Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω κουραστει πια...


Chrisisred

Recommended Posts

Πάντως να ξέρεις ότι όσο μειώνονται οι ώρες του ύπνου του κατά τη διάρκεια του 24ώρου, τόσο πιο εκνευρισμένος θα είναι.

Άσε να σε καθοδηγήσει ως προς το πρόγραμμα του ύπνου. Αν δεις ότι κουτουλάει στις 5:30 άστον να κοιμηθεί μια μέρα ότι ώρα θέλει και για όσο θέλει ώστε να αναπληρώσει τον ύπνο που του λείπει.

Εμένα τύχαινε, ενώ κοιμόντουσαν πάντα αργά, κάποιες μέρες να είναι πολύ κουρασμένα και να θέλουν να κοιμηθούν σε τελείως άσχετη ώρα (για τα δεδομένα τους). Τα άφηνα και την επόμενη μέρα επανέρχονταν στο σύνηθες ωράριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προφανως θα περναει καποια φαση ισως σε λιγες μερες στρωσει. Εμεις περιμεναμε τους κυνοδοντες να βγαλει και ξενυχταγαμε και τελικα εβγαλε 3 τραοεζιτες και οι κυνοδοντες ακομα δεν εσκασαν. Κατι τον ενοχλει η ισως κατι θελει ν αλλαξει στη ρουτινα του. Ο υπνος του θ αλλαξει πολλες φορες κι ας λες οτι ειχε στρωσει( αυτο το λεω για να τ ακουω κι εγω), ολες μας ξενυχταμε κι αναρωτιομαστε τι εχουν τα παιδια. Μονο υπομονη χρειαζεται στην φαση αυτη. Παντως μια βολτουλα εστω και μονη σου καλο θα ηταν να βγαινεται. Εγω τον παιρνω και στον φουρνο που παω, ηρεμουν εξω

Link to comment
Share on other sites

ναι. σημερα ηθελε υπνο ξανα στις 10 οποτε και τον εβαλα.

προχθες κοιμηθηκε το μεσημερι στις 2 για 2 ωρες. αμα νυσταζει και ΘΕΛΕΙ να κοιμηθει, τον αφηνω.

 

εχασε ενα γευμα σημερα αλλα δεν ανησυχω, του το μοιρασα σε 3 μερη κι εφαγε φρουτο με μεσημεριανο, σε λιγο θα πιει το γαλα του πρωινου του και για βραδυ θα του κανω μακαρονια για να αντικαταστησω τον υδατανθρακα που εχασε το πρωι.

 

βγαινουμε εξω, απλα δεν παμε συχνα στις κουνιες γιατι ειναι ταλαιπωρια (δεν εχω ασανσερ και ειναι και βαρυς ο μικρος) και δεν του πολυαρεσουν.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε κι εμεις παμε καθε μερα κουνιες γιατι δεν εχω κοντα στο σπιτι αλλα τον βαζω στο καροτσι και μπορει να κανω και βολτες στη γειτονια, του δειχνω τα ζωακια που βλεπουμε του εξηγω τι ειναι και πως κανουν, του δειχνω τα μεσα μεταφορας, τρελενεται για λεωφορεια, αυτα βρισκουν ευχαριστηση με πολυ απλα πραγματα. Μη νομιζεις οτι κι εμεις εχουμε και λεφτα να ειμαστε καθε μερα σε καφετεριες, σε παιδοτοπους και αλλα τετοια. Τον πηγαινω σε μια πλατεια που εχουμε κοντα και κυνηγαει τα περιστερια, τον παιρνω μαζι στο σουπερ μαρκετ, δεν ειναι ευκολο να κανω τις δουλειες οσο ειναι ξυπνιος αλλα το ωραριο που εχουμε καθιερωσει κι εχει δεχτει ειναι ξυπνημα γυρω στις 7. μεσημερι 2-4 η 3-5 αναλογα τι θελει και υπνο βραδυνο στις 9.30. Τα βραδια ακομα ξυπναει ειτε για τι πονανε τα δοντια ειτε γιατι εχασε την πιπιλα ειτε γιατι κατι τον τρομαξε παντα κατι βρισκουν για να ξυπνανε. Υπομονη και παλι υπομονη θα περασει απο πολλες φασεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φυσικά κι έχω δοκιμάσει να μην του μιλάω, δεν πιάνει! Τώρα ας πούμε σηκώνεται κάθε 2 λεπτά. Δηλαδή ο ύπνος του για αυτό το 24ωρο είναι 23:00-7:00 και 14:45-15:30. Ενώ κοιμόταν στην κούνια ένα 2 1/2 ωρο το μεσημέρι και ένα 11ωρο το βράδυ σερί. Δεν είναι ότι χρειάζεται ξαφνικά λιγότερο ύπνο, κουτουλάει κι έχει γκρίνια όλη μέρα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μονο καλοπροαιρετα θελω να σου ως μεγαλυτερη σιγουρα μανουλα οτι ειναι ωραιο να περνας και συ ομορφα τις μερες σου με το μωρακι σου. Αν περνας ομορφα ολη μερα μεσα στο σπιτιπαω πασο αλλα επειδη εγω δεν μπορω να μεινω κλεισμενη ουτε μια μερα μιλαω με βαση τα δικα μου δεδομενα. Τα παιδακια μας ειναι πολυ πιο ευκολο να ειναι καλα απότι εμεις...και οταν εμας μας πιασει καμια καταθλιψη τοτε τους παιρνουμε ολους στο λαιμο μας:(

Link to comment
Share on other sites

για μεγαλυτερα παιδακια δεν εχω καμμια συμβουλη απο πειρας, σορρυ :|

 

εμενα φοβαται πολυ τα αυτοκινητα και τρομοκρατειται στις "βολτες", αν και ερημια εδω που είμαστε, δεν εχει πεζοδρομιο να τον παω και ειμαστε αναγκαστικα στο δρομο. ελλαδαρα-αθηναρα

 

κοριτσια περναω εφιαλτικη μερα σημερα, ενώ φάνηκε να τσουλαγε καλά, έχει παλι γκρινια ναααααααααααα τα σάλια. Του έδωσα ντεπον και φωναζε μαμ, λεω οκ, ενα τεταρτακι νωριτερα πεινασε, ας του φτιαξω.

 

κανω λοιπον 5οζ γάλα σε κυπελάκι, και άλλα 3οζ (συνολο 240μλ) σε μπωλακια με βρωμη. συνηθως του κανω μονο 3οζ το απογευμα αλλα εχασε το πρωινο γευμα λογω υπνου σημερα.

 

με το που τελειωνει το μαμ και το παιδι εχει σκασει, αρχιζει παλι τα κλαματα σε σημειο να γινει μωβ!!!!!!!

τι θα κανω????? σημερα μετα απο φρουτο, μετα απο μεσημεριανο και τωρα απογευματινο, ειχε την ιδια αντιδραση.

 

που να δειτε τι γινεται με την αλλαγη πανας... εκει να δεις κλαμα και τσιριδες, θα νομιζουν οτι τον σφαζω. :cry:

δε μπορω αλλα. το στομαχι μου γινεται ενας κομπος καθε φορα που κλαιει. και κλαιει ολη μερα................................

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

το παιδι εχει ενταση για καποιο λογο, προσπαθησε να εισια ηρεμη γιατι οσο σε βλεπει να αγχωνεσαι γινεται χειροτερη η κατασταση. Το θεμα πανας ειναι μια αλλη ιστορια. Εμεις στους 17 μηνες σπανια αλλαξαμε ηρεμοι πανα, δωστου κατι να απασχοληθει. Δεν μπορει να μην υπαρχει καποια λυση στο να βγεις μια βολτα, εισαι κουρασμενη και τα βλεπεις ολα δυσκολα? σου εχουμε προτεινει πολλα πραγματα και τιποτα δυστυχως δεν σε βολευει. Ξερω ειναι δυσκολα για σενα να προσαρμοστεις εχοντας ζησει στην Αγγλια και τωρα στην Ελλαδα που δεν ειμαστε και πολυ οργανωμενοι αλλα πρεπει να προσαρμοστεις. Μηπως οι δικες σου δυσκολιες σε κανουν να τα βλεπεις ολα δυσκολα? σιγουρα θα υπαρχει καποια λυση και σιγουρα τα παιδια μια μερα θα ειναι ετσι μια αλλιως. Εσενα τι θα σε εκανε να νιωσεις καλα? αυτο που θα σε ηρεμησει καντο μαζι με το παιδι σου

Link to comment
Share on other sites

το παιδι εχει ενταση για καποιο λογο, προσπαθησε να εισια ηρεμη γιατι οσο σε βλεπει να αγχωνεσαι γινεται χειροτερη η κατασταση. Το θεμα πανας ειναι μια αλλη ιστορια. Εμεις στους 17 μηνες σπανια αλλαξαμε ηρεμοι πανα, δωστου κατι να απασχοληθει. Δεν μπορει να μην υπαρχει καποια λυση στο να βγεις μια βολτα, εισαι κουρασμενη και τα βλεπεις ολα δυσκολα? σου εχουμε προτεινει πολλα πραγματα και τιποτα δυστυχως δεν σε βολευει. Ξερω ειναι δυσκολα για σενα να προσαρμοστεις εχοντας ζησει στην Αγγλια και τωρα στην Ελλαδα που δεν ειμαστε και πολυ οργανωμενοι αλλα πρεπει να προσαρμοστεις. Μηπως οι δικες σου δυσκολιες σε κανουν να τα βλεπεις ολα δυσκολα? σιγουρα θα υπαρχει καποια λυση και σιγουρα τα παιδια μια μερα θα ειναι ετσι μια αλλιως. Εσενα τι θα σε εκανε να νιωσεις καλα? αυτο που θα σε ηρεμησει καντο μαζι με το παιδι σου

 

τελικα είχε εντερικό θέμα! εκανε αερια και ψιλοεκλαιγε, τωρα εκανε κακα του , αλλαξαμε και ηρεμησε το πουλακι μου.

βλεπει winx και ειναι ησυχος.

 

ειμαι μονιμως κουρασμενη :(

 

εγω νιωθω καλα οταν γραφω μουσικη, αλλα με τον μικρο ειναι πολυ δυσκολο. χθες οσο κοιμοταν ηχογραφουσα 3 ωρες κολλημενη στο μονιτορ μην τυχον και τον ξυπνησω.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ιωαννα μαλλον εννοουσε να κανεις κατι που σε ηρεμει αλλα να συμμετεχει και το μωρο αλλιως σκουρα τα πραγματα, ειναι μωρο και δεν μπορει να κατσει ησυχο για να κανεις κατι που ενδεχομενως να σε ευχαρηστει και να εισαι μονη σου....!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ιωαννα μαλλον εννοουσε να κανεις κατι που σε ηρεμει αλλα να συμμετεχει και το μωρο αλλιως σκουρα τα πραγματα, ειναι μωρο και δεν μπορει να κατσει ησυχο για να κανεις κατι που ενδεχομενως να σε ευχαρηστει και να εισαι μονη σου....!!!!!

 

υπαρχει τετοιο πραγμα??!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και κουράγιο... Θα μεγαλώσει και στρώσει...

 

μουσικός είσαι;

 

δε θεωρω τον εαυτο μου μουσικο, γιατι δεν εχω παει ωδειο κλπ αλλα γραφω και τραγουδαω και εχω καθυστερησει ενα αλμπουμ 2 ολοκληρα χρονια και εχω και συνεργασιες παρατημενες, εχω και μια δουλεια και πιεζομαι χρονικα αλλα μου αρεσει να ασχολουμαι με αυτο!!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τετοιο πραγμα??!

 

Ναι πολλα μπορει να ειναι αυτα....

Δεν ξερω τι μπορει να αρεσει σε εσενα εκτος τη μουσικη (γιατι εκει σιγουρα δεννμπορει να συμμετεχει το μωρο) αλλα ξερω τι αρεσει σε εμας που μπορουμε να το κανουμε και οι 2.

Εκτος απο βολτες κλπ που προανεφεραν τα κοριτσια εγω καθομαι και διαβαζω βιβλιο και το μωρο διπλα μου προσπαθει να κανει το ιδιο.

Καθομαστε σε ενα χαλακι και ενω εγω κανω "κολιεδες" απο χαντρες για τα δοντια του μωρου αλλα και γιατι μου αρεσει εκεινη μολις τα ετοιμασω τα παιρνει και τα βαζει στο στομα της να ξυσει τα δοντια της.

Και πολλα αλλα τετοια χαριτωμενα που και εμενα με κανουν να χαλαρωνω και το μωρο μαζι μου συμμετεχει με τον τροπο του και ετσι περναει καπως καλυτερα η μερα μας. Μετα παμε βολτες και τα σχετικα και ειναι ολα καλα και φαντασου οτι εμενα δεν κοιμαται το βραδυ και κοντευει ενος ετους.....!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τετοιο πραγμα??!

 

γι αυτες τις ηλικιες λιγα πραγματα υπαρχουν πχ του δικου μου του αρεσει ν ακουει μουσικη και να χορευει κι επειδη αρεσει και σε μενα βαζουμε στο you tube και χορευουμε παρεα, οταν ηταν πιο μικρος τον επαιρνα αγκαλια και χορευαμε. Μου αρεσει να βγαινω περιπατο (τον βαζω στο καροτσι και παμε βολτουλα), μου αρεσει να χαζευω στα μαγαζια(τον παιρνω και παμε στο jumbo που ειναι μεγαλο και χαζευουμε παρεα για οσο κατσει, δεν ειναι αναγκη να ψωνισουμε κιολας), σκουπιζω την αυλη και του αρεσει να κανει το ιδιο. Βρισκω διαφορα πραγματακια για να τον απασχολω οσο μπορω. Δεν λεω οτι τα καταφερνω παντα η οτι κι εγω οταν ειμαι λιωμα δεν τα βλεπω ολα βουνο και χαλια, ανθρωπος ειμαι και καταρρεω αλλα οσο μπορω το παλευω γιατι βλεπω οτι οταν ειμαι καλα και ηρεμη ειναι κι αυτος καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως αυτο που το εβλεπα και στις ταινιες και χαιρομουν, οτι θα διαβαζαμε βιβλια και θα καθοταν και θα παρακολουθουσε ο μικρος, ετσι νομιζα!

 

εμενα ρε παιδια σηκωνεται και φευγει και δεν τον ενδιαφερουν τα βιβλια παρα μονο να τα σκιζει!

εγω ειχα κι εχω καθε ορεξη.

 

αλλα δεν του αρεσει απ'οτι εχω καταλαβει να παιζουμε ομαδικα, θελει να παιζει μονος του και να ανακαλυπτει πραγματα μονος του.

 

τα μονα παιχνιδια που θελει με μενα ειναι να του κανω τα εξτρημ τυπου, σβουρες, να τον κραταω αναποδα, να τον πεταω ελαφρα στον αερα και τετοια.

 

κατα τ'αλλα , παιχνιδι μαζι. γιοκ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρουλης ακομα γι αυτο, με τον καιρο θα γινει κι αν βρεις και καποια φιλη στο μελλον που θα εχει παιδακι θα δεις θα ειναι διαφορετικα. Εχεις ερθει μονιμα ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρουλης ακομα γι αυτο, με τον καιρο θα γινει κι αν βρεις και καποια φιλη στο μελλον που θα εχει παιδακι θα δεις θα ειναι διαφορετικα. Εχεις ερθει μονιμα ελλαδα?

 

δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα κατσω μονιμα.

ο λογος ειναι οτι, ενω εκει δεν εχω κανεναν ουσιαστικα, προτιμω να ειμαι εκει. ολα ειναι ευκολοτερα, τα λεωφορεια, ολα πιο προσβασιμα, πιο φθηνα.

 

θελω και να σπουδάσω κιολας μολις μεγαλωσει λιγακι ο μικρος.

 

απο την αλλη... δεν εχω σπιτι εκει, ουτε συγγενεις να τσονταρουν που κ που για να ντυσω τον μικρο.

 

να ειναι καλα και μια κοπελα απο το φορουμ που μου χαρισε ζιπουνακια, αλλιως τον ειχα σαν το καραγκιοζακι το κακομοιρο.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι ρουχαλάκια,πολύ ευχαρίστως να σου δώσω εγώ.Ο δικός μου είναι 19 μηνών και έχω κάποια για 12-18 μηνών...(γιατί αρκετά τα έδωσα ήδη)

 

αχ , εισαι πολυ καλη!

σ'ευχαριστω!!! αλλα δεν του κανουν, φοράει απο 18 μηνων και πάνω, κυριως ομως για 2 ετων πλεον..

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=431498083614585&l=37f99e893f

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι κουκλος! πως να προσαρμοστεις εδω οταν εχεις τοσες ανεσεις στην αγγλια? πριν αρκετα χροναι ειχα μεινει 4 μηνες στο λονδινο και θυμαμαι ποσο ευκολα ηταν να μετακινηθεις με τα μεσα μεταφορας, τι ωραια παρκα ειχε, ειχαν οργανωση

Link to comment
Share on other sites

Πεθαίνω γι αυτόν τον μπέμπαρο!!Μ αρέσει που έχει και σοβαρό ύφος πάντα!:P

 

εχω και σε γκρινια αμα θες https://www.facebook.com/photo.php?fbid=431159720315088&l=60f4430684 χαχα

 

ειναι κουκλος! πως να προσαρμοστεις εδω οταν εχεις τοσες ανεσεις στην αγγλια? πριν αρκετα χροναι ειχα μεινει 4 μηνες στο λονδινο και θυμαμαι ποσο ευκολα ηταν να μετακινηθεις με τα μεσα μεταφορας, τι ωραια παρκα ειχε, ειχαν οργανωση

 

ευχαριστωω!!!

αστα να πανε, καθε μερα εξω ειμασταν απο 7 ημερων!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

και ειναι και η ζεστη οποτε δε βγαινεις πρω-μεσημερι, που να τρεχεις στους ηλιους δε λεει...αρα...ΕΙΣΑΙ ΟΟΟΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕΣΑ:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Οκ σωστή παρατήρηση!

Δεν μένω Ελλάδα και εδώ που είμαι δεν έχει καθόλου ζέστη! Αλλά και να είχε, αφού δουλεύω όλη μέρα θα τον έβαζαν για ύπνο και μετά θα την αραζα στον καναπέ .... Αλλα καταλαβαινω με τετοια ζεστη μονο το βραδυ σου μενει και απο το να τρελλαθεις με το όλη μέρα μέσα καλύτερα το βράδυ εξω.. απλα το προβλημα ειναι οτι τα περισσοτερα παιδιά ξυπνανε νωρίς. Δεν σημαίνει ότι κοιμάσαι αργά, ξυπνας αργά (για την πλειοψηφία τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σωστή παρατήρηση!

Δεν μένω Ελλάδα και εδώ που είμαι δεν έχει καθόλου ζέστη! Αλλά και να είχε, αφού δουλεύω όλη μέρα θα τον έβαζαν για ύπνο και μετά θα την αραζα στον καναπέ .... Αλλα καταλαβαινω με τετοια ζεστη μονο το βραδυ σου μενει και απο το να τρελλαθεις με το όλη μέρα μέσα καλύτερα το βράδυ εξω.. απλα το προβλημα ειναι οτι τα περισσοτερα παιδιά ξυπνανε νωρίς. Δεν σημαίνει ότι κοιμάσαι αργά, ξυπνας αργά (για την πλειοψηφία τουλάχιστον)

 

Sorry αλλά στην Ελλάδα ζέστη έχει μέχρι τις 11 το βράδυ.

Μηπως να παω για μια παγωμενη μαργαριτα με το μωρο? :rolleyes:

 

Το δικο μου, ξαναλεω, οσο πιο αργά κοιμηθει τοσο πιο νωρις θα σηκωθει.

Σημερα κοιμηθηκε 8 παρα γιατι ετρωγε δυσκολο φαγητο και πηρε πιο πολυ ωρα να μασουλησει.

 

Να δειτε που θα ξυπνησει 5.30-5.45 αυριο.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...