Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

Ολα καλά θα πάνε!

Οσο για τις δουλειές μην αγχώνεσαι!

Ασε και τίποτα πίσω!

Δεν είναι ανάγκη να πλένεις κάθε τρεις μέρες τα μπατζούρια!

Οι δουλειές ποτέ δεν τελειώνουν!

Προσπάθησε να ξεκουράζεσε όσο περισσότερο μπορείς!

Ισως αν έπερνες και μια γυναικα για βοήθεια κάποιες μέρες ώστε να μην ασχολείσαι με πράγματα που θέλουν πολύ ορθοστασία (πχ σιδερο) ή άσχημες μυρωδιές (πχ χλωρίνη για τα μπάνια) ή οτι άλλο σε δυσκολεύει!

Μάλλον θα έχεις και μεγάλη κοιλίτσα με δυο μωράκια!

 

Μην τσαντιστείς αλλα πολύ γελασα με τα ΜΠΑΤΖΟΥΡΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, πατζούρια δεν κάνω αλλά σιδερώνω, μαγειρεύω, μαζεύω, κάνω ηλεκτρική, σφουγγαρίζω, κάνω το μπάνιο και τέτοια πολλά άλλα (ενδιάμεσα μαζεύω ξανά και ξανά τις ζημιές που κάνει ο γιος μου ~ από το νερό που θα χύσει στο πάτωμα, ως και χθες που άδειασε στο πάτωμα της κουζίνας πάνω στο χαλί 2 κουτιά με καρύδια και τα πατούσε με τα παπούτσια του για να τα λιώσει.....)

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά θα πάνε!

Οσο για τις δουλειές μην αγχώνεσαι!

Ασε και τίποτα πίσω!

Δεν είναι ανάγκη να πλένεις κάθε τρεις μέρες τα μπατζούρια!

Οι δουλειές ποτέ δεν τελειώνουν!

Προσπάθησε να ξεκουράζεσε όσο περισσότερο μπορείς!

Ισως αν έπερνες και μια γυναικα για βοήθεια κάποιες μέρες ώστε να μην ασχολείσαι με πράγματα που θέλουν πολύ ορθοστασία (πχ σιδερο) ή άσχημες μυρωδιές (πχ χλωρίνη για τα μπάνια) ή οτι άλλο σε δυσκολεύει!

Μάλλον θα έχεις και μεγάλη κοιλίτσα με δυο μωράκια!

 

Μην τσαντιστείς αλλα πολύ γελασα με τα ΜΠΑΤΖΟΥΡΙΑ!!!!

Εγω να δεις!

Τωρα το είδα!

Σιγα μην τσαντιστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, πατζούρια δεν κάνω αλλά σιδερώνω, μαγειρεύω, μαζεύω, κάνω ηλεκτρική, σφουγγαρίζω, κάνω το μπάνιο και τέτοια πολλά άλλα (ενδιάμεσα μαζεύω ξανά και ξανά τις ζημιές που κάνει ο γιος μου ~ από το νερό που θα χύσει στο πάτωμα, ως και χθες που άδειασε στο πάτωμα της κουζίνας πάνω στο χαλί 2 κουτιά με καρύδια και τα πατούσε με τα παπούτσια του για να τα λιώσει.....)

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

 

Ααααα, ωραία περνάς εσύ!!!Μήπως να εξηγήσεις στο αγοράκι σου ότι - τώρα η μαμάκα έχει μωράκια στην κοιλίτσα της κι εσύ πρέπει να είσαι πιο φρόνιμος? μπας και κάτσει πιο ήσυχος και σε βοηθάει...(δεν ξέρω, μιλάω εκ του ασφαλούς, άλλο παιδί δεν έχω). Επίσης, τί θα πει τα κάνεις όλα μόνη σου??Ο σύζυγος πού είναι??Μην κουράζεσαι πολύ, ένα μαγείρεμα και ένα συμάζεμα κάθε μέρα κι είσαι εντάξει νομίζω..Κι όλοι οι άλλοι να φροντίσουν να μην λερώνουν το σπίτι...Χαλάρωσε, μην έχουμε άλλα.....Και άσε και να βρωμίσει λίγο και το σπίτι, δεν θα πάθει τίποτα ούτε και θα παρεξηγηθεί....Προσοχή μεγάλη..

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου γυρίζει στις 21:30 - 22:00 το βράδυ, λιώμα από την κούραση, θέλει μόνο να φάει, να κάνει ένα μπάνιο και πέφτει ψόφιος στον καναπέ για να δει μία ώρα τηλεόραση και τέλος. Η μαμά μου δουλεύει αλλά κάνει το κοροΐδο, η πεθερά μου δεν δουλεύει αλλά μένει μακριά και κάνει και αυτή το κοροΐδο.

 

Ο γιος μου είναι σε μία ηλικία που δεν καταλαβαίνει ότι με τις επαναλαμβανόμενες ζημιές που κάνει ότι εγώ δεν μπορώ ούτε να τον αντέξω αλλά ούτε και να τα μαζεύω. Νωρίτερα άδειασε ένα τεράστιο κουτί (κούταρα θα έλεγα) με παιχνίδια στο πάτωμα του δωματίου του μέχρι να φτιάξω το παστίτσιο, τι να του κάνω; του μιλάω με γράφει, του φωνάζω τα ίδια, του ρίχνω μία στον πωπό τα ίδια, άρα σήμερα αδιαφόρησα (κράτησα τη ψυχραιμία μου) και τα άφησα όλα παρατημένα στο πάτωμα, ας έρθει όποιος θέλει να τα μαζέψει, εγώ δεν τα μαζεύω, πείσμωσα.

Όλοι κατά τα άλλα με συμβουλεύουν να μην κουράζομαι, να μην κάνω δουλειές αλλά κανείς δεν με βοηθάει. Έφερα για πρώτη φορά μία κοπέλα (που λέει ο λόγος) τη προηγούμενη εβδομάδα για να μου κάνει τα χοντρά (πατζούρια, φωτιστικά, κάδρα και τέτοια) και την είχα αφήσει με την γιαγιά μου, αλλά με εκνευρίζει γιατί έδωσα 40 για 6 ώρες και το σπίτι ήταν απλά μαζεμένο. Δεν θα την ξαναφέρω. Απλά όλοι με έχουν ρομποκοπ, ότι μπορώ να τα κάνω όλα και γενικά δεν τους αφήνω πολλά περιθώρια και το εκμεταλλεύονται και εκείνοι, να δούμε όμως πως θα αντιδράσουν τώρα που θα αλλάξω τακτική; εγώ δεν είμαι διαθετιμένη να γεννήσω από τώρα και να πεθάνουν τα μωρά μου επειδή είναι απίστευτα μικρούλικα ακόμη! τώρα που το συνειδητοποίησα να δούμε τι θα κάνουν και οι γύρω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν είμαι διαθετιμένη να γεννήσω από τώρα και να πεθάνουν τα μωρά μου επειδή είναι απίστευτα μικρούλικα ακόμα

 

Αμα διαβάζω τέτοια τα πέρνω στο κρανίο!

Τίποτα δεν θα πάθουν τα μωράκια!

Ακου εκεί βλακείες!

Απλά χαλάρωσε λιγάκι! Δεν πειράζει και αν το σπίτι είναι γεμάτο παιχνίδια!

Αρκεί να προσέξεις εσύ μην πατήσεις κανένα και έχουμε άλλα!

Στο κάτω κάτω παιδιά έχουμε! Που ζούμε στον Λευκό Οίκο;;

Link to comment
Share on other sites

Οι ενεσεις δεν εχουν παρενεργειες και μπορουν να αποβουν σωτηριες για τα παιδια. Κανεις δυο δοσεις σε διαστημα λιγων ημερων η μια με την αλλη. Τσουζει λιγο αλλα ολα καλα.

 

Και κοιτα δω... Επειδη ξερω τι ειναι να κινδυνευεις να γεννησεις προωρα κι ολοι να δινουν τσουβαλια συμβουλες αλλα βοηθεια καμια και με ποσα νευρα σε γεμιζει αυτο... Να αφησεις το σπιτι να βρωμισει και να σχολεισαι μονο με τον εαυτο σου και το παιδι σου. ενα φαγακι κι εξω απ' την πορτα. Οσο για τον αντρα σου και τα ρουχα και τα συμμαζεματα του αν δεν μπορει μονος του εχει και μανα και πεθερα.

Link to comment
Share on other sites

nanleft τα prepar τα επαιρνε και η κολλητή μου και στις δυο εγκυμοσύνες απο πολύ νωρίς γιατί είχε καθημερινές συσπάσεις. Αν δεν τα κόψεις δεν θα γεννήσεις. Οσο για την ένεση εκείνη την είχε κάνει στον 6ο μήνα για τα πνευμονια του μωρόυ να αναπτυχθούνε πιο γρήγορα για να είναι σίγουρα καλά αν τύχαινε κάτι. Ομως αυτό που σου λέω για τα prepar το ξέρω σίγουρα. Ότι αν δεν τα σταματήσεις δεν προκαλείται τοκετός. Ρώτα και το γιατρό σου.

Προσπάθησε να χαλαρώνεις λίγο γιατί οι δουλειές του σπιτιού δεν τελειώνουν ποτέ. Ιδίως όταν έχεις και ένα μωρό.

Ολα θα πάνε καλά. :P:P

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nea mamaka. το κοριτσάκι σου είναι μια κουκλίτσα. Πολύ φατσούλα. Να το χαίρεσαι. :P

 

Ευχαριστώ πολύ!

Να είσαι και εσύ καλά και με το καλό να γίνεις μανούλα!

Μόλις είδα το tickeraki σου συγκινήθηκα λιγάκι!

Εγω μέχρι εκεί τα κατάφερα να κρατήσω την αλεπουδίτσα μου στην κοιλιά μου! Βιαζότανε η άτιμη!

 

Κορίτσια συγκεντρωθείτε στο σκοπό σας!

Ξάπλες και ξερό ψωμι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ενεσεις δεν εχουν παρενεργειες και μπορουν να αποβουν σωτηριες για τα παιδια. Κανεις δυο δοσεις σε διαστημα λιγων ημερων η μια με την αλλη. Τσουζει λιγο αλλα ολα καλα.

 

το ότι τζούζουν οι ενέσεις δεν με πειράζει! ΧΑΙΡΟΜΑΙ που θα κάνουν τόσο καλό στα μωράκια μου.

 

σε ευχαριστώ καλές μου Jean & annina, αυτό θα κάνω με τις δουλείες. Όσο για το Prepar δεν το κόβω αν δεν μου πει ο γιατρός :D:D

Link to comment
Share on other sites

Τις έκανα και εγώ αυτές τις ενέσεις . Έκανε δυο την ίδια ώρα ακριβώς επειτα από ένα 24 ωρο. Δεν θυμάμαι καθόλου να έτσουζαν. Τελικά ο μπεμπούκος στο τέλος δεν βιαζόταν καθόλου και γεννήθηκε στην ώρα του. Τελικά "τσάμπα'' (που λέει ο λόγος) τις έκανα. Με το καλό όλα!!!!!!!

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

nat-left επανέρχομαι.......Άσε το σπίτι να βρωμίσει και λίγο δεν θα πάθει τίποτα..και επίσης άσε στο πάτωμα τα παιχνίδια του γιου σου......Πάντως, βλέπεις μία εμπομπή στο ΣΚΑΙ με νταντάδες, όπου έχει δείξει και πολύ μικρούλικα παιδάκια και που η νταντά τα κουμαντάρει όπως θέλει???Μια χαρά...Εκείνα εκεί καταλαβαίνουν, άρα γιατί όχι και το δικό σου??

Και ο σύζυγος λείπει από τος 8.00 το πρωί μέχρι τις 22.00 το βράδυ??Πλάκα κάνεις..Μην απελπίζεσαι, δεν θα πάθουν τίποτα τα μωράκια σου απλά ρίξτο λίγο στο ζαμανφου!!!Σου είπα, το πιο σημαντικό είναι ένα φαγητό να κάνεις την ημέρα, όλα τα άλλα γίνονται και σιγά σιγά..Και στο κάτω κάτω καμιά φίλη δεν μπορεί να έρθει να σε βοηθήσει?Κανά αδέρφι??Κανείς βρε παιδί μου???Ουφ, στενοχωρέθηκα τώρα...αλλά όχι με τους άλλους αλλά με σένα..relax και όλα θα πάνε καλά :):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Έχω συσπάσεις και παίρνω trofocard & prepar. Βιάζονται τα δίδυμα και δεν μου αρέσει καθόλου. Του έχω πει τα συμπτώματα που έχω και τον φοβίζει ένας τόσο πρόωρος τοκετός και γι' αυτό τον λόγο θέλει να τις κάνω. Από την άλλη λόγο ότι δεν έχω κανέναν να με βοηθάει ούτε στο σπίτι, ούτε με το παιδί μου που είναι ζουζούνι δυσκολεύω και εγώ την κατάσταση από μόνη μου.

Χαίρομαι που εσύ δεν είχατε κανένα πρόβλημα! :D

 

μαλιστα..εχεις διδυμακια και για αυτο θα κανεις και ενεσεις και εχεις και το αγχος για τον προωρο..Anyway στο τοπικ για τις θερμοκοιτιδες δεν στο πα για να σε πικαρω..απλα να μην αγχωνεσαι γιατι λιγο πολυ οι ιστοριες αλλων καμια φορα μας επηρεαζουν..οχι οτι εγω δεν διαβαζω..του χω πεταξει τα πεταλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω εκανα 2 ενεσούλες celestone cromodone λέγονται και τις εκανα σε 2 ημερες στο ποπάκι μου..... αουτσ !!!! λίγακι αλλά ηταν για το καλό στα πνευμονάκια του μικρού μου... οπότε δεν το σκεφτηκα και πολύ... να πώ την αλήθεια στην αρχη αγχωθηκα για αυτη τη διαδικασία αλλά όλα καλά......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Οι ενέσεις ουσιαστικά είναι κορτιζόνη.

Δες κι εδώ:

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp;jsessionid=5F0ADBC519AAF7B3A17682A7AACF4972?CMRCode=13AOEJUU9&CMCCode=010401&extLang=

κι εδώ:

http://www.gyn.gr/forum/forum.asp?forum=4&section=6&post=23272&page=last

'Ισως θα πρέπει να προσέξεις λίγο το σάκχαρό σου με το ιστορικό που έχεις την περίοδο που θα κάνεις τις ενέσεις, συζήτησέ το με τον γιατρό σου. Και φυσικά αλάτι στο ελάχιστο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω συσπάσεις και παίρνω trofocard & prepar. Βιάζονται τα δίδυμα και δεν μου αρέσει καθόλου. Του έχω πει τα συμπτώματα που έχω και τον φοβίζει ένας τόσο πρόωρος τοκετός και γι' αυτό τον λόγο θέλει να τις κάνω. Από την άλλη λόγο ότι δεν έχω κανέναν να με βοηθάει ούτε στο σπίτι, ούτε με το παιδί μου που είναι ζουζούνι δυσκολεύω και εγώ την κατάσταση από μόνη μου.

Χαίρομαι που εσύ δεν είχατε κανένα πρόβλημα! :D

 

Είχα στον 7ο πρόωρες συσπάσεις στα δίδυμα (έως και κάθε 10 λεπτά). Πήγα νοσοκομείο για λίγες μέρες με ενδοφλέβιο φάρμακο για τις συσπάσεις. Εκεί μου έκαναν και τις ενέσεις αυτές για τα πνευμονάκια τους. (Νομίζω είναι κορτιζονούχες). Μετά σπίτι με prepar. (Το trofocard είναι συμπλήρωμα μαγνησίου αν δεν κάνω λάθος).

Θέλει λίγο χαλάρωση από φυσικής πλευράς.

 

Πάντως κακό δεν τους κάνει. Μην τα σταματήσεις αν δε σου πει ο γιατρός γιατί μπορεί να γεννήσεις πρόωρα. Δεν είμαστε για δοκιμές. Είναι δύο παιδιά και η μήτρα μας τραβάει πολλά! Έτσι για να νιώσεις καλύτερα.... τα δικά μου γεννήθηκαν 38 εβδομάδων, 2250γρ και 2870 gr. Δεν μπήκαν θερμοκητίδα ούτε λεπτό. Όλα πήγαν καλά για τα μωράκια!

 

 

Η γνώμη μου είναι να μην πεις στο μεγαλύτερο παιδί ότι είναι έγκυος η μαμά και γι'αυτό δεν μπορεί. Ρίξε το πρόβλημα σε σένα ή κάτι ενδιάμεσο (για να μην έχεις ζήλιες αργότερα). Μπορείς να πεις πως η μαμά απλά κουράζεται αυτόν τον καιρό. Ή πως τώρα που είναι μεγάλος δυσκολεύεσαι να τον πιάσεις (στο κυνηγητό) κτλ κτλ. Έτσι νιώθει πως είναι μεγάλος και δε θα ενοχοποιήσει τα μωρά για τις αλλαγές της ζωής του (όσο αυτό είναι εφικτό).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις καλη μου τις εκανα κι εγω αυτες τις ενεσεις γιατι ειχα συσπασεις απο την 30η εβδ. τσουζουν λιγο αλλα το αποτελεσμα μετραει. τελικα δεν γεννησα προωρα αλλα στις 37εβδ. αλλα παλι θεωρω οτι με βοηθησαν γιατι ειχα δυσκολο τοκετο και ενω επαθε περιγεννητικο σοκ το παιδι και του εδωσαν οξυγονο με μασκα αμπου δεν χρειαστηκε οξυγονο στην θερμοκοιτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Pikoulinaki και Aphrodite_k και εγώ προτιμώ να τις κάνω και να είναι «αχρείαστες» παρά το αντίθετο (κι ας πονάει ο πωπούλης μας) ! :D

 

Neamanoula αυτή την εκπομπή την έχω δει πολλές φορές αλλά με εκνευρίζουν τα πιτσιρίκια που είναι τόσο κακομαθημένα και πιο πολύ εκνευρίζομαι γιατί βλέπω δείγματα του γιου μου, που τον έχουμε κάνει σαν τα μούτρα μας! Και φοβάμαι ότι αυτό που βλέπω σε αυτή την εκπομπή είναι το μεθεπόμενο βήμα Όσο για τις δουλείες, μαγείρεψα εχθές, συγύρισα λίγο και όλα τα παιχνίδια τα άφησα στο πάτωμα. Ο καλός μου βέβαια (ναι αυτές τις ώρες δουλεύει γιατί έχει δικό του μαγαζί και έχει μόνιμα συνεχές ωράριο) δεν μπήκε στο κόπο να τα μαζέψει, ε και εγώ τα παράτησα στο πάτωμα :D ; Δυστυχώς βοήθεια δεν έχω, έναν αδελφό έχω που μένει μόνος του και αυτός έρχεται πότε πότε από εδώ για να φάει ένα πιάτο μαγειρεμένο φαγητό καθότι 28 χρονών εργένης Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, είπαμε, ήταν να μην το πάρω απόφαση! Θα φτάσω τα δίδυμα 36 εβδομάδων! Πείσμωσα τώρα!

 

Prosperous Δυστυχώς και εδώ να μη τα διαβάσω έρχονται όλοι οι γνωστοί άγνωστοι, φίλοι, περίγυρος τέλος πάντων και φροντίζουν να σου λένε με τις ανατριχιαστικότερες λεπτομέρειες τέτοιου είδους ιστορίες. Γενικότερα μετά το 2ό μωρό μου που παλινδρόμησε στη 10η+ εβδομάδα και την επόμενη αποβολή έχω γίνει λίγο πιο σκληρή και θέλω να ξέρω όλες τις πιθανές εκβάσεις μίας κατάστασης χωρίς βέβαια να το έχω δεδομένο ότι θα μου συμβεί. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου! :D

 

Zouzounel ενδιαφέρον! Θα πρέπει να προσέχω εκείνες τις ημέρες και το πιο αστείο είναι ότι θα τις κάνω παραμονή πρωτοχρονιάς, βέβαια θα ρωτήσω τον γιατρό αν μπορώ να τις κάνω λίγο πιο πριν ή πιο μετά γιατί νηστική θα μείνω πρωτοχρονιάτικά; (γιατί διαίτης δεν θα φάω σίγουρα :cool: ). Θα εντείνω και τις μετρήσεις του σακχάρου και θα αποφύγω τα γλυκά γιατί αυτό μου έλειπε, να ξεκινήσω και ινσουλίνη. Ευχαριστώ καλή μου! :D

 

Alcyon τη θυμάμαι την ιστορία σου! Και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! Ο μικρός μου παριστάνει την παροιμία «στου κουφού την πόρτα.» δεν ακούει τίποτα δυστυχώς. Ενώ είναι πολύ καλό παιδάκι, χαμογελαστό, δεν πειράζει άλλα παιδιά και τρελαίνεται από τη χαρά του όταν είναι ενδιάμεσα σε άλλα, στο σπίτι επειδή είναι όλη μέρα κλεισμένος κάνει συνέχεια ζημιές. Ελπίζω με τον καιρό να διορθωθεί!. :D

 

Μανουλα σε ευχαριστώ καλή μου!! :D

Κοριτσάκια μου όσες περιμένετε μωράκια η ώρα η καλή, αν έχετε κι άλλα να τα καμαρώσετε όπως επιθυμείτε! [/b]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την προηγούμενη βδομάδα δύο ενέσεις με μία μέρα διαφορά γιατί είδα αίμα κ φοβήθηκαν για πρόωρο τοκετό. Από τότε παίρνω κ πρεπάρ. Όμως επειδή κ το σάκχαρό μου ΄΄ηταν λίγο οριακό με τις ενέσεις ανέβηκε αρκετά στις τιμές μετά το μεσημεριανό κ ξεκίνησα ινσουλίνη.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δυνατόν να κάνεις τόσες δουλειές? Δεν έχεις καταλάβει τη σοβαρότητα της κατάστασης? Αν δηλαδή γεννήσεις προώρα μετά τι θα λές? Τι χαζή που ήμουν? Κάτσε κάτω και μην κάνεις τίποτα .....

Να φέρνεις τι γυναίκα μια φορά την εβδομάδα να καθαρίζει και ας κάνει ότι καταλαβαίνει μην κάθεσε να σκάς πόσο καλά καθάρισε.....

Οι ενέσεις δεν πονάνε τις έκανα κι εγώ, το μόνο σύμπτωμα ήταν το πρίξιμο στα πόδια και έπαιρνα και τα Prepar και trofocard από την 22 εβδομάδα, μόλις τα σταμάτησα στην 36 εβδομάδα γέννησα μετά από 4 μέρες.....

Συγνώμη που σου μιλάω έτσι ....αλλά μπάς και βάλεις μυαλό και κάτσεις να ξεκουραστείς και πάλι συγνώμη!!!!!

Κάτσε κάτω και άσε τις δουλειές........άντε :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΤΑ δεν επανήλθε μετά το σάκχαρο (προ ινσουλίνης) ; πόσο είχες νηστικό και πόσο μετά το γεύμα πριν και μετά τις ενέσεις (αν θυμάσαι) για να έχω μέτρο σύγκρισης

 

amaliakon καλά κάνετε και με μαλώνετε μήπως και βάλω μυαλό

 

Φιλάκια και ευχαριστώ καλές μου

Link to comment
Share on other sites

Προ κορτιζόνης νηστική το πρωί είχα γύρω στο 85-90 κ τώρα έχω 90-105.

Το μεσημέρι είχα 1 ώρα μετά το φαγητό 100-120 κ τώρα με 3 μονάδες ινσουλίνης (κάνω μόνο το μεσημέρι) έχω γύρω στο 110.

Κι εγώ περίμενα ότι θα επανέλθω αλλά περασαν 10 μέρες κ μικρή διαφορά. Ίσως καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη επιβαρύνεται κ το σάκχαρο. :roll:

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Προ κορτιζόνης νηστική το πρωί είχα γύρω στο 85-90 κ τώρα έχω 90-105.

Το μεσημέρι είχα 1 ώρα μετά το φαγητό 100-120 κ τώρα με 3 μονάδες ινσουλίνης (κάνω μόνο το μεσημέρι) έχω γύρω στο 110.

Κι εγώ περίμενα ότι θα επανέλθω αλλά περασαν 10 μέρες κ μικρή διαφορά. Ίσως καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη επιβαρύνεται κ το σάκχαρο. :roll:

 

Σε ρωτάω γιατί το δικό μου είναι ήδη οριακό. Έχω νηστικό μεταξύ 87-97 και μία ώρα μετά το φαγητό 100 - 120 ανάλογα τι θα φάω. Πάντως 3 μονάδες ινσουλίνη είναι λίγες, έκανα 60 μονάδες την ημέρα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη, άρα καλά είσαι! Συμφωνώ ότι επιβαρύνεται το σάκχαρο όσο μεγαλώνουν τα μωρούλια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...