Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα....κοριτσακια...

Θα ηθελα την γνωμη σας...

Θα ξεκινησω αντισσυληπτικα χαπακια....

Το ερωτημα μου ειναι το εξης: μου ερχεται η περιοδος και τα χαπακια τα παιρνω εκεινη την στιγμη που αδιαθετησα η μπορω να τα παρω και λιγο αργοτερα, ΑΠΟΓΕΥΜΑ Η ΒΡΑΔΥ της ιδια ημερας εννοειται.....???

 

Υγ...γνωριζω οτι πρεπει να τα λαμβανουμε καθε μερα την ιδια ωρα αλλα θα ηθελα τα φωτα σας στην παραπανω ερωτηση μου...

 

Ευχαριστω...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενικά ότι οδηγίες έχω διαβάσει αναφέρονται στην πρώτη μέρα της περιόδου. Αρα μπορείς να τα πάρεις οποιαδήποτε στιγμή της ίδιας μέρας. Τα επόμενα φροντίζεις να τα παίρνεις την ίδια ώρα κάθε μέρα πχ κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

για το ξεκινημα της αγωγης ξεκινας το πρωτο χαπι την 1η ημερα του κυκλου σου,δεν εχει να κανει τι ωρα θα το παρεις,αρκει να ειναι την 1η ημερα και οπως σωστα ειπες την ιδια ωρα καθε μερα....δες τι ωρα σε εξυπηρετει καλυτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς τον γυναικολόγο σου για περισσότερη σιγουριά? Εμένα μου είχε πει να τα παίρνω την τρίτη ημέρα της περιόδου μου.. Προφανώς ο κάθε ένας έχει το δικό του σύστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν ρωτάς τον γυναικολόγο σου για περισσότερη σιγουριά? Εμένα μου είχε πει να τα παίρνω την τρίτη ημέρα της περιόδου μου.. Προφανώς ο κάθε ένας έχει το δικό του σύστημα.

 

Μου εδωσε οδηγιες, να τα ξεκινησβ την πρωτη ημερα της περιοδου και συνολικα για 21, επειτα διακοπη για 7 ημερες και παλι απο την αρχη....απλα δεν τον ρωτησα για την ωρα που μπορω να τα παιρνω....δλδ μολις δω πως αδιαθετησα η αν μπορω και λιγεσωρες αργοτερα.....

 

Μου απαντησαν τα κοριτσια αλλα και εχθες τον πηρα και τηλ και μου ειπε ακριβως τα ιδια...την πρωτη ημερα οτι ωρα θελω αρκει καθε μερα να ειναι η ιδια ωρα ληψης τιυ χαπιο...

 

Ευχαριστω πολυ παντως...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας,περνώ τα αντισύλληπτικα Qarlla έχω φτάσει στο τρίτο κουτί στην 10 ημέρα και περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει . Εκανα βέβαια τεστ εγκυμοσύνης και ειναι αρνητικό. Έχει καμία απο εσάς αντίστοιχη εμπορία; Ευχαριστω εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mariya said:

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας,περνώ τα αντισύλληπτικα Qarlla έχω φτάσει στο τρίτο κουτί στην 10 ημέρα και περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει . Εκανα βέβαια τεστ εγκυμοσύνης και ειναι αρνητικό. Έχει καμία απο εσάς αντίστοιχη εμπορία; Ευχαριστω εκ τον προτέρων.

Να πάρεις οπωσδήποτε τον γιατρό σου, δεν είναι λογικό να συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια μου! Όπως σας είπα γέννησα το τρίτο παιδακι μου και σκέφτομαι πολύ την μέθοδο αντισύλληψης που θα πάρω για μόλις αρχίσουμε τις επαφες με τον άντρα μου (μετά τα λοχεια) τι μου προτείνεται ; Θα μιλήσω βέβαια και με τον γυναικολόγο. Αλλά μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που γνωρίζει για τα γιασμιιι.νελ ;;; Πριν χρόνια ήταν η μέθοδος αντισύλληψης που χρησιμοποιούσα και δεν είχα παρενέργειες. Όμως επειδή είχα ακμή όταν τα σταμάτησα η ακμή μου φούντωσε παρά μα παρά πολύ ..που ξεκίνησα θεραπεία για ακμή. Δεν ξέρω αν ήταν από αυτό η από υπήρχε κάποιος άλλος λόγος που Συνέβη αυτό ..απλά άκουσα ότι με την διακοπή των αντισυλληπτικών αν έχεις θέμα με ακμή η ακμή σου μπορεί να χειροτερέψει. Και όπως καταλαβαίνεται δεν θέλω να το ξανά πάθω.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Όπως σας είπα γέννησα το τρίτο παιδακι μου και σκέφτομαι πολύ την μέθοδο αντισύλληψης που θα πάρω για μόλις αρχίσουμε τις επαφες με τον άντρα μου (μετά τα λοχεια) τι μου προτείνεται ; Θα μιλήσω βέβαια και με τον γυναικολόγο. Αλλά μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που γνωρίζει για τα γιασμιιι.νελ ;;; Πριν χρόνια ήταν η μέθοδος αντισύλληψης που χρησιμοποιούσα και δεν είχα παρενέργειες. Όμως επειδή είχα ακμή όταν τα σταμάτησα η ακμή μου φούντωσε παρά μα παρά πολύ ..που ξεκίνησα θεραπεία για ακμή. Δεν ξέρω αν ήταν από αυτό η από υπήρχε κάποιος άλλος λόγος που Συνέβη αυτό ..απλά άκουσα ότι με την διακοπή των αντισυλληπτικών αν έχεις θέμα με ακμή η ακμή σου μπορεί να χειροτερέψει. Και όπως καταλαβαίνεται δεν θέλω να το ξανά πάθω.  

Καλησπέρα,τα έπαιρνα και εγώ πριν χρόνια,για την άκμη δεν γνωρίζω να σου απαντήσω,απλά θέλω να επισημάνω πως καλό θα ήτανε πριν τα πάρεις να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλια σε περίπτωση που δεν έχεις κάνει, αν και πιστεύω πως σίγουρα θα το έχεις τσεκάρει λογο εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,τα έπαιρνα και εγώ πριν χρόνια,για την άκμη δεν γνωρίζω να σου απαντήσω,απλά θέλω να επισημάνω πως καλό θα ήτανε πριν τα πάρεις να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλια σε περίπτωση που δεν έχεις κάνει, αν και πιστεύω πως σίγουρα θα το έχεις τσεκάρει λογο εγκυμοσύνης.

Ευχαριστω για την απάντηση , δεν έχω κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλια δεν μου ζήτησε ποτέ ο γιατρός. :( πρώτη φορά το ακούω , ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2022 at 2:43 ΜΜ, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Όπως σας είπα γέννησα το τρίτο παιδακι μου και σκέφτομαι πολύ την μέθοδο αντισύλληψης που θα πάρω για μόλις αρχίσουμε τις επαφες με τον άντρα μου (μετά τα λοχεια) τι μου προτείνεται ; Θα μιλήσω βέβαια και με τον γυναικολόγο. Αλλά μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που γνωρίζει για τα γιασμιιι.νελ ;;; Πριν χρόνια ήταν η μέθοδος αντισύλληψης που χρησιμοποιούσα και δεν είχα παρενέργειες. Όμως επειδή είχα ακμή όταν τα σταμάτησα η ακμή μου φούντωσε παρά μα παρά πολύ ..που ξεκίνησα θεραπεία για ακμή. Δεν ξέρω αν ήταν από αυτό η από υπήρχε κάποιος άλλος λόγος που Συνέβη αυτό ..απλά άκουσα ότι με την διακοπή των αντισυλληπτικών αν έχεις θέμα με ακμή η ακμή σου μπορεί να χειροτερέψει. Και όπως καταλαβαίνεται δεν θέλω να το ξανά πάθω.  

Έχω πάρει τα γιασμινελ και δε με βολεψαν. Ακμή δεν έπαθα , αλλά είχα άλλα. Αν φοβάσαι για ακμή λόγω των ορμονών, δοκίμασε το σπιράλ. Υπάρχει και χωρίς ορμόνες και το μεγαλύτερο θετικό είναι ότι δε χρειάζεται να θυμάσαι να το παίρνεις όπως το χάπι. Επίσης, με επιφύλαξη στο λέω αν θηλάζεις δεν κάνει να παίρνεις αντισυλληπτικά με συνδυασμό ορμονών όπως το yasminel αλλά μόνο αντισυλληπτικά με προγεστερόνη, το mini pill συγκεκριμένα. Το είχα ψάξει παλιότερα αλλά καλύτερα να συμβουλευτείς γιατρό. Επίσης, όντως για τα αντισυλληπτικά χρειάζεται εξετάσεις για θρομβοφιλια πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ευχαριστω για την απάντηση , δεν έχω κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλια δεν μου ζήτησε ποτέ ο γιατρός. :( πρώτη φορά το ακούω , ευχαριστω πολύ 

Για να πάρεις αντισυλληπτικά πρέπει απαραιτήτως να κάνεις εξετάσεις θρομβοφιλίας και στο λέω εγώ που παραλίγο να την πατήσω άσχημα. Έχω θρομβοφιλία την οποία και ανακαλύψαμε με το γιατρό μου όταν μου πρότεινε να πάρω αντισυλληπτικά για να φτιάξω τον κύκλο μου. Με παρέπεμψε κατευθείαν σε σχετικές εξετάσεις, βρέθηκε η θρομβοφιλία και τελικά μου απαγόρευσε να τα πάρω. Το κακό είναι ότι σε αρκετά μικρότερη ηλικία είχα πάρει αντισυλληπτικά από τον προηγούμενο γυναικολόγο μου χωρίς κανένα έλεγχο. Η αιματολογος στην οποία πήγα όταν βρήκαμε τη θρομβοφιλία μου είπε ότι ήταν αρκετά επικίνδυνη η λήψη των αντισυλληπτικών τότε παρόλο που η θρομβοφιλία μου είναι πολύ ελαφριά. Θα μπορούσα να πάθω ζημιά. Γι αυτό θα σου πρότεινα για οποιαδήποτε μέθοδο αντισύλληψης αποφασίσεις να συζητήσεις πρώτα με το γιατρό σου. Μην πάρεις κανένα σκεύασμα από μόνη σου. Κάνε στο γιατρό τις ερωτήσεις που κάνεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Για να πάρεις αντισυλληπτικά πρέπει απαραιτήτως να κάνεις εξετάσεις θρομβοφιλίας και στο λέω εγώ που παραλίγο να την πατήσω άσχημα. Έχω θρομβοφιλία την οποία και ανακαλύψαμε με το γιατρό μου όταν μου πρότεινε να πάρω αντισυλληπτικά για να φτιάξω τον κύκλο μου. Με παρέπεμψε κατευθείαν σε σχετικές εξετάσεις, βρέθηκε η θρομβοφιλία και τελικά μου απαγόρευσε να τα πάρω. Το κακό είναι ότι σε αρκετά μικρότερη ηλικία είχα πάρει αντισυλληπτικά από τον προηγούμενο γυναικολόγο μου χωρίς κανένα έλεγχο. Η αιματολογος στην οποία πήγα όταν βρήκαμε τη θρομβοφιλία μου είπε ότι ήταν αρκετά επικίνδυνη η λήψη των αντισυλληπτικών τότε παρόλο που η θρομβοφιλία μου είναι πολύ ελαφριά. Θα μπορούσα να πάθω ζημιά. Γι αυτό θα σου πρότεινα για οποιαδήποτε μέθοδο αντισύλληψης αποφασίσεις να συζητήσεις πρώτα με το γιατρό σου. Μην πάρεις κανένα σκεύασμα από μόνη σου. Κάνε στο γιατρό τις ερωτήσεις που κάνεις εδώ.

Κανονικά έτσι πρέπει πρώτα εξετάσεις θρομβοφιλιας και μετά αντισυλληπτικά.Πριν χρόνια η γιατρός μου έδωσε αντισυλληπτικά χωρίς να μου πει να κανω εξετάσεις θρομβοφιλιας με αποτέλεσμα μετά από ένα χρονο να πάθω θρόμβωση στο πόδι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mamaloulou είπε:

Κανονικά έτσι πρέπει πρώτα εξετάσεις θρομβοφιλιας και μετά αντισυλληπτικά.Πριν χρόνια η γιατρός μου έδωσε αντισυλληπτικά χωρίς να μου πει να κανω εξετάσεις θρομβοφιλιας με αποτέλεσμα μετά από ένα χρονο να πάθω θρόμβωση στο πόδι.

Πολλοί γυναικολόγοι δίνουν τα αντισυλληπτικά σαν καραμέλες δυστυχώς. Η αιματολόγος που πήγα στη συνέχεια μου το είπε και έδωσε συγχαρητήρια στο γιατρό μου που μου έκανε εξετάσεις. Φαντάσου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κορίτσια μου για τις απαντήσεις! Δεν το γνώριζα για τις εξετάσεις ευτυχώς που ρωτησα. Θα μιλήσω φυσικά και με τον γιατρό πριν κάνω οτιδήποτε. Απλά δεν θα ήθελα να βάλω σπιράλ , θα ήθελα να το αποφύγω η αλήθεια είναι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,ξεκίνησα ταα αντισυλληπτικα yasminele αυτό το μήνα,την πρώτη ημέρα περιόδου,6 Μαΐου δλδ. Έχω πόνους περιόδου όμως.πριν δύο χρόνια που είχα πάρει τα Yasmin όμως δεν είχα κάτι τέτοιο. Υπάρχει περίπτωση αυτά να μην με πιάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...