Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

Σχετικα με την οικονομικη αναπτυξη που φαινεται να πλησιαζει για οσους τη βλεπουν , απλα τους υπενθυμιζω οτι η ΄΄αναπτυξη΄΄ ειχε ξεκινησει απο τα τελη του 2010.

 

Ολοι το διαβάσαμε – και όλοι – τους ακούσαμε νά λένε …

ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

 

ΔΝΤ : Από τα τέλη του 2010 ή άνάκαμψη της Ελληνικής οίκονομίας ……

ΔΝΤ : Στό τέλος του 2011 ή άνακαμψη στην Ελλάδα …….

Ανάκαμψη στην Ελλάδα από το 2012 βλέπει το Δ Ν Τ ; …

ΔΝΤ : Ανάπτυξη από το 2013 για την Ελλάδα αλλά με την άνεργία στα ύψη…….

ΔΝΤ : Ανάπτυξη στην Ελλάδα από το 2014…..

 

BARROSO : Κουράγιο Ελληνες ανάκαμψη το 2011…

 

COMMISSION : Η ανάπτυξη θα επιστρέψει στην Ελλάδα το 2012 εκτιμά ή Κομισιόν …

COMMISSION : Ανάκαμψη από το τέλος του 2013 για την Ελληνική οίκονομία…

COMMISSION : Ανάκαμψη της Ελληνικής οικονομίας προβλέπει ή Κομισιόν για το 2014…

 

ΟΛΙ ΡΕΝ : Ανάπτυξη από το 2011 για την Ελλάδα …

ΟΛΙ ΡΕΝ : Βλέπει ανάπτυξη από το 2012 για την Ελλάδα…

ΟΛΙ ΡΕΝ : Ελλάδα πάμε για ανάπτυξη το 2013 …..

ΟΛΙ ΡΕΝ : Η Ελλάδα θα επιστρέψει στην ανάπτυξη το 2014

 

OECD : 2011 the recovery in Greece…

ΟΟΣΑ : Ανάπτυξη στην Ελλάδα από το 2012 ….

ΟΟΣΑ : Το 2013 θα έπιστρέψει στην ανάπτυξη ή Ελλάδα …

ΟΟΣΑ : Η Ελλάδα ΜΠΟΡΕΙ νά επιστρέψει στην ανάπτυξη το 2014 …

 

Οικονομική ανάπτυξη στο τέλος του 2011 ʽβλέπειʼ ο Γ. Προβόπουλος …

Επιστροφή στην ανάπτυξη το 2012 ʽβλέπειʼ ο Προβόπουλος…

Προβόπουλος : Η ανάκαμψη μπορεί να ξεκινήσει το 2013…

Προβόπουλος : Ανάκαμψη το 2014…

 

Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ : Το 2011 θα είναι ή τελευταία χρονιά της ύφεσης. Και το 2012 ή Ελλάδα θα έπιστρέψει στην άνάπτυξη…

 

Λ. ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ :Ανάκαμψη από το 2011… (Δεν ήχαμε την τύχη να τον ακούσουμε για το 2012-13-14… αν και δεν νομίζω ότι θα ακούγαμε άλλο ρεφραίν)

 

Γ. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ : ʽΒΛΕΠΕΙʼ ΑΝΑΚΑΜΨΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010…

Γ. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ : Αναμένεται ανάκαμψη το 2011…

Γ. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ : ʽΒλέπειʼ βελτίωση της οίκονομίας από το 2012 …

 

ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ : ʽΒλέπειʼ ανάπτυξη από το τέλις του 2013…

ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ : Ανάπτυξη από το 2014…

 

 

 

http://olympia.gr/2014/01/06/%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CF%87%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B1/

 

 

Και σημερα παλι τα ιδια.

Ανακαμψη , με την ανεργια στα υψη, πρωτια στα πενιχρα εισοδηματα και 3η θεση της Ελλαδας στα ορια της φτωχειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που κάποιοι νομίζουν ότι δεν υπάρχει και τόση φτώχεια και πως δεν έχει πληγεί και τόσο η μεσαία και κάτω τάξη και που βλέπουν και σημάδια ανάπτυξης, πραγματικά με ξεπερνάει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Εκάβη (για άλλη μια φορά :D).

Εγώ στο περιβάλλον μου έχω και άνεργους (που δούλευαν πριν με καλούς μισθούς) και εργαζόμενους που έχουν οι μισθοί τους μειωθεί μέχρι και 50% και αυτοαπασχολούμενους που τώρα κάνουν δουλειές του ποδαριού, έχοντας κλείσει την επιχείρησή τους με χρέη προς εφορία και ΤΕΒΕ, και οικογένειες που μένουν πλέον με παππούδες και γιαγιάδες γιατί δεν μπαίνει στο σπίτι ούτε 1? κάθε μήνα. Στη δε γειτονιά (ευρύτερη) υπάρχουν και οικογένειες χωρίς ρεύμα και χωρίς φαγητό.

Προφανώς από περιοχή σε περιοχή διαφέρουν τα πράγματα (έχει 1000% δίκιο η κοπέλα που είπε νωρίτερα ότι ο δικός μου μόχθος που δεν πληρώνεται πάει στις τσέπες κάποιων που φτιάχνουν βίλες), όμως η πλειοψηφία του κόσμου όχι δεν πάει διακοπές τον Αύγουστο, δε στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό σχολείο, ψωνίζει τα απολύτως απαραίτητα από το Σ/Μ και δεν βάζει πετρέλαιο το χειμώνα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και οσο θα αυξανεται η πιθανοτητα για εκλογες τοσο η οικονομια θα ανακαμπτει.

 

Καλά να "βλέπει" ο Σαμαράς ανάπτυξη (εν όψει εκλογών), αλλά να βλέπουμε και εμείς;:roll:

 

Συμφωνώ με την Εκάβη (για άλλη μια φορά :D).

 

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, "δουλειες δεν υπήρχαν" και για κάποιους σημερινούς σαραντάρηδες που ακόμα έζησαν και ζουν από τη σύνταξη του μπαμπά και δεν ανεξαρτητοποιήθηκαν ουσιαστικά ποτε... Κάτι γεροντοπαλήκαρα κυρίως... Στην ουσία δεν θέλησαν να ξεκινήσουν ποτέ από χαμηλά, γιατί είχαν πλάτες...

 

Αυτοί μελλοντικά θα είναι πολύ περισσότεροι...

 

Αν δεν σου κάνει ο Σαμαράς, θα ψηφίσεις κάποιον που θα σου δώσει ελπίδα, τουλάχιστον, οτι κάτι θα αλλάξει στη μαυρίλα που βλέπεις.

 

Ο νέος άνθρωπος όμως αν τριανταρίσει στο μεταξύ και δεν έχει ξεκινήσει από πουθενα, γιατί τώρα δεν υπάρχουν δουλειές της αρεσκείας του, από πού ακριβώς θα πιάσει το νήμα αν και πότε επέλθει κάτι καλύτερο;

 

Θέλω να πω ότι πες βλέπουμε και σχολιάζουμε τα κακώς κείμενα, αλλά παράλληλα ο καθένας προσωπικά δεν χρειάζεται να βυθίζεται στην απάθεια...

 

Κάποια νησιά βούλιαξαν από κόσμο, δεν θα πήγαινε ο σημερινός 20ρης να περάσει ένα καλοκαίρι; Θα του κακόπεφτε; Και εκεί βέβαια που περάσαν τις καλύτερες σεζόν της τελευταίας 10ετίας τουλάχιστον, βοήθησε και η κρίση στη Μέση Ανατολή, κάποια λίγα μέρη ΠΑΛΙ δεν κάνουν το σταυρό τους και πάλι κατι σαν να τους λείπει... :shock::roll: Δεν έμοιαζαν να αντιλαμβανονται ότι τα τελευταια καλοκαίρια αυτά τα νησιά συγκεντρωναν χρήμα όσο λίγα μέρη ΣΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ!!! Ήμουν εκεί και τα έβλεπα... Σαντορινη... Πάλι όλοι αισθάνονταν έτσι και έτσι και μόνο ένας έκανε το σταυρό του και μακάριζε την τύχη του για τη σεζόν! Ολοι οι άλλοι, μου έλεγε, μουρμουράνε και πάλι φέτος, όπως πάντα!

 

Θυμάμαι όταν έπεσε το τοίχος του Βερολίνου, σκεφτόμουν, ότι αυτό που ζούσαν οι άνθρωποι εκείνη τη στιγμή ήταν κάτι σαν επίγεια κόλαση! Και όμως αρκετές χώρες ορθοπόδησαν, αρκετοί άνθρωποι πήγαν πολύ μπροστά... Όσοι αδράνησαν, δεν κέρδισαν κάτι...

 

Αν δεν υπάρχει ελπίδα για κάτι καλύτερο, κακώς καθόμαστε όλες εδώ και δεν πάμε να παίρνουμε παραγγελιες στα Μακντόναλτνς της Αγγλίας φερ ειπειν...

Link to comment
Share on other sites

Prosopika diameno se aristokratiko proastio me oikogeneies efopliston, viomihanon, megalostelehon kai politikon. Omologo oti den mas aggixe i krisi oste na ehei allaxei idiaitera to viotiko mas

epipedo stin oikogeneia mas omos fainontai kathimerina sto perivallon oi allages. Epeidi i periohi mas einai anaptisomeno proasteio ehei pagosei i oikodomiki drastiriotita kai mataia prospathoun na poulisoun mezonetes oi kataskevastikes eteries pou tous emeinan logo krisis.

 

Sti kathimerinotita tous oi sintopites mas den ekopsan oute ta idiotika sholeia, oute to ski stin elvetia kai ta banua sto monako i kai tis kosmikes exodous.

 

Ola einai shetika, exartatai pou einai o horos diamonis tou kathenos ma gia na antilifthei tis sinepeies tis krisis kathos kai o to pervalon ergasias k gnorimion. Vevaia i krisi ifistatai kai polis kosmis ipoferei se genikes grammes alla pleon afto einai kathestos kai de tha allaxei pistevo.

Omos kai prin ti krisi oi ftohoi itan 2.500.000 stin ellada. Episis na mi xehname kai to mavro hrima pou kikloforei sti hora mas kai apo ton.teleftaio politi akomi.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φαίνεται ακατανόητο για κάποιον που είναι στην επαρχια ο θεσμός του ιδιωτικού σχολειου και να συμπεραίνει ότι αφορά την ελίτ...

 

Τα ιδιωτικά σχολεια ως μεγέθη αφορούν ορισμένες περιοχές του λεκανοπεδίου, δεν καλύπτουν πχ μεγάλα τμήματα της Αττικής. Με δεδομένο ότι παρά την κρίση το ποσοστό του συνολικού μαθητικού πληθυσμου πανελλαδικά παραμένει στο 6%, με αναγωγή, ο ένας στους 5 Αθηναίους, στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό... Όπως τα έστελνε πριν την κρίση... Βγάζοντας από το γενικό πληθυσμό της Αττικής μετανάστες, που δεν τους αφορούσε ποτέ το θέμα, το ποσοστό ανεβαίνει ακόμα... Στέλνω τα δικά μου παιδάκια σε δημόσιo, διευκρινίζω, αλλά μου κάνει εντύπωση το ποσοστό των ιδιωτικών που βλέπω γύρω μου και δεν μειώνεται...

 

Από τέτοιους γονείς ακούω πιο έντονες μουρμούρες για την κριση που πλήττει κάποιους άλλους! Επικαλούμενοι αριθμούς και στατιστικές...

 

Πολλοί εργαζόμενοι γονείς καταφευγουν στα ιδιωτικά για πρακτικούς λόγους. Γιατί τα ωράρια του δημοσίου δεν τους καλύπτουν και θα έπρεπε έτσι και αλλιώς να καταφεύγουν σε "γυναίκα"...

 

Τα νούμερα του αρχικού ποστ μας τοποθετούν κάπου κοντά στη Βουλγαρία... Μια βόλτα στη γειτονική χώρα με το Google Earth - street view - δείχνει αν είμαστε πράγματι τόσο κοντά.

 

Το κλίμα ασφαλώς και δεν είναι ευοίωνο με εκλογές κάθε τρεις και λιγο. Χρειάστηκαν 2-3 χρόνια σταθερότητας για να μας ξαναθυμηθούν οι τουρίστες και τα νεα πρωτοσέλιδα δεν είναι τονωτική ένεση σε αυτό το θεμα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα πράγματα έχουν γίνει πολύ άσχημα... Δυστυχώς. Εμείς σαν οικογένεια πλέον αναγκαζόμαστε να ζήσουμε με το 1/3 του εισοδήματος που έμπαινε κάποτε στο σπίτι και τα έξοδα είναι πολύ πολύ περισσότερα. Οι περισσότεροι στο κύκλο μου έχουν πρόβλημα πλέον. Το αν θα πιεί καποιος 1 καφέ που κάνει πλέον 2 ευρώ δε δείχνει οτι περισσεύουν χρήματα. Δείτε λίγο, πόσοι βάζουν πια πετρέλαιο? Εμείς με μικρό παιδί και ούτε πέρισυ βάλαμε, ούτε φέτος... πριν 2 χρόνια είχαμε τις δουλιές μας, 2 αυτοκίνητα(απαραίτητα για τις μετακινήσεις στη δουλειά) και 1 μεγάλη μηχανή... κάναμε και τις βόλτες μας και τα ταξίδια μας. Τώρα με ένα αυτοκίνητο, το κινούμε όσο λιγότερο μπορούμε και βογκάμε για να πληρώσουμε τις ασφάλειες. Και δουλεύαμε και οι 2 απο παιδιά(20 χρονών). Εγώ πλέον άνεργη ψάχνω για καμια δουλίτσα αλλά να μπαινει και κατι στο σπίτι γιατί άμα είναι με 300 ευρώ και να έχω μετακινήσεις και όλα τα άλλα έξοδα μπαίνω και μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 6% δεν είναι 1 στους 5. Το 20% είναι ένας στους 5.

Δεν έχω εικόνα για το αν τα ιδιωτικά σχολεία έχουν χάσει μαθητές ή όχι,

αλλά να βάλεις στην εξίσωση ένα δεδομένο ακόμη.

Ότι κάποιοι συνεχίζουν το ιδιωτικό χωρίς να έχουν πραγματικά την άνεση.

Έχω γύρω μου ανθρώπους που χρωστάνε τεράστια ποσά στο ΤΕΒΕ ή το ΙΚΑ, αλλά το ιδιωτικό το συνεχίζουν. Το ίδιο και στα υψηλότερα στρώματα. Είδες πχ τον Κωστόπουλο να κόβει το ιδιωτικό?

 

Επειδή σε ό,τι αφορά τα παιδιά μας φτάνουμε στην υπέρτατη θυσία, δεν θα το έβαζα ως δείκτη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είπα. Ότι το θεμα ιδιωτικά σχολεία, σαν μεγέθη, δηλαδή μεγάλα σχολεια που έχουν μεγάλο πληθυσμό, αφορά κυρίως την Αθήνα. Επειδή λοιπόν τα ποσοστά που έχουν βρει αφορούν την Ελλάδα, ειναι αρκετά ασφαλές να πούμε ότι στο θέμα ιδιωτικά σχολεια η επαρχία υποεκπροσωπείται. Άρα το 6% δεν είναι το γενικό ποσοστό της Αθήνας, είναι πολύ παραπάνω. Και εξήγησα ότι μένει απέξω και σημαντικό μέρος της Αττικής. Αρα δεν είναι μόνο η ελίτ που παει εκεί, εγώ τουλάχιστον ξέρω δημοσίους και ιδιωτικούς υπαλλήλους αρκετούς... Μεταξύ αυτών και κάποιους που έχουν σχέση με τη δημόσια εκπαίδευση...

 

Αυτό που λες είναι αλήθεια... Αρκετοί χρωστάνε σε διάφορες μεριές, αλλά δεν έχει επηραστεί το λαίφσταιλ... Δεν πεινάνε αντικειμενικά πάντως...

 

Daisy, τι να πω... : (

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο που μου την έκαναν κι εμένα.......τροφή για σκέψη.......τα καινούρια κινητά των 800 ευρώ (400 με σύνδεση) πώς εξαφανιστήκανε σε μια μέρα στην Αθήνα? Έλληνες δεν τα αγοράσανε? :shock::shock::shock::shock: (δεν έχω κάτι με την Αθήνα, έτσι το άκουσα στις ειδήσεις, έτσι το λέω)

Ακόμα δεν έπεσε πείνα παιδιά.....ο Θεός να μας λυπηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο που μου την έκαναν κι εμένα.......τροφή για σκέψη.......τα καινούρια κινητά των 800 ευρώ (400 με σύνδεση) πώς εξαφανιστήκανε σε μια μέρα στην Αθήνα? Έλληνες δεν τα αγοράσανε? :shock::shock::shock::shock: (δεν έχω κάτι με την Αθήνα, έτσι το άκουσα στις ειδήσεις, έτσι το λέω)

Ακόμα δεν έπεσε πείνα παιδιά.....ο Θεός να μας λυπηθεί...

 

Αυτο μονο; Όλες οι Ελληνίδες φίλες μου συνεχεια στα στούντιο αισθητικής για laser hair removal, θεραπείες για κυτταρίτιδα, μασάζ, νύχια κλπ

Τι λέμε τωρα; Εγω κανω τα μαλλιά μου δυο φορές τον χρονο!!!!

Και by the way δεν ξερω καμμια εδω που ειμαι να κανει τα παραπάνω.. Κανά wax, κανά κομμωτιριο και πολυ

 

Που τα βρίσκουν τόσα λεφτά;;

Και για να τελειώνω οι περισσότερες σαγιονάρες στην ελλαδα ειναι γυρω στα 50 ευρώ... Α;;; Οι δικές μου κάνουν 2!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλενάδες, θα με παλαβώσετε. Ιδιωτικά σχολεία λέει η μια, μποτέ λέει η άλλη, iphone στο λαό λέει η τρίτη.

Εγώ σε άλλη χώρα ζω?

Τι να πω, δε θέλω να αρχίσω με τις ιστορίες του περίγυρού μου, θα είναι λαϊκισμός.

Μη μας διαβάσει ο Σόιμπλε μόνο!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε φιλενάδες, θα με παλαβώσετε. Ιδιωτικά σχολεία λέει η μια, μποτέ λέει η άλλη, iphone στο λαό λέει η τρίτη.

Εγώ σε άλλη χώρα ζω?

Τι να πω, δε θέλω να αρχίσω με τις ιστορίες του περίγυρού μου, θα είναι λαϊκισμός.

Μη μας διαβάσει ο Σόιμπλε μόνο!!!

 

Ποιος ειναι ο Σοιμπλε; Και τι ειναι το μποτε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει κρίση ή ότι δεν είναι αισθητή. Άλλο αυτό όμως και άλλο να συγκρινόμαστε με τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία...

 

Όπως μπορεί να υποψιάζεται κανείς σκοπιμότητες όταν του λένε ότι μπορεί και να μεγαλοποιείται η κρίση, άλλο τόσο μπορεί κάποιος να αναρωτηθεί πώς είναι δυνατόν να μη βλέπει κανείς ότι ευτυχώς το βιοτικό μας επίπεδο απέχει από της Βουλγαρίας... Ακόμα...

 

Πέρυσι στις γιορτές ήρθαν από επαρχία κάτι φίλοι και περίμεναν με αυτά που άκουγαν να μας βρούμε να καίμε τα έπιπλά μας ή τιποτα παλέτες στο τζάκι, για να ζεσταθουμε...

 

Μην ανυσυχείτε, τους έλεγα, πώς τα θυμάστε χρόνια πριν που ερχόσασταν, μποτιλιάρισμα στο mall; Έτσι ήταν. Κάποια πράγματα δεν τα κόβει κανεις εύκολα ή δεν υπάρχει ανάγκη να τα κόψει, άσχετα τι διαδιδει δεξιά και αριστερά...

 

Κάποιες περιοχές της επικράτειας έχουν επηρεαστεί περισσότερο, κάποιες άλλες όχι. Πχ έχουμε φίλους σε περιοχή με εργοστάσια, εξαγωγικές επιχειρήσεις και δουλεύουν κανονικότατα, όπως πάντα...

 

Η αλήθεια είναι ότι στον κύκλο μου δεν έχουμε σχεδόν καθόλου εικοσάρηδες και η εικόνα είναι από τα μπλογκς και από τις διαδόσεις... Έναν έχω στην οικογένεια και βρήκε αμέσως δουλειά μετά το σχολείο σπουδάζοντας παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο Σοιμπλε; Και τι ειναι το μποτε;;;;;

 

Το μποτέ είναι beaute (δεν έχω και Γαλλικό πληκτρολόγιο). Οι υπηρεσίες ομορφιάς και περιποίησης.

 

Το ότι δεν ξέρεις ποιός είναι ο Σόιμπλε αποδεικνύει ότι είσαι ευτυχισμένη.

 

http://www.google.gr/search?client=safari&rls=en-us&q=Σόιμπλε&ie=UTF-8&oe=UTF-8&gfe_rd=cr&ei=VWleVIOeCoXe8gf-lYH4Bg

(δε λειτουργεί, ήθελα να σου δείξω ένα search του google, για να δεις τίτλους από δημοσιεύματα)

Είναι ο υπουργός οικονομικών της Μέρκελ.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει κρίση ή ότι δεν είναι αισθητή. Άλλο αυτό όμως και άλλο να συγκρινόμαστε με τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία...

 

Πέρυσι στις γιορτές ήρθαν από επαρχία κάτι φίλοι και περίμεναν με αυτά που άκουγαν να μας βρούμε να καίμε τα έπιπλά τους στο τζάκι, για να ζεσταθουμε...

 

Μην ανυσυχείτε, τους έλεγα, πώς τα θυμάστε χρόνια πριν που ερχόσασταν, μποτιλιάρισμα στο mall; Έτσι ήταν. Κάποια πράγματα δεν τα κόβει κανεις εύκολα ή δεν υπάρχει ανάγκη να τα κόψει, άσχετα τι διαδιδει δεξιά και αριστερά...

 

Κάποιες περιοχές της επικράτειας έχουν επηρεαστεί περισσότερο, κάποιες άλλες όχι. Πχ έχουμε φίλους σε περιοχή με εργοστάσια, εξαγωγικές επιχειρήσεις και δουλεύουν κανονικότατα, όπως πάντα...

 

Πέρσu και πρόπερσυ πεθάναν άνθρωποι από αναθυμιάσεις από αυτοσχέδια μαγκάλια, το θυμάσαι?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι που χρησιμοποιούσαν μαγκάλια δεν είχαν άλλη λύση, ήταν άπειροι όμως... Στη δεκαετία του 80 που ακόμα τα χρησιμοποιούσε ο κόσμος σποραδικά, υπήρχε η γνώση και δεν πάθαιναν τίποτα οι άνθρωποι. Ήταν μια κοινή γνώση, όπως ότι τώρα δεν δίνουμε μικρά αντικείμενα στα μωρά ή δεν τα αφήνουμε να παίζουν με πλαστικές σακούλες, έτσι και τότε ο κόσμος ήξερε να χρησιμοποιεί μαγκάλια και τα συναφή. Ούτε και το ότι έγιναν τέτοια περιστατικά σημαίνει ότι γίναμε Βουλγαρία ή ότι πρέπει να μοιρολογάμε προκαταβολικά ότι πλησιάζουμε τη Βουλγαρία... Αν το πιστεύουμε, ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Το μποτέ είναι beaute (δεν έχω και Γαλλικό πληκτρολόγιο). Οι υπηρεσίες ομορφιάς και περιποίησης.

 

Το ότι δεν ξέρεις ποιός είναι ο Σόιμπλε αποδεικνύει ότι είσαι ευτυχισμένη.

 

http://www.google.gr/search?client=safari&rls=en-us&q=Σόιμπλε&ie=UTF-8&oe=UTF-8&gfe_rd=cr&ei=VWleVIOeCoXe8gf-lYH4Bg

(δε λειτουργεί, ήθελα να σου δείξω ένα search του google, για να δεις τίτλους από δημοσιεύματα)

Είναι ο υπουργός οικονομικών της Μέρκελ.

 

Καταλαβα τον έψαξα και τον βρήκα.... Κούκλος!

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι στις γιορτές ήρθαν από επαρχία κάτι φίλοι και περίμεναν με αυτά που άκουγαν να μας βρούμε να καίμε τα έπιπλά μας ή τιποτα παλέτες στο τζάκι, για να ζεσταθουμε...

 

Εμενα εδω με έχουν ρωτήσει αν έχουν ψυγεία στην ελλαδα!!!

 

 

Και το θεϊκό απο ενα συνάδελφο (ομολογουμένως παλαβος): "το γαλα το παίρνετε απο τις κατσίκες στην ελλαδα"!!

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι που χρησιμοποιούσαν μαγκάλια δεν είχαν άλλη λύση, ήταν άπειροι όμως... Στη δεκαετία του 80 που ακόμα τα χρησιμοποιούσε ο κόσμος σποραδικά, υπήρχε η γνώση και δεν πάθαιναν τίποτα οι άνθρωποι. Ήταν μια κοινή γνώση, όπως ότι τώρα δεν δίνουμε μικρά αντικείμενα στα μωρά ή δεν τα αφήνουμε να παίζουν με πλαστικές σακούλες, έτσι και τότε ο κόσμος ήξερε να χρησιμοποιεί μαγκάλια και τα συναφή. Ούτε και το ότι έγιναν τέτοια περιστατικά σημαίνει ότι γίναμε Βουλγαρία ή ότι πρέπει να μοιρολογάμε προκαταβολικά ότι πλησιάζουμε τη Βουλγαρία... Αν το πιστεύουμε, ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει...

 

Ας φάνε παντεσπάνι λοιπόν.

Αθηνά μου έχω την καλύτερη εικόνα για σένα και δε θέλω να τσακωθούμε.

Το σταματάω εδώ (δεκτή και μια από σένα, και μετά το αφήνουμε).

 

Δεν είμαστε Βουλγαρία - Ρουμανία, ούτε η Eurostat λέει αυτό. Λέει ότι είμαστε οι αμέσως επόμενοι στην κατάταξη.

Υπάρχει όμως πολύ δυστυχία γύρω μας.

Το αν επιλέγουμε να τη δούμε ή να μείνουμε οχυρωμένοι στο μικρόκοσμό μας, αυτό έγκειται στο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης του καθενός μας.

 

Πέρσυ επίσης πέθανε μια γυναίκα που ζούσε στο σπίτι της με μηχανική υποστήριξη, επειδή η ΔΕΗ της έκοψε το ρεύμα. Δεν πλήρωνε γιατί... ο ΟΓΑ της είχε κόψει την αναπηρική σύνταξη.

 

Υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν είχαν καταφέρει να έχουν μια καλή ζωή και πριν την κρίση. Η φτώχια δεν εφευρέθηκε το 2010. Αυτοί τώρα είναι στα όρια της εξαθλίωσης.

Τα κράτη δεν είναι εταιρείες. Έχουν ευθύνη να παρέχουν πρόνοια σε όλους τους πολίτες τους, και σε αυτούς που δεν αποδίδουν καλά, και σε αυτούς που δεν είναι "δυνατοί" για να επιβιώσουν, και στους αμόρφωτους και στους αρρώστους και στους χαμηλότερης νοημοσύνης.

 

Δεν υπάρχουν μόνο τα στελέχη που ίσως δεχτήκανε κάποια περικοπή.

Υπάρχουν όσοι ασχολούνταν στις οικοδομές (μηχανικοί, αρχιτέκτονες, οικοδόμοι, αλουμινάδες ...), που έχουν παγώσει, οι δημόσιοι υπάλληλοι που είχαν δάνεια σύμφωνα με μισθούς που δεν υπάρχουν πια, οι απολυμένοι εμποροϋπάλληλοι, οι μικρές και πολύ μικρές επιχειρήσεις που χρωστάνε παντού, οι βενζινοπώλες που δεν πουλάνε πια πετρέλαιο...

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εδω με έχουν ρωτήσει αν έχουν ψυγεία στην ελλαδα!!!

 

 

Και το θεϊκό απο ενα συνάδελφο (ομολογουμένως παλαβος): "το γαλα το παίρνετε απο τις κατσίκες στην ελλαδα"!!

Οπως νομίζουμε κι εμεις εδώ για την Βουλγαρία,Ρουμανία κ.λ.π. Σας πληροφορώ οτι εκει ειναι και καλυτερα τα πραγματα απο κάτι γνωστούς έλληνες επιχειρηματιες που ζουν εκει...Μπορει να ειναι χαμηλοί οι μισθοί(οχι πολυ χαμηλότεροι απο μας πλέον) αλλα οι τιμες τους δεν συγκρίνονται με τις δικές μας οποτε η ζωή ειναι πιο εύκολη!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε εκτιμώ πολύ, και ούτε είπα οτι δεν υπάρχουν κατηγορίες που δεν έχουν πληγεί... Απλά ότι από τη δική μου εμπειρία είναι ΠΟΛΥ σπάνιο στην ίδια οικογένεια να μην υπάρχει επίδομα ανεργίας, αποζημίωση, σύνταξη γιαγιάς, δεύτερος μισθός, έτσι ώστε να μην έχει σύμφωνα με τα κριτήρια της eurostat μια οικογένεια να φάει κρέας ή ψάρι δύο γεύματα την εβδομάδα. Αν υπάρχει θα είναι ΠΟΛΥ σπάνιο...

 

Αναρωτιέμαι κιόλας για το δείγμα της Eurostat και κάπου πιστεύω ότι απάντησαν κάπως σαν τους επιχειρηματίες της Σαντορίνης. Με μπόλικη σάλτσα....

 

Πιάνεις ένα ένα τα περιστατικά που τονίστηκαν από τα μηντια μέσα στην κρίση...

 

Ο γιος της συγκεκριμένης γυναίκας αδυνατούσε να καταλάβει ότι έπρεπε να ακολουθήσει μια απλή και πολυδιαφημισμένη διαδικασία για να καταγραφεί η μητέρα του στο συγκεκριμένο πληροφοριακό σύστημα. Η καλή νεράιδα δεν θα έγραφε τη μαμά στο σύτημα παντως. Πίστευε ο γιος ότι η δουλεια του θα γινόταν μέσω βουλευτή... Τώρα τι περάσαν τα μέσα πάλι ως μήνυμα, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...