Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριτήρια επιλογής σπέρματος (κινητικότητα) για εξωσωματική


Recommended Posts

Κορίτσια καλημερα

προσπαθουμε με το συζυγο εδω και τρια χρονια για μωρακι με μονο αποτέλεσμα 2 βιοχημικες κυησεις. κάθε φορα που υποτιθετε οτι έχουμε βρει το προβλημα και το έχουμε διορθωσει παρουσιαζετε κάτι αλλο με αποτέλεσμα να έχω αρχισει να δυσπιστώ και να αισθανομαι ότι με σπρώχνουν στην εξωσωματικη. Για αυτο και θα ήθελα την γνωμη οσων απο εσας εχετε μπεί σε τέτοια διαδικασία.

Θα προσπαθήσω να ειμαι συντομη

Ολα ξεκίνησαν με μια διαταραχη στον κύκλο μου οποία συνεπεσε με την εναρξη των ελευθερων επαφων με το συζύγο. εξετάσεις μονο ανεβασμένη προλακτίνη. θεραπεία 2 μηνων και η προλακτίνη φυσιολογική ο κύκλος φτιάχνει μωρό ομως πουθενα. Αλλες εξετάσεις, καμπύλη ζαχάρου πάω σε ενδοκρινολόγο και ξεκιναω glucophashe με υποψία πολυκυστικών ο κύκλος μου σταθερός 30 ημερων. Μάρτιος 2012 Μένω έγκυος. η χοριακή ξεκινάει καλα αλλα μετα πέφτει. Βιοχημική τυχαιό γεγονός μας ειπάν και ενθαρυντικό γιατι λέει αφου εμεινες μια φορα θα ξαναμεινεις.Νοέμβριος 2012 5 μερες καθυστερησης τεστ θετικο χοριάκη 10,6. Την επόμενη ξανα αιμοραγία. Δεύτερη Βιοχημική. Και εκει ξεκινάει ο πανικός. Κάνω σαλπιγκογραφία τελεια, ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα καλό. Πάμε σε ειδικο γυναικολόγο και η διαγνωση ειναι ότι φταιει το βαρός μου καθως έχω 12 κιλά πάνω απο το φυσιολογικο.(λες και μονο οι αδυνατες κανουν μωρα!) Ξανα εξετάσεις και ξεκινάω κλομιφαίνη για 5 μηνές τίποτα μωρο πουθενα. Πάω σε άλλο γιατρο 2 πολυποδες στην μητρα και υπερπλασία στο ενδομητριο υστεροσκοπηση και λαπαροσκόπηση. Ο συζυγος κανει σπερμοδιαγραμμα νεο χαμηλη κινητικοτητα και εντεροκοκκος. περνει αντιβιωση αλλα μας λενε οτι δεν υπάρχει προβλημα και η κινητικοτητα θα διορθωθει. Μετα την λαπαροσκοπηση ξανακάνει σπερμοδιαγραμμα εχει σκοτωθεί ο εντεροκοκος αλλα τωρα υπάρχει σταφυλοκοκος. ΓΙα να μην το πολυλογο ενω πριν κανω την λαπαροσκόπηση και την υστεροσκοπηση ο γιατρος μας ελεγε οτι ενταξει το σπέρμα δεν ειναι τουρμπό αλλα δεν ειναι και αχρηστο τώρα αφού πήρε τα 1.500 μου λεει εσυ εισαι 100% καλά πλέον αλλα με αυτό το σπέρμα δεν μενεις εγκύος κανε σπερματέχυση. Τον περνω τηλ να τον ρωτησω τι θεραπεία να παρει ο συζυγος ηια το σταφυλοκοκο και μου απανταει δεν χρειαζετε αφου εσεις θα πρέπει να πατε για εξωσωματική!!!Τι να κανω δεν ξερω βοήθεια. Απογοητεύτικα. Με τι κινητικοτητα πήγατε για εξωσωματική? Αισθανομαι ότι όλοι με βλέπουν σαν πορτοφόλι και όχι σαν μια κοπελα που πασχίζει για παιδακι. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειμαι 33 και ο συζυγος 39 και πλεόν εχω αρχισει να φοβαμαι οτι δεν θα αποκτησουμε ποτε παιδακι!

 

Παιδάκι θα αποκτήσεις σίγουρα!!! Να μην ανησυχείς!

 

Αν θες γράψε μας τις χαρακτηριστικές τιμές του σπερμοδιαγράμματος να δούμε γιατί σου λέει ο γιατρός για εξωσ!

Να ξέρεις πως αυτές οι τιμές αλλάζουν όμως καθως επηρεάζονται έντονα από μικρόβια και κυρίως από το άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις δυσπιστια προς την εξωσωματικη δεν χρειαζεται να βιαστεις. Φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη αλλα αυτες θα ακουσεις εδω σωστα; Γιατι να κανεις μια κινηση βιαστικη και τοσο κοστοβορα εφοσον δεν εχεις ακομα καποια σοβαρη ενδειξη που να σε ωθει στην εξωσωματικη; Δεν εισαι μεγαλη ουτε μικρη . Δεν αφηνεις το καλοκαιρακι να περασει , να το ριξετε εξω με το συζυγο χωρις να σκεφτεστε οτι κανετε αγαπιτσες με σκοπο το μωρο , χωρις να μετρας μερες και ωρες ; Και αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα , το ψαχνεις. Αφου εμεινες 2 φορες ,δεν ειναι καλο σημαδι; Δεν ξερω , γιατρος δεν ειμαι αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω μονο. Οσο το σκεφτομαστε τοσο αργει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ δεκεμβριος 2012

 

 

ημερες αποχής: 2

 

ογκος σπερματος : 2,5 ml

ph 7.5

ρευστοποιηση κ.φ min

συσταση ομοιογενης

 

Μικροσκοπικα Ευρηματα

πυοσφαιρια = σπανια

Ερυθρά = οχι

Σπερματιδες = οχι

Σπερματοκυτταρα = οχι

Προστατικα κυτταρα = οχι

βλεννη= οχι

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ

απλές = σπανιες

Με πυοσφαιρία = οχι

Κεφαλη με κεφαλή = οχι

Ουρα νε κεφαλή = σπανιες

ουρά με ουρα = σπανιες

μικτές = σπανιες

 

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

 

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

 

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

 

επι τοπου 7% 6% 5%

 

ακινητα 43% 46% 53%

 

 

 

 

Μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφές 80%

Ατυπες Μορφες 10%

Ανωμαλίες κεφαλής 10%

 

 

Οκτωβριοσ 2013

ημερες αποχης 3

οκγος 1,5

ρευστοποιηση ατελης

ph 8,5

οψη φυσιολογικη

γλοιοτης αυξημενη

συγκεντρωση 17 >10/ml

ολικος αριθμος 26 >10

ζωτικοτητα 68%

κυτταρικα στοιχεια -

συγκολισεις -

συσσωρευσεις -

κινητικοτητα % 1η ωρα 2η ωρα

ταχεια 0 0

βραδεια 8 0

μη προωθητικη κινηση 16 7

ακινητα 76 93

κινουμενα 24 7

προωθητικη κινηση 8 0

Μορφολογια %

φυσιολογικα 14

Ανωμαλιες κεφαλης 81

Ανωμαλιες μεσου τμηματος 10

Ανωμαλιες ουρας 9

κυτταροπλασματικο υπλοιμα 2

τερατοσπερματικος δεικτης 1,16

 

σε αυτο το δευτερο σπερμοδιαγραμμα βρεθηκε εντεροκοκκος σε εναεροβια καλλιεργεια και ληφθηκε αντιβιωση

 

3ο σπερμοδιαγραμμα 13/2/2014

 

ογκος ανα ml 0.8

Αριθμος σπερματοζωαριων ανα ml 20 εκατομυρια

ολικος αριθμος σπερματοζωαριων 16 εκατομυρια

στρογγυλα κυταρα 0,0

 

κινητικοτητα αρχικου δειγματος

ζωηρα 0%

προσθια κινουμενα 25%

επιτοπου 11%

ακινητα 64%

 

συνολικα προσθια κινουμενα 25%

συνολικα κινουμενα 36,0%

 

δειγμα μετα την επεξεργασια

 

ογκος πριν την επεξεργασια 0,3 ml

ογκος μετα την επεξεργασια 1 ml

αριθμος σπερματοζωαριων ανα ml μετα την επεξεργασια 2

κινητικοτητα μετα την επεξεργασια

%1η ωρα

ζωηρα 5

προσθια 40

επιτοπια 5

ακινητα 50

24η ωρα

ζωηρα 0%

προσθια 4%

επιτοπια 14%

ακινητα 82%

φυσιολογικη μορφολογια κατα kruger %1.0

το τελευταιο σπερμοδιαγραμμα εγινε σε συνθηκες αγχους καθως εγω εκανα χειρουργειο την ιδια ωρα- λαπαροσκοπηση και ο συζυγος περιμενε να βγω κα τον φωναξαν να δωσει το δειγμα. Μάλιστα επειδη η ποσότητα ηταν μικρή 0,8ml την επομενη μερα ξεναέδωσε δειγμα γιατι δεν εφτανε για καλλιεργεια και τεστ ενεργοποιησης.Στην καλλιεργεια αυτή ειχε σκοτωθεί ο εντεροκκοκος αλλα ειχε σταφυλοκοκο αιμολυτικο!!

ειμαι σε αδιεξοδο. ο γυναικολογος με απογοητευσε πληρως λεγοντας μου οτι δεν μπορουμε να κανουμε μωρο παρα μονο με εξωσωματικη λογω του σπερματος και να μην μπουμε καν στην προσπαθεια βελτιωσης του μεσω ουρολογου γιατι ειναι απωλεια χρονου. Το πρώτο σπερμοδιαγράμμα δεν το εδωσε καν σημασια. τι να πω???:?::?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις δυσπιστια προς την εξωσωματικη δεν χρειαζεται να βιαστεις. Φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη αλλα αυτες θα ακουσεις εδω σωστα; Γιατι να κανεις μια κινηση βιαστικη και τοσο κοστοβορα εφοσον δεν εχεις ακομα καποια σοβαρη ενδειξη που να σε ωθει στην εξωσωματικη; Δεν εισαι μεγαλη ουτε μικρη . Δεν αφηνεις το καλοκαιρακι να περασει , να το ριξετε εξω με το συζυγο χωρις να σκεφτεστε οτι κανετε αγαπιτσες με σκοπο το μωρο , χωρις να μετρας μερες και ωρες ; Και αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα , το ψαχνεις. Αφου εμεινες 2 φορες ,δεν ειναι καλο σημαδι; Δεν ξερω , γιατρος δεν ειμαι αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω μονο. Οσο το σκεφτομαστε τοσο αργει...

 

FOULA76 αυτο ψαχνω και εγω προσωπικες εμπειρίες σαν την δικια σου και αλλων μελων γιατι ειλικρινα κατι μεσα μου δεν με αφηνει να προχωρησω σε εξωσωματικη παρόλο που θέλω υπερβολικά πολυ ενα μωρο. ο συζυγος αποφάσισε μονος του να παει σε ουρολόγο γιατι πλέον και εκεινος δυσανασχετισε με την απαντηση του γυναικολογου. Αυτο που με εβγαλε απο τα ρουχα μου ηταν ότι ενω μεχρι την επέμβαση οι δυο βιοχημικές ηταν ενθαρυντικο για την ποιοτητα του σπερματος , μετα την επέμβαση μου ειπε οτι ναι μεν το ενδομητριο ηταν εχθρικο για τα εμβρυα και δεν μπορουσε να στηριξει εγκυμοσύνη αλλα απο την αλλη για τις βιοχημικές τωρα μας λεει ότι μπορεί να φταιει η ποιοτητα του σπερματος και να μην προσπαθησουμε καν μονοι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

amelie

 

το πρώτο σπερμοδιάγραμμα είναι μια χαρά! Τα άλλα δύο όχι αλλά είναι λογικό αφού υπάρχει μικρόβιο! Να πάρει ο σύζυγος φαρμακευτική αγωγή για να συνέλθει το σπέρμα και να συνεχίσετε τις προσπάθειες! Να πάτε σε έναν ουρολόγο, οι γυναικολόγοι ειδικά αν δεν ειδικεύονται στην εξωσ οι ίδιοι , τότε δεν είναι αρμόδιοι να εκφέρουν άποψη για το σπέρμα!

Όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα είσαι μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

amelie

 

το πρώτο σπερμοδιάγραμμα είναι μια χαρά! Τα άλλα δύο όχι αλλά είναι λογικό αφού υπάρχει μικρόβιο! Να πάρει ο σύζυγος φαρμακευτική αγωγή για να συνέλθει το σπέρμα και να συνεχίσετε τις προσπάθειες! Να πάτε σε έναν ουρολόγο, οι γυναικολόγοι ειδικά αν δεν ειδικεύονται στην εξωσ οι ίδιοι , τότε δεν είναι αρμόδιοι να εκφέρουν άποψη για το σπέρμα!

Όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα είσαι μανούλα!

 

Μακαρι να εχεις δικιο. Παρακολουθω καιρο το φορουμ και διαφορες ιστοριες κοριτσιων και ειδα οτι ειναι τοσο μεγαλη επιχειρηση η εκμεταλλευση της επιθυμιας ενος ζευγαριου για μητροτητα που ηθελα να ελεγξω με γνωμες τριτων που δεν εμπλεκονται στο θέμα μηπως εχω γίνει υπερβολικα καχυποπτη ισως γιατι δεν θέλω να παραδεχτω το προβλημα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχεις δικιο. Παρακολουθω καιρο το φορουμ και διαφορες ιστοριες κοριτσιων και ειδα οτι ειναι τοσο μεγαλη επιχειρηση η εκμεταλλευση της επιθυμιας ενος ζευγαριου για μητροτητα που ηθελα να ελεγξω με γνωμες τριτων που δεν εμπλεκονται στο θέμα μηπως εχω γίνει υπερβολικα καχυποπτη ισως γιατι δεν θέλω να παραδεχτω το προβλημα μας!!!

 

Θα σου πω το εξής: Ο απλός γυναικολόγος που είχα 15 χρόνια (απο 14 ετων) όταν είδε το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου και εμένα να του παραπονιέμαι ότι προσπαθούμε 8 μήνες χωρίς αποτέλεσμα μου είπε κατευθείαν για εξωσ....

Έγινα ράκος ψυχολογικά... Αποφάσισα να επισκευτώ γυναικολόγο αλλά εξωσωματικό... Είδε το ίδιο σπερμοδιάγραμμα ( το οποίο δεν λέω δεν ήταν και από τα καλύτερα αλλά δεν ήταν και χάλια), ξέρεις τι μας είπε;;;;

'' να πάτε σπίτι σας... δεν έχετε κάποιο πρόβλημα...προσπαθείστε κι άλλο''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεωρω αυτονοητο οτι ο ουρολογος θα σου πει τι συμβαινει με το σπερμα.

 

Την κλομιφαινη καποιοι γιατροι δεν την συμπαθουν διοτι δεν αφηνει το ενδομητριο να μεγαλωσει σωστα. Ελπιζω να μην τα λεω λαθος.

 

Εγω θα επιμεινω να του δωσεις να καταλαβει το καλοκαιρακι , εγω μια φορα που εμεινα εγκυος (αλλα παλινδρομησε) ηταν η μοναδικη που το ειχα εντελως αφησει στην τυχη του διοτι δεν το πιστευα πια οτι μπορουσε να συμβει και επιπλεον ημουν τα περισσοτερα κιλα που εχω φτασει ποτε (30 ανω του κανονικου!!! ) Απο το πολυ αγχος το ειχα ριξει στο φαι , σε 2 χρονια εγινα ελεφαντακι...χα χα χα . Κι ομως τοτε εμεινα εγκυος ...(Μιας και σου ανεφεραν το βαρος, το αναφερω κι εγω)

 

Κανε την ερευνα σου στους γιατρους που θες , και μετα κλεισε το φακελο, κλεισε και το παρεντς και ελα τον Οκτωβρη να μας γραψεις οτι εισαι εγκυος 3 μηνων!

 

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το εξής: Ο απλός γυναικολόγος που είχα 15 χρόνια (απο 14 ετων) όταν είδε το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου και εμένα να του παραπονιέμαι ότι προσπαθούμε 8 μήνες χωρίς αποτέλεσμα μου είπε κατευθείαν για εξωσ....

Έγινα ράκος ψυχολογικά... Αποφάσισα να επισκευτώ γυναικολόγο αλλά εξωσωματικό... Είδε το ίδιο σπερμοδιάγραμμα ( το οποίο δεν λέω δεν ήταν και από τα καλύτερα αλλά δεν ήταν και χάλια), ξέρεις τι μας είπε;;;;

'' να πάτε σπίτι σας... δεν έχετε κάποιο πρόβλημα...προσπαθείστε κι άλλο''

 

Σε εμας οι αποψεις δυιστανται! Και οι δυο γυναικολογοι που επισκεφθηκα ηταν και εξωσωματικοι!ο ενας μας ειπε κατα λέξη ότι ενταξει το σπερμα δεν ειναι μερσεντες αλλα ειναι γιαρις! και με το γιαρις πας απλα πιο αργα και μας τόνισε οτι δεν ειστε υποψηφιοι για εξωσωματικη θα κανετε παιδι φυσιολογικα!!ο δευτερος ενω μετα και την υστεροσκοπηση μας διαβεβαιωνε οτι ολα πλεον ειναι τελεια και δεν ανησυχει 10 μερες μετα μας λεει ότι μονοι σας παιδί δεν κανετε πηγαινετε για σπερματεγχυση και μετα για εξωσωματικη! τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Αmeliek θα σου πω μόνο ότι εμείς είχαμε μέχρι και 99% ακίνητο σπέρμα, μάλιστα τη τελευταία φορά (εξωσωματική) δεν υπήρχε ούτε ένα ζωντανό σπερματοζωάριο και έδωσε δείγμα και δεύτερη φορά και όλα πήγαν καλά!

Βέβαια ένα τρίμηνο πριν έκανε μία θεραπεία με αντιβίωση και κάποιο σιρόπι για φλεγμονές.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω αυτονοητο οτι ο ουρολογος θα σου πει τι συμβαινει με το σπερμα.

 

Την κλομιφαινη καποιοι γιατροι δεν την συμπαθουν διοτι δεν αφηνει το ενδομητριο να μεγαλωσει σωστα. Ελπιζω να μην τα λεω λαθος.

 

Εγω θα επιμεινω να του δωσεις να καταλαβει το καλοκαιρακι , εγω μια φορα που εμεινα εγκυος (αλλα παλινδρομησε) ηταν η μοναδικη που το ειχα εντελως αφησει στην τυχη του διοτι δεν το πιστευα πια οτι μπορουσε να συμβει και επιπλεον ημουν τα περισσοτερα κιλα που εχω φτασει ποτε (30 ανω του κανονικου!!! ) Απο το πολυ αγχος το ειχα ριξει στο φαι , σε 2 χρονια εγινα ελεφαντακι...χα χα χα . Κι ομως τοτε εμεινα εγκυος ...(Μιας και σου ανεφεραν το βαρος, το αναφερω κι εγω)

 

Κανε την ερευνα σου στους γιατρους που θες , και μετα κλεισε το φακελο, κλεισε και το παρεντς και ελα τον Οκτωβρη να μας γραψεις οτι εισαι εγκυος 3 μηνων!

 

Καλη τυχη!

 

σε ευχαριστω πολυ!!!!

Μακαρι όλες να καταφερουμε αυτο που θελουμε! κουραστηκα εδω και τρια και χρονια ολα στην ζωη μου τα ρυθμιζω με την πιθανοτητα να εχω μεινει εγκυος! Σταματησα να βαφω τα μαλλια μου μετα την 15η ημερα του κυκλου, σταματησα να πινω να καπνιζω(να και ενα καλο) θελω λιγο χρονο για μενα και τον αντρα μου! Θα παμε στον ουρολογο και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αmeliek θα σου πω μόνο ότι εμείς είχαμε μέχρι και 99% ακίνητο σπέρμα, μάλιστα τη τελευταία φορά (εξωσωματική) δεν υπήρχε ούτε ένα ζωντανό σπερματοζωάριο και έδωσε δείγμα και δεύτερη φορά και όλα πήγαν καλά!

Βέβαια ένα τρίμηνο πριν έκανε μία θεραπεία με αντιβίωση και κάποιο σιρόπι για φλεγμονές.

 

δεν ειναι αυτο που με ανυσηχει!υπαρχουν κινητα σπερματοζωαρια και μαλιστα αρκετα εκατομμυρια. Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν πρεπει να προχωρησουμε σε εξωσωματικη γιατι ειναι η μοναδικη λυση ή γιατι αν ο γιατρος μας ωθει σε αυτό για ευνοητους οικονομικούς λόγους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι αυτο που με ανυσηχει!υπαρχουν κινητα σπερματοζωαρια και μαλιστα αρκετα εκατομμυρια. Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν πρεπει να προχωρησουμε σε εξωσωματικη γιατι ειναι η μοναδικη λυση ή γιατι αν ο γιατρος μας ωθει σε αυτό για ευνοητους οικονομικούς λόγους!!!

 

Καλή μου κοπέλα!

Η κινητικότητα του σπέρματος πέφτει για κάποιο διάστημα από τη λήψη αντιβίωσης αλλά και εξαιτίας της παρουσίας μικροβίων. Βρες έναν καλό ουρολόγο που θα δώσει στον άντρα σου τη σωστή θεραπεία για τα μικρόβια και βιταμίνες για την ενίσχυση του σπέρματος και νομίζω και γω ότι έχεις χρόνο μπροστά σου πριν στραφείς στην εξωσωματική (είσαι μόλις 33). Άλλωστε η εξωσωματική αντιμετωπίζει το θέμα της σύλληψης και όχι της συνέχισης της κύησης. Δηλαδή, εσύ αφού είχες δύο (τουλάχιστον) βιοχημικές, έχεις σίγουρα συλλήψεις. Άρα, πώς να σε βοηθήσει η εξωσωματική. Θα έλεγα και γω να το ξεχάσεις το θέμα, να ξεαγχωθείς και το πολύ - πολύ και να σε δει και ένας αιματολόγος μήπως υπάρχουν παράγοντες θρομβοφιλίας που δεν προχωρούν οι συλλήψεις σου.

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!! ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΕΙΣ ΣΕ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ -HOBBIES!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια..

ameliek μην απελπιζεσαι. και η εξωσωματικη λυση ειναι για να αποκτησουμε τα παιδακια μας. αυτο που καπως σκευτομαι ειναι πως εσυ εχεις ηδη μεινει εγγυος και το σπερμα του αντρα σου ηταν μια χαρα. απο την αλλη ομως μην ξεχναμε πως σημερα ειμαστε ενταξει και αυριο δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει. πορεψου με τα σημερινα δεδομενα και πραξε αναλογως.

ο δικος μου ειχε παντα θεμα με το σπερμα.λογω κιρσοκηλης, απο μικρος.

ο πρωτος ουρολογος επεμενε πως ολα ειναι οκ ενω οι εξετασεις εδειχνα προβλημα με την κινητικοτητα και στην ποσοτητα.τι να πω.. αλλαξαμε γιατρο.. παλι εξετασεις σπερμοδιαγραμματα, καλλιεργεια κλπ.

ειχαμε και μικροβια. ξεκινησε αγωγη 3 μηνες με αντιβιωσεις βιταμινες και αλλα πολλα. οι νεες εξετασεις ηταν πολυ χειροτερες απο τις προηγουμενες.προβμημα και με την μορφολογια. τερατοσπερμια. μας ειπε να μην χανουμε χρονο και να ξεκινησουμε εξωσωματικη. χωρις να σκευτω πηγαμε αμεσως στονγιατρο πολυ γνωστο στις εξωσωματικες στην αθηνα. εκανα ολες τις εξετασεις και τωρα περιμενω να ξεκινησω ορμονοθεραπεια. δεν θελω να χανω χρονο, ουτε να αφησω τα χρονια να περνανε, ουτε να ακουσω αυτα που μου λενε. μα καλα, το ψαξατε καλα? απο αυτη την ηλικια εξωσωματικη? ναι τι να κανουμε. αφου ετσι ετυχε ακολουθω αυτον τον δρομο. και ειπα δεν θελω να χανω χρονο γιατι μπορει σημερα εγω να μην εχω προβλημα αλλα σε ενα μηνα? αν λεω αν παρουσιαστει καποιο προβλημα και σε εμενα θα παμε πολυ πισω.. για το αν θα πιασει η εξωσωματικη δεν το ξερω εγω αλλα ο θεος. εχοντας συμμαχο την ηλικια μου και τις καλες μου εξετασεις, θα παω και ελπιζω για το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ameliek, καλησπερα κι απο εμενα. Ειμαι 39 , εχω υπαρξει θυμα πολλων γιατρων που μου φαγανε πολυτιμο χρονο, πιεσα πολυ για να γινουν καποιες εξετασεις, απο τις οποιες προεκυπταν συνεχως νεα προβληματα, εχω δυο αποβολες απο φυσ.συλληψη και μια εξωσωματικη που για να μην μπαινω σε λεπτομερειες εγινε ΟΛΗ ΛΑΘΟΣ χωρις να τηρηθει πρωτοκολλο , εχω κανει λαπαρ-υστερ, εχω μη σωστα θεραπευμενη ενδομητριωση, αυτοανοσο, θρομβοφιλια, θυρεοειδη, περιττα κιλα , προωρη ωοθ.ανεπαρκεια...με λιγα λογια τα εχω ολα και συμφερω.

Αφου περασα πολλα, διαβασα πολυ και εβγαλα καποια συμπερασματα θα σου συνιστουσα τα εξης. Καταρχην επισκεφτειτε εναν εντιμο ουρολογο, ελεγξτε για κιρσοκηλη, εξαλειψτε ΚΑΘΕ ΠΙΘΑΝΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ και 3 μηνες μετα τις θεραπειες καντε ενα καινουριο σπερμοδιαγραμμα και μια dfi(κατατμηση σπερματος). Το μονο σταθερα αρνητικο πριν και μετα τα μικροβια ηταν ο μικρος ογκος. Συζητηστε το. Στην συνεχεια.. ναι τα κιλα ενοχοποιουνται και για υπογονιμοτητα (οπως και τα μικροβια και χιλια δυο αλλα) και για αποβολες και ναι πολλες υπερβαρες εχουν κανει παιδακια. Κι εγω εμεινα με 30 κιλα πανω αλλα το εχασα. Τωρα τι απο οοολα αυτα που εχω εφταιγε? Κανεις δεν μπορει να πει... συμβουλη: προσπαθησε να πεταξεις οτι μπορει να φταιει και εχεις την δυναμη να κανεις. Επισης να ξερεις οτι περα απο τα κιλα εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια η διατροφη. Βρες εναν ιατρο-διαιτολογο ειδικο στην γονιμοτητα και θα εκπλαγεις απο αυτα που θα μαθεις.

Αφου φτιαξουν ολα αυτα και αφου αν το επιθυμεις κανεις και καποιες εξτρα εξετασεις για αυτοανοσα, νκ κυτταρα, θρομβοφιλια κτλ χαλαρωσε και προσπαθησε για εξι μηνες. Αν σε εξι μηνες δεν ερθει το μπεμπε και δεν βελτιωθει το σπερμα τοτε αρχισε να σκεφτεσαι την εξωσωματικη. Συμβουλη τελευταια: μην αφησεις να σου φανε τον πολυτιμο χρονο σου καλη μου! Σ'αυτο...εχουν ειδικοτητα. Παρτο πανω σου και ψαξτο γιατι αυτοι 9 στους 10 ειναι ή ασχετοι ή αρπακτικα ή και τα δυο μαζι!!!!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή κορίτσι!!

 

(Τα υπόλοιπα σου τα έγραψα σε πμ)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...