Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Έχω κι εγώ ένα αντίστοιχο θεματάκι! Το πρόγραμμά μας:

1. Κατά τις 8.30 θηλασμός

2.Στις 11 φρουτάκι

3. Στις 2.30 φαγητό

3.Στις 3.30 λίγο θηλασμό (όσο θέλει) και το υπόλοιπο το βγάζω με θήλαστρο

4. Στις 6.30 γλυκοπατάτα, ή φρουτάκι, ή λίγο από το μεσημεριανό ή βιολογικό ρυζάλευρο

5. Στις 9 βγάζω πάλι με το θήλαστρο και όσο έχω βγάλει μέσα στη μέρα (περίπου 200μλ) τα δίνω με μπιμπερό

6. Στις 12 θηλασμός

Μετά κοιμάται μέχρι το πρωί

 

Δηλαδή 2 κανονικοί θηλασμοί, 1 μισός(!) και δύο αντλήσεις! Σίγουρα το στήθος μου δεν παράγει το ίδιο γάλα, το βλέπω και από το θήλαστρο. Μπορεί να έπιασα το κάτω όριο? (Λίγο άσχετη ερώτηση¨: η προλακτίνη δε θα έπρεπε να είναι στα κανονικά της τώρα?Έίχα και πριν πολυκυστικές, αλλά τώρα που με είδε και ο γιατρός μου λέει ότι η κατάσταση μάλλον επιδεινώθηκε. )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Το γιαούρτι το αναφέρω με την έννοια οτι παίρνει μια ποσότητα γαλακτοκομικών, οπότε από το σύνολο που πρέπει να πάρει γάλα-γαλακτοκομικών αφαιρούμε θεωρητικά αυτή την ποσότητα.

 

Νομίζω ότι είναι "άδικο" για το γάλα σου να το συγκρίνεις με το γιαούρτι. Το γάλα σου έχει πολύ περισσότερα θρεπτικά στοιχεία, αντισώματα κτλ από το γιαούρτι και είναι και πιο απορροφήσιμα από τα θρεπτικά στοιχεία που έρχονται από οποιαδήποτε άλλη τροφή.

 

Σκέφτομαι οτι αν ήθελε κι άλλο γάλα θα ξύπναγε τη νύχτα. Δεν είναι λογικό αυτό; κατά τη διάρκεια της ημέρας σπάνια "ζητάει" στήθος. Μόλις ξυπνήσει, 40 λεπτά περίπου θηλασμός. Όταν είναι να πεινάσει δίνω τη φρουτόκρεμα, το φαγητό και το γιαούρτι 11-12 το πρωί, 2-2.30 το μεσημεριανό, 5-6 γιαούρτι. Μετά όσο θέλει γαλατάκι, συνήθως μία φορά για 25 λεπτά περίπου. Μετά από καμιά ώρα νυστάζει και κοιμάται για 11-12 ώρες. Μάλλον πίνει πολύ τις δύο αυτές φορές...

 

Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα για λίγες μέρες και δεν θυμάμαι αν είχες αναφέρει αν προσφέρεις στήθος πριν τα στερεά. Αν θέλεις το μωρό να θηλάζει περισσότερες φορές, μπορείς να προσφέρεις το στήθος την ώρα που πεινάει και μετά από μια ώρα ή περισσότερο, μπορείς να προσφέρεις τη στερεά τροφή. Το μωρό μπορεί να μειώσει την ποσότητα των στερεών ή μπορεί να αρνηθεί το στήθος, οπότε θα το προσφέρεις πάλι μετά την τροφή, όπως κάνεις ήδη, ή θα δοκιμάσεις και σε άλλες ώρες ενδιάμεσα. Αν το μωρό μειώνει δραστικά τις ποσότητες των στερεών, δεν μειώνεις τους θηλασμούς αλλά δίνεις τις στερεές με προτεραιότητα πχ στο κρέας, μετά στα λαχανικά/φρούτα κοκ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει να τρώει ποσότητες από τα γεύματα και αν δω ότι μειώνεται η παραγωγή θα μειώσω τα στερεά και θα αυξήσω τον θηλασμό. Τι λέτε???

 

Αν θηλάζετε πριν τα γεύματα, δεν χρειάζεται να "επιμένεις", θα σε οδηγήσει το μωρό. Μην αγχώνεσαι! :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γιαούρτι το αναφέρω με την έννοια οτι παίρνει μια ποσότητα γαλακτοκομικών, οπότε από το σύνολο που πρέπει να πάρει γάλα-γαλακτοκομικών αφαιρούμε θεωρητικά αυτή την ποσότητα.

 

καμία σχέση δεν έχουν αυτά τα δύο

το μητρικό γάλα είναι ωμό, γεμάτο αντισώματα, βιταμίνες, ιχονστοιχεία, ορμόνες και πλήθος παραγόντων που δεν έχουν εκτιμηθεί

 

το γιαούρτι είναι από βρασμένο γάλα, πιθανότανα με μυκητοκτόνα (μη τυχόν κα μουχλιάσει) με υπερβολικό ασβέστειο που εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου, χωρίς αντισώματα και χωρίς πολλά άλλα

 

Είναι σαν να συγκρίνεις ένα φρεσκοταριχευμένο ζώο με εναν ζωντανό άνθρωπο! τι σύγκριση να κάνεις;

 

Σκέφτομαι οτι αν ήθελε κι άλλο γάλα θα ξύπναγε τη νύχτα. Δεν είναι λογικό αυτό; κατά τη διάρκεια της ημέρας σπάνια "ζητάει" στήθος. Μόλις ξυπνήσει, 40 λεπτά περίπου θηλασμός. Όταν είναι να πεινάσει δίνω τη φρουτόκρεμα, το φαγητό και το γιαούρτι 11-12 το πρωί, 2-2.30 το μεσημεριανό, 5-6 γιαούρτι. Μετά όσο θέλει γαλατάκι, συνήθως μία φορά για 25 λεπτά περίπου. Μετά από καμιά ώρα νυστάζει και κοιμάται για 11-12 ώρες. Μάλλον πίνει πολύ τις δύο αυτές φορές...

να θηλάζεις και πριν τα γεύματα και δεν είναι απαραίτητα 3 γεύματα καθημερινά, είναι πολλά

(εγώ από τεμπελιά δεν τα έδινα! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει να τρώει ποσότητες από τα γεύματα και αν δω ότι μειώνεται η παραγωγή θα μειώσω τα στερεά και θα αυξήσω τον θηλασμό. Τι λέτε???

 

Αν θηλάζετε πριν τα γεύματα, δεν χρειάζεται να "επιμένεις", θα σε οδηγήσει το μωρό. Μην αγχώνεσαι! :wink:

 

Όταν λετε πριν τα γεύματα εννοείτε ακριβώς πριν? Σας λέω το πρόγραμμά μας.

08.30 θηλασμός

10.00 φρούτα και αμέσως θηλασμός

από 11-18 θηλασμός όποτε θέλει

18.00 βιολογικό ρυζάλευρο σε 100 μλ μητρικό γάλα

από 18.00-22.30 θηλασμός όποτε θέλει.

Γενικά έχει μειώσει την ώρα που κάθεται στο στήθος αλλά φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει με το πόσο αποτελεσματικά θηλάζει, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με πριν.

Θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα όταν αρχίσουμε το μεσημεριανό.

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ερώτηση και από μένα...

Όταν θηλάζω την μικρή πριν από τα γεύματα δεν τρώει, όταν όμως την θηλάζω αμέσως μετά θηλάζει γύρο στα 3-5 λεπτα, πειράζει που το κάνω έτσι ???

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει να τρώει ποσότητες από τα γεύματα και αν δω ότι μειώνεται η παραγωγή θα μειώσω τα στερεά και θα αυξήσω τον θηλασμό. Τι λέτε???

 

Αν θηλάζετε πριν τα γεύματα, δεν χρειάζεται να "επιμένεις", θα σε οδηγήσει το μωρό. Μην αγχώνεσαι! :wink:

 

Όταν λετε πριν τα γεύματα εννοείτε ακριβώς πριν? Σας λέω το πρόγραμμά μας.

08.30 θηλασμός

10.00 φρούτα και αμέσως θηλασμός

από 11-18 θηλασμός όποτε θέλει

18.00 βιολογικό ρυζάλευρο σε 100 μλ μητρικό γάλα

από 18.00-22.30 θηλασμός όποτε θέλει.

Γενικά έχει μειώσει την ώρα που κάθεται στο στήθος αλλά φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει με το πόσο αποτελεσματικά θηλάζει, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με πριν.

Θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα όταν αρχίσουμε το μεσημεριανό.

 

Αν θέλει να θηλάσει πχ στις 10, ας θηλάσει και ας φάει φρούτα κατά τις 11-11:30 και ας ξαναθηλάσει αν και όποτε θέλει. Το ίδιο και το απόγευμα, αν θεωρείς απαραίτητο το ρυζάλευρο, αλλιώς μόνο θηλασμός.

Αν θέλει να θηλάζει πριν τα γεύματα, χορταίνει με το γάλα και με τη στερεά απλώς συμπληρώνει, όπως θεωρείται ιδανικό από τον ΠΟΥ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω απο χτες ξεκινησα τα φρουτα,εβαλα αρχικα μηλο αλλα επειδη αηδιασε της εδωσα μπανανα με γαλα δικο μου.Της αρεσε ! Μετα την θηλαζω. Τρωει 3-4 κουταλακια.Αν θελει περισσοτερο μπορω να της δινω;

Επισης μου λενε οτι θα επρεπε να αρχισω να της κοβω το βραδυνο γαλα.Ξυπναει 2-3 φορες.Αλλες φορες ισα που πιπιλαει κ την παιρνει ο υπνος και αλλες τρωει κανονικα.Πως μπορω να καταλαβω αν οντως πειναει; Να περιμενω να γκρινιαξει πολυ πριν της δωσω στηθος; Λαθος μου ακουγεται..Τι λετε

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου κάτι? ξεκινήσαμε πριν από 1 βδομάδα περίπου τις στερεές με χορτόσουπα το μεσημέρι (έπειτα από συμβουλή του παιδιάτρου δεν δώσαμε πρώτα φρούτα λόγω ατοπικής δερματίτιδας). σε αυτή την ηλικία ένα γεύμα αρκεί? θα έπρεπε σιγά σιγά να προσθέσω και φρούτα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

μπορεί κάποια να μου δώσει οδηγίες για το κουάκερ?

το βράζουμε μαζί με το νερό ή το προσθέτουμε μετα?

Μπορώ να το χρησιμοποιώ σε όλα τα γευματα? (και στα λαχανικά?)

 

μερσί!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου κάτι? ξεκινήσαμε πριν από 1 βδομάδα περίπου τις στερεές με χορτόσουπα το μεσημέρι (έπειτα από συμβουλή του παιδιάτρου δεν δώσαμε πρώτα φρούτα λόγω ατοπικής δερματίτιδας). σε αυτή την ηλικία ένα γεύμα αρκεί? θα έπρεπε σιγά σιγά να προσθέσω και φρούτα?

 

Αρκει ενα γευμα :D Φαντασου οτι εμεις δεν τρωμε ουτε ενα :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω απο χτες ξεκινησα τα φρουτα,εβαλα αρχικα μηλο αλλα επειδη αηδιασε της εδωσα μπανανα με γαλα δικο μου.Της αρεσε ! Μετα την θηλαζω. Τρωει 3-4 κουταλακια.Αν θελει περισσοτερο μπορω να της δινω;

Επισης μου λενε οτι θα επρεπε να αρχισω να της κοβω το βραδυνο γαλα.Ξυπναει 2-3 φορες.Αλλες φορες ισα που πιπιλαει κ την παιρνει ο υπνος και αλλες τρωει κανονικα.Πως μπορω να καταλαβω αν οντως πειναει; Να περιμενω να γκρινιαξει πολυ πριν της δωσω στηθος; Λαθος μου ακουγεται..Τι λετε

 

Μπορείς κάθε φορά να της δίνεις 1-2 κουταλάκια παραπάνω. Σιγά σιγά θα τη φάει όλη τη μπανάνα αφού της αρέσει!

 

Ποιοι σου λένε να της κόψεις το βραδυνό γάλα; Φαντάζομαι άνθρωποι που δε θήλασαν και δεν έχουν δει μωρό να μεγαλώνει θηλάζοντας!

Μην ακούς! το μωρό σου αφενός μεν είναι ακόμη μικρό, αφετέρου δε, ξέρει καλύτερα πότε και πόσο πρέπει να φάει. Όταν ξυπνάει τη βάζεις στο στήθος και πολύ καλά κάνεις! Αν τρώει κανονικά πάει να πει πως πεινάει. Αν δεν τρώει πάει να πει πως η νύστα υπερισχύει της πείνας και όλα καλά.

Το γεγονός είναι πως είτε τρώει είτε δεν τρώει, εκείνο που διεκδικεί ξυπνώντας τη νύχτα είναι η αγκαλίτσα της μανούλας της. Όταν θα σταματήσει αυτό θα σου λείψει, πίστεψέ με!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

μπορεί κάποια να μου δώσει οδηγίες για το κουάκερ?

το βράζουμε μαζί με το νερό ή το προσθέτουμε μετα?

Μπορώ να το χρησιμοποιώ σε όλα τα γευματα? (και στα λαχανικά?)

 

μερσί!!!

 

Mia καλημέρα και μία και δύο!!!! :lol::lol:

 

Εγώ το κουάκερ στις μεγάλες μου κόρες το έδινα ωμό. Το μούλιαζα σε νερό ή γαλατάκι μισή με μία ωρίτσα και τους το έδινα. Τους άρεσε πάρα πολύ και το προτιμούσα από τις τυποποιημένες κρέμες.

 

Αλλά be careful με την υπερβολή. Είναι πολύ καλή τροφή κι αυτό που θέλουμε είναι να εξακολουθήσει να την τρώει. Αλλά επειδή το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται κι ο παπάς, αν σε κάθε γεύμα το μωρό τρώει κουάκερ, σε λίγο καιρό δε θα θέλει να το δει ούτε ζωγραφιστό! :wink:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Δεν εννοούσα να το δίνω σε όλα τα γεύματα!!!

Η ερώτηση ήταν από πλευράς συνδυασμών, αν δηλαδή ταιριάζει και στο γευμα φρούτων και λαχανικών κλπ.

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Δεν εννοούσα να το δίνω σε όλα τα γεύματα!!!

Η ερώτηση ήταν από πλευράς συνδυασμών, αν δηλαδή ταιριάζει και στο γευμα φρούτων και λαχανικών κλπ.

 

Επιστημονικώς δεν γνωρίζω την απάντηση! Όταν το σκέφτομαι όμως λίγο... μπλιάχ μου κάνει το κουάκερ με τα φρούτα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς. Ο κανόνας που τηρούσα πάντοτε με τα γεύματά τους είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο απλά. Δεν ανακάτευα πολλά πράγματα μαζί για να γίνεται καλύτερη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών. :)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια! σε ευχαριστω και παλι!!!

να σου ζησουν οι κοριτσαρες!!!

 

Thanks :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Μπορείτε να μου πείτε αν δίνετε κινόα στα μωρά σας και από πότε? Σήμερα γίναμε 6 μηνών και θα ήθελα να του δίνω μια βιολογική κρέμα με κινόα, έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν βρήκα απάντηση, σας ευχαριστώ πολύ.

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με φρούτα και όχι με δημητριακά.

 

Τον επόμενο ή μεθεπόμενο μήνα ίσως μπορείς να δώσεις και αυτή την κρέμα που όμως δεν είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχουμε ξεκινήσει τα φρούτα και θέλω να του δίνω αυτήν την κρέμα για απογευματινό. Τα δημητριακά μπαίνουν στον 8ο περίπου? Αν του δίνω και το απόγευμα φρούτα πειράζει?

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αρχίσαμε τα λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθι και ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Αν δεν το τρώει μπορώ να το κρατάω και να του το δίνω για απογευματινό τώρα πού είναι σκέτα λαχανικά? Και αν το κάνω αυτό θα το βάζω στο ψυγείο και μετά θα το ζεσταίνω σε μπεν μαρί??? Εσείς το κάνετε αυτό ή το πετάτε?

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...