Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

καταλαβαίνω ακριβώς πως αισθάνεσαι αλλά δεν πρέπει να χάνουμε την πίστη μας και το κουράγιο μας. και προπάντων να μην αφήνουμε άλλους να μας χαλάνε την ψυχολογία. κι εγώ είχα ακούσει διάφορα αποθαρρυντικά αλλα προσπαθούσα να μη δίνω σημασία. απο άμυνα τους έλεγα απλώς " τι να κάνουμε¨? με τον άντρα μου ταιριάξαμε και στο στιγμα" και προσευχόμουνα να πάνε όλα καλά. σου έυχομαι σύντομα να έχεις τα καλύτερα νέα και να σου πάνε όοοοοοολλλαααα υπέροχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τρεις φορές λήψη τροφοβλάστης και τις τρεις φορές έπσχε το έμβρυο. αποτέλεσμα διακοπή εγκυμόσύνης. Έπειτα εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση για μικροδρεπανοκυταρική αναιμία. αποτέλεσμα δίδυμα! κουράγιο θα τα καταφέρεις εάν επιμείνεις... καλή επιτυχία!

 

και νομιζα πως ημουν μονο εγω..

προσπαθησα 2 φορες με εξωσωματικη αλλα οι ορμονες δεν μου βγαζουν

ποιοτικως καλα ωαρια .. οποτε δεν προχωρησα καν σε εμβρυομεταφορα.

 

Χαιρομαι πολυ για σενα!!!!να τα χαιρεσαι κουκλα μου τα διδιμακια σου!!!

θα σφιξω τα δοντια κ θα παω..

 

σας ευχαριστω τοσο πολυ για την αμεση ανταποκριση σε αυτη την δυσκολη

ωρα !!!!

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τρεις φορές λήψη τροφοβλάστης και τις τρεις φορές έπσχε το έμβρυο. αποτέλεσμα διακοπή εγκυμόσύνης. Έπειτα εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση για μικροδρεπανοκυταρική αναιμία. αποτέλεσμα δίδυμα! κουράγιο θα τα καταφέρεις εάν επιμείνεις... καλή επιτυχία!

 

να ρωτησω κατι η προεμφυτευτικη γινεται κ για χρωμοσωμιακα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι η προεμφυτευτικη γινεται κ για χρωμοσωμιακα προβληματα?[/QU

 

ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN. ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυπάμαι ειλικρινά κορίτσι μου. Είστε δυνατοί,μαζέψε τα κομμάτια σου μαζί με τον άντρα σου και ψάξε να βγάλεις άκρη με την εξωσωματική,είμαι σίγουρη ότι θα βρείς εκει την λύση...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι..επασχε κ αυτη τη φορα..καναμε διακοπη.

δεν εχω λογια , ουτε συναισθηματα..

ειμαι ενα αδειο πραγμα

 

τωρα διαβασα την ιστορια σου,

τι λες βρε κοπελα μου? τοσες φορες το ιδιο προβλημα?

εχω και εγω στιγμα με τον αντρα μου, εχω δυο αποβολες αλλα δεν ειχε προβλημα, η μια τουλαχιστον που καναμε καρυοτυπο.

μην χανεις το κουραγιο σου,

μηπως ειναι κανα αλλο το προβλημα σας?

εχετε κανει εξεταση για να δειτε ποιο τυπο στιγματος εχετε?

κουραγιο, κοπελα μου πραγαματικα ειναι εφιαλτικο, σε νιωθω.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι..επασχε κ αυτη τη φορα..καναμε διακοπη.

δεν εχω λογια , ουτε συναισθηματα..

ειμαι ενα αδειο πραγμα

 

σωστά νιώθεις όπως νιώθεις. Είναι ανούσιο να σου γράψω λόγια παρηγοριάς...Μόνο εσύ ξέρεισ τον τρόπο να επιβιώνεις. Εγώ αυτό που θέλω να σου πω είναι να προσπαθήσεις για προεμφυτευτική στην Αθήνα. Απλά συνέχισε και ότι χρειαστείς πες μου...

Υ.Γ. ολα αυτά που πέρασα μέχρι να γεννήσω τα παιδιά νόμιζα ότι πέρασαν όμως βγήκαν όλα μετά, μαζί με την κούραση κ.λ.π. με λύγισαν, προσπάθησε να αφήνεις πίσω σου τη μέρα που περνά...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ eft.. μονο εσυ καταλαβαινεις ακριβως...

σου εστειλα π.μ. κ σε ρωτησα για την εξωσωματικη σου πληροφοριες..

δεν το ελαβες? μηπως το εστειλα αλλου?

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ eft.. μονο εσυ καταλαβαινεις ακριβως...

σου εστειλα π.μ. κ σε ρωτησα για την εξωσωματικη σου πληροφοριες..

δεν το ελαβες? μηπως το εστειλα αλλου?

 

Α! Τώρα έδεσες ... πως το διαβάζω;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα αγορακι 2 ετων...εχω μια διακοπη στις 22 εβδομαδες κ εναν ενδομητριο θανατο...ψαχνω για προεμφυτευτικη κ γινεται τελικα...ειναι πολυ θετικο...

υπαρχει κ ο τροπος ληψης τροφοβλαστης αλλα δεν μπορω να ξαναπερασω τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ax koritsakia... kouragio kai ipomoni...

kai ego ekana dio fores lipsi trofoblasti kai tin proti kai tin deuteri fora ta apotelesmata tou a epipedou auxenikis diafanias itan 3.00 den ta pao kala me ta pososta pantos o gitros me epise oti kalitera na kano auti tin eksetasi h na mpo stin diadikasia na perimeno mexri ton pempto mina gia amnioparakentisi... tin proti fora efiga apo ekei diplomeni sta dio ap ton pono.. tin deuteri efiga kai piga sta kapakia gia kafe.. pantos foberi empiria kai oxi apo tis kaliteres.. fisika kai mprosta stin igia tou pediou mou as me kanane sourotiri....

telika tin proti fora ola pigan kala kai exo ena igiestato agoraki dio xronon... oso gia tin deuteri kala bgikan ta apotelesmata eutixos... den exo genisei akoma thelo 3.5 mines... makari na pane ola kala exo kanei tamata pantou.. den ksero giati exo anxothei toso poliii....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια κι εγώ θα κάνω τροφοβλάστη την Παρασκευή, στο Ιασώ με κάποιον Χατζηθωμά(?). Ο γιατρός μου λέει ότι τον εμπιστεύεται και ότι δεν θα πονέσω και τέτοια ενθαρρυντικά .. έχει κάνει καμμία μαζί του? ουφ να το κάνω κι αυτό να μου φύγει το άγχος!

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να την έχω κάνει εκεί την εξέταση, μπορώ να σου πω ότι πονάει λίγο, ότι διαρκεί λίγο και ότι είμαστε τυχερές που έχουμε στη διάθεσή μας τέτοιες εξετάσεις.

Καμιά φορά σκέφτομαι ότι εγώ κατά τύχη βγήκα υγιής!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο κάνω τροφοβλάστη στο ΜΗΤΕΡΑ. Έκανα σήμερα αυχενική με αποτέλεσμα 1/71 για down. Θα δώσω 720 ευρώ τα οποία δεν έχω και τα οποία δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, αρκεί να είναι ξεκάθαρο το αποτέλεσμα. Αυτό θέλω και να σας ρωτήσω. Πόσο ασφαλής εξέταση είναι σε ότι αφορά το αποτέλεσμα. Είναι μεγαλύτερη εξασφάλιση αν κάνω και την αμνιοπαρακέντηση στην 16+ βδομάδα (τώρα είμαι στη 12η).

Αν πρόκειται να είναι το αποτέλεσμα στην αυχενική 1/2 και τελικά το μωρό να είναι υγιές, τι νόημα έχει η αυχενική; Γιατί την πληρώνουμε; Γιατί δεν κάνουμε κατευθείαν τροφοβλάστη, ώστε να ξέρουμε σίγουρα και να μην τρελαινόμαστε απο την αγωνία;

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης είναι σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ασφαλή, τόσο για χρωμοσωματικές πληροφορίες (πχ σύνδρομο Down), όσο και για γονιδιακές (πχ μεσογειακή αναιμία). Οπότε αν κάνεις τροφοβλάστη δεν χρειάζεται να κάνεις και αμνιοπαρακέντηση!

Επειδή η αυχενική διαφάνεια δεν είναι επεμβατική εξέταση, γίνεται σε όλες, και μόνο αν τα αποτελέσματα δεν είναι καλά παραπέμπεται η έγκυος σε τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση, που είναι κατάτι πιο επικίνδυνες εξετάσεις. Γιαυτό και γίνεται πάντα η αυχενική, ενώ η τροφοβλάστη/αμνιο δεν γίνεται σε όλες τις εγκύους!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνουμε αυχενική διαφάνεια; Και γιατί την ονομάζουμε "εξέταση", αφού δεν βγάζει αποτέλεσμα-βεβαιότητα, αλλά πιθανότητες. Η τροφοβλάστη μου βγήκε φυσιολογική, αλλά έχω πλέον σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη για την αυχενική. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα της δεν είναι αναξιόπιστό αφού είναι πιθανότητες, αλλά ότι ως διαδικασία είναι αναξιόπιστή. Είναι εξέταση που δεν έχει αποτέλεσμα.

Στο κάτω-κάτω αν το παιδί μου είναι πάσχων τι με νοιάζει αν είναι το 1/71 ή το 1/1007. Δεν μου κάνει σαν διαδικασία.

Θεωρώ ότι θα πρέπει να βελτιωθεί η διαδικασία της λήψης τροφοβλάστης ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες αποβολών και να κάνουμε όλες αυτήν, η οποία είναι όντως εξέταση και μπορεί να γίνει την ίδια εβδομάδα με την αυχενική, η οποία όπως είπα ήδη δεν είναι εξέταση. 'Η να βρουν κάποια άλλη αντίστοιχη ασφαλή διαδικασία.

Θεωρώ ότι έχει νόημα οι γυναίκες να μπαίνουμε σε διαδικασίες οι οποίες μπορούν να μας δώσουν απαντήσεις και όχι σε διαδικασίες οι οποίες προκαλούν αγωνία και άγχος χωρίς να υπάρχει σίγουρα λόγος, και μας κάνουν τελικά να "κλαίμε" τα έμβρυα-παιδιά μας χωρίς να έχουν σίγουρα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνουμε αυχενική διαφάνεια; Και γιατί την ονομάζουμε "εξέταση", αφού δεν βγάζει αποτέλεσμα-βεβαιότητα, αλλά πιθανότητες. Η τροφοβλάστη μου βγήκε φυσιολογική, αλλά έχω πλέον σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη για την αυχενική. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα της δεν είναι αναξιόπιστό αφού είναι πιθανότητες, αλλά ότι ως διαδικασία είναι αναξιόπιστή. Είναι εξέταση που δεν έχει αποτέλεσμα.

Στο κάτω-κάτω αν το παιδί μου είναι πάσχων τι με νοιάζει αν είναι το 1/71 ή το 1/10071. Δεν μου κάνει σαν διαδικασία.

Θεωρώ ότι θα πρέπει να βελτιωθεί η διαδικασία της λήψης τροφοβλάστης ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες αποβολών και να κάνουμε όλες αυτήν, η οποία είναι όντως εξέταση και μπορεί να γίνει την ίδια εβδομάδα με την αυχενική, η οποία όπως είπα ήδη δεν είναι εξέταση.

Θεωρώ ότι έχει νόημα οι γυναίκες να μπαίνουμε σε διαδικασίες οι οποίες μπορούν να μας δώσουν απαντήσεις και όχι σε διαδικασίες οι οποίες προκαλούν αγωνία και άγχος χωρίς να υπάρχει σίγουρα λόγος, και μας κάνουν τελικά να "κλαίμε" τα έμβρυα-παιδιά μας χωρίς να έχουν σίγουρα κάτι.

 

 

Καταλαβαίνω την ένστασή σου για την αναγκαιότητα της εξέτασης. Κι εγώ έκανα εσπευσμένα λήψη τροφοβλάστης με πιθανότητες 1/26 γιατί είμαι 31 ετών και ο γιατρός μου δεν την είχε κρίνει ως απαραίτητη.

 

Πίστεψε με όμως δεν θα την έκανα αν οι πιθανότητες της αυχενικής ήταν καλές. Στην αυχενική δεν έχεις πιθανότητες αποβολής. Η παρουσία ρινικού οστού σε συνδυασμό με τις σωστές τιμές αυχενικής διαφάνειας και pappΑ γλύτωσαν πολλές μέλλουσες μητέρες από τον πανικό που περάσαμε εμείς.

 

Η σύγχρονη ιατρική βασίζεται στις πιθανότητες. Ακόμα και η διάγνωση μιας ασθένειας αφορά στο τι είναι πιθανότερο να έχει πάθει κανείς :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα λήψη πριν 2 μέρες, η αλήθεια είναι ότι το περίμενα χειρότερο..τελικά ήμουν πολύ εντάξει, μόνο στην αρχή λίγο τινάχτηκα (και από την έκπληξη-δεν ήξερα τι να περιμένω) μετά όλα έγιναν πολύ γρήγορα, μετά από 3 λεπτάκια μου την είχαν βγάλει τη βελόνα.Μετά κάθισα ξάπλα στον καναπέ ( και τώρα που τα λέμε στον καναπέ είμαι..χεχε) , το μόνο που λίγο τραβάει η κοιλιά μου- σαν να έχω κάνει κοιλιακούς !? Τώρα αναμένω τα αποτελέσματα..

Πάντως κι εγώ συμφωνώ ότι άλλο οι πιθανότητες κι άλλο το αποτέλεσμα..με τη λήψη είσαι σίγουρη-σίγουρη, δεν ξέρω πόσο έχει η αυχενική γιατί δεν έκανα (έκανα κατευθείαν λήψη λόγω οικογενειακού ιστορικού δυστυχώς) αλλά κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να βελτιώσουν τη λήψη τροφοβλάστη και να γίνει ρουτίνα , να κάνουμε όλες αυτό και να είμαστε σίγουρες !

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα λήψη πριν 2 μέρες, η αλήθεια είναι ότι το περίμενα χειρότερο..τελικά ήμουν πολύ εντάξει, μόνο στην αρχή λίγο τινάχτηκα (και από την έκπληξη-δεν ήξερα τι να περιμένω) μετά όλα έγιναν πολύ γρήγορα, μετά από 3 λεπτάκια μου την είχαν βγάλει τη βελόνα.Μετά κάθισα ξάπλα στον καναπέ ( και τώρα που τα λέμε στον καναπέ είμαι..χεχε) , το μόνο που λίγο τραβάει η κοιλιά μου- σαν να έχω κάνει κοιλιακούς !? Τώρα αναμένω τα αποτελέσματα..

Πάντως κι εγώ συμφωνώ ότι άλλο οι πιθανότητες κι άλλο το αποτέλεσμα..με τη λήψη είσαι σίγουρη-σίγουρη, δεν ξέρω πόσο έχει η αυχενική γιατί δεν έκανα (έκανα κατευθείαν λήψη λόγω οικογενειακού ιστορικού δυστυχώς) αλλά κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να βελτιώσουν τη λήψη τροφοβλάστη και να γίνει ρουτίνα , να κάνουμε όλες αυτό και να είμαστε σίγουρες !

 

Βερα μου, σου ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα!!

αυριο θα κανω και εγω ληψη και ομολογω οτι το μην. σου με βοηθησε και μου εδωσε θαρρος.

εμεις εχουμε στιγμα με τον αντρουλη.

στην αθηνα εκανες την εξεταση? εγω θα την κανω στο εμβρυο στον Παπαπαναγιωτου.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...