Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυτισμος και 2ο παιδι.


Recommended Posts

Δεν ξερω αν ειναι σε σωστο μερος το θεμα μου.

λοιπον εχω ενα αγορακι 22 σχεδον μηνων και πιθανων εχουμε αυτισμο.

δεν θελω να φανω αχαριστη η ανευθυνη αλλα απο τη στιγμη που ηρθε στη ζωη μου η λεξη αυτισμος εχω πελαγωσει. σε καποια φαση ειχα μια εβδομαδα δεν ετρωγα και ολο εκλαιγα εχασα 5 κιλα. το χειροτερο μου ηταν οταν επρεπε να παω σε παιδακια (λογω πασχα) και τα εβλεπα και ελεγα το δικο μου ποτε δεν θα ειναι ετσι. (κλαμα) οι μαναδες να με πενευουνε πως εχασα τοσα κιλα και να μου ζητανε το ''μυστικο''. ( που να ξερανε....) και να μου λενε ποσο ησυχο παιδακι εχω και (κλαμα). πλεον ειμαι στη φαση της αποδοχης και του γιατι.?:confused: συνεχιζω να κλαιω οταν βλεπω παιδακια αλλα τουλαχιστον ταρακουνηθηκα και εβγαλα για λιγο τις κακιες σκεψεις. καπου εκει συμβαλε και ο αντρας μου. με ειδε μου λεει δεν παει αλλο ( ο γνωστος αντρας δεχνω τα αντεχω ολα ) αν θελεις μπορουμε να κανουμε και αλλο ενα να μην εισαι ετσι γιατι θα παθεις τιποτα. 3ο δεν μπορω δεν μας σηκωνει το οικονομικο. λοιπον ναι ο αντρας μου ειναι πολυ ευαισθητος. και ναι μιλαει ετσι αλλα το κανει απο αγαπη και απογνωση. εγω λοιπον ψαχνομαι τι μπορει να εκανα λαθος και ο γιος μου ειναι ετσι. και πως θα ηταν καλη ιδεα να ειχε ενα αδερφακι οταν πρωτα ο θεος ''επανελθει'' στον κοσμο μας. βοηθαει πολυ μου εχουνε πει να εχουνε αδερφακια. σκεφτηκα πως μπορει να εκανα και εγω λαθος γιατι ειχα 30 εμετους τη μερα και επινα μονο γαλα και τα συμπληρωματα. ( τα μισα πηγαιναν εμετο) και ισως δεν του εδωσα οτι χρειαζοταν. αναρωτιεμαι λοιπον αν πανε ολα καλα με τον γιο μου και προσπαθησω για 2ο θα ειναι και αυτο μεσα στο φασμα. ξερω πως υπαρχουνε σατιστικα αλλα αν υποθεσεις πως η υπερεμεση ειναι 2% και ο αυτισμος 1 στα 90 περιπου εγω επεσα και στα 2 μεσα. κατα τ αλλα δεν εχουμε αλλον στο φασμα. οποτε πειτε μου εσεις που το πρωτο σας παιδακι ειναι στο φασμα τα επομενα ηταν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου.

 

Αυτισμο ειχατε απο τη γεννηση ή τωρα το επαθε?Θα σου ελεγα να στραφεις στην ομοιοπαθητικη και στη διατροφη του μωρου,Gaps διατροφη,εχει εδω στο parents καπου και λεει αναλυτικα,αλλα δεν θυμαμαι που.

Εγω στη θεση σου θα σταματουσα και τα εμβολια του παιδιου.

Μη στεναχωριεσαι ειναι κατι αναστρεψιμο πλεον και δεν ειναι και κατι τοσο τραγικο.Υπαρχουν πιο σοβαρα προβληματα υγειας..

Ευχομαι να πανε ολα καλα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Δεν έχω κάνει ακόμη παιδιά αλλά από την ειδικότητα μου γνωρίζω κάποια πράγματα. Είπες μάλλον ο γιος σου έχει αυτισμό και είναι 22 μηνών μόνο. Η διάγνωση του αυτισμού για να είναι έγκυρη είναι μετά τα 3 έτη. Δεύτερον υπάρχουν πολλά είδη αυτισμού και επίπεδα. Αν τελικά το παιδάκι έχει αυτισμό η πρώιμη θεραπευτική παρέμβαση μπορεί να κάνει το άτομο να λειτουργεί κανονικά, να σπουδάσει, να εργαστεί και να αποκτήσει δική του οικογένεια.

Αρχικά να ηρεμήσεις, διάβασε για τον αυτισμό, ενημερώσου και κατανόησε τη φύση του προβλήματος ώστε να το αντιμετωπίσεις κατάλληλα. Για παράδειγμα τα αυτιστικά άτομα μαθαίνουν πιο εύκολα λέξεις και πράγματα όταν βλέπουν τις αντίστοιχες εικόνες.

Τώρα για πιθανότητες σε δεύτερο παιδάκι δεν υπάρχει κάποια έρευνα ή στατιστικό που να αποδεικνύει αυξημένες πιθανότητες για δεύτερο αυτιστικό παιδί στην οικογένεια.

 

Όσο για το αν έφταιξες σε κάτι ούτε να το συζητάς. Εδώ γεννιούνται παιδιά στις τριτοκοσμικές χώρες όπου οι έγκυες γυναίκες δεν παίρνουν συμπληρώματα και ούτε καν σιτίζονται φυσιολογικά. Και δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια συσχέτιση του αυτισμού με κάποιον παθολογικό παράγοντα ώστε να τον προβλέψεις. Πχ το σύνδρομο Down σχετίζεται με την ηλικία της γυναίκας.

 

Ελπίζω όλα να σου πάνε θετικά από εδώ και πέρα!

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου.

 

Αυτισμο ειχατε απο τη γεννηση ή τωρα το επαθε?Θα σου ελεγα να στραφεις στην ομοιοπαθητικη και στη διατροφη του μωρου,Gaps διατροφη,εχει εδω στο parents καπου και λεει αναλυτικα,αλλα δεν θυμαμαι που.

Εγω στη θεση σου θα σταματουσα και τα εμβολια του παιδιου.

Μη στεναχωριεσαι ειναι κατι αναστρεψιμο πλεον και δεν ειναι και κατι τοσο τραγικο.Υπαρχουν πιο σοβαρα προβληματα υγειας..

Ευχομαι να πανε ολα καλα.

 

πιστευω πως ηταν απο τη γεννηση. θυμαμαι γεννηθηκε και δεν εκλαιγε εκανε ενα σαν αγκου τον γυριζαμε πλευρο και σταματουσε. κοιμοτανε συνεχεια θηλαζε και μετα παλι υπνο.φαντασου πηρα τις ευχες και ο μικρος κοιμοτανε δεν ταρακουνηθηκε καθολου ! αποτι βλεπω βιντεο απο τους 5 μηνες φαινοτανε οταν αρχισε να μην εχει ουτε ικανοποιητικο βαρος. αλλα και ποτε δεν εκλαψε για προσοχη. βεβαια οσο περναγε ο καιρος και δεν εκανε καποια πραγματα μετα το χρονο εγω το εριχνα στο θηλασμο η στο οτι τον κρατουσαμε στα χερια και δεν επαιζε ( μενω με την πεθερα μου ) οτι δεν τον μαθαμε. βεβαια και ολα αυτα δεν δικιολογουσε πως δεν μας κοιταζε οτι δεν μας μιμουνταν. καναμε τα στραβα ματια. ακομα και ο παιδιατρος τον βλεπει ακομα οκ γιατι δεν εχει προβλημα με τον κοσμο μονο αγκαλιες δεν θελει με τους πολυ ξενους ομως ανοιγει τα χερια για αγκαλια !!!! ομως ειναι ελλπειπης στην επικοινωνια και στο φανταστικο παιχνιδι. θελω να πιστευω πως ειναι πολυ λιγο στο φασμα και πως θα εχουμε πολυ καλη εξελιξη μιας και δεν εχει πολλα ''προβληματα'' μονο επικοινωνιακα. αγκαλιες και το θεμα του παιχνιδιου. κατα τ αλλα πολυ φυσιολογικο γιαυτο και μας αφηνει στην απορια. δεν τον ενοχλει να του παρεις το παιχνιδι η να τον διακοψεις και κατι τετοια που διαβαζω και μου λενε. δεν εδειξε ποτε δεν ζητησε τιποτα. μου ελεγαν τον εφιαλτη του σουπερ μαρκετ και ο μικρος μολις εμπαινε μεσα κοιμοτανε ! η απλα χαζευε το ιδιο στο αυτοκινητο. ομως ενα παιδι 22 μηνων που το μονο που κανει ειναι να ανοιγοκλεινει καθε ειδος πορτας και συρταρια να γυρναει ροδες και να μην μιλαει ενω ειναι στην ηλικια που μαθαινει σαν σφουγγαρι δεν με πειθει οτι ειναι φυσιολογικο !! δεν εχει προβληματα συμπεριφορας ειναι πολυ τρυφερος ( λες να φταιει που ακομα θηλαζουμε και βρισκει εκει καταφυγιο) και επισης οπως θυμαμαι τωρα μικρος ειχε κολλημα με τις ετικετες. γελωντας ελεγα μη φερνετε παιχνιδια ετικετες φερτε του. ( που να η3ερα...) :(

για διατροφη δεν ξερω ακομα αν θα κανω καποια αλλαγη γιατι νομιζω για τη συμπεριφορα δεν ειναι πιο πολυ οι διατροφες. ? γιατι δεν εχει προβλημα και καθεται να του δειξω εικονες τις δειχνω κοιταει αλλα τιποτα παραπερα.

βεβαια πισω στο μυαλο μου θα ηθελα να μην εχει κατι αλλα φαινεται η διαφορα. αν ειχα αμφιβολιες μολις τον δεις διπλα διπλα στα παιδακια θα καταλαβεις αμεσως. το χειροτερο ηταν στην αναμονη στον παιδιατρο. ενα 16 μηνων εβλεπε τα μαλλια του δικου μου ( ειχαμε χαιτη καστανοξανθη) και ηθελε να τον ζουλιξει και του ελεγε η μαμα του γιατι δεν καθεσαι ησυχος σαν το παιδακι? φουρκωσα και ελεγα μην παραπονιεσαι κυρα μου. ας ηταν και μενα ετσι να μην επρεπε να ταλαιπωρηθει ... πολυ κλαμα !! τι να κανεις ομως. καποιοι ανθρωποι γεννιουνται αγωνιστες!!!

Link to comment
Share on other sites

mamagiwta εύχομαι ειλικρινά το παιδάκι σου να μην έχει κανένα πρόβλημα. Το γεγονός ότι ανοίγει τα χεράκια για αγκαλιές είναι πολύ θετικό. Το θέμα με τα αυτιστικά παιδιά είναι ότι για να μάθουν νέα πράγματα και να για να μιλούν χρειάζεται επιμονή και υπομονή.

 

Για να του μάθεις νέες λεξούλες να χρησιμοποιήσεις εικόνες ώστε να τις συνδυάσει. Ένα πρόβλημα με τον αυτισμό είναι ότι δεν υπάρχει φαντασία και επομένως δεν μπορούν να καταλάβουν το χιούμορ και τις συναισθηματικές εκφράσεις των άλλων. Αρχικά ξεκίνησε με λέξεις οι οποίες αντιστοιχουν σε πράγματα. πχ νερό, μπάνιο, γάλα κτλ.

Για να γίνει πιο εύκολη η μάθηση μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις θετικά σε μια επιθυμητή συμπεριφορά.

Μην του πραγματοποιείς όλα τα χατίρια χωρίς να τα ζητήσει λεκτικά. Δλδ θέλει νερό, θα του πεις δεν ξέρω τι θες εκτός αν μου πεις τι είναι αυτό, θες νερο; θες γάλα; δεν μπορώ να ξέρω ποιο από όλα θες. Ανάγκασε τον με λίγα λόγια να μιλήσει. Ξέρω πως αυτό είναι ζόρικο και για τους δυο σας αλλά δυστυχως αναγκαίο.

Να του μιλάτε πολύ και να κάνετε αναπαραστάσεις από την καθημερινή ζωή, χρησιμοποιώντας το παιχνίδι ρόλων πχ βγαίνω έξω για φαγητό.

 

Επίσης να διατηρήσεις τη ρουτίνα του παιδιού γιατί συνήθως αναστατώνονται από τις αλλαγές.

 

Τώρα για τη διατροφή στη σχετική βιβλιογραφία υπάρχει ένα κομμάτι που αναφέρει ότι αλλαγή της διατροφής μπορεί να επηρεάσει θετικά αλλά τα στοιχεία της έρευνας αυτής δεν επαρκούν ώστε να είναι αξιόπιστη και δεν υπάρχει μεγάλη συσχέτιση διατροφής και αυτισμού.

Υποθέτω πως τα ξέρεις ήδη όλα αυτά και σε καθοδηγεί κάποιος ειδικός. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα απλά να είναι πίσω στην ανάπτυξη του και πολλά παιδιά άργησαν μιλήσουν χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα.

 

Ότι θες είμαι στην διάθεση σου!

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.. Δεν έχω κάνει ακόμη παιδιά αλλά από την ειδικότητα μου γνωρίζω κάποια πράγματα. Είπες μάλλον ο γιος σου έχει αυτισμό και είναι 22 μηνών μόνο. Η διάγνωση του αυτισμού για να είναι έγκυρη είναι μετά τα 3 έτη. Δεύτερον υπάρχουν πολλά είδη αυτισμού και επίπεδα. Αν τελικά το παιδάκι έχει αυτισμό η πρώιμη θεραπευτική παρέμβαση μπορεί να κάνει το άτομο να λειτουργεί κανονικά, να σπουδάσει, να εργαστεί και να αποκτήσει δική του οικογένεια.

Αρχικά να ηρεμήσεις, διάβασε για τον αυτισμό, ενημερώσου και κατανόησε τη φύση του προβλήματος ώστε να το αντιμετωπίσεις κατάλληλα. Για παράδειγμα τα αυτιστικά άτομα μαθαίνουν πιο εύκολα λέξεις και πράγματα όταν βλέπουν τις αντίστοιχες εικόνες.

Τώρα για πιθανότητες σε δεύτερο παιδάκι δεν υπάρχει κάποια έρευνα ή στατιστικό που να αποδεικνύει αυξημένες πιθανότητες για δεύτερο αυτιστικό παιδί στην οικογένεια.

 

Όσο για το αν έφταιξες σε κάτι ούτε να το συζητάς. Εδώ γεννιούνται παιδιά στις τριτοκοσμικές χώρες όπου οι έγκυες γυναίκες δεν παίρνουν συμπληρώματα και ούτε καν σιτίζονται φυσιολογικά. Και δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια συσχέτιση του αυτισμού με κάποιον παθολογικό παράγοντα ώστε να τον προβλέψεις. Πχ το σύνδρομο Down σχετίζεται με την ηλικία της γυναίκας.

 

Ελπίζω όλα να σου πάνε θετικά από εδώ και πέρα!

 

θελω και εγω να πιστευω πως θα πανε ολα καλα!! εχει πολλα θετικα που θα τον βοηθησουνε να ξεπερασει τα οποια προβληματα θελω να πιστευω. θελω να τον βοηθησω οσο μπορω και οσο πιο γρηγορα γινεται.!! τα εχω διαβασει ολα και απλα αυτες τις μερες επιβεβαιωσα μεσα μου πως κατι τρεχει...απλα μας ξεγελουσε γιατι μας αγαπαει πολυ ολους στο σπιτι και ολο αγκαλια θελει και ακομα και ο γιατρος ακομα πιστευει πως δεν εχει κατι. αλλα δεν ξερεις ποτε το φασμα ειναι μεγαλο !!

Link to comment
Share on other sites

mamagiwta εύχομαι ειλικρινά το παιδάκι σου να μην έχει κανένα πρόβλημα. Το γεγονός ότι ανοίγει τα χεράκια για αγκαλιές είναι πολύ θετικό. Το θέμα με τα αυτιστικά παιδιά είναι ότι για να μάθουν νέα πράγματα και να για να μιλούν χρειάζεται επιμονή και υπομονή.

 

Για να του μάθεις νέες λεξούλες να χρησιμοποιήσεις εικόνες ώστε να τις συνδυάσει. Ένα πρόβλημα με τον αυτισμό είναι ότι δεν υπάρχει φαντασία και επομένως δεν μπορούν να καταλάβουν το χιούμορ και τις συναισθηματικές εκφράσεις των άλλων. Αρχικά ξεκίνησε με λέξεις οι οποίες αντιστοιχουν σε πράγματα. πχ νερό, μπάνιο, γάλα κτλ.

Για να γίνει πιο εύκολη η μάθηση μην ξεχνάς να τον επιβραβεύεις θετικά σε μια επιθυμητή συμπεριφορά.

Μην του πραγματοποιείς όλα τα χατίρια χωρίς να τα ζητήσει λεκτικά. Δλδ θέλει νερό, θα του πεις δεν ξέρω τι θες εκτός αν μου πεις τι είναι αυτό, θες νερο; θες γάλα; δεν μπορώ να ξέρω ποιο από όλα θες. Ανάγκασε τον με λίγα λόγια να μιλήσει. Ξέρω πως αυτό είναι ζόρικο και για τους δυο σας αλλά δυστυχως αναγκαίο.

Να του μιλάτε πολύ και να κάνετε αναπαραστάσεις από την καθημερινή ζωή, χρησιμοποιώντας το παιχνίδι ρόλων πχ βγαίνω έξω για φαγητό.

 

Επίσης να διατηρήσεις τη ρουτίνα του παιδιού γιατί συνήθως αναστατώνονται από τις αλλαγές.

 

Τώρα για τη διατροφή στη σχετική βιβλιογραφία υπάρχει ένα κομμάτι που αναφέρει ότι αλλαγή της διατροφής μπορεί να επηρεάσει θετικά αλλά τα στοιχεία της έρευνας αυτής δεν επαρκούν ώστε να είναι αξιόπιστη και δεν υπάρχει μεγάλη συσχέτιση διατροφής και αυτισμού.

Υποθέτω πως τα ξέρεις ήδη όλα αυτά και σε καθοδηγεί κάποιος ειδικός. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα απλά να είναι πίσω στην ανάπτυξη του και πολλά παιδιά άργησαν μιλήσουν χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα.

 

Ότι θες είμαι στην διάθεση σου!

 

ειναι πολυ ησυχος δεν εχει ασχημη συμπεριφορα και δεν εχει προβλημα αλλαγης στη ρουτινα. δεν μπορω να μη του δωσω νερο η φαγητο εχουμε και ενα θεμα με χαμηλο βαρος. και επιπλεον αμα του πω πες μου τι θελεις απλα θα φυγει και μετα δεν θα πιει ουτε νερο ! οτι κανω το ονομαζω και με καρτελιτσες. παιζει με αριθμους μαγνητακια. δεν τον νοιαζει βεβαια απλα θελει να τα βαζει. τα δειχνω τα ονομαζω το βλεπει και μετα συνεχιζει το παιχνιδι . δεν κανει προσπαθεια να πει τιποτα. πολλες φορες εχω μπει στη διαδικασια μηπως ολοι εχουνε δικιο και απλα με ''γραφει'' και τα μαζευει και θα τα πει. γιατι η αληθεια ειναι πως ειναι ελλειπης σε καποια βασικα redflag του αυτισμου. αλλα ας εχω ησυχο το κεφαλι μου !δεν εχω ακομα ειδικο. ειμαι στη φαση διαγνωση μαμας και περιμενουμε ραντεβου για αξιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

mamagiwta γεια σου κι απο εμενα!Σιγουρα δεν πρεπει να χανεις το κουραγιο σου.

Εμενα ο γιος μου κοντευει 5.Στα 3,5 τον πηγα σε παιδιατρο-αναπτυξιολογο γιατι δεν μιλουσε ακομη καλα.Καναμε ολα τα τεστ και τελικα διαπιστωσαμε μονο μια γλωσσικη καθυστερηση.Αλλα θελω να σου πω πως ενα παιδι που δεν μιλαει στα 3 οπως εμενα δεν μπορει να ακολουθησει κι αλλα θεματα.Οπως για παραδειγμα να του εξηγω γιατι ειναι λαθος κατι που θελει με λογια.Ως επακολουθο του κανεις ολα τα χατηρια.Επισης δεν ανεξαρτητοποιειται.Ναι ολα αυτα ειναι συνεπεια της γλωσσικης καθυστερησης.Και τουλαχιστον για καποια χρονια θα ''τρεχει'' να προλαβει τα υπολοιπα παιδια.Τωρα εδω και σχεδον 1 χρονο κανει λογοθεραπειες.Εχουμε δει τεραστια προοδο.Γιατι ναι μεν εγινε αυτο που ολοι ελεγαν ''θα τα πει μαζεμενα'' αλλα τα λεει πιο σωστα αφου τα μαθαινει απο ειδικο.

Οι φοβοι μου μεχρι πριν να τον δει η αναπτυξιολογος ηταν ιδιοι με εσενα.Κι εγω εκλαιγα γιατι ηταν πιο διστακτικος,πιο ντροπαλος και ησυχος.Οταν υπηρχε φασαρια σε καποια γιορτη για παραδειγμα γινοταν νευρικος.Επισης ατελειωτη γκρινια για ολα και συνεχεια!!!

Κι εμενα η παιδιατρος μου με διαβεβαιωνε οτι δεν ειναι τιποτα κι οτι θα το καταλαβαινε αν συνεβαινε κατι.

Η μαγικη λυση ηταν ο παιδικος σταθμος!!!Απο εκει και περα το παιδι αλλαξε σε ολα.Εσενα 22 μηνων ειναι πολυ μικρουλης.Να μην αγχωνεσαι και να μην προδικαζεις αν δεν εχεις γνωματευση απο ειδικο.Τα ιδια εβαζα κι εγω με το μυαλο μου και τελικα δεν ηταν τιποτα.Στο ευχομαι πραγματικα να μην ειναι τιποτα.Αλλα κι αν ειναι αν ξεκινησεις απο νωρις θεραπειες δεν θα εχεις προβλημα.

FgNep2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως (λεω εγώ τώρα) το παιδί δεν έχει αυτισμό κι εσύ στεναχωριέσαι χωρίς λόγο?

 

Οι εμετοί δε νομίζω να παίζουν ρόλο. Έχεις διαβάσει κάπου το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

mamagiwta γεια σου κι απο εμενα!Σιγουρα δεν πρεπει να χανεις το κουραγιο σου.

Εμενα ο γιος μου κοντευει 5.Στα 3,5 τον πηγα σε παιδιατρο-αναπτυξιολογο γιατι δεν μιλουσε ακομη καλα.Καναμε ολα τα τεστ και τελικα διαπιστωσαμε μονο μια γλωσσικη καθυστερηση.Αλλα θελω να σου πω πως ενα παιδι που δεν μιλαει στα 3 οπως εμενα δεν μπορει να ακολουθησει κι αλλα θεματα.Οπως για παραδειγμα να του εξηγω γιατι ειναι λαθος κατι που θελει με λογια.Ως επακολουθο του κανεις ολα τα χατηρια.Επισης δεν ανεξαρτητοποιειται.Ναι ολα αυτα ειναι συνεπεια της γλωσσικης καθυστερησης.Και τουλαχιστον για καποια χρονια θα ''τρεχει'' να προλαβει τα υπολοιπα παιδια.Τωρα εδω και σχεδον 1 χρονο κανει λογοθεραπειες.Εχουμε δει τεραστια προοδο.Γιατι ναι μεν εγινε αυτο που ολοι ελεγαν ''θα τα πει μαζεμενα'' αλλα τα λεει πιο σωστα αφου τα μαθαινει απο ειδικο.

Οι φοβοι μου μεχρι πριν να τον δει η αναπτυξιολογος ηταν ιδιοι με εσενα.Κι εγω εκλαιγα γιατι ηταν πιο διστακτικος,πιο ντροπαλος και ησυχος.Οταν υπηρχε φασαρια σε καποια γιορτη για παραδειγμα γινοταν νευρικος.Επισης ατελειωτη γκρινια για ολα και συνεχεια!!!

Κι εμενα η παιδιατρος μου με διαβεβαιωνε οτι δεν ειναι τιποτα κι οτι θα το καταλαβαινε αν συνεβαινε κατι.

Η μαγικη λυση ηταν ο παιδικος σταθμος!!!Απο εκει και περα το παιδι αλλαξε σε ολα.Εσενα 22 μηνων ειναι πολυ μικρουλης.Να μην αγχωνεσαι και να μην προδικαζεις αν δεν εχεις γνωματευση απο ειδικο.Τα ιδια εβαζα κι εγω με το μυαλο μου και τελικα δεν ηταν τιποτα.Στο ευχομαι πραγματικα να μην ειναι τιποτα.Αλλα κι αν ειναι αν ξεκινησεις απο νωρις θεραπειες δεν θα εχεις προβλημα.

 

βλεματικη επαφη ειχε? ο γιος μου δεν μας κοιταει καθολου. το αποφευγει παρα πολυ !! λεγαμε δεν ακουει αλλα ακουει. τον δικαιολογουμε σε ολους γιατι πανε να παιξουνε και οτι και να κανουνε δεν κοιταει.. προς το παρων εχουνε τη δικαιολογια οτι ειναι αγορι και δεν τον νοιαζει τιποτα οταν παιζει. αλλα μεχρι ποτε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πολυ ησυχος δεν εχει ασχημη συμπεριφορα και δεν εχει προβλημα αλλαγης στη ρουτινα. δεν μπορω να μη του δωσω νερο η φαγητο εχουμε και ενα θεμα με χαμηλο βαρος. και επιπλεον αμα του πω πες μου τι θελεις απλα θα φυγει και μετα δεν θα πιει ουτε νερο ! οτι κανω το ονομαζω και με καρτελιτσες. παιζει με αριθμους μαγνητακια. δεν τον νοιαζει βεβαια απλα θελει να τα βαζει. τα δειχνω τα ονομαζω το βλεπει και μετα συνεχιζει το παιχνιδι . δεν κανει προσπαθεια να πει τιποτα. πολλες φορες εχω μπει στη διαδικασια μηπως ολοι εχουνε δικιο και απλα με ''γραφει'' και τα μαζευει και θα τα πει. γιατι η αληθεια ειναι πως ειναι ελλειπης σε καποια βασικα redflag του αυτισμου. αλλα ας εχω ησυχο το κεφαλι μου !δεν εχω ακομα ειδικο. ειμαι στη φαση διαγνωση μαμας και περιμενουμε ραντεβου για αξιολογηση.

 

Δηλαδή η διάγνωση είναι καθαρά δική σου; Βρε μήπως βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα;

Όσο σε διαβάζω τόσο πείθομαι ότι αυτό που περιγράφεις με τον μικρό δεν είναι αυτισμός κι ακόμα κι είναι τότε μιλάμε για ελαφριάς μορφής. Αν το παιχνίδι του έχει αρχή και τέλος και παίζει με κάποια λογική τακτική τότε σαφώς δεν μιλάμε για αυτισμό. Τα αυτιστικά παιδάκια όταν παίζουν δεν κάνουν κάτι λογικό. παράδειγμα να βάλει τις μπάλες σε ενα κουτι, τα αυτιστικά μπορεί να κτυπάνε τις μπάλες για ώρες χωρίς να κουράζονται και να βαριούνται.

Τώρα για την απόκτηση λόγου δεν είναι επιχείρημα το ότι δεν μιλάει, είδα μεγαλύτερα παιδιά από τον δικό σου που δεν μιλούσαν και τα είπαν όλα μετά.

 

συνήθως τα αυτιστικά παιδάκια είναι μοναχικά και δεν βρίσκουν ενδιαφέρον στην συνεύρεση τους με άλλα άτομα και παιδάκια. Λες ότι ο δικός σου είναι όλο αγκαλιές χαρές και δεν θέλει τους ξένους. Σε αυτήν την ηλικία πολλά παιδάκια νιώθουν ανασφάλεια με τους ξένους και είναι η γνωστή περίοδος προσκόλλησης. Η καμπάνα εδώ κτυπά όταν το παιδάκι προτιμά να παίζει μόνο του και δε δείχνει κάποια αντίδραση στα καλέσματα των δικών του ατόμων.

 

Από νοητική ανάπτυξη πως πάμε; Δηλαδή αν του ζητήσεις να φέρει κάτι ή να κάνει κάτι, τα κάνει; Σε ρωτάω γιατί πολύ συχνά ο αυτισμός συνοδεύεται από νοητική στέρηση ειδικά στους πιο βαριούς τύπους.

 

Είπες πως δεν έχει πρόβλημα με το να σπας την ρουτίνα.. Τα αυτιστικά άτομα δεν μπορούν με τίποτα να χαλάς την ρουτίνα τους και έχουν συγκεγκριμένη διαδοχή πραγμάτων και ακολουθούν πάντα το ίδιο μοτίβο κινήσεων σε καθημερινά πράγματα. Πχ το φαγητό να είναι στο ίδιο πιάτο. Ακόμη ένα υπέρ

σου.

 

Όταν έχετε διάφορες συναισθηματικές εκφράσεις στο πρόσωπό σας, δλδ λυπημένοι ή θυμωμένοι κτλ έρχεται κοντά σας για να σας παρηγορήσει με τον τρόπο του; Τα αυτιστικά άτομα έχουν ανεπάρκεια στην συναισθηματική έκφραση, δεν μπορούν να εκφραστούν συναισθηματικά και συχνά έχουν ξεσπάσματα θυμού και δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι κάποιος μπορεί να είναι λυπημένος ή χαρούμενος για κάποιο γεγονός.

 

Σκέψου τα όλα αυτά. Αυτα που σου αναφέρω είναι τα μπαμ συμπτώματα του αυτισμού. Ηρέμησε, δες κάποιον ειδικό και ότι κι αν είναι θα το αντιμετωπίσεις.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως (λεω εγώ τώρα) το παιδί δεν έχει αυτισμό κι εσύ στεναχωριέσαι χωρίς λόγο?

 

Οι εμετοί δε νομίζω να παίζουν ρόλο. Έχεις διαβάσει κάπου το αντίθετο;

 

δεν ξερω ακομα τι ειναι αυτο που εχει η αν εχει.

οι εμετοι δεν εχουνε σχεση οτι εκανα αλλα οτι μπορουσα μονο να πιω γαλα και σπανια κρατουσα τα συμπληρωματα. και ας πουμε πανω στην τρελα σκεφτομαι μηπως του εδινα οτι επρεπε. δεν ισχυουνε πιστευω αλλα στο μυαλο μιας μαμας ολα τριγυρνανε !!!!

Link to comment
Share on other sites

βλεματικη επαφη ειχε? ο γιος μου δεν μας κοιταει καθολου. το αποφευγει παρα πολυ !! λεγαμε δεν ακουει αλλα ακουει. τον δικαιολογουμε σε ολους γιατι πανε να παιξουνε και οτι και να κανουνε δεν κοιταει.. προς το παρων εχουνε τη δικαιολογια οτι ειναι αγορι και δεν τον νοιαζει τιποτα οταν παιζει. αλλα μεχρι ποτε.....

 

Στην ηλικια του δικου σου κοιταζε μονο τους οικειους του.Με το ζορι σηκωνε τα ματια του σε αλλους.Κι εγω ακομη και τωρα δεν παω να φωναζω οσο θελω το ονομα του...οποτε θελει εκεινος θα μου απαντησει.Και ακουογραμμα εχουμε κανει και ολα οκ.Που υποτιθεται η ερωτηση ''γυρναει αν τον φωναξεις'' ειναι πολυ sos στο θεμα του αυτισμου.Αλλα τα κοιταζει τα αλλα παιδια που παιζουν για παραδειγμα απλα ντρεπεται να παει.Θελει ενθαρυνση.

Εχεις ρωτησει ποτε μπορεις να παρεις μια πρωτη γνωμη απο ειδικο??

FgNep2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η διάγνωση είναι καθαρά δική σου; Βρε μήπως βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα;

Όσο σε διαβάζω τόσο πείθομαι ότι αυτό που περιγράφεις με τον μικρό δεν είναι αυτισμός κι ακόμα κι είναι τότε μιλάμε για ελαφριάς μορφής. Αν το παιχνίδι του έχει αρχή και τέλος και παίζει με κάποια λογική τακτική τότε σαφώς δεν μιλάμε για αυτισμό. Τα αυτιστικά παιδάκια όταν παίζουν δεν κάνουν κάτι λογικό. παράδειγμα να βάλει τις μπάλες σε ενα κουτι, τα αυτιστικά μπορεί να κτυπάνε τις μπάλες για ώρες χωρίς να κουράζονται και να βαριούνται.

Τώρα για την απόκτηση λόγου δεν είναι επιχείρημα το ότι δεν μιλάει, είδα μεγαλύτερα παιδιά από τον δικό σου που δεν μιλούσαν και τα είπαν όλα μετά.

 

συνήθως τα αυτιστικά παιδάκια είναι μοναχικά και δεν βρίσκουν ενδιαφέρον στην συνεύρεση τους με άλλα άτομα και παιδάκια. Λες ότι ο δικός σου είναι όλο αγκαλιές χαρές και δεν θέλει τους ξένους. Σε αυτήν την ηλικία πολλά παιδάκια νιώθουν ανασφάλεια με τους ξένους και είναι η γνωστή περίοδος προσκόλλησης. Η καμπάνα εδώ κτυπά όταν το παιδάκι προτιμά να παίζει μόνο του και δε δείχνει κάποια αντίδραση στα καλέσματα των δικών του ατόμων.

 

Από νοητική ανάπτυξη πως πάμε; Δηλαδή αν του ζητήσεις να φέρει κάτι ή να κάνει κάτι, τα κάνει; Σε ρωτάω γιατί πολύ συχνά ο αυτισμός συνοδεύεται από νοητική στέρηση ειδικά στους πιο βαριούς τύπους.

 

Είπες πως δεν έχει πρόβλημα με το να σπας την ρουτίνα.. Τα αυτιστικά άτομα δεν μπορούν με τίποτα να χαλάς την ρουτίνα τους και έχουν συγκεγκριμένη διαδοχή πραγμάτων και ακολουθούν πάντα το ίδιο μοτίβο κινήσεων σε καθημερινά πράγματα. Πχ το φαγητό να είναι στο ίδιο πιάτο. Ακόμη ένα υπέρ

σου.

 

Όταν έχετε διάφορες συναισθηματικές εκφράσεις στο πρόσωπό σας, δλδ λυπημένοι ή θυμωμένοι κτλ έρχεται κοντά σας για να σας παρηγορήσει με τον τρόπο του; Τα αυτιστικά άτομα έχουν ανεπάρκεια στην συναισθηματική έκφραση, δεν μπορούν να εκφραστούν συναισθηματικά και συχνά έχουν ξεσπάσματα θυμού και δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι κάποιος μπορεί να είναι λυπημένος ή χαρούμενος για κάποιο γεγονός.

 

Σκέψου τα όλα αυτά. Αυτα που σου αναφέρω είναι τα μπαμ συμπτώματα του αυτισμού. Ηρέμησε, δες κάποιον ειδικό και ότι κι αν είναι θα το αντιμετωπίσεις.

 

το βασικο προβλημα του γιου μου ειναι η επικοινωνια. οχι δεν εκτελει εντολες. ουτε μιλαει. δεν καταλαβαινει συναισθηματα σπανια θα κοιταξει μονο αν γελασουμε πολυ και δυνατα θα γελασει και αυτο λιγο. με τα παιχνδιια δεν παιζει κατι συγκεκριμενο πιο συχνα ανοιγοκλεινει πορτες στο πλυντηριο εχει μαθει και πιεζει την πορτα να ανοιγει απτο χερουλι και τα υπολοιπα θα γυριζει τισ ροδες απο τα αυτοκινητακια. η θα πεταει κατω οτι βρει . με τα βιβλιαρακια τα ανοιγει και μετα σα να βαριεται και τα πεταει . μας περνει αγκαλιες αλλα μεχρι εκει. δεν μας κοιταει η θα το κανει για να φτασει το φως. ισως φταιει και που θηλαζει αγκαλια μου και κοιμαται αγκαλια μου και την αποζηταει. α επισης με τα παιχνιδια αμα ειναι σε κουτι θα τα βγαλει και θα τα ξαναβαλει μεσα. την αλλη φορα μου επεσαν κατι σπιρτα και τα επερνε και τα εβαζε ενα ενα μεσα στο κουτακι.

μακαρι να ειναι ελαφρια μορφη και να το ξεπερασουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικια του δικου σου κοιταζε μονο τους οικειους του.Με το ζορι σηκωνε τα ματια του σε αλλους.Κι εγω ακομη και τωρα δεν παω να φωναζω οσο θελω το ονομα του...οποτε θελει εκεινος θα μου απαντησει.Και ακουογραμμα εχουμε κανει και ολα οκ.Που υποτιθεται η ερωτηση ''γυρναει αν τον φωναξεις'' ειναι πολυ sos στο θεμα του αυτισμου.Αλλα τα κοιταζει τα αλλα παιδια που παιζουν για παραδειγμα απλα ντρεπεται να παει.Θελει ενθαρυνση.

Εχεις ρωτησει ποτε μπορεις να παρεις μια πρωτη γνωμη απο ειδικο??

 

περιμενουμε μετα το πασχα να κλεισουμε ραντεβου. αν δεν ικανοποιηθω απο τα γιαννενα που θα παω θα κατεβω και αθηνα. ειναι και το οικονομικο ρε παιδι μου.

και ο δικος μου κοιταει που και που κρυφα τον ξαδερφουλη του. υπαρχουνε φορες που τον κοιταει μεσα στα ματια οταν δεν τον κοιταει απευθειας αλλα ο αυτισμος δεν σημαινει πως δεν νοιαζεται για τους γυρω του. απλα δεν ξερει πως να εκφραστει. μπορει να ειναι και η τρελη της αναμονης και να τα δημιουργει ολα αυτα το μυαλο μου.ποιος ξερει !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιμενουμε μετα το πασχα να κλεισουμε ραντεβου. αν δεν ικανοποιηθω απο τα γιαννενα που θα παω θα κατεβω και αθηνα. ειναι και το οικονομικο ρε παιδι μου.

και ο δικος μου κοιταει που και που κρυφα τον ξαδερφουλη του. υπαρχουνε φορες που τον κοιταει μεσα στα ματια οταν δεν τον κοιταει απευθειας αλλα ο αυτισμος δεν σημαινει πως δεν νοιαζεται για τους γυρω του. απλα δεν ξερει πως να εκφραστει. μπορει να ειναι και η τρελη της αναμονης και να τα δημιουργει ολα αυτα το μυαλο μου.ποιος ξερει !

 

Κοριτσι μου ευχομαι πραγματικα να μην ειναι τιποτα και σε ενα χρονο τα κλαματα σου να ειναι ενα πολυ κακο ονειρο!!!κι εγω διαβαζα στο internet, η εβλεπα κανεναν στην τηλεοραση να λεει με τοση μεγαλη ευκολια οτι τα 3 χρονια ειναι οριο κι αν δεν μιλαει τοτε σιγουρα κατι εχει...και να το κλαμα!!

Λοιπον δες εκει αν καταφερεις κατι.Αργουν παρα πολυ τα ραντεβου εδω (6 μηνες περιπου) για αναπτυξιολογο σε Δημοσιο νοσοκομειο.Εγω εχω παει και στο Παιδων Αγ.Κυριακου και Στο Αττικο.Αν χρειαστεις καποια πληροφορια πες μου.

FgNep2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου ευχομαι πραγματικα να μην ειναι τιποτα και σε ενα χρονο τα κλαματα σου να ειναι ενα πολυ κακο ονειρο!!!κι εγω διαβαζα στο internet, η εβλεπα κανεναν στην τηλεοραση να λεει με τοση μεγαλη ευκολια οτι τα 3 χρονια ειναι οριο κι αν δεν μιλαει τοτε σιγουρα κατι εχει...και να το κλαμα!!

Λοιπον δες εκει αν καταφερεις κατι.Αργουν παρα πολυ τα ραντεβου εδω (6 μηνες περιπου) για αναπτυξιολογο σε Δημοσιο νοσοκομειο.Εγω εχω παει και στο Παιδων Αγ.Κυριακου και Στο Αττικο.Αν χρειαστεις καποια πληροφορια πες μου.

 

ετσι λεω και εγω επειδη αργουνε οι διαγνωσεις να αρχισουμε λογοθεραπειες και καπου διαβασα και εργοθεραπειες. και αυτοι λογικα θα ξερουνε να με κατατοπισουνε ( εχουμε καποιους γνωστους γιατι η πεθερα μου δουλευε σε καακυαμεα ( καπως ετσι λεγεται) και ειδε πολλα παιδακια εκει με αυτισμο και μου λεει οσα ειδα εγω κανενα δεν ηταν σαν το μικρο αλλα καθοταν στη γωνια αλλα χτυπιοτανε .. δεν ξερω και εγω. τι να πω... ευχαριστω για τα καλα σου λογια απτο στομα σου και στου θεου το αυτι !

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; διάβασα το θέμα - είδα και το nickname σου mamagiwta και είπα "πάει, είχε δίκιο, είδε ειδικό και είναι αυτισμός!!!" διαβάζω πιο κάτω και βλέπω πως το έχεις δεδομένο χωρίς να δει το παιδί ειδικός. Εφόσον ο παιδιατρος σε καθυσυχάζει, γιατί επιμένεις χωρίς να δεις ειδικό πως το παιδί έχει σίγουρα αυτισμό; δεν είναι άδικο να το προδιαγράφεις από μόνη σου; και να σκέφτεσαι και τη συνέχεια της ζωής σας σώνει και ντε με την διάγνωση αυτή; και να κλαις και να το λες.. ξέρω γω; βιάζεσαι βρε κοπέλα μου.

 

Κάνε λίγο υπομονή και μην κάνεις μαύρες σκέψεις. Αν είναι όπως τα είχες περιγράφει στο άλλο σου ποστ - πραγματικά δεν είσαι βέβαιη. Κάνε λίγη υπομονή.. κι εύχομαι ολόψυχα να κάνεις μεγάλο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχομαι το παιδακι σου να μην εχει τιποτα.. Δευτερον γιατι αναφερεις αυτο με τις ετικες το πληντηριο κ τις πορτες? Εμενα ο γιος μου ειναι 15 μηνων κ απο μωρο εχει κολλημα με τις ετικες..αρκουδακι του φερνανε την ετικετα επαιζε...κουβερτουλα?μια ωρα με το χαρτακι της ετικετας.τον εβαζα για υπνο κ εψαχνε στο σεντονι να βρει την ετικετα να παιξει για να κοιμηθει....ειναι σιμαδι αυτισμου αυτο? Ασε που εχει κολληα με πορτες κ ντουλαπες κ συρταρια..ολο τα μαστορευει..κ εχει κολλημα κ με τοπληντηριο..με το που παει στην γιαγια παει κατευθυειαν στο πληντυριο κ κανει βουβουβουβουουουου οπως κανει το πληντηριο...... Αυτα ειναι σημαδια αυτισμου?? Μηπως βρε κοριτσι μου στεναχωρθεσαι αδικα κ απλα ειναι λιγο πισο στην ομιλια το παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Mamagiwta εγω σε καταλαβαίνω γιατι ο δικός μου 23 μηνών δεν μιλάει και δεν ειναι του φανταστικού παιχνιδιού!! Έχουμε παει σε 100 ειδικούς μέχρι τωρα

Δυο πραγματα:

Αν ο μικρός βλέπει τηλεόραση έστω και λίγο, iphone iPad κλπ κοφτά εντελως ολα τωρα... Έχουμε 2 βδομαδες που τα κόψαμε και είδαμε μεγάλη διάφορα στην συμπεριφορά του

Δεύτερον οπωσδήποτε ακουογραμμα! Και να νομίζεις οτι σε ακούει δεν ξερεις τι ακούει. Εμεις βάλαμε σωληνακια για εκρηκτική μέση ωτιτιδα και καταλαθος καταλάβαμε οτι μάλλον πέσανε μετα απο λίγες βδομαδες και παμε για άλλο ακουογραμμα αυριο!!

 

Ολα να σου πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα σου προτεινα για τετοια ζητηματα-αν και ηδη ανεφερες το εμποδιο του οικονομικου- να δεις καποιον αναπτυξιολογο στα παιδων στην αθηνα..εκει ειναι ειδικοι για αυτα τα θεματα και θα σε κατευθυνουν!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας με συγκινειτε πολυ που εστω μπαινετε στο κοπο να διαβασετε και να απαντησετε.

εχετε δικιο που λετε πως ειχα βγαλει γρηγορα συμπερασματα αλλα πλεον δεν λεω τιποτα δεν σκεφτομαι. εχω ζαλιστει παρα πολυ και ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι ! μια αναρωτιεμαι μηπως απλα δεν θελει να μιλησει και να ακουσει. μετα διαβαζω συνεχεια ( κακια συνηθεια) το ενα συμπτωμα ειναι αυτισμος και μετα σε αλλη σελιδα η αλλη μαμα το βρισκει φυσιολογικο.

ο μικρος οτι αρχιζει μετα το σταματαει. σαν να βαριεται. τελευταια επισης αμα του λεω ελα παμε βολτα , ελα να σου δωσω ενα φιλακι , η ελα να σου δωσω αγκαλιτσα ερχεται τρεχοντας. επισης αμα χτυπαει η πορτα ολο χαρα περιμενει ποιος θα ερθει. και παλι αυτα δεν ξερω αν τα κανουνε τα παιδακια με αυτισμο.

μπορει να αναπτυσεται με το δικο του ριθμο. και αυτη η αναμονη σε τρελενει.! περιμενω να περασουνε οι μερες αυτες να δω τι θα γινει !

Link to comment
Share on other sites

Mamagiwta εγω σε καταλαβαίνω γιατι ο δικός μου 23 μηνών δεν μιλάει και δεν ειναι του φανταστικού παιχνιδιού!! Έχουμε παει σε 100 ειδικούς μέχρι τωρα

Δυο πραγματα:

Αν ο μικρός βλέπει τηλεόραση έστω και λίγο, iphone iPad κλπ κοφτά εντελως ολα τωρα... Έχουμε 2 βδομαδες που τα κόψαμε και είδαμε μεγάλη διάφορα στην συμπεριφορά του

Δεύτερον οπωσδήποτε ακουογραμμα! Και να νομίζεις οτι σε ακούει δεν ξερεις τι ακούει. Εμεις βάλαμε σωληνακια για εκρηκτική μέση ωτιτιδα και καταλαθος καταλάβαμε οτι μάλλον πέσανε μετα απο λίγες βδομαδες και παμε για άλλο ακουογραμμα αυριο!!

 

Ολα να σου πανε καλα!!

 

ειχε και εμενα υγρο αλλα το ακουογραμμα βγηκε οκ οταν εφυγε το υγρο. δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι. αλλα με βαζει σε υποψιες γιατι εχει παντα μυξες οχι αυτες που ειναι σα νερακι. και δεν ξερω μηπως εκανε λαθος το ακουογραμμα. βλεπει τηλεοραση αλλα τον αφηνω μονο λιγο το βραδυ που μου φερνει να του βαλω γιατι πρεπει να κοιμηθει και ο αντρας μου. εχει μως σε ολα μανια. ακομα και στα φωτακια του λαπτοπ θελει να παει να τα πατησει .

το φανταστικο παιχνιδι παλι με μπερδευει καπου ελεγαν μεχρι τα 3.5 εχουνε περιθωριο ας πουμε και καπου αλλου πρεπει 18 μηνων να εχουνε αρχισει. τι να πω δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχομαι το παιδακι σου να μην εχει τιποτα.. Δευτερον γιατι αναφερεις αυτο με τις ετικες το πληντηριο κ τις πορτες? Εμενα ο γιος μου ειναι 15 μηνων κ απο μωρο εχει κολλημα με τις ετικες..αρκουδακι του φερνανε την ετικετα επαιζε...κουβερτουλα?μια ωρα με το χαρτακι της ετικετας.τον εβαζα για υπνο κ εψαχνε στο σεντονι να βρει την ετικετα να παιξει για να κοιμηθει....ειναι σιμαδι αυτισμου αυτο? Ασε που εχει κολληα με πορτες κ ντουλαπες κ συρταρια..ολο τα μαστορευει..κ εχει κολλημα κ με τοπληντηριο..με το που παει στην γιαγια παει κατευθυειαν στο πληντυριο κ κανει βουβουβουβουουουου οπως κανει το πληντηριο...... Αυτα ειναι σημαδια αυτισμου?? Μηπως βρε κοριτσι μου στεναχωρθεσαι αδικα κ απλα ειναι λιγο πισο στην ομιλια το παιδι?

 

οι επαναλαμβανομενες κινησεις ειναι σημαδι αυτισμου. παραδειγμα να ανοιγοκλεινει κατι συνεχεια. που στην προκειμενη ειπα τις πορτες. η διαφορα με το πλυντηριο ειναι οτι εσενα παει και κανει βουβουβου. εμενα απλα ανοιγοκλεινει την πορτα. αλλα υποπτευομαι πως το κανει γιατι το φοβαται οταν λειτουργει. σαν να το εκδικειται ενα πραγμα. αμα τον δεις οταν ειναι σε λειτουργια τρεμει ολοκληρο ( κανει και παραξενο θορυβο). !! μακαρι να στεναχωριεμαι αδικα ! ποσες φορες το ευχομαι ! απλα να κανει πεισματα η να μη θελει. ! αχχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...