Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

τωρα τα εχω παρει αγρια με τουσ μπακαληδεσ!!!!!!!!!!!!!να σαι καλα ρε μαρακι να χαρεισ τωρα την κορακλα σου!!!αλλα αυτοι που σου ειπαν να το ριξεις τι γνωμη εχουν τωρα?????αν λοιπον στην απογνωση σου το εκανες???ποσο μ...καραγκιοζηδες!!!ελεος κοριτσακι μου να εισαι παντα καλα!!!!!στο ευχομαι απο τα βαθυ της ψυχης μου!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχαρητηρια Μαιρη!!!!!!

Πολυ χαρηκα!!!!!

 

Παντως κοριτσια το μονο που εχω να πω ειναι Δοξα τω Θεω που σε λιγο καιρο θα καταργηθει οριστικα η εξεταση της αυχενικης διαφανειας!!!!

Χιλιες φορες να μπει η ληψη τροφοβλαστης (που ειναι και διαγνωστικη) στο στανταρ προγεννητικο ελεγχο... παρα να εχουμε να κανουμε με στατιστικα και να τρελλαινομαστε με ποσοστα και αν και μηπως και και και...

 

Αποδειχθηκε οτι τα ποσοστα της αυχενικης... δε λενε τιποτα!

Το μονο που κανουν ειναι να μας βαζουν στη διαδικασια του αγχους, της αγωνιας και της κακας ψυχολογιας!

 

Αλλα οποιος σου ειπε να ριξεις το παιδι... και αν εχεις τη γνωματευση αυτη γραπτως θα του αξιζε να γερο "τρεξιμο" ...

Αυτος δεν ειναι γιατρος ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ!!!!!!!

 

Καλη συνεχεια να εχεις και με το καλο η κορακλα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο σε ολα κοριτσια!!!!

βγηκε σημερα η απαντηση απο τη ληψη τροφοβλαστη!

το μικρουλι μου ειναι μια χαρα! εχω ενα γερο κοριτσακι!! κι ας ειχα τοσο μικρες πιθανοτητες!

με πηρε ο γιατρος τηλ.το πρωι και δεν το πιστευε ουτε κι εκεινος!!!

Μαράκι μπράβο:P!!Βλέπω κορίτσια οτι τώρα τελευταία πολλές νύφες κάνουν την εμφάνισή τους:wink:!!Μαράκι τα άλλα σου παιδάκια τι ηλικίας είναι;Τώρα να πάρεις τα αποτελέσματα και να τα τρίψεις στη μούρη του εγκληματία που σου είπε να ρίξεις το μωρό σου:mad:!!Άντε τώρα θα τα λέμε σε άλλο επίπεδο!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Μαιρη!!!!!!

Πολυ χαρηκα!!!!!

 

 

Χιλιες φορες να μπει η ληψη τροφοβλαστης (που ειναι και διαγνωστικη) στο στανταρ προγεννητικο ελεγχο... παρα να εχουμε να κανουμε με στατιστικα και να τρελλαινομαστε με ποσοστα και αν και μηπως και και και...

 

 

 

δεν το γνωριζω αυτο θα μπορουσες να με ενημερωσεις γιατι το βλεπω πολυ ενδιαφερων!!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:roll:μηπως εισαι εγκυος????πονους περιοδου εχω και εγω!!!αλλα πες οτι δεν το απολαμβανεις..?:lol:τι καιρο εχετε? εδω εχει ζεστη αλλα βαριεμαι να βγω εξω για καφε οποτε καθομαι στον υπολογιστη παρεα σας!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Mary τα νέα σου τέλεια. Μπράβο βρε κορίτσι!!!!

Αυτόν που σου είπε πάντως να το ρίξεις κατευθείαν τουλάχιστον ας τον καταγγείλεις εδώ στο φόρουμ (το λιγότερο που μπορείς να κάνεις), να προφυλαχθούν άλλες κοπέλες.

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω για την κατάργηση της αυχενικής, εγώ παιδιά εάν χρειαστεί (ας το ελπίσουμε σε επόμενο εγκυμοσύνη) ΔΕΝ την κάνω. Πάω κατευθείαν για διαγνωστική εξέταση.

 

Αφήστε που σε λίγα χρονάκια όλα θα γίνονται με αιματολογικό έλεγχο, ούτε άμνιο, όυτε χοριακή λάχνη ούτε τιποτα. Λίγο αιματάκι θα δίνουμε... Είναι δυστυχώς νωρίς ακόμα!

 

Και πάλι μπράβο mary!! άντε και στα δικά μας τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!

τι κανετε? εγω μολις επεστρεψα απο την Τηνο. εταξα οτι θα πηγαινα την επομενη μερα αν ηταν καλα τα αποτελεσματα.

κοριτσια να πω την αληθεια δεν το εχω ξεπερασει ακομα! βλεπω να ειμαι με ανχος μεχρι να γεννησω!

τα πιτσιρικια μου τα μεγαλητερα ειναι 5 χρονων ο γιος μου και 4 η κορη μου!

πολλα πολλα φιλια! :lol::D:D

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!!!!

τι κανετε? εγω μολις επεστρεψα απο την Τηνο. εταξα οτι θα πηγαινα την επομενη μερα αν ηταν καλα τα αποτελεσματα.

κοριτσια να πω την αληθεια δεν το εχω ξεπερασει ακομα! βλεπω να ειμαι με ανχος μεχρι να γεννησω!

τα πιτσιρικια μου τα μεγαλητερα ειναι 5 χρονων ο γιος μου και 4 η κορη μου!

πολλα πολλα φιλια! :lol::D:D

Βοήθειά σου Μαράκι,και εύχομαι να σου πα΄νε καλά μέχρι τέλους!!Να χαίρεσαι και τα άλλα σου μωράκια!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!!!!!

εχει αρκετη ζεστη σημερα το Ναυπλιο με συννεφια μαζι , αλλα δεν με χαλαει περνω τα ζουζουνια μου και παω για καφε!!!!

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κορίτσια καταρχήν εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και να έχετε όλες μία υπέροχη εγκυμοσύνη! αποφάσισα να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου με τον τροφοβλάστη.απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου ήξερα ότι έπρεπε να κάνω τη συγκεκριμένη εξέταση γιατι τόσο κι εγώ όσο και ο συζυγός μου είμαστε φορείς του στίγματος της μεσογειακής αναιμίας. αυτό σημαίνει ότι το μωράκι είχε 25% πιθανότητα να γεννηθεί με μεσογειακή αναιμία.

αρχικά επισκεφθήκαμε ένα γιατρό ο οποίος ήταν απαράδεκτος , μας αποθάρρυνε τελείως και γενικά μας είπε πολυ σκληρά πράγματα που δέν θα ήθελα κάν να τα επαναλάβω. έτσι αποφασίσαμε να αλλάξουμε γιατρό.ο επόμενος γιατρός,ο οποίος τελικά μας έκανε την εξέταση ,ήταν εξαιρετικός. μ΄έκανε να αισθάνομαι πολυ άνετα, μου εξηγούσε ότι ήθελα,ήταν πολυ καλος στη διάρκεια της διαδίκασίας και δεν πόνεσα καθόλου.πρίν λίγες μερες βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα για τις τρισωμίες και για τη μεσογειακή αναιμία και ευτυχώς είναι όλα καλά :-D:grin::-D:grin:,και το αγοράκι μας(γιατί μάθαμε και το φύλο) είναι μια χαρά.σε λιγες μέρες περιμένουμε και τα ορίστικά και ελπίζουμε όλα να είναι καλά

ό λογος που αποφάσισα να γράψω την εμπειρία μου είναι για να πω σε όσες πρόκειται να κάνουν βιοψία τροφοβλάστη να μην αφήνουν κανένα μα κανενα να τις τρομάξει και να τις αποθαρρύνει!!εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και να είναι σε όλες τα αποτελέσματα πολυ καλά !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη χαρούμενη κι ανυποψίαστη να κάνω την αυχενική και μου βγάζουν ξαφνικά ένα ποσοστό 1/16.....!!!! Καταλαβαίνετε - έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Ο καημένος ο γιατρός μου πρσπάθησε να μου εξηγήσει ότι είναι μόνο ένα ποσοστό πιθανότητας και ότι όλα θα πάνε καλά, μου έκανε κάτι αναγωγές σε ποσοστά τοις εκατό και άλλα τέτοια, αλλά εγώ το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ ήταν το "μία στις δεκαέξι" - δεν ακούγεται και πολύ καλό, ε?

Ετσι έκανα τη λήψη τροφοβλάστης και πέρασα τις πιο εφιαλτικές ώρες της ζωής μου, μέχρι να με πάρει ο γιατρός και να μου πει "υγιές αγοράκι" (σήμερα ενάμισυ έτους!!!!). Ακόμα ακούω τη φωνή του στο τηλέφωνο.....

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην τρελαίνεστε με τα αποτελέσματα της αυχενικής, γιατί πραγματικά δεν είναι τίποτε άλλο παρά πιθανότητες. Και όμως είπε και μία άλλη φίλη πιο πριν, αν είναι να σου κάτσει η μία (ο μη γένοιτο), θα σου κάτσει είτε είναι μία στις δέκα είτε μία στα δέκα εκατομμύρια.....

Τώρα που είμαι πάλι έγκυος και ήρθε η ώρα να πάω για την αυχενική, είμαι πιο προετοιμασμένη ψυχολογικά.

Πάντως, αυτή η ιστορία με τις συνεχείς διαγνωστικές εξετάσεις και το διαρκές άγχος να θα βγει καλό το ένα κι αν θα βγει καλό το άλλο, έχει αρχίσει να μου τη δίνει λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από Αθήνα 38 χρόνων και έχοντας ξεκινήσει το καλοκαίρι του 2009 μια κανονική εγκυμοσύνη χωρίς κανένα απόλυτος πρόβλημα καθόλη την διάρκεια δυστυχώς πριν λίγες μέρες είχα μια άσχημη εμπειρία και έχασα το έμβρυο στην 21η εβδομάδα μετά από διαπίστωση σε προγραμματισμένη εξέταση (υπερηχογράφημα Β-επιπέδου) όπου δεν είχαμε παλμούς στο έμβρυο.

Ο γιατρός μου ήταν από τα νοτια προαστεια και η παρακολούθηση αλλα και οι σχετικές εξετάσεις έγιναν ormal, σε κεντρικό μαιευτήριο των Αθηνών.(...ονοματα δεν θελω να αναφερω)

 

Σχετικά με την εξέταση της λήψη τροφοβλάστη,

 

Στην 13η εβδομάδα έκανα λήψη τροφοβλάστη και αυχενική διαφάνεια μαζί κάτι που δεν κατάλαβα γιατί και από ότι διαβάζω τώρα έπρεπε να προηγηθεί η αυχενική διαφάνεια και εαν τα αποτελέσματα ήταν ανησυχητικά τότε να μας κατευθύνει για την εξέταση της λήψη τροφοβλάστη.

Δεν πονηρεύτηκα καθόλου με τον άντρα μου μιας και το αίτιο ήταν ότι οτι ήμουν 38 ετών αλλά χωρίς κανένα εύρημα από προηγούμενη εξέταση π.χ. αυχενική διαφάνεια και έχω διαβάσει εκ τον υστερών και για άλφα τέστ καθώς του ότι δεν είχαμε στίγμα ούτε εγώ αλλά ούτε και άντρας μου.

Τα αποτελέσματα και οι απαντήσεις μετά από 3 μέρες αλλά και μετά από 15 ήταν τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα γεννητικό στο έμβρυο που έδειχνε να μεγαλώνει κανονικά.

Έγινε υπερηχογράφημα και επίσκεψη στον γιατρό ξανά μετά από 2 εβδομάδες και πάλι ολα ήταν καλώς.

 

Να μην πλατειάζω η διαδικασία της κύησης διακόπηκε στην 21η εβδομάδα και μέτα από 32 μέρες μετά την λήψη τροφοβλάστη και μπήκα στην επίπονη διαδικασία του τεχνικού τοκετού για να αποβάλλω το νεκρό έμβρυο όπως διαπιστωσαμε.

 

Το μέγιστο λάθος που κάναμε είναι ότι ο γιατρός μας, έπεισε να μην στέλναμε για βιοψία του νεκρό έμβρυο και τον πλακούντα με την αιτιολογία ότι αυτά συμβαίνουν και λέγοντας ότι μην το ψάχνετε δεν θα βρείτε τίποτα!

 

Μετά από πολύ ψάξιμο ειδικά από Αγγλία και Αμερική και σε συνεργασία με ένα άριστο γιατρό και πάνω από όλα άνθρωπο ξαναπροσπαθούμε και ελπίζουμε στο καλύτερο κάτι που θα μας κάνει να ξεχάσουμε το τι περάσαμε.

 

Αλλά κάτι που θα πρέπει να γνωρίζετε σύμφωνα πάντα μας όσα μας έχουν μεταφέρει και συμβούλεψαν κορυφαίοι γιατροί γιατί είχαμε την οικονομική δυνατότητα και το ψάξαμε αρκετά.

 

Στην Αμερική αλλά και στην Αγγλία κάνουν λήψη τροφοβλάστη η αμνιοπαρακέντηση εφόσον έχουν σοβαρές ενδείξεις η εάν ηλικία το απαιτεί αλλά:

Ότι και να κάνουν το κάνουν κοντά στον 7ο μήνα όποτε εάν μην κακό γίνει κάποια επιπλοκή στον αμνιακο σάκο η στον πλακούντα και εφόσον το έμβρυο είναι υγιής να μπορούνε να το πάρουνε και να το διατηρήσουν εν ζωή , η

Στην χειρότερη περίπτωση ένα υπάρχει γενητικό πρόβλημα να το πάρουν ότι θα κάνανε δηλαδή και στον 5ο μήνα με mini γέννα.

Ποτέ να μην συμβεί σε καμία αλλά εάν σε κάποια εγκυμοσύνη που σταματήσει και κάνει μια γυναίκα αναγκαστική γέννα και αποξηση να απαιτήσει το νεκρό έμβρυο και ο πλακούντας να σταλούν για αυτοψία γιατί πάντα υπάρχει λόγος και αιτία και οι γιατροί το αποφεύγουν για να μην αποκαλυφθεί η πιθανή αμέλεια τους.

Του στυλ αυτά συμβαίνουν και δεν ξέρουμε τι έγινε μην τα δεχτείτε σε καμία περίπτωση!

 

Και ένα άλλο σημαντικό κομμάτι είναι οι μικροθρομβώσεις στον πλακούντα κάτι που μπορεί να σταματήσει την αιματοση και το οξυγόνο στο έμβρυο και αυτό το ελέγχουμε με μηνιαίες εξετάσεις προς αυτήν την κατεύθυνση.

Μια απλή ασπιρίνη μπορεί να επαναφέρει την πηκτικότητα του αίματος στα

επιθυμητά επίπεδα η ακόμα και μια αντιθρομβωτική ένεση αλλά το αποτέλεσμα είναι η κανονική συνεχεία της εγκυμοσύνης

 

Και τέλος το σάκχαρο του αίματος που πρέπει σε τακτά διαστήματα να ελέγχετε με καμπύλη σακχάρου και από όλα τα παραπάνω να γίνονται σε εργαστήρια/μαιευτηρίου που κάνουν τις εξετάσεις εκείνα και δεν τις δίνουν έξω για να μην έχουμε αλλοίωσης κατά την μεταφορά του αίματος.

 

Τα παραπάνω είναι γνωστά και κανόνας στην Αγγλία αλλά εδώ ακόμα λειτουργούμε εμπορικά όσο δύσκολα και εάν ακούγεται και πυροσβεστικά στην αντιμετώπιση προβλήματος και άμα ξεκινήσει μια φωτιά δύσκολα σβήνει

 

Ελπίζω να βοήθησα και αποτρέψω έστω και μια αποβολή σε προχωρημένη εγκυμοσύνη!

 

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και με Ολλανδία με κάτι φίλους που έχουμε εκεί και ακόμα σε προχωρημένη ηλικία της μάνας 40-45 δεν προχωράνε στην εξέταση της λήψη τροφοβλάστη εάν δεν σοβαρή αιτία όπως ιστορικό στην οικογένεια η να έχει φανεί κάτι στην αυχενική διαφάνεια γιατί για εκείνους η αποβολή είναι στατιστικά 1 στις 4 εξετάσεις,!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

εγω ειμαι 26 χρονων με ηδη δυο παιδια υγειη. οταν μου εβγαλαν στην αυχαινικη διαφανεια οτι το μωρο δεν ηταν καλα και οι πιθανοτητες ηταν 1στις10 τρελαθηκα. ολοι επεσαν πανω μου να κανω κατευθειαν διακοπη χωρις να κανω αλλες εξετασεις.

και ουτε γνωριζα για την ληψη τροφοβλαστη μεχρι που το πεταξε μια νοσοκομμα καλη της ωρα! και ειπα οτι θα βεβαιωθω πρωτα οτι το παιδι δεν ειναι καλα και μετα θα προχωρισω σε διακοπη.

ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν θαυμα. και απο αυτα που εχει δει ηταν αδυνατο να βγει καλα το μωρο μου!

η μπουμπουκα μου βγηκε καλα! ειμαι στις μερες μου! περιμενω με μεγαλη αγωνια και φοβο μαζι απο μερα σε μερα να γεννηθει η μικρουλα μου!

εχω κανει απιστευτες εξετασεις 9 μηνες! δεν εχουμε αφησει καμια εξεταση!

δοξα το θεο βγαινουν καλα!

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας προκειται στις 20 δεκεμβριου να κανω ληψη τροφοβλαστης και αυχενικη στο ΕΛΕΝΑ πηρα σημερα να ρωτησω ποσο κανουν οι εξετασεις για να ξερω ποσα χρηματα περιπου να κραταω μην γινω και ρεζιλι και μου ειπαν εκτος απο τα παραβολα που θα κοψεις( που δεν ξερω ποσα ειναι) θα συνενοηθειτε με τον γιατρο για το τι θα του δωσετε .εχει καμια απο εσας αναλογη εμπειρια σχετικα με αυτο? ποσο περιπου θα μου κοστισει ? εκτος απο το αγχος εχω να σκεφτω και αυτο και εχα αγχωθει περισσοτερο

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Στην Αμερική αλλά και στην Αγγλία κάνουν λήψη τροφοβλάστη η αμνιοπαρακέντηση εφόσον έχουν σοβαρές ενδείξεις η εάν ηλικία το απαιτεί αλλά:

Ότι και να κάνουν το κάνουν κοντά στον 7ο μήνα όποτε εάν μην κακό γίνει κάποια επιπλοκή στον αμνιακο σάκο η στον πλακούντα και εφόσον το έμβρυο είναι υγιής να μπορούνε να το πάρουνε και να το διατηρήσουν εν ζωή , η

 

 

 

Στην αμερική δεν ισχύει κάτι τέτοιο κάνουν κανονικά λήψη τροφοβλάστη εφόσον υπάρχει λόγος ή αν το επιθυμείς μέχρι την 13η εβδομάδα το πολύ και μετά την 16η εβδομάδα κάνουν αμνιοπαρακέντηση. Γενικά την αμνιο την θεωρούν σχεδόν ακίνδυνη, το cvs αρκετά πιο επικίνδυνο. Τα ποσοστά επίσημα είναι ακριβώς όπως και οπουδήποτε αλλού 1/600 για αμνιο και 1/250 για cvs. Εγώ προχωρησα σε λήψη τροφοβλάστη την 12η εβδομάδα ο γιατρός μου προτιμούσε την άμνιο και μου είχε πει οτι τα δικά του ποσοστά ήταν ποτέ κανένα πρόβλημα στην άμνιο και 1/600 στο cvs κι αυτό εξ αιτίας του οτι το διάστημα που κάνεις την λήψη είναι απο μόνο του αρκετά επικίνδυνο.... είναι αδύνατον στην Ολλανδία το ποσοστό να είναι 1/4, σε κανένα πολιτισμένο μέρος δεν είναι τέτοια τα ποσοστά! Καλό θα είναι να μη δημιουργούμε περιττό και επιπλέον άγχος με τα ποσοστά σε μια ήδη αγχωμένη έγκυο που πρέπει λόγο συνθηκών να υποβληθεί σε μια τόσο ψυχοφθόρα εξέταση. Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου καλά αποτελεσματα σε όλες όσες πρέπει να περάσουν από την διαδικασία.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...