Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Θα ηθελα να σας ρωτησω κι εγω κατι. Πλησιαζει ο καιρος να ξεκινησει ο μικρουλης μου να τρωει φρουτα. Οι αποριες μου ειναι οι εξης: Τα φρουτα τα ξεφλουδιζουμε πριν τα αλεσουμε? Αν δεν τα ξεφλουδιζουμε, πώς τα πλενουμε? Με σκετο νερο? Με πρασινο σαπουνι ισως? Ξερω οτι οι περισσοτερες βιταμινες βρισκονται στη φλουδα του φρουτου, εμαθα απο εδω επισης οτι στην αρχη και αφου θηλαζει δεν τρωει τοσο για να τραφει οσο για να μαθει, αρα ισως να μην ειναι μεγαλης αξιας αυτες οι πρωτες μπουκιες.

Εσεις τι κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

παρομοια φαση αρνησης θηλασμου περασαμε κι εμεις πριν κανα διμηνο αν θυμαμαι καλα. τοτε ειχε αρχισει να τρωει καλουτσικα τη φρουτοκρεμα και τη σουπα το μεσημερι και αρνιοταν πεισματικα το στηθος. για καποιο διαστημα (μικρο ευτυχως) θηλαζε μονο λιγο το πρωι, πολυ το βραδυ και 2 φορες τη νυχτα. συνηθως ομως οχι πανω απο 2-3 λεπτα.

 

μετα περασαμε στην αντιθετη φαση.... μονο θηλασμος και καθολου σχεδον στερεες.ηθελε ολη μερα και ολη νυχτα να θηλαζει και τιποτα αλλο.

 

εεε, και ξαφνικα εδω και κανα 10ημερο τρωει τα παντα. θηλαζει πολλες φορες την ημερα, πριν και μετα τα γευματα, επισης 2-3 φορες τη νυχτα και τις στερεες θελει να τις τρωει μονο κομματακια, αλεσμενα με τιποτα, αναγουλιαζει.

 

αυτο που θελω να πω ειναι οτι νομιζω πως τα παιδια περνανε διαφορες φασεις και εμεις πρεπει απλα να τα ακολουθουμε. να μην αγχωνομαστε, να μην τα πιεζουμε, αυτα μας οδηγουν. και το λεω αυτο εγω που στην αρχη συνεχως αγχωνομουν οτι δεν τρωει καλα, οτι δε θηλαζει καλα, οτι δεν παιρνει βαρος και ολα αυτα.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα απ'αυτά που λες οτι κάνει η μικρούλα το βράδυ, για ίωση μου ακούγεται. Αν είναι βουλωμένη η μυτούλα της, δε μπορεί να θηλάσει καλά, κι εκνευρίζεται. Γι'αυτό συνέχισε ό,τι κάνεις, και όταν νιώσει καλύτερα θα πέσει πάλι με τα μούτρα στο γκιγκί!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

παρομοια φαση αρνησης θηλασμου περασαμε κι εμεις πριν κανα διμηνο αν θυμαμαι καλα. τοτε ειχε αρχισει να τρωει καλουτσικα τη φρουτοκρεμα και τη σουπα το μεσημερι και αρνιοταν πεισματικα το στηθος. για καποιο διαστημα (μικρο ευτυχως) θηλαζε μονο λιγο το πρωι, πολυ το βραδυ και 2 φορες τη νυχτα. συνηθως ομως οχι πανω απο 2-3 λεπτα.

 

μετα περασαμε στην αντιθετη φαση.... μονο θηλασμος και καθολου σχεδον στερεες.ηθελε ολη μερα και ολη νυχτα να θηλαζει και τιποτα αλλο.

 

εεε, και ξαφνικα εδω και κανα 10ημερο τρωει τα παντα. θηλαζει πολλες φορες την ημερα, πριν και μετα τα γευματα, επισης 2-3 φορες τη νυχτα και τις στερεες θελει να τις τρωει μονο κομματακια, αλεσμενα με τιποτα, αναγουλιαζει.

 

αυτο που θελω να πω ειναι οτι νομιζω πως τα παιδια περνανε διαφορες φασεις και εμεις πρεπει απλα να τα ακολουθουμε. να μην αγχωνομαστε, να μην τα πιεζουμε, αυτα μας οδηγουν. και το λεω αυτο εγω που στην αρχη συνεχως αγχωνομουν οτι δεν τρωει καλα, οτι δε θηλαζει καλα, οτι δεν παιρνει βαρος και ολα αυτα.

 

Eυτυχώς με το βάρος δεν έχουμε πρόβλημα... και να χάσει λίγο έχει περιθώρια! :D

 

Κατά τ' άλλα, νομίζω έχεις δίκιο! Αλλά, αποθήλασα πρόωρα τη δεύτερη κόρη μου από βλακεία γιατρών (για άσχετο λόγο) και δε θα ήθελα να συμβεί ξανά...

 

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι να βλέπω στεγνές πάνες, όπως κι η Χλόη... :?

 

Νίκη μου σ' ευχαριστώ... Θα σ' έχω στα υπόψιν! :D

 

Κατερίνα, συμφωνώ με την Αρχοντία. Τα φρούτα τώρα στην αρχή πρέπει να τα καθαρίζεις. Τα φλούδια έχουν πολλή κυτταρίνη που είναι δύσπεπτη για το ανώριμο ακόμη πεπτικό σύστημα ενός βρέφους που θηλάζει... Για τις βιταμίνες μην ανησυχείς... παίρνει πολλές απ' το γάλα σου! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα γυρίσαμε από την παιδίατρο και ο μικρός δεν πήρε καθόλου βάρος αυτό τον μήνα. :cry::cry:

Αφού με ρώτησε (η παιδίατρος) αν έχω γάλα (τόσο καιρό έχω τώρα στέρεψε; ) επιμένει να του δίνω κρέμα για απογευματινό γιατί λέει χάνει γεύματα με το θηλασμό.

Βρήκαν και την ευκαιρία και όλοι οι άλλοι (γιαγιάδες και ο καλός μου) και επιμένουν και αυτοί ότι κακώς το θηλάζω και να του δώσω κρέμα.

Λες και με περίμεναν στη γωνία να πάει κάτι στραβά με το θηλασμό και άρχισαν αμέσως "και να δώσεις και ξένο δεν πειράζει", "η φαριν λακτέ είναι απαραίτητη" και άλλα τέτοια.

Δεν θέλω να του δώσω καμια κρέμα ούτε και σκόνη. Πόσο μάλλον που ο μικρός μου εμφανίζει και εκζέματα από μωράκι.. . Είναι πολύ δραστήριος και ειδικά αυτόν τον μήνα μπουσούλησε και αρχισε και να σηκώνεται και να στηρίζεται μόνος του. Είναι γενικά πολύ δραστήριο παιδάκι και όλο αυτό τον μήνα δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν τρέφεται καλά... Τί να πω... Μήπως κάνω κάτι λάθος;;;

Εσείς οι πιο έμπειρες μανούλες τί λέτε;

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Doirrean

μια χαρα τα κανεις!!!μην ανησυχεις!!!

εμενα ο Μανωλακος απο τον 7ο μηνα μεχρι τον 11ο,ξερεις ποσο πηρε???700γρ. -μιλαμε για 4 μηνες!!!!δηλ.τι επρεπε να κανω?να τον πλακωσω στις κρεμες φαρινες????μην εχεις αμφιβολιες και μην ακους τον παιδιατρο σε αυτο το θεμα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

άμα ακούω ότι η φαρίν λακτέ είναι απαραίτητη... κάτι παθαίνω :evil:

Όπως λέει και η παιδίατρος της lst ο θηλασμός υπήρχε πριν τις ζυγαριές συνεπως αν το παιδί δείχνει καλά σημαίνει ότι είναι και καλά... υποθέτω!

Να σε ρωτήσω όμως κάτι, και συγνώμη αν το έχεις γράψει αλλού, δεν το έχω προσέξει... άλλα γεύματα τρώει το τσουρεκάκι σου; εκτός από το γαλατάκι της μαμάς εννοώ...

:?: Μην αγχώνεσαι... άμα πεινάσει θα βρει τρόπο και θα σου το δείξει... καρατσεκαρισμένο! :D

(το γράφω συχνά μπας και το εμπαιδώσω τρομάρα μου και πάψω να τρελαίνομαι! Δάσκαλε που δίδασκες...)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Ο μικρούλης μου τρώει φρουτόκρεμα (μηλο αχλάδι μπανάνα) και κρέας (κοτόπουλο/μοσχάρι) με λαχανικά το μεσημέρι. Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι γάλα (θηλάζει ή γαλα που αντλώ εγώ από τη δουλειά). Μέχρι τώρα πήγαινε μια χαρά, έπαιρνε πάνω από 400-500γρ το μήνα (από όταν αρχίσαμε τις στερεές). Αυτό το μήνα δεν ξέρω τί έγινε και δεν πήρε γραμμάριο....

Από χτες το βράδυ όλοι μου λένε πόσο λάθος κάνω που δεν του δίνω κρέμα το απόγευμα. :cry::evil:

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Ο μικρούλης μου τρώει φρουτόκρεμα (μηλο αχλάδι μπανάνα) και κρέας (κοτόπουλο/μοσχάρι) με λαχανικά το μεσημέρι. Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι γάλα (θηλάζει ή γαλα που αντλώ εγώ από τη δουλειά). Μέχρι τώρα πήγαινε μια χαρά, έπαιρνε πάνω από 400-500γρ το μήνα (από όταν αρχίσαμε τις στερεές). Αυτό το μήνα δεν ξέρω τί έγινε και δεν πήρε γραμμάριο....

Από χτες το βράδυ όλοι μου λένε πόσο λάθος κάνω που δεν του δίνω κρέμα το απόγευμα. :cry::evil:

 

Ελεος,ετσι;;Γιατι τα παιρνω!Μίλα τους λιγάκι αγρια,ετσι θέλουν...ή δωστους να διαβασουν τπτ για τον θηλασδμο,μπας και ξεστραβωθουν...

Η Ελιζα δεν ειχε παρει γραμμαρια στον μηνα που ειστε...αφου μπουσουλησε το μωρο...τωρα ειναι 12 κιλα περιπου!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα και απο μένα .

 

Doirrean μου την απάντηση την έχεις δώσει ήδη , ο μικρός αρχίζει να σηκώνεται μπουσουλάει και είναι πολύ δραστήριος. Μήπως για αυτό δεν πήρε βάρος αυτό το μήνα;;;

Στο βιβλιάριο σε ποια καμπύλη είναι;;;

Ο γιατρός σου ψάχνει αφορμή για να σου πασάρει το θρεπτικό κατά τα άλλα ξενο-σκόνη γάλα. Το γάλα σου είναι το ίδιο θρεπτικό απλά τα παιδάκια κάποια στιγμή φρενάρουν για να μήν μετετραπούν σε ελεφαντάκια!

Οσο για τους λοιπούς συγγενείς ας ανοίξουν κανένα βιβλίο για να αποκτήσουν τεκμηριωμένη άποψη και μετά τα ξαναλέμε. Εσύ αν νιώθεις με αυτά που ξέρεις οτι θηλάζοντας κάνεις το σωστό συνέχισε έτσι, δε μπορεί τόσες μαμάδες εδώ μέσα να ταίζουμε ή να ταίσαμε τα παιδιά μας αέρα κοπανιστό.

Επίσης προσθέτω κάτι και τελιώνω το να κόψεις το θηλασμό δε σημαίνει οτι το μωρό θα πάρει βάρος με το ξένο. Εμείς κόψαμε το θηλασμό πριν 3 μήνες λόγω συσπάσεων στην εγκυμοσύνη και η μικρή πήρε 200 γραμμάρια . Σημειώνω οτι είναι ένα παιδάκι που αυτά τα νούμερα που λέτε για βάρος δε τα γράψαμε ποτέ στο βιβλιάριο , αφού κινούμαστε στη καμπύλη του 10. Μην υποκύπτεις στις πιέσεις. Ειδικά αυτή την εποχή που οι ιώσεις ειναι φουλ σε έξαρση το γαλατάκι σου είναι εμβόλιο. Ο γιατρός ξέρει η ψυχολογία της οικογένειας ΄στηρίζεται στο οτι επειδή ζούμε στην Ελλάδα τα παιδιά μας πρέπει να είναι μεγάλα και χοντρά. !!!!

Φυσικά το ίδιο πιστεύουν και οι πεθερές , μαμάδες , θείες ειδικά αν είναι λίγο αμόρφωτες!

 

Συνέχισε ως έχει και μην ανησυχείς , τόσοι οργανισμοί κι οργανώσεις παγκόσμια αναγνωρισμένοι κάτι ξέρουν και υποστηρίζουν το θηλασμό μέχρι τα 2-3 πρωτα χρόνια υποχρεωτικά ( όσο γίνεται πάντα!)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Ο μικρούλης μου τρώει φρουτόκρεμα (μηλο αχλάδι μπανάνα) και κρέας (κοτόπουλο/μοσχάρι) με λαχανικά το μεσημέρι. Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι γάλα (θηλάζει ή γαλα που αντλώ εγώ από τη δουλειά). Μέχρι τώρα πήγαινε μια χαρά, έπαιρνε πάνω από 400-500γρ το μήνα (από όταν αρχίσαμε τις στερεές). Αυτό το μήνα δεν ξέρω τί έγινε και δεν πήρε γραμμάριο....

Από χτες το βράδυ όλοι μου λένε πόσο λάθος κάνω που δεν του δίνω κρέμα το απόγευμα. :cry::evil:

 

 

μη χειροτερα :lol:

 

τρωει φρουτα,τρωει κρεας κυριως με λαχανικα,η κρεμα ειναι το ουαου φαγητο που θα του δωσει βάρος???? :shock:

 

χαλαρωσε :) μια χαρα τα πατε. Καποια στιγμη δεν παιρνουν βαρος,θα δεις οτι τον αλλο μηνα η αργοτερα θα παρει. Μπουσουλησε κιολας τωρα,ολα μεσα στο προγραμμα ειναι. Ασχετη ερωτηση-γιαουρτι δινεις? θα μπορουσες ετσι για αλλαγη,εγω εδινα τοτε κατσικισιο,το Βερο Κρητικο. Ακομα,τραχανα με ντοματουλα και τυρακι... :cool:

Link to comment
Share on other sites

manina μου ανήκουμε στην ίδια κατηγορία και εμεις αν κόψουμε τα νύχια μας θα πέσουμε πάλι από τα 9 κιλά! :lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, αναρωτιέμαι γιατί έχουμε τέτοια μανία με το βάρος; Και το λέω εγώ που η μικρή έχασε λίγο, αλλά τη βλέπω ότι είναι μια χαρά (και κυρίως τη βλέπει η γιατρός). Λέω αν συνέχιζα να πηγαίνω σε άλλο γιατρό, δεν υπήρχει περίπτωση να θηλάζω ως τώρα. Αρρωστήσαμε οικογενειακώς και η μικρή τη γλίτωσε μόνο με βουλωμένη μυτούλα.

Σκεφτείτε ότι παλιότερα (πολύ παλιότερα όταν υπήρχαν μαμάδες που θήλαζαν) δεν έτρεχαν συνέχεια για ζυγίσεις στους γιατρούς - μόνο όταν υπήρχε ανάγκη. Kαι γενικά νομίζω

 

Doirrean, από ύψος πώς πήγατε αυτόν το μήνα; (όχι ότι έγινε τίποτα αν δεν πήρατε, το ρωτάω απλά για να σκεφτόμαστε ότι η ανάπτυξη ενός παιδίού φαίνεται από διάφορες παραμέτρους, όπως φυσικά είναι και το ότι μπουσούλησε ή στάθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!Αρχίσαμε και μεις μέσα στη βδομάδα τα φρουτάκια μας!Φάγαμε 3 μέρες μήλο,γιάμι,γιάμι,μια χαρά.Χτες φάγαμε αχλάδι.Του άρεσε του ανθρωπάκου, αλλά είχε όλη μέρα μια ανησυχία,τα κακάκια του ήταν αρκετά σφιχτά...έφταιξε το αχλάδι ή μήπως κάτι που έφαγε η μανούλα???Θα δούμε...Θα του δώσω κανά δυο μέρες ακόμα αχλαδάκι και βλέπουμε...Καλές απόκριες, ωραία κούλουμα σε όλους σας!!!!Να περάσετε υπέροχα!!!

 

1393956p7xoab14st.gif

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός ξέρει η ψυχολογία της οικογένειας ΄στηρίζεται στο οτι επειδή ζούμε στην Ελλάδα τα παιδιά μας πρέπει να είναι μεγάλα και χοντρά. !!!!

 

Δυστυχώς έται είναι... κατοχικό σύνδρομο ή όπως αλλιώς το ονομάσει κανείς! Βέβαια θα έπρεπε να έχουμε ξεφύγει από αυτό το σημείο αφού λίγες από μας έχουν ζήσει στην κατοχή και λίγες από τις μαμάδες μας... Ξέρω γω... μπας και περνάμε οικονομικόκρισο σύνδρομο; :lol:

 

Doirrean μην ανησυχείς... και προπάντων μην ακούς. Κι εγώ που τραβάω αυτό τον καιρό ζόρι με το θηλασμό της μικρής (κάνει στάσεις εργασίας το πιτσιρίκι!) ακούω διάφορα...

 

Είμαστε πολύ αγράμματοι τελικά... :(

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

manina μου ανήκουμε στην ίδια κατηγορία και εμεις αν κόψουμε τα νύχια μας θα πέσουμε πάλι από τα 9 κιλά! :lol:

 

στην ιδια κατηγορια κι εμεις!!! :)

9700 και ειμαστε και αγορακια!!!(αλλα εχουμε πλατες και φετες κοιλιακους!!!) :lol::lol::lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

mamma mia πολλα παιδακια οταν αρχιζουν στερεες παρουσιαζουν λιγο δυσκοιλιοτητα.Βαζε περισσοτερο αχλαδι και λιγοτερο μηλο.Στην πορεια συνηθιζουν παντως.

 

Κι εμενα η γιατρος μου ελεγε να του δινω κρεμα το απογευμα και ειναι απαραιτητη και τετοια και τα πηρα πολυ στο κρανιο και επειδη ειχα μαζεψει κι αλλα αλλαξα παιδιατρο!Το απογευμα του δινω φρουτα ή τραχανα ή ζυμαρικο.Σκεφτομαι να βαλω και ρυζακι αλλα φοβαμαι μην του κανει δυσκοιλια.Γιαουρτι δεν εχουμει αρχισει μια που εχουμε ταλαιπωρηθει με ΓΟΠ αλλα και παλι δεν πειναει ολα τα απογευματα.Παντως σημερα που τον ζυγισα με φανελακι ηταν 9100κ.Αλλα δεν του φαινεται.Εμεις ποτα θα μπουσουλησουμε οεο?

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε μα καλά κανουν εδω και μετά τους εξη μηνες ο παιδιατρος ξαναβλέπει το μωρο για την καθιερωμένη εξέταση γυρω στον χρονο !!!!

Εμεις απο της 11/11 που πηγαμε θα ξαναπάμε καποια στιγμη (για ζυγισμα -μετρημα κλπ ) τον Απρίλιο !

 

Doirrean πρεπει να τους πεις οτι πριν ξεκινησετε στερεες μια χαρα μεγαλωνε μονο με το γαλα σου . Καθηστε φρονιμα πες τους γιατι θα τις κοψω τις στερεες .... :lol::lol::lol:

Εμενα τωρα αρχισε να τρωει λε , μην αγχωνεσαι ! Σιγουρα ειχε βαλει αρκετο βαρος τους προηγουμενους μηνες και κανει λιγο πισω τωρα ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες και κάθε μια ξεχωριστά.

Μόνο μέσα σε αυτό το φόρουμ από κοπέλες που ούτε καν γνωρίζω έχω βρει πραγματική ενθάρρυνση και συμπαράσταση αλλά και σωστές συμβουλές.

 

Γιατί για την οικογένειά μου μάλλον είμαι αξιοπερίεργο φαινόμενο (το ότι θηλάζω ακόμα το παιδί μου αποτελεί αντικείμενο σχολιασμού στον ευρύτερο οικογενειακό κύκλο…) . H όλη κατάσταση μου θύμισε στην αρχή που άργησε λίγο ο μικρός να αναπληρώσει το βάρος γέννησης και όλοι νοιάζονταν για το καλό του δικού μου παιδιού εκτός από μένα που είχα κόλλημα να θηλάσω το παιδί μου για να ικανοποιήσω τη δική μου ματαιοδοξία. :roll:

 

Η αλήθεια είναι ότι επηρεάστηκα τόσο πολύ γιατί πάντα έλεγα ότι το παιδί αναπτύσσεται καλά και τους αποστόμωνα. Όμως όλο αυτό τον καιρό περίμεναν κάτι να πάει στραβά για να ξαναρχίσουν πάλι και τώρα βρήκαν την ευκαιρία.

 

Ο μικρός είναι στην 50η καμπύλη βάρους και λίγο κάτω από την 90η καμπύλη ύψους σταθερά από τον 4ο μήνα μέχρι τώρα όπου έμεινε στάσιμος στο βάρος του και ύψος πήρε 1 πόντο αυτό τον μήνα. Δεν ανησύχησα απλά με κούρασε όλη αυτή η αμφισβήτηση και η συνεχής προσπάθεια να αποδείξω το αυτονόητο ακόμα και στον σύζυγό μου και την μάνα μου που επιμένουν στην αναγκαιότητα της κρέμας γιατί «τι να του κάνει το γάλα σου μόνο το απόγευμα, το παιδί πεινάει). Τα νεύρα μου...

 

Συγνώμη για την πολυλογία αλλά πραγματικά ώρες ώρες μου έρχεται να σκάσω με όλα αυτά που ακούω συνέχεια…

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Doirrean το παιδί πεινάει και πιστεψε με θα φάει όποτε γουστάρει εκείνο.

Εμείς ξεκινήσαμε τη προσπάθεια να φάει κρέμα από τον 8ο, λόγω αλλεργίας αργήσαμε την εισαγωγή των στερεών , και τελικά η κόρη μου άρχισε να τρώει κρέμα και χορτόσουπες κτλ .... στον 11ο!!!! Μέχρι τότε έπινε αποκλειστικά το γάλα της μαμάς της και έπαιρνε όσο βάρος παίρνει και τώρα που τρώει φαγητό και πίνει ξένο.

Σου φέρνω σαν παράδειγμα συνέχεια την περίπτωση μου γιατί είδα με τα ίδια μου τα μάτια πως αντιδρά ο οργανισμός και με το μητρικό θηλασμό και χωρίς.

Το θηλασμό να τον σταματήσεις μόνο όταν εσύ το αποφασίσεις κανένας άλλος.

Οσο για αυτά που σου λένε δε χρειάζεται να πηγαίνεις κόντρα πάντα για να νευριάζεις και να τσακώνεσαι , μπορείς απλά μπροστά τους να συμφωνήσεις και εσύ απλά και ωραία να κάνεις αυτό που έχεις αποφασίσει.

 

Καλή συνέχεια!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...