Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυτισμος και 2ο παιδι.


Recommended Posts

Τι έγινε; διάβασα το θέμα - είδα και το nickname σου mamagiwta και είπα "πάει, είχε δίκιο, είδε ειδικό και είναι αυτισμός!!!" διαβάζω πιο κάτω και βλέπω πως το έχεις δεδομένο χωρίς να δει το παιδί ειδικός. Εφόσον ο παιδιατρος σε καθυσυχάζει, γιατί επιμένεις χωρίς να δεις ειδικό πως το παιδί έχει σίγουρα αυτισμό; δεν είναι άδικο να το προδιαγράφεις από μόνη σου; και να σκέφτεσαι και τη συνέχεια της ζωής σας σώνει και ντε με την διάγνωση αυτή; και να κλαις και να το λες.. ξέρω γω; βιάζεσαι βρε κοπέλα μου.

 

Κάνε λίγο υπομονή και μην κάνεις μαύρες σκέψεις. Αν είναι όπως τα είχες περιγράφει στο άλλο σου ποστ - πραγματικά δεν είσαι βέβαιη. Κάνε λίγη υπομονή.. κι εύχομαι ολόψυχα να κάνεις μεγάλο λάθος.

 

μακαρι να βιαζομαι και να ειναι στη φαντασια μου.

ναι εκεινες τις μερες ελεγα σιγουρα πραγματα και μια γνωστη μου με σταματησε αφου ειδες πως εκανα σεναρια επιστημονικης φαντασιας στο μυαλο μου.:roll: και ο μικρος μπορει να κανει τα δικα του εξαλλου και εγω ετσι εκανα και το θυμαμαι :oops: ουτε μιλαγα ουτε ηθελα να παιζω με παιδακια. αλλα να αφησω το παιδι εστω και μια πιθανοτητα να ειχα παλι θα το εψαχνα. ουφ δεν ξερω θα σκασω !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό με τις ετικέττες το έχουν πολλά παιδιά, μάλιστα υπάρχει ολόκληρη σειρά παιχνιδιών όπως κουκλάκια και κουβερτάκια με ετικέττες επειδή αρέσει στα παιδιά να τις πιάνουν και να τις χαϊδεύουν.

 

41WIIeqwH-L._SY450_.jpg

 

Το ανοιγόκλεισμα πορτών, πορτακίων και συρταριών είναι επίσης μια ενδιαφέρουσα απασχόληση για πολλά παιδιά.

 

Η λήψη ή όχι συμπληρωμάτων διατροφής δεν επηρεάζει την εμφάνιση αυτισμού.

 

Το να πετάει πράγματα κάτω και να τα ξαναβάζει μέσα στο κουτί είναι φυσιολογικό.

 

Το να είναι 2 χρονών και να μην μιλάει, να μην εκτελεί εντολές δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό (τι εντολές να εκτελέστει ένα μωρό 22 μηνών?)

 

Ανησυχητικά σημάδια σε αυτή την ηλικία θεωρούνται η αποφυγή βλεματικής επαφής, να μην ανταποκρίνεται όταν το φωνάζεις με το όνομά του και να κάνει επαναλαμβανόμενες κινήσεις με τα χέρια (στερεοτυπίες). Πολλά από τα σημάδια του αυτισμού (π.χ. ανοιγόκλεισμα πορτών, στριφογύρισμα αντικειμένων, στοίχιση αντικειμένων κλπ) είναι πράγματα που τα κάνουν και φυσιολογικά παιδιά και από μόνα τους δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας με συγκινειτε πολυ που εστω μπαινετε στο κοπο να διαβασετε και να απαντησετε.

εχετε δικιο που λετε πως ειχα βγαλει γρηγορα συμπερασματα αλλα πλεον δεν λεω τιποτα δεν σκεφτομαι. εχω ζαλιστει παρα πολυ και ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι ! μια αναρωτιεμαι μηπως απλα δεν θελει να μιλησει και να ακουσει. μετα διαβαζω συνεχεια ( κακια συνηθεια) το ενα συμπτωμα ειναι αυτισμος και μετα σε αλλη σελιδα η αλλη μαμα το βρισκει φυσιολογικο.

ο μικρος οτι αρχιζει μετα το σταματαει. σαν να βαριεται. τελευταια επισης αμα του λεω ελα παμε βολτα , ελα να σου δωσω ενα φιλακι , η ελα να σου δωσω αγκαλιτσα ερχεται τρεχοντας. επισης αμα χτυπαει η πορτα ολο χαρα περιμενει ποιος θα ερθει. και παλι αυτα δεν ξερω αν τα κανουνε τα παιδακια με αυτισμο.

μπορει να αναπτυσεται με το δικο του ριθμο. και αυτη η αναμονη σε τρελενει.! περιμενω να περασουνε οι μερες αυτες να δω τι θα γινει !

μη βιαζεσαι να βαλεις ταμπελες.Μια και καθε παρεκληση απο τα συνηθησμενα το ονομαζουμε αυτιστικο φασμα. Πλεον ασπεργκερ και καποιες αλλες διαταραχες δεν υπαρχουν σαν παθησεις μα αυτιστικο φασμα υψηλης-μεσαιας-χαμηλης λειτουργικοτητας.

Η παιδιατρος μας μας ελεγε για ενα παιδακι εδω στις σερρες που το παρακολουθουσε με τα 2,5 δεν ελεγε λεξη. Παροτρινε τους γονεις να πανε το ψαξουν ειχαν παει στο Ιπποκρατειο μπηκε η διαγνωση αυτισμου...το παιδακι με λογοθεραπειες σε λιγοτερο απο 6 μηνες μιλουσε κανονικοτατα, ειναι δυνατον να ειναι αυτιστικο?οταν κανει ολοκληρες συζητησεις πλεον και δε διαφερει απο αλλα παιδια.Μια και τα ταμια τα δικαιολογουν λογοθεραπειες και εργοθεραπειες, ρωτησε καποιο λογοθεραπευτη ποιο το κοστος και αν μπορει να σε βοηθησει και καποιο εργοθεραπευτη.ετσι και αλλιως ειτε ειναι αυτισμος ή κατι αλλο δεν υπαρχει ουσιαστικη θεραπεια λογοθεραπεια και εργοθεραπεια προτεινουν οι ειδικοι.το παιδακι παει παιδικο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις ετικέττες το έχουν πολλά παιδιά, μάλιστα υπάρχει ολόκληρη σειρά παιχνιδιών όπως κουκλάκια και κουβερτάκια με ετικέττες επειδή αρέσει στα παιδιά να τις πιάνουν και να τις χαϊδεύουν.

 

41WIIeqwH-L._SY450_.jpg

 

Το ανοιγόκλεισμα πορτών, πορτακίων και συρταριών είναι επίσης μια ενδιαφέρουσα απασχόληση για πολλά παιδιά.

 

Η λήψη ή όχι συμπληρωμάτων διατροφής δεν επηρεάζει την εμφάνιση αυτισμού.

 

Το να πετάει πράγματα κάτω και να τα ξαναβάζει μέσα στο κουτί είναι φυσιολογικό.

 

Το να είναι 2 χρονών και να μην μιλάει, να μην εκτελεί εντολές δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό (τι εντολές να εκτελέστει ένα μωρό 22 μηνών?)

 

Ανησυχητικά σημάδια σε αυτή την ηλικία θεωρούνται η αποφυγή βλεματικής επαφής, να μην ανταποκρίνεται όταν το φωνάζεις με το όνομά του και να κάνει επαναλαμβανόμενες κινήσεις με τα χέρια (στερεοτυπίες). Πολλά από τα σημάδια του αυτισμού (π.χ. ανοιγόκλεισμα πορτών, στριφογύρισμα αντικειμένων, στοίχιση αντικειμένων κλπ) είναι πράγματα που τα κάνουν και φυσιολογικά παιδιά και από μόνα τους δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία.

 

 

δεν ακουει στο ονομα του και δεν μας κοιταει στα ματια. βεβαια καποιους ανθρωπους απτην κορυφη μεχρι τα νυχια τους κοιταει αλλα δεν ξερω αν κοιταει στα ματια η στο στομα η σε αλλο σημειο. πεταρισμα στα χερια δεν ξερω αν κανει γιατι του το ειχαμε μαθει απο μικρο αυτο και δεν ξερω αν το κανει επειδη το δειξαμε εμεις η για κατι αλλο. δεν το κανει συχνα ομως.

Link to comment
Share on other sites

μη βιαζεσαι να βαλεις ταμπελες.Μια και καθε παρεκληση απο τα συνηθησμενα το ονομαζουμε αυτιστικο φασμα. Πλεον ασπεργκερ και καποιες αλλες διαταραχες δεν υπαρχουν σαν παθησεις μα αυτιστικο φασμα υψηλης-μεσαιας-χαμηλης λειτουργικοτητας.

Η παιδιατρος μας μας ελεγε για ενα παιδακι εδω στις σερρες που το παρακολουθουσε με τα 2,5 δεν ελεγε λεξη. Παροτρινε τους γονεις να πανε το ψαξουν ειχαν παει στο Ιπποκρατειο μπηκε η διαγνωση αυτισμου...το παιδακι με λογοθεραπειες σε λιγοτερο απο 6 μηνες μιλουσε κανονικοτατα, ειναι δυνατον να ειναι αυτιστικο?οταν κανει ολοκληρες συζητησεις πλεον και δε διαφερει απο αλλα παιδια.Μια και τα ταμια τα δικαιολογουν λογοθεραπειες και εργοθεραπειες, ρωτησε καποιο λογοθεραπευτη ποιο το κοστος και αν μπορει να σε βοηθησει και καποιο εργοθεραπευτη.ετσι και αλλιως ειτε ειναι αυτισμος ή κατι αλλο δεν υπαρχει ουσιαστικη θεραπεια λογοθεραπεια και εργοθεραπεια προτεινουν οι ειδικοι.το παιδακι παει παιδικο?

 

με λογοθεραπευτη σκοπευω και εγω να ξεκινησω!! με τοσο μικρα παιδακια δεν ξερεις κιολας αν το κανουνε επιτηδες η καπου δυσκολευονται η οντως εχουνε καποιο θεμα. ! οχι δεν παμε παιδικο ακομα γιατι δεν ηθελα( αρρωσταινει ευκολα) και επειδη δεν μπορουμε θελει καποιον μεσολαβητη να σε βαλουνε. φαινεται και μικροσκοπικο αμα χασει και αλλα κιλα θα φαινεται οδοντογλυφιδα. !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mamagiwta η DESPOINA εχει πολυ δίκιο, καθε διαφορετικό το λένε αυτιστικο ( η κοπέλα που μας εκανε εργοθεραπεια μας είπε οτι ειναι της μόδας να τα λένε αυτιστικα με το παραμικρό )

Η λογοθεραπευτρια υπονόησε οτι ο δικός μου ειναι αυτιστικός επειδή του αρέσει να χορεύει (το κανει με χαμόγελο και μας κοιτάει, εχει πλάκα!) μου ήρθε να την πετάξω απο το σπίτι αφού την φτυςω πρωτα, αλά συγκρατήθηκα γιατι την χρειάζομαι !

Ολα τα βγάζουν αυτιστικα αυτές τις μερες και απο τους 15 μηνες πλέον!. Αν το παιδι σου εχει πολυ μυξα και δεν παει καν παιδικό δες μήπως έχει διογκομενα κρέατακια που κάνουν το υγρό στα αυτιά χειρότερο

 

Προςωπικα θα πήγαινα και σε άλλο ωρυλα και θα το έψαχνα!!

Link to comment
Share on other sites

Mamagiwta η DESPOINA εχει πολυ δίκιο, καθε διαφορετικό το λένε αυτιστικο ( η κοπέλα που μας εκανε εργοθεραπεια μας είπε οτι ειναι της μόδας να τα λένε αυτιστικα με το παραμικρό )

Η λογοθεραπευτρια υπονόησε οτι ο δικός μου ειναι αυτιστικός επειδή του αρέσει να χορεύει (το κανει με χαμόγελο και μας κοιτάει, εχει πλάκα!) μου ήρθε να την πετάξω απο το σπίτι αφού την φτυςω πρωτα, αλά συγκρατήθηκα γιατι την χρειάζομαι !

Ολα τα βγάζουν αυτιστικα αυτές τις μερες και απο τους 15 μηνες πλέον!. Αν το παιδι σου εχει πολυ μυξα και δεν παει καν παιδικό δες μήπως έχει διογκομενα κρέατακια που κάνουν το υγρό στα αυτιά χειρότερο

 

Προςωπικα θα πήγαινα και σε άλλο ωρυλα και θα το έψαχνα!!

 

 

πηγαμε σε 2 ωρυλα και το υγρο μετα απο αντιβιωση εφυγε. και το ακουογραμμα βγηκε οκ. δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι εγκυρο ομως. δεν μαρεσει ο ορος αυτιστικο αλλα αν οντως χρειαζεται μια βοηθεια η εχει κατι αλλο γιατι να το παραμελησω? καλυτερα να κανω κατι τζαπα παρα να χτυπιεμαι που αφησα το παιδι...βεβαια στα παιδια η επικοινωνια αναπτυσεται μεχρι τα 4 γιατι πολλα παιδια με αυτισμο βγαινουνε για το λογο οτι απλα αργησε να αναπτυξει τη γλωσσα. οπως ειδα καπου μεχρι 2 χρονων δεν ακουγε καν και 3.5 χρονων εκανε το μπαμ και μιλαγε. και πιστευω πως βοηθανε οι θεραπειες γιατι τα σπρωχνουνε λιγο περισσοτερο.ποσο περιμενω και εγω και ελπιζω να αρχισει μια μερα και να μη σταματησει ποτε :oops:

αληθεια εσεις γιατι κανετε εργοθεραπειες?

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε σε 2 ωρυλα και το υγρο μετα απο αντιβιωση εφυγε. και το ακουογραμμα βγηκε οκ. δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι εγκυρο ομως. δεν μαρεσει ο ορος αυτιστικο αλλα αν οντως χρειαζεται μια βοηθεια η εχει κατι αλλο γιατι να το παραμελησω? καλυτερα να κανω κατι τζαπα παρα να χτυπιεμαι που αφησα το παιδι...βεβαια στα παιδια η επικοινωνια αναπτυσεται μεχρι τα 4 γιατι πολλα παιδια με αυτισμο βγαινουνε για το λογο οτι απλα αργησε να αναπτυξει τη γλωσσα. οπως ειδα καπου μεχρι 2 χρονων δεν ακουγε καν και 3.5 χρονων εκανε το μπαμ και μιλαγε. και πιστευω πως βοηθανε οι θεραπειες γιατι τα σπρωχνουνε λιγο περισσοτερο.ποσο περιμενω και εγω και ελπιζω να αρχισει μια μερα και να μη σταματησει ποτε :oops:

αληθεια εσεις γιατι κανετε εργοθεραπειες?

Μα δεν βοηθάμε μονο τα παιδια με αυτισμό! Εννοείται οτι δεν θα τον παραμελησεις μπορείς άνετα να κανεις εργοθεραπεια και λογοθεραπείας

 

Εμεις κάναμε έργο θεραπείες για πρώτον δε έτρωγε πολυ τοτε και δεύτερον γιατι δεν ήθελε καινουρια πραγματα καινουρια μέρη και βοήθησε παρα πολυ και στα δυο!! Και τωρα λογοθεραπείας που δεν μιλάει ελπίζω να βοηθήσει!

Αυτο που θέλω να σου πω ειναι οτι με το να βάζουμε την ταμπέλα του αυτισμού σε τόσο μικρο παιδάκι που πολυ πιθανόν δεν ειναι κιόλας, δεν βοηθάει ούτε εσένα ούτε αυτο! Βοήθησε το με άλλους τρόπους :-)

Link to comment
Share on other sites

ας αφησουμε τη λεξη αυτισμος στην ακρη. Πήγαινε σε ενα λογοθεραπευτει να δεις πως μπορει να σε βοηθησει μην πεις τη λεξη αυτισμος ξεχασε την. Και ξεκινησε παιδικο πιστεψε με θα σας βοηθησει.πηγαινε το παιδι λιγες ωρες.3-4 ωρες θα κοινωνικοποιηθει θα μαθει τους κανονες συμπεριφορας σε ενα συνολο παιδιων.

ολοι μας εχουμε αυτιστικα στοιχεια αν καθησουμε και το μελετησουμε.Ομως γιναμε λειτουργηκοι οποτε δες πως μπορεις να βοηθησεις να γινει πιο λειτουργικο το παιδι σου

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια πηγα σε εναν ακομα παιδιατρο για μια γνωμη ακομα...

ειδε πως το παιδι δεν ειχε καθολου λογο ουτε γυρνουσε στο ονομα του.

μου εκανε διαφορες ερωτησεις. παραλληλα εκανε και διαφορα στον μικρο.

του εδωσε καραμελα και ειπε βλεπεις ερχεται στη δινει. εχει καλη βλεμματικη επαφη και αργει λιγο να αντιδρασει ¨σε ηχους και λοιπα. δεν μου εδωσε σαφη απαντηση αν εχει η οχι κατι αλλα μου ειπε πως εχει πολλα θετικα πραγματα κατι που με εκανε να καταλαβω πως εννοουσε οτι μπορει απλα να μην θελει ακομα να επικοινωνησει δεδομενου οτι φανηκε πολυ αισιοδοξος που μου ζητουσε αγκαλια. αν θελει το ζηταει με καποιο τροπο. συνεχισε μονος του να μονολογει πως ειναι μεγαλο το φασμα και ποτε δεν ξερεις αλλα ειναι πολυ μικρος να ξερουμε στα σιγουρα καποια αλλα παιδια αρχισαν 3 χρονων να εξελισονται. εν τω μεταξυ εγραφε.. στο τελος μου ειπε πως ειναι και κληρονομικο ποτε θα μιλησει το παιδι εφοσον εγω μιλησα 3,5 στα 4 :-P

ουσιαστικα μια τρυπα στο νερο αλλα τουλαχιστον ειδε και αυτος πως καπου υστερει το παιδι μου και θα τον παρακολουθουμε.μου ειπε να παω παλι οταν κλεισει τα 2 και μου εδωσε ενα σαν ερωτηματολογιο . εγω βεβαια θα παω και σε λογοθεραπευτη αυτη την εβδομαδα ελπιζω.

εν τελη δεν ξερω τι να κανω. να χαρω η οχι. γιατι δεν μου ειιπε κατι που δεν ηξερα. αλλα απο ολα αυτα καταλαβα πως ισως το παιδι μου δεν θελει ακομα να επικοινωνει και να θελει να παιξει και ανακουφιζομαι γιατι και να εχει κατι ειναι σε πολυ ελαφρια μορφη. η εμοιασε στη μαμα του. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοριτσια πηγα σε εναν ακομα παιδιατρο για μια γνωμη ακομα...

ειδε πως το παιδι δεν ειχε καθολου λογο ουτε γυρνουσε στο ονομα του.

μου εκανε διαφορες ερωτησεις. παραλληλα εκανε και διαφορα στον μικρο.

του εδωσε καραμελα και ειπε βλεπεις ερχεται στη δινει. εχει καλη βλεμματικη επαφη και αργει λιγο να αντιδρασει ¨σε ηχους και λοιπα. δεν μου εδωσε σαφη απαντηση αν εχει η οχι κατι αλλα μου ειπε πως εχει πολλα θετικα πραγματα κατι που με εκανε να καταλαβω πως εννοουσε οτι μπορει απλα να μην θελει ακομα να επικοινωνησει δεδομενου οτι φανηκε πολυ αισιοδοξος που μου ζητουσε αγκαλια. αν θελει το ζηταει με καποιο τροπο. συνεχισε μονος του να μονολογει πως ειναι μεγαλο το φασμα και ποτε δεν ξερεις αλλα ειναι πολυ μικρος να ξερουμε στα σιγουρα καποια αλλα παιδια αρχισαν 3 χρονων να εξελισονται. εν τω μεταξυ εγραφε.. στο τελος μου ειπε πως ειναι και κληρονομικο ποτε θα μιλησει το παιδι εφοσον εγω μιλησα 3,5 στα 4 :-P

ουσιαστικα μια τρυπα στο νερο αλλα τουλαχιστον ειδε και αυτος πως καπου υστερει το παιδι μου και θα τον παρακολουθουμε.μου ειπε να παω παλι οταν κλεισει τα 2 και μου εδωσε ενα σαν ερωτηματολογιο . εγω βεβαια θα παω και σε λογοθεραπευτη αυτη την εβδομαδα ελπιζω.

εν τελη δεν ξερω τι να κανω. να χαρω η οχι. γιατι δεν μου ειιπε κατι που δεν ηξερα. αλλα απο ολα αυτα καταλαβα πως ισως το παιδι μου δεν θελει ακομα να επικοινωνει και να θελει να παιξει και ανακουφιζομαι γιατι και να εχει κατι ειναι σε πολυ ελαφρια μορφη. η εμοιασε στη μαμα του. :roll:

 

 

 

 

Καλη σου μερα!

Συγνωμη που θα βγω εκτος θεματος,αλλα το τοπικ θα επρεπε να ειναι αλλο.

Κατ αρχην ευχομαι το παιδακι σου να μην εχει απολυτως τιποτα.

 

Διαβαζω αυτα που γραφεις εξ αρχης κ βλεπω μια γυναικα που ,απεγνωσμενα, ψαχνει να βρει κατι,μια λεπτομερια για να στενοχωρηθει κ να παει ο νους της στο κακο.Κ που δεν πιανεται απο τα καλα που ακουει κ της φαινονται απιστευτα.

Λοιπον,θα σου πω μια προσωπικη εμπειρια.

Πριν κανω παιδι υπηρξε μια περιοδος στη ζωη μου που ειχα πολυ αγχος με τη δουλεια μου κ κουραζομουν αρκετα.

Απο την υπερκοπωση μουδιαζε συνεχεια το ενα μου χερι.Για να μην τα πολυλογω πηγα σε ποσους γιατρους,εκανα ποσες εξετασεις κ ημουν σιγουρη οτι ειχα σκληρυνση κατα πλακας.Γιατι ετσι φαινοταν απο οσο διαβαζα στο διαδικτυο.Φυσικα,εκανα κ την ειδικη εξεταση.ΤΙΠΟΤΑ.ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ.Ολα ηταν ενα κακο παιχνιδι της φαντασιας μου.

Να σημειωσω οτι απο το αγχος μην εχω τιποτα κοντεψα να ρεψω,αρχισα να χανω μυικη μαζα κ κατεληξα στο νοσοκομειο με κριση πανικου,οπου νομιζα οτι πεθαινω.Να μου μετραν το οξυγονο ,να δειχνει100% κ εγω να λεω:πεθαινω δεν μπορω να ανασανω!!!!

 

Στα λεω ολα αυτα με πολλη συμπονοια κ καλοπροαιρετα..μη με παρεξηγησεις.Βγαλε αυτη την αρνηση ,που νιωθεις, απο μεσα σου κ πες οτι θα πανε ολα καλα κ θα πανε.Αν το πιστεψεις οτι κατι κακο συμβαινει,θα συμβει.Μη το κανεις αυτο στον εαυτο σου κ κυριως στο παιδι σου.Κ μην εμπιστευσαι σε ολα κ για ολα το internet.Υπαρχουν επιστημονες που τρωνε τα ματακια τους 25 χρονια στα θρανια κ ειναι οι καταλληλοτεροι να σε βοηθησουν.

 

Πανω απ ολα θετικη σκεψη κ ενεργεια,τα οποια σου στελνω με ολη μου την καρδια!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια πηγα σε εναν ακομα παιδιατρο για μια γνωμη ακομα...

ειδε πως το παιδι δεν ειχε καθολου λογο ουτε γυρνουσε στο ονομα του.

μου εκανε διαφορες ερωτησεις. παραλληλα εκανε και διαφορα στον μικρο.

του εδωσε καραμελα και ειπε βλεπεις ερχεται στη δινει. εχει καλη βλεμματικη επαφη και αργει λιγο να αντιδρασει ¨σε ηχους και λοιπα. δεν μου εδωσε σαφη απαντηση αν εχει η οχι κατι αλλα μου ειπε πως εχει πολλα θετικα πραγματα κατι που με εκανε να καταλαβω πως εννοουσε οτι μπορει απλα να μην θελει ακομα να επικοινωνησει δεδομενου οτι φανηκε πολυ αισιοδοξος που μου ζητουσε αγκαλια. αν θελει το ζηταει με καποιο τροπο. συνεχισε μονος του να μονολογει πως ειναι μεγαλο το φασμα και ποτε δεν ξερεις αλλα ειναι πολυ μικρος να ξερουμε στα σιγουρα καποια αλλα παιδια αρχισαν 3 χρονων να εξελισονται. εν τω μεταξυ εγραφε.. στο τελος μου ειπε πως ειναι και κληρονομικο ποτε θα μιλησει το παιδι εφοσον εγω μιλησα 3,5 στα 4 :-P

ουσιαστικα μια τρυπα στο νερο αλλα τουλαχιστον ειδε και αυτος πως καπου υστερει το παιδι μου και θα τον παρακολουθουμε.μου ειπε να παω παλι οταν κλεισει τα 2 και μου εδωσε ενα σαν ερωτηματολογιο . εγω βεβαια θα παω και σε λογοθεραπευτη αυτη την εβδομαδα ελπιζω.

εν τελη δεν ξερω τι να κανω. να χαρω η οχι. γιατι δεν μου ειιπε κατι που δεν ηξερα. αλλα απο ολα αυτα καταλαβα πως ισως το παιδι μου δεν θελει ακομα να επικοινωνει και να θελει να παιξει και ανακουφιζομαι γιατι και να εχει κατι ειναι σε πολυ ελαφρια μορφη. η εμοιασε στη μαμα του. :roll:

για τις ηλικιες εως 5 ετων καλο ειναι η επισκεψη σε αναπτυξιολογο,παρα σε παιδιατρο.Καλυτερα πηγαινε σε αναπτυξιολογο για να πει στον λογοθεραπευτη πως να δουλεψει να εχει την επιβλεψη και την εξελιξη της πορειας του παιδιου.Οπως ειπε και μια κοπελα μην κολλαμε στους τιτλους σε ολες τις διαταραχες δεν υπαρχει ουσιαστικη θεραπεια δηλ παιρνω ενα φαρμακο και γινομαι καλα.Λογοθεραπειες-εργοθεραπειες ειναι οι προτασεις. Εχω δυο μικρα παιδακια και συνεχεια ψαχνομαι αν τυχη και εχουμε καποιο προβλημα που πρεπει να απευθυνθω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλλημερα σε ολους και ολες. Επανερχομαι στο συγκεκριμενο topic μετα απο πολλα χρονια.mamagiwta  ποια ηταν η εξελιξη του μικρου σου? Το πιο πιθανο ειναι να μην ειχε κατι και τωρα να προοδευει στο σχολειο. Περιμενω την απαντηση σου γιατι εχω και εγω τις ιδιες ανησυχιες με εσενα στην ιδια ηλικια. Ευχαριστω. Καλα Χριστουγεννα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...