Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

nat-left επανέρχομαι.......Πάντως, βλέπεις μία εμπομπή στο ΣΚΑΙ με νταντάδες, όπου έχει δείξει και πολύ μικρούλικα παιδάκια και που η νταντά τα κουμαντάρει όπως θέλει???Μια χαρά...Εκείνα εκεί καταλαβαίνουν, άρα γιατί όχι και το δικό σου??

:):):):):)

 

ασχετο..και ζητω προκαταβολικα συγνωμη στην nan-left..μιας και το εθιξες..εχω μικρουλη αδελφο και καλομαθημενο αλλα ετσι παλιοπαιδο δεν εγινε..βλεπω και εγω αυτη την εκπομπη και με πιανει συγκρυο μολις σκεφτομαι οτι μπορει και να καταληξει καπως ετσι το παιδακι μου απο την καλοπεραση..

δεν ξερω..παντως αυτο το συστηματακι με την γωνια της τιμωριας ακομη δεν με εχει πεισει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προ κορτιζόνης νηστική το πρωί είχα γύρω στο 85-90 κ τώρα έχω 90-105.

Το μεσημέρι είχα 1 ώρα μετά το φαγητό 100-120 κ τώρα με 3 μονάδες ινσουλίνης (κάνω μόνο το μεσημέρι) έχω γύρω στο 110.

Κι εγώ περίμενα ότι θα επανέλθω αλλά περασαν 10 μέρες κ μικρή διαφορά. Ίσως καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη επιβαρύνεται κ το σάκχαρο. :roll:

 

Σε ρωτάω γιατί το δικό μου είναι ήδη οριακό. Έχω νηστικό μεταξύ 87-97 και μία ώρα μετά το φαγητό 100 - 120 ανάλογα τι θα φάω. Πάντως 3 μονάδες ινσουλίνη είναι λίγες, έκανα 60 μονάδες την ημέρα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη, άρα καλά είσαι! Συμφωνώ ότι επιβαρύνεται το σάκχαρο όσο μεγαλώνουν τα μωρούλια!

Πάντως εννοείται ότι αυτό είναι το τελευταίο μπροστά στο καλό των μωρών κ φυσικά αν σου πουν να κάνεις κορτιζόνη τελικά θα κάνεις απλά να έχεις στο νου σου το σάκχαρο.

Επίσης, κ εγω θα σε μαλώσω που με διδυμάκια κάθεσαι κ κάνεις τόσες δουλειές. Εγω τον τελευταίο καιρό έχω γυναίκα μια φορά τη βδομάδα κ το σπίτι παραμένει σε αρκετά καλή κατάσταση. Τουλάχιστον ξεκουράσου τώρα που είσαι ακόμα σε κρίσιμες εβδομάδες, να φτάσεις την 30η κ μετά βλέπεις πως συνεχίζεις.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

nat-left επανέρχομαι.......Πάντως, βλέπεις μία εμπομπή στο ΣΚΑΙ με νταντάδες, όπου έχει δείξει και πολύ μικρούλικα παιδάκια και που η νταντά τα κουμαντάρει όπως θέλει???Μια χαρά...Εκείνα εκεί καταλαβαίνουν, άρα γιατί όχι και το δικό σου??

:):):):):)

 

ασχετο..και ζητω προκαταβολικα συγνωμη στην nan-left..μιας και το εθιξες..εχω μικρουλη αδελφο και καλομαθημενο αλλα ετσι παλιοπαιδο δεν εγινε..βλεπω και εγω αυτη την εκπομπη και με πιανει συγκρυο μολις σκεφτομαι οτι μπορει και να καταληξει καπως ετσι το παιδακι μου απο την καλοπεραση..

δεν ξερω..παντως αυτο το συστηματακι με την γωνια της τιμωριας ακομη δεν με εχει πεισει..

 

Γιατί καλέ να μου ζητήσεις συγνώμη; Αυτό που έχω τονίσει παραπάνω με εκφράζει 100%

Link to comment
Share on other sites

Προ κορτιζόνης νηστική το πρωί είχα γύρω στο 85-90 κ τώρα έχω 90-105.

Το μεσημέρι είχα 1 ώρα μετά το φαγητό 100-120 κ τώρα με 3 μονάδες ινσουλίνης (κάνω μόνο το μεσημέρι) έχω γύρω στο 110.

Κι εγώ περίμενα ότι θα επανέλθω αλλά περασαν 10 μέρες κ μικρή διαφορά. Ίσως καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη επιβαρύνεται κ το σάκχαρο. :roll:

 

Σε ρωτάω γιατί το δικό μου είναι ήδη οριακό. Έχω νηστικό μεταξύ 87-97 και μία ώρα μετά το φαγητό 100 - 120 ανάλογα τι θα φάω. Πάντως 3 μονάδες ινσουλίνη είναι λίγες, έκανα 60 μονάδες την ημέρα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη, άρα καλά είσαι! Συμφωνώ ότι επιβαρύνεται το σάκχαρο όσο μεγαλώνουν τα μωρούλια!

Πάντως εννοείται ότι αυτό είναι το τελευταίο μπροστά στο καλό των μωρών κ φυσικά αν σου πουν να κάνεις κορτιζόνη τελικά θα κάνεις απλά να έχεις στο νου σου το σάκχαρο.

Επίσης, κ εγω θα σε μαλώσω που με διδυμάκια κάθεσαι κ κάνεις τόσες δουλειές. Εγω τον τελευταίο καιρό έχω γυναίκα μια φορά τη βδομάδα κ το σπίτι παραμένει σε αρκετά καλή κατάσταση. Τουλάχιστον ξεκουράσου τώρα που είσαι ακόμα σε κρίσιμες εβδομάδες, να φτάσεις την 30η κ μετά βλέπεις πως συνεχίζεις.

 

Σωστά τα λες. Απλά αλλάζω τακτική για να μην έχω τα χειρότερα.....

 

σας ευχαριστώ όλες σας κοριτσάκια :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, βλέπεις μία εμπομπή στο ΣΚΑΙ με νταντάδες, όπου έχει δείξει και πολύ μικρούλικα παιδάκια και που η νταντά τα κουμαντάρει όπως θέλει???

 

Πότε είναι αυτή η εκπομπή ρε κορίτσια?

 

Τώρα και εγώ έκανα αυτές τις ενέσεις την 33εβδ. γιατί ο γιατρός μου έβλεπε ότι πάμε για προωρο (είχα λιγότερα υγρά στο σάκο) και όντως το παιδί το πήραμε στην 35εβδ. Δεν ξέρω αν βοηθησαν οι ενέσεις πάντως πνευμονολογικά δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, μόλις γεννήθηκε ακούστηκε μια δυνατή δυνατή φωνή σε όλο το χειρουργείο!!!! :P Τις ενέσεις τις έκανα με 12 ώρες διαφορά μόνο που δυσκολεύτηκα να βρω να μου τις κάνουν γιατί κανένα φαρμακείο δεν με αναλάμβανε έγκυο. Έτσι μου τις έκανε μια φίλη νοσηλεύτρια! Δεν πονάνε καθόλου - δεν είχα ξανακάνει και ενέσεις παλιότερα αλλά μάλλον έχει σχέση με τον άνθρωπο που στις κάνει!!! όλα θα πάνε καλά!!! Μην ανησυχείς!!!

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά έκανα χθες τις 2 πρώτες ενέσεις, πιο πολύ με είχε επηρεάσει ότι θα ανέβει το σάκχαρο (όπου έφτασε το ύψος του Ολύμπου) παρά η κορτιζόνη καθ' αυτού. Πάντως είμαι μία χαρούλα και ανάλατα τρώω, και ινσουλίνη κάνω και όλα μια χαρά (Όλα καλα όλα καλά Ρούβας :D )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα χθες τις 2 πρώτες ενέσεις, πιο πολύ με είχε επηρεάσει ότι θα ανέβει το σάκχαρο (όπου έφτασε το ύψος του Ολύμπου) παρά η κορτιζόνη καθ' αυτού. Πάντως είμαι μία χαρούλα και ανάλατα τρώω, και ινσουλίνη κάνω και όλα μια χαρά (Όλα καλα όλα καλά Ρούβας :D )

 

Δε χρειάζεται να τρως ανάλατα! Το είχα ρωτήσει και γω γιατί ανησυχούσα για το ίδιο θέμα!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα χθες τις 2 πρώτες ενέσεις, πιο πολύ με είχε επηρεάσει ότι θα ανέβει το σάκχαρο (όπου έφτασε το ύψος του Ολύμπου) παρά η κορτιζόνη καθ' αυτού. Πάντως είμαι μία χαρούλα και ανάλατα τρώω, και ινσουλίνη κάνω και όλα μια χαρά (Όλα καλα όλα καλά Ρούβας :D )

 

Δε χρειάζεται να τρως ανάλατα! Το είχα ρωτήσει και γω γιατί ανησυχούσα για το ίδιο θέμα!

 

Μου είπε ότι καλό είναι να το αποφύγω για τουλάχιστον μία εβδομάδα (πιστεύω ότι ενισχύει το πρόβλημα η πίεση που ανέβασα και σου λέει ο γιατρός " ας κόψει η χοντρούλα το αλάτι τι θα πάθει :lol: " )

 

neamanoula όντως, δίκιο έχεις :D μετράω κάθε μέρα σαν φαντάρος.... ανάποδα μέχρι την "απόλυση" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τις ενέσεις κορτιζόνης τις έχω κάνει και εγώ και σίγουρα βοηθάνε για πρόωρους τοκετούς μέχρι την 32 βδομάδα ... το γράφουν και στις οδηγίες χρήσης αν θυμάμαι καλά.

Πονάνε ελάχιστα αλλά δες το σαν δωράκι που κάνεις στα διδυμάκια σου :wink: ...

 

Τα prepar και τα trofocard επίσης βοηθάνε στις συσπάσεις, όμως και αυτά δεν κάνουν θαύματα για αυτό πρόσεχε με τις δουλειές και τις ταρζανιες γενικότερα ... Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω αλλά και εγώ έπαιρνα prepar σαν καραμέλες, ανα δίωρο μέρα νύχτα, μέχρι έξω απο την πόρτα του χειρουργείου αυτό όμως δεν σταμάτησε τον προώρο τοκετό... ξεκουράσου και προστάτευσε τον ευατό σου και τα μωράκια σου....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο Όλγα, ο γιατρός μου είπε να επαναλάβω άλλες 2 αμπούλες στη 30η εβδομάδα! (μου άρεσε η προσέγγιση του δώρου προς τα μωρά :D ). Ελπίζω να κάνουν δουλειά γιατί δεν είναι ότι με ενοχλούν τόσο οι δουλειές όσο ο γιος μου!!! μου έχει σπάσει κυριολεκτικά τα νεύρα!!! άντε λίγο ακόμη υπομονή μιας και δεν υπάρχει εναλλακτική. Αύριο μάλιστα θα μαζέψω και το δέντρο, τέλος για φέτος, αρκετές μπάλες έσπασε....

 

Όλγα σε ποια εβδομάδα γέννησες; έκαναν "δουλειά" οι ενεσούλες;

 

marilia12 έχεις δίκιο, όντως γίνονται προληπτικά σε περίπτωση πρόωρου τοκετού ώστε να μπορούν να αναπνεύσουν τα μωρούλια χωρίς πρόβλημα αν και όπως λέει η Όλγα μέχρι και τη 32η εβδομάδα λέει το χαρτί αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρει ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια!!!!

Αυτες τις ενεσεις κορτιζονης τις ειχα κανει κι εγω στον 7ο μηνα με μια εβδομαδα διαφορα τη καθεμια επειδη ειχα παρα πολυ χαμηλο αιματοκριτη και φοβοταν η γιατρος μου για προωρο τοκετο.Μου ειχε εξηγησει τοτε οτι αυτες τις εκανα για να δυναμωσουν τα πνευμονια του μωρου και οχι για καθυστερηση τοκετου η κατι αλλο.Ευτυχως για μενα ηταν αχρειαστες.

Μην ανησυχεις,ολα θα πανε καλα. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τις έκανα στον 7ο λόγω έντονων και πολλών συσπάσεων. Είχα νοσηλευθεί (Ιωάννινα) για λίγες μέρες και μου τις έβαλαν στον ορό μόλις μπήκα. Ούτε που το κατάλαβα ότι τις είχα κάνει, παρά μόνο όταν έφτασα λίγες μέρες πριν τη γέννα.

 

Είχα ρωτήσει τότε τις νοσηλεύτριες τι μου δίνουν, αλλά καμία δεν έκανε τον κόπο να μου πει. :evil: Λες και ήταν μυστικό! Ή λες και το κάνανε για κακο! Τι να πω! Ήταν στα δικαιώματά μου να ξέρω, αλλά.... τίποτα. Καμιά δε με ενημέρωσε.

 

Τελικά είχα συγκρατήσει στη μνήμη μου κάποιο συστατικό από τις αμπούλες που πέταξαν, και όταν πήγα στο γιατρό μου (Αθήνα) εκείνος με ρώτησε αν μου έκαναν τέτοιες. Του είπα στην αρχή όχι. Μετά όμως επέμεινε... μου λέει "τίποτα δε σου έβαλαν εκτός από τον ορό...; Δε μπορεί... σκέψου" και τότε θυμήθηκα, και του είπα πως κάτι μου έβαλαν με δραστική ουσία τάδε. Και μου λέει ΟΚ! Αυτό είναι.

 

Πάντως ανακουφισμένο τον είδα για το γεγονός πως τις είχα κάνει. Άρα, μην το σκέφτεστε, κάντε τις αφού τις συστήνει ο γιατρός σας. :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

alcyon έχεις δίκιο! και πόσο μάλλον εμείς που έχουμε διδυμάκια και στη κοιλιά είναι ζόρικα..... τουλάχιστον εσύ γέννησες και τελείωσες, άντε να φτάσει η Τριτη 24/2 που μπαίνω στον μήνα μου για να ηρεμήσω επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

alcyon έχεις δίκιο! και πόσο μάλλον εμείς που έχουμε διδυμάκια και στη κοιλιά είναι ζόρικα..... τουλάχιστον εσύ γέννησες και τελείωσες, άντε να φτάσει η Τριτη 24/2 που μπαίνω στον μήνα μου για να ηρεμήσω επιτέλους...

χμμμ τελείωσα;! :lol:

Ααα ναι με τα δίδυμα έχω τελειώσει, είναι τώρα 2 ετών και 9 μηνών. Αλλά από τότε ξαναγέννησα (τώρα είναι 17 μηνών). Και τώρα έκλεισα την 33 εβδομάδα και περιμένω μια μπουμπού! :lol:

 

Νομίζω πως μετά τη μπουμπού πρέπει να ρωτήσω το γιατρό για..... αντισύλληψη. Και να σκεφτείς πως τα δίδυμα τα έκανα με εξωσωματική! Και τώωωωρα άστα, δεν τολμάει να με πλησιάσει ο σύζυγος! Δοκιμή και.... ουυυααα ουυυααα (γεννητούρια)! :lol::lol::lol:

 

Άντε με το καλό όλες μας :)

Και κυρίως όσες έχουν διδυμάκια!!!!! Είναι δύσκολα τα πράγματα. Καλό κουράγιο! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι και για τα άλλα :D Γερά να είναι κορίτσι μου τα παιδάκια σου και με το καλό και το νέο μέλος :D

Εγώ πάντως το αποφάσισα, χωρίς δεύτερη σκέψη θα κόψω τις σάλπιγγες και αν ποτέ θελήσω τετάρτο (που χλωμό το κόβω) θα έχω πάντα την επιλογή της εξωσωματικής, δε το ρισκάρω ούτε στο ελάχιστο για 4ο (ή και 5ο με άλλο ένα σετ διδύμων...)παιδί και επειδή είμαι απίστευτα αγχώδης δε μπορώ να κάνω κάθε μήνα τεστ άσχετα από το αν έχω κάνει ελεύθερα... εγώ πάντως θα ξεμπερδέψω μία και καλή....

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι και για τα άλλα :D Γερά να είναι κορίτσι μου τα παιδάκια σου και με το καλό και το νέο μέλος :D

 

Τελικά πρέπει να βάλω ticker γιατί δε θυμάμαι πού γράφω και τι κάθε φορά. :oops:

 

Εγώ πάντως το αποφάσισα, χωρίς δεύτερη σκέψη θα κόψω τις σάλπιγγες και αν ποτέ θελήσω τετάρτο (που χλωμό το κόβω) θα έχω πάντα την επιλογή της εξωσωματικής, δε το ρισκάρω ούτε στο ελάχιστο για 4ο (ή και 5ο με άλλο ένα σετ διδύμων...)παιδί και επειδή είμαι απίστευτα αγχώδης δε μπορώ να κάνω κάθε μήνα τεστ άσχετα από το αν έχω κάνει ελεύθερα...

 

Το σκέφτεσαι αληθινά για τρόπο αντισύλληψης ή είναι σχήμα λόγου; Ρωτάω επειδή δε μου έχει τύχει να ακούσω για τέτοιο τρόπο αντισύλληψης -πέρα από ενημερωτικά φυλλάδια.

---------

 

Συγγνώμη από τις υπόλοιπες.... είμαι εκτός θέματος :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνιμη και μη αναστρέψιμη μέθοδος αντισύλληψης. Εγώ ΔΕΝ σκοπεύω με τίποτα να κάνω 4ο παιδί και τώρα είμαι 30 χρονών, αν όμως κάποια στιγμή (γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει) αλλάξεις γνώμη μπορείς να κάνεις με εξωσωματική.

Εμένα θα μου το κάνει ο γιατρός γιατί θα κάνω καισαρική και μου είπε ότι είναι 2 λεπτά διαδικασία που δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια ούτε πρόβλημα.

Προσωπικά έκανα καιρό να το αποφασίσω, ειδικά όταν μου είχαν πει ότι τα δίδυμα είναι αγόρια, και σκεφτόμουν ότι ίσως αργότερα θα ήθελα ένα κορίτσι, αλλά τώρα που τελικά είναι ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι και έχω ήδη άλλο ένα αγόρι, δεν θα θελήσω να κάνω άλλο, δεν μου το επιτρέπουν και τα οικονομικά μου βλέπεις. Αυτή την απόφαση όμως την πήραμε από κοινού με τον σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites

Νατάσσα σε ποια εβδομάδα έκανες τις ενέσεις κορτιζόνης? Εγώ είμαι τώρα στις 29 εβδομ και 5 ημ. Πριν τρεις μέρες έκανα υπέρηχο και τα μωρά ήταν 1350 και 1150. Πίεση έχω μόνιμα χαμηλή αλλά τα πρεπάρ μου τα αύξησε λόγω συσπάσεων ( μισό ανα εξάωρο). όσο για το μαγνήσιο το συνεχίζω (3 την ημέρα).

Στην αρχή μου είπε να κάνουμε τις ενέσεις μετά άλλαξε γνώμη και είπε να περιμένουμε δύο εβδομάδες ακόμη.

Λέτε να έπρεπε να τις κάνω?

Έχουν αρχίσει να με πιάνουν κάτι τρελές ιδέες ότι θα με πιάσουν ξαφνικά οι πόνοι και να αγχώνομαι φοβερά μήπως προκληθεί τόσο νωρίς ο τοκετός.

Κάθε πότε πηγαίνεις Νατάσσα τώρα στον γιατρό? ( σε ποιά εβδομάδα είσαι???)

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνιμη και μη αναστρέψιμη μέθοδος αντισύλληψης. Εγώ ΔΕΝ σκοπεύω με τίποτα να κάνω 4ο παιδί και τώρα είμαι 30 χρονών, αν όμως κάποια στιγμή (γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει) αλλάξεις γνώμη μπορείς να κάνεις με εξωσωματική.

Εμένα θα μου το κάνει ο γιατρός γιατί θα κάνω καισαρική και μου είπε ότι είναι 2 λεπτά διαδικασία που δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια ούτε πρόβλημα.

Προσωπικά έκανα καιρό να το αποφασίσω, ειδικά όταν μου είχαν πει ότι τα δίδυμα είναι αγόρια, και σκεφτόμουν ότι ίσως αργότερα θα ήθελα ένα κορίτσι, αλλά τώρα που τελικά είναι ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι και έχω ήδη άλλο ένα αγόρι, δεν θα θελήσω να κάνω άλλο, δεν μου το επιτρέπουν και τα οικονομικά μου βλέπεις. Αυτή την απόφαση όμως την πήραμε από κοινού με τον σύζυγο.

 

Σίγουρα οι αποφάσεις αφορούν εσάς τους δύο και είναι σεβαστές.

 

Προσωπικά δε θα αποφάσιζα για μια μόνιμη αλλαγή τέτοιου τύπου. Γιατί τα δεδομένα αργότερα μπορεί να αλλάξουν για κάποιο λόγο. Υπάρχουν γεγονότα στη ζωή μας που μας κάνουν να αναθεωρούμε ορισμένες απόψεις μας. Φοβάμαι λοιπόν -εντελώς προσωπικά μιλάω- μην το μετανιώσω μετα...

Κατά τα άλλα ακούγεται καλό. Έχεις όλη την απόλαυση χωρίς προεκτάσεις-συνέπειες. :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Νατάσσα σε ποια εβδομάδα έκανες τις ενέσεις κορτιζόνης? Εγώ είμαι τώρα στις 29 εβδομ και 5 ημ. Πριν τρεις μέρες έκανα υπέρηχο και τα μωρά ήταν 1350 και 1150. Πίεση έχω μόνιμα χαμηλή αλλά τα πρεπάρ μου τα αύξησε λόγω συσπάσεων ( μισό ανα εξάωρο). όσο για το μαγνήσιο το συνεχίζω (3 την ημέρα).

Στην αρχή μου είπε να κάνουμε τις ενέσεις μετά άλλαξε γνώμη και είπε να περιμένουμε δύο εβδομάδες ακόμη.

Λέτε να έπρεπε να τις κάνω?

Έχουν αρχίσει να με πιάνουν κάτι τρελές ιδέες ότι θα με πιάσουν ξαφνικά οι πόνοι και να αγχώνομαι φοβερά μήπως προκληθεί τόσο νωρίς ο τοκετός.

Κάθε πότε πηγαίνεις Νατάσσα τώρα στον γιατρό? ( σε ποιά εβδομάδα είσαι???)

 

Φέη μια χαρούλα είναι οι κοράκλες σου!!!

Εγώ έκανα 2 αμπούλες στις 28 εβδομάδες ακριβώς (28+0) και θα επαναλάβω άλλες δύο στις 30+0.

Είναι προληπτικές και μόνο καλό μπορούν να κάνουν ΕΚΤΟΣ από το σάκχαρο που το απορρυθμίζει τελείως (ξεκίνησα ινσουλίνη λόγω της κορτιζόνης). Καλό είναι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου αφού έτσι και αλλιώς για να σου δίνει θεραπεία με trofocard & prepar φοβάται και η ίδια (όπως και ο δικός μου) για πρόωρο τοκετό, οι ενέσεις θα βοηθήσουν Αν τυχόν έρχουν νωρίτερα για να αναπνεύσουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σήμερα είμαι 29+2, στον γιατρό πηγαίνω ανά 15 ημέρες πια. Χθες έκανα και το πρώτο doppler μου όπου τα ζουζούνια μου χθες 29+1 ήταν 1500γρ (υπερηχογραφικά είναι 30+6) και τελευταία ημερομηνία πήραμε για 36+4 δηλαδή 1/3.... Κοντεύουμε....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι αποφάσεις αφορούν εσάς τους δύο και είναι σεβαστές.

 

Προσωπικά δε θα αποφάσιζα για μια μόνιμη αλλαγή τέτοιου τύπου. Γιατί τα δεδομένα αργότερα μπορεί να αλλάξουν για κάποιο λόγο. Υπάρχουν γεγονότα στη ζωή μας που μας κάνουν να αναθεωρούμε ορισμένες απόψεις μας. Φοβάμαι λοιπόν -εντελώς προσωπικά μιλάω- μην το μετανιώσω μετα...

Κατά τα άλλα ακούγεται καλό. Έχεις όλη την απόλαυση χωρίς προεκτάσεις-συνέπειες. :wink:

 

Συμφωνώ αλλά θα έχω πάντα την επιλογή της εξωσωματικής αν θελήσω άλλο μωράκι! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

τις εκανα και εγω! 2 εκανα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης προς το τελος και μια οταν εμαθα οτι θα γεννησω νωριτερα γιατι ηταν αναγκαιο. 3 συνολικα! δεν ξερω αν βοηθησαν φανταζομαι δηλαδη αλλα χαιρομαι που το παιδακι μου ηταν μια χαρα. και αναπνεε κανονικα. το μονο που θυμαμαι απτις ενεσεις ειναι οτι το παιδι μου εκανε κωλοτουμπες οταν τις εκανα και οτι ποναγε το φαρμακο! τιποτα αλλο! ιστευω για να μας τις δινουν κανουν καλο!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...