Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Έχω κι εγώ μια ερώτηση :) Τώρα που έκλεισε η μικρή μου χρόνο (και λίγο πιο πριν) έχω αρχίσει και δίνω στη μικρή απ' το δικό μας φαγητό. Πλέον θα της μαγειρέψω κάτι ξεχωριστά μόνο αν έχω κάτι που θεωρώ πολύ ανθυγιεινό για την ηλικία της (πχ. πατάτες τηγανιτές και αυγά, που όμως 1-2 φορές το μήνα φτιάχνω για τα άλλα παιδιά που τις θέλουν). Όμως πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να τρώει κρέας; Εμείς τρώμε κατά μέσο όρο2 (μία κόκκινο κρέας και μία κοτόπουλο) και μία φορά ψάρι. Πρέπει να της φτιάχνω επιπλέον κόκκινο κρέας για τον σίδηρο ή καλύπτεται από άλλες τροφές (τρελαίνεται για σπανακόρυζο και φακές); Από ποιες τροφές εκτός από το κρέας μπορεί να πάρει σίδηρο; (Χλόη; :) )

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφούκα,

 

χωρίς να είμαι ειδική από το σπανάκι και τις φακές απορροφάται πολύ λίγη ποσότητα σιδήρου από τον οργανισμό.

 

Η γυναικολόγος μου όταν ήμουν έγκυος μου έλεγε να τρώω γραβιέρα γιατί απορροφάται ο σίδηρός της. Κι αν δεν θέλω τα λιπαρά να τη βάζω στο γκριλ να στεγνώνει και να την τρώω. Εεε εντάξει δεν με πείραξαν τα λιπαρά της γραβιέρας...

 

Κι εγώ πάντως δεν του δίνω κόκκινο κρέας πάνω από 2 φορές τη βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό με τις φακές και το σπανάκι το ξέρω, γι' αυτό ρωτάω για το κρέας. Αυτό πάλι με τη γραβιέρα δεν το ήξερα! Έχει σίδηρο η γραβιέρα που μάλιστα απορροφάται καλά και δεν επηρρεάζεται η απορρόφηση από το ασβέστιο;

Για πείτε, για πείτε, ποιες άλλες τροφές έχουν σίδηρο (που να απορροφάται καλά; )

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofuka δες εδω.αναφερει αρκετες τροφες πλουσιες σε σιδηρο.

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html#ironsources

Εχβω ακουσει απο παιδιατρο οτι οι φακες μαζι με ρυζι ειναι ενας τροπος να απορροφησουμε καλυτερα το σιδηρο ή επισης μετα απο το γευμα να πινει το παιδακι λιγο φυσικο χυμο πορτοκαλι αλλα για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρη γιατι μου το ειχε πει η παλια μου παιδιατρος!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η γραβιέρα ασβέστιο έχει, σίδηρο δεν έχει και όπως όλα τα τυριά εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου...

 

Χυμός πορτοκάλι και λεμόνι στο φαγητό βοηθούν την απορρόφηση του σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα τη γνωμη σας.Εδω κι 20 μερες εχω αντικαταστησει τα 2πρωινα γευματα του μικρου με φρουτα το ενα και με ρυζαλευρο το αλλο.Αυτο το προγραμμα με βολεψε πολυ αφου 6 με 2 λειπω στη δουλεια και ο μικρος μπιμπερο δεν δεχεται με τιποτα.Η γιατρος χθες μου ειπε πως ειναι λαθος η διατροφη που ακολουθουμε γιατι λεει το φρουτο δεν δινεται σαν γευμα αλλα σαν επιδορπιο 40ml μετα το γευμα.Ανταυτου μου ειπε να αντικαταστησω το γευμα φρουτων με πουρε πατατας.Εγω για καποιο λογο δεν συμφωνω,γιατι δηλαδη η πατατα ειναι καλυτερη και θρεπτικοτερη;;;;;;Πειτε μου τη γνωμη σας σας παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει.Εμενα και τα δυο ανιψια μου ετρωγαν φρουτα για γευμα και οχι για επιδορπιο.Επισης μου ειπε να αντικαταστησω και τον απογευματινο θηλασμο με γιαουρτι αλλα εγω θεωρω πως ειναι μικρος ακομα,σας παρακαλω βοηθειστε με.

.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, κοριτσάκι μου, τι άλλο θ' ακούσεις!

Μια χαρά το δίνεις το φρουτάκι! Το μωράκι δεν είναι πολύ μικρό για γιαουρτάκι;

Το ρυζάλευρο δεν προσφέρει τίποτα και έχει και ζάχαρη. Αν είναι να βάλεις λαχανικά, μπορείς να τα βάλεις αντί το ρυζάλευρο, για μεσημεριανό, πατάτα κολοκύθι, καρότο για αρχή και σιγά σιγά θα προσθέτεις κι άλλα και αργότερα που θα μεγαλώσει το μωρό και κρεατάκι.

Καλύτερα να δίνεις τα φρούτα μόνα τους, ώστε να απορροφώνται καλύτερα οι βιταμίνες που έχουν και όχι σαν επιδόρπιο, γιατί διαφέρει ο χρόνος χώνεψης των διαφόρων τροφών και έτσι μπορεί να καταστρέφονται ορισμένες βιταμίνες.

Ρίξε μια ματιά εδώ!

Θηλασμός και εισαγωγή στερεών τροφών

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω για καποιο λογο δεν συμφωνω,γιατι δηλαδη η πατατα ειναι καλυτερη και θρεπτικοτερη;;;;;;

Ε, πώς όταν βράζει αυξάνονται οι βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία... όλο και κάτι παίρνει από το βράσιμο. Ενώ το φρούτο άχρηστο! Αυτή είναι η λογική του παιδιάτρου σου.... πού την έμαθε;

 

Πειτε μου τη γνωμη σας σας παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει.

Μήπως να έβρισκες έναν παιδίατρο λιγότερο βλάκα;

 

.Επισης μου ειπε να αντικαταστησω και τον απογευματινο θηλασμο με γιαουρτι αλλα εγω θεωρω πως ειναι μικρος ακομα,σας παρακαλω βοηθειστε με.

Βιάζεται να αποθηλάσεις;

Μήπως σας χρειάζονται τα γιαουρτάκια με τις αφλατοξίνες που είναι καρκινογόνες; Όλα ανώτερες τροφές του μητρικού;

Έλεος!

 

Κατήργησε το ρυζάλευρο! διάβασε τα συστατικά, περιέχει άμυλο ρυζιού, ζάχαρη, αρωματικές ουσίες ακατάλληλες για βρώση και γάλα αγελάδας! Τίποτα από αυτά δεν είναι τροφή για τον άνθρωπο.

 

Δυο γεύματα φρούτα είναι ότι πρέπει. Αργότερα το ένα γεύμα φρούτα θα γίνει κρέας με λαχανικά.

 

Ουδείς μωρότερος των ιατρών αν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dioni, σ' ευχαριστώ! Πώς δεν το σκέφτηκα το Κellymom; Πάω να κατεβάσω το λεξικό γιατί αυτό που δεν έμαθα ποτέ στα Αγγλικά ήταν τα ονόματα των φαγητών... :lol::lol:

 

Η γραβιέρα ασβέστιο έχει, σίδηρο δεν έχει και όπως όλα τα τυριά εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου...

 

Eίπα κι εγώ! Elenikat, βαλ'το στις οδηγίες γιατρών... :lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί αυτό που δεν έμαθα ποτέ στα Αγγλικά ήταν τα ονόματα των φαγητών... :lol::lol:

 

 

:lol: και τα λεξικά δεν είναι καθόλου κατατοπιστικά! Νομίζω ότι αυτοί που τα γράφουν είναι τόσο άσχετοι με την κουζίνα! Κάνουν συνέχεια λάθη ακόμη και σε πολύ βασικά πράγματα! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

...δεν υπηρχαν οι δασκαλοι!

Παντα το λεει αυτο η μαμα μου! :lol::lol::lol:

 

Βεβαια εγω δασκαλο παντρευτηκα :lol:

 

 

anas29,αλλαξε παιδιατρο,ελεος πια!!!

Ακου αυτα που σου γραψαν τα κοριτσια!

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε! :D

Link to comment
Share on other sites

Oπωσδήποτε να αλλάξεις παιδίατρο. Ο άνθρωπος φαίνεται να μη γνωρίζει ούτε τα στοιχειώδη! Η προγιαγιά μου -ας πούμε- ήξερε πως το μαγείρεμα καταστρέφει ορισμένα από τα θρεπτικά συστατικά του φαγητού και πάντα ένα ή δύο από τα γεύματά της ήταν ωμά φρούτα ή λαχανικά. Η προγιαγιά μου που είχε γεννηθεί το 1890!!!! Και αυτός, επιστήμονας υποτίθεται, να λέει τέτοιες μ!@#$%ες!!!!! :evil: Μα από πού τα παίρνουν τα πτυχία τους ρε γμτ!!!!! :!:

Με κάτι τέτοιους κόπ@#ους έχει φτάσει η Ελλάδα να είναι πρώτη στην παιδική παχυσαρκία και με διαφορά!!!!! :twisted:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μα από πού τα παίρνουν τα πτυχία τους ρε γμτ!!!!! :!:

Με κάτι τέτοιους κόπ@#ους έχει φτάσει η Ελλάδα να είναι πρώτη στην παιδική παχυσαρκία και με διαφορά!!!!! :twisted:

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω και εγώ μια ερώτηση :P ...

Ο μικρούλης μου κάνει πλέον 2 γεύματα: ένα το πρωί με φρούτα (μπανάνα-μήλο-αχλάδι) και το μεσημεριανό (κρέας ή κοτόπουλο με λαχανικά). Έχει δοκιμάσει εκτός από πατάτα καρότο κολοκύθι, και σπανάκι, μπρόκολο, αγκινάρα, ζυμαρικό (χωρίς αυγό). Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός (όποτε και όσο θέλει) ή γαλατάκι που αντλώ στη δουλειά.

Αναρωτιέμαι αν είναι αρκετά αυτά τα γεύματα στερεών και αν πρέπει να προσθέσω και άλλο... Δεν θέλω να αποθηλάσω και πλέον δεν ξέρω πως να προχωρήσω στην εισαγωγή στερεών. Φοβάμαι ότι αυτοσχεδιάζω....

Εσείς οι μανούλες που θηλάζετε για πολύ καιρό, τί με συμβουλεύετε;

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Αυτα πιστευα και γνωριζα και γω αλλα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας γνωμες γιατι μερικοι σε κανουν να αμφιβαλεις ακομα και για ο,τι σιγουρα γνωριζεις.Λετε να αλλαξω γιατρο ε;;Το σκεφτομαι σοβαρα.Το καλυτερο που ξεχασα να σας γραψω πριν ειναι οτι μπορω στις πατατες να προσθεσω και λαχανα :shock:

.png
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια !!!

 

Δεν τρώει τίποτα

Ενώ τα πηγαίναμε μια χαρά και ετρωγε σταθερά κάθε μεσημέρι το μοσχαράκι της με διάφορα λαχανικά και το νοστιμευόταν μάλιστα τώρα στοπ!

Είχα και την φαρίν λακτέ σαν μπαλαντέρ κάτι απογευματα εκτός σπιτιού την οποία έτρωγε επίσης άνετα.

 

Ξαφνικά κάτι της έκανε κλικ και δεν θέλει στερεές αλλά

-θέλει να τρώει ψίχουλα λες και είναι πουλάκι

-θέλει να δοκιμάζει οτιδήποτε τρώω εγώ

- θέλει να τρώει διάφορες βρωμιές που βρίσκει πχ προχθές άνοιξε τα βαμβάκια που την πλένω όταν αλλάζουμε πάνα και τα έτρωγε με μεγάλη της χαρά :shock: λίγο λίγο το τσιμπολογούσε για να μην πνίγεται κιόλας :evil:

 

Το καλό είναι ότι κόψαμε της ψευδοθηλές αλλά όταν θέλει γάλα έρχεται φορτσάτη "μαμ μαμ" και μόλις πιει 5-6 γουλιές με σπρώχνει με ένα στυλάκι "φύγε τώρα, θέλω να παίξω"

 

Τι έπαθε ξαφνικά ???

 

Το χειρότερο είναι ότι γυρίσω 3/3 στην δουλειά και βασιζόμουν πολύ σε αυτά τα δύο γεύματα στερεών που έκανε :(

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki, μια απ' τα ίδια!

Κι εμένα τώρα κάνει αυτά ακριβώς! Πάνω που είχε αρχίσει να τρώει και τα φρούτα κομμάτια μόνη της, τώρα τα έκοψε τελείως. Φαγητό τρώει μόνο απ' το δικό μας και σε κομμάτια κανονικά, αυτό δε με χαλάει, ίσα ίσα, καλύτερα, γλιτώνω και τα μαγειρέματα. Για τα φρούτα μόνο στενοχωρήθηκα, αλλά φαντάζομαι πως ξέρει τι κάνει και θα επανέλθει. Είναι μεγάλα τα μωράκια μας πια, ξέρουν τι κάνουν. Συνέχισε να προσφέρεις και θα ξαναφάει! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

sofuka μου όταν άρχισε να τσιμπολογάει απο τα δικά μας εγώ πετούσα απο την χαρά μου

 

είπα "ωραία, θα γλιτώσουμε απο το multi"

Θήλαζα φουλ, έτρωγε τις στερεές και μετά της έδινα ψωμάκι+τυράκι, κοτόπουλο βραστό λιανισμένο με τα χεράκια μου, όσπρια ξεφλουδισμένα και αυτή τρελλαινόταν

τρώγαμε όλοι μαζί, εγώ και ο μπαμπάς της κανονικά και η μικρή στο καρεκλακι ακόμα και σε εστιατόρια

 

τώρα όμως η σκατούλα τρώει λίγες μπουκιές και μετά σταματάει οπότε δεν συμπληρώνει γεύμα

τα ίδια και τον θηλασμό

 

να φταίνε πάλι τα άτιμα τα δοντάκια ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια ερώτηση :P ...

Ο μικρούλης μου κάνει πλέον 2 γεύματα: ένα το πρωί με φρούτα (μπανάνα-μήλο-αχλάδι) και το μεσημεριανό (κρέας ή κοτόπουλο με λαχανικά). Έχει δοκιμάσει εκτός από πατάτα καρότο κολοκύθι, και σπανάκι, μπρόκολο, αγκινάρα, ζυμαρικό (χωρίς αυγό). Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός (όποτε και όσο θέλει) ή γαλατάκι που αντλώ στη δουλειά.

Αναρωτιέμαι αν είναι αρκετά αυτά τα γεύματα στερεών και αν πρέπει να προσθέσω και άλλο... Δεν θέλω να αποθηλάσω και πλέον δεν ξέρω πως να προχωρήσω στην εισαγωγή στερεών. Φοβάμαι ότι αυτοσχεδιάζω....

Εσείς οι μανούλες που θηλάζετε για πολύ καιρό, τί με συμβουλεύετε;

 

Αν τον βλεπεις να πειναει το απογευμα θηλασε και δωσε του και φρουτο.Η' και ζυμαρικο αν δεν εχεις δωσει το μεσημερι.Αν κανετε αρκετους θηλασμους το 24ωρο δεν εχεις φοβο να αποθηλασεις!Σωστα Αγλαια??

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

sofuka bizoudaki μηπως ειναι αλμα?

 

Μπορεί, τι να σου πω! Δεν ξέρω και καλά τις ημερομηνίες των αλμάτων, η Λαμπρινή θα μας πει καλύτερα :) Εμένα εξακολουθεί να μην τρώει φρούτα, έχει μειώσει και το φαγητό και πλέον ζητάει μόνο ότι βλακεία δει να τρώνε τα άλλα παιδιά :? (πολλές φορές τα βάζω επίτηδες να τρώνε φρούτα μπροστά της αλλά δεν τσιμπάει :lol: ) Επειδή όμως το 'χει ξανακάνει και επανήλθε, δεν ανησυχώ. Τουλάχιστον θηλάζει καλά, συνέχεια και έτσι είμαι ήσυχη!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9376&postdays=0&postorder=asc&start=30

sofuka δες εδω που εχει γραψει τις εβδομαδες η Λαμπρινη.Το εχω προχειρο για να το τσεκαρω γιατι δεν υπαρχει και αλμα που να μην το εχουμε παρει χαμπαρι! :lol:

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...