Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

Γεια σας! Λοιπόν λήψη τροφοβλάστης έκανα και εγώ σε ηλικία 26,5 γιατί το Paap-A δεν είχε βγει τόσο καλά. Μου το πρότεινε ο γιατρός μου τον οποίο εμπιστεύομαι και το αποφάσισα και εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τους επόμενους μήνες της κύησης. Το ποσοστό αποβολών είναι το πολύ 3 τοις εκατό με τίποτα παραπάνω μάλιστα λένε για ακόμη μικρότερο γύρω στο 1 τοις εκατό. όσο για την διαδικασία παρότι κράτησε λίγα λεπτά σίγουρα δεν είναι κάτι εύχάριστο. πόνεσα αλλα περισσότερο ήταν ο φόβος μου για το τί θα γίνει και πότε θα τελειώσει. Ναρκωση δεν έγινε καμία. μεγάλη σημασία έχει να πας σε κάποιον πολύ εξειδικευμένο σε αυτήν την εξέταση. δεν μου έδωσε καμία αντιβίωση. μετά νιώθεις κάποια πίεση στην κοιλιά και μου είπε για τις επόμενες μέρες να μην κάνω βαριές δουλειές. τα αποτελέσματα ήταν ευτυχώς καλά για το κοριτσάκι μου. αν για κάποιον λόγο χρειάζεται να το κάνετε μην διστάσετε! αρκεί να πάτε σε ειδικό γιατρό. είναι μια διαδικασία το πολύ 5 λεπτών. οκ κάπως επώδυνη αλλά όχι και φρικτή.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μίλησα και με Ολλανδία με κάτι φίλους που έχουμε εκεί και ακόμα σε προχωρημένη ηλικία της μάνας 40-45 δεν προχωράνε στην εξέταση της λήψη τροφοβλάστη εάν δεν σοβαρή αιτία όπως ιστορικό στην οικογένεια η να έχει φανεί κάτι στην αυχενική διαφάνεια γιατί για εκείνους η αποβολή είναι στατιστικά 1 στις 4 εξετάσεις,!!!

Μην τρομάζετε όσους είναι να κάνουν κάτι τέτοιο! Αυτά τα στατιστικά δεν υπάρχουν! Για να γράφεις κάτι τέτοιο καλύτερα να παρουσιάσεις πού το διάβασες και να είναι από έγκυρο ιατρικό χώρο! Είναι κρίμα για τις κοπέλες που πρόκειτε να υποστούν αυτήν την εξέταση!

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια δεν υπαρχει φοβος,εγω μενω Σουηδια και σας πληροφορω οτι κανουν την εξεταση αυτη.Την εχω κανει κι εγω,δεν πονεσα καθολου.καλυτερα θα ηταν ,εχει δικιο η Ζουζου να μη γραφονται τετοιες ανακριβειες.Το ποσοστο αποβολης ειναι ελαχιστο εως μηδαμινο.

Και καλα αποτελεσματα σ οσες την κανουνε!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

eimai sthn 6 evdomada k xthes ekana to 1o mou uperhxo.ta pragmata itan kala,an kai h psixologia mou den me voithaei katholou auto to kairo!exw treles enallages sth sumperifora mou klaiw sunexeia..kai ola ta sinafh.

xthes loipon pou piga sto giatro enw kathe gunaika fantazomai aisthanetai teleia egw ithela na figw..de me enoiaze o iperixos den anipomonousa giauton...den eimai kala auto einai sigouro...ta xw paixei.

de ftanei auto meta ton uperixo me enimerwnei o giatros oti prepei na kanw trofovlasti h amnioparakentisi afou prwta kanw diafaneia k papA.ola auta giati eixa 1 suggeni me dundomo down alla mou kanei entipwsi oti pio kontinoi suggenois me auto to atomo den eixan kanei eixan dld meinei de exetaseis aimatos ktl.

eimai pou eimai xalia de mporw na koimithw xthes eklega 4 wres..xipnaga entrwmi ton antra mou,fovamai para poluuuu klaiw k pou ta grafw auta...thelw na xexniemai k de xerw pwsssss??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου!

καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!

 

Παρηγορήσου με τη σκέψη ότι πολλές κοπέλες προσπαθούν καιρό να έρθουν στη θέση που είσαι εσύ τώρα, με τις ορμόνες να παίζουν πινγκ-πονγκ στο κεφάλι τους όπως κάνουν τώρα οι δικές σου!!...

Είναι απολύτως φυσιολογικό να έχεις εναλλαγές στη συμπεριφορά και τη διάθεσή σου, εφόσον βέβαια δεν έχεις κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα να σε απασχολεί (συναισθηματικό ή άλλο).

 

Όσο για τη λήψη τροφοβλάστη ή την αμνιοπαρακέντηση, γιατί στεναχωριέσαι και τι φοβάσαι; Δεν χαίρεσαι που υπάρχουν αυτές οι εξετάσεις για να είσαι ήρεμη ότι το μωράκι σου είναι καλά;

 

Όσο για τους άλλους πιο κοντινούς συγγενείς που ΔΕΝ έκαναν τις εξετάσεις, πήραν τα ρίσκα τους. Το σωστό είναι να το ψάχνεις, εφόσον υπάρχει κρούσμα στην οικογένεια.

 

Σου εύχομαι σύντομα να συνειδητοποιήσεις αυτό το υπέροχο που σου συμβαίνει. Τότε, σου υπόσχομαι ότι η ψυχολογία σου θα αλλάξει και θα νιώσεις πολύ ευτυχισμένη!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα περισυ την βιοψια ενω ημουν ν3 μηνων!ημουν η τελευταια που μπηκα και ολες εβγαιναν κλαμενες και μου ελεγαν καλο κουραγιο!βλακειες προσπαθησε να εισαι χαλαρη και αν θελεις κλεισε να ματια σου και σκεψου κατι αλλο!εγω προσωπικα δεν πονεσα καθολου!μην φοβασαι καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

marigoulio se euxaristw gia to kouragio k sena true.apla vriskomai se fasi pou ta vlepw ola arnhtika..de xerw ti mou sumvainei k pws mporw na to antimetwpisw...to kako einai oti k o antras mou enw tou exigw oti prepei na kanei upomoni mallon einai arxi k angxwnetai k de me voithaei.opws k na xei thanks pou deixate endiaferon se osa egrapsa...

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ τις μανουλες που εκαναν ληψη.....αν και εγω ανχωθηκα μεχρι βλακειας και περασα ολα αυτα που περνας.....δεν μετανιωσα καθολου!!ημουν 29 χρονων και βγηκε η αυχενικη χαλια και η παπ-α!!!καντην και πιστεψε με οτι θα απολαυσεις την υπολοιπη εγκυμοσυνη σου παρα πολυ!!!!!!και 15 παιδια να κανω και να βγαζω καλες αυχενικες και παπ-α παλι θα εκανα ληψη!!!!!καντο.....και θα μας θυμηθεις....

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marigoulio se euxaristw gia to kouragio k sena true.apla vriskomai se fasi pou ta vlepw ola arnhtika..de xerw ti mou sumvainei k pws mporw na to antimetwpisw...to kako einai oti k o antras mou enw tou exigw oti prepei na kanei upomoni mallon einai arxi k angxwnetai k de me voithaei.opws k na xei thanks pou deixate endiaferon se osa egrapsa...

pinaki!δεν σε δουλευω δεν πονεσα καθολου!σαν στιγμιαιο γαργαλημα στη κοιλια!μερικα δευτερολεπτα!να χαιρεσαι που υπαρχουν αυτες οι εξετασεις αλλιως θα εκλαιγες ολη σου την ζωη!ευτυχως που μπορουμε να δουμε αν τα μωρακια μας ειναι υγιη!μην φοβασαι αδικα!

Link to comment
Share on other sites

vre koritsakia mou sas euxaristw oles...!!loipon, na sas rwtisw kati allo vasiko.o giatros mou einai sto iasw k tis prwtes exetaseis tis exw kanei ekei oikonomika de mporw na pw giati to psaxa kathws den exw asfaleia.se liges meres pantreuomaste me ton arr****iastiko mou ligo nwritera ap oti eixameprogrammatisei k tha parw thn asfaleia tou.

exw na kanw auxeniki diafaneia k papA k argotera h trofovlasti h amniopatakentisi analoga ta apotelesmata ths diafaneia.pou mporw na kanw tis exetaseis oikonomika h dwrean?h asfaleia tou antrouli mou einai dhmosiou.fantasteite gia trofovlasti sto iasw mas zitane 650!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

vre koritsakia mou sas euxaristw oles...!!loipon, na sas rwtisw kati allo vasiko.o giatros mou einai sto iasw k tis prwtes exetaseis tis exw kanei ekei oikonomika de mporw na pw giati to psaxa kathws den exw asfaleia.se liges meres pantreuomaste me ton arr****iastiko mou ligo nwritera ap oti eixameprogrammatisei k tha parw thn asfaleia tou.

exw na kanw auxeniki diafaneia k papA k argotera h trofovlasti h amniopatakentisi analoga ta apotelesmata ths diafaneia.pou mporw na kanw tis exetaseis oikonomika h dwrean?h asfaleia tou antrouli mou einai dhmosiou.fantasteite gia trofovlasti sto iasw mas zitane 650!!!!!!!

ο αντρας μου ειναι στο δημοσιο αλλα απο οτι ξερω δεν παιρνεις τιποτα.εγω κρατησα το ικα αλλα γιαι την εξεταση τροφοβλαστη το πληρωσα κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

egv exv ika και θυμαμαι οτι αν παρεις παραπεμπτικο απο την κλινικη κατι περνεις πισω επισης αν βγει αρνητικη (που θα βγει και ολα θα ειναι καλα)περνεις ολο το ποσο κατι τετοιο!!!!ρωτα τον γιατρο σου ή παρε τηλ στο ικα!!!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγώ έχω ικα. έκανα τροφοβλάστη πριν λίγες μερες, ένα μήνα σχεδόν,πλήρωσα 220 .ευτυχώς μου το είπανε από το νοσοκομείο οτι έπρεπε να πάρω παραπεμπτικό για το ικα! και το γράφω αυτό γιατι και προηγούμενη φορά είχα κανει πάλι την εξέταση αλλά δεν μου είπανε τίποτα και δεν πήρα για επιστροφή τίποτα, ούτε παραπεμπτικό είχα πάρει τότε, αλλά μέσα στην στεναχώρια μου τί να σκεφτώ τότε???

λοιπόν αυτή τη φορά πήγα στο ικα, πήγα δύο χαρτιά , την απόδειξη που μου στείλανε απο το κέντρο που έκανα την εξέταση κα ιτο παραπεμπτικό από το νοσοκομείο ,μου εγκρίνανε αμέσως το χαρτί μου και αύριο θα πάω να πάρω τα χρήματα. θα σας πω τι ποσό επιστρέφουν

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

pinakiii να ρωτήσει ο άντρας σου το ταμείο του τι σου καλύπτουν για τις εξετάσεις αυτές.πάντως σε δημόσιο νοσοκομείο για την αυχενική δεν χρεώνουν τίποτα οτι ασφάλεια και να έχεις, αλλά είναι δύσκολο πολύ να βρεις ραντεβού εκει. Μία φίλη μου θα μεταπηδήσει τώρα στο ταμείο δημοσίου του άντρα της για να της καλύψουν τις ιατρικές εξετάσεις που έχει. Εγώ δεν χρειάστηκα μέχρι τώρα του άντρα μου που είναι δημοσίου. αλλά πριν καιρό που το συζητούσαμε μπορούσε να το μάθει τι του καλύπτουν ρωτώντας στην αντίστοιχη υπηρεσία του.

καλή επιτυχία με τις εξετάσεις:)

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όσες είναι να κάνετε αυτή την εξέταση, μην τρελλαίνεστε¨:δεν πονάει πολύ, κρατάει πολύ λίγο μην επιτρέπετε σε κανένα να σας τρομάξει. όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

κατερίνα επειδή και εγώ χρειάζεται να κάνω λήψη τροφοβλάστη και η ιδέα ενός ιδιωτικού ιατρείου με αγχώνει αφάνταστα, εσύ που την έκανες? Κρήτη μένω και εγώ και έχω αποητευτεί από την προχειρότητα, την ασχετοσύνη και την αδιαφορία των μικροβιολόγων αιματολόγων κλπ.

 

Είδα και ένα παλαιότερο μήνυμά σου σχετικά με την μεσογειακή αναιμία. και εμένα αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να κάνω λήψη τροφοβλάστη μόνο που δυστυχώς δεν το ήξερα ότι είχα στίγμα πριν την εγκυμοσύνη και με εχει επηρεάσει πάρα πολύ ψυχολογικά. Φοβάμαι πολύ για το αποτέλεσμα και δεν ξέρω αν θα ξαναβρω το κουράγιο να προσπαθήσω ξανά στο μέλλον αν τα πράγματα δεν πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.. με λενε Μαργαριτα κ πηρα θαρρος να σας γραψω την ιστορια μου..

ειμαι κ εγω απο κρητη κ εχουμε το στιγμα κ εγω κ ο αντρας μου..

λοιπον εχουμε κ λεμε

η πρωτη εγκυμοσυνη με ληψη τροφοβλαστη εδειξε οτι το εμβρυο επασχε.. μαζευω τα κομματια μου κ κανω διακοπη.

η δευτερη εγκυμοσυνη παλλινδρομησε.δεν προλαβα να κανω cvs

η τριτη εγκυμοσυνη με ληψη τροφοβλαστη εδειξε οτι παλι το εμβρυο επασχε.. μαζευω οτι κομματια εχω δαγκωνω τα δοντια κ κανω

παλι διακοπη.

τωρα ειμαι στην τεταρτη εγκυμοσυνη και σημερα 20/7 με πολυ βαρια καρδια ξαναπαω για τροφοβλαστη.

δεν ξερω τι να περιμενω.. ειλικρινα πιστευω στον Θεο ομως η καρδουλα μου μονο ξερει τι περναω..

εγραψα για να σας πω οτι η ληψη τροφοβλαστη εμενα την πρωτη φορα πονεσε πολυ γιατι εγινε απο εναν ανιδεο γιατρο στα Χανια κ χωρις αναισθησια κ με τρυπησε κ 2 φορες κ τελικα το δειγμα ειχε προσμειξη κ δικο μου υλικο..

την δευτερη φορα ομως πηγα σε εναν καταπληκτικο γιατρο στο Ηρακλειο(ο οποιος με παρακολουθει κιολας) οπου δεν πονεσα.. ομως εχω τοσα ψυχολογικα τραυματα απο τον πρωτο κ γενικα απο ολα αυτα που δεν ξερω πως θα παω να κανω παλι ληψη

ειμαι τοσο φοβισμενη λες κ το κανω πρωτη φορα..

εσεις που ειστε απο κρητη κ κανετε την ληψη στο Ηρακλειο σε ποιον γιατρο πατε? θελετε να μου στειλετε πμ?

ο δικος μου ειναι στο ΠΑΓΝΗ κ αν το εχετε ψαξει το θεμα θα καταλαβατε ποιον λεω..

ωρες ωρες σκεφτομαι πως αν κ αυτη η εγκυμοσυνη δεν βγει καλη ..δεν ξερω τι θα απογινω..

σε 2 ωρες φευγω κ τα αποτελεσματα σε 1 εβδομαδα..

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

την έκανα στο ΜΗΤΕΡΑ, δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του γιατρου να μη θεωρηθεί διαφήμιση, αν θες θα σου στείλω πμ!πάντως είναι εξαιρετικός και όλα πήγαν καλά

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα ποιον λες.. δεν εχω παει σε αυτον ομως εχω ακουσει πολυ καλα

λογια..

απλα αυτη η αγωνια.. ο φοβος.. εσυ που εχεις περασει τα ιδια με καταλαβαινεις..

κ καθε φορα σε καθε εγκυμοσυνη δεν μπορεις να χαλαρωσεις..

ποσο θα θελα για μια φορα να με παρουν τηλ κ να μην ακουσω αυτο

το "λυπαμαι" απο τον γιατρο..

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. με λενε Μαργαριτα κ πηρα θαρρος να σας γραψω την ιστορια μου..

ειμαι κ εγω απο κρητη κ εχουμε το στιγμα κ εγω κ ο αντρας μου..

λοιπον εχουμε κ λεμε

η πρωτη εγκυμοσυνη με ληψη τροφοβλαστη εδειξε οτι το εμβρυο επασχε.. μαζευω τα κομματια μου κ κανω διακοπη.

η δευτερη εγκυμοσυνη παλλινδρομησε.δεν προλαβα να κανω cvs

η τριτη εγκυμοσυνη με ληψη τροφοβλαστη εδειξε οτι παλι το εμβρυο επασχε.. μαζευω οτι κομματια εχω δαγκωνω τα δοντια κ κανω

παλι διακοπη.

τωρα ειμαι στην τεταρτη εγκυμοσυνη και σημερα 20/7 με πολυ βαρια καρδια ξαναπαω για τροφοβλαστη.

δεν ξερω τι να περιμενω.. ειλικρινα πιστευω στον Θεο ομως η καρδουλα μου μονο ξερει τι περναω..

εγραψα για να σας πω οτι η ληψη τροφοβλαστη εμενα την πρωτη φορα πονεσε πολυ γιατι εγινε απο εναν ανιδεο γιατρο στα Χανια κ χωρις αναισθησια κ με τρυπησε κ 2 φορες κ τελικα το δειγμα ειχε προσμειξη κ δικο μου υλικο..

την δευτερη φορα ομως πηγα σε εναν καταπληκτικο γιατρο στο Ηρακλειο(ο οποιος με παρακολουθει κιολας) οπου δεν πονεσα.. ομως εχω τοσα ψυχολογικα τραυματα απο τον πρωτο κ γενικα απο ολα αυτα που δεν ξερω πως θα παω να κανω παλι ληψη

ειμαι τοσο φοβισμενη λες κ το κανω πρωτη φορα..

εσεις που ειστε απο κρητη κ κανετε την ληψη στο Ηρακλειο σε ποιον γιατρο πατε? θελετε να μου στειλετε πμ?

ο δικος μου ειναι στο ΠΑΓΝΗ κ αν το εχετε ψαξει το θεμα θα καταλαβατε ποιον λεω..

ωρες ωρες σκεφτομαι πως αν κ αυτη η εγκυμοσυνη δεν βγει καλη ..δεν ξερω τι θα απογινω..

σε 2 ωρες φευγω κ τα αποτελεσματα σε 1 εβδομαδα..[/quote

 

Τρεις φορές λήψη τροφοβλάστης και τις τρεις φορές έπσχε το έμβρυο. αποτέλεσμα διακοπή εγκυμόσύνης. Έπειτα εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση για μικροδρεπανοκυταρική αναιμία. αποτέλεσμα δίδυμα! κουράγιο θα τα καταφέρεις εάν επιμείνεις... καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...