε και οι δύο.

 

Στην πρώτη περίπτωση, αν έχουν να πληρώσουν ενοίκιο, άι ρεστ μάι κέις, άι στο καλό (για βρόντο το βλέπω), άι...(συμπληρώστε)

 

Στη δεύτερη περίπτωση, μεδεδομένη τη δραματική μείωση των αποδοχών τους/πτώση τζίρου αν είναι ελ. επαγγελματίες, την αύξηση της φορολογίας-που σε λίγο θα πληρώνουμε και τον αέρα που αναπνέουμε- υποβαθμίζεται σημαντικά η ποιότητα της ζωής τους και εν τέλει, δουλεύουν για να πληρώνουν φόρους...

 

Τρίτο σενάριο:Νέο ζευγάρι με ένα παιδί και ζει στο ενοίκιο, σας ρωτώ υπάρχει ποτέ περίπτωση χωρίς βοήθεια από τους γονείς του να αγοράσει πχ δικό του σπίτι, με τη σημερινή κατάσταση;Να πάει ταξίδια;Να πάει Σ/Μ και να πάρει πχ μπελούγκα, έστω για δοκιμή;

 

 

Οι συνδυασμοί είναι πολλοί, ενδεικτικά παρέθεσα κάποιες περιπτώσεις. Και βέβαια υπάρχουν και αυτοί που ψάχνουν στα σκουπίδια, ειδικά έξω από μεγάλα Σ/Μ...Τους βλέπω τακτικά. Κ ναι, μένω σε σχετικά "καλή" περιοχή.

 

Δεν ξέρω, γενικά δεν βλέπω φως...

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

. Και βέβαια υπάρχουν και αυτοί που ψάχνουν στα σκουπίδια, ειδικά έξω από μεγάλα Σ/Μ...Τους βλέπω τακτικά. Κ ναι, μένω σε σχετικά "καλή" περιοχή.

 

Επειδή αυτή η παρατήρηση έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ, απλά να πω ότι βλέπουμε στις πολύ καλές και ακριβές συνοικίες ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια, οι οποίοι ΔΕΝ είναι κάτοικοι των περιοχών αυτών, αλλά πηγαίνουν επί τούτου, γνωρίζοντας δηλ. ότι όλο και κάτι "χρήσιμο" θα βρουν στα σκουπίδια των πλουσίων. Πού να πήγαιναν δηλ. να ψάξουν?? στα σκουπίδια στη Δραπετσώνα/Κοκκινιά κλπ. ?? Γιαυτό βλέπουμε τέτοια φαινόμενα στους κάδους στις "καλές" συνοικίες. Ας μην γενικεύουμε όμως ότι οι κάτοικοι αυτών των περιοχών κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους και στην πραγματικότητα ψάχνουν να φάνε από τα σκουπίδια.... Δεν ισχύει, απλά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι βλέπω, στο ιδιωτικό σχολείο που πηγαίνει ο γιος μου, ότι το 2012 υπηρχαν 5 τμήματα Α' δημοτικού, το 2013 6 τμήματα και φέτος 7 τμήματα. και τα δίδακτρα σχεδόν σταθερά.

 

 

Σε πανάκριβο ιδιωτικό κολλέγιο τα τμήματα στην Α΄γυμνασίου από 5 που είχαν ξεκινήσει πριν μερικά χρόνια, αυτή τη στιγμή έχουν φτάσει τα 10 και πάνε για 11 !! Ποιοι είναι αλήθεια όοοολοι αυτοί???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με mall, καφετεριες, μπαρακια, κινητα πανακριβα, ρουχα, παπουτσια, νυχια και πολλα αλλα......πως γινεται η νεολαια να τα κανει οοοολα αυτα? Δεν μπορει να ειναι ολοι οι γονεις πλουσιοι....εχω καταληξει πως μαλλον θυσιαζονται οσο παει για να προσφερουν οτι μπορουν στα παιδια τους...συναναστρεφομαι πολυ με τα νεα παιδια (γυρω στα 20) ...και σιγουρα δεν ειναι για λυπηση;)

 

Σωστά.

Να συμπληρώσω τις ερωτήσεις:

Πώς γίνεται στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς να είμαστε ξανά οι ίδιοι γνωστοί του 2008; Πώς γίνεται οι δρόμοι της Αθήνας να είναι πήχτρα στην κίνηση, όπως προ πενταετίας (και κρίσης); Πώς γίνεται το MALL να έχει τόση κίνηση το τελευταίο τρίμηνο, όπως τα Χριστούγεννα, και να χρειάζεται υπάλληλος για να οριοθετεί την κίνηση στις κυλιόμενες σκάλες;

 

Και από την άλλη, είναι απελπιστική η κατάσταση πολύ μεγάλων τμημάτων της ελληνικής κοινωνίας. Πολύς κόσμος υποφέρει: ΔΕΝ είναι αστικός μύθος ότι παιδάκια πάνε νηστικά στο σχολείο και ότι γίνονται εισαγωγικές στα νοσοκομεία για να ικανοποιηθούν στοιχειώδεις ανάγκες (τροφή, στέγαση, θέρμανση) πολλών συνανθρώπων μας.

 

Η αστική τάξη κανονικά θα έπρεπε να είχε ήδη καταρρεύσει, σύμφωνα και με όσα έγιναν στο παρελθόν σε άλλους λαούς που υπέστησαν τέτοια κρίση και τέτοια διαχείριση της κρίσης. Όμως, στην πράξη, φαίνεται να υφίσταται.

Δύσκολο να το ερμηνεύσει κανείς...

-Άλλοι είχαν συνετή οικονομική πολιτική και δεν είναι εκτεθειμένοι. Αλλά αυτοί δεν κάνουν υπερβολές σε καταναλωτικά αγαθά (ψώνια, μετακινήσεις με αυτοκίνητο) ούτε τώρα.

-Άλλοι έβαλαν μυαλό με την κρίση και αποφάσισαν -επιτέλους- να αξιοποιήσουν την πατρική περιουσία. Και έτσι, σταμάτησαν να ρημάζουν τα χωράφια...

-Άλλοι φοροδιέφευγαν για πολλά χρόνια, οπότε υπάρχει λίπος.

-Και πολλοί δυστυχώς έχουν προσχωρήσει σε ένα γενικευμένο κίνημα "Δεν Πληρώνω". Δεν πληρώνουν τους φόρους τους, τον ΦΠΑ, τη ΔΕΗ, τα δημοτικά τέλη, τη δόση του δανείου αλλά ... (φυσικά!)... ούτε τους συνεργάτες τους. Θεωρούν ότι είναι "δίκαιο" και "εύλογο" να αμείβουν με εξευτελιστικά ποσά τη νταντά τους, να χρωστάνε στο δάσκαλο των παιδιών τους, να πληρώνουν με δόσεις τον όποιο επαγγελματία (τεχνίτη ή λογιστή) χρειάζονται, αλλά την ίδια στιγμή να συνεχίζουν να πηγαίνουν στη δουλειά τους με το ΙΧ, να σουλατσάρουν στα Malls, να πηγαίνουν διακοπές και να αγοράζουν τα καινούρια tablets.

 

Φοβάμαι ότι στην τελευταία κατηγορία είναι πολλοί. Και τολμώ να πω ότι η ύπαρξη αυτής της κατηγορίας είναι πιο προβληματική από το 1% των βαθύπλουτων. Γιατί από τους βαθύπλουτους δεν περιμένει κανείς αλληλεγγύη. Από "αυτούς", όμως, που ανήκουν όπως κι εμείς στον "λαό", περιμένουμε αλληλεγγύη. Δεν τη δείχνουν όμως, κρυβόμενοι πίσω από το δάχτυλό τους, αφού έχουν το άλλοθι "φταίει ο Σαμαράς, ο ΓΑΠ, ο Μπόμπολας κλπ. Εγώ τι είμαι; Κορόιδο να πληρώσω τη νύφη;".

Ε ναι, κορόιδο είσαι. Idiot (=ιδιώτης). Το μόνο που καταφέρνεις είναι να μεταθέσεις τον χρόνο αποπληρωμής κατά 1 γενιά: στα παιδιά σου.

 

 

Προσθήκη: Όπως λένε και τα κορίτσια, τα μεγάλα ιδιωτικά σχολεία δεν έχουν καταλάβει καμία κρίση. Αντίθετα, έχουν άνθιση. Την κρίση βιώνουν τα μικρότερα σχολεία της "μεσαίας" τάξης.

Επίσης, αν κάνετε ένα γρήγορο search, θα δείτε ότι αυξήθηκαν πάρα πολύ οι ιδιωτικές ασφάλειες αλλά και οι ταξινομήσεις νέων αυτοκινήτων τον Σεπτέμβριο.

Ζούμε τελικά σε παράλληλα σύμπαντα, στην ίδια χώρα.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι πως κάποιοι έγιναν πλουσιότεροι και κάποιοι φτωχότεροι. Έτσι συνηθίζεται στις κρίσεις...

Επίσης γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που κάποιοι στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό πανάκριβο, αλλά χρωστάνε δίδακτρα 1 έτους. Το ιδιωτικό όμως δεν τους διώχνει. Έχει να λαμβάνει... Άλλοι γνωρίζω ότι έχουν σταματήσει να πληρώνουν εφορία, λογαριασμούς, χρωστάνε παντού και πολύ σύντομα θα βρεθούν και φυλακή όπως πάει το πράγμα. Τους λες πλούσιους; Όχι. Απλώς χρωστάνε πλέον τόσα πολλά που δεν είναι πλέον εφικτό να μπαλώσουν τρύπες ό,τι και να κάνουν. Γι΄αυτό έχουν κάνει παύση πληρωμών και επιλέγουν να συνεχίζουν να ζουν άνετα, όσο βρίσκονται ακόμα εκτός φυλακής. Λυπάμαι μόνο το παιδάκι που πάει στο ιδιωτικό, ζει άνετα και από τη μια στιγμή στην άλλη θα χρεωκοπήσουν και επίσημα οι γονείς του.

Γνωρίζω κόσμο που συνεχίζει να πηγαίνει στις καφετέριες (αυτή είναι πλέον η διασκέδαση) και μετράει τα ψιλά προκειμένου να πάρει έναν καφέ και 1 πορτοκαλάδα στο παιδί του.

Οπότε μην κρίνετε το μέγεθος της κρίσης ή τον αριθμό των φτωχών από το θεαθήναι, από το πόσοι μαζεύονται στις καφετέριες που έχουν απομείνει ανοικτές, αλλά από το τι ξοδεύουν όσο βρίσκονται σε αυτές, από το πόσα χρωστάνε στην πραγματικότητα.

 

Γνωρίζετε πολλές περιπτώσεις μεσαίας τάξης (το τονίζω) που πλέον είναι σε θέση και να μην χρωστάνε πουθενά και να ζουν άνετα; Εγώ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Να συμπληρώσω τις ερωτήσεις:

Πώς γίνεται στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς να είμαστε ξανά οι ίδιοι γνωστοί του 2008; Πώς γίνεται οι δρόμοι της Αθήνας να είναι πήχτρα στην κίνηση, όπως προ πενταετίας (και κρίσης); Πώς γίνεται το MALL να έχει τόση κίνηση το τελευταίο τρίμηνο, όπως τα Χριστούγεννα, και να χρειάζεται υπάλληλος για να οριοθετεί την κίνηση στις κυλιόμενες σκάλες;

 

Και από την άλλη, είναι απελπιστική η κατάσταση πολύ μεγάλων τμημάτων της ελληνικής κοινωνίας. Πολύς κόσμος υποφέρει: ΔΕΝ είναι αστικός μύθος ότι παιδάκια πάνε νηστικά στο σχολείο και ότι γίνονται εισαγωγικές στα νοσοκομεία για να ικανοποιηθούν στοιχειώδεις ανάγκες (τροφή, στέγαση, θέρμανση) πολλών συνανθρώπων μας.

 

Η αστική τάξη κανονικά θα έπρεπε να είχε ήδη καταρρεύσει, σύμφωνα και με όσα έγιναν στο παρελθόν σε άλλους λαούς που υπέστησαν τέτοια κρίση και τέτοια διαχείριση της κρίσης. Όμως, στην πράξη, φαίνεται να υφίσταται.

Δύσκολο να το ερμηνεύσει κανείς...

-Άλλοι είχαν συνετή οικονομική πολιτική και δεν είναι εκτεθειμένοι. Αλλά αυτοί δεν κάνουν υπερβολές σε καταναλωτικά αγαθά (ψώνια, μετακινήσεις με αυτοκίνητο) ούτε τώρα.

-Άλλοι έβαλαν μυαλό με την κρίση και αποφάσισαν -επιτέλους- να αξιοποιήσουν την πατρική περιουσία. Και έτσι, σταμάτησαν να ρημάζουν τα χωράφια...

-Άλλοι φοροδιέφευγαν για πολλά χρόνια, οπότε υπάρχει λίπος.

-Και πολλοί δυστυχώς έχουν προσχωρήσει σε ένα γενικευμένο κίνημα "Δεν Πληρώνω". Δεν πληρώνουν τους φόρους τους, τον ΦΠΑ, τη ΔΕΗ, τα δημοτικά τέλη, τη δόση του δανείου αλλά ... (φυσικά!)... ούτε τους συνεργάτες τους. Θεωρούν ότι είναι "δίκαιο" και "εύλογο" να αμείβουν με εξευτελιστικά ποσά τη νταντά τους, να χρωστάνε στο δάσκαλο των παιδιών τους, να πληρώνουν με δόσεις τον όποιο επαγγελματία (τεχνίτη ή λογιστή) χρειάζονται, αλλά την ίδια στιγμή να συνεχίζουν να πηγαίνουν στη δουλειά τους με το ΙΧ, να σουλατσάρουν στα Malls, να πηγαίνουν διακοπές και να αγοράζουν τα καινούρια tablets.

 

Φοβάμαι ότι στην τελευταία κατηγορία είναι πολλοί. Και τολμώ να πω ότι η ύπαρξη αυτής της κατηγορίας είναι πιο προβληματική από το 1% των βαθύπλουτων. Γιατί από τους βαθύπλουτους δεν περιμένει κανείς αλληλεγγύη. Από "αυτούς", όμως, που ανήκουν όπως κι εμείς στον "λαό", περιμένουμε αλληλεγγύη. Δεν τη δείχνουν όμως, κρυβόμενοι πίσω από το δάχτυλό τους, αφού έχουν το άλλοθι "φταίει ο Σαμαράς, ο ΓΑΠ, ο Μπόμπολας κλπ. Εγώ τι είμαι; Κορόιδο να πληρώσω τη νύφη;".

Ε ναι, κορόιδο είσαι. Idiot (=ιδιώτης). Το μόνο που καταφέρνεις είναι να μεταθέσεις τον χρόνο αποπληρωμής κατά 1 γενιά: στα παιδιά σου.

 

 

Προσθήκη: Όπως λένε και τα κορίτσια, τα μεγάλα ιδιωτικά σχολεία δεν έχουν καταλάβει καμία κρίση. Αντίθετα, έχουν άνθιση. Την κρίση βιώνουν τα μικρότερα σχολεία της "μεσαίας" τάξης.

Επίσης, αν κάνετε ένα γρήγορο search, θα δείτε ότι αυξήθηκαν πάρα πολύ οι ιδιωτικές ασφάλειες αλλά και οι ταξινομήσεις νέων αυτοκινήτων τον Σεπτέμβριο.

Ζούμε τελικά σε παράλληλα σύμπαντα, στην ίδια χώρα.

 

 

Αψογη τοποθέτηση του θέματος!:P Να συμπληρώσω ότι στην Ελλάδα αυτό που μας έχει σώσει.... να μην καταγκρεμιστούμε με όλα αυτά που έχουν γίνει, είναι δύο πράγματα :

1. Οι στενοί οικογενειακοί δεσμοί

2. Το...."λίπος" που υπήρχε και υπάρχει (έστω και λιγότερο) στις περισσότερες οικογένειες. Ηταν πολύ και δεν τελειώνει εύκολα... Αυτό το έχουν πάρει πρέφα οι ξένοι και προσπαθούν να το απομυζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Α, κ το μολ και το γκόλντεν μπορεί να είναι πηγμένα από κόσμο, δεν ξέρω όμως πόσοι από όλους αυτούς ψωνίζουν. Περισσότερο για βόλτα νομίζω πηγαίνουν, αν λάβει κανείς υπόψη του και τα διάφορα χάπενινγκ που λαμβάνουν χώρα για παιδιά.

 

Τώρα να μου πεις για το κοριτσάκι που είδα στην σε γνωστό κατάστημα υποδημάτων -από το οποίο περνώ πλέον μόνο απέξω, απλά η φίλη μου ήθελα να δει κάτι-και τη λουί με το μαύρο καμβά και τα μούλτι κόλορ γράμματα που μπορεί να στοιχίζει όσο 3-4 μηνιάτικα ενός εργαζόμενου, ναι η οικογένειά της δεν έχει καταλάβει τπτ από την κρίση. Όμως όχι, η πλειοψηφία των φοιτητών δεν είναι έτσι. Τρώνε είτε στην εστία, είτε φαγητό από τη μανούλα (κ καλά κάνουν) και δεν λανσάρουν μοντελάκια καθημερινώς, γιατί δεν υπάρχει περιθώριο καο γιατί μπορεί και να μη γουστάρουν και χρησιμοποιούν ΜΜΜ.

 

Κ ναι, οι καφετέριες είναι γεμάτες, αλλά όπως ειπώθηκε, είναι το τελευταίο οχυρό, η τελευταία πολυτέλεια. Όσο ο Έλληνας έχει καφέ στο ένα χέρι και ποντίκι/τάτς στο άλλο, ξεκουνιέται; Άλλωστε "...στόχος μας είναι να έχει όοοολη η Ελλάδα γουάι φάι...", τάδε έφη υψηλά ιστάμενο στόμα-να φάει έχει;

 

Δείτε γύρω σας. Ξέρω πολλούς φίλους μηχανικούς και δικηγόρους που ζήτησαν διαγραφή από τα ταμεία τους, γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν...Έχω φίλη νομικό που πέραν του παραπάνω, δεν κινεί το αυτοκίνητό της για να μην πληρώσει βενζίνη, γιατί δεν βγαίνει.Δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς και είναι τόσο λυπηρό...Γιατί αγαπητό σβάιν, ΔΕΝ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (κάρτα είναι αυτό που αχνοφαίνεται κει μακριά στον ορίζοντα;). Άνθρωποι νέοι, σε δημιουργική ηλικία που τελικά χαντακώνονται. Κ αντί όλοι οι εργαζόμενοι, όλη αυτή η περίφημη "μεσαία τάξη" να επιδείξει αλληλεγγύη στα μέλη της, ο ένας χαίρεται με τη ζημία του άλλου και κοιτά να του την κάνει κ από πάνω.

 

Άι χαβ νιούς:Δεν είναι ΟΛΟ το σημόσιο διεφθαρμένο, δεν είναι ΟΛΟΙ οι επιχειρηματίες δυνάστες πρός τους υπαλλήλους τους και δεν είναι ΟΛΟΙ οι πολιτικοί για γιαούρτια, αυγά, ντομάτες και μαρόν γλασέ. Αυτή η ολιστική νοοτροπία, τα τσιτάτα και οι λαϊκισμοί έχουν μερίδιο ευθύνης για τη σημερινή κατάσταση. Ο κόσμος δεν έχει καταλάβει τη δύναμή του και το "η ισχύς εν τη ενώσει". Σε τραπέζι τις προάλλες, άκουσα και το εξής υπέροχο:"Ναι, οι τάδε (εννοώντας πολιτικό κόμμα), μου έφτασαν τη σύνταξη εκεί, αλλά θα τους ξαναψηφίσω, γιατί "οι άλλοι" είναι μπήξε-δείξε-βήξε..."Τι να πεις...

 

Ένα παράδειγμα θα σας πω:Με μία γειτόνισσα απευθυνθήκαμε ευγενικά στο Σ/Μ που ψωνίζουμε, λέγοντας ότι δεν αναγτράφουν την προέλευση των φρούτων. Μου είπαν ότι μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά-εφόσον το ζητήσει ο πελάτης-σε μηχάνημα. Κ η ηλικιωμένη που δεν θα ασχοληθεί, γιατί να φάει καρότα Ασωπού, οέο;Την επόμενη φορά, τα προϊόντα είχαν πατρίδα...

 

ΜΙΛΗΣΤΕ!Κ στον συνάνθρωπό σας δείτε τον πατέρασας, τη γιαγιά σας, το παιδί σας, τον εαυτό σας.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή η παρατήρηση έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ, απλά να πω ότι βλέπουμε στις πολύ καλές και ακριβές συνοικίες ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια, οι οποίοι ΔΕΝ είναι κάτοικοι των περιοχών αυτών, αλλά πηγαίνουν επί τούτου, γνωρίζοντας δηλ. ότι όλο και κάτι "χρήσιμο" θα βρουν στα σκουπίδια των πλουσίων. Πού να πήγαιναν δηλ. να ψάξουν?? στα σκουπίδια στη Δραπετσώνα/Κοκκινιά κλπ. ?? Γιαυτό βλέπουμε τέτοια φαινόμενα στους κάδους στις "καλές" συνοικίες. Ας μην γενικεύουμε όμως ότι οι κάτοικοι αυτών των περιοχών κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους και στην πραγματικότητα ψάχνουν να φάνε από τα σκουπίδια.... Δεν ισχύει, απλά.

 

Φίλτατη, δεν είμαι πλουσία κάτοικος Εκάλης...Σε μια όμορφη γειτονιά του κέντρου μένω.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...