Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

οχου το καημένο το μπεμπουλίνι! Περαστικά!

 

Μπορεί να μην έχει και όρεξη αν είναι αρρωστούλικο. Η κατάσταση είναι καινούρια για κείνο και θέλει λίγο χρόνο μέχρι να μάθει πώς πρέπει να τη διαχειριστεί.

 

Μέχρι τότε νομίζω πως κατάλληλη είναι η γνωστή συνταγή: όσο θέλει ακόμη κι αν είναι πολύ λίγο και όπότε θέλει πάλι!

 

Μην ανησυχείς, θα τα καταφέρει!

 

Αυτό και επίσης, κοιμηθείτε μαζί, για να έχει συνεχώς πρόσβαση στο στήθος, για να παίρνει υγρά αλλά και για να χορταίνει και να παρηγοριέται που νιώθει άσχημα.

 

Γι' υτό οι χιώτες πάνε δυο-δυο :!:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Έβαλα το μνμ μου στο ¨Νεογνά & μώρα :Διατροφή¨ Με θέμα ΣΤΕΡΕΕΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ--ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ

Και δεν ξέρω πως να σβήσω το παράθυρο μου ???

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

:arrow: Να σε ρωτησω κατι αλλο.... ειδα οτι εχεις βαλει 3 ticker + κειμενο στην υπογραφη σου... αν δεν σε πειραζει μου λες πως το εκανες;

εμενα μονο 2 ticker ακριβως μου επιτρεπει...

 

Tι να σου πω, φαντάζομαι όπως κι εσύ. Αφού έφτιαξα το ticker πήρα code το αντέγραψα με (alt+c) και έκανα paste στην υπογραφή. θέλει όμως προσοχή γιατί υπάρχει ένα όριο - αν θυμάμαι καλά μέχρι 250 χαρακτήρες. Τα τικεράκια τα έχω φτιάξει από τη http://www.lilypie.com

 

:idea: Μπορεις να φτιάξεις και μικρότερα τικεράκια αλλά εγώ διάλλεξα τα μεγαλύτερα

΄

ελπίζω να βοήθησα :P

Σε ευχαριστω ... :oops:

[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.org/as1cCxk0g410010NTQxNzJvfDAwMDkwMGR8eW91ciB0ZXh0.gif[/img][/url][url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.org/an1ciV30g411210MTA4ODIwcGR8NDY4MDAyM2RqYXxQbGF0byBpcw.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Το μικρό μου είναι σχεδόν 7,5 μηνών και μου φαίνεται ότι κοντούλης και χοντρούλης. Έχει φουσκωμένα μαγουλάκια, χεράκια, ποδαράκια. Το ύψος του είναι 68cm και το βάρος του 8.750gr. Γεννήθηκε 3310gr. Τον θηλάζω και από 5,5 μηνών ξεκινήσαμε την φρουτόκρεμα (δεν την πολυτρώει,με το ζόρι 140ml) και στους 6 μήνες ξεκινήσαμε χορτόσουπα και κρεατόσουπα (με το ζόρι 150ml). Στους 7 μήνες ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια (με το ζόρι 100ml). Πάντα μετά από λίγο από το γεύμα του ζητάει να του δώσω γάλα, του δίνω λίγο νερό, αλλά δεν είναι από δίψα, αλλά από πίνα.

 

Επίσης το βράδυ ξυπνάει πολλές φορές, τις περισσότερες φορές το καταφέρνω να τον κοιμίσω, ενώ τις υπόλοιπες τουλάχιστον 3 με 4 φορές τον θηλάζω. Στο τέλος καταλήγει περίπου στις 6.30 το πρωί στο κρεβάτι μας. Φοβάμαι ότι το έχει σύστημα. Τι μπορώ να κάνω, για να μην ξυπνάει την νύχτα; Δεν μπορώ να τον αφήνω να κλαίει, γιατί α) άμα ξεκινήσει δεν σταματάει και τον πιάνει υπερένταση και β) Θα ξυπνήσει και τον πατέρα του που είναι πολύ κουρασμένος καθώς και τους και τους παππούδες του που μένουν από κάτω μας;

 

Τι ύψος και τι βάρος θα έπρεπε να έχει για την ηλικία του;

Τι μπορώ να κάνω για να τρώει όλο το φαγητό του, χωρίς γάλα;

 

Αγλαϊα θέλω και την δική σου γνώμη.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σου ζήσει ο μπέμπαρος!!

 

Τι ύψος και τι βάρος θα έπρεπε να έχει για την ηλικία του;

 

Κοίτα εδώ που έχω ποστάρει τις καμπύλες ανάπτυξης του ΠΟΥ για μωρά και παιδιά που θηλάζουν.

 

Τι μπορώ να κάνω για να τρώει όλο το φαγητό του, χωρίς γάλα;

 

Το πρόγραμμα που έχει το μωρό σου μου φαίνεται άκρως φυσιολογικό. Δεν κατάλαβα όμως και συγνώμη αν κάνω λάθος, θέλεις να αποθηλάσεις; Αν το παιδί δεν θηλάζει μέσα στην ημέρα μετά ή πριν τα γεύματα και δεν θηλάζει και τη νύχτα θα αποθηλάσεις.

Η κρέμα βανίλια είναι εντελώς άχρηστο φαγητό. Περιττή ζάχαρη και άχρηστες θερμίδες. Τα μωρά και στο 2ο εξάμηνο της ζωής τους κύρια τροφή τους είναι το μητρικό γαλα. Δεν έχει πολύ σημασία πόσο στερεά θα φάει αρκεί να θηλάζει ανεμπόδιστα.

 

Αν θες να πετύχεις νυχτερινό αποθηλασμό μόνο κοίτα εδώ που έχουν γράψει τα κορίτσια πολλούς τρόπους και εμπειρίες.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pipi καλημέρα!

Σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου.

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αποθηλάσω. Απλά σκεπτόμουν, μήπως δίνοντάς του γάλα όποτε μου ζητήσει στην συγκεκριμένη ηλικία, αρνείται όλες τις τροφές μόνο και μόνο για το γαλατάκι του.

Πως θα μάθει να τρώει και άλλες τροφές;

Έχω ακούσει ότι το σίδηρο που περνάει με το μητρικό γάλα δεν θα του είναι αρκετό από εδώ και πέρα και πως θα πρέπει να το παίρνει από άλλες πηγές, όπως η στερεά τροφή.

Επίσης, θα ήθελα να του μάθω να κοιμάται λίγο περισσότερες ώρες το βράδυ χωρίς να ξυπνάει για γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω, το μητρικό γάλα είναι και θα πρέπει να είναι η κύρια τροφή του παιδιού και κατά το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του. Οι στερεές έρχονται σαν συμπλήρωμα του θηλασμού. Γι' αυτό άλλωστε λέγονται και complementary. Αν δεν θες να αποθηλάσεις θα σου πρότεινα να θηλα΄ζεις το μωρό σου κι ύστερα από καμια ώρα αν του δίνεις και τη στερεά. Ή το ανάποδο, να του δίνεις τη στερεά και ύστερα να τον θηλάζεις για όσο θέλει. Είναι σημαντικό ο θηλασμός το 2ο εξάμηνο να είναι ανεμπόδιστος. Αυτά που έχεις ακούσει περί σιδήρου είναι ανοησίες. Έχεις κάνει εξέταση σιδήρου στο παιδί ή υπάρχει κάτι πάνω του που να σου δείχνει ότι έχει έλλειψη; Αν θες αποθηλασμό το βράδυ, κοίτα το τόπικ που σου έδωσα στο προηγούμενο ποστ μου. Μην τον ζορίζεις πολύ με τις στερεές. Το μωρό σου ξέρει τι κάνει. Να το εμπιστεύεσαι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος και τι βάρος θα έπρεπε να έχει για την ηλικία του;

 

Το ύψος είναι κληρονομικό και εξαρτάται από το ύψος των γονέων.

 

Κοίτα εδώ που έχω ποστάρει τις καμπύλες ανάπτυξης του ΠΟΥ για μωρά και παιδιά που θηλάζουν.

αν και οι καμπύλες του Π.Ο.Υ. είναι περίπου για μωρά που θηλάζουν, οι καμπύλες αυτές είναι διαφορετικές από χώρα σε χώρα. Οπότε οι καμπύλες στο βιβλιάριο υγείας του μωρού είναι πιο κοντά στον ελληνικό σωματότυπο, ακόμη και αν έχουν βγει από μωρά που δεν θηλάζουν.

Τι μπορώ να κάνω για να τρώει όλο το φαγητό του, χωρίς γάλα;

 

Το πρόγραμμα που έχει το μωρό σου μου φαίνεται άκρως φυσιολογικό. Δεν κατάλαβα όμως και συγνώμη αν κάνω λάθος, θέλεις να αποθηλάσεις; Αν το παιδί δεν θηλάζει μέσα στην ημέρα μετά ή πριν τα γεύματα και δεν θηλάζει και τη νύχτα θα αποθηλάσεις.

Η κρέμα βανίλια είναι εντελώς άχρηστο φαγητό. Περιττή ζάχαρη και άχρηστες θερμίδες. Τα μωρά και στο 2ο εξάμηνο της ζωής τους κύρια τροφή τους είναι το μητρικό γαλα. Δεν έχει πολύ σημασία πόσο στερεά θα φάει αρκεί να θηλάζει ανεμπόδιστα.

 

νομίζω ότι η Πίπη σε κάλυψε

 

Αν θες να πετύχεις νυχτερινό αποθηλασμό μόνο κοίτα εδώ που έχουν γράψει τα κορίτσια πολλούς τρόπους και εμπειρίες.

δεν συστήνεται για μωρά κάτω του έτους γιατί μπορεί να επιδράσει αρνητικά στην ανάπτυξή τους, ειδικά όταν το μωρό τρώει κυρίως μητρικό γάλα

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεπτόμουν, μήπως δίνοντάς του γάλα όποτε μου ζητήσει στην συγκεκριμένη ηλικία, αρνείται όλες τις τροφές μόνο και μόνο για το γαλατάκι του.

Πως θα μάθει να τρώει και άλλες τροφές;

 

Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτό που έγραψες και σκέψου:

 

είναι δυνατόν να μη μάθει να τρώει άλλες τροφές;

 

και θέλεις να μάθει να τρώει jank food που είναι η κρέμα του κουτιού που του δίνεις;

 

το παιδί χρειάζεται το γάλα ως κύρια τροφή και καλά κάνει και το πίνει

 

το μωρό σου είναι πολύ μικρό για να θέλεις τόσο γρήγορα να αντικαταστήσει τα γεύματα του θηλασμού με στερεές.

 

 

 

Έχω ακούσει ότι το σίδηρο που περνάει με το μητρικό γάλα δεν θα του είναι αρκετό από εδώ και πέρα και πως θα πρέπει να το παίρνει από άλλες πηγές, όπως η στερεά τροφή.

σίδηρος περιέχεται στο κρέας και για να αφομοιωθεί χρειάζεται βιταμίνη C από τα φρούτα

το ρυζάλευρο τι ρόλο παίζει;

 

Επίσης, θα ήθελα να του μάθω να κοιμάται λίγο περισσότερες ώρες το βράδυ χωρίς να ξυπνάει για γάλα.

Για τα παιδιά είναι φυσιολογικό να ξυπνούν το βράδυ και πριν κλείσουν χρόνο ο θηλασμός θα πρέπει να είναι ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα. Οποιαδήποτε παρέμβαση σε αυτή την ηλικία θετει σε κίνδυνο την ανάπτυξη του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη όταν λες μπορεί να φάει πολλά πράγματα... σαν τι άλλο εκτος απο γιαούρτι ή κρεμα, τι άλλο θα μπορούσα να της δώσω δεν έχω υπόψη μου. Μπισκοτάκια που έχω δει να δίνουν άλλες μαμάδες απο τον 8 δεν θέλω να της δωσω δεν έχουμε ακόμα ούτε δόντι αλλά κυρίως λόγω ζάχαρης και λοιπόν συστατικών μη υγειινών, τι άλλο;

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να φάει άλλο φρούτο από αυτό που δίνεις το πρωί ή πατατούλα...Εγώ του δίνω από το μεσημεριανό. Παίρνω από εκεί πατάτα, καρότο, πιπεριά με ζουμάκι, βράζω μέσα λίγο φιδέ και του το δίνω...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση?

στο περιπου,παντα αναλογα το παιδι,ποτε ειναι καλη ηλικια να σταματησω τον μεσημεριανο θηλασμο?

αυτη την στιγμη την θηλαζω κ μετα απο 30-1 ωρα της δινω τα λαχανικα κ οσο φαει.

ηθελα να το κανω τωρα αλλα μου κρυολογησε κ μονο γαλα πινει

Link to comment
Share on other sites

rosoulita αποφευγω να συμβουλευω συνηθως μην πεταξω καμια κοτσανα! :lol:

να κανω κι εγω την ερωτησουλα μου?

κατσικισιο η προβειο γιαουρτακι μπορω να ξεκινησω το απογευμα τι λετε?η παιδιατρος μου ειπε πως εχουν πολλα λιπαρα και να μην δωσω ακομα.εννοειτε πως δεν μου προτεινε καν τα βρεφικα.η μικρουλα μου ειναι φαγανη.αναλογα τα κεφια βεβαια.θηλαζει αρκετα αλλα οταν θελει στερεα τροφη φαινεται!!συνηθως τρωει 2 γευματα.καμια φορα το απογευμα τρωει λιγη μπανανα με πολυ ορεξη!!εχω δοκιμασει και γλυκοπατατα μηλο απογευμα αλλα δεν τρελαινεται, γιαυτο σκεφτομαι να δοκιμασουμε γιαουρτακι.ποτε το μωρο αρχιζει να εχει 3 γευματα στερεα σε καθημερινη βαση?να πω και κατι αστειο?μην με κραξετε ομως!την κυριακη ειχαμε παει σε μια ταβερνα και τρωγαμε παιδακια (σορυ δεν ξερω πως να το γραψω σωστα) οπως την ειχα αγκαλια μου αρπαξε το παιδακι απο τα χερια και αρχισε να το πιπιλαει...ε την αφησα δεν αντεξα :lol:

επισης..2 μερες τρωει μοσχαρακι με γλυκοπατατα,καροτο,σελινο,σπανακι η οτι αλλο-2 μερες κοτοπουλο με τα ιδια-2 μερες μοσχαρακι η κοτοπουλο με αστρακι και πανω κατω το παμε ετσι.η παιδιατρος λεει καθε μερα κρεας..εγω λεω να της κανω και μια αποτοξινωση .εσεις τι λετε?

σορυ για το πρηξιμο :oops:

ειπα καμια βλακεια και δεν μου απανταει καμια η απλα με ξεχασατε? :roll:

Link to comment
Share on other sites

επισης αρχισα και αυγο.μου ειπε μονο κροκο 3 φορες την εβδομαδα.την πρωτη μερα τον εφαγε μαλλον για δοκιμη.απο κει και περα ομως δεν τον τρωει.ειναι και σφιχτος μαλλον δεν της αρεσει η υφη του.της δινω νερο μαζι με αυτην την μια κουταλιτσα μπας και παει κατω..καμια ιδεα να το τρωει αλλιως?ειναι τοσο σημαντικο το αυγο στην διατροφη της?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, χωρίς να είμαι ειδική, ο παιδίατρος μου είπε ότι από 8ο μήνα μπορώ δίνω πρόβιο γιαουρτάκι. Μπορεί να έχει περισσότερα λιπαρά, αλλά οι πρωτείνες του αγελαδινού είναι ποι δύσπεπτες!

Αυγό, όπως και ψάρι μας είπα να αρχίσουμε στο χρόνο. Στον μεγάλο είχα δώσει νωρίτερα (είχαμε άλλο γιατρό), αλλά το δίναμε μελάτο...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rosoulita αποφευγω να συμβουλευω συνηθως μην πεταξω καμια κοτσανα! :lol:

να κανω κι εγω την ερωτησουλα μου?

κατσικισιο η προβειο γιαουρτακι μπορω να ξεκινησω το απογευμα τι λετε?η παιδιατρος μου ειπε πως εχουν πολλα λιπαρα και να μην δωσω ακομα.εννοειτε πως δεν μου προτεινε καν τα βρεφικα.η μικρουλα μου ειναι φαγανη.αναλογα τα κεφια βεβαια.θηλαζει αρκετα αλλα οταν θελει στερεα τροφη φαινεται!!συνηθως τρωει 2 γευματα.καμια φορα το απογευμα τρωει λιγη μπανανα με πολυ ορεξη!!εχω δοκιμασει και γλυκοπατατα μηλο απογευμα αλλα δεν τρελαινεται, γιαυτο σκεφτομαι να δοκιμασουμε γιαουρτακι.ποτε το μωρο αρχιζει να εχει 3 γευματα στερεα σε καθημερινη βαση?να πω και κατι αστειο?μην με κραξετε ομως!την κυριακη ειχαμε παει σε μια ταβερνα και τρωγαμε παιδακια (σορυ δεν ξερω πως να το γραψω σωστα) οπως την ειχα αγκαλια μου αρπαξε το παιδακι απο τα χερια και αρχισε να το πιπιλαει...ε την αφησα δεν αντεξα :lol:

επισης..2 μερες τρωει μοσχαρακι με γλυκοπατατα,καροτο,σελινο,σπανακι η οτι αλλο-2 μερες κοτοπουλο με τα ιδια-2 μερες μοσχαρακι η κοτοπουλο με αστρακι και πανω κατω το παμε ετσι.η παιδιατρος λεει καθε μερα κρεας..εγω λεω να της κανω και μια αποτοξινωση .εσεις τι λετε?

σορυ για το πρηξιμο :oops:

ειπα καμια βλακεια και δεν μου απανταει καμια η απλα με ξεχασατε? :roll:

 

Για την ηλικια σας 3 γευματα την ημερα ειναι υπερβολικά πολλά . Αν ομως θελεις να τα δωσεις μπορεις να δωσεις γιαουρτάκι ή φρουτο και το απογευμα .

Απο το κρεας θελουμε το σιδηρο (αυτο χρειαζεται και το μωρο ) και ικανη ποσοτητα σιδήρου εχει μονο το μοσχάρι . Αστρακια και λοιπα ζυμαρικά εχουν αρκετες θερμίδες .... θα σου προτεινα πολλα λαχανικά καλυτερα .

Μου φαινεται πολυ νωρις η εισαγωγή του αυγου ..δεν ξερω ομως !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις τώρα αρχίσαμε αυγό!!! Μήπως στον 8ο είναι νωρίς.

Ενα κόλπο για παιδιά που δεν το τρώνε πάντως, είναι να το βάλεις μέσα σε κρέμα ή σε φρούτα. Ακούγεται αηδία αλλά το τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις τώρα αρχίσαμε αυγό!!! Μήπως στον 8ο είναι νωρίς.

Ενα κόλπο για παιδιά που δεν το τρώνε πάντως, είναι να το βάλεις μέσα σε κρέμα ή σε φρούτα. Ακούγεται αηδία αλλά το τρώνε.

 

Δεν πρέπει να του δίνουμε καμουφλαρισμένα τρόφιμα. Για να μην το τρώνε κάποιο σοβαρό λόγο θα έχουν. Ειδικά για τα τρόφιμα που είναι αλλεργιογόνα....

Link to comment
Share on other sites

εμας αυγο μας ειπε απο τον 10ο. οχι ακομα.

οσον αφορα το γιαουρτι, μας εχει πει να δινουμε αυτα τα βρεφικα, τα οποια η μικρη τα τσακιζει. δεν ειναι ο,τι καλυτερο ομως, ε??

εσεις δινετε σε αυτη την ηλικια προβειο ή κατσικισιο? και αν ναι, ποια?

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

επισης, της αρεσει πολυ το ψωμι. οποτε οταν εχουμε ψιλοδυσκολιες με καποιο φαγητο, της το δινω με ψωμακι. δηλαδη βουταω την ακρη της κορας μεσα και αυτη το γλειφει. ετσι, τα τρωει ολα. δεν ξερω αν ειναι σωστο, αν οχι διορθωστε με, παντως πιανει.....

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γιαούρτι τελικά είναι μεγάλη ιστορία. Εμάς π.χ. μας έχει απαγορεύσει τα βρεφικά και μας δίνει αγελαδινό (τα αγελαδίτσα...)

Βέβαια οι ζουζούνες άλλοτε το τρώνε όλο, άλλοτε ούτε μια κουταλιά(γάλα και πάλι γάλα...).

Τώρα σκέφτομαι να τους δοκιμάσω το πρόβειο και βλέπουμε.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγώ πρώτη φορά στο thread αυτό... :D

 

Λοιπον: σήμερα είχαμε παιδίατρο. Η μπέμπα είναι 7 μηνών και 20 κάτι ημερών και ζυγίζει 7,5 κιλά. Το θέμα είναι ότι από τον προηγούμενο μήνα πήρε μόνο 100 γρ. (Σημειώνω ότι τρώει 3 φορές γάλα την ημέρα - μητρικό, εννοείται - φρουτόκρεμα το πρωί και χορτόσουπα (ενίοτε με κοτόπουλο) το μεσημέρι. Τα τρώει όλα με τρομερή όρεξη! )

Αμέσως η γιατρός μου είπε να της βάλω και ρυζάλευρο ή μπισκοτόκρεμα για κανένα μήνα ώσπου να αρχίσουμε γιαούρτι. Αυτό με παραξένεψε γιατί απ'όσο ξέρω, η γιατρός είναι κοντά στις αντιλήψεις αυτής εδώ της ενότητας :).

Οπότε τη ρώτησα αν μπορώ να της δίνω κάτι λιγότερο επεξεργασμένο...και τί μου είπε; Κάνε υπομονή ένα μήνα ακόμα και δίνε του μόνο μητρικό! Μα, της λεω, τώρα δεν μου λέγατε για κρέμα; :shock:

Τεσπα, μου έδωσε να καταλάβω ότι μου τα είπε έτσι αρχικά διότι οι περισσότεροι γιατροί αγχώνονται όταν τα παιδιά τους δεν παίρνουν βάρος και εμμέσως αυτό περιμένουν να ακούσουν, κι ότι το παιδί είναι μια χαρά κι ότι το μητρικό είναι ό,τι καλύτερο (αυτό το ξέραμε) και να συνεχίσω έτσι.

 

Οι ερωτήσεις μου:

(α) να ανησυχώ για το βάρος της μικρής;

(β) Αν όντως πρέπει να προσθέσω κάτι για να πάρει βάρος, τι θα μπορούσε να είναι, που να μην είναι ρυζάλευρο/μπισκοτόκρεμα/γιαούρτι; Το σκέτο ρυζάλευρο έχει ζάχαρη;

(γ) Υπάρχει περίπτωση να μην χορταίνει το απόγευμα μόνο με γάλα;Λέω επίσης να αυξήσω τις ποσότητες του φρούτου και της σούπας - καλύτερα να αφήνει και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θεμα της ζάχαρης στις βρεφικές κρέμες, που έθεσα προχθές, αποφάσισα και έδωσα στα μωρά μου άνθος ορύζης. Έχει πολύ χαμηλή περιεκτηκότητα σε ζάκχαρα και γλυκόζη. Λίγο που δωκίμασα μου φάνηκε εντελώς άνοστο. Από όσο διάβασα στις οδηγείες χρήσης, το ρυζάλευρο μπαίνει ως συμπλήρωμα στις σούπες και τις φρουτόκρεμες. Δεν είναι γεύμα από μόνο του. Το άνθος ορύζης το έφαγαν χωρίς πρόβλημα. Φοβόμουν μήπως είχαν συνηθίσει την κρέμα βανίλια, αλλά από ότι φάνηκε οι 4 φορές που την έφαγαν δεν ήταν αρκετές για να την συνηθήσουν και να μην δέχονται κάτι άλλο.

Εσείς οι πιο έμπειρες ξέρετε, αν δίνω φρουτόκρεμα πρωϊ και απόγευμα τώρα που είναι 5 1/2 μηνών, υπάρχει περίπτωση να την μπουχτίσουν και αργότερα να μην τρώνε φρούτα; Υπάρχει περίπτωση να κάνω κακό στο στομάχι τους;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις τώρα αρχίσαμε αυγό!!! Μήπως στον 8ο είναι νωρίς.

Ενα κόλπο για παιδιά που δεν το τρώνε πάντως, είναι να το βάλεις μέσα σε κρέμα ή σε φρούτα. Ακούγεται αηδία αλλά το τρώνε.

 

Δεν πρέπει να του δίνουμε καμουφλαρισμένα τρόφιμα. Για να μην το τρώνε κάποιο σοβαρό λόγο θα έχουν. Ειδικά για τα τρόφιμα που είναι αλλεργιογόνα....

 

Αυτό είπα κι εγώ στο γιατρό, όταν μου είπε να της αλέθω το κρέας και να της το κρύβω μέσα στο φαγητό της. Κι αυτό γιατί του είπα οτι δεν της αρέσει. Όσες φορές έχω δοκιμάσει να της δώσω κρέας, δεν έχει φάει καθόλου. Δε βλέπω γιατί πρέπει να την πιέσω αφού δεν της αρέσει. :?

Άσε που αλεσμένα δεν έχει φάει ποτέ. Μέσα σε τι δλδ να της βάλω το αλεσμένο κρέας? Στη φασολάδα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

peony, αν έχει πάρει περισσότερο βάρος απ'το κανονικό τους προηγούμενους μήνες, είναι φυσιολογικό να κολλήσει λίγο κάποια στιγμή.

 

Υγιεινές τροφές που παχαίνουν, είναι το αβοκάντο, η μπανάνα, και λαδάκι.

 

Θήλαζε όσο θέλει το μωρό, και άφηνέ το να φάει όσο θέλει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...