Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

κορίτσια να κάνω μια ερώτηση ? είμαι 37 w και 3 d. αν γεννήσω τώρα το μωρό θεωρείται πρόωρο? χρειάζεται άραγε να κάνω τις ενέσεις ή οι πνεύμονες είναι αναπτυγμένοι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα. Κι εγώ έκανα τις ενέσεις αυτές το βράδυ πριν γεννήσω. Επειδή ο μικρός δεν μεγάλωνε άλλο, ο γιατρός μετά τον υπέρηχο μου είπε να πάω την επόμενη μέρα το πρωί να γεννήσω. Ήμουν στις 34 εμβδομάδες και 5 μέρες. Μου είπε να τις κάνω 12 ώρες πριν πάω στο μαιευτήριο.

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν δεν τις κάνουμε τις ενέσεις αυτες και γεννησουμε πρόωρα υπάρχει κίνδυνος για το μωράκι?? Και ο γιατρός μου φοβαται για πρώορο, αλλά έχω διαβητη κύησης και δεν μπορεί να μου δώσει τις ενεσεις γιατί θα επηρεάσουν το ζάχαρο. Τώρα είναι 32 εβδομάδων. αν τυχόν γεννησω πρόωρα θα έχουμε πρόβλημα?? Αμα μπω στις 35 εβδομάδες θα ειμαστε εντάξει???

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις εκανα στις 28 εβδ και μετα μια δευτερη δοση στις 32 λογω πολλων συσπασεων και φοβου για προωρο τοκετο.Ευτυχως εδω που φτασαμε δεν μου χρειαστηκαν (ειμαι ηδη 36εβδ) :-D

 

nanleft τα prepar τα επαιρνε και η κολλητή μου και στις δυο εγκυμοσύνες απο πολύ νωρίς γιατί είχε καθημερινές συσπάσεις. Αν δεν τα κόψεις δεν θα γεννήσεις.

.........

Ομως αυτό που σου λέω για τα prepar το ξέρω σίγουρα. Ότι αν δεν τα σταματήσεις δεν προκαλείται τοκετός. Ρώτα και το γιατρό σου.

 

Δυστυχως δεν ισχυει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση (σας το λεω εκ πειρας...Γεννησα στις 23 εβδ μη βιωσιμο εμβρυο).Κι επειδη καμια δε θα ηθελε να βρεθει στη θεση μου,ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,περισσοτερο απο οτι ισως χρειαζεται,μερικα πραγματα ειναι μη αναστρεψιμα και το συνειδητοποιουμε καμια φορα πολυ αργα!! Συσπασεις=ξεκουραση!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν δεν τις κάνουμε τις ενέσεις αυτες και γεννησουμε πρόωρα υπάρχει κίνδυνος για το μωράκι?? Και ο γιατρός μου φοβαται για πρώορο, αλλά έχω διαβητη κύησης και δεν μπορεί να μου δώσει τις ενεσεις γιατί θα επηρεάσουν το ζάχαρο. Τώρα είναι 32 εβδομάδων. αν τυχόν γεννησω πρόωρα θα έχουμε πρόβλημα?? Αμα μπω στις 35 εβδομάδες θα ειμαστε εντάξει???

 

εμενα παιδιατρος και γυναικολογος μου ειπαν οτι μετα τις 34 εβδ δεν υπαρχει προβλημα στο μωρο εκτος απο το οτι δεν μπορει να συνεργαστει στο να φαει,κατι που δεν θεωρειται τοσο σημαντικο,θα χρειαστει μερικες μερες νοσηλεια βεβαια.Αν εισαι απο Αθηνα ή Θεσ/νικη τουλαχιστον εχεις κοντα σου νοσοκομεια που μπορουν αμεσα να αναλαβουν την περιθαλψη του,εγω επρεπε να προλαβω να φυγω να γεννησω Θεσ/νικη αν γινοταν κατι προωρα :cry:

 

Υπομονη λοιπον τουλαχιστον αλλες 2 εβδομαδες (κι εγω ολο αλλες 2 ελεγα, απο τις 28 στις 30, απο τις 30 στις 32,απο τις 32 στις 34 και μετα απο τις 34 στις 36!!!:twisted::twisted:)

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως τις έκανα όπως έγραψα παραπάνω και γέννησα την 1η μέρα της 35ης εβδομάδας. Εϊχα και διαβήτη κύησης. Δεν ξέρω όμως αν έχει να κάνει με το ότι ήταν δίδυμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια καλημερα σε ολες. Ευχομαι γρηγορα με τα μπεμπακια σας αγκαλια στο σπιτι.

Ειμαι 25 βδομαδων και αναμενω διδυμακια. Φοβαμαστε την πιθανοτητα προωροτητας και ηθελα να σας ρωτησω για τις ενεσεις κορτιζονης. Εσεις τις κανατε και αν ναι, σας βοηθησαν οταν γεννηθηκαν τα μωρακια σας? Ποσο εβδομαδων τις κανατε?

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και ευχομαι γρηγορη αναρωση σε ολα τα μπεμπακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες. Ειμαι εγκυος σε διδυμακια στην 25 βδομαδα. Φοβαμαι για τυχον προωρη γεννηση των μωρων και ηθελα να ρωτησω αν οσες εχετε εγκυμοσυνη υψηλου κινδυνου για διαφορους λογους, σας εχουν συμβουλεψει νασ κανετε ενεσεις κορτιζονης. Αν ναι, σε ποια βδομαδα.

Ευχαριστω για την βοηθεια σας και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ γέννησα πριν την ώρα μου στις 36+4 και έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης. Ο γιατρός μου επέμενε και μάλιστα με καθυστέρησε επίτηδες 2 μέρες για να προλάβω να τις κάνω. Πρέπει να γίνουν τουλάχιστον 24 ώρες πριν τον τοκετό και έχει νόημα να γίνουν μετά την 32η εβδομάδα (έτσι μου είπε τουλάχιστον). Τα πνευμόνια είναι τα μόνα όργανα που αναπτύσσονται τελευταία και αυτές οι ενέσεις τα βοηθούν πραγματικά. Η μικρή μου δεν παρουσίασε κανένα απολύτως αναπνευστικό πρόβλημα.

Με το καλό τα μωράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι και εγώ είχα κάνει ενέσεις κορτιζονης, περίμενα και εγω δίδυμα πριν ένα χρόνο. Τις κάνεις σε περίπτωση που υπάρχει κίνδυνος να γεννήσεις προωρα για να ωριμάσουν τα πνευμονάκια των μωρών. Δεν θυμάμαι ακριβως ποτε τις εκανα νομιζω γυρω στην 32η με 34η εβδομάδα. Πάντως γεννησα την πρωτη μερα της 36ης εβδομάδας.Μην στεναχωριεσαι όμως γι αυτο είναι για το καλό των μωρών, εύχομαι να εχεις μια καλή γεννα, που θα την εχεις δηλαδη!!!Αντε θα μπεις κι εσυ στο κλαμπ των διδυμων!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σε ολες.

Ειμαι 25 βδομαδων και αναμενω διδυμακια. Φοβαμαστε την πιθανοτητα προωροτητας και ηθελα να σας ρωτησω για τις ενεσεις κορτιζονης. Εσεις τις κανατε και αν ναι, σας βοηθησαν οταν γεννηθηκαν τα μωρακια σας? Ποσο εβδομαδων τις κανατε?

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου να σου πω πως τις εκανα τις ενεσεις την 31η εβδ και τελικα γεννησα την 32η.Ευχαριστω ακομη το Θεο που προλαβα να τις κανω και το μωρο μου δεν παρουσιασε κανενα απολυτως αναπνευστικο προβλημα.Οποτε μην το σκεφτεσαι καθολου, να τις κανεις οταν σου πει ο γιατρος σου.Με το καλο!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!και εγω ειχα κανει ενεσεις κορτιζονης ,για τις οποιες ειχα σκεφτει "τι στο καλο μου δινει αυτος ο γιατρος'' και τελικα η προωρη μικρη μου δεν ειχε κανενα αναπνευστικο προβλημα επειδη εκανα αυτες τις ενεσεις.ενω ηταν να γεννησω 5-10 νοεμβριου και εβλεπε οτι το μωρο ηταν πολυ μικρο για τις εβδομαδες του ,τελος αυγουστου εκανα ενεσ και μετα παλι τελος σεπτεμβρη .μετα απο 3 μερες γεννησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό γλυκιά μου σου εύχομαι.

Είχα κάνει και εγώ στον 6 μήνα γιατί υπήρχε αυξημένη πιθανότητα να γεννήσω πρόωρα λόγω δυστροφίας εμβρύου. Όπως είπε και η EVDO1979 γίνονται για να ωριμάσουν τα πνευμονάκια των μωρών πιο γρήγορα. Μη φοβάσαι για καλό γίνονται. Πάρα πολλές μαμάδες έχουν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σε ολες.

Ειμαι 25 βδομαδων και αναμενω διδυμακια. Φοβαμαστε την πιθανοτητα προωροτητας και ηθελα να σας ρωτησω για τις ενεσεις κορτιζονης. Εσεις τις κανατε και αν ναι, σας βοηθησαν οταν γεννηθηκαν τα μωρακια σας? Ποσο εβδομαδων τις κανατε?

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

 

 

Καλημέρα!

Η κολλητή μου έχει διδυμάκια. Έκανε ενέσεις κορτιζόνης (τρεις) κοντά στην 30η εβδομάδα και γέννησε στην 35η εβδομάδα. Όλα πήγαν μια χαρά και τα μωράκια σε λίγο γίνονται ενός έτους, οπότε μην φοβάσαι! Ξέρω ότι οι ενέσεις αυτές γίνονται για τους πνεύμονές τους!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα χιονατούλα. κι εγώ τις είχα κάνει, πολύ νωρίς, κοντά στην 25η εβδομάδα. Τελικά όμως δεν γέννησα πρόωρα, όπως φοβόταν ο γιατρός μου. Γέννησα στις 36+1.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τις έκανα, ο γιατρός είχε πει ότι δεν υπήρχε ένδειξη για πρόωρο (πχ συσπασεις κλπ) και δεν χρειαζόταν.

Παρόλα αυτά εγώ είμουν στην ξάπλα, καθόμουν στο γραφείο (στο σπίτι) δούλευα από κεί στον καναπέ και από κει στο κρεβάτι από τον 3ο μήνα και μετά (Είχα πρόβλημα με αιμοραγεία στο τέλος του 3ου μήνα και έκανα μια θεραπεία με κάτι ενεσεις τότε αλλά δεν ηταν κορτιζόνη)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα ενεσεις κορτιζονης και γεννησα 36+3 και δε χρειαστηκαν θερμοκοιτιδα.

Ειχα κανει 3 διπλες δοσεις.Ξεκινησα απο την 26 εβδομαδα.

Με το καλο τα μωρακια σου!!!!!

Απλα η κορτιζονη βοηθαει στο να αναπτυχθουν οι πνευμονες γρηγοροτερα και να μη χρειαστουν μηχανικη υποστηριξη.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια.

Και εγω υπερ των ενεσεων ειμαι ειδικα μια και το ενα παιδακι μου ειναι αρκετα πιο μικρουλη απο το πρωτο, αλλα ο γιατρος μου σε μια συζητηση που ειχαμε μου ελεγε πως δεν ειναι και πολυ υπερ. χαρακτηριστικα μου ειπε οτι 'δεν τα πολυπιστευει αυτα'.

Ειμαι λιγο ανησυχη...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τις ευχες σας. Εγω ισα ισα που δεν ανησυχω καθολου για αυτες τις ενεσεις. Θελω να τις κανω για να δυναμωσουν τα πνευμονακια. Ο γιατρος μου ειναι κατα. Λεει οτι δεν το πολυπιστευει αυτα. Αν δεν κανουν κακο δεν καταλαβαινω γιατι να μην τα κανουμε προληπτικα???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για την απαντηση σας. Εγω προτιμω να κανουμε τις ενεσεις εστω και προληπτικα. Ο γιατρος μου δεν τα πολυπιστευει λεει αυτα.

 

Jannis γιατι δεν στις εκανε τουλαχιστον προληπτικα? υπηρχε περιπτωση να βλαψει καπου? Τελικα τα παιδακια ποσα κιλα γεννηθηκαν? Χρειαστηκαν θερμοκοιτιδα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για την απαντηση σας. Εγω προτιμω να κανουμε τις ενεσεις εστω και προληπτικα. Ο γιατρος μου δεν τα πολυπιστευει λεει αυτα.

Ο γιατρός σου δεν συμφωνεί να τις κάνεις δηλαδή? Δεν σου τις συνέστησε ο ίδιος?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα 3 διπλές δόσεις κορτιζόνης. Γέννησα 33+2. Αν και τα μωράκια μου ήταν προωρα και μικρούτσικα (2.000 και 1.850), δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Μάλιστα, στο νοσοκομείο όταν έκανα εισαγωγή με ρώτησαν λεπτομερώς πότε τις έκανα και όταν τους το είπα μου έλεγαν όλοι "εντάξει τότε". Όπως λέει και η αγαπητή giota, η κορτιζόνη βοηθάει στην ανάπτυξη των πνευμόνων.

 

Ξέρω ότι υπάρχουν γιατροί που είναι υπέρ ή κατά της πρακτικής αυτής, και σίγουρα υπάρχουν θετικά και αρνητικά.

JhX4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...