Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλη ή αυξημένη TSH !!!!


Recommended Posts

κοντευω να τρελαθω ειμαι εγγυος στην 9η εβδομαδα και η TSH βρεθηκε 16 πηγα αμεσως σε ενδοκρινολογο και μου ειπε για διακοπη εγκυμοσυνης αφου εχω και αλλο παιδακι γιατι υπαρχει πιθανoτητα οπως εχουν δειξει καποιες ερευνες για νοητικη καθυστερηση, μου ξεκινησε χαπι T4 88, ωστε αν παρολα αυτα αποφασισω να προχωρησω την εγκυμοσυνη να εχω καποιες πιθανοτητες?!?! πηρα τον γιατρο μου που παρεπιμπτοντως ομως στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν μου ειχε ζητησει να κανω TSH και μου απαντησε οτι δεν υπαρχει θεμα,

ειλικρινα κοντευω να τρελαθω αν καμια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια θα παρακαλουσα να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοντευω να τρελαθω ειμαι εγγυος στην 9η εβδομαδα και η TSH βρεθηκε 16 πηγα αμεσως σε ενδοκρινολογο και μου ειπε για διακοπη εγκυμοσυνης αφου εχω και αλλο παιδακι γιατι υπαρχει πιθανoτητα οπως εχουν δειξει καποιες ερευνες για νοητικη καθυστερηση, μου ξεκινησε χαπι T4 88, ωστε αν παρολα αυτα αποφασισω να προχωρησω την εγκυμοσυνη να εχω καποιες πιθανοτητες?!?! πηρα τον γιατρο μου που παρεπιμπτοντως ομως στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν μου ειχε ζητησει να κανω TSH και μου απαντησε οτι δεν υπαρχει θεμα,

ειλικρινα κοντευω να τρελαθω αν καμια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια θα παρακαλουσα να με βοηθησει.

 

 

Διακοπη???? καλε δεν ειμαστε καλα ποιος στο ειπε αυτο ο ενδοκρινολογος??π ρωτη φορα το ακουω αυτο :shock::shock: και στις δυο μου εγκυμοσυνες το tsh μου ηταν πανω απο 30!!! ποτε δεν τεθηκε θεμα διακοπης απλα μου ανεβασε το χαπι και ολα καλα!! Μην ανχωνεσαι και ακου μονο τον Γυναικολογο σου θα σου προτεινα να αλλαξεις ενδοκρινολογο

ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Γιωργος 11-09-2008

Μανωλης 11-7-2013

MYNLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε ενδοκρινολογο ΧΘΕΣ ! Ακου διακοπη ... κ μενα μου εμφανιστηκε υψηλη TSH στην αρχη της εγκυμοσυνης (λογω φαρμακων εξωσωματικης) , πηγα στην ενδοκρινολογο , μου εδωσε Τ4 κ απο τον πρωτο κιολας μηνα ολα ειναι μια χαρα .

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

κοντευω να τρελαθω ειμαι εγγυος στην 9η εβδομαδα και η TSH βρεθηκε 16 πηγα αμεσως σε ενδοκρινολογο και μου ειπε για διακοπη εγκυμοσυνης αφου εχω και αλλο παιδακι γιατι υπαρχει πιθανoτητα οπως εχουν δειξει καποιες ερευνες για νοητικη καθυστερηση, μου ξεκινησε χαπι T4 88, ωστε αν παρολα αυτα αποφασισω να προχωρησω την εγκυμοσυνη να εχω καποιες πιθανοτητες?!?! πηρα τον γιατρο μου που παρεπιμπτοντως ομως στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν μου ειχε ζητησει να κανω TSH και μου απαντησε οτι δεν υπαρχει θεμα,

ειλικρινα κοντευω να τρελαθω αν καμια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια θα παρακαλουσα να με βοηθησει.

 

Καλησπερα κοπελα μου,ακου την δικημασ εμπειρια...

η γυναικα μου δεν ειχε tsh πριν εγκυμοσυνη.ειχε παει ομωσ νατην επισκεφτει διοτι σε καποιεσ προληπτικεσ εξετασεισ αιματοσ ειχε ανεβασμενη,αλλα παλι μεσα στα φυσ.ορια.πηγε προληπτικα διοτο ειχε η μαμα τησ.

της λεει η ενδοκ/γοσ να μην ανυσυχει και αν καποτε μεινει εγγυοσ να παει νατην δει..

επειτα απο λιγο καιρο μενει εγγυοσ κ μολησ το μαθαινουμε,5η εβδομαδα ,κανουμε εξετασεισ και δειχνει tsh 6!! λιγο πανω,ετσι?

παμε λοιπον και τησ λεει τα εξησ:::

δυστυχοσ αργησατε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ναερθετε διοτι πλεον ειναι 50-50 αν ο οργανισμοσ κρατησει το μωρο,αν εχει δοθει "λαθοσ εντολη" απο τον οργανισμο-ορμονη,παρε τ4 των 100mg kai στον πρωτο υπερηχο θα δειξει!!!

τοτε αν ακομη ολα καλα κ χτυπαει η καρδια του,ειστε τυχεροι!!!

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ!!!

παμε σε 2 μερεσ γυναικολογο,του εξιστορουμε τα γεγονοτα και μασ απανταει πωσ η ενδ/γοσ ειναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΗ.ΚΑΙ ΤΡΕΛΗ.ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΧΘΕΙ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ,λεει...

οντωσ και εγινε κ πηγαμε σε αλλον ,μασ εδωσε των 50mg kai σε ενα μηνα επεσε σε 0,9 !!!! και μαλλον θατο μειωσε και αλλο.

τωρα ειμαστε 15η w. kai ολα super!!

καναμε και αυχενικη και ολα τελεια!!!

μηπωσ η ενδγοσ σου εινσι γυναικα στο κολωνακι???????

ακου τον γιατρο σου,και ολα θαπανε καλα,θατοδεισ κ στην αυχενικη σου σε λιγο καιρο γλυκεια μου

ολα καλα θαπανε!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρόμοια εμπειρία...9η εβδομάδα tsh 30...ο ενδικρινολ μου λέει να σκεφτώ τη διακοπή...τρελαινομαι μέσα σε μια ώρα είχα πάει ήδη σε άλλο ενδοκρινολόγο ο οποίος γέλασε που με είδε να κλαίω για κάτι τέτοιο. Πήραμε τ4 κ ο 2,5 σημερα χρόνων γιος μ είναι πανέξυπνος! Μην αγχώνεσαι λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω παρα πολύ για τις απαντησεις κοντευα να τρελαθω.

βασικα εχω ακομα τυψεις που δεν ειχα κανει νωριτερα εξετασεις τωρα κανω το σταυρο μου να ειναι καλα το μωρακι μου.

να ρωτησω και κατι αλλο η ενδο μου εδωσε T4 150 αφου μου λεει αποφασισες να προχωρησεις και να κανω εξετασεις παλι σε ενα μηνα αλλα μηπως να κανω νωριτερα να δω πως παει?

επισης θα παρακαλουσα να μου στειλετε σε μυνημα των γιατρων σας να παω για μια δευτερη γνωμη.

και παλι ευχαριστω δεν ξερετε ποσο με ανακουφισαν οι απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε γιατρο!!!! δεν κανεις διακοπη για ψυλλου πηδημα.

tsh υψηλο που να ειναι ΕΝΔΕΙΞΗ και μονο για προβληματικη κυηση σημαινει οτι θα πρεπει να ειναι αρκετα υψηλο, πολυ υψηλοτερο απο το δικο σου.

εγω στην 9η εβδομαδα ειχα 9. Πηρα Τ4, μια χαρα ειναι το παιδι μου. Αλλα με καθησυχασε ο γιατρος, μου εξηγησε..... Να το παρακολουθεις καθε μηνα και ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.

 

Εγω εκανα εξετασεις και τις πηρα την πεμπτη . η TSH EINAI 4,35 ME ΦΥΣ.ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ 0,33-4.59 .

ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΝΑ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΤΙ ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΩΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΜΗΤΡΟΕΙΔΟΥΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Εγω εκανα εξετασεις και τις πηρα την πεμπτη . η TSH EINAI 4,35 ME ΦΥΣ.ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ 0,33-4.59 .

ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΝΑ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΤΙ ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΩΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΜΗΤΡΟΕΙΔΟΥΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ.

 

Αφού καλέ είναι μέσα στα όρια γιατι αγχώθηκες;;

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού καλέ είναι μέσα στα όρια γιατι αγχώθηκες;;

 

 

ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ 4 TSH ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΗΔΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΧ.ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ,ΣΙΔΗΡΟ ,ΦΥΛΛΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ 4 TSH ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΗΔΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΧ.ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ,ΣΙΔΗΡΟ ,ΦΥΛΛΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ.

Αν θες για να μην κάθεσαι και σκας πάρε τηλ τη γιατρό σου και είμαι σίγουρη οτι θα σε καθησυχάσει..... Αν εσύ ποτέ δεν είχες θέμα, δεν νομίζω με αυτή την τιμή να συμβαίνει κάτι...

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θες για να μην κάθεσαι και σκας πάρε τηλ τη γιατρό σου και είμαι σίγουρη οτι θα σε καθησυχάσει..... Αν εσύ ποτέ δεν είχες θέμα, δεν νομίζω με αυτή την τιμή να συμβαίνει κάτι...

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ .ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛ. ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ .

Link to comment
Share on other sites

στην 2η εγκυμοσύνη στις εξετάσεις προγεννητικού είχα 4,7 tsh και ξεκίνησα χάπι Τ4 των 50 το οποίο πλέον παίρνω εδώ κι ένα χρόνο και

η τιμή της είναι γύρω στο 1.

 

τι σου είπε η γιατρός σου?

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρυθμιστεί η tsh σου περίπου στο δυο. Το φάρμακο που θα πάρεις είναι ορμόνη που παράγει φυσικά ο οργανισμός οπότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

H tsh σου ειναι μια χαρα, να μην ανησυχεις καθολου, καταρχην.

Απο εκει και περα υπαρχουν πολλων σχολων γιατροι. Αλλος θα σου πει να παρεις χαπι (αναλογα το βαρος σου βεβαια γιατι αλλο χαπι χρειαζεται ενας ανθρωπος 55 κιλα και αλλο ενας 75), και αλλος θα σου πει να μην παρεις τιποτα αφου εισαι εντος οριων.

ΣΗμασια εχει οτι η εγκυμοσυνη σου ειναι μια χαρα και το εμβρυακι επισης, οσον αφορα αυτην τη μετρηση.

Ο δικος μου ο γιατρος δεν θα εκρινε μονο απο την tsh σε αυτην την περιπτωση. Θα εβλεπε και την ft4 και την ft3 και αναλογα θα ελεγε αν θα εδινε Τ4.

Αν ηταν αυτες οι δυο χαμηλα θα εδινε ενα 25αρακι. Αν οχι δεν θα εδινε τιποτα.

Το καλυερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις καποιον που επιστευεσαι (ενδοκρινολογο) και να ακολουθησεις τις οδηγιες του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Εκανα εξεταση TSH αμεσως μολις ειδα θετική χοριακή και βγήκε 2,25 από 1,4 που ήταν προ εγκυμοσύνης. Ο ενδο μου συστησε να αρχισω αμεσως Τ4 για να την παω κατω από 2. Μήπως είναι υπερβολικό;

 

Αυτό που φοβαμαι είναι μήπως ο οργανισμος συνηθίσει και δεν δουλεύει από μονος του και μετα την χρειαζομαι και μετα την εγκυμοσυνη. Εχει καποια παρομοια εμπειρία; Να αρχισει Τ4 στην εγκυμοσυνη και να σταματησει μετα;

Link to comment
Share on other sites

MarianS, είναι υπερβολικό. Στην 5η εβδομάδα που έκανα την πρώτη μέτρηση γιατί πάντα είχα υψηλά αντισώματα θυρ., έχω και κάποιους όζους και ξέρω ότι πρέπει να παρακολουθώ το θέμα, όμως, η TSH ήταν πάντα 2,5-3, μου βγάζει 5,8. Τρελαίνομαι, το λέω στον γυναικολόγο μου, μου λέει "ξανακάνε τη μέτρηση", ξανακάνω τη μέτρηση (σε μια εβδομάδα) χωρίς να έχω ξεκινήσει κανένα χάπι, και μου βγαίνει η TSH στα 2,77. Και μου λέει ο γιατρός "ευτυχώς που δεν ξεκινήσαμε το χάπι". Γιατί προφανώς, το χάπι έχει και κάποιες παρενέργειες. Και μετά από έναν μήνα που ξαναέκανα την μέτρηση, είχε πέσει ήδη στα 0,83 ΜΟΝΗ ΤΗΣ χωρίς να κάνω κάτι. Εγώ απ'αυτά κατάλαβα ότι ή ήταν λάθος εργαστήρίου η πρώτη μέτρηση ή απλά ο θυρεοειδής αυτορυθμίζει την λειτουργία του στην πορεία της εγκυμοσύνης. Εντωμεταξύ, σε ξένες πηγές διάβασα ότι τον θυρειοειδή τον ρυθμίζουν μόνο αν περάσει η TSH τα 10-12.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι ο γιατρος σου καλα εκανε!!!!

στο πρωτο τριμηνο η χοριακη ορμονη ισως κανει την TSH και δειχνει ιδιατερα χαμηλα , χωρις αυτη να ειναι. Αρα, ισως στην πραγματικοτητα, να ειναι και ψηλοτερη.

Περαν τουτου ομως το πρωτο τριμηνο ειναι ιδιατερα αυξημενες οι αναγκες του οργανισμου απο θυροξινη...Και οι τιμες της tsh αλλαζουν ευκολα προς τα πανω. οποτε ετσι εισαι καλυμενη. Φανταζομαι σου εδωσε χαμηλη δοση ετσι δεν ειναι?

Οι θυρεοειδιτιδες εγκυμοσυνης ειναι πολυ συχνες και συνηθως επανερχεσαι μετα τη γεννα. Μην ανησυχεις οτι θα 'συνηθισει' ο οργανισμος.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδο μου συστησε να αρχισω αμεσως Τ4 για να την παω κατω από 2. Μήπως είναι υπερβολικό;

 

Αυτό που φοβαμαι είναι μήπως ο οργανισμος συνηθίσει και δεν δουλεύει από μονος του και μετα την χρειαζομαι και μετα την εγκυμοσυνη. Εχει καποια παρομοια εμπειρία; Να αρχισει Τ4 στην εγκυμοσυνη και να σταματησει μετα;

 

:) Marian S, δεν υπάρχει πρόβλημα να μην πέσει κάτω από 2. Έως 0,3 μπορεί να φτάσει και στο τρίτο τρίμηνο, έως και 0,2 ακόμη. Μάλλον να μην ανέβει πάνω από 2 απασχολεί τον γιατρό. Εκτός και αν είσαι υπερθυροειδική;

 

Εγώ ξεκίνησα με TSH 1,04 στο πρώτο τρίμηνο και στο δεύτερο τρίμηνο πήγε 2,71 και εκεί μου αύξησε την δόση ο ενδοκρινολόγος. Είναι αυξημένες οι ανάγκες του οργανισμού σε θυρορμόνη κατά την εγκυμοσύνη, και σε ιώδιο, γιʼ αυτό αυξάνουν το φάρμακο.

 

Η μακροχρόνια χορήγηση φυσικά κάνει τον αδένα να αδρανοποιείται, αλλά δεν θεωρώ ότι η εγκυμοσύνη είναι αρκετά μακρόχρονη περίοδος για κάτι τέτοιο..

 

Μετά την εγκυμοσύνη ο θυρεοειδής απορυθμίζεται έτσι και αλλιώς. Έτσι και αλλιώς θα έχεις μία νέα κατάσταση με τον θυρεοειδή και θα χρειαστεί να εκτιμήσεις τι θέλεις να κάνεις. Μπορείς να στραφείς στην ομοιοπαθητική (όπως έκανε συγγενής μου) ή οτιδήποτε για να μην παίρνεις φάρμακα, όμως τώρα στην εγκυμοσύνη δεν είναι καιρός για πειραματισμούς, κατά την γνώμη μου..

 

Πάρε και μια δεύτερη γνώμη, όπως να ʽχει, σου εύχομαι τα καλύτερα!

 

Και μου λέει ο γιατρός "ευτυχώς που δεν ξεκινήσαμε το χάπι". Γιατί προφανώς, το χάπι έχει και κάποιες παρενέργειες. [/QUOTE]

 

:) Zoro, πιθανά αυτό που διαφέρει σε εμάς είναι ότι εγώ ήδη παίρνω το χάπι καμία δεκαετία. Όταν το πρωτο-ξεκινάς, ο θυρεοειδής καμιά φορά αντιδρά και κάνει κάτι σκαμπανεβάσματα. Ίσως κάτι τέτοιο να ήθελε να αποφύγει ο γιατρός σου;;; Δεν ξέρω.. Πάντως φαίνεται ότι έχουμε (σχετικά) παρόμοιες μετρήσεις και τελείως διαφορετική ιατρική αντιμετώπιση..

 

Δεν ξέρω πόσο πάνω-κάτω είναι φυσιολογικό να πάει η TSH, δεν έχω ιδέα. Και για το πρωτόκολλα που χρησιμοποιούνε έξω επίσης δεν γνωρίζω, αυτό που θυμάμαι από το δικό μου ψάξιμο είναι ότι από το 10 και πάνω εμφανίζονταν οι στατιστικά σημαντικές οι συσχετίσεις για τις βλάβες στο έμβρυο.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, πουθενά δεν βρήκα να λένε ότι με την TSH μεταξύ 2 και 3 να συστήνεται το χάπι... είναι και στο πώς ο καθένας μας προτιμάει να "χαπακώνεται". Αν νομίζει κανείς ότι έχοντας μια φυσιολογική τιμή πρέπει να παίρνει και επιπλέον ορμόνη για να νιώθει ασφαλής χωρίς να γνωρίζει τί μπορεί να του δημιουργήσει στο μέλλον η "εξάρτηση του θυρεοειδούς" από το φάρμακο (και χωρίς να είναι εγγυημένες αυτές οι συσχετίσεις μεταξύ TSH και νοητικής καθυστέρησης στο παιδί) - είναι δική του ευθύνη. Από το ιστορικό της οικογένειάς μου - και η γιαγια μου και η μάνα μου είχαν παρόμοια θέματα με θυρεοειδή - και ούτε το χάπι παίρνανε ούτε αυτόματες αποβολές είχαν ούτε και "χαζά" παιδιά βγάλανε. Εγώ προσωπικά ανακουφίστηκα όταν μου είπε ο γιατρός μου "ευτυχώς δεν θα χρειαστείς το χάπι". Μου φτάνουν τα δυο συμπληρώματα - ασβέστιο και σίδηρο - , σαλοσπίρ και φελισίνη για να νιώθω ήδη σχεδόν σαν άρρωστη με τόσα που παίρνω κάθε μέρα. Οι γιαγιάδες μας που δεν τα παίρνανε αυτά πώς επιβιώσανε και γεννάγανε και τόσα παιδιά?

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου καλή μου, έχω υπερθυρεοειδισμό εδώ και πάααρα πολλά χρόνια, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη σταθεροποιήθηκε "μαγικά" και δεν χρειάστηκε να παίρνω τα χάπια μου, γέννησα υγιέστατο παιδί και επίσης μπόρεσα να θηλάσω και 7 μήνες...

Σε αυτή μου την εγκυμοσύνη, κάνω κάθε μήνα εξετάσεις αίματος, η τελευταία έδειξε TSH 0,359 και παίρνω 5 χάπια prothuril των 50mg κάθε μέρα!

 

Άλλαξε ενδοκρινολόγους αν χρειαστεί, αλλά το παιδάκι σου είμαι σίγουρη πως δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

MarianS καλησπέρα!

Καταρχήν, η tsh σου δεν είναι και τόσο μεγάλη για να ανησυχείς.

Γενικά, το θέμα του θυρεοειδή το κατέχω, γιατί έχω θυρεοειδίτιδα Hashimoto και το έψαξα πολύ.

Σε μία υγιή κοπέλα, προ εγκυμοσύνης, μία τιμή μέχρι 3,5-4 είναι καλή, (πάντα αναπαραγωγικής ηλικίας).

Αν μία κοπέλα με 3,5-4 tsh χρειάζεται υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, τότε οι ειδικοί γιατροί συστήνουν την tsh κάτω από 2. Αυτό το λένε οι ειδικοί και όχι εγώ, φυσικά, να μην παρεξηγηθώ!

Αυτά, προ εγκυμοσύνης.

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, το έμβρυο χρειάζεται θυροξίνη, δεν παράγει μόνο του, οπότε η θυροξίνη της μητέρας μοιράζεται. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, ο θυρεοειδής δεν αυτορυθμίζεται, και για αυτό συστήνεται η φαρμακευτική αγωγή. Για αυτό άλλωστε και κάνουμε εξετάσεις. Μόλις ο γιατρός βλέπει την αύξηση της τιμής "επεμβαίνει" με χάπι.

ΕΠΙΣΗΣ, ας μην ξεχνάμε ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, υπάρχει περίσσεια ορμονών.

Μου έχει εξηγήσει η ενδοκρινολόγος ότι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης, "μπερδεύουν" την tsh. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι πλασματικά πιο χαμηλή.

Το κάτω από 2, που σου είπε ο γιατρός, είναι ένα ασφαλές πλαφόν. Εγώ, βρίσκομαι στην 21η εβδομάδα κύησης, και έχω tsh 0,1. Οπότε μην ανησυχείς!

Εγώ πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση, οι γιατροί είναι αρμόδιοι να παίρνουν τις σωστές αποφάσεις. Φυσικά, και θα ακούσεις χιλιάδες γνώμες, αλλά στην πραγματικότητα, αυτός που θα σου δώσει την "σωστή" συμβουλή είναι ο γιατρός. Εμείς, γιατροί δεν είμαστε και δεν πρέπει να γινόμαστε.

Ο θυρεοειδής, έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές, οπότε το σωστό είναι να ακούς τον γιατρό σου. Αν για κάποιο λόγο δεν σε καλύπτει, τότε πάρε μία δεύτερη γνώμη.

Μετά την γέννα, ο θυρεοειδής τις περισσότερες φορές επανέρχεται. Οπότε μην αγχώνεσαι από τώρα για αυτό.

Εγώ προσωπικά, παίρνω τ4 πολλά χρόνια. Παρενέργειες δεν είχα. Αλλά παρενέργειες έχουν όλα τα φάρμακα αλλά άμα χρειάζεται τα παίρνουμε.

Επίσης, θέλω να πω, ότι τουλάχιστον η δική μου ενδοκρινολόγος, πάντα αξιολογεί την tsh με την ελεύθερη τ3 και ελεύθερη τ4 μαζί.

Θεωρώ, ότι το 2,25 δεν χρειάζεται να σε πανικοβάλει! Ακου τις οδηγίες του γιατρού σου και όλα θα είναι καλά!

Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκια τα νεα μου σε ο,τι αφορά τον θυροειδή. Πήγα και σε 2ο ενδοκρινολόγο ο οποίος με παρακολουθεί εδω και χρόνια. Ο ενδο αναπαραγωγής μου είχε πει να ξεκινήσω Τ4 μολις έμεινα έγκυος γιατι όπως είχα πει η TSH είχε παει 2,26 και 2,92. Μετα το 2,92 έκανα και άλλη μια βδομαδα μετα η οποία ήταν 1,59.

Ο 2ος ενοκρινολόγος μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικές οι τιμές μεχρι και 3 και μονο αν δουμε ότι παιρνει την ανηφόρα πανω από 3 τοτε επεμβαινουμε με χαπι. Βέβαι μου τονισε ότι ακομα και 4,5 θεωρειται φυσιολογική. Δεν θέλουμε βεβαια να φτασει ως εκει σε καμια περιπτωση.

Μου ειπε επίσης ότι μεχρι την 8η εβδομαδα παιρνει το μωρό από το θυροειδή της μαμας. Εγω ήδη έχω μπει στην 9η.

Εγω ακολουθώ την πιο συντηρητική αγωγή του 2ου όπου δεν παιρνω Τ4, παρα τους όζους που έχω, και απλά παρακολουθώ στενά την ΤSH.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

 

Θα το πεις στο γυναικολόγο σου. Χρειάζεται να σε δει ενδοκρινολογος γιατί, προφανώς, έχεις υποθυρεοειδισμο.

 

Να έχεις καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...