Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


Recommended Posts

Κοριτσια

Επειδη πιεζομαι πολυ οικονομικα και βεπω οτι μαλλον δεν θα τα καταφερω να κανω υστεροσκοπηση και εξωσωματικη στον γιατρο μου, αρχιζω και το ψαχνω για δημοσιο νοσοκομειο.

 

Γνωριζετε γιατρους εξειδικευμενους στην υπογονιμοτητα σε δημοσια νοσοκομεια στην Αθηνα , που να κανουν υσεροσκοπηση και εξωσωματικη.

 

Τουλαχιστον την υστεροσκοπηση να μπορουσα να την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω την εκανα στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο στα Γιαννενα, εχουν πολη καλη ομαδα, ερχονται ζευγαρια απ ολη την Ελλαδα κ το εξωτερικο κ επειδη θελουν να κανουν ονομα βαζουν τα δυνατα τους. Το αποτελεσμα το βλεπεις στο τικερακι μου. Οτι χρειαστεις εχω τηλ των γιατρων

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Δυστυχως ειμαι αρκετα μακρια και τα εξοδα μετακινησεων και διαμονης ειναι μεγαλα.

 

Εκτος εαν κανω μονο υστεροσκοπηση εκει.

 

Εσυ εχεις κανει υσεροσκοπηση σε αυτην την ομαδα η εξωσωματικη ?? Σου δωσανε το video

 

 

Προτιμω βεβαια Αθηνα γιατι εχω σπιτι εκει και τα εξοδα ειναι πολυ λιγα, αλλα μπορεις να μου στειλεις τα ονοματα γιατρων και τα τηλεφωνα?

Link to comment
Share on other sites

έκανα υστεροσκόπηση στο Αρεταίειο. Μια χαρά πήγαν όλα. Βίντεο δεν μου δώσανε (αλλά και τι να το κάνω;) πήρα μόνο την αναλυτική έκθεση (έβγαλα πολυποδάκι) και μετά επανέλαβα το τέστ παπ.

event.png

hJBDp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πληρώσες κάτι για την υστεροσκόπηση στο Αρεταίειο? Ποιος σου την έκανε? Μπορείς να μου πεις την εμπειρία σου, γιατί θέλω να την κάνω αλλά για ιδιωτικό είναι πολλά τα χρήματα. Την καλύπτουν τα ταμεία?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα

Μετά απο μια αποτυχημένη εβρυομεταφορά με κατεψυγμενες βλαστοκύστες και μια μικρογονιμοποίηση το 2016, ο γιατρός μου ειπε οτι πρέπει να κάνω πάλι υστεροσκόπιση.

Ειχα ήδη κάνει το 2010 και με την πρώτη προσπάθεία είχαμε θετικό αποτέλεσμα και εχουμε ενα παλικαράκι 6 ετών αλλα στις επομενες προσπάθειες τζίφος.

Ο γιατρός είπε ισως απο την πρώτη υστεροσκόπιση και μετα να εχω πάθει ενδομητρίωση και θελει να την επαναλάβω.

 

Επειδή το κόστος ομως ειναι μεγάλο - μου είπαν απο 900-1500 ευρώ σε ιδιωτικα νοσοκομεια - σκεφτομαι να πάω στο αρεταιείο ή σε καποιο αλλο δημόσιο νοσοκομειο.

Γνωρίζει κανεις την διαδικασία? Πρεπει να δωσω κάποια δικαιολογητικά? Πως κλεινω ραντέβου?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καθε μαιευτήριο εχει την δίκη του διαδικασία.

Στο Αλεξάνδρα πχ οι υστεροσκοπηςεις γίνονται μόνο την Τριτη και τις κανουν μόνο 3 γιατροι. Μπορείς να επιλέξεις ποιον προτιμάς, το κόστος ειναι μηδενικό. Θα χρειαστεί να εχεις ένα χαρτί απο τον γιατρο σου που θα λέει πχ, διαγνωστική ή επεμβατική.

θα πρεπει να τηλεφώνησεις στα μαιευτήρια για να δεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 26/9/2014 at 11:39 ΜΜ, manoulina είπε:

Πληρώσες κάτι για την υστεροσκόπηση στο Αρεταίειο? Ποιος σου την έκανε? Μπορείς να μου πεις την εμπειρία σου, γιατί θέλω να την κάνω αλλά για ιδιωτικό είναι πολλά τα χρήματα. Την καλύπτουν τα ταμεία?

Καλησπερα ,εχει κανει καποια κοπελα υστεροσκοπηση στο αττικο νοσοκομειο ?

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εκάνα διαγνωστικη υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρα με μηδενικό κοστος, το μόνο αρνητικο στην ολη διαδικασια ηταν η αναμονη, κατα τα αλλα ολα ηταν μια χαρα, κανενα παραπονο.

Link to comment
Share on other sites

On ‎25‎/‎1‎/‎2018 at 10:57 ΠΜ, Dimitroulaa είπε:

Καλημέρα,

Εκάνα διαγνωστικη υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρα με μηδενικό κοστος, το μόνο αρνητικο στην ολη διαδικασια ηταν η αναμονη, κατα τα αλλα ολα ηταν μια χαρα, κανενα παραπονο.

δημητρα ο γιατρος μου ειπε οτι υπαρχουν δυο τροποι για διαγνωστικη υστεροσκοποπηση ..ο ενας λεει γινεται δωραεαν αλλα δεν σου κανουν ναρκωση και κανει περισσοτερη ωρα 

και ο αλλος με ναρκωση αλλα πρηρωνεις ..\

ισχυει κατι τετοιο ξερεις?

 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, NOYNOYKA είπε:

δημητρα ο γιατρος μου ειπε οτι υπαρχουν δυο τροποι για διαγνωστικη υστεροσκοποπηση ..ο ενας λεει γινεται δωραεαν αλλα δεν σου κανουν ναρκωση και κανει περισσοτερη ωρα 

και ο αλλος με ναρκωση αλλα πρηρωνεις ..\

ισχυει κατι τετοιο ξερεις?

 

ευχαριστω 

Καλησπέρα κορίτσι,

Στο Αλεξάνδρα σου κάνουν η διαγνωστική ή επεμβατικη υστεροσκοπηση. Η διαγνωστικη που εκανα εγω ειναι χωρις ναρκωση, δεν πόνεσα καθόλου κ κράτησε ελάχιστα λεπτά, μόνο η αναμονή μέχρι να μπω ήταν τεράστια, μετά ξεμπερδεψα γρήγορα. Τώρα αν χρειάζεσαι επεμβατικη θα σου κλείσουν ξανά ραντεβού για να πας να την κάνεις με ναρκωση. Αυτό είναι το θέμα στο Δημόσιο ότι δεν το κάνουν ταυτόχρονα όπως γίνεται σε πολλά ιδιωτικά. Αυτό που λες εσύ τουλάχιστον στο Αλεξάνδρα δεν ισχύει. Και όπως σου ξαναειπα μηδενικό κόστος η διαγνωστική. Ότι θες με Ρωτάς. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎28‎/‎1‎/‎2018 at 7:54 ΜΜ, Dimitroulaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσι,

Στο Αλεξάνδρα σου κάνουν η διαγνωστική ή επεμβατικη υστεροσκοπηση. Η διαγνωστικη που εκανα εγω ειναι χωρις ναρκωση, δεν πόνεσα καθόλου κ κράτησε ελάχιστα λεπτά, μόνο η αναμονή μέχρι να μπω ήταν τεράστια, μετά ξεμπερδεψα γρήγορα. Τώρα αν χρειάζεσαι επεμβατικη θα σου κλείσουν ξανά ραντεβού για να πας να την κάνεις με ναρκωση. Αυτό είναι το θέμα στο Δημόσιο ότι δεν το κάνουν ταυτόχρονα όπως γίνεται σε πολλά ιδιωτικά. Αυτό που λες εσύ τουλάχιστον στο Αλεξάνδρα δεν ισχύει. Και όπως σου ξαναειπα μηδενικό κόστος η διαγνωστική. Ότι θες με Ρωτάς. 

καλησπερα ,

στο αττικο νοσοκομειο θα παω να την κανω στο χαιδαρι ..

εσυ την εκανες γιατι εκανες μετα εξωσωματικη ..εγω προσπαθω με φυσικο κυκλο και θελουν να δουν εναν λειτουργουν ολα σωστα

ρε συ εχω αγχωθει γιατι φοβαμαι μην παθω καμια φλεγμονη μετα απο ολο αυτο με την εξεταση και δεν ειναι μετα καλο το περιβαλλον ..ξερεις 

γιατι οσο σε σκαλιζουν 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, NOYNOYKA είπε:

καλησπερα ,

στο αττικο νοσοκομειο θα παω να την κανω στο χαιδαρι ..

εσυ την εκανες γιατι εκανες μετα εξωσωματικη ..εγω προσπαθω με φυσικο κυκλο και θελουν να δουν εναν λειτουργουν ολα σωστα

ρε συ εχω αγχωθει γιατι φοβαμαι μην παθω καμια φλεγμονη μετα απο ολο αυτο με την εξεταση και δεν ειναι μετα καλο το περιβαλλον ..ξερεις 

γιατι οσο σε σκαλιζουν 

 

 

Καλημέρα κορίτσι μου,

Εγώ την έκανα γιατί είχα ήδη αποτυχημένες εξωσωματικες στην πλάτη μου,οπότε ήταν αναπόφευκτο. Αυτό με την φλεγμονή που λες δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, ότι μπορεί να πάθεις απο την υστεροσκοπηση. Μην σε φοβίζει κ μην σε ανησυχεί τίποτα, όλα καλά θα πάνε, θα ξεμπερδέψει τόσο γρήγορα που ούτε θα το καταλάβεις. Εμένα ο φόβος μου ήταν μήπως πονέσω επειδη θα ήταν χωρίς ναρκωση, είχα διαβάσει τόσα πολλά ότι πονάει,ότι πρέπει να γίνεται με ναρκωση κ διαφορά τέτοια κ είχα πάει τρομοκρατημένη. Όταν τελείωσε ο γιατρός του λέω αυτό ηταν; μου λέει τι περιμενες; μα του λέω δεν πονεσα. Καλή επιτυχία κ αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο θα ήταν χαρά μου!! 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,

εξωσωματικη εκανες με φαρμακα κανονικα..εγω εχω προσπαθησει δυο φορες με φαρμακα αλλα κανω κυστικο ωαριο και δεν αφηνει να βγουν αλλα..

ξερεις που οφειλετε αυτο .?.τωρα ο γιατρος μου ειπε με φυσικο κυκλο ...παω και ερχομαι 3 μηνες και την μια σπαει νωριτερα ..την αλλη ειναι μικρο ..ολο κατι γινετε

εχω βαρεθει το περα δωθε ..

αρα θα παω να κανω και την υστεροσκοπηση και βλεπουμε

ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι φτωχη ανταποκτριτρια λογω ηλικιας (41)

(edit admin ακατάλληλη λέξη)... μια φιλη μου εμεινε μονη της και ειναι 45 ..

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, NOYNOYKA είπε:

δημητρα εχεις παρει καθουλου cyclacur?

 

Έχω πάρει cyclakur στην τελευταία προσπάθεια που ήταν με κατεψυγμένα η εμβρυομεταφορα. Οι 2 πρώτες ήταν με φάρμακα, η πρώτη πηγε τσάμπα, έβγαλα μόνο 2 ωάρια με την χαμηλή δόση φαρμάκων λόγω ηλικίας (ήμουν 32 όταν την εκανα). Στην δεύτερη αυξήσαμε την δόση κ κατάφερα κ έβγαλα 7. Για την ηλικία μου, μου έχουν πει ότι κι εγώ τείνω προς την φτωχή ανταπόκριση. Τώρα θα δείξει αυτή η φορά. Για την περίπτωση σου δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Οι φυσικοί κύκλοι θέλουν πολλή υπομονή γιατί πολλές φορές συμβαίνει αυτό που περιγράφεις κ σίγουρα θα περάσει καιρός για να πάρεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αλλά το βασικό δεν φορτώνεται φάρμακα. Σε ποιο κέντρο εισαι; ΑΜΗ  Έχεις κανει; οι ορμόνες σου που βρίσκονται, τις έχεις ελεγξει;

Link to comment
Share on other sites

AMH δεν μου εχει πει κανενας γιατρος να κανω...πηγαινω και με παρακολουθει στον ΕΛΕΝΑ ο κυριος γαβαρης..εκεινος μου εκανε και το το χειρουργειο ινομυωματα

αλλα ενα το μεγαλο δεν μου το εβγαλε γιατι ηταν σε επικυνδινο σημειο.. τωρα μου ειπε να ξεκινησω την πρωτη μερα της περιοδου cyclacur για 21 μερες..

αυτα τι ακριβως κανου ξερεις?μου ειπε οτι βοηθανε για να κανω καλη ωορηξια μπας και παρουμε κανενα ωαριο 

εγω στα φαρμακα λεει δεν ανταποκρινομαι οποτε αναγκαστικα θα παω μου λεει με φυσικο κυκλο

 

εσυ μια χαρα εισαι τα 7 που εβγαλες δειχνουν οτι τα φαρμακα σε βοηθανε και ακομα εισαι μικρη μην απογοητευεσαι 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, NOYNOYKA είπε:

AMH δεν μου εχει πει κανενας γιατρος να κανω...πηγαινω και με παρακολουθει στον ΕΛΕΝΑ ο κυριος γαβαρης..εκεινος μου εκανε και το το χειρουργειο ινομυωματα

αλλα ενα το μεγαλο δεν μου το εβγαλε γιατι ηταν σε επικυνδινο σημειο.. τωρα μου ειπε να ξεκινησω την πρωτη μερα της περιοδου cyclacur για 21 μερες..

αυτα τι ακριβως κανου ξερεις?μου ειπε οτι βοηθανε για να κανω καλη ωορηξια μπας και παρουμε κανενα ωαριο 

εγω στα φαρμακα λεει δεν ανταποκρινομαι οποτε αναγκαστικα θα παω μου λεει με φυσικο κυκλο

 

εσυ μια χαρα εισαι τα 7 που εβγαλες δειχνουν οτι τα φαρμακα σε βοηθανε και ακομα εισαι μικρη μην απογοητευεσαι 

 

 

Σου εχω στειλει pm!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 6 months later...
On 25/1/2018 at 10:57 ΠΜ, Dimitroulaa είπε:

Καλημέρα,

Εκάνα διαγνωστικη υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρα με μηδενικό κοστος, το μόνο αρνητικο στην ολη διαδικασια ηταν η αναμονη, κατα τα αλλα ολα ηταν μια χαρα, κανενα παραπονο.

Κλεινεις ραντεβου στο αλεξανδρα? Καιμετα απο ποσο σ δεχονται ? Χρειαζεται παραπεμπικο ? 

 

On 25/1/2018 at 10:57 ΠΜ, Dimitroulaa είπε:

Καλημέρα,

Εκάνα διαγνωστικη υστεροσκόπηση στο Αλεξάνδρα με μηδενικό κοστος, το μόνο αρνητικο στην ολη διαδικασια ηταν η αναμονη, κατα τα αλλα ολα ηταν μια χαρα, κανενα παραπονο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2019 at 9:36 ΜΜ, Νταλια123 είπε:

Κλεινεις ραντεβου στο αλεξανδρα? Καιμετα απο ποσο σ δεχονται ? Χρειαζεται παραπεμπικο ? 

 

 

Γεια σου κορίτσι. Παίρνεις τηλ στο Αλεξάνδρα κ ζητάς να σε συνδέσουν με το τμήμα βραχείας νοσηλείας. Εκεί θα σε ρωτήσουν τι θες να κάνεις, γιατί θες να το κάνεις κ σου κλείνουν ραντεβού μεταξύ 7ης-13ης μέρας του κυκλου. Εγώ ήμουν τυχερή κ έκλεισα σχεδόν μετά από 1 μήνα. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται. Όχι δεν θες παραπεμπτικό από κάπου. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 9:52 ΜΜ, Dimitroulaa είπε:

Γεια σου κορίτσι. Παίρνεις τηλ στο Αλεξάνδρα κ ζητάς να σε συνδέσουν με το τμήμα βραχείας νοσηλείας. Εκεί θα σε ρωτήσουν τι θες να κάνεις, γιατί θες να το κάνεις κ σου κλείνουν ραντεβού μεταξύ 7ης-13ης μέρας του κυκλου. Εγώ ήμουν τυχερή κ έκλεισα σχεδόν μετά από 1 μήνα. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται. Όχι δεν θες παραπεμπτικό από κάπου. 

Σ ευχαριστω πολύ !!!!❤️

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 2/6/2021 at 6:28 PM, κολοκοτρωνη said:

ειμαι 57 ετων μου βρηκαν πολυποδα .φοβαμαι πολυ  μπορειτε να μου πειτε τι ειναι αυτο

Τον βρήκαν μόνο ή τον αφαίρεσαν κιόλας? Συνήθως είναι ακινδυνοι αλλα όταν τον αφαιρουν τον εξεταζουν για να αποκλεισουν κακόηθεία. Εύχομαι όλα να είναι καλα

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2021 at 6:28 ΜΜ, κολοκοτρωνη είπε:

ειμαι 57 ετων μου βρηκαν πολυποδα .φοβαμαι πολυ  μπορειτε να μου πειτε τι ειναι αυτο

Να είσαι αισιόδοξη. Όπως είπε η @maripoz είναι ως επί το πλείστον καλοήθεις και πολύ συνηθισμένοι στις μέρες μας. Καλή επιτυχία για τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...