Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Λοιπον... τα εχω γραψει και σε προηγουμενη σελιδα αυτου του τοπικ, αλλα θα το ξαναγραψω..

Πηγα τη Μαρια στη βιοιατρικη Αλιμου για να της κανουν γενικη και καλλιεργεια.. Περα του οτι και τις δυο φορες τα τσισα χυθηκαν στην πανα, την 3η φορα που καταφεραμε να πιασουμε λιγα, το δειγμα κριθηκε ακαταλληλο και επρεπε να επαναληφθει... :evil:

Οποτε πως τα μαζεψα εγω:

Πηρα απο το φαρμακειο γαντια μιας χρησης, φυσιολογικο ορο, γαζες, δυο σακουλακια, λευκοπλαστ και εναν ουροσυλεκτη. Την πηρα σπιτι,φορεσα γαντια, την επλυνα πολυ σχολαστικα απο κατω, την ξεπλυνα ακομα πιο σχολαστικα και την εβαλα ξαπλωμενη πανω σε σιδερωμενη πετσετα. Αλλαξα γαντια, τη σκουπισα με επισης σιδερωμενη πετσετα, της εριξα δυο αμπουλες φυσιολογικο ορο πανω στο "πιπακι" και το σκουπισα με αποστειρωμενη γαζα. Εβαλα το σακουλακι στο πιπι της και για να το στερεωσω καλυτερα, το κολλησα με λιγο λευκοπλαστ πανω στο δερμα της. Επειτα, την κρατουσα ορθια, χωρις να ακουμπησει πουθενα και ο αντρας μου της εδινε να πιει λιγο νερο με το μπιμπερο της. Μετα απο 5 λεπτα (για καλη μας τυχη) εκανε. Αφησα τον αντρα μου να την κραταει ορθια επισημαινοντας ξανα πως δεν πρεπει να ακουμπησει πουθενα, ξανααλλαξα γαντια, εβγαλα το σακουλακι χωρις να ακουμπησω καθολου το σημειο εισοδου των ουρων -ειναι πολυ βασικο αυτο- και εβαλα προσεκτικα το σακουλακι μεσα στον ουροσυλεκτη. Δεν θελει πολυ ποσοτητα, ενα δαχτυλο οριζοντιως ειναι υπεραρκετο. Εκλεισα τον ουροσυλεκτη και πηγα κατευθειαν το δειγμα στη βιοιατρικη. Οταν πηραμε τα αποτελεσματα ηταν αρνητικη και η γενικη και η καλλιεργεια. Και σκεφτομουν πως τραβηξε το παιδι τετοια ταλαιπωρια ενω εγω στο σπιτι, μεσα σε 5 λεπτα την ειχα ξεμπερδεψει.. Δεν ξερω, ισως παιζει ρολο και το οτι εχω τελειωσει νοσηλευτικη....

Ελπιζω να εχετε πολυ καλα αποτελεσματα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοεις να την πλυνεις εσυ απο το σπιτι, να της φορεσεις πανα και μετα να της βαλουν εκεινοι σακουλακι χωρις να την πλυνουν?

Κοιτα, δεν ειμαι γιατρος και φυσικα δεν αμφισβητω τη μεθοδο κανενος κεντρου απλα μου φαινεται λιγο παραξενο.. Νομιζω το σακουλακι πρεπει να μπει κατευθειαν μετα το πλυσιμο - σκουπισμα...

Αλλα επειδη και παλι δεν μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια, μη σου βαζω ιδεες! :?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

mefirst και να την πλύνεις εσύ σχολαστικά να ξέρεις στο κέντρο που θα πας να συλλέξουν τα ούρα θα την ξαναπλύνουν, διότι το παιδί πρέπει να ουρήσει μέσα σε διάρκεια 30 - 45 λεπτών και να μην ακουμπήσει πάνω σε πάνα. Φαίη εμένα ο γυναικολόγος και ο παιδίατρος μου έχουν πει μακρυά από τη Βιοιατρική. Γενικότερα κάνουν πολλά λάθη στις απαντήσεις και δεν τους έχω εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

mefirst να πας να κανεις την εξεταση να χεις το κεφαλι σου ησυχο...κι εγω δεν πιστευα οτι ειχε ουρολοιμωξη (κανενα απολυτως συμπτωμα) αλλα τελικα ειχε. Απλα αν βγει θετικο θα το ξαναεπαναλαβεις για να εισαι σιγουροι. Εμεις το καναμε σπιτι μονοι μας, αν δεν ξερεις πηγαινε σε ενα εργαστηριο. Να ξερεις η καλυτερη στιγμη ειναι πριν πιει γαλα, συνηθως κανουν τσισα αμεσως μετα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα μου φαινεται λιγακι "καπως" το να την πλυνει απο το σπιτι... Κι αν κανει τσισα στο μεταξυ μεχρι να της βαλουν το σακουλακι? Ουσιαστικα λερωνεται και πρεπει να ξαναπλυθει... :roll:

Οσο για τη βιοιατρικη κι εγω δεν ειμαι και τοσο ικανοποιημενη... :?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kala den to συζητω αυτο Φαιη........η δεν καταλαβε καλα η φιλη μας, η δεν της εξηγησαν καλα.......αν διανοηθουν να βαλουν σακουλακι σε μωρο χωρις να το πλυνουν αυτοι σχολαστικα πρωτα, να το παρει και να φυγει! Εδω σκιζομαστε να κανουμε σωστα τη διαδικασια συλλογης σπιτι μας και μας βγαινουν επιμολυνσεις.

 

Δεν ξερω για την βιοιατρικη κοριτσια, εγω στη γειτονια τα παω, δεν θα τους εμπιστευομουν να το κανουν οι ιδιοι ομως.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε 'συ Vera.. Αυτο σκεφτομουν κι εγω.. 3 ζευγαρια γαντια αλλαξα η καψερη και το αντισηπτικο πηγε στεφανι παρολο που απο πανω φορουσα γαντια..

Κοιταξα να εχω σιδερωμενη την πετσετα και που την ακουμπησα και την αλλη πετσετα που τη σκουπισα, δεν της φορεσα πανα, ειχα ενα 9 μηνων μωρο γυμνο απ' τη μεση και κατω και ορθιο να γκρινιαζει (τοτε δεν περπατουσε) για να μην ακουμπησει πουθενα.. Σκιστηκα στην κυριολεξια...

Θελω να πιστευω πως κατι δεν της εξηγησαν σωστα.. Αλλιως ειναι απλα απαραδεκτοι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η εξέταση έδειξε ΚΛΕΨΙΕΛΑ 20.000 αλλά η παιδίατρος είπε ότι μάλλον δεν την έπλυνα καλά και είναι εξωτερικα μικρόβια. Θα πρέπει να την επαναλάβω όμως για σιγουριά.

 

Έχω αγχωθεί όμως γιατί εδώ και μιά βδομάδα δεν καταφέρνω να τα πάρω γιατί συνέχεια ξεκολλάει το αυτοκόλητο. Ούφφφφ!

 

Τελικά ύστερα από 4 αποτυχημένες προσπάθειες να την πλύνω μόνη μου, την πήγαμε σ' ένα αποδεδειγμένα καλό μικροβιολογικό εργαστήριο όπου την έπλυναν (τρεις την κρατάγαμε) και μόλις της έδωσα να πιει το γάλα, ούρησε αμέσως. Η εξέταση ΚΑΘΑΡΗ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ύστερα από 4 αποτυχημένες προσπάθειες να την πλύνω μόνη μου, την πήγαμε σ' ένα αποδεδειγμένα καλό μικροβιολογικό εργαστήριο όπου την έπλυναν (τρεις την κρατάγαμε) και μόλις της έδωσα να πιει το γάλα, ούρησε αμέσως. Η εξέταση ΚΑΘΑΡΗ!

Μπραβο σας!! Πολυ χαιρομαι!! Ταλαιπωρηθηκατε μωρε κι εσεις και το μικρακι αλλα τελος καλο ολα καλα!

Παντως κι εγω δεν ξερω αν δεν ειχα τελειωσει νοσηλευτικη αν θα καταφερνα να συλλεξω το δειγμα... Στη βιοιατρικη παθαμε οτι παθατε κι εσεις στο σπιτι.. 2 φορες τα τσισα χυθηκαν και την 3η που καταφεραμε να πιασουμε λιγα βγηκε με 3 ειδη μικροβιων και μας συστησαν επανεξεταση! Στο σπιτι που την εκανα μονη μου βγηκε καθαρη. Και το λεω με σιγουρια γιατι 3 μηνες μετα, περασαμε μια ιωση μονο με πυρετο και ξανακαναμε εξετασεις ουρων. Ακολουθησα την ιδια διαδικασια και ξαναβγηκε καθαρη.

Τι πραγμα κι αυτο ομως... Και τι αγχος ε?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΄Ετσι είναι Φαίη...όποιος αποκτήσει παιδιά αποκτάει και άγχη. Πάνε μαζί αυτά.

 

Πληροφοριακά στο μικροβιολογικό της είχαν βάλει σακουλάκι μεγαλύτερο απ' αυτό που μου έδιναν εμένα στο φαρμακείο (βρεφικό ζήταγα) κι έτσι ούτε τσίσα έφευγαν ούτε το αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα νεα danel!

 

Αραγε εχουν τετοια στα φαρμακεια? Προσπαθω να συλλεξω ουρα απο τον μεγαλο και ξεκολλαει το σακουλακι συνεχεια!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

την πηγαμε σημερα.δ μ αρεσε ο τροπος που την επλυναν εκει ομως με τον ορο...

εγω την επλυνα το πρωι,μεχρι να παμε ειχε γεμισει την πανα με τσισα!εκει η γιατρος φορεσε γαντια αλλα το 1 χερι το βουτηξε μεσα στην πανα οπως την ανοιξαμε κ μετα η βοηθος της εριχνε ορο κ εκεινη με την ιδια γαζα περναγε ξανα κ ξανα απο πανω προς τα κατω το πιπακι της...σκεφ οτι κ να βγει θετικη η καλλιεργεια μπορει κ να ναι λαθος...

τες πα..αυριο θα δειξει...:?

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ύστερα από 4 αποτυχημένες προσπάθειες να την πλύνω μόνη μου, την πήγαμε σ' ένα αποδεδειγμένα καλό μικροβιολογικό εργαστήριο όπου την έπλυναν (τρεις την κρατάγαμε) και μόλις της έδωσα να πιει το γάλα, ούρησε αμέσως. Η εξέταση ΚΑΘΑΡΗ!

 

που ειναι αυτο??μπορει να το χρειαστω..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

mefirst αν βγει θετικη ουτως αλλως πρεπει να επαναλαβεις, δεν δινεις αντιβιωση αμεσως.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα.

η κορη μου προωρακι 31 εβδομαδων περασε ουρολοιμωξη 30 ημερων κ της το γυρισε σε γενικευμενη σηψαιμια.εμεινε ενα μηνα στην εντατικη κ το περιστατικο λογω αδυναμου οργανισμου θεωρηθηκε επικυνδυνο κ για τη ζωη της.

εκτοτε παιρναμε χημιοπροφυλαξη ceclor καθε βραδυ μεχρι τους 14μηνες οπου καναμε υπερηχο νεφρων κ εξετασεις αιματος κ την κοψαμε.η κυστεογραφια ειχε γινει στον 6ο μηνα οπου κ δεν εδειξε παλλινδρομμηση.

Τωρα ειναι 19μηνων κ απο την παρασκευη το μεσημερι μου κανει 38,5 πυρετο που πεφτει με αντυπηρετικα κ αργει πολλες ωρες να ξαναανεβει.δεν εχει αλλο συμπτωμα εκτος απ τον πυρετο.Λετε να εχει ουρολοιμωξη;

Μου ειναι πολυ δυσκολο να της παρω ουρα γιατι ειναι μεγαλη πια κ αντιδρα..

τι να κανω;Να το θεωρησω ιωση;Η να την παω νοσοκομειο να της παρουν ουρα για καλλιεργια;τι εχετε ακουσει για τα συμπτωματα της ουρολοιμωξης σ αυτην την ηλικια;

Link to comment
Share on other sites

Boulou μου, περαστικά και αγύριστα στο κοριτσάκι σου!

Με τον παιδίατρο δεν έχεις μιλήσει από την Παρασκευή να πάρεις μια γνώμη? Αυτός θα σε καθοδηγήσει, αλλά για μένα, καλύτερα να κάνεις μια περιττή καλλιέργεια ούρων, παρά να υπάρχει πιθανότητα ουρολοίμωξης και να την αφήνεις έτσι.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα. Ζητώ απεγνωσμένα τα φώτα σας έμπειρες μανούλες. Έχω ένα μωράκι 55 ημερών και μόλις βγήκαμε από το Παίδων όπου νοσηλευτήκαμε για ουρολοίμωξη. Ευτυχώς διαπιστώθηκε ότι δεν υπάρχει ανατομικό πρόβλημα. Τα συμπτώματα σε μας ήταν η ανορεξία και νωθρότητα. Ξεκινήσαμεαμέσως αντιβίωση ενδοφλέβια και τώρα που βγήκαμε από το στόμα. όμως συνεχίζουμε να έχουμε στασιμότητα στο βάρος παρόλο που πέρασε μια βδομάδα που ξεκινήσαμε την αντιβίωση. Είναι φυσιολογικό ή όχι; Πότε επανέρχεται η όρεξη στα παιδιά; Αχ!!!! Βλέπω τη ζυγαριά που έχει κολλήσει και κοντεύω να τρελαθώ. Από την άλλη θηλάζω κιόλας, έχει μειωθεί πολύ το γάλα μου αυτές τις μέρες και φοβάμαι μην κοπεί. Το χειρότερο είναι ότι δεν πιάνει μπουκάλι με τίποτα ακόμα και αν πεινάει και δεν της έχει φτάσει το γάλα από το στήθος μου. Βρίσκομαι σε απόγνωση! Δεν ξέρω τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε αυτό το θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24874 και γράψε αναλυτικά τα στοιχεία που θα βρεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 , για να σου απαντήσουν οι πιο έμπειρες αναφορικά με το θηλασμό. Ο μπέμπης μου έβαζε κανονικά βάρος κατά τη διάρκεια της ουρολοίμωξης και δεν ξέρω να σου απαντήσω στο ερώτημά σου.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ΄΄ο,τι αφορά τη στασιμότητα του βάρους θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με την ουρολοόμωξη αφού ήδη είσαι υπό αντιβίωση για την θεραπεία της προηγούμενης ουρολοίμωξης..σε ό,τι αφορά εσένα boulou, επειδή και εμείς επράσαμε ουρολοίμωξη αλλά 5 μηνών και την αντιμετωπίσαμε αμέσως προν προλαβει καν να κάνει 38, σε καταλαβαίνω...αλλά εγώ στη θέση σου κάνω γενική και καλλιέργεια μόλις φτάσει το 37,8..στα δέκατα ακόμη..αν δεν έχει άλλα συμπτώματα, μυξούλες βήχα κλπ, τί περιμενεις??σε αυτή την ηλικία, τόσο είναι και ο δικός μου, 19 μηνών, η ουρολοίμωξη είναι σχεδον συμπτωματική, δηλαδή το κύριο σύμπτωμα είναι ο πυρετός..αφού έχετε αυτή την άσχημη προϊστορία γιατί περιμένεςι??όσο ήταν μιρκός του κρατούσα τα ποδαράκια και ποερίμενα να κατουρήσει στο κυπελλάκι..τώρα που δεν κάθεται, τον πλένω σχολαστικά και τυο βάζω σακουλάκι...θα κάνεις και γενική ούρων και καλλιέργεια..αν η γενική βγει καθαρή τότε αν βγει μικρόβιο στην κακλιέργεια τότε κατά πάσα πιθανότητα θα ειναι επιμόλυνση..οπότε την ξανακάνεις..δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς..επειδή το θέμα το έχω ψάξει πααααααρα πολύ..να ξερεις ότι μέχρι την ηλικία των 5 ετών θα πρέπει η ουρολοίμωξη να αντιμετωπίζεται στα πρώτα 2 24ωρα για να μην αφήσει ουλές στα νεφράκια τους...εννοώ να αρχίσει η αντιβίωση τα πρώτα 2 24ωρα..επομένως καλύτερα να ταλαιπωρηθείς ασκοπα παρά να τρέχεις εκ των υστέρων..ιδίως αφού έχεις μια φορά περάσει τέτοια μπόρα..

Link to comment
Share on other sites

Καναμε καλλιεργια κ ευτυχως βγηκε αρνητικη...

για την ιστορια παντως η γιατρος μου επεμενε οτι η ουρολοιμωξη θα εκανε πολυ υψηλο πηρετο ,δεν θα επεφτε ευκολα κ τομωρο θα ειχε αλλα συμπτωματα..δηλαδη θα μου εδινε να καταλαβω οτι κατι το ενοχλει στην πανα..

σημερα παντως μου εχει πεταξει ενα φοβερο συγκαμα..φωτια πηρε !ουφ..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο . Τελεια τα νεα σας.

 

Επειδη οντως μετα απο μια ουρολοιμωξη κανει πυρετο το παιδι και τρεχεις .... να κοιτας και το χρωμα στα τσισα του. Στην ουρολοιμωξη ειναι συνηθως πορτοκαλι και μυριζει εντονα.

 

Σε καταλαβαινω απολυτα. Περασαν σχεδον 2 χρονια και ακομα τρεμω μολις δω πυρετο στο Γιαννη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...