Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θεση πλακουντα


Recommended Posts

Ξερει καμια αν εχει σημασια η θεση του πλακουντα? Δεν λεω για περιπτωσεις που ειναι κοντα στον τραχηλο και θελει παρακολουθηση... Λέω τι σημαινει π.χ. ανω πρόσθιος ή κάτω πρόσθιος (πέρα από το που βρισκεται!). Εχει καποια σημασια ή απλα ειναι λιγο...εκει ετυχε, εκει πηγε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξερει καμια αν εχει σημασια η θεση του πλακουντα? Δεν λεω για περιπτωσεις που ειναι κοντα στον τραχηλο και θελει παρακολουθηση... Λέω τι σημαινει π.χ. ανω πρόσθιος ή κάτω πρόσθιος (πέρα από το που βρισκεται!). Εχει καποια σημασια ή απλα ειναι λιγο...εκει ετυχε, εκει πηγε?

 

H θέση του πλακούντα έχει σημασία διότι αν είναι χαμηλός ενδέχεται να δημιουργήσει θέματα αιμορραγιών μετά την 32η εβδομάδα. Φυσικά και στον χαμηλό πλακούντα υπάρχουν διαβαθμίσεις καθώς ο πιο προβληματικός είναι αυτός που χαρακτηρίζεται ως επιπωματικός καθώς κλείνει τον τράχηλο , οποτε οδηγει αναγκαστικά σε καισαρική τομή.

Το βασικότερο, όμως, είναι ότι ο πλακούντας αλλάζει θέση και όταν διαγνωσθεί ένας χαμηλός πλακούντας στην αρχή της κυησεως είναι πολύ πιθανό τις επόμενες βδομάδες καθως θα μεγαλώνει η μήτρα ο πλακούντας σταδιακά να ανεβεί και τελικά να μην δημιουργησει κανενα πρόβλημα. Οπότε οι περισσότεροι γιατροι ανησυχούν όταν ο πλακούντας παραμένει χαμηλός προς το τέλος της κυήσεως αλλά και πάλι το θέμα είναι πόσο τελικά χαμηλός είναι.

Τωρα το ποια είναι η θέση του πλακούντα είναι συνήθως τυχαίο. Εκτός από τις περιπτώσεις που ενδεχεται πολλαπλές προηγούμενες αποξεσεις ή παρουσιά πολλών ινομυωμάτων να αποκλείουν μεγάλη έκταση της μήτρας ως πιθανή θέση εμφύτευσης.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηταν σε διαφορετικη θεση στον καθενα και η διαφορα ηταν στο πως καταλαβαινα τις κινησεις τους. Πχ στον πρωτο που κλωτσαγε τον πλακουντα δεν τον καταλαβαινα να κουνιεται πολυ συχνα σε αντιθεση με τον δευτερο. Επισεις στον πρωτο την αμνιο την εκανα κατω απο συνεχη υπερηχογραφικο ελεγχο ενω στον δευτερο οχι (αλλα ηταν και αλλος γιατρος οποτε ισως να παιζει και αυτο ρολο και οχι η θεση του πλακουντα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δε νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια που ειναι η θεση του, εκτος απο τις περιπτωσεις που κι εσυ ειπες οτι θελουν παρακολουθηση οπως ο προδρομος πλακουντας κλπ.. Ο προσθιος πλακουντας ειναι ο πιο συνηθισμενος, δεν εξαρταται απο κατι συγκεκριμενο. Οπως το εμβρυο εμφυτευεται τυχαια σε καποιο σημειο της μητρας ετσι και ο πλακουντας αναπτυσσεται τυχαια σε καποιο σημειο. Εγω ειχα προσθιο πλακουντα, ουτε πιο ψηλα ουτε πιο χαμηλα, στο κεντρο. Ο γιατρος μια χαρα μπορουσε να κανει τον υπερηχο στο μονο που μου ειχε πει οτι "εμποδιζε" η θεση αυτη ειναι οτι θα φαινοταν πολυ πιο καθαρα στον τρισδιαστατο υπερηχο αμα δεν ηταν εκει ο πλακουντας, αλλα αυτο δεν εχει σημασια γενικα γιατι ο ασπρομαυρος υπερηχος δινει τις βασικες πληροφοριες που χρειαζομαστε.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καμια αν εχει σημασια η θεση του πλακουντα? Δεν λεω για περιπτωσεις που ειναι κοντα στον τραχηλο και θελει παρακολουθηση... Λέω τι σημαινει π.χ. ανω πρόσθιος ή κάτω πρόσθιος (πέρα από το που βρισκεται!). Εχει καποια σημασια ή απλα ειναι λιγο...εκει ετυχε, εκει πηγε?

 

Απο τη δική μου περίπτωση, πρόσθιος με χαμηλή πρόσφυση, μπορώ να σου πω οτι γνωρίζω πως ο πρόσθιος πλακούντας βρίσκεται μπροστά απο το έμβρυο, δηλαδή στο μπροστινό μέρος της κοιλιάς με αποτέλεσμα να λειτουργεί σαν μαξιλάρι και να απορροφά τους κραδασμούς απο τις κλωτσιές. Εγώ βέβαια προς το παρόν, μια χαρά καταλαβαίνω τον μπέμπη μου αν και τον πρωτοένιωσα στα τέλη του τέταρτου μήνα. Ίσως αργά αλλά πιο πριν δεν ήμουν σίγουρη. Όσον αφορά την χαμηλή πρόσφυση, ήταν η αιτία που είχα αιμορραγίες και ήμουν δύο μήνες στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς και παίζει ρόλο η θέση του πλακούντα!

 

Η δική μου περίπτωση (επιπωματικός) είναι η πιο δύσκολη, αλλά όπως λες κι εσυ αυτή είναι περίπτωση που χρήζει παρακολούθησης....

 

Οι περιπτώσεις που αναφέρεις (άνω πρόσθιος- οπίσθιος) είναι οι πιο συνηθισμένες....και φυσιολογικές.

 

Να σημειώσω εδώ στα λόγια της argini που μας τα είπε πολύ σωστά ότι ο επιπωματικός πλακούντας μπορεί να δώσει αιμοραγίες και καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης....

Από την 32η εβδομάδα και μετά δίνει, όταν δίνει μεγάλες αιμορραγίες....με φόβο την αποκόλληση πλακούντα...

 

 

Θεέ μου, βοήθα με όλα να πάνε καλά!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...