Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

Όχι, όχι, δεν κατάλαβες.. ΟΥΤΕ κι εγώ τους έχω πει πως θα γεννήσω στο σπίτι (και δεν θα τους το πω πριν το κάνω!). Θα με τρελάνουν.... η μάνα μου θα με ζαλίσει... τώρα θέλω ηρεμία, ψυχραιμία, χαλάρωση και ενθάρρυνση (όχι δράμματα και σαχλαμάρες).

 

Τσακωνόμασταν με την μάνα μου γιατί της εξηγούσα τι δεν μου αρέσει στις κλινικές που επισκέφτηκα... παραπονιόμουν για την κατάσταση εδώ στα Χανιά (κι εδώ σε ξυρίζουν παρ' όλο που έχει σταματήσει αυτό στις περισσότερες χώρες του κόσμου, καθώς έχει αποδειχτεί πως το ξύρισμα δεν οφελεί πουθενά, μόνο αυξάνει τον κίνδυνο επιμόλυνσης!) Και το κλύσμα φυσικά, λίγοι το κάνουν πια στο εξωτερικό (παρά μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις). Το χειρότερό μου είναι η περινεοτομή (που ο γιατρός μου δεν την κάνει συνήθως ευτυχώς) αλλά στην μάνα μου το έκαναν και στου ΤΡΕΙΣ τοκετούς της! Τόσα λεφτά χρεώνουν... ένα κρεβάτι τοκετού δεν μπορούν να βάλουνε!!!;;;;;;; (και το τραπέζι/δέστρες έχει εκλύψει στις περισσότερες πολιτισμένες χώρες, ακόμη και στα δημόσια νοσοκομεία -πόσο μάλλον σε ακριβές ιδιωτικές κλινικές!).

 

ΤΥΧΑΙΑ τελείως πέταξε η μητέρα μου το σχόλιό της περί της "τρελής ξαδέρφης" και τους τοκετούς στο σπίτι.

 

Και τυχαία τελείως, η ξαδέρφη (που ως τώρα δεν είχα γνωρίσει ποτέ) μένει 10 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου!!!!!!

 

Μάλλον σε σωστό δρόμο βρίσκομαι και μεταφορικά !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι... δεν τολμας να πεις την αληθεια..θα σε ζαλισουν! και το μονο που χρειαζομαστε τωρα ειναι ηρεμια. Αντε νααρχισεις να δινεις εξηγησεις για κατι που ειναι δικαιωμα σου και επιλογη σου να κανεις. Κι εμενα οι γονεις μου ειναι και μορφωμενοι ανθρωποι αλλα οπως λεμε αυτοι μας μεγαλωσαν με νουτριτσια και αντιβιωσεις με το τσουβαλι...που να μιλησουμε για τοκετο στο σπιτι! Παντως ειμαι περιεργη να δω τι θα πουνε μολις το μαθουν (πρωτα να βγει γερο το παιδακι μου βεβαια). Ολα καλα μας ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,

 

να πω την αλήθεια τα λόγια αυτά δεν αξίζουν σε μένα αλλά στην γυναίκα μου. Χάρη σε αυτήν είμαι αυτός που είμαι. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι κωλόπαιδο ήμουν όταν με γνώρισε - με την καλή έννοια :). Επαναστάτης χωρίς αιτία μιλάμε!

 

Όμως μεγάλωσα μέσα από την σχέση μας, και αν η γυναίκα μου ήταν το σχολείο μου, τα παιδιά μου ήταν το Πανεπιστήμιο! Έχω γίνει άλλος άνθρωπος μέσα σε 5 χρόνια - με την καλή έννοια πάλι :)

 

Γι' αυτό, εσείς οι γυναίκες να τους εκπαιδεύετε τους άντρες σας. Είναι πολλά πράγματα που δεν ξέρουμε και το μεγαλύτερο από αυτά είναι οι σχέσεις. Δεν ξέρουμε να κάνουμε σχέσεις και δεν ξέρουμε πως να έχουμε συναισθήματα - ή μάλλον συναισθήματα έχουμε αλλά δεν ξέρουμε τι να κάνουμε με αυτά.

 

Είναι μέσα στην κουλτούρα μας ξέρετε, στον τρόπο που μεγαλώνουμε. Το βλέπω στο αγόρι μου, που παίζει με τα τρένα και τους δεινόσαυρους του, οι οποίοι συνέχεια μαλώνουν ή κάνουν κουνγκ φου. Από την άλλη μεριά, η κόρη μου παίζει με τα κουκλάκια της και τα καρότσια της. Τι μαθαίνει λοιπόν η κόρη μου; Να σχετίζεται με τα ζωάκια της και να φροντίζει τα μωράκια της. Τι μαθαίνει ο γιος μου; Να παλεύει, να κατορθώνει, να ανταγωνίζεται - κι όλα αυτά μόνος του!

 

Η μοναξιά είναι ο μεγαλύτερος εχθρός ενός άντρα. Και δυστυχώς βλέπω πολλούς στον κύκλο μου που δεν ξέρουν πως να εκφραστούν, πως να σχετιστούν, πως να επικοινωνούν. Όλη την ώρα ποδόσφαιρο, τεχνολογία, αμάξια. Κάθε συναίσθημα είναι μια άβολη στιγμή. και το βασίλειο του άντρα, όλο το σύνολο της ύπαρξης του, είναι η δουλειά.

 

Είναι τέτοια η ευτυχία να είσαι πατέρας που κάποιες φορές μου έρχεται να ουρλιάξω. Να πιάσω τον Κώστα, Πέτρο, Δήμο και να τον ταρακουνήσω, γιατί ζει στον γκρίζο, μουντό κόσμο των επαγγελματιών και χάνει τα ανοιξιάτικα λιβάδια των παιδιών του. Γυρνάει κουρασμένος το βράδυ από την δουλειά και αποφεύγει να δει τα παιδιά του, μπας και του ζητήσουν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο του.

 

Όμως, σε αυτή τη ζωή είσαι ότι κάνεις. Αν με τον διευθυντή σου ξυπνάς και με τις προβλέψεις πωλήσεων κοιμάσαι, τότε μια μέρα δεν θα έχεις τίποτα άλλο παρά τις εκτυπώσεις με τις μπάρες του excel. Και η ζωή περνάει πολύ γρήγορα παιδιά. Αν δεν δεθείς με τα παιδιά σου στα πρώτα τους χρόνια, πότε θα δεθείς; Στην εφηβεία, που δεν θα θέλουν να σε βλέπουν; Στα 18 τους που θα είσαι γι' αυτά ένα πορτοφόλι κι ένα ζευγάρι κλειδιών αυτοκινήτου;

 

Μπορεί οι πάνες και τα ξενύχτια να είναι δύσκολα, πίσω από αυτόν τον καταρράκτη όμως υπάρχει ένας επίγειος παράδεισος, ο μοναδικός επίγειος παράδεισος που εγώ έχω βρει σε αυτή την ζωή (εκτός του γάμου με την καλύτερη γυναίκα του κόσμου - συγνώμη κορίτσια :) ). όταν υποστηρίζεις μια ζωή τότε αγαπάς έμπρακτα. Κι όταν αγαπάς έμπρακτα η καρδιά σου ανοίγει και το μικρό στραβό χαμόγελο του ξινοψιψινούλη σου είναι η ωραιότερη αυγή του κόσμου.

 

Εσείς είσαστε μανάδες και τα ξέρετε όλα αυτά. Με πιάνει η καρδιά μου όμως όταν βλέπω πόσο λίγοι άντρες τα ξέρουν. Γι' αυτό, αν σας αρέσει η ευαισθησία μου, τότε πέσετε με τα μούτρα στην δουλειά! Εκπαιδεύστε τους! Ή, ακόμα καλύτερα, αφήστε τα παιδιά σας να τους εκπαιδεύουν. όταν εγώ τον πρώτο χρόνο φώναζα στην γυναίκα μου "τι κάνω τώρα;" μου έλεγε "βρες το" (με γλυκό τρόπο). Για εκείνη ήταν ένα ρίσκο. Μπορούσα να έσπαγα το κεφάλι του παιδιού. Μπορεί να το κοίμιζα με τα σκατά του. Ξέρετε όμως κάτι; Απέδωσε το σχέδιο της γυναίκας μου. ίσως και καμιά φορά να ξέχασα κανένα κακάκι, όμως το ίδιο το μωρό με ούρλιαξε τόσο πολύ που δεν το ξανάκανα. Και η γυναίκα μου μου έδωσε το χώρο και την ευκαιρία να δεθώ με τα παιδιά μου.

 

Σήμερα, τα παιδιά μου είναι μονάχα 5 και 4 κι όμως είμαστε δεμένοι μέχρι το μεδούλι των κοκκάλων μας. Εγώ πλέον πετάω στα 40000 πόδια και λειτουργώ τις μηχανές μου σε ρελαντί. Γιατί; Γιατί όλα μου τα προσωπικά θέματα τα έλυσα. Το θέμα του εγωισμού, το θέμα της υποστήριξης, το θέμα της σχέσης, το θέμα της επικοινωνίας.

 

Αυτό τι σημαίνει, ότι δεν έχω προβλήματα; Φυσικά και όχι. Έχω όπως και κάθε άλλος χριστιανός, δόξα τω Θεώ. Έχω όμως την απίστευτη πολυτέλεια να αντιμετωπίζω τα προβλήματα μου με γερές βάσεις. Γιατί ξέρω που στέκομαι. Ξέρω το ρόλο μου και τον έχω αποδεχθεί. Ξέρω ποιος είμαι και ξέρω τι θέλω από την ζωή μου και την οικογένεια μου. Έτσι, όταν το πρόβλημα εμφανίζεται εγώ δεν είμαι αδιάβαστος. Δεν ταλαντεύομαι. Δεν πάω μια αριστερά και μια δεξιά.

 

Κι όλα αυτά, χάρη σε μια καλή, υπομονετική και χαρισματική γυναίκα η οποία είναι διαφημιση για το φύλο σας.

 

Λυπάμαι για ένα ακόμα σεντόνι που έγραψα, όμως έχω καθαρά δυσκολία στο να συνοψίσω! :)

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παντως δε λυπόμαστε καθόλου για τα "σεντονια" σου:D! Καθε παραγραφος αξιζει να διαβαστει! Συνεχεια λέω στον αντρα μου να σε διαβαζει! Κριμα που ειμαστε μακρια και δεν μπορουμε να γνωριστούμε σα ζευγάρια:(. Να ειστε ετσι παντα ευτυχισμενοι και υγιεις!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο τωρα....που αφορα την ωμη πραγματικοτητα....

Ψαχνω αν δικαιουμαι επιδομα τοκετου με τη γεννα στο σπιτι και δε γνωριζει κανεις αρμοδιους να μου πει. Ακομη κι αυτοι ψαχνονται με τις αλλαγες που εχουν γινει! Εχει μηπως κανεις καποιο χρησιμο τηλεφωνο να μου δωσει; Εχω τηλεφωνησει στα γραφεια του ΟΠΑΔ στη μιση Ελλαδα, εστειλα και μέιλ στο birthchoices, πηρα τηλ και στην Ευτοκία... Εχω εκνευριστει με το κρατος που δεν ξερει να σου δωσει μια απαντηση σε κατι απλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κατι αλλο τωρα....που αφορα την ωμη πραγματικοτητα....

Ψαχνω αν δικαιουμαι επιδομα τοκετου με τη γεννα στο σπιτι και δε γνωριζει κανεις αρμοδιους να μου πει. Ακομη κι αυτοι ψαχνονται με τις αλλαγες που εχουν γινει! Εχει μηπως κανεις καποιο χρησιμο τηλεφωνο να μου δωσει; Εχω τηλεφωνησει στα γραφεια του ΟΠΑΔ στη μιση Ελλαδα, εστειλα και μέιλ στο birthchoices, πηρα τηλ και στην Ευτοκία... Εχω εκνευριστει με το κρατος που δεν ξερει να σου δωσει μια απαντηση σε κατι απλο!

 

Παντως οταν γεννησα εγω το ταμειο μου ηθελε βεβαιωση οτι γεννησα σε νοσοκομιο, με το φυλο και το βαρος του παιδιου (και επικυρωμενη απο το προξενιο γιατι γεννησα στο Βελγιο). Δεν τους ενδιεφερε το τιμολογιο

Link to comment
Share on other sites

Aurore,

 

εμείς το πήραμε το επίδομα, αν εννοείς το επίδομα του ΙΚΑ. Οι μαίες της Ευτοκίας μας έδωσαν ένα χαρτί το οποίο, αν θυμάμαι καλά, βεβαίωνε την γέννηση και το ΙΚΑ δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Μεχρι το τελος του 2011 οσους ρωτησα μου ειπαν οτι το πηραν. Τωρα ολοι μου ειπαν καλυτερα να βρω μια αποδειξη οτι γεννησα σε κλινικη γιατι η νομοθεσια δε λεει τιποτα για σπιτι, για να μην ρισκαρω να χασω τα χρηματα. Πολυ χαζο αυτο! Θα μας πουνε και που θα γεννησουμε; Δεν εχει λογικη! Αφου ειτε στο σπιτι, ειτε στο μαιευτηριο παλι θα πληρωσεις! Οπως και να χει θα τα δωσω τα χρηματα για τοκετο στο σπιτι. Δεν προκειται να αλλαξω ευκολα μια τοσο σημαντικη απόφαση!

Link to comment
Share on other sites

@ Melina22 :

 

 

Ακόμη πιο φαναστική η δική σου η ιστορία... ΠΟΛΥ δύσκολη η γέννα με το χεράκι να έρχετε μαζί με το κεφάλι (ΚΑΙ μεγάλο μωρό). Τα πήγατε περίφημα, κι εσύ και η φοβερές/τρομερές οι μαίες!!!!

 

Ειλικρινά σου μιλάω το πιο δύσκολο δεν ήταν η γέννα (αντίθετα η γέννα μου φάνηκε παιχνιδάκι, καμία σχέση με όσα άκουγα) αλλά η πορεία κ το άγχος ώσπου να φτάσουμε εκεί. Το σημείο δηλαδή στο οποίο βρίσκεσαι τώρα εσύ. Κ μάλιστα εσύ είσαι πολύ πιο τυχερή από εμένα γιατί έχεις από τώρα τον άντρα σου δίπλα σου. Εμένα άργησε να καταλάβει γιατί φοβόταν. Κ ενώ στο τέλος με στήριξε αφάνταστα, δυστυχώς ήρθα σε μεγάλη ρήξη με έναν άλλο άνθρωπο από την οικογένειά μου, γιατί θεώρησε την επιλογή του σπιτιού εγωιστική. Και αυτό για μένα ήταν πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο. Γενικότερα μου είναι δύσκολο το να με θεωρούν όλοι στον περίγυρο ως "την τρελή του χωριού" αλλά δυστυχώς θα το διαπιστώσεις κ εσύ αν γεννήσεις έτσι η πλειοψηφία σε κρίνει πολύ άσχημα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Τώρα προβλέπω να γίνεται το ίδιο με το θέμα του παιδιάτρου γιατί είμαι στη φάση των εμβολίων που ανέφερε ο Πάνος κ πάλι ψάχνομαι. Κ πάλι είναι δύσκολο γιατί είμαι μακριά από την Αθήνα αλλά πάλι κάποια άκρη θα βρω για να κάνω το καλύτερο δυνατό για το μωράκι μας που είναι μόλις τριών μηνών. Τώρα αντί για σωστό γιατρό ή μαίες ψάχνω για σωστό παιδίατρο...:rolleyes:

 

@ Melina22 :

 

Είδες που δεν χρειάζονται τόσο η περινεοτομές;;; Αν και συνήθως όταν έρχετε χεράκι μαζί, την κάνουν. Πρέπει να βοήθησε πολύ το λαδάκι με τις ζεστές κομπρέσες για να μην χρειαστείς. Τι ωραία να είσαι σε τόσο καλά χέρια (κι εσύ ΚΑΙ το παιδί).

 

Ζηλεύω...

 

 

 

 

Ναι το ζεστο λάδι βοήθησε πάρα πολύ το ένιωθα κ η ίδια. Ίσως βοήθησα κ εγώ γιατί ακολούθησα τις συμβουλές τους, δηλ δεν πήρα πολύ βάρος, κ τον τελευταίο μήνα έβαζα λαδάκι στο περίνεο που κ που. Θυμάμαι εκείνη την ώρα, όταν εξωθούσα, μια από τις μαίες είπε στις άλλες "πολύ καλό περίνεο". Μετά δεν το πίστευα ότι μου έκαναν μόνο 2 ράμματα κ ότι δεν πονούσα καθόλου το πρωί που ξύπνησα. Καθόμουν κανονικά κ ένιωθα απλά μια μικρή ευαισθησία λόγω της γέννας, τίποτα άλλο, τίποτα απολύτως. Η μαμά μου όταν με είδε να κάθομαι τόσο άνετα έκλαιγε από την χαρά της.

 

Ο γιατρός που είχα στην εγκυμοσύνη μου έλεγε ότι στις πρωτότοκες κόβει συνήθως κ μάλιστα με είχε φοβίσει γιατί μου είχε πει από τον όγδοο μήνα ότι το κεφάλι μάλλον είναι μεγάλο. Με το που πήγα στις μαίες αμέσως ηρέμησα γιατί μου είπαν πως το κεφάλι είναι τόσο ώστε να χωρά από την λεκάνη μου, η οποία είναι τέλεια. Και μου έλεγαν ότι σπάνια κάνουν περινεοτομή κ αναρωτιόμουν: Μα πως γίνεται κ όλοι σχεδόν οι γιατροί κόβουν ενώ αυτές οι μαίες όχι; Μου φαινόταν εντελώς παράλογο να εφαρμόζεται κάτι από την πλειοψηφία των γιατρών (που στο μυαλό μας είναι "θεοί")κ ένας μικρός σύλλογος μαιών να μην το κάνει. Κ όμως αποδείχτηκε πως είχαν δίκιο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το αποφάσισα (μαζί με τον άντρα μου), είναι λες και η ζωή η ίδια συνομωτεί για τον σκοπό αυτό!

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβη κ με μένα.!! :D

Έχουμε έναν φίλο με τον οποίο τα λέγαμε συχνά κ κάποια στιγμή εκεί που εγώ δεν ήξερα τι θα κάνω, μου πετάει στο άσχετο Α! η γυναίκα του ξαδέρφου μου γέννησε έτσι, δηλ στο σπίτι. Λες κ δεν έτρεχε τίποτα...:roll::-D Δεν το λες τόσον καιρό άνθρωπε μου του λέω;;; Κατευθείαν τηλέφωνο κ μιλήσαμε με την κοπέλα κ με βοήθησε πάρα πολύ. Μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχα τίποτα χειροπιαστό μόνο απόψεις άγνωστων ανθρώπων στο φόρουμ με τους οποίους ένιωθα να επικοινωνώ πολύ, αλλά ταυτόχρονα δεν τους γνώριζα καθόλου κ ένιωθα λίγο κάπως.

 

Όταν πήγα για πρώτη φορά στην ευτοκία ήμουν ήδη 4 μηνών κ πήγα Αθήνα για βόλτα, για πολύ λίγο. Εκεί που το έψαχνα στο νετ, ήταν Σάββατο, λέω στον άντρα μου: Δεν πάμε να δούμε; Δεν ξέραμε καν τι σόι πράγμα ήταν η ευτοκία. Εγώ ήμουν πολύ επιφυλακτική γιατί δεν ήξερα τίποτα. Φέυγουμε τελευταία στιγμή γιατί έκλειναν σε μισή ώρα κ προς απογοήτευσή μας ήταν κλειστά. Την Δευτέρα θα ταξιδεύαμε πίσω οπότε δεν είχαμε άλλη ευκαιρία να τους δούμε. Κάτσαμε λίγο απέξω κ εμφανίζεται ένας κύριος απ' το πουθενά κ μας λέει τι θέλετε; Του είπαμε κ λέει περιμένετε λίγο η γυναίκα μου έχει το τηλ της ελευθερίας. Κ μετά από λίγο βλέπουμε την Ελευθερία να έρχεται. :D

 

 

Εγώ θα έλεγα ότι η μεγάλη επιθυμία κ η προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση έχει ως αποτέλεσμα να εκμεταλλευόμαστε κάθε τι ακόμα κ το παραμικρό κ μοιάζει λες κ πράγματι όλα συνομωτούν προς τα εκεί...:D;)

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν θελεις κατι πολυ , το καταφερνεις! Συγχαρητηρια που τα κατάφερες! Κι εμένα ο συζυγος ηταν πολυ επιφυλακτικός ως και αρνητικος στην αρχη, αλλα στο τελος επειδη ειδε οτι το ήθελα πολυ, στηριξε την απόφασή μου!

Τωρα, οσο για τον περίγυρο, οσο πλησιαζουν οι μερες σκεφτομαι το κραξιμο που θα φαω και λεω "οχι παλι θεε μου!". Στο πρωτο μου παιδακι τα ακουγα για το θηλασμο, τωρα θα τα ακουσω γι'αυτο... Ελπιζω αυτο που λενε οτι η γυναικα αισθανεται πολυ περηφανη γι'αυτο που καταφερε, να ισχυει και να μη με νοιαξουν τα σχολια. Ειμαι ανθρωπος με πεισμα, αλλα μπορω να πω πως ακομη δεν εμαθα να μη με νοιαζουν τα σχολια. Ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελεις κατι πολυ , το καταφερνεις! Συγχαρητηρια που τα κατάφερες! Κι εμένα ο συζυγος ηταν πολυ επιφυλακτικός ως και αρνητικος στην αρχη, αλλα στο τελος επειδη ειδε οτι το ήθελα πολυ, στηριξε την απόφασή μου.

Έτσι είναι. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν νιώθεις ότι δέθηκες ακόμα περισσότερο μαζί του μετά από αυτό; Εγώ τον λάτρεψα για ακόμα μια φορά. Γιατί θέλει πολλά κότσια να στηρίξεις κάποιον κ να τον εμπιστευτείς όταν εσύ διαφωνείς. Και όταν ζεις κ το μεγαλείο της γέννησης μαζί με τον άντρα σου είναι μαγικό...Κ ο ίδιος δεν το πίστευε ότι η γέννα είναι κάτι τόσο όμορφο κ"αθόρυβο" επηρεασμένος όπως όλοι από την τηλεόραση.

Τωρα, οσο για τον περίγυρο, οσο πλησιαζουν οι μερες σκεφτομαι το κραξιμο που θα φαω και λεω "οχι παλι θεε μου!". Στο πρωτο μου παιδακι τα ακουγα για το θηλασμο, τωρα θα τα ακουσω γι'αυτο... Ελπιζω αυτο που λενε οτι η γυναικα αισθανεται πολυ περηφανη γι'αυτο που καταφερε, να ισχυει και να μη με νοιαξουν τα σχολια. Ειμαι ανθρωπος με πεισμα, αλλα μπορω να πω πως ακομη δεν εμαθα να μη με νοιαζουν τα σχολια. Ειδωμεν!

 

 

Για τον θηλασμό γιατί σε κράζανε; Τουλάχιστον είσαι ψημένη...:D;-)

Εμένα με στενοχωρεί που δεν μπορούν να δουν την ομορφιά όλου αυτού κ λιγότερο το ότι με κρίνουν αρνητικά. Θα θελα όλα τα παιδιά του κόσμου να γεννιόντουσαν έτσι...(όχι σπίτι γιατί για το σπίτι χρειάζονται κ προυποθέσεις αλλά με συνθήκες παρόμοιες)

 

 

Όχι μόνο αισθάνεσαι περήφανη αλλά κ πολύ δυνατή! Θα το δεις. Μετά από αυτό εγώ τουλάχιστον, νιώθω ότι μπορώ να καταφέρω τα πάντα!:oops::D Κ δεν εννοώ επειδή γέννησα χωρίς φάρμακα (σίγουρα έπαιξε ρόλο κ αυτό στο να βιώσω με τόση ικανοποίηση τη γέννα μου), αλλά κυρίως νιώθω δυνατή που δεν φοβήθηκα κ που αντιμετώπισα όλα τα εμπόδια ώσπου να τα καταφέρω να έχω τη γέννα αυτή. Κ δεν ήταν λίγα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα, παίρνω πολύ κουραγιο από τη δική σου εμπειρια και σ'ευχαριστω γι'αυτό! Δυσκολίες όντως υπαρχουν αρκετούτσικες και κυρίως για τα διαδικαστικα.ποιος θα υπογραψει τη δηλωση γεννησης, ποιος θα κοψει απόδειξη (αφου η γιατρός εχει αναρρωτικη αδεια και θα βοηθησει απλα με την παρουσία της και οι μαιες δεν μπορουν γιατι δουλευουν στο δημοσιο).Και κυρίως αν μενεις επαρχια με το ζορι βρισκεις καποιον που να αναλαμβανει κατι τετοιο, αλλα αν θελεις κατι όλα γίνονται;).

 

Με το θηλασμο κυριως τα πεθερικα μου μου λεγανε οτι αφηνω νηστικο το παιδι, οτι το αρρωστησαμε γιατι τα κακακια του θηλασμου εμοιαζαν με διαρροια και γενικως το αχγος τους ηταν ποτε θα σταματησω να ταλαιπωρουμαι και να ταλαιπωρω και το παιδι.Αστα!μεγαλη συζητηση!

Link to comment
Share on other sites

κατι άλλο... απο εσας που γεννησατε φυσικα εφάρμοσε καμια τη μεθοδοτων αναπνοών του Λεμπουαγιε; Διαβαζω το βιβλίο του και λεει οτι οσες εφαρμοσαν με ακριβεια τις ανασες, καταφεραν και πέρασαν τον πονο αλοβητες!

Link to comment
Share on other sites

κατι άλλο... απο εσας που γεννησατε φυσικα εφάρμοσε καμια τη μεθοδοτων αναπνοών του Λεμπουαγιε; Διαβαζω το βιβλίο του και λεει οτι οσες εφαρμοσαν με ακριβεια τις ανασες, καταφεραν και πέρασαν τον πονο αλοβητες!

 

Ενδιαφέρον ακούγεται, και όποιος γνωρίζει, ποια ακριβώς η διαφορά με τις αντίστοιχες αναπνοές Lamaze;

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες,

 

είμαι πολύ χαρούμενη που διαβάζω πως πολλές γυναίκες έχουν γεννήσει στο σπίτι τους. Είναι μια απόφαση που δίνει μεγάλο νόημα στον τοκετό. Είμαι της ίδιας άποψης. Θέλω να μάθω όσο γίνεται περισσότερα για αυτό το θέμα. Υπάρχει κάποια/ος που έχει πληροφορίες για τοκετό στο σπίτι στη Θεσσαλονίκη? Γνωρίζετε που μπορώ να απευθυνθώ ?

Link to comment
Share on other sites

Mommu, οι αναπνοες του Λεμπουαγιε έίναι περισοτερο εναρμονισμένες με τη φυσικη- κανονικη αναπνοη. Μπορεις αν θελεις να παρεις το βιβλιο του "φυσικός τοκετος των εκδόσεων "ρέω". Εκει τις περιγραφει αναλυτικα.

 

Αlex-vas, μπορεις να μπεις στο http://www.birthchoices.gr. Εχεις ενα μέιλ επικοινωνιας. Eiναι το σιτε τριών μαιών στη Θεσσαλονίκη που ασχολούνται με τον τοκετο στο σπίτι-φυσικο τοκετο. Η μια μαλιστα είναι κουμπαρα της Πατσούρου (παιδιατρου) η οποια γεννησε τα διδυμά της στο σπιτι (απ'οτι πληροφορηθηκα).

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Aurore. Μόλις έστειλα mail με όλες τις απορίες μου, ελπίζω να πάρω απάντηση άμεσα και να αποφασίσω τι ακριβώς θα ήθελα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά, τα νεα για μενα ειναι μαλλον δυσαρεστα... Εκει που τα ειχαμε κανονισει ολα για το σπιτι, προεκυψε προβλημα με τη μαια και 90% θα γενησω νοσοκομειο. Μ'αρεσει που διαβαζα και βιβλια του Λεμπουαγιε και προετοιμαστηκα για εναν ηρεμο τοκετο και τωρα θα παω στο σφαγειο:(. Νιωθω τεραστια απογοητευση και με τετοια ψυχολογια στο παρα 5 πριν τον τοκετο θα ειμαι χειροτερα απ'οτι πριν κανονισω για το σπιτι. Γενικα ειμαι αισιόδοξος ανθρωπος και πεισματαρα αλλα αυτο της τελευταιας στιγμης ηταν σαν χτυπημα κατω απο τη ζωνη

Ηθελα καπου να πω τον πονο μου και νομιζω εσεις θα με καταλαβετε. Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να σε καταλάβει περισσότερο από εμένα. Κ εγώ αντιμετώπισα τελευταία στιγμή κάποιες αντιξοότητες όχι όμως λόγω μαιών, κ παραλίγο να πάω νοσοκομείο ενώ είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για σπίτι. Ξέρω ακριβώς πως είναι. Προσπάθησε να εξασφαλίσεις έστω κ στο νοσοκομείο κάποια πράγματα με τους ανθρώπους που θα είναι δίπλα σου. Αν τα έχεις κανονίσει εκ των προτέρων μπορείς να έχεις μια καλή εμπειρία κ ας είσαι στο νοσοκομείο. Μπορείς να αναφέρεις το πρόβλημα μήπως κ υπάρχει κάποια λύση;

 

Για τις αναπνοές τώρα.

Είχα διαβάσει κ εγώ το φυσικός τοκετός του Λεμπουαγιέ κ είχα κάνει ελάχιστη εξάσκηση στην ευτοκία. Την ώρα της γέννας μου βγήκαν τόσο φυσικά οι αναπνοές που δεν το πίστευα. Αρχικά απλές αναπνοές χωρίς ήχο κ στη συνέχεια με ήχο. Έτσι μου βγήκε. Κ πράγματι με βοηθούσε πάρα πολύ. Επίσης με βοήθησε το ότι δεν ένιωθα φόβο κ δεν ήμουν σφιγμένη. Προσπαθούσα να μην αντιστέκομαι, αφηνα το σώμα μου όσο χαλαρό γινόταν(Και το πρόσωπο κ το στόμα χαλαρό) κ είχα στο μυαλό μου την εικόνα του μωρού που κατεβαίνει.Θυμόμουν που μας είχαν πει ότι όταν το στόμα είναι χαλαρό βοηθά στο να "ανοιχτούμε". Θα το καταλάβεις αν κάνεις το αντίθετο. Δηλαδή αν κλείσεις σφιχτά το στόμα θα δεις ότι "μαγκώνεις" κάπως.

Με αυτόν τον τρόπο όλα πήγαν πολύ καλά.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μελινα22, σ'ευχαριστώ πολύ για τη συμπαρασταση! Το προβλημα ειναι οτι η γιατρος που θα ηταν παρουσα ειναι σε αναρρωτικη αδεια και εχει ενδοιασμους για το αν ειναι ηθικο το να ασκησει τη μαιευτικη ενω ειναι σε αδεια. Η μαια επισης που τη συνοδευει δεν θα ερθει αν δεν ερθει η γιατρος.

Μετα, βρηκα μαιες απο Θεσ/νικη που ασχολουνται με τοκετο στο σπιτι αλλα τα 2000 ευρω που απαιτουνται ειναι για μενα απαγορευτικα.

Εχτες παρακαλεσα για τελευταια φορα τη γιατρο και ειπε οτι θα το σκεφτοταν ως χθες το βραδυ. Δε μου τηλεφωνησε ομως ακομη και νομιζω πως η απαντηση θα ειναι αρνητικη. Θα σου γραψω οταν μου απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

Μελινα22, σ'ευχαριστώ πολύ για τη συμπαρασταση! Το προβλημα ειναι οτι η γιατρος που θα ηταν παρουσα ειναι σε αναρρωτικη αδεια και εχει ενδοιασμους για το αν ειναι ηθικο το να ασκησει τη μαιευτικη ενω ειναι σε αδεια. Η μαια επισης που τη συνοδευει δεν θα ερθει αν δεν ερθει η γιατρος.

Μετα, βρηκα μαιες απο Θεσ/νικη που ασχολουνται με τοκετο στο σπιτι αλλα τα 2000 ευρω που απαιτουνται ειναι για μενα απαγορευτικα.

Εχτες παρακαλεσα για τελευταια φορα τη γιατρο και ειπε οτι θα το σκεφτοταν ως χθες το βραδυ. Δε μου τηλεφωνησε ομως ακομη και νομιζω πως η απαντηση θα ειναι αρνητικη. Θα σου γραψω οταν μου απαντησει...

 

2000 ???????????????????????? Πες μου οτι κάνεις πλάκα? Πες μου πως κάτι δε κατάλαβα καλά!!!! Το ποσό αυτό τι αφορά???????? Τον τοκετό στο σπίτι με μαία και γυναικολόγο???????????

Link to comment
Share on other sites

Alex-vas, μην τρομαζεις... τα2000 ειναι για 3 μαιες οι οποιες το εχουν συμφωνημενο να ειναι 3 (η δουλεια γινεται και με 2 ή με 1 κι εναν γυναικολογο) και συμπεριλαμβανει και 2 μετακινησεις απο Θεσ/νικη- Ξανθη. Σε μια νορμαλ περιπτωση σου βγαινει γυρω στα1000 πανω κατω. Αυτη ειναι βεβαια δικη μου εκτιμηση. Αν το αποφασισεις, θα βρεις την ακρη... By the way, εισαι εγκυούλα;

 

Για το θεμα μου τωρα... ειμαι χαρουμενη! Η γιατρος μου ειπε οκ με ενα μικρο ενδεχομενο κατι να προκυψει με την υγεια της και να μην μπορεσει. Σ'αυτην την περιπτωση παω νοσοκομειο αλλα ετσι οπως το βλεπω δε νομιζω να ειμαι τόσο γκαντεμω και να συμβει κατι!

Link to comment
Share on other sites

Aurore βρίσκομαι στην προσπάθεια εδώ και 4 μήνες. Θέλω να ελπίζω πως θα έρθει σύντομα. Ψάχνω οτι αφορά το θέμα εγκυμοσύνης και τοκετού γιατί θέλω να είμαι ενημερωμένη για τα πάντα από πριν και να επιλέξω οτι θέλω. Μένω στη Θεσσαλονίκη και έχω στείλει mail στο http://www.birthchoises.gr όπως μου υπέδειξες αλλά ακόμη δεν ήρθαν σε επαφή μαζί μου.

Το κόστος που έχεις γράψει μου φαίνεται ιδιαίτερα ανεβασμένο. Θα περιμένω την απάντηση τους για να έχω μια πιο σφαιρική εικόνα όχι μόνο για τις τιμές αλλά και για όλες τις ερωτήσεις που τους έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...