Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Απλα ειναι υπεροχο καμια σχεση με τις κρεμες γιαουρτια .http://www.inpharmacy.gr/antiliaka/skouroxrwmo-derma.html?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmblend.tpl&product_id=1287&category_id=55&manufacturer_id=4 κ ιδιαιτερα οικονομικο σε αυτο το site.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απλα ειναι υπεροχο καμια σχεση με τις κρεμες γιαουρτια .http://www.inpharmacy.gr/antiliaka/skouroxrwmo-derma.html?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmblend.tpl&product_id=1287&category_id=55&manufacturer_id=4 κ ιδιαιτερα οικονομικο σε αυτο το site.

 

χρησιμοποιω εδω και χρονια μια 24ωρη ενυδατικη της ιδιας εταιρειας και δεν την αλλαζω με τιποτα, δερματολογος μου την εδωσε για 8εραπεια!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω εδω και χρονια μια 24ωρη ενυδατικη της ιδιας εταιρειας και δεν την αλλαζω με τιποτα, δερματολογος μου την εδωσε για 8εραπεια!

εγω παιρνω εδω κ δυο χρονια τη μουstrourizing απλα σημερα δοκιμασα τη velvet επαθα πλακα ειναι διαφανο κ χωρις λυπαροτητα πως ειναι η συλικονη για τα μαλλια τετοια υφη,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Θα ήθελα να μάθω τι αντηλιακό χρησιμοποιείται στα Μικρά σας..Η μικρή μου (10 μηνών) είναι αρκετά ευαίσθητη στο δέρμα,κυρίως στο πρόσωπο (ατοπια) και βλέπω ότι τις τελευταίες μέρες όταν βγαίνουμε έξω κοκκινίζουν τα μαγουλακια της.Έχετε να μου προτείνεται κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου πρότεινε frezyderm infant suncare spf 50 το οποίο είναι και για ατομικά δέρματα.Τωρα που ανοίγει ο καιρός και είναι για βολτουλα πρέπει οπωσδήποτε αντηλιακό στα μουτράκια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο παιδιατρος μου ειχε προτεινει το baby suncare της frezyderm (περιεχει μονο φυσικα φιλτρα οπως και το infant suncare) με spf 25, οταν ο μικρος ηταν 5 μηνων, αλλα απο τοτε αυτο εχω χρησιμοποιησει μονο. Εμεινα αρκετα ευχαριστημενη.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πέρσι χρησιμοποιούσα το baby suncare της frezyderm. Μου φάνηκε καλό αλλά δεν μου άρεσε καθόλου ή μυρωδιά.

  Απ το χρόνο και μετά ξέρετε αν βάζουμε πενηντα δείκτη προστασίας? Δεν έχω ρωτήσει ακόμη παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Το αντηλιακο που πρότεινε η γιατρός στην @Sentir...natureza μου είχε προτείνει κ εμένα η δικιά μου. @Mama_Anesti_ και εγώ δεν ρωτησα ακόμα αλλά λογικά τώρα θα επιτρέπεται πενηνταρη. 

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε το ιδιο αντηλιακο.....baby suncare.... και φετος το ιδιο θα του παρω..!!! αποσο γνωριζζω και εμεις οι μεγαλοι καλο ειναι να μη χρησιμοποιουμε αντηλιακα με υψηλο δειχτη προστασιας αλλα χαμηλα και να το ανανεωνουμε συνεχεια... γιαυτο το λογο προσωπικα ποτε δε θα χρησιμοποιουσα 50 δειχτη σε ενα νηπιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ!!Απ οτι βλέπω όλες το ίδιο χρησιμοποιείτε οπότε απο εκεί θα ξεκινήσω κ εγω κ βλέπουμε.Έχει χρησιμοποιήσει καμια το La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics Baby Lotion SPF50+ 50ml.Ρωτάω γτ χρησιμοποιούμε την lipicar baume σαν "κρέμα ημέρας" και είμαι ικανοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον! ....

επειδή το είχα ψάξει τότε, και για μένα  (υπερευαίσθητο μικτό δέρμα με ευρυαγγείες )και για εκείνη

  είχα παραγγείλει αντηλιακό 

χωρίς nanoparticles  (επειδή αυτά εισχωρούν στο δέρμα;)  non-nano  και μόνο με zink.   

  

Ήταν λίγο παχυ (πχ σαν την νιβέα την κρέμα), .... και για να μην φαίνεται άσπρο το δέρμα του παιδιού ήθελε να βάλεις λίγο μεταξύ αντίχειρα και δείκτη,  για να το ζεστάνεις κ απλώνεται εύκολα και τέλος.  Φανταστικό αντηλιακό που ούτε μύριζε, ούτε έφευγε στην θάλασσα ή αλλού και έμενε σταθερό. 

Δεν μπαίνει και με ΤΙΠΟΤΑ στα μάτια τους μιας και είναι τόσο παχύρευστο.

 

Τώρα 4 χρόνια μετά, μπορεί να έχουν φτιάξει και εδώ τέτοιες βρεφικές αντηλιακές. Όμως αν δε με απατά  η μνήμη μου, 

αντηλιακό χωρίς nanoparticles και οργανικά συστατικά με εξαίρεση το ζινκ,  δεν είχα δεί. 

Εάν ψάχνετε κάτι για ευαίσθητο δέρμα, θα ξεκινούσα από το να μην έχει ως συστατικό, κάτι που να μην το καταλαβαίνετε εσείς.......! 

  

 αυτό είχα πάρει για το πρώτο έτος  

https://www.badgerbalm.com/p-468-spf-30-baby-sunscreen-cream.aspx

Badger SPF 30 Baby Sunscreen Cream Ingredients

Active Sunscreen Ingredient: (Συστατικό αντηλιακό)

Non-Nano, Uncoated Zinc Oxide 18.75%

Base Ingredients:  (ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ στην βάση της κρέμας.....)
*Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, *Cera Alba (Beeswax), Tocopherol (Sunflower Vitamin E), *Anthemis Nobilis (Roman Chamomile) Flower Oil, *Calendula Officinalis (Calendula) Flower Extract, *Hippophae Rhamnoides (Seabuckthorn) Fruit Extract

*=Certified Organic

98% Organic Ingredients Certified by NSF

 

 

και αυτό για μετά 2ετών +

 

 

Badger SPF 35 Sport Sunscreen Cream Ingredients

Active Sunscreen Ingredient:

Non-Nano Uncoated Zinc Oxide 22.5%

Base Ingredients:
*Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, *Cera Alba (Beeswax), *Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Tocopherol (Sunflower Vitamin E).

*=Certified Organic

98% Organic Ingredients Certified by NSF

 

https://www.badgerbalm.com/p-485-spf-35-sport-sunscreen-cream.aspx

 

γενικά η εταιρεία αυτή είναι κορυφαία, έχω πάρει πολλά τους προιόντα, και το face stick που ακόμα χρησιμοποιούμε κλπ. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε συμπλήρωση του σχολίου της @xaroumenh mama να πω οτι παλαιότερα σε κάποιο άρθρο είχα διαβάσει οτι οποιοδήποτε αντί ηλιακο με δεικτη πανω απο 30 δεν προσφέρει παραπανω προστασια.Επιπλέον δεν πρεπει να χρησιμοποιούμε πολύ υψηλό δείκτη προστασιας επειδή δυσχεραίνεται η απορρόφηση της βιταμίνης D.

 
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από της frezyderm, για μωρα και παιδάκια με ευαισθητο δέρμα ειναι και της avene πολύ καλή η σειρά. Αλλά αν υπάρχει ατοπία, νομιζω ειναι απαραίτητη και η γνώμη ενός δερματολόγου, υπάρχουν σειρές μόνο στα φαρμακεία ειδικές για ατοπικά δέρματα που δύσκολα πάει το μυαλό ενός μη ειδικού, όπως π.χ. η σειρά της aderma που ξέρω από φίλη που έχουν βαρύτατο πρόβλημα τα παιδάκια της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κ κάτι ακόμα,η μικρή είναι 10 μηνών.Θα πρέπει να της πάρω τώρα το baby suncare και σε 2 μήνες να το αλλάξω σε infant suncare;Όλα αυτά υποθέτω που είναι για μωράκια μπαίνουν κ σε σώμα κ σε πρόσωπο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elfer είπε:

Να ρωτήσω κ κάτι ακόμα,η μικρή είναι 10 μηνών.Θα πρέπει να της πάρω τώρα το baby suncare και σε 2 μήνες να το αλλάξω σε infant suncare;Όλα αυτά υποθέτω που είναι για μωράκια μπαίνουν κ σε σώμα κ σε πρόσωπο;

Εμενα το baby suncare που ειχα παρει μου εχει μεινει ακομη, οποτε και φετος που ειναι δυο χρονων αυτο θα χρησιμοποιησω. Αν θες μπορεις να το αλλαξεις αργοτερα, αλλα δεν νομιζω οτι εχουν μεγαλη διαφορα στα συστατικα. Μπαινουν και στο σωμα και στο προσωπο.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...