Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Νοσηλευόμαστε εδώ και δύο μέρες για τα παραπάνω...

 

μας έχουν κάνει κόσκινο, και δεν δίνουν εξήγηση. Αύριο αλλάζουμε νοσοκομείο και πάμε για εγκεφαλογράφημα.

 

παρόμοιες εμπειρίες?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νοσηλευθηκαμε 48 ημερων στο Μητερα με παρομοιο επεισοδιο.Καναμε εξετασεις(ΟΝΠ,Καλλιεργειες αιματος,ουρων,γενικες εξετασεις και για μεταβολικα νοσηματα)και δε βρεθηκε τιποτα παθολογικο.Ποσο διαστημα ειναι ληθαργικο το μωρο σου;Εχει ξανακανει παρομοιο επεισοδιο;Σιτιζεται κανονικα;

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Νοσηλευόμαστε εδώ και δύο μέρες για τα παραπάνω...

 

μας έχουν κάνει κόσκινο, και δεν δίνουν εξήγηση. Αύριο αλλάζουμε νοσοκομείο και πάμε για εγκεφαλογράφημα.

 

παρόμοιες εμπειρίες?

δωσε μας περισοτερα στοιχεια...τι συπτωματα ειχατε?/???τι ηλικια εχει το παιδι???

κατι παρομοιο περασαμε δυο φορες σε ηλικια 6.5 και 23 μηνων.....αυτο με το κοσκινο....το περασαμε και εμεισ δις.....ευχομει το ΗΕΓ να μην δειξει τπτ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικά σας..

 

θα ήθελα κι εγω πααπάνω πληροφορίες...τί είναι το "ληθαργικό επισόδιο";ας μας περιγράψει κάποια μαμά που απάντησε και το πέρασε...

πως το αναγνωρίζουμε;πως το αντιμετωπίζουμε;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου μωρακι,δεν ξυπνουσε για να φαει.Ηταν σαν να κοιμοταν πολυ βαθεια.Οσο περνουσε η ωρα χειροτερευε,σε σημειο να το τσιμπαμε και να μην ανταποκρινεται.Ουτε τα ματια ανοιγε,ουτε απεσυρε το ακρο που πειραζαμε.Ευχομαι ολα να πανε καλα και να γυρισετε σπιτι σας γρηγορα!

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικο μου μωρακι,δεν ξυπνουσε για να φαει.Ηταν σαν να κοιμοταν πολυ βαθεια.Οσο περνουσε η ωρα χειροτερευε,σε σημειο να το τσιμπαμε και να μην ανταποκρινεται.Ουτε τα ματια ανοιγε,ουτε απεσυρε το ακρο που πειραζαμε.Ευχομαι ολα να πανε καλα και να γυρισετε σπιτι σας γρηγορα!

 

 

πόση ώρα κοιμόταν;και πόση ώρα προσπαθούσες να το ξυπνήσεις;

το μωρό μου είναι 53 ημ. σήμερα και κάτι τέτοια με αγχώνουν...είναι και το πρώτο και το ψάρωμα πάει φουλ!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον ανηψιό μου συνέβει αυτό, ήταν 62 ημερών και πιθανόν να προήλθε από μια τοξίνη που περιέχει πολλές φορές το μέλι. Του είχε δώσει λίγο στα χειλάκια η πεθερά της ως έθιμο λίγη ώρα πριν.

Ασχετα από αυτό, ελέγξατε υπογλυκαιμία;;;

Link to comment
Share on other sites

Το επεισοδιο το δικο μας ηταν κλιμακουμενο.Ενω λογω κολικων γκρινιαζε,ξαφνικα κοιμοταν με μεγαλη ευκολια.Λιγες ωρες μετα,τον κρατουσα αγκαλια,4 ωρες μετα απο το τελευταιο γευμα,δεν μπορουσα να τον ξυπνησω,ουτε με τσιμπημα.Πηγαμε αμεσως στο νοσοκομειο και καναμε εισαγωγη.Ξυπνησε για τα καλα οταν του εβαλαν φλεβοκαθετηρα και δεν ξαναεκανε,ευτυχως,τετοιο επεισοδιο.Βεβαια απο τοτε,οταν κοιμαται τον κοιταω και τρεμει η καρδια μου!Ειναι και το πρωτο και το απεκτησα μετα απο αποβολη και πολυ κοπο.

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει γλυκειά μου και εύχομαι να ήταν και το μοναδικό επεισόδιο σας..

Περαστικά και σε όλα τα μωράκια, μόλις έχετε νέα λέτε, ξέρετε καλά πως μία μητέρα νιώθει όσο τίποτα άλλο μια άλλη μητέρα...

Link to comment
Share on other sites

Το επεισοδιο το δικο μας ηταν κλιμακουμενο.Ενω λογω κολικων γκρινιαζε,ξαφνικα κοιμοταν με μεγαλη ευκολια.Λιγες ωρες μετα,τον κρατουσα αγκαλια,4 ωρες μετα απο το τελευταιο γευμα,δεν μπορουσα να τον ξυπνησω,ουτε με τσιμπημα.Πηγαμε αμεσως στο νοσοκομειο και καναμε εισαγωγη.Ξυπνησε για τα καλα οταν του εβαλαν φλεβοκαθετηρα και δεν ξαναεκανε,ευτυχως,τετοιο επεισοδιο.Βεβαια απο τοτε,οταν κοιμαται τον κοιταω και τρεμει η καρδια μου!Ειναι και το πρωτο και το απεκτησα μετα απο αποβολη και πολυ κοπο.

 

μου το είχε κάνει κι αυτό η δικιά μου και δεν το σπουδαιολόγησα αλλά τώρα με τρόμαξες...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια βγήκαμε σήμερα...

 

μας έκαναν εγκεφαλογράφημα και μας έδιωξαν...

 

η ιστορία έχει ως εξής.

 

μωρό 10,5 μηνών, τελειόμηνο χωρίς το παραμικρό ως τώρα θέμα.

 

είχε έναν ανύσηχο ύπνο το προηγούμενο βράδυ, ξύπνησε όμως μια χαρά.

 

στις 12 πήρε μια μικρή σιέστα, 20 λεπτά, ως συνήθως. ξύπνησε με γκρίνια. αντί να ρημάξει τον τόπο ως συνήθως άρχισε να γκρινιάζει και να πέφτει φέτα στο πάτωμα νωθρός και να θέλει να ξανακοιμηθεί. τον παίρνει ο ύπνος επι τόπου. τον βάζουμε στον καναπέ φέτα. αρχίσαμε να ανυσηχούμε, και λέμε θα τον ξυπνήσουμε, δεν είχε ξαναγίνει ποτέ κάτι τέτοιο. δεν ξυπνά με τίποτε. μας πήρε 5 λεπτά να τον ξυπνήσουμε, αλλά και που ξύπνησε, ήταν λίγο lost. μας κοιτούσε αλλα δεν μας έβλεπε. λάπατο για 3 ώρες...

 

δεν είχε πυρετό, δεν είχε τίποτε τέτοιο.

 

στο νοσοκομείο μας τα κάναν όλα.τοξικολογικά μήπως κατάπιε κάτι, κτλ κτλ

 

πριν το συμβάν και το επόμενο βράδυ έκανε μαύρα κακά. μου είπαν πως μπορεί να δείχνει αιμορραγία του άνω πεπτικου (γαστροραγία) αλλά το μωρό είχε επίσης φάει σπανάκι και παντζάρι... εγώ τους ενημέρωσα πρωί και δεν μπόρεσαν να τα αξιοποιήσουν για έλεγχο... αλήθεια δεν ήξερα οτι ήταν κάτι τόσο σημαντικό... μου βάλαν τις φωνές. ευτυχώς δεν ξανάκανε... του βάλαν ορό, τον κατατρύπησαν...

 

τώρα περιμένουμε να κάνουμε έλεγχο να δούμε.

 

σήμερα μας έκαναν το εγκεφαλογράφημα, και όλα ήταν φυσιολογικά. πάραυτα μας είπαν πως η υπνηλία και η ασυνειδισία είναι επίσης μορφή σπασμών και μας έδωσαν οδηγίες για το μέλλον. αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο, θα κάνουμε μαγνητική.

 

γενικά όμως δεν ήταν σίγουροι αν ήταν τελικά μορφή σπασμών, δεν ήταν σίγουροι για κάτι, πχ λένε οτι μπορεί απλλά να ήταν πολυ καταπονημένος από ίωση που είχε τελειώσει πριν δύο μέρες με πυρετό, και να ήθελε απλά να κοιμηθεί... μπορεί όμως και να ήταν ήπιοι σπασμοί...

 

παρακαλουθούμε λοιπόν και βλέπουμε...

 

και θα γράψω εδώ και για το νοσοκομείο, το Γενηματά, αν ήμουν στο διαβαλκανικό δεν νομίζω να ήταν καλύτερα. άψογοι όλοι, το νοσοκομείο ανακαινισμένο και πεντακκάθαρο, μας πήγαν με ειδικό βανάκι ασθενοφόρο δύο οικογένειες με συνοδό την γιατρό μας στο ιπποκράτειο στο κτήριο φωκά για εγκεφαλογράφημα, και εκεί άψογοι, καμιά σχέση με δημόσια νοσοκομεία που ήξερα μέχρι τώρα... μπαίνανε όλοι την ώρα να μας τσεκάρουν, όλοι, γιατροί νοσοκόμες ενημερωμένοι, δεν έχω λόγια...

 

τώρα να ψυχραιμήσουμε... έχουμε πάθει ένα πανικό, ξέρετε υστερία που η έλειψη ύπνου επιδεινώνει...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

έτσι περαστικά του να είναι όλα του στη ζωή!!

 

οι σπασμοί ας πούμε τι είδους σπασμοί μπορεί να ήταν σας είπαν;;π.χ. επιληψία;πυρετικοί αλλά ασυμπτωματικοί;

 

Απ'ότι κατάλαβα με τα πααδείγματα που έδωσες εσυ αλλά και οι άλλες μαμάδες ξεχωρίζουμε το ληθαργικό επεισόδιο απο τον απλό ύπνο μετά την επιμονή μας να ξυπνήσει το παιδί με διάφορους τρόπους κι εκείνο να μην αναταποκρίνεται;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

moon child, είχες μιλήσει με τον παιδίατρό σας, πριν ξεκινήσετε για νοσοκομείο; Του είχε φανεί κι εκείνου ανησυχητική η κατάσταση; Φυσικά, εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά έτσι όπως τα διάβασα στο προηγούμενο ποστ σου, δε μου έκανε κάτι τόσο παράξενο η αντίδραση του μωρού, ειδικά αν είχε περάσει ίωση με πυρετό τόσο πρόσφατα...περαστικά σας, πάντως, εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

σιδερενιο το μωρο σου moonchild και ολα τα αλλα μωρακια που διαβασα παραπανω!!!!

Οι φρεσκομανουλες ησυχαστε....δεν ειναι τοσο συχνα ολα αυτα. Και να συμβουν δεν σημαινει οτι εχον κατι παθολογικο

Να ειναι γερα ολα τους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε περασει ιωση με πυρετο,πιθανοτατα ειχε κανει μικροβιαιμια κι εκανε αυτη τη νωθροτητα.Το μπεμπακι μου δεν ειχε τιποτα,γιατι απο φοβο το θερμομετρουσα και τοτε καθε μερα!Την επομενη της εισαγωγης κι αφου δεν ηταν πλεον ληθαργικο,εκανε ενα μονο 37,9 και του ξεκινησαν ενδοφλεβια αντιβιωση,χωρις ωστοσο να βρεθει εστια λοιμωξης.Εγκεφαλογραφημα δεν καναμε,γιατι ειχε ταλαιπωρηθει τοσο πολυ ο μικρουλης μου με τσιμπηματα για παρακεντησεις,αιμοληψιες και φλεβοκαθετηρες,που αποφασισα μαζι με τον παιδιατρο να παμε σπιτι.Το παρακολουθουμε και καποια στιγμη θα το κανουμε.Λετε να πρεπει να το κανω πιο γρηγορα;

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε περασει ιωση με πυρετο,πιθανοτατα ειχε κανει μικροβιαιμια κι εκανε αυτη τη νωθροτητα.Το μπεμπακι μου δεν ειχε τιποτα,γιατι απο φοβο το θερμομετρουσα και τοτε καθε μερα!Την επομενη της εισαγωγης κι αφου δεν ηταν πλεον ληθαργικο,εκανε ενα μονο 37,9 και του ξεκινησαν ενδοφλεβια αντιβιωση,χωρις ωστοσο να βρεθει εστια λοιμωξης.Εγκεφαλογραφημα δεν καναμε,γιατι ειχε ταλαιπωρηθει τοσο πολυ ο μικρουλης μου με τσιμπηματα για παρακεντησεις,αιμοληψιες και φλεβοκαθετηρες,που αποφασισα μαζι με τον παιδιατρο να παμε σπιτι.Το παρακολουθουμε και καποια στιγμη θα το κανουμε.Λετε να πρεπει να το κανω πιο γρηγορα;

 

Το εγκεφαλογραφημα δεν ταλαιπωρεί το παιδί.το παιδί κοιμάται κατά τη διάρκεια του.το μόνο θέμα είναι να καταφέρει να κοιμηθεί την ώρα που είναι να το κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι δεν ταλαιπωρειται,αλλα θα επρεπε να μεινουμε κι αλλο βραδυ μεσα κι ηταν τετοια η ψυχικη κουραση μετα απο ολα αυτα που δε μειναμε.Εξαλλου,δεν το προτειναν κι οι εκει θεραποντες.Εγω ειχα λυσσαξει.

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...