Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη τροφοβλαστης και αιμορραγία - επιπλοκή cvs


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Βρίσκομαι στην 13η εβδομάδα κύησης και σήμερα έκανα λήψη τροφοβλαστης λόγω δεξιού αορτικου τόξου στην καρδιά του εμβρύου διότι σχετίζεται με το σύνδρομο DiGeorge. 

Να σημειώσω ότι ο γιατρός (έμβρυο λόγος) που μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και την λήψη τροφοβλαστης είναι πιστοποιημενος (FMF). Πάμε τώρα στο κυρίως θέμα, πόνεσα αρκετά κατά την διάρκεια της εξετασης, μπήκα στο αυτοκίνητο, γύρισα σπίτι και ξάπλωσα απευθείας.Έπειτα από λίγα λεπτά είχα μεγάλη αιμορραγία, κάλεσα αμέσως τον γυναικολόγο μου και μου είπε να πάω επειγόντως στο ιατρείο του. Στον υπέρηχο διαπιστώθηκε ένα αιματωμα και αποκόλληση πλακούντα. Είμαι αυτή την στιγμή με ενέσεις Lentogest, χάπια utrogestan και κολπική κρέμα Vasclor. 

Κοντεύω να τρελαθώ ειλικρινά, προσέχω απίστευτα τόσο καιρό για να παθω τέτοιο πράγμα από την λήψη τροφοβλαστης και ειδικά από έναν τέτοιο γιατρό; Ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι δεν έχει αντιμετώπισει τέτοιο περιστατικό όλα αυτά τα χρόνια. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ απλά έχω αγχωθεί απίστευτα αφού πλέον είμαι σε πλήρη ακινησία (μόνο τουαλέτα). 

Έχει έρθει αντιμέτωπη καμία με τέτοια επιπλοκη; 

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο αλλά είναι όλα τόσο μπερδεμένα στο μυαλό μου... Πίστευα ότι αυτή η εξέταση είναι πλέον μια εξέταση ρουτίνας. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Debbie11 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Βρίσκομαι στην 13η εβδομάδα κύησης και σήμερα έκανα λήψη τροφοβλαστης λόγω δεξιού αορτικου τόξου στην καρδιά του εμβρύου διότι σχετίζεται με το σύνδρομο DiGeorge. 

Να σημειώσω ότι ο γιατρός (έμβρυο λόγος) που μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και την λήψη τροφοβλαστης είναι πιστοποιημενος (FMF). Πάμε τώρα στο κυρίως θέμα, πόνεσα αρκετά κατά την διάρκεια της εξετασης, μπήκα στο αυτοκίνητο, γύρισα σπίτι και ξάπλωσα απευθείας.Έπειτα από λίγα λεπτά είχα μεγάλη αιμορραγία, κάλεσα αμέσως τον γυναικολόγο μου και μου είπε να πάω επειγόντως στο ιατρείο του. Στον υπέρηχο διαπιστώθηκε ένα αιματωμα και αποκόλληση πλακούντα. Είμαι αυτή την στιγμή με ενέσεις Lentogest, χάπια utrogestan και κολπική κρέμα Vasclor. 

Κοντεύω να τρελαθώ ειλικρινά, προσέχω απίστευτα τόσο καιρό για να παθω τέτοιο πράγμα από την λήψη τροφοβλαστης και ειδικά από έναν τέτοιο γιατρό; Ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι δεν έχει αντιμετώπισει τέτοιο περιστατικό όλα αυτά τα χρόνια. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ απλά έχω αγχωθεί απίστευτα αφού πλέον είμαι σε πλήρη ακινησία (μόνο τουαλέτα). 

Έχει έρθει αντιμέτωπη καμία με τέτοια επιπλοκη; 

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο αλλά είναι όλα τόσο μπερδεμένα στο μυαλό μου... Πίστευα ότι αυτή η εξέταση είναι πλέον μια εξέταση ρουτίνας. 

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά κ να σταματήσει σύντομα η αιμορραγία. Αν δουλεύεις καλύτερα θα ήταν να πάρεις αναρρωτική κ να προσπαθήσεις να προσέχεις όσον το δυνατόν περισσότερο! Πολλές κοπέλες αντιμετωπίζουν αιμορραγίες κ εξελίσεται μια χαρά η κύηση. Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση δεν ένιωσα να πονάω την ώρα της εξέτασης. Σου είπε ο γιατρός ότι υπάρχει πιθανότητα για αυτήν την επιπλοκή η ο εμβρυολογος δεν έκανε πολύ σωστά τη δουλειά? Δεν ξέρω τι να υποθέσω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Ο γιατρός ήταν κάθετος στο να σταματήσω την δουλειά, μου είπε επακριβώς ακόμα και φαγητό στο κρεβάτι. Χαίρομαι ειλικρινά που πήγαν όλα καλά στην πρώτη σου εγκυμοσύνη και δεν πόνεσες κατά την διάρκεια της αμνιοπαρακεντησης. 

Ο γιατρός μου δεν ήταν ξεκάθαρος για το τι συνέβη, όμως αναγνωρίζει ότι έγινε καθαρά λόγω της εξέτασης αφού τον είχα επισκεφθεί 2 μέρες πριν και δεν υπήρχε ούτε μια υπόνοια τέτοιας επιπλοκης. Μου είπε συγκεκριμένα ότι η βελόνα αυτή είναι λίγο χοντρή, δεν ξέρει τι να υποθέσει αλλά συνεργάζεται με τον συγκεκριμένο εμβρυολογο πολλά χρόνια και όσες πελάτισσες του έχουν προβεί στην διαδικασια δεν ειχαν καμία επιπλοκη. Με χαρακτήρισε απλά πάρα πολύ άτυχη. 

Λυπάμαι που αγνόησα τον κίνδυνο της λήψης τροφοβλαστη, να φανταστείτε πιο πολύ αγχώνομαι για ότι έγινε πάρα για τα αποτελέσματα (για τα οποία δεν αγχώθηκα ποτέ πολύ). 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου όλα να πάνε καλά και να πάρετε και καλά αποτελέσματα! Δεν σε ενημέρωσε ο γιατρός σου ή αυτός που έκανε την λήψη για τις πιθανές επιπλοκές; Εμένα με έβαζαν και υπεγραφα επίσης ότι γνωρίζω και συναινώ. 

Ξεκούραση, τα φάρμακα σου και θα φύγει η αποκόλληση. Περιμένουμε νέα σου!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις υπομονή και θα σκέφτεσαι θετικά. Κι εγώ πέρασα αποκόλληση κεντρική μάλιστα και μεγάλη στο πρώτο τρίμηνο και έκατσα ακίνητη για πολλές βδομάδες. Δε θα κουνιέσαι δε θα κινείσαι γενικά δε θα κάνεις τίποτα. Δε θα διαβάζεις στο ίντερνετ πράγματα αγζωτικα, θα πάρεις αναρρωτική για όσο περισσότερο διάστημα γίνεται. Μη σου πω μέχρι να γεννήσεις. Και όλα θα πάνε καλά. Άμα δεις καφέ μην αγχωθείς, είναι παλιό αίμα που φεύγει. Υπομονή... Για το συγκεκριμένο δεν έχω ιδέα γιατί συνέβη, ρώτησες το γιατρό σου γιατί μπορεί να έγινε αυτό? Όπως και να χει ξεκουρασου, οι εγκυμοσύνες κατά κύριο λόγο έχουν ζόρια αλλά αξίζει τον κόπο. Εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά και να μπεις να μας πεις τα νέα σου τα ευχάριστα!!! 

Πάντως οποιαδήποτε παρέμβαση ενέχει τέτοιους κινδύνους. Στην πρώτη από εξέταση κολπική που μου έκανε ο γιατρός μου προς το τέλος, γέννησα μετά από λίγες μέρες. Πιστεύω ότι είχα κι άλλο χρόνο. Στη δεύτερη γέννα δεν επέστρεψα σε κανέναν να μου βάλει χέρι. Παρεξηγήθηκε ο τότε έμβρυο λόγος και γνωστός των Αθηναίων αλλά πολυ που με ένοιαξε. Μιλάμε, κατέβασε μούτρα, νόμιζε είναι θεός. Στην περίπτωση τη δική σου που έπρεπε να γίνει αυτό δεν έχεις πολλές επιλογές. Είναι να μη συμβεί. Τώρα που συνέβη από δέξου το και κανε υπομονή. Με το να στεναχωριέσαι κακό κανεις το νιώθει και το μωράκι... Καλή τύχη.....!!!! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...