Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

για ποσων μηνων μιλαμε? για να χρειαζεται ισως νερο σημαινει οτι τρωει στερεες,αρα ειναι μεγαλυτερο των 6 μηνων,αρα μπορεις σιγα σιγα να δοκιμασεις ποτηρακι,εκπαιδευτικο ειχα δοκιμασει εγω,αλλα περασαμε γρηγορα στο κανονικο. Πολυ πιο μεγαλη της εδωσα καλαμακι,παντως επινε ανετα απο το κανονικο ποτηρι μολις το συνηθισε λιγο. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω πότε μπορούμε να δώσουμε κρόκο αυγού. Ο παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω αν θέλω να της δίνω από λίγο.

Επίσης μου είπε πως μπορούμε πια να δώσουμε και γιαόυρτάκι. Ποια είναι η γνώμη σας? Τον κρόκο πώς τον δίνουμε? Και τι γιαουρτάκι?

.png
Link to comment
Share on other sites

Αυγό οπωσδήποτε μετά τον 1ο χρόνο.

Για το γιαουρτάκι τώρα δε θυμάμαι σε ποιο μήνα μπαίνει, αλλά το δυνατό λιγότερο επεξεργασμένο, δηλαδή όχι όλα αυτά που λένε για μωρά, με μπισκότο, κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της πήρα από το κατάστημα βιολογικών κάτι ειδικά μπισκοτάκια (λέγονται Organic Teething Biscuits της Babynat) και τρώει από ένα καμμιά φορά (πιο πολύ της αρέσει η διαδικασία).

 

Κάπου διάβασα για μια παρτίδα γάλατα Babynat που βρέθηκαν ακατάλληλα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας σε περίπτωση που δεν το έχετε δει (ntinake,κάνε μια αναζήτηση στο google με "babynat".Δεν ξέρω βέβαια για τα μπισκοτάκια αυτά,αλλά της ίδιας εταιρίας είναι ,ας φυλάμε τα ρούχα μας....)

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυγό οπωσδήποτε μετά τον 1ο χρόνο.

Για το γιαουρτάκι τώρα δε θυμάμαι σε ποιο μήνα μπαίνει, αλλά το δυνατό λιγότερο επεξεργασμένο, δηλαδή όχι όλα αυτά που λένε για μωρά, με μπισκότο, κτλ.

 

δεν ξερω αν ειναι σωστο ή όχι,εγώ άρχισα να δινω απο τον ογδοο μηνα κατσικισιο γιαουρτι και το ετρωγε με μεγαλο ενθουσιασμο.

Link to comment
Share on other sites

αυγο επισης εδωσα λιγο νωριτερα απο τον χρονο αλλα δε θυμαμαι ποτε ακριβως. Τρελαινοταν ομως-και τρελαινεται- κι ετσι,αυγο,γιαουρτι και τραχανας μου "ελυσαν" τα χερια για τις ωρες που επρεπε να λειπω για τη δουλεια,περα απο τα φρουτα φυσικα και το κρεας με τα λαχανικα.

 

τον κροκο νομιζω πως ο γιατρος ελεγε βρασμενο για 5 λεπτα. Σε αυτο ξερω πως υπαρχουν πολλες αποψεις. Μετα με το κουταλακι σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Lst, για το ασπράδι μου είπε οπωσδήποτε μετά τον χρόνο, αυτό είναι το αλλεργιογόνο μέρος του αυγού.

Manina, κι εγώ κατσικίσιο σκεφτόμουν να της δώσω, αλλά πού θα το βρω? Έχεις υπόψη ποια εταιρεία τα βγάζει?

Θα ήθελα να της δίνω λίγο γιαουρτάκι, γιατί το απόγευμα όλο και κάτι θέλει να μασουλάει και δεν έχει φάει καθόλου κρέμες του εμπορίου, τις οποίες θέλω να αποφύγω κι από δω και πέρα. Γι'αυτό ο (πολύ καλός μας) παιδίατρος μου σύστησε, κατόπιν δικής μου ερώτησης, τον κρόκο του αυγού και το γιαουρτάκι, εννοείται όχι τα επεξεργασμένα, με απέτρεψε εξαρχής (σας λέω είναι πολύ ξηγημένος!).

.png
Link to comment
Share on other sites

Manina, κι εγώ κατσικίσιο σκεφτόμουν να της δώσω, αλλά πού θα το βρω? Έχεις υπόψη ποια εταιρεία τα βγάζει?

!).

 

 

επαιρνα παντα τους πρωτους μηνες το Βερο Κρητικο,το βρισκω στα ΑΒ Βασιλοπουλος.

 

 

βεβαια μετα εφαγε και προβειο και καποια στιγμη που δεν υπηρχε τιποτε αλλο,δοκιμασε και αγελαδινο. Τωρα της αρεσουν ολα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια εμενα αβγο μου ειπε να αρχισουμε τωρα. 2 φορες την εβδομαδα λιγο πριν το φρουτο. να δωσω 2-3 φορες μονο κροκο και μετα και ασπραδι. ειναι νωρις δηλαδη?

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες και μπαμπάδες.

Το μπεμπόνι μου είναι 8,5 μηνών και δεν ξέρω πόσα γεύματα πρέπει να κάνει την ημέρα. Αυτή την βδομάδα κάθισα και σημείωσα το πρόγραμμα της και κατάλαβα ότι την ημέρα τρώει κάθε 2-3 ώρες αλλά μερικούς θηλασμούς τους δίνω χωρίς να το ζητάει, μήπως έτσι τις κάνω κάποιο κακό ???

Ένα ενδεικτικό πρόγραμμα της…

7 θηλασμός

9 θηλασμός

11 φρουτόκρεμα (200ml περίπου) & θηλασμός

2 μεσημεριανό (250ml περίπου) & θηλασμός

5 θηλασμός

7 θηλασμός

9 θηλασμός και τέλος κατά της

1 θηλασμός.

 

Τους θηλασμούς στης 1 το βράδυ και στις 7 το απόγευμα δεν τους ζητάει, απλά την βάζω στο στήθος, τρώει όμως κανονικά !

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες και μπαμπάδες.

Το μπεμπόνι μου είναι 8,5 μηνών και δεν ξέρω πόσα γεύματα πρέπει να κάνει την ημέρα. Αυτή την βδομάδα κάθισα και σημείωσα το πρόγραμμα της και κατάλαβα ότι την ημέρα τρώει κάθε 2-3 ώρες αλλά μερικούς θηλασμούς τους δίνω χωρίς να το ζητάει, μήπως έτσι τις κάνω κάποιο κακό ???

 

 

Όχι, κάνεις ακριβώς αυτό που ενδείκνυται!

Αν περιμένεις να ζητήσει το μωρό και το μωρό για κάποιο λόγο (πχ είναι πολύ απασχολημένα σε αυτή την ηλικία) δεν ζητάει, τότε χάνει γεύματα, σταδιακά μειώνεται η παραγωγή, το μωρό μπορεί να χάσει το ενδιαφέρον για το στήθος. Το σύστημα "δεν αρνούμαι-δεν προσφέρω" είναι τεχνική αποθηλασμού, στην οποία άλλα παιδιά ανταποκρίνονται γρήγορα, άλλα καθόλου.

Ωστόσο, καθώς μεγαλώνει το μωρό και βλέπεις μια σταθερή ανάπτυξη και είσαι ικανοποιημένη, μπορείς και να χαλαρώνεις. Εγώ χαλάρωσα αρκετά, όταν βεβαιώθηκα ότι η κόρη μου θα ζητήσει, ακόμη κι αν δεν προσφέρω. Επίσης, μπορεί να αρνείται, όσο κι αν προσφέρω! Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάζει κι από βδομάδα σε βδομάδα, οπότε και υπενθυμίζω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης απορια: Θελω πολυ να παω στην ημεριδα θηλασμου στο Αττικο νοσοκομειο καθως επισης και στη συγκεντρωση της la leche την αλλη εβδομαδα. Ο μπεμπης τρωει εδω και 3 μερες φρουτα. Πώς θα γινει να μη χασει το γευμα του? Πειραζει αν αντι για το πρωι φαει το απογευμα? Μπορω να εχω μαζι μου σε ψυγειο το φρουτα αλεσμενα? (χλωμο μου φαινεται) Πειραζει να μη φαει στερεη 2 μερες? Εσεις πώς τα καταφερνετε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάνουμε πολλές και πολύωρες εξόδους, πάντα κουβαλάμε μαζί μας και τη φρουτόκρεμα και την κρεατοχορτόσουπα όταν βγαίνουμε έξω.

Δεν είναι τίποτα, σε ένα μικρό μπιμπερό ή ταπεράκι, χωράνε άνετα τα φρουτάκια που είναι να φάει σε αυτή τη φάση. Και μια σαλιάρα! Απλά θα τα αλέσεις λίγο πριν φύγεις. Άλλωστε τώρα δεν είναι καλοκαίρι να σε τρομαζουν οι υψηλές θερμοκρασίες.

Εμείς στην ημερίδα στο αττικό, θα κουβαλάμε και φρουτόκρεμα και κρεατοχορτόσουπα! Και πολλές άλλες μανούλες φαντάζομαι!

Αν θες να αποφύγεις τελείως το κουβάλημα, απλά θα πιει γαλατάκι! Είστε ακόμα στην αρχή και δεν θα σας χαλάσει τη σειρα με μια μέρα!

Καλά να περάσετε!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάρι και αυγό μας είπε στο χρόνο γιατί είναι αλλεργιογόνα... Στον πρώτο μου γιο που είχαμε άλλο παιδίατρο μας είχε αρχίσει αυγό (κροκό) 10 μηνών και ψάρι πάλι στο χρόνο λόγω αλλεργίας του πατέρα του στο ψάρι...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, σήμερα διάβασα σε ένα βιβλίο ότι μπορεί κάποιος από τον 10ο μήνα να δίνει κρόκο αυγού. Αλλά το ασπράδι καλό είναι να μην το δώσουμε πριν το χρόνο γιατί η αλβουμίνη που περιέχει είναι πολύ αλλεργιογόνος ουσία. Ξέρει κάποια αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, σήμερα διάβασα σε ένα βιβλίο ότι μπορεί κάποιος από τον 10ο μήνα να δίνει κρόκο αυγού. Αλλά το ασπράδι καλό είναι να μην το δώσουμε πριν το χρόνο γιατί η αλβουμίνη που περιέχει είναι πολύ αλλεργιογόνος ουσία. Ξέρει κάποια αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Στα παιδιά που έχουν προδιάθεση ή έχουν εκδηλώσει άλλες αλλεργίες, το αυγό περιμένει μέχρι τα δυο χρόνια.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε νικακιλ για πες,αληθεια τα ταιζεις εξω;η φρουτοκρεμα δε χαλαει; :roll: εγω οταν την κανω εδω στο σπιτι,μετα απο λιγη ωρα καπως αλλαζει η γευση και γινονται πολυ γλυκα θα το λεγα...

επισης μια αλλη ερωτηση,πως καταφερνεις και τα ταιζεις εξω;ειναι γενικα καλοφαγα μωρα;γιατι εμεις για να φαμε,βαζουε ρουχα με λεκεδες,που ειναι για φαγητο,και γενικα γινομαστε και εμεις και το γυρω περιβαλλον,χαλια...για πες πως τα καταφερνεις;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Θηλαζουμε αποκλειστικά και ενώ 6 μήνες τώρα όταν τον άφηνα στην μαμά μου έπινε αποψυγμένο γάλα τώρα δεν θέλει να το βλέπει. Δοκίμασα και φρεσκοαντλημένο, δοκίμασα με ποτηράκι, ακόμα και με κουταλάκι δεν το θέλει. Σας έχει συμβεί? Οπότε όταν τον αφήνω θα του δίνει η μαμά μου μόνο στερεές και καθόλου γάλα?? Όταν γυρίζω θηλάζει κανονικά και πολύ. Τι λέτε να κάνω, καμιά ιδέα?

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Θηλαζουμε αποκλειστικά και ενώ 6 μήνες τώρα όταν τον άφηνα στην μαμά μου έπινε αποψυγμένο γάλα τώρα δεν θέλει να το βλέπει. Δοκίμασα και φρεσκοαντλημένο, δοκίμασα με ποτηράκι, ακόμα και με κουταλάκι δεν το θέλει. Σας έχει συμβεί? Οπότε όταν τον αφήνω θα του δίνει η μαμά μου μόνο στερεές και καθόλου γάλα?? Όταν γυρίζω θηλάζει κανονικά και πολύ. Τι λέτε να κάνω, καμιά ιδέα?

 

Μου φαίνεται ότι το μωρό σου αποφάσισε :cool:

Αν δοκίμασες όλους τους τρόπους, σημαίνει ότι δεν έχει και πολλά να κάνεις. Το μωρό θα τρώει στερεές και θα περιμένει να γυρίσεις. Η μόνη περίπτωση που σκέφτομαι είναι αν χρησιμοποιείς το αντλημένο γάλα σε κρέμες αλλά δεν θα το πρότεινα. Το μόνο που προτείνω είναι να προσφέρεις συχνά, όταν είστε μαζί και να μην περιμένεις να προσφέρεις μόνο όταν ζητάει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...