Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

Δεν μπορω βρε maryp...δεν αντεχω τα τοπικ που λειτουργουν με ταξη και συνεπεια... Ταραζεται το συστημα μου κι οταν ταραζομαι δεν με πιανουν τα χαπια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχεις απόλυτο δίκιο! απόλυτο! σε καταλαβαίνω! αλλά πάμε σιγά σιγά γιατι θα μας πετάξει όξω η Ολγα!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

έχω φέρει και κάτι καινούρια, χρωματιστά.... :lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε τρελογκες και σας αποθύμησα !!!! Είπα και εγώ έτσι μουντο και άχαρο θα μας το αφήσουν το τοπακι ... ένα τζέρτζελο δεν θα το κάνουν ... όχι τίποτα άλλο να μας το διαφημίσουν κιολας :D:D:D !!!

 

Ασε που πέσατε και στο στοιχειο σας εδω ... χαπακια παντού :D:D:D !!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την αγαπητή συμφορουμίτισσα Jean, αλλά εγώ ειμαι στη διαδικασία να τα κόψω! Μόνο τα μπλε παίρνω! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ολγακι... 28η κιόλας ε?? Είδες πώς περνάει ο καιρός?? :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφασίσαμε να πάρουμε τον γιατρός μας για να τον ρωτήσω καλού κακού γιατί δεν κουνιέται το πολύ, και μας είπε να πάμε να το δούμε αύριο.. δεν μπορείτε να φανταστείτε τι αγωνία με τρώει από το πρωί...δεν ξέρω φοβάμαι πάρα πολυ και μαπίνουν πολλές άσχημες ιδέες στο μυαλό μου, τουλάχιστόν να μας πεί ότι είναι να γίνει γιατί μέχρι την Πέμπτη δεν μπορούσα να αντέξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά αποφασίσαμε να πάρουμε τον γιατρός μας για να τον ρωτήσω καλού κακού γιατί δεν κουνιέται το πολύ, και μας είπε να πάμε να το δούμε αύριο.. δεν μπορείτε να φανταστείτε τι αγωνία με τρώει από το πρωί...δεν ξέρω φοβάμαι πάρα πολυ και μαπίνουν πολλές άσχημες ιδέες στο μυαλό μου, τουλάχιστόν να μας πεί ότι είναι να γίνει γιατί μέχρι την Πέμπτη δεν μπορούσα να αντέξω.

 

Κούκλα μου να μην ανησυχείς καθόλου και όλα θα πάνε καλά! Εμένα μου έδωσαν 3000 mg/μερα αντιβίωση στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (είχα σκωληκοειδίτιδα και απο απανωτά λάθη "γιατρών" έκαναν λάθος διαγνωσεις γενικά) και το μωράκι μου είναι μια χαρά.... και έχω τραβήξει τα πάνδεινα.... τες πα...

Αυτο που μου είπε ένας γιατρός πριν 2 μήνες που με έπιασε και γαστρεντερίτιδα -ναι ναι- μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν το εξής

:"τα μωρά είναι τα πιο δυνατά παράσιτα... εσύ μπορεί να πάθεις ασιτία αλλά αυτά θα βρούν τρόπο να επιβιώσουν, γιατί έτσι απλά είναι η φύση!!!"

 

Το μωρό σου να είσαι σίγουρη ότι είναι καλά απλά σου κρατάει μουτράκια για την ένεση... :D

 

Περιμένουμε νέα με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια σας έχω νέα συνταρακτικά... Εχθές λοιπόν πήγα να κάνω το doppler (που παραπιπτόντος είναι ακριβή εξέταση 950 ευρώ για την ακρίβεια) το παθαίνω το πρώτο σόκ. Η συγγεκριμένη γιατρός είναι πολύ καλή και ότι της ρωτήσαμε μας τα απαντούσε με κάθε λεπτομέρεια και με πραότητα και έτσι μας είπε ότι υφίσταται το πρόβλημα υπάρχει δηλαδη μια αυξημένη αντίσταση της ροής του αιματος προς την ομφαλική αρτηρία και έτσι θα πρέπει να την παρακολουθουμέ κάθε τρεις ημέρες και μόλις διαπιστώσουμε ότι χειροτερεύει η κατάσταση θα πρέπει να βγεί, φυσικά με καισαρική... όλα τα υπόλοιπα βεβαια είναι σε καλή κατάσταση τα όργανα η καρδούλα της, μάλιστα εχθές εκανα και ακόμη 2 μπουκαλάκια κορτιζόνης για να είμαστε πανέτοιμη. Α! τα κιλάκια της ανεβήκαν 1200.

΄Τώρα αρχίζει το σόκ... αφού ενήμερωσε τον γιατρό μου μη γνωρίζοντας ακρίβώς τι είπε αλλά ο δικός μου είπε ότι καλό θα ήταν αφού θα με ξανάδουν την Πέμπτη (αυριο δηλαδη) το πρωί ξανά αυτή στο μητέρα και μετά θα πάω στο δικό του για να κάνει μετρήσεις με το δικό του μηχάνημα, θα πρέπει το Σαββάτο μεθαύριο δηλαδή να την βγάλω πάει δεν πάει καλύτερα φοβάται να το ρισκάρουμε... εκεί τα είδα όλα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω από την στιγμή που έχουν διαφορετική άποψη... Φυσικά όταν θα βγεί θα μπει στην θερμοκιτίδα για όσο καιρό χρειαστεί. Ρε κορίτσια γνώριζει καμία τι ποσό καλύπτει το ταμείο (ΙΚΑ) αν την κρατήσουμε εκεί? Ευχαριστώ που με ακούσατε

Link to comment
Share on other sites

Bρε Gatoni για να καταλάβω ... είδαν στο doppler ότι δεν αιματώνεται καλά ο πλακούντας και οτι δεν τρέφεται σωστα το μωρό για αυτο προτεινουν να το πάρουν νωρίτερα;;; Μέχρι τωρα όλα με το πλακούντα ήταν οκ;;; Το μωρό απο ανάπτυξη ήταν κανονικά; Ρωτάω γιατι συνήθως το doppler γινεται στην 32 βδομάδα και όχι νωρίτερα, υπήρχαν ενδείξεις και το έκαναν νωρίτερα;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στη θερμοκοιτιδα ειναι και της κουμπαρας μου η κορουλα στο Ιασω και το κοστος ειναι 300 ευρω την ημερα, τα πληρωνεις εσυ οταν φυγεις με το καλο, και τα παιρνεις πισω απο το ΙΚΑ σε 5 μηνες...

 

Λιγο ασχετο με το θεμα, αλλα να σας ρωτησω βρε κοριτσια αν ξερετε... Η μπεμπουλα της κουμπαρας μου γεννηθηκε 1750 γρ στην 37η εβδομαδα και φυσικα μπηκε θερμοκοιτιδα μεχρι να παρει βαρος... Ειναι δυνατον τοσο καιρο ο γιατρος να μην εβλεπε οτι το μωρο ηταν τοσο μικρο?? Κι εγω 37η γεννησα αλλα η δικη μου ηταν 2700 και δε χρειαστηκε τιποτα, ηταν μια χαρα... Μου φανηκε πολυ μικρο το μωρακι για την εβδομαδα που ηταν η κοπελα και αναρωτιομουν αν ειναι φυσιολογικο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε στην β' επιπέδου που έκανε τον υπέρηχο η γιατρός αυτή που με ένανε και εχθές είχε προσέξει κάτι με την ροή του αίματος απο μένα στην ομφαλική κοιλότητα προς την μικρή (ήταν αργή δηλαδή) και να πρόσεξω την πίεση μου γενικά. ενημέρωσε τον γιατρό μου και όταν πήγα για τον υπερηχο μου εξετασε με το δικό του μηχάνημα doppler και ναι ειπε ότι υπάρχει πρόβλημα... όλα τα υπόλοιπα είναι καλά και ο πλακούντας είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια σας έχω νέα συνταρακτικά... Εχθές λοιπόν πήγα να κάνω το doppler (που παραπιπτόντος είναι ακριβή εξέταση 950 ευρώ για την ακρίβεια) το παθαίνω το πρώτο σόκ. Η συγγεκριμένη γιατρός είναι πολύ καλή και ότι της ρωτήσαμε μας τα απαντούσε με κάθε λεπτομέρεια και με πραότητα και έτσι μας είπε ότι υφίσταται το πρόβλημα υπάρχει δηλαδη μια αυξημένη αντίσταση της ροής του αιματος προς την ομφαλική αρτηρία και έτσι θα πρέπει να την παρακολουθουμέ κάθε τρεις ημέρες και μόλις διαπιστώσουμε ότι χειροτερεύει η κατάσταση θα πρέπει να βγεί, φυσικά με καισαρική... όλα τα υπόλοιπα βεβαια είναι σε καλή κατάσταση τα όργανα η καρδούλα της, μάλιστα εχθές εκανα και ακόμη 2 μπουκαλάκια κορτιζόνης για να είμαστε πανέτοιμη. Α! τα κιλάκια της ανεβήκαν 1200.

΄Τώρα αρχίζει το σόκ... αφού ενήμερωσε τον γιατρό μου μη γνωρίζοντας ακρίβώς τι είπε αλλά ο δικός μου είπε ότι καλό θα ήταν αφού θα με ξανάδουν την Πέμπτη (αυριο δηλαδη) το πρωί ξανά αυτή στο μητέρα και μετά θα πάω στο δικό του για να κάνει μετρήσεις με το δικό του μηχάνημα, θα πρέπει το Σαββάτο μεθαύριο δηλαδή να την βγάλω πάει δεν πάει καλύτερα φοβάται να το ρισκάρουμε... εκεί τα είδα όλα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω από την στιγμή που έχουν διαφορετική άποψη... Φυσικά όταν θα βγεί θα μπει στην θερμοκιτίδα για όσο καιρό χρειαστεί. Ρε κορίτσια γνώριζει καμία τι ποσό καλύπτει το ταμείο (ΙΚΑ) αν την κρατήσουμε εκεί? Ευχαριστώ που με ακούσατε

 

Ξέρω ότι τέτοια ώρα τέτοια λόγια, αλλά πόσο εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου??

Αν του έχεις εμπιστοσύνη προχώρα και ο θεός βοηθός... Αν έχεις όμως αμφιβολίες ζήτα την γνώμη κι ενός άλλου γιατρού (που θα βεβαιωθείς ότι έχει εμπειρία και "καλό βιογραφικο") για να μην σκέφτεσαι μετά γιατί δεν έκανες "αυτό" ή "το άλλο". Απ'οτι ξέρω τα ταμεια καλύπτουν 100% τα νοσήλεια του νεογνού αλλά το πότε ... ειναι..... άστα.....

 

Ολες μου οι ευχές για ένα μωράκι υγιέστατο και τυχερό!

Link to comment
Share on other sites

Gatoni μου η πιεση σου πως ειναι; Για τον ιδιο ακριβως λογο (αυξημενη αντισταση στις ομφαλικες αρτηριες γεννησα κι εγω στην 30η εβδομαδα). Φυσικα το προβλημα ειχε εντοπιστει στο β επιπεδου. θα σου προτεινα γλυκια μου να παρεις και μια δευτερη γνωμη και να ζητησεις να σου κανουν εισαγωγη για στενη παρακλουθηση. Με λιγα λογια θα σου πω το εξης: Ξερω οτι οι γιατροι φοβουνται παντα το αναπαντεχο και επιλεγουν επειγουσα καισαρικη. Οσο μπορουν ομως να το καθυστερησουν... γιατι καλη μου δεν ειναι καθολου ευκολο να γεννας ενα προωρο μωρο. Εμενα με εβαλαν στο νοσοκομειο κι εκανα nst (καρδιοτοκογραφος) 3 φορες τη μερα. οχι οτι κερδισαμε πολυ, μια βδομαδα αντεξα, αλλα εστω και μια εβδομαδα για το μωρο κερδος ειναι. Ενμερωνε μας σε παρακαλω. Σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την jean ... νομίζω ότι το να νοσηλεύτεις σε αυτή τη φάση και να παρακολουθηθεις στενά με doppler είναι ότι καλύτερο ... και μια βδομάδα διαφορά κέρδος είναι ... στην ουσία αυτο δεν σου πρότεινε και η εξιδικευμένη γιατρός;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεται δίκαιο κορίτσια και μάλιστα άυριο η κολλητή μου θα κανονίσει να μου κλείσει ένα ρ/β με τον γιατρό ται τον δικό της που είναι και αυτός εξίσου καλός και είναι και αυτός στο μητέρα να δούμε τι θα μας πεί και άν πραγματικά οι γώμες της γιατρού και αυτού συμφωνούν τότε κάτι τρέχει με τον δικό μου τι να πώ.... πάντως άν γίνει κάτι τέτοιο θα στεναχωρηθώ πάρα πολύ γιατί υποτίθεται τον εμπιστεύομαι με κλείστά μάτια άπλα ίσως δεν το περίμενε να εξελιχθεί τόσο γρήγορα. Όσο για να κάνω εισαγωγή δεν το είχαμε σκεφτεί θα το προτείνω αρκεί να μην μας βγεί ο κούκος αηδόνη... σίγουρα όσο παιρνάει ο καιρός κέρδος είναι. Για πέσμου jean πόσα κιλά ήταν το δικό σου μωράκι που βέβαια δεν γνωρίζω τι είναι, είχες γεννήσει στο Μητέρα στο πήραν υποθέτω με καισαρική έτσι? έίχες κάνει επισκληρίδίο? μετά σου την δώσαν να την δείς έστω και λίγο η αμέσως σου την πήραν? Στην θερμοκιτίδα με υπόστήριξη σου το βάλαν μέχρι να φύγεις και μετα? Άν μπορείς σε παρακαλώ γράψε μερικά πράγματα να ξέρω γιατί προσωπικά έχω φοβηθεί αν θα τα καταφέρει?

Θα με βοηθούσες πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια και συγγνώμη που σε βομβάρδισα με τις ερωτήσεις μου. Α! όσο για την πίεση μου γενικά είναι χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα για νοσηλεία μπορεις να σκεφτεις και το δημόσιο νοσοκομείο αν θέλεις ... για μένα είναι και καλύτερα μάλιστα .... απο τη στιγμή που παίζει τόσο μεγάλη πιθανότητα πρόωρου τοκετού το καλυτερο είναι ο τοκετος να γίνει σε νοσοκομειο που έχει εντατική μονάδα νεογνων και οχι απλά και μονο θερμοκοιτιίδα.

Σίγουρα το jeanaki ξέρει να σου πει πολλα παραπάνω και να σε καθοδηγήσει ... τα έχει περάσει ολα αυτα ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Gatoni μου μονο και μονο επειδη ζητησες την αποψη μου σου απαντω αλλιως να ξερεις δεν συνηθιζω να υποδεικνυω κινησεις σε τοσο προσωπικα θεματα οσο η υγεια ενος παιδιου. Επειδη βρεθηκα ακριβως στη θεση σου εγω εφυγα ντουγρου για Αλεξανδρα (ημουν στο Ιασω) οπου νοσηλευτηκα στην πτερυγα παθολογιας κυησεως. Πανεπιστημιακοι καθηγητες και μαιες γατονια (καλη ωρα...)

Το παιδι μου βγηκε 1300γρ, εκανα καισαρική με επισκληριδιο, το παιδι δεν το ειδα μπηκε κατευθειαν στο οξυγονο, το ειδα 2 μερες μετα, καθισε στη θερμο 56 μερες και στην ηπιας φροντιδας αλλες 10, δεν πληρωσα τιποτα, ουτε για τη γεννα ουτε για τη νοσηλεια του παιδιου. Η ΜΕΝ νεογνων του Αλεξανδρα εχει πολυ καλους γιατρους και εξειδικευμενες μαιες αν μπορεις να παραβλεψεις καποια στραβα που συμβαινουν ακομη και σε ιδιωτικα (οπως πχ η στριμμαρα τους). Γνωμη μου: Πηγαινε στο Αλεξανδρα, ζητα βοηθεια εκει. Αν θες ονοματα γιατρων ειμαι στη διαθεση σου. Τους ξερω ολους τον καθενα με τα καλα του και τα κακα του. Τιποτα δεν μπορει να σε κανει να νιωσεις μεγαλυτερη ασφαλεια οσο η στενοτατη παρακολουθηση ενος νοσοκομειου. οι μαιες ειναι συνεχως απο πανω σου κι ενας εφημερευων ιατρος παντα παρων,

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη θα συμφωνήσω με την Jean. Όπως τα έθεσε ακούγονται λογικά και να υπερθεματίσω στο κομμάτι των γιατρών στο Αλεξάνδρα και στο νεογνολογικό τμήμα. Όταν θήλαζα την μικρή μου (είχε ίκτερο και την κρατήσανε 4 μέρες) ήταν μια μαμά η οποία είχε γεννήσει το μωράκι της πριν 85 μέρες μόλις 680 γρ.!!! Εμεινε 570 γρ. αλλά με την φροντίδα των γιατρών εγώ γνώρισα μια κούκλα 2800 γρ που την τάιζε η μαμά της!!!

Η γυναίκα είχε σοβαρότατα προβλήματα και η ίδια.

Δεν έπηζε το αίμα της και είχε και αιμοραγικά ινωμυώματα κλπ Τελος παντων με απλά λόγια η γυναίκα ήταν υγιέστατη και το μωρό της σε δυο βδομάδες θα το έπαιρνε σπίτι.

Επειδή το κόστος -κακά τα ψέματα- παιζει μεγάλο ρόλο, ρώτα και για κανένα γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Η απόφαση δική σου, με ψυχραιμία -καταλαβαίνω της ορμόνες και τα άγχη απόλυτα- Σίγουρα το ένστικτό σου θα σε οδηγήσει σωστά και είμαστε εδώ να σου συμπαρασταθούμε και σου ευχόμαστε όλες να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλη μου μην ανησυχεις. ολα θα πανε καλα. την προηγουμενη τριτη νοσηλευτικα στο νοσοκομειο 2 νυχτες λογω πονων. φοβηθηκα για προωρο τοκετο αλλα τελικα δεν ηταν συσπασεις. εκανα τις ενεσεις κορτιζονης γιατι ο γιατρος μου θεωρησε καλο να ειμαστε ετοιμοι για ολα. :? εμενα παλι μου ειπε οτι εχει κατεβει πολυ χαμηλα το παιδι :? διπλα μου στο κρεβατι ηταν μια κοπελα ακριβως με την περιπτωση σου. την παρακολουθουσε στο πρωτο της παιδακι ιδιωτης γιατρος και οταν καταλαβαν το προβλημα την εστειλε στο πανεπιστημιακο Λαρισας γιατι κινδυνευε να γεννησει στις 28 εβδομαδες και δεν θα μπορουσε να βοηθησει το να γεννησει σε κλινικη. η κοπελα ειχε ομως και βαριας μορφης προεκλαμψια. τελικα ο γιατρος που επελεξε τυχαια να την αναλαβει( τυχαινει να ειναι ο δικος μου γιατρος) της εκανε επειγουσα καισαρικη στις 30 εβδομαδες εκανε ενα αγορακι 1400 γρ. που εμεινε 25 μερες μονο για βαρος, (αφου το αναπνευστικο ηταν καλο λογω των ενεσεων που προλαβε να κανει) στη θερμοκοιτιδα στη μοναδα νεογνων του νοσοκομειου και το πηραν 2200 γρ. τωρα ειναι 3 χρονων υγιεστατο. τωρα το δευτερο με το ιδιο προβλημα καταφερε και εφτασε τις 36 εβδ. σου ευχομαι τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καθώς δε βρήκα αποκλειστικό θέμα για την ωρίμανση των πνευμόνων με ενέσεις και καθώς θα χρειαστεί να κάνω γιατί φοβόμαστε για πρόωρο τοκετό θα ήθελα τα φώτα σας.

~ Τι είναι αυτές οι ενέσεις;

~ Με τι ρυθμό γίνονται;

~ Πιθανές επιπτώσεις;

~ Η' αντίθετα αν γεννήσατε τελικά πρόωρα σας βοήθησαν;

~ Επηρεάζουν οι ενέσεις τελικά το πότε θα γεννήσεις;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου έσπασαν τα νερα 35+1!

Εκανα 2 ενέσεις (οι οποίες εμένα τουλάχιστον με πόνεσαν λιγάκι!) πριν ταξιδεψω για Αθήνα όπου και γεννούσα!

Στην δικιά μου περίπτωση βοήθησαν!

Η μικρή γεννήθηκε 2450 και έκλαψε αμέσως!

Δεν χρειάστηκε να μπει καθόλου θερμοκοιτίδα (εκτός απο το 2ωρο που βάζουνε ουτως ή αλλως όλα τα μωρά στο Ιασω αμέσως μόλις γεννηθούν απλά για ρύθμιση της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος) και ουδέποτε αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα!

Γιατι ομως να γεννήσεις νωρίτερα; Στο είπε ο γιατρός; Απο οτι βλέπω έχεις καιρό ακόμα!

Η ώρα η καλή να είναι!

Σκέψου θετικά και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις ειχα κανει αυτες τις ένεσεις.. Νομιζω στις αρχες του 9ου ή μολις εκλεισα τον 8ο (κατι τετοιο τελος παντων)...

 

Ειχα διαστολη απο τον 8ο και με ειχε βαλει σε αναγκαστικη ξαπλα μεχρι να γεννησω και μου τις εδωσε για προληπτικους λογους σε περιπτωση που γεννησω προωρα να μην εχει προβλημα το μωρο με τους πνευμονες του...

 

Τελικα γεννησα στην 37η εβδ., η μικρη ηταν 2700 και ολα μια χαρα και φυσιολογικοτατα...

 

Ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην μπεις σε τετοιο αγχος απο τωρα :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω συσπάσεις και παίρνω trofocard & prepar. Βιάζονται τα δίδυμα και δεν μου αρέσει καθόλου. Του έχω πει τα συμπτώματα που έχω και τον φοβίζει ένας τόσο πρόωρος τοκετός και γι' αυτό τον λόγο θέλει να τις κάνω. Από την άλλη λόγο ότι δεν έχω κανέναν να με βοηθάει ούτε στο σπίτι, ούτε με το παιδί μου που είναι ζουζούνι δυσκολεύω και εγώ την κατάσταση από μόνη μου.

Χαίρομαι που εσύ δεν είχατε κανένα πρόβλημα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά θα πάνε!

Οσο για τις δουλειές μην αγχώνεσαι!

Ασε και τίποτα πίσω!

Δεν είναι ανάγκη να πλένεις κάθε τρεις μέρες τα μπατζούρια!

Οι δουλειές ποτέ δεν τελειώνουν!

Προσπάθησε να ξεκουράζεσε όσο περισσότερο μπορείς!

Ισως αν έπερνες και μια γυναικα για βοήθεια κάποιες μέρες ώστε να μην ασχολείσαι με πράγματα που θέλουν πολύ ορθοστασία (πχ σιδερο) ή άσχημες μυρωδιές (πχ χλωρίνη για τα μπάνια) ή οτι άλλο σε δυσκολεύει!

Μάλλον θα έχεις και μεγάλη κοιλίτσα με δυο μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...