Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς Προστατεύουμε Το Βρέφος Απο Ιώσεις Νηπίων.


Recommended Posts

Καλημέρα :wink:

Έχω 2 παιδάκια 4 και 5 ετών και ένα μωράκι 22 ημερών.

Το πρόβλημά μου είναι πως χθές τα 2 μεγάλα μου αρρώστησαν (συνάχι, βήχας, πυρετός) και φοβάμαι πάρα πολύ μη μου κολλήσουν το μωρό.

Η παιδίατρος μου είπε πως κολλήσει το μωρό, πάει αμέσως στο Παίδων.

Το έχω στην καλαθούνα του στην κουζίνα, αφήνω το παράθυρο λίγο ανοιχτό για να ανανεώνεται ο αέρας, φοράω μάσκα όταν ασχολούμαι με τα παιδιά, δεν τα αφήνω να πλησιάζουν το μωρό όμως φοβάμαι.

Υπάρχει τρόπος να το προστατέψω 100% ???

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δύσκολα τα πράγματα. δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. απολύμανε και τα χέρια σου συχνά. και τα παιδιά να μην έρθουν καθόλου στον ίδιο χώρο με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να προστατευθεί 100%...

Το μωρό να το έχεις σ'ένα δωμάτιο μόνο του, να μην έρχεται σ'επαφή με κανέναν, να έχεις συνεχώς ένα ανοιχτό παράθυρο να αερίζεται ο χώρος, να πλένεις συνέχεια τα χέρια σου με οινόπνευμα κάθε φορά που έρχεσαι κοντά στο μωρό και να φοράς μάσκα!

Ακόμη και καμιά εβδομάδα αφότου γίνουν καλά τα παιδάκια σου, να τηρείς λίγο αποστάσεις γιατί και στην ανάρρωση κολλάνε οι ιώσεις!!!

 

Link to comment
Share on other sites

αν το θηλαζεις δυσκολα θα κολλησει τουλαχιστον το πρωτο διμηνο...κανε αυτα που λεει η μινι και ευχομαι να πανε ολα καλα! Α, με πυρετο παει παιδων (φτου και μακρυα!)...με συναχι οχι...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που σου λένε τα κορίτσια.

 

Γιατί είχαμε δυστυχώς διαφορετική εμπειρία. Και με θηλασμό κολλάει...

Εμένα τα τρία μεγαλύτερα είχαν τότε (πριν χρόνια) βρογχιολίτιδα και η μικρή μου ήταν μόλις 29 ημερών. Μόλις εκδηλώθηκε στα μεγαλύτερα, την επόμενη μέρα έπιασε και τη μικρή. Όπως καταλαβαίνεις είχε ήδη κολλήσει, πριν καν εκδηλωθούν τα συμπτώματα, οπότε ούτε ο θηλασμός βοήθησε, ούτε τα προληπτικά μέτρα. :(

 

Βήχας, πολύ βήχας... δε μπορούσε να πάρει αναπνοή όταν έκανε κρίσεις (βήχα)... Μετά σήκωσε πυρετό. Με στέλνει η παιδίατρος στο νοσοκομείο. Πάω εκεί... μου λένε "νωρίς ήρθες, εδώ δε θα του κάνουμε τίποτα, μόνο θα το παρακολουθούμε ΜΗΠΩΣ χρειαστεί οξυγόνο". Υπογράφω και φεύγω (για να μην κολλήσω άλλο μικρόβιο. Τελικά με τη βοήθεια μιας παιδοπνευμονολόγου και με πολύ εντατική παρακολούθηση 24 ώρες το 24ωρο, το ξεπεράσαμε.

 

Το νοσοκομείο το γλυτώσαμε τελικά... αλλά εκείνες τις μέρες ακόμα τις θυμάμαι.

 

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μεγαλος μου 28 μηνων κολλησε ιωση την οιποια κολλησα κ εγω ,το μωρο μας 5,5 βεβαια μηνων (μεγαλυτερο απο εσας) αυτη τη φορα τη γλυτωσε.αυτο που εκανα ηταν να κραταω αποσταση τον μεγαλο και εγω φορουσα παντα μασκα,επλενα τα χερια μου συνεχεια και χρησιμοποιουσα οινοπνευμα και τζελ απολυμανσης.επισης μου ειχαν στειλει ενα μειλ που ελεγε τις ιδιοτητες των φρουτων και των λαχανικων,κ ελεγε οτι το κρεμμυδι τραβαει τις ιωσεις και βοηθαει στη μη εξαπλωση τους,ετσι εκοβα ενα κρεμμυδι και το αφηνα να ''δρασει'' στο χωρο!τι να σου πω δεν ξερω αν βοηθησε!επισης ταραξα τον μεγαλο στα φρουτα και το φυσικο χυμο πορτοκαλι για να αναρρωσει γρηγορα κ εγω πηρα μερικες μερες βιταμινη c χιλιαρα για να συνελθω...

με τον μεγαλο μου δεν ειμασταν τοσο τυχεροι οταν ηταν μωρο 40 ημερων κολλησαμε ιωση απο ενα ξαδερφακι που οι μυξες του εσταζαν και εβηχε...ετσι μπηκαμε νοσοκομειο για 2 μερες κ ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο ουτε κολλησαμε κατι παραπανω,μονο που ταλαιπωρηθηκαμε αφανταστα.κρατα μακρια το μωρο απο φτερνισματα /σταγονιδια σαλιου/μυξες/αναπνοες και εχε πιστη!α και κατι ακομη,εχω ακουσει οτι η ομαδα αιματος παιζει ρολο,εγω κ ο μεγαλος εχουμε ακριβως την ιδια και κολλαμε παντα μαζι,το μωρο εχει αλλη,ελπιζω να λενε αληθεια!!!καλη τυχη ο Θεος να το προστατεψει.αν χρειαστει δες και το γεγονος να απομακρυνεις απο το σπιτι ή το μωρο που ειναι ευκολοτερο μαλλον,ή τα αρρωστα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου φόβος..που θα γεννήσω τέλη Γενάρη και ο γιος μου θα είναι 26μηνών..ευτυχώς δεν πάμε παιδικό αλλά..ελπίζω να γλιτώσουμε φέτος..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου κανεις ολα οσα πρεπει να κανεις...αν εχεις και λιιιγη τυχη ολα θα περασουν;) Εμενα ευτυχως τα μικροτερα παντα τη γλιτωναν..δηλ πχ ειχε ο μεγαλος πυρετο, το νεογεννητο ειχε μονο ενα συναχακι το πολυ..οποτε οντως μαλλον κατι τα προστατευει..Βεβαια μεσα σε ολα να εχεις να προσεχεις τοσο πολυ ειναι και απο μονο του ενα λουκι:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :wink:

Έχω 2 παιδάκια 4 και 5 ετών και ένα μωράκι 22 ημερών.

Το πρόβλημά μου είναι πως χθές τα 2 μεγάλα μου αρρώστησαν (συνάχι, βήχας, πυρετός) και φοβάμαι πάρα πολύ μη μου κολλήσουν το μωρό.

Η παιδίατρος μου είπε πως κολλήσει το μωρό, πάει αμέσως στο Παίδων.

Το έχω στην καλαθούνα του στην κουζίνα, αφήνω το παράθυρο λίγο ανοιχτό για να ανανεώνεται ο αέρας, φοράω μάσκα όταν ασχολούμαι με τα παιδιά, δεν τα αφήνω να πλησιάζουν το μωρό όμως φοβάμαι.

Υπάρχει τρόπος να το προστατέψω 100% ???

 

καταρχας περαστικά στα παιδάκια σου..

εγω θα σου έλεγα αν εχεις κοντα μαμα ή πεθερα να πας εκει τα μικρα μεχρι να αναρρώσουν..

εσυ πολυ καλη απολυμανση τα χερια σου και μασκα οταν πλησιαζεις το μωρο.. τωρα κάτι αλλο δεν ξερω να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεννάω (μάλλον την επόμενη εβδομάδα) το δεύτερο παιδάκι μας, ενώ το πρώτο πάει νήπιο.

Εχω αγχωθεί περισσότερο για το θέμα των ιώσεων και των κρυωμάτων παρά για την γέννα.

Η παιδίατρος για να είναι καλυμένη,και το καταλαβαίνω, μου είπε 2-3 μήνες να σταματήσει το νήπιο!!!!Να μην έρχεται ο μεγάλος σε επαφή με άλλα παιδιά,ούτε πολλές επισκέψεις γενικότερα γιατί και απο τους μεγάλους υπάρχει κίνδυνος.

Στο νήπιο η διευθύντρια μου είπε οτι είναι υπερβολές αυτά , αλλά ευτυχώς που θα μεσολαβήσουν Χριστουγεννα και θα πάει πάλι σχολείο στις 8/1/14. Της είπα πως σκοπεύω έως τέλος Ιανουαρίου να τον κρατησω και βλέπουμε....

Ευτυχώς υπάρχουν και οι γονείς μου που μπορούν και βοηθούν, αλλά και εκεί να μείνει λίγες μέρες (που δεν θέλω να τον αποκόψω απο το σπίτι), μετά θα επιστρέψει αγρίμι, γιατι τους κάνει οτι θέλει.

Φαύλος κύκλος. Εκεί που έλεγα να μην θηλάσω,τώρα είπα να προσπαθήσω μήπως με τα αντισώματα μου, ελαχιστοποιήσω κάποιες πιθανότητες, λίγο περισσότερη προσοχή, απομόνωση μωρού, και την ευχή του Θεού, μακάρι να την γλυτώσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οινόπνευμα στα χεράκια και μασκούλα εάν είναι δυνατόν όταν πλησιάζει το μωρό!

Όταν γέννησα το δεύτερο παιδί μου ο μεγάλος μας δεν πήγαινε ούτε καν παιδικό, και όμως όταν ήμουν στο μαιευτήριο τον έτρεχαν στη παιδίατρο με συμπτώματα την τότε ίωση Η1Ν1. Έμεινε για 15-20 ημέρες στη μαμά μου αλλά και εκείνο πόσο να αντέξει 2 χρονών παιδάκι, νόμιζε ότι ήρθε το μωρό και εξορίστηκε από το σπίτι.

 

Είναι να μη σου τύχει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεννάω (μάλλον την επόμενη εβδομάδα) το δεύτερο παιδάκι μας, ενώ το πρώτο πάει νήπιο.

Εχω αγχωθεί περισσότερο για το θέμα των ιώσεων και των κρυωμάτων παρά για την γέννα.

Η παιδίατρος για να είναι καλυμένη,και το καταλαβαίνω, μου είπε 2-3 μήνες να σταματήσει το νήπιο!!!!Να μην έρχεται ο μεγάλος σε επαφή με άλλα παιδιά,ούτε πολλές επισκέψεις γενικότερα γιατί και απο τους μεγάλους υπάρχει κίνδυνος.

Στο νήπιο η διευθύντρια μου είπε οτι είναι υπερβολές αυτά , αλλά ευτυχώς που θα μεσολαβήσουν Χριστουγεννα και θα πάει πάλι σχολείο στις 8/1/14. Της είπα πως σκοπεύω έως τέλος Ιανουαρίου να τον κρατησω και βλέπουμε....

Ευτυχώς υπάρχουν και οι γονείς μου που μπορούν και βοηθούν, αλλά και εκεί να μείνει λίγες μέρες (που δεν θέλω να τον αποκόψω απο το σπίτι), μετά θα επιστρέψει αγρίμι, γιατι τους κάνει οτι θέλει.

Φαύλος κύκλος. Εκεί που έλεγα να μην θηλάσω,τώρα είπα να προσπαθήσω μήπως με τα αντισώματα μου, ελαχιστοποιήσω κάποιες πιθανότητες, λίγο περισσότερη προσοχή, απομόνωση μωρού, και την ευχή του Θεού, μακάρι να την γλυτώσουμε!!!

 

Εάν πήγαινε δημοτικό το παιδί, θα το σταματάγατε 2-3 μήνες από το δημοτικό; Μήπως να σταματήσει και ο άντρας σου 2-3 μήνες από τη δουλειά του για να μην φέρει ιώσεις στο σπίτι; Αυτά είναι αηδίες... Συγγνώμη κιόλας.

 

Εσυ θα ξεκινήσεις από την παραδοχή ότι όλο και κάποια ίωση θα έρθει στο σπίτι, είτε από το παιδί, είτε από τον άντρα σου, είτε από τυχόν επισκέπτες. Από εκεί και πέρα σκέψου τι μέτρα πρέπει να πάρετε:

- Αερισμός του χώρου (εννοείται ότι το παιδί θα το πηγαίνεις σε άλλο δωμάτιο την ώρα που αερίζεις το δωμάτιό του

- Όποιος πλησιάζει το παιδί θα έχει πλύνει τα χέρια του με οινόπνευμα και θα φοράει μάσκα αν υπάρχει υποψία ίωσης

- Θήλασε όσο μπορείς

-Περιόρισε τις επισκέψεις όσο γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να σταματήσει και ο άντρας σου 2-3 μήνες από τη δουλειά του για να μην φέρει ιώσεις στο σπίτι; Αυτά είναι αηδίες... Συγγνώμη κιόλας.

...αυτό θα με βόλευε, η αλήθεια είναι , χιχι

Ευχαριστώ βρε κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το κρατουσα σπιτι....μεγαλο το ρισκο, κατα τη γνωμη μου, να κολλησει κατι το νεογεννητο. Ο αντρας σου μπορει να προστετευτει για να μην κολληςεις αλλα καιννα προστατεψει το βρεφος, αν τυχον κολλησει ο ιδιος. Το παιδι σου μπορει? δεν νομιζω....νηπιαγωγειο παει, δεν παει πανεπιςτημιο .....με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Baby boy, δεν πρόκειται για μια απλή συμβουλή της παιδιάτρου σου αλλά για επίσημη σύσταση της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας. Επισήμως, δίνεται οδηγία για τα παιδιά ΠΡΟσχολικής ηλικίας να απέχουν για δύο μήνες από τον παιδικό σταθμό/προνήπιο/νήπιο γιατί το μωρό είναι ακάλυπτο ως προς τις βασικές ασθένειες. Μην ξεχνάς ότι το πρώτο εμβόλιο γίνεται στους 2 μήνες.

 

Η σύσταση αφορά τα παιδιά προσχολικής ηλικίας μόνο (όχι δηλαδή Δημοτικού), γιατί θεωρείται ότι σε αυτά το ανοσοποιητικό τους είναι ακόμα κάπως ανώριμο, άρα και ο οργανισμός τους πιο ευάλωτος σε μεταδοτικές ασθένειες

 

Ο θηλασμός είναι η μόνη πηγή αντισωμάτων που μπορεί να έχει ένα μωρό. Μιλάμε βέβαια για τον αποκλειστικό θηλασμό.

Στη δική μου περίπτωση, λειτούργησε 100% προστατευτικά και στο δεύτερο και στο τρίτο παιδί.

 

Βέβαια, δεν είναι η μόνη λύση.

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να διαταραχθεί όσο το δυνατόν λιγότερο η καθημερινότητα του μεγάλου παιδιού σου. Και αυτό σημαίνει να συνεχίσει να πηγαίνει στο σχολείο και να παραμείνει στο σπίτι του. Θα είναι ούτως ή άλλως δύσκολη η περίοδος πρώτης προσαρμογής με το νέο μέλος, που δεν χρειάζεται να επιβαρυνθούν οι ισορροπίες και η ψυχολογία του υπάρχοντος παιδιού.

Εναλλακτικά, μπορείς :

α) να ζητήσεις να ενημερώνεσαι από τις νηπιαγωγούς όταν υπάρχουν αρκετά κρούσματα και τότε μόνο να διακόπτεις προληπτικά τη φοίτηση στο νήπιο

β) μόλις δεις το παιδί κουρασμένο ή συναχωμένο, να διακόπτεις προσωρινά

γ) αν εμφανίσετε έστω ένα σύμπτωμα, να χρησιμοποιείτε μάσκα.

 

Καλή λευτεριά και ... καλή τύχη!

 

 

ΥΓ: Είχε ξαναγραφεί τέτοιο θέμα, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ξεχνάτε και το ψυχολογικό του θέματος... Κάποιο παιδί που έχει δραστηριότητες, ξαφνικά το σταματάμε για 2-3 μήνες και το κλείνουμε στο σπίτι (όχι σχολείο, όχι δραστηριότητες, όχι επισκέψεις για παράδειγμα) ή το στέλνουμε στη γιαγιά (χειρότερα), λόγω του μωρού; Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ άσχημο...

Εκτός των άλλων, το νήπιο είναι υποχρεωτική εκπαίδευση. Δεν είναι παιδικός σταθμός.

 

Εγώ θα συνέχιζα να το στέλνω κανονικά και απλώς αν έβλεπα κάποιο κρούσμα θα το κρατούσα σε απόσταση από το μωρό. Έτσι και έκανα δηλαδή, γιατί γέννησα και εγώ χειμώνα και το μεγαλύτερο συνέχιζα να το στέλνω κανονικά σχολείο και σε κοινωνικές δραστηριότητες. Απλώς προσέχαμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τους ίδιους ενδοιασμούς είχα κι εγώ πέρσυ που γέννησα το γιό μου.

Πρώτον, δεν σταμάτησα καθόλου την κόρη μου από το σχολείο. Και καλύτερα τελικά, γιατί δεν σταμάτησε, ούτε άλλαξε η ζωή της στο παραμικρό. Άσε που είχα κι εγώ λίγη ηρεμία στο σπίτι τις ώρες που έλειπε στο σχολείο!!!!

Και δεύτερον, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!! Δεν ξέρω αν αυτό τελικά βοήθησε, αλλά ενώ όλοι περάσαμε μικρο-ιώσεις κατά τη διάρκεια του Χειμώνα, ο μικρός δεν έπαθε απολύτως τίποτα. Ούτε μυξούλα...!!!

Προσπαθούσα απλώς όταν ήταν άρρωστη η κόρη μου να μην είναι πολύ κοντά για κάποιες μέρες... Όχι πως κι αυτό το κατάφερα τελικά!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οπως λεει και η Axele ειναι να μην σου τυχει. Δεν νομοζω ομως οτι ειναι καλο να διωξεις το παιδι επειδη γεννηθηκε το αλλο. Ουτε να το σταματησεις απο το σχολειο γιατι θα σε τρελανει... Βεβαια ενδεχωμενως να τα λεω αυτα επειδη εμεις ειχαμε την τυχη και ο μικρος δεν κολησε απο τον μεγαλο (γαστρεντεριτιδα πριν γινει 10 ημερων, και μετα μονοπυρηνωση και στο τελος αμυγδαλιτιδα). Ουτε ανεμοβλογια κολλησε αν και την περασαν και οι 2 (με 2 χρονια διαφορα - και οι δυο εμβολιασμενοι). Γενικα εμενα παρα το γεγονος οτι αρρωστενουν δεν φαινεται να περνανε τις ιδιες ιωσεις. Βεβαια μια μανουλα που εχει κολλησει κατι το βρεφακι της προφανως θα εχει αλλη αποψη.

Νομιζω οτι το νεογεννητο ειναι πιο "ευκολο" να προστατευτει μια και ειμαστε πιο αυστηροι στους κανονες υγεεινης. Πχ εμεις δεν αφηναμε τον μεγαλο να δινει την πιπιλα στον μικρο. Ουτε την δικη του φυσικα ουτε του μικρου (μολις του εφευγε απο το στομα την βραζαμε). Οταν ο μεγαλος ειχε την γαστρεντεριτιδα ηταν η μαμα μου εδω και η κουνιαδα μου και μπορουσε καποια να τον αλλαζει χωρις να χρειαστε αμεσως μετα (το σαπουνισμα και την απολυμανση με οινοπνευμα) να πιασει το μωρο. Με την μονοπυρηνωση ηταν πιο επικυνδινο γιατι αργησε να διαγνωστει και υπηρχαν πολλες φορες που τους ειχα και τους δυο συγχρονως αγκαλια.

Νομιζω οτι το μεγαλο παιδακι μπορει να μεινει μακρυα απο το βρεφακι (δεν ειναι αναγκη να ειναι πανω απο το κεφαλι του συνεχια). Πιο πιθανο θα το εβλεπα να "μεταφερει" η μαμα το συναχι του ενος παιδιου στι αλλο απο οτι το ενα παιδι στο αλλο απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που γράφουμε αυτά τα μηνύματα η δασκάλα στο νήπιο απο κάποιο παιδάκι κόλλησε γαστρεντερίτιδα και χθες και σήμερα δεν έχουν μάθημα. Δεν ξέρεις πια στιγμή θα έρθουν τα μικρόβια στο σπίτι,γιατί μπορεί να μην εκδηλωθεί αμέσως η ασθένεια.

Σκέφτομαι μέχρι τέλος Ιανουαρίου να μην πάει σχολείο (εννοείται πως θα βγαίνει έξω σε γιαγιάδες, ή βολτούλες ) , εξάλλου 4 ώρες την ημέρα είναι , δεν θα του αλλάξει και την κοσμοθεωρία, και με προσοχή γενικότερα και το διάστημα αυτό, και μετά , γιατί ιώσεις υπάρχουν μέχρι και τον Απρίλιο, θα πορευτούμε.

Εχω φίλη που στις 40 ημέρες του νεογέννητου έκανε γενέθλια του μεγάλου της στο σπίτι, και δεν κόλλησε τίποτα το μωρό, και γνωστές που στον μήνα και στους τρεις μήνες, το μωρό με κρύωμα που κόλλησε νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο.Σιγουρα δεν είναι απλά πράγματα για να το αφήνεις στην τύχη.

Την θετική σας ενέργεια παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...