Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω κουραστει πια...


Chrisisred

Recommended Posts

Ρε κορίτσια, τι στο καλό συμβαίνει πάλι?

Εκει που μου κοιμόταν 11-12 ώρες το βράδυ και ξυπνούσε στις 7 το πρωί , τώρα κάθε μέρα και νωρίτερα!

 

Από τις 5 είμαστε ξύπνιοι εδώ και μερικές μέρες...

 

Και σα δεν έφτανε αυτό, το πρωί που κουτουλάει από τις 9.30, τον βάζω για ύπνο στις 10-10.30 και δεν κοιμάται όπως κοιμόταν. :-(

 

Αντί δλδ για 2-3 ώρες, κοιμάται 1 ώρα και μετά ξεκινάει το κλάμα και η γκρίνια απο τις 2.30-3.00 μέχρι το βράδυ.

Αρνείται κατηγορηματικά να κοιμηθεί μεσημέρι.

 

Βοηθεια.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω!! Σαν να ακούω εμένα. Εκεί που έλεγα ότι έχω το καλύτερο μωρό στον ύπνο, χάλασε πάλι... Εμάς νομίζω ότι φταίνε δόντια πάλι. Καταπρησμένα ούλα! Μήπως ζεσταίνεται και δεν μπορεί να κοιμηθεί? Επίσης αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μήπως είναι αναστατωμένα λόγω ανάπτυξης? Ο μεγάλος μου σε αυτήν την ηλικία πέρασε τα ίδια γιατί είχε αρχίσει να στέκεται μόνος του και όλο αυτό ήθελε να κάνει :-) Ακόμη και την νύχτα

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω!! Σαν να ακούω εμένα. Εκεί που έλεγα ότι έχω το καλύτερο μωρό στον ύπνο, χάλασε πάλι... Εμάς νομίζω ότι φταίνε δόντια πάλι. Καταπρησμένα ούλα! Μήπως ζεσταίνεται και δεν μπορεί να κοιμηθεί? Επίσης αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μήπως είναι αναστατωμένα λόγω ανάπτυξης? Ο μεγάλος μου σε αυτήν την ηλικία πέρασε τα ίδια γιατί είχε αρχίσει να στέκεται μόνος του και όλο αυτό ήθελε να κάνει :-) Ακόμη και την νύχτα

 

Κι εγώ είναι λίγος καιρός που έστρωσε ο μικρός και τώρα πάλι σκ@τ@!

Νόμιζα οτι ίσως να ήταν δοντια αλλά δεν είναι ουτε πρησμένα ουτε ζεστά τα ούλα του. Κάτι σάλια είχε μερικές μέρες αλλά τέλος πάλι.

 

Ναι, το θέμα του να στέκεται ολη την ώρα μεχρι να γινουν μωβ οι πατουσες του, έχει αρχίσει και το ξεπερνάει σιγα σιγα...

 

Τωρα ειναι ήδη 40 λεπτά που προσπαθώ να τον κοιμήσω.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eχεις δοκιμάσει να του δώσεις το πρωί γαλατάκι μήπως και ξανακοιμηθεί? Εγώ ταίζω την μικρή μου στις πέντε το πρωί και κοιμάται σερί μέχρι τις 9.30 με 10.00.

 

το πρωί εκείνη την ώρα πίνει 240μλ γάλα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρις να μου έρχεται κάτι άμεσο για τον ύπνο σας, νομίζω, βλέποντας και από ποστ δικά σου σε άλλο τόπικ, ότι βλέπεις το παιδάκι ως μικρότερο από ό,τι είναι. Μεγαλώνει, δεν του φτάνει το σπίτι και δεν ξέρει πώς να περάσει την ώρα του, για αυτό εκνευρίζεται. Προτεινω απογευματινές βόλτες σε καλοκαιρινές πλατείες και πάρκα και νομίζω θα στρώσει το παιδί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

στις 5 που ξυπνάει μην ανάβεις φωτα, μην του μιλάς, δωσε του το γάλα και μετά παλι νανι

σ αυτη την ηλικία σιγουρα ειναι δόντια (το δοντι "δουλευει' μεσα στο ούλο πολύ πριν κάνουν τα συμπτώματα την εμφάνισή τους) σε συνδιασμό και με τη ζεστη... άστα! πρόγραμμα λίγο δύσκολο να κρατήσει σταθερό, ειναι ηλικία δύσκολη, μη θεωρείς τίποτα δεδομενο.

εγω εχω να κοιμηθώ συνεχόμενα 4 χρόνια (δε σου δινω κουραγιο ετσι, το ξερω, αλλά δυστυχώς/ευτυχως αυτα εχει η μητρότητα) τα παιδιά μου ειναι μαλωμένα με τον ύπνο :?

κουράγιο μανα!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel το εχω δοκιμάσει 100 φορές αυτό , να τον αφήσω για να συνεχίσει τον ύπνο του.

 

Εκτος απο το να σηκωσει ολη τη γειτονια στο ποδι και να τσιρίζει, δεν έχουμε άλλη επιλογή....

 

Δεν ανάβω φώτα, τρελή ειμαι? πάντα ελπιζω να ξανακοιμηθει λιγακι χαχαχα

 

 

ΑthinaP βλέπεις οτι εγώ βλεπω το παιδι σαν πολυ μικρότερο απ'οτι ειναι? από αλλα ποστς μου? οπως?

Δεν του αρέσουν οι κουνιες, πηγαιναμε, αλλα μετα απο 5 λεπτα σηκωνε χερακια πανω για αγκαλια, ηθελε να παμε σπιτι και με το που γυρνουσαμε ηθελε υπνο, ενω δεν ηταν η ωρα του.

 

Εκτος αυτου, δεν ακουσες τιποτα για τις προειδοποιησεις που δωσανε στις ειδησεις να μη βγαινουν εξω μωρα λογω του οζοντως?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel το εχω δοκιμάσει 100 φορές αυτό , να τον αφήσω για να συνεχίσει τον ύπνο του.

 

Εκτος απο το να σηκωσει ολη τη γειτονια στο ποδι και να τσιρίζει, δεν έχουμε άλλη επιλογή....

 

Δεν ανάβω φώτα, τρελή ειμαι? πάντα ελπιζω να ξανακοιμηθει λιγακι χαχαχα

 

 

ΑthinaP βλέπεις οτι εγώ βλεπω το παιδι σαν πολυ μικρότερο απ'οτι ειναι? από αλλα ποστς μου? οπως?

Δεν του αρέσουν οι κουνιες, πηγαιναμε, αλλα μετα απο 5 λεπτα σηκωνε χερακια πανω για αγκαλια, ηθελε να παμε σπιτι και με το που γυρνουσαμε ηθελε υπνο, ενω δεν ηταν η ωρα του.

 

Εκτος αυτου, δεν ακουσες τιποτα για τις προειδοποιησεις που δωσανε στις ειδησεις να μη βγαινουν εξω μωρα λογω του οζοντως?

 

εγώ δεν ακουσα!!! τι ειδοποιησεις και πότε βγήκαν;;; εγώ τον βγάζω βόλτα κάποιες φορές μετα τις 7 το απόγευμα

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το ποστ και από το άλλο με τη ζέστη, φαίνεται ότι είστε σπίτι για ύπνο την ώρα που τα άλλα παιδάκια παίζουν. Γιατί λόγω ζέστης δεν ειναι ευχάριστο να βγει κανείς και νωρίς για ώρα. Αν καταφέρεις να μετατοπίσεις την ώρα που πέφτει για ύπνο το παιδί, που για καλοκαίρι μοιάζει κάπως νωρίς, λογικά θα ξυπνάει και πιο αργά το πρωί.

 

Δεν ξέρω, μια ιδέα είπα. Η αλήθεια είναι ότι σε πολλές γειτονιές μια παιδική χαρά έχει όλη και όλη, που γρήγορα τη βαριούνται και αυτή μικροί και μεγάλοι. Για αυτό έριξα ως εναλλακτική την πλατεία, που είναι κάπως πιο ενδιαφέρουσα. Στη θέση σου θα δοκίμαζα βόλτα προς τις νότιες παραλίες, αν ειστε από το κέντρο και κάτω, ίσως με το τραμ, που νομίζω είναι κλιματιζόμενο. Δεν είναι και για κάθε μέρα ή και για χόρταση, αν δεν είστε κοντά, αλλά θα περάσετε νομίζω και οι δυο σας ευχάριστα.

 

Γενικά, το παιδί μεγαλώνει και δεν είναι μόνο να περνάει η μέρα χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Ούτε για τα πολύ μωρά δεν είναι, αλλά όσο μεγαλώνουν κάποια παιδάκια μπορεί να εκδηλώσουν πιο έντονα τη δυσφορία τους με την κατάσταση. Το ότι ήταν καλόβολο το παιδί μέχρι τώρα δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιμηθηκε στις 8 χθες και ειναι ξυπνιος απο τις 5.30 σημερα.

 

ωραιιιιιιιιιιιιια, τεεεεεελεια!!!!!!!!!

 

 

AthinaP, σιγά μην πάρω το παιδί μεσα στον καυσωνα με λεωφορεια, μετρο και πουλμανακια για να το παω στην παραλια για μιση ωρα και να κανω 12 ωρες ταξιδι. Δεν τρελαθηκα ακομα.

 

Οσο αφορα την ωρα του υπνου, θεωρω το μετα τις 8.30 πολυ αργα για οποιοδηποτε μωρο/παιδακι που δεν ειναι 12 χρονων και πανω.

 

Οπως εχω ενα μωρο στην ηλικια του δικου μου στη γειτονια, που τσιριζει μχρι τις 11 καθε βραδυ. Μηπως να του βαλω να δει και καμμια ταινια στην τηλεοραση με ολα τα γυμνα και τις τσοντες?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδιά που γουστάρουν τον ύπνο και κοιμούνται 12 ώρες κάθε βράδυ μέχρι την ηλικία που παύουν να είναι παιδιά. Υπάρχουν όμως και παιδιά που μεγαλώνοντας, δεν θέλουν να κοιμούνται τόσο. Το δικό σου παιδί λοιπόν, πλέον παύει να είναι βρέφος και μπορεί να μην κοιμάται όσο παλιά. Μπορεί επίσης να το ενοχλεί η ζέστη και τα δόντια.

Όσο για το

Οσο αφορα την ωρα του υπνου, θεωρω το μετα τις 8.30 πολυ αργα για οποιοδηποτε μωρο/παιδακι που δεν ειναι 12 χρονων και πανω.

 

είσαι εξαιρετικά υπερβολική. Η κόρη μου είναι τεσσάρων και απ τον Σεπτέμβρη κοιμάται 9.30 τις ημέρες του σχολείου και για 11 ώρες. Και χωρίς να κοιμάται μεσημέρι. Της αρκούν οι 11 ώρες βραδινού ύπνου.

Και μιας και είσαι νέα μαμά να σου πω και το εξής. Όλες θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας και προς αυτή την κατεύθυνση κινούμαστε. Και είναι φρόνιμο να υπάρχει ένα πρόγραμμα. ΑΛΛΑ τα παιδιά δεν σημαίνει πως θα θέλουν να το ακολουθήσουν...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα με τρελανετε εσεις...

 

ενα άλλο μελος μου προτεινε να τον βαζω για υπνο νωριτερα και οντως βοηθησε αυτο, γιατι μεχρι να τον βαζω για υπνο στις 7.30 το παιδι απλα δεν κοιμοταν, ξυπνουσε 10 φορες καθε βραδυ, έπινε ακόμα 2-3 μπουκάλια και κοιμοταν πολυ λιγες ωρες.

 

Από τοτε που τον βάζω για υπνο στις 7.30 κοιμάται σερί μεχρι το πρωι, έκοψε και τα μπιμπερό, όλα καλά... εκτός από το σημείο που άρχισε να ξυπνάει ξημερωματα. Κι όσο πιο αργά κοιμηθεί, τόσο πιο νωρίς ξυπνάει.

 

Δεύτερη φορά που κοιμάται 8 το βράδυ και ξυπναει 5-5.30.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Και ισχύει αυτό, ο ύπνος φέρνει ύπνο. Κι εμείς κοιμόμαστε 8:30 και ξυπνάμε 7. Αν κοιμηθεί 9:30 (το δοκίμασα λόγω καλοκαιριού, πάλι ξυπνάει 6:30-7. Αλλά δεν είναι τόσο καλοδιάθετος.

Αυτό με τα παιδάκια που είναι κάτω από 3 και κοιμούνται μετά τις 11 μου φαίνεται πολύ παράξενο. Αλλά βέβαια, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και κάθε οικογένεια επίσης.

Και βέβαια, μπορεί να πάει βόλτα το πρωι, ή νωρίς το απόγευμα. Δεν χρειάζεται να παίζει μέχρι τις 9 το βράδι έξω. Αλλά κι αν γίνει καμιά φορά δεν είναι κακό.

Το πιο καλό πράγμα για το παιδί είναι το πρόγραμμα γιατί το κάνει να νιώθει ασφαλές. Από κει και πέρα για όλα υπάρχουν εξαιρέσεις και διαφορετικές περιστάσεις (πχ είναι ο μπαμπάς μας στο σπίτι, οπότε βγαίνουμε έξω λίγο πιο αργά (κατά τις 7) ή τρώμε καμιά βλακεία τύπου παγωτό. Αλλά αυτό γίνεται μία με δύο φορές την εβδομάδα. Η καθημερινότητα έχει πρόγραμμα. Και είναι ήρεμος και χαρούμενος.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Και ισχύει αυτό, ο ύπνος φέρνει ύπνο. Κι εμείς κοιμόμαστε 8:30 και ξυπνάμε 7. Αν κοιμηθεί 9:30 (το δοκίμασα λόγω καλοκαιριού, πάλι ξυπνάει 6:30-7. Αλλά δεν είναι τόσο καλοδιάθετος.

Αυτό με τα παιδάκια που είναι κάτω από 3 και κοιμούνται μετά τις 11 μου φαίνεται πολύ παράξενο. Αλλά βέβαια, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και κάθε οικογένεια επίσης.

 

Macorina πριν κανα μηνα εκαναν παιδικο παρτυ απεναντι παιδακια ηλικιας 3-7 ετων? και οταν πηγε 10 η ωρα υπεθεσα οτι θα τελειωνε...

 

Παει 12 και λεω, ε, του π--στη θα πανε σπιτια τους! αμ δε! 3-4 τελειωσε το παρτυ! και τα πιτσιρικια να τσιριζουν, φωναζουν, γινοταν ενας πανικος!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και είναι σίγουρο ότι θα έκαναν μέρες να συνέλθουν από τον εκνευρισμό...

Λες και είναι έφηβοι...

Κι εμείς έχουμε ένα δίχρονο στην πολυκατοικία που μέχρι τις 12 γκρινιάζει ή κελαηδάει...

Ίσως να είναι έτσι η οικογένειά του, ή ίσως να μην μπορεί κάποιος να ασχοληθεί να το ηρεμήσει και να το κοιμίσει νωρίτερα.

Το θέμα είναι ότι όταν ένα παιδάκι πάει σταθμό ή νήπιο θα είναι πιο εύκολο να σηκωθεί και να ντυθεί για το σχολείο λόγω συνήθειας. Αν ξυπνάει στις 7, μέχρι τις 8:30-9 θα έχει όλο το χρόνο να ξυπνήσει καλά και να ετοιμαστεί.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια και εμενα το μωρακι μου "κοιμαται" στις 9 γιατι εχουμε και το γνωστο θεμα υπνου εμεις απο νεογεννητα αλλα ετυχε 2-3 φορες να την κοιμησω μιση ωρα αργοτερα γιατι δεν προλαβα λογω δουλειας και εκει που σηκωνοταν 7μιση αυτες τις φορες σηκωθηκε 6μιση, κοντεψα να τρελαθω γιατι δεν κοιμαται που δεν κοιμαται λεω τι θα γινει τωρα....???? θα σηκωνεται και πιο νωρις...?????

Και εχθες που ολα ομαλοποιηθηκαν με τη δουλεια την εβαλα κανονικα στις 9 και σηκωθηκε στις 7μιση παλι, οποτε οσο πιο νωρις κοιμαται τοσο πιο αργα σηκωνεται κατα τη γνωμη μου, οσον αφορα το δικο μου μωρο τουλαχιστον.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ κοριτσια πως καταφέρνετε δηλ και τα βάζετε για ύπνο και κοιμούνται;;;;;; εμένα ο δικός μου όσες φορές και αν προσπάθησα να τον κοιμίσω νωρίς, τελικά κοιμήθηκε το νωρίτερο 10 και μισή....εγώ από τη δικιά μου εμπειρία μέχρι στιγμής που είναι 6μιση μηνών αυτό μου επιβάλει πρόγραμμα και όχι εγώ στον μικρό. Το ωράριό του είναι 11μιση το βράδυ με 7 το πρωι, πίνει γάλα και κοιμάται 1 ώρα ακόμα και μετά είναι ξύπνιος!!!! Σε όλη τη διάρκεια της μέρας κοιμάται συνολικά 3 ώρες....Θεωρώ πως είναι λίγες οι ώρες αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω.... Και βόλτες τον εβγαζα το απόγευμα μπας και κουραστει και κάνει μπάνιο πιει γάλα και κοιμηθεί, τα φαγητά του έφτιαξα πρόγραμμα ώστε να πίνει 9 το βράδυ γάλα ώστε μέχρι 9μιση να έχει κοιμηθεί, στο κρεβάτι τον άφηνα μπας και κοιμηθεί μόνος του, αγκαλιά και στήθος μηπως κοιμηθει----> ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ κοριτσια πως καταφέρνετε δηλ και τα βάζετε για ύπνο και κοιμούνται;;;;;; εμένα ο δικός μου όσες φορές και αν προσπάθησα να τον κοιμίσω νωρίς, τελικά κοιμήθηκε το νωρίτερο 10 και μισή....εγώ από τη δικιά μου εμπειρία μέχρι στιγμής που είναι 6μιση μηνών αυτό μου επιβάλει πρόγραμμα και όχι εγώ στον μικρό. Το ωράριό του είναι 11μιση το βράδυ με 7 το πρωι, πίνει γάλα και κοιμάται 1 ώρα ακόμα και μετά είναι ξύπνιος!!!! Σε όλη τη διάρκεια της μέρας κοιμάται συνολικά 3 ώρες....Θεωρώ πως είναι λίγες οι ώρες αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω.... Και βόλτες τον εβγαζα το απόγευμα μπας και κουραστει και κάνει μπάνιο πιει γάλα και κοιμηθεί, τα φαγητά του έφτιαξα πρόγραμμα ώστε να πίνει 9 το βράδυ γάλα ώστε μέχρι 9μιση να έχει κοιμηθεί, στο κρεβάτι τον άφηνα μπας και κοιμηθεί μόνος του, αγκαλιά και στήθος μηπως κοιμηθει----> ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

Μια απ'τα ίδια :lol:

Ο γιός μου είναι 7 μηνών ακριβώς και κοιμάται 12.00 το βράδυ με 8.00-9.00 το πρωί... σπάνια έχει τύχει να κοιμηθεί 10.30 το βράδυ και τώρα με την ζέστη και τα δόντια ξυπνάει στις 6.00 με 7.00 το πρωϊ... προσπαθώ να τον έχω σε πρόγραμμα αλλά δεν θα τον ζορίσω κιόλας να κοιμηθεί επειδή εγώ το θέλω... και κάποιες φορές που προσπάθησα να τον "ζορίσω" (μπανάκι, φαή, νανούρισμα) απλά δεν ακολούθησε το πρόγραμμα μου... και την ημέρα ζήτημα αν κοιμηθεί 2-3 ώρες... λίγες ωρες ύπνου για τόσο μικρό παιδάκι αλλά τι να κάνω?? άλλωστε θεωρώ οτι είναι πολύ μικρούλης για να ακολουθήσει πρόγραμμα, χώρια που ναι μεν γκρινιάζει αλλά δεν κλαίει δυνατά ώστε να ενοχλεί κανέναν τα βράδια... μια χαρά κεφάτος είναι και όταν νυστάξει απλά ζητάει την αγκαλιά μου και σε δευτερόλεπτα έχει κλείσει τα ματάκια του... γερά να είναι μόνο, υγεία να έχουν σε όλα τα επίπεδα και όλα γίνονται... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η αποψη μου ειναι να τα "αφηνουμε" να κανουν το προγραμμα τους οπως τα βολευει..το βρισκω πολυ κουραστικο κια για τις δυο πλευρες να ειναι μια μαμα που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να κοιμησει ενα μωρακι ο οποιο ΔΕ ΘΕΛΕΙ:confused::confused::confused:

Απο την αλλη ειμαι απο τις μαμαδες που θελω να περναω καλα και γω μαζι με τομωρακι μου και επειδη εμενα μου αρεσει να βολταρω το παιρνω συνεχεια βολτες και αυτο..οπως βλεπω τα μωρακια θελουν αυτο που τους μαθαινουμε, δηλ. αν τα εχουμε ολη μερα μεσα και ξαφνικα τα βγαλουμε μια μερα μπορει να τους κακοφανει, αν τα βγαζουμε συνεχεια και καποια φορα τα κρατησουμε μεσα παλι θα δυσανασχετησουν...ομως εσυ βρε κοπελα που δεν το πας πουθενα και το κοιμιζεις απο το απογευμα πως περνας τη μερα σου? Δε βγαινεις εξω η απλα βγαινεις οταν το μωρακι σου κοιμαται???!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδιά που γουστάρουν τον ύπνο και κοιμούνται 12 ώρες κάθε βράδυ μέχρι την ηλικία που παύουν να είναι παιδιά. Υπάρχουν όμως και παιδιά που μεγαλώνοντας, δεν θέλουν να κοιμούνται τόσο. Το δικό σου παιδί λοιπόν, πλέον παύει να είναι βρέφος και μπορεί να μην κοιμάται όσο παλιά. Μπορεί επίσης να το ενοχλεί η ζέστη και τα δόντια.

Όσο για το

 

 

είσαι εξαιρετικά υπερβολική. Η κόρη μου είναι τεσσάρων και απ τον Σεπτέμβρη κοιμάται 9.30 τις ημέρες του σχολείου και για 11 ώρες. Και χωρίς να κοιμάται μεσημέρι. Της αρκούν οι 11 ώρες βραδινού ύπνου.

Και μιας και είσαι νέα μαμά να σου πω και το εξής. Όλες θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας και προς αυτή την κατεύθυνση κινούμαστε. Και είναι φρόνιμο να υπάρχει ένα πρόγραμμα. ΑΛΛΑ τα παιδιά δεν σημαίνει πως θα θέλουν να το ακολουθήσουν...

 

συμφωνώ....

κάθε παιδί είναι διαφορετικό, του αρέσουν διαφορετικά πράγματα, πχ ύπνος ή φαγητό ή βόλτα κλπ και αντιδρά διαφορετικά στις αλλαγές.

επίσης, όσο μεγαλώνουν τα παιδιά αλλάζει και το πρόγραμμά τους στον ύπνο. κοιμούνται λιγότερο και πολλές φορές κόβουν τον μεσημεριανό ύπνο.

εγώ έκανα 5 χρόνια σχεδόν να κοιμηθώ σαν άνθρωπος (συνεχόμενο ύπνο, εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο! Οσο μεγαλωνουν τοσο λιγοτερο κοιμουνται, ειναι απολυτα φυσιολογικο τα νεογεννητα να κοιμουνται 18 ωρες αλλα τα 4χρονα μπορει να ξυπνανε απο τις 8 το πρωι και να ξανακοιμουνται στις 11 τοβραδυ χωρις σταματημο ολη μερα...ετσι ειναι τα πραγματα οσο και αν καποιες μανουλες βολευονται στο να κοιμουνται ωρες ατελειωτες τα παιδακια τους;)

Link to comment
Share on other sites

Είστε ακριβώς στην ηλικία που συνήθως κόβουν τον πρωινό υπνάκο και καθιερώνουν έναν μεσημεριανό και έναν βραδυνό.Εμένα πάντως στις 11 κοιμάται και δεν τσιρίζει μέχρι εκείνη την ώρα.Αυτή η ώρα της ταίριαξε.

ξυπνάει 7-8 το πρωί και ξανακοιμάται 3.30 το μεσημέρι μέχρι τις 6.30-7.00.

Προσωπικά αυτό το ωράριο μου χει ταιριάξει άψογα.Τώρα και με τα μπανάκια πηγαίνουμε στις 7,00 και γυρίζουμε σπίτι 9.30.Και οι βόλτες μας είναι πιο άνετες.Όταν την κοίμιζα καλοκαίρι 9.00-9.30 ένοιωθα φυλακισμένη μες στο σπίτι.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιμηθηκε στις 8 χθες και ειναι ξυπνιος απο τις 5.30 σημερα.

 

ωραιιιιιιιιιιιιια, τεεεεεελεια!!!!!!!!!

 

 

AthinaP, σιγά μην πάρω το παιδί μεσα στον καυσωνα με λεωφορεια, μετρο και πουλμανακια για να το παω στην παραλια για μιση ωρα και να κανω 12 ωρες ταξιδι. Δεν τρελαθηκα ακομα.

 

Οσο αφορα την ωρα του υπνου, θεωρω το μετα τις 8.30 πολυ αργα για οποιοδηποτε μωρο/παιδακι που δεν ειναι 12 χρονων και πανω.

 

Οπως εχω ενα μωρο στην ηλικια του δικου μου στη γειτονια, που τσιριζει μχρι τις 11 καθε βραδυ. Μηπως να του βαλω να δει και καμμια ταινια στην τηλεοραση με ολα τα γυμνα και τις τσοντες?

 

 

Νομίζω δεν διάβασες προσεκτικά το προηγούμενο μήνυμά μου και έβγαλες συμπεράσματα που δεν ευσταθούν. Είπα καταρχήν αν είσαι κοντά σχετικά στις παραλίες και αν σε βολεύει. Μίλησα για το επόμενο διάστημα, όχι για εχθές που είχε καύσωνα. Δεν μπορώ να περιμένω το μετεωρολογικό δελτίο για να ποστάρω, ούτε να ρωτήσω πρώτα πού μένεις, γιατί είναι άκομψο και δεν χρειάζεται στην ουσία.

 

Μέσα στους επόμενους μήνες το παιδάκι θα περπατήσει. Καθώς θα έχει ζέστη και η παιδική χαρά δεν του αρέσει, θα κάθεστε σπίτι συνεχώς;

 

Στην Ελλάδα, δεν ξέρω κανένα απολύτως παιδάκι άνω του έτους που κρατάει το πρόγραμμα που λες, ειδικά το καλοκαίρι, πόσο μάλλον μέχρι 8 ετών. Όταν οι φίλοι του μαζεύονται στην πλατεία γύρω στις 7 το απόγευμα, όπως γίνεται εδώ λόγω της ζέστης θα το κοιμίζεις το παιδί με φως έξω;

 

Τα άλλα, για τα παιδιά που μένουν ξύπνια ενώ χρειάζεται να κοιμηθουν και τσιρίζουν, νομίζω αφορούν ένα άλλο άκρο, που μόνη σου το ανέφερες.

 

Και επειδή έχεις αναφέρει τη σύγκριση καλοκαιριού Αγγλίας και Ελλάδας, έχει και πλεονεκτήματα το να είσαι εδώ. Προσωπικά το βρίσκω κρίμα και άδικο να είναι το παιδάκι στην Ελλάδα και να μην παίξει με την άμμο έξω στη φύση, σε αυτή την ηλικία, στην παραλία, ενώ στην Αγγλία φτιάχνουν πλαστικές κατασκευές για αυτή την ηλικία, για κλειστούς χώρους, για να παίζουν τα παιδάκια με την άμμο.

 

Όπως θα ήταν κρίμα και άδικο να μένει κάποιος στο Λονδίνο και να μην πηγαίνει στα καταπληκτικά μέρη που έχουν για μικρά παιδιά, που έρχονται από όλο τον κόσμο παιδάκια να δουν, επειδή θα χρειαστεί να πάρει τη συγκοινωνία.

 

Τα δικά μου παιδιά ακόμα και αν μετακομίσαμε στην άλλη άκρη της Αθήνας, όταν ακούνε πάμε στο Φλοίσβο θέλουν να πάνε, όση ώρα και να τους πάρει να φτάσουμε και αυτό το είχαν από πολύ μικρά. Τέλος πάντων, αν όντως μένετε πολύ μακριά, δεν βολεύει και όπως έγραψα δεν είναι για χόρταση. Σαν εκδρομή, για μια στο τόσο.

 

Βέβαια είναι στο στυλ του καθενός, να βάζει πάνω από όλα το πρόγραμμα ή όχι. Και στο στυλ του γονιού και στο στυλ του παιδιού ίσως.

 

Η αλήθεια είναι ότι μέσω του δικού σου ποστ θυμήθηκα ότι υπάρχουν κάτι πίνακες που λένε το χρόνο που "χρειάζεται" 'ένα παιδί να κοιμηθεί συνεχόμενα για βράδυ και πράγματι λένε κάτι για 11 ώρες! Πού είναι αυτά τα παιδιά; Γιατί ήμουν ευχαριστημένη με το 22.00 - 07.00 που είχαν τα δικά μου; Και να ήθελα όμως, δεν πολυάλλαζε αυτό το πρόγραμμα στο οποίο είχαν καταληξει μόνα τους, στην ουσία. Γιατί 07.00 ξυπνούσαν πάντα να καλημερίσουν το μπαμπά τους που έφευγε. Και το βράδυ κοιμόντουσαν όποτε νύσταζαν, όπου και να βρίσκονταν εκείνη τη στιγμή, στο καρότσι, στο κρεβάτι, στο αυτοκίνητο ή όπου αλλού, την ίδια περίπου ώρα.

 

http://www.babycenter.com/0_how-much-sleep-does-your-child-need_7645.bc

 

Πάντως, αν δεις στην ενότητα του ύπνου, ποια είναι τα παράπονα των άλλων μαμάδων, μπορεί να κάνεις και το σταυρό σου!

 

Δεν ξέρω, ίσως δεν είμαι αρμόδια για τα παιδιά στα οποία ο ύπνος φέρνει ύπνο, δεν είχα καμία τέτοια εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...