Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

Καθε διπλη δοση που εκανες ξερεις ποση ποσοτητα κορτιζονης ηταν? Εγω παιρνω κορτιζονη απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου μεχρι και τωρα για αιματολογικους λογους. Μηπως τελικα \εγω παρει την κορτιζονη με το κουταλι? Ο γιατρος ομως δεν εκανε τετοια αναφορα. Απλα μου ειπε οτι δεν τα πολυπιστευει αυτα- οσο πειστικο και αν ακουγεται αυτο το επιχειρημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα.Σημερα ειχα παει στον γιατρο μου και τελικα αποφασισαμε οτι θα κανω κ.τ σε 2 βδομαδες λογο μυωπιας.Θα ειμαι δηλαδη 38 εβδομαδων ακριβως.Το θεμα ειναι πως ειπε οτι θα κανω 2 ενεσεις κορτιζονης επειδη το μωρο θα γεννηθει στις 38 εβδομαδες και οχι στις 40 και οτι πλεον τους υποχρεωνουν οι παιδιατροι να γινονται αυτες οι ενεσεις για καλυτερο αναπνευστικο των παιδιων.Η αληθεια ειναι οτι αναστατωθηκα λιγακι γιατι διαβασα πολλες αποψεις σχετικα με τις ενεσεις και ειδα πως ενα παιδι στις 38 εβδ.θεωρειται τελειομηνο.Το παιδι ειναι ηδη 3 κιλα.Δεν ξερω τι να κανω να αρνηθω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΩΣΗΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΩ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΦΑΓΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΟΡΟΤΗΤΗΤΑΣ ..ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΓΚΥΜΩΣΗΝΗ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ..............

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..

Εκανα και γω τις ενεσεις αυτες την προηγουμενη εβδομαδα. Τις εκανα στις 32+5 γιατι εχω ολιγαμνιο και υπαρχει περιπτωση να γεννησω προωρα.

Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειχε νοημα να τις κανω αργοτερα.

Παντος δεν τις κανουν σε ολες τις εγκυμοσυνες. Τις κανουν μονο οταν υπαρχει λογος και φοβος για προωρωτητα.

Το μωρο δεν διατρεχει καποιο κινδυνο απο τις βελονες. Επισης δεν πονανε. Τσαμπα τοσος λογος και ανησυχια. Απλα τσουζουν λιγακι αλλα για πολυ λιγο...

Εγω αφου μου ειπε ο γιατρος να τις κανω δεν το σκεφτηκα καν. Τις εκανα αμεσως. Δεν διακινδυνευω το αναπνευστικο του μωρου. Γιατροι ειναι και ξερουν. Τωρα μονο ελπιζω να πανε ολα καλα και τελικα να μην γεννησω προωρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα βρε κοριτσια ο γιατρος ειπε να τις κανω για να ειμαστε καλλυμενοι οσον αφορα το αναπνευστικο του παιδιου.Τα βλεπει ολα μια χαρα αλλα θα γεννησω 2 βδομαδες πιο νωρις με καισαρικη γι'αυτο μου ειπε τις ενεσεις.Βεβαια πηρα και τον παιδιατρο που θα εχω μετα στο μπεμπακι να τον ρωτησω και ειπε πως οντως τις ενεσεις τις ζητανε πλεον οι ιδιοι οι παιδιατροι και πως να μην ανησυχω και οτι μονο καλο κανω αν τις κανω τελικα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην 38η θα γεννησω πρωτα ο Θεος.Δεν μου εχει πει κατι για ενεσεις.Την Τεταρτη θα παω και θα ρωτησω βεβαια αλλα νομιζω οτι απο την στιγμη που μπεις στο μηνα σου το μωρο θεωρειτε τελειομηνο....

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εψαξα αρκετα το θεμα με τις ενεσεις και τελικα ειδα οτι το ζητανε παρα πολυ γιατροι και παιδιατροι.Εμαθα οτι στατιστικα πριν στα 100 παιδακια τα 38 χρειαζοντουσταν θερμοκοιτιδα ενω πλεον με τις ενεσεις τα 5!Τι να πω ευχομαι με το καλο να γεννησουμε τα μωρακια μας και να ειμαστε κι εμεις καλα και απο εκει και περα ολες λειτουργουμε συμφωνα με τον γιατρο μας.Με το καλο mariaefi το μπεμπακι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Βαρβαρα!!! επισης!!!!!!!!!

 

το μπεμπε πηρε θεση για γεννα εμπεδωθηκε το κεφαλι.

Ειναι 1740 γρμ δηλ μεσα σε 20 μερες εβαλε ενα κιλο. Αμνιακο υγρο τελεια η ποσοτητα ο λωρος αναμεσα στα ποδια η πιεση μου 8 με 6 σκατα.Καθολου βαρος κουραση κ μειωση της οδηγησης στο ελαχιστο....εννοειτε οτι εκανα την ενεση κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου για να ειμαστε οκ σε περιπτωση που γεννηθει προωρα κ φυσικα ετοιμαζω βαλιτσα....!!!

ραντεβου σε 15 μερες παλι και nst.

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια αν και τι καλησπερα καλημερα πρεπει να πω!!!Λοιπον εγω εκανα σημερα την ενεση κορτιζονης διπλη δοση και μετα απο 2,5 ωρες μου εκανε οφθαλομολογικη διαταραχη..Καλα μιλαμε τρομαξα παρα πολυ δεν εβλεπα μιλαμε πηρα τον γιατρο μου και με ηρεμησε λεγοντας μου οτι συμβαινει αυτο και θα περασει γρηγορα και να κανω κανονικα αυριο την δευτερη διπλη δοση..Οντως στο 20 λεπτο ισιωσα αλλα αποφασισα απο μονη μου να μην την κανω και δεν θα του πω γιατι τρομαξα παρα πολυ..Μιλησα και με τον παιδιατρο και μου ειπε πως δεν υπαρχει λογος να κανω κι αλλη και πως με μια ειμαι καλλυμενη!Εχει τυχει σε καμια αλλη κοπελα να την πειραξει?Δεν ξερω αν πρεπει να πω ποια πηρα τα αρχικα της ειναι CC.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου εκανες διπλη δοση γιατι να ξανακανεις? σου εξηγησε?

 

εγω δεν ειχα καμμια παρενεργεια παντως κ νομιζω οτι εκανα την ιδια...

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!εγω παντως και στις 3 εγκυμοσυνες εκανα αυτες τις ενεσεις και διπλεσ οπως αναφερετε ...απο 3 διπλεσ σε καθε εγκυμοσυνη,γενησα προωρα και στις 3.Αυτο που ξερω ειναι πως τις κανει ο γιατρος αν γενησεις πριν την 37η εβδομαδα...συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρο.Ελπιζω να βοηθησα.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια.

Κι εγώ έκανα ενέσεις δύο διπλές δόσεις σε διάστημα 2 εβδομάδων. Γίνονται αυτές οι ενέσεις για την περίπτωση που γεννήσεις πριν τις 37 εβδομάδες. Ο κάθε γιατρός τις κάνει διαφορετικά. Η ουσία είναι ότι ενεργεί μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες μόνο και μετά δεν λειτουργεί πιά. Δηλαδή αν τις κάνεις στις 32 εβδομάδες και μέχρι τις 34 δεν έχεις γεννήσει, πρέπει να τις ξανακάνεις. Γι' αυτό γίνονται 2 ή και πάνω δόσεις.

Με το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας και οι υπόλοιπες να τα χαίρεστε!!!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζητανε διπλη δοση οι περισσοτεροι γιατροι για 2 μερες.Απλα επειδη το εψαξα σχετικα με την παρενεργεια που μου εκανε ηταν κατι αναμενομενο επειδη ειμαι μυωπας.Και οτι στους περισσοτερους η παρενεργεια της κορτιζονης ειναι οφθαλομολογικη.Με το καλο σε ολες μας να υποδεχτουμε τα μωρακια μας και στις ηδη μανουλες να τα χαιρεστε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα.Σημερα ειχα παει στον γιατρο μου και τελικα αποφασισαμε οτι θα κανω κ.τ σε 2 βδομαδες λογο μυωπιας.Θα ειμαι δηλαδη 38 εβδομαδων ακριβως.Το θεμα ειναι πως ειπε οτι θα κανω 2 ενεσεις κορτιζονης επειδη το μωρο θα γεννηθει στις 38 εβδομαδες και οχι στις 40 και οτι πλεον τους υποχρεωνουν οι παιδιατροι να γινονται αυτες οι ενεσεις για καλυτερο αναπνευστικο των παιδιων.Η αληθεια ειναι οτι αναστατωθηκα λιγακι γιατι διαβασα πολλες αποψεις σχετικα με τις ενεσεις και ειδα πως ενα παιδι στις 38 εβδ.θεωρειται τελειομηνο.Το παιδι ειναι ηδη 3 κιλα.Δεν ξερω τι να κανω να αρνηθω?

 

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ,ΠΟΣΟ ΜΥΩΠΙΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ???ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ??

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα κανει 2 ενεσεις γιατι ειχα ολιγαμνιο και συσπασεις γεννας οταν ημουν 30 εβδομαδων.τελικα γεννησα 39+6 αλλα ημουν 2 μηνες στο νοσοκομειο.σου ευχομαι ολα να πανε καλα και με το καλο τα μωρακια σου:D

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ρε κοριτσια εγω που διαβασα το φυλλαδιο απο την ενεση γραφει οτι πρεπει να γινουν μεχρι την 32η εβδομαδα/... μηπως εχει σχεση με το σκευασμα με τη μαρκα??

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ,ΠΟΣΟ ΜΥΩΠΙΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ???ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ??

 

 

 

Καλησπερα καθυστερησα να απαντησω γιατι πριν 2 βδομαδες γεννησα κι ημουν στο τρεξιμο καθοτι φρεσκια και απειρη!!Μυωπια δεν εχω πολυ 3 βαθμους.Αλλα εχω αποκολληση υαλλοειδους και οι οφθαλμιατροι γιατι το εψαξα μου απαγορεψαν να γεννησω φυσιολογικα..και το ιδιο φυσικα μου ειπε και ο γυναικολογος μου.Παντως κοριτσια ειναι υπεροχη εμπειρια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οι συγκεκριμένες ενέσεις έχουν όντως σώσει πάρα πολλά παιδάκια που γεννήθηκαν πρόωρα. όμως τελευταία πολλοί γιατροί συνηθίζουν να τις κάνουν προληπτικά σε γυναίκες που δεν έχουν καμία ένδειξη προωρότητας, κι αυτό είναι λάθος γιατί όπως σωστά είπε μια κοπέλα πριν έχουν "διάρκεια" 2 εβδομάδων, αλλά μπορεί να έχουν και σοβαρές παρενέργειες αργότερα στο παιδί. Αν δηλαδή η γυναίκα δεν γεννήσει τελικά μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες, αλλά στις τρεις π.χ., το παιδί δεν έχει καμία προστασία από αυτές πλέον. Γι' αυτό ΔΕΝ τις κάνουμε προληπτικά, αν δεν υπάρχουν ενδείξεις προωρότητας.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις ενέσεις κορτιζόνης, μιας και υπάρχει πιθανότητα να τις κάνω λόγω μονήρης ομφαλικής αρτηρίας.

Σε ποιο σημείο του σώματος γίνεται? Πονάει? Πότε τις κάνουμε??

Ευχαριστώ.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τις ενεσεις τις κανεις στο ποπο αλλα πρεπει να γινουν σιγα σιγα γιατι πονανε λιγακι.

το κοστος ειναι πολυ μικρο παντως.

 

kinkajoujou συμφωνω μαζι σου απο οτι εχω διαβασει!

εγω επειδη υπηρχε η περιπτωση προωροτητας τις εκανα την 31+4 αλλα αλλη δοση μετα οχι, μου ειπε οτι δεν υπαρχει τωρα αναγκη να γινουν....

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Μου της εδωσε και εμενα τελικα ο γιατρος μου αυτες τις ενεσεις. Θα της κανω στην 35 βδομαδα. Η δοσολογια ειναι 2 ενεσεις την μια μερα και αλλες δυο την επομενη μερα!! Μου φαινονται λιγο πολλες.

Απο παρενεργειες αυτες οι ενεσεις τι εχουν? Γινονται σε νοσοκομειο? Κανεις εισαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια.

Κι εγώ έκανα ενέσεις δύο διπλές δόσεις σε διάστημα 2 εβδομάδων. Γίνονται αυτές οι ενέσεις για την περίπτωση που γεννήσεις πριν τις 37 εβδομάδες. Ο κάθε γιατρός τις κάνει διαφορετικά. Η ουσία είναι ότι ενεργεί μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες μόνο και μετά δεν λειτουργεί πιά. Δηλαδή αν τις κάνεις στις 32 εβδομάδες και μέχρι τις 34 δεν έχεις γεννήσει, πρέπει να τις ξανακάνεις. Γι' αυτό γίνονται 2 ή και πάνω δόσεις.

Με το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας και οι υπόλοιπες να τα χαίρεστε!!!

 

 

Αυτό βρε παιδια δεν μπορει να ισχύει. Υποτίθεται οτι τις κανεις για να ωριμάσει το αναπνευστικο του μωρου και τα πνευμονάκια του να ενισχυθούν πιο γρηγορα. Αυτο ισχύει την μια βδομάδα και την αλλη δεν υφισταται η ωριμανση???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...