Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Οσο για αυτά που σου λένε δε χρειάζεται να πηγαίνεις κόντρα πάντα για να νευριάζεις και να τσακώνεσαι , μπορείς απλά μπροστά τους να συμφωνήσεις και εσύ απλά και ωραία να κάνεις αυτό που έχεις αποφασίσει.

 

Ακριβώς! στο φινάλε κάνουμε ό,τι θεωρούμε σωστό με τα παιδιά μας και λίγη διπλωματία καμιά φορά μας γλιτώνει από περιττούς καυγάδες που μόνο ψυχική φθορά προκαλούν... :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Οσο για αυτά που σου λένε δε χρειάζεται να πηγαίνεις κόντρα πάντα για να νευριάζεις και να τσακώνεσαι , μπορείς απλά μπροστά τους να συμφωνήσεις και εσύ απλά και ωραία να κάνεις αυτό που έχεις αποφασίσει.

 

Ακριβώς! στο φινάλε κάνουμε ό,τι θεωρούμε σωστό με τα παιδιά μας και λίγη διπλωματία καμιά φορά μας γλιτώνει από περιττούς καυγάδες που μόνο ψυχική φθορά προκαλούν... :D

 

Koρίτσια, έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι έτσι συνεχίζονται οι ανακρίβειες και αναλήθειες - όχι ότι αυτό απασχολεί εμάς, αλλά μια μαμα΄που θα ακούσει τη γιαγιά, γειτόνισσα, κουμπαρα... να λέει ότι και η τάδε το θήλαζε, αλλά μόνο όταν εδωσε κρέμα, φαγητό, ξένο,.... το παιδί πάχυνε, μπορεί να αποκαρδιωθεί.

Εγώ όταν χρειάστηκε να δώσω ξένο δεν το έλεγα, για να μη με πρήζουν όταν θα το έκοβα...Πράγμα που συνεχίστηκε ούτως ή άλλως βέβαια, και συνεχίζεται...

Τελοσπάντων, να ρωτήσω κάτι κι εγώ τώρα.

Η μικρή άρχισε λαχανικά εδώ και 4 μέρες και λίγο νεράκι μετά το φαγητό - τη θηλάζω κιόλας και δεν λέει όχι, αλλά τώρα με το νερό, πώς υπολογίζουμε τις πάνες; Βασικά, φοβάμαι μη θέλει περισσότερο νερό από ότι γάλα. Ανησυχώ άδικα;

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή, δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, αλλά παρατήρησα ότι τα κακάκια της είναι πολύ σκληρα (για μωρό) και επειδή έφαγε αρκετά και όχι τελείως τελείως νερούλο φαγάκι, της έδωσα δυο κουταλάκια και τα ΄΄ηπιε. Μετά από ένα δίωρο κρατούσα το ποτήρι εγώ να πιω νερό και όρμηξε επάνω μου..Της έβαλα στο φλυτζανάκι και ήπιε δυο γουλίτσες και μετά πάλι στήθος - δεν ξέρω...(Τά άλλα δεν τα θήλαζα όταν αρχίσαμε στερεές :( )

Link to comment
Share on other sites

lst, μην αγχώνεσαι! Αν ζητάει το παιδί νερό θα δίνεις νερό! Αν δεν διψάει, δεν θα πίνει είτε δώσεις είτε όχι! Με μερικές γουλιές νερό δεν επηρρεάζεται ο θηλασμός! Η Λαμπρινή πχ, δεν δίνει αλλά η μικρή της δεν τρώει και πολλά πράγματα! Εμένα πάλι, που πλέον το ζητάει το νερό, υπάρχουν μέρες που δεν πίνει καθόλου και άλλες που πίνει πολύ!

Νομίζω πως καλά κάνεις που δίνεις λίγο μετά το φαγητό, αφού θηλάζει μετά, όλα καλά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειπε και εμενα η παιδιατρος να ξεκινήσω σιγα σιγά νεράκι απο τον 3ο μήνα (τώρα δηλαδη) :roll: λιγο λιγο με το κουταλάκι οποτε το θυμάμαι.

Το θεμα ειναι οτι δεν θα το θυμαμαι γιατι κι εγω γενικά δεν ειμαι νεροφίδα αλλα διαβάζοντας εδω οτι δεν ειναι και απαραίτητο δεν νομιζω να με πολυαπασχολήσει :D

Καλα οταν αρχισουν οι ζεστες θα το θυμαμαι πιο καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα!

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Η μπεμπούλα μας, εκτός από τα δύο γεύματα (φρούτα και σούπες) θέλει πια και κάτι να μασουλάει από μόνη της, π.χ. τρώει ψωμάκι. Τρελαίνεται με αυτό και τα καταφέρνει και μια χαρά, χωρίς να πνίγεται (έχουμε δε και έξι δόντια!). Της πήρα από το κατάστημα βιολογικών κάτι ειδικά μπισκοτάκια (λέγονται Organic Teething Biscuits της Babynat) και τρώει από ένα καμμιά φορά (πιο πολύ της αρέσει η διαδικασία). Πειράζει? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο εναλλακτικά? Και μπανάνα τρώει, αλλά προτιμάει κάτι πιο σκληρό.

Νεράκι πίνει από ποτηράκι με προχοή μετά από το μεσημεριανό...

.png
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε και εμενα η παιδιατρος να ξεκινήσω σιγα σιγά νεράκι απο τον 3ο μήνα (τώρα δηλαδη) :roll: λιγο λιγο με το κουταλάκι οποτε το θυμάμαι.

Το θεμα ειναι οτι δεν θα το θυμαμαι γιατι κι εγω γενικά δεν ειμαι νεροφίδα αλλα διαβάζοντας εδω οτι δεν ειναι και απαραίτητο δεν νομιζω να με πολυαπασχολήσει :D

Καλα οταν αρχισουν οι ζεστες θα το θυμαμαι πιο καλα!

 

Για ποιο λογο σου ειπε να πινει νερο το μωρο ?? Ειναι επικυνδινο το νερο σε μωρά μικροτερα των εξη μηνων.....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ntinake , εγω πηρα βιολογικές ρυζογκοφρέτες χωρις αλάτι . Της αρέσουν και εχει πλάκα οπως τις μασάει ..κριτσι κριτσι :lol: δεν τρωει πολυ βεβαια ενα μικρο κομματάκι οποτε "ζηλεψει" .

Το ψωμι της αρεσει και μενα , η κόρα ειδικά ! Τα μπισκοτάκια δεν τα ξερω και φυσικά δεν πειράζει μην ανησυχεις :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου,

σ'ευχαριστώ, ελπίζω κι εγώ πως δεν πειράζει. Της τα πήρα όταν ανακάλυψα πως ο μπαμπάς της, μερικά απογεύματα που λείπω η χριστιανή, της έδινε μπισκότο Παπαδοπούλου και φρίκαρα λίγο! Κι επειδή δεν του έχω εμπιστοσύνη, αλλά δε θέλω και να κλειστώ και μέσα, του άφησα αυτά που είναι τάχαμ βιολογικά και είναι και για μωρά. Οι ρυζογκοφρέτες τι είναι? Πού τις βρίσκω? Σε αυτό το μαγαζί που σου λέω δεν είδα κάτι τέτοιο...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειπε και εμενα η παιδιατρος να ξεκινήσω σιγα σιγά νεράκι απο τον 3ο μήνα (τώρα δηλαδη) :roll: λιγο λιγο με το κουταλάκι οποτε το θυμάμαι.

Το θεμα ειναι οτι δεν θα το θυμαμαι γιατι κι εγω γενικά δεν ειμαι νεροφίδα αλλα διαβάζοντας εδω οτι δεν ειναι και απαραίτητο δεν νομιζω να με πολυαπασχολήσει :D

Καλα οταν αρχισουν οι ζεστες θα το θυμαμαι πιο καλα!

 

Για ποιο λογο σου ειπε να πινει νερο το μωρο ?? Ειναι επικυνδινο το νερο σε μωρά μικροτερα των εξη μηνων.....

 

μου ειπε οτι ειναι επικίνδυνο σε μωρα μικρότερα των τριών μηνών...μου εξηγησε και ηταν πολυ λογικό αυτό που μου ειπε αλλα δεν το θυμάμαι :D

Μου ειπε οτι μπορει να προκαλέσει σπασμούς (κατι με την ώσμωση ειναι) ενω πχ το χαμομήλι δεν το κάνει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καιρός (5 μηνών) και για μας από τον αποκλειστικό θηλασμό να περάσουμε στη στερεά τροφή. Μετά από κανένα 10λεπτο ασυνεννοησίας με τον παιδίατρό μας, κατέληξα να κάνω τα δικά μου και ο Θεός βοηθός.

 

1. Ξεκινάμε με ένα φρούτο τη φορά, με πρώτο το μήλο, μετά το αχλάδι, μετά τη μπανάνα και μετά;;;; Μετά τι βρε κόρες;

 

2. Αποφάσισα να μη δίνω ρυζαλευρο γιατί είναι πολύ στρουμπουλή και μου φαίνεται περιττές θερμίδες. Τι περισσότερο από το ωραίο μου γαλατάκι θα προσφέρει;

 

3. Δε πρόκειται να της δώσω καμία κρέμα σε σκόνη (μπισκοτόκρεμα, φαριν λακτέ κ.α.) για να μη παχύνει κ' άλλο και για να μη συνηθίζει στη ζάχαρη.

 

Τι λέτε; Σωστό, λάθος; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πίνει νερό εδώ από τότε που άρχισε τις στερεές - και απαραιτήτως μετά τη φρουτόκρεμα και τη χορτόσουπα.

Σήμερα μάλιστα, έπιασε μόνη της το ποτηράκι με τα χεράκια της - χωρίς να της προσφέρω, απλώς το ποτηράκι βρισκόταν κοντά της - και ήπιε μόνη της (είπε η φουσκωμένη από περηφάνια χαζομαμά :lol::lol: ).

 

Να ρωτήσω, Λαμπρινη, θέλω κι εγώ να της πάρω ριζογκοφρέτες να μασουλάει (γιατί όταν με βλέπει να τρώω οτιδήποτε ανοίγει διάπλατα το στόμα :lol: ), αλλά φοβάμαι μήπως πνιγεί από κανένα ψίχουλο - άσε που έχει μόνο 2 δοντάκια. Ως τώρα της έχω δώσει μόνο λίγη μπανάνα, που τη μασουλάει και τη λιώνει στο στόμα πριν την καταπιεί. Τι άλλο μπορώ να της δίνω;

Link to comment
Share on other sites

ntinake σιγουρα θα εχει και γω απο βιολογικάδικο τις πηρα . Ρωτα και αν δεν εχει κοιτα και σε κανα σ.μ :D

 

Γιογκινι δεν υπάρχει κανενας λογος να πιει νερό το μωράκι . Αν θυμηθεις γραψε τι σου ειπε ....

 

Ζαιρα :

Καταρχην ειναι πολυ νωρις να ξεκινησετε στερεες τροφες .

 

1) Ξεκινας ενα ενα τα φρουτα για 3 μερες για να δεις τυχον αλλεργιες . Τι , τι μετά ? :roll:

Εγω δινω ενα φρουτο καθε φορά δεν τα μπλεκω , βεβαια εμενα δεν τρωει αλεσμένα .

 

2) Τιποτα !

 

3) Τα μωρά δεν εχουν αναγκη τετοιου ειδους τεχνητές τροφες ... Τα φρουτα , τα λαχανικά και το κρεας ειναι απαραίτητα για την προσληψη βιταμινων κλπ .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Να ρωτήσω, Λαμπρινη, θέλω κι εγώ να της πάρω ριζογκοφρέτες να μασουλάει (γιατί όταν με βλέπει να τρώω οτιδήποτε ανοίγει διάπλατα το στόμα :lol: ), αλλά φοβάμαι μήπως πνιγεί από κανένα ψίχουλο - άσε που έχει μόνο 2 δοντάκια. Ως τώρα της έχω δώσει μόνο λίγη μπανάνα, που τη μασουλάει και τη λιώνει στο στόμα πριν την καταπιεί. Τι άλλο μπορώ να της δίνω;

 

Δεν πνιγεται μην φοβασαι . Η μικρη της φιλης μου τρωει κριτσινια ολικης και εχει 1,5 μονο δοντι .... :lol: Ξερουν αυτα , με τα σαλια κλπ τα μασουλανε !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή ευχαριστώ πολύ!!!

 

Είναι αλήθεια πως με την εισαγωγή στερεών τροφών τα μωρά αρχίζουν να χάνουν σε βάρος;:roll:

 

Τι άλλα φρούτα να δώσω αργότερα εκτός από μήλο, αχλάδι, μπανάνα;

 

Ο παιδίατρος είπε να ξεκινήσουμε από τώρα αλλά αυτό δε σημαίνει πως ό,τι πει το έχω για ευαγγέλιο! :wink:

 

 

 

 

Άμα σου πω τι μου είπε... Να τα ξεκινήσω όλα, μέχρι και κρεατόσουπα, από τον 5ο μήνα! :shock::?

Σε μια φίλη μου δε, είπε να δίνει στο γιο ό,τι λαδάκι μένει απ' τη σαλάτα της ως στερεά τροφή! :?:lol:

Και είναι και μεγάλη φίρμα ο τύπος στην μικρή μας πόλη! (Εγώ βέβαια τον πάω πολύ γιατί είναι μουρλός και ταιριάζουν τα χνώτα μας αλλά είναι πολύ χύμα!)

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή άρχισε λαχανικά εδώ και 4 μέρες και λίγο νεράκι μετά το φαγητό - τη θηλάζω κιόλας και δεν λέει όχι, αλλά τώρα με το νερό, πώς υπολογίζουμε τις πάνες; Βασικά, φοβάμαι μη θέλει περισσότερο νερό από ότι γάλα. Ανησυχώ άδικα;

 

Άποψη μου, δίνε της όσο νερό θέλει λίγο πιο μετά το γεύμα και τις υπόλοιπες ώρες μόνο γαλατάκι. Πόσο πια να πιεί έτσι, ώστε να επηρεάσει το θηλασμό! Από δω και πέρα, οι πάνες μπορεί να αλλάξουν, με την έννοια ότι μπορεί να αρχίσει να κάνει πιο πολλά τσίσα πιο λίγες φορές. Μην αγχώνεσαι!

Διάβασε κι εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-how.html#frequency

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/baby-water.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη μου έχει ένα αγοράκι 6 μηνών. Εδώ και ένα μήνα πήρε 200 γραμμάρια βάρος αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ ανεπτυγμένος. Το κακό είναι πως δεν κάνει τα κακά σου συχνά στις 10 μέρες του έβαλε υπόθετο και τα έκανε την άλλη μέρα. Ξεκίνησε να του δίνει ρυζάλευρο και το τρώει με πολύ όρεξη και την άλλη εβδομάδα θα ξεκινήσει φρουτόκρεμα. Η ίδια λέει πως πιστεύει πως το γάλα της θα αραιώσει και θα σταματήσει αλλά το παιδί δείχνει οτι πεινάει.

Εσείς αν δεν σας κουράζω πείτε, πότε δώσατε ξένες τροφές και τί και πώς καταφέρατε να μην σταματήσει ο θηλασμός?

Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα. Θηλάζεις λίγη ώρα πριν καθώς και μόλις τελειώσει το γεύμα της στερεάς τροφής. Αν το μωρό δεν θέλει (είτε το θηλασμό, είτε τη στερά τροφή), είμαστε οκ. Εκείνο θα αποφασίσει - εμείς σεβόμαστε την επιλογή του. Στις αρχές μπορεί να θέλει και τα δύο, μετά μόνο το ένα, κοκ.

 

Σε κάθε περίπτωση, το στήθος προσαρμόζει την παραγωγή σύμφωνα με τα ερεθίσματα που δέχεται από το μωρό. Η φίλη σου αν δεν είναι ελλιπώς πληροφορημένη, απλώς ψάχνει μάλλον αφορμή για να σταματήσει το θηλασμό.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε λίγο και εδώ

 

Γενικά,για να μη μειωθεί το γάλα της πρώτα θα πρέπει να θηλάζει και μετά να δίνει τις τροφές (όταν είναι μαζί με το μωρό και δεν είναι στη δουλεια πχ)- το ρυζάλευρο δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι στο παιδί. Τα φρουτάκια θα βοηθήσουν περισσότερο.

Οι στερεές πρέπει να είναι συμπληρωματικές του θηλασμού για τον πρωτο χρόνο, δηλαδή ο θηλασμος είναι κύρια τροφή για το μωρό. Να της ζήσει και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, τύπωσε για τη φίλη σου τις συγκεντρωμένες πληροφορίες από εδώ:

http://www.unicef.gr/bf05.php

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ 2005

1 ΕΩΣ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Μητρικός Θηλασμός & Οικογενειακή Διατροφή

Με Στοργή & Υγιεινή.

Παρέχοντας άλλες τροφές

ενώ ο Μητρικός Θηλασμός συνεχίζεται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Nεράκι εμείς δώσαμε με τις στερεές με κουταλάκι (1-2), αλλά και σε φλυτζανάκι (του καφέ εννοώ) προσεκτικά. Παντως δεν είναι απαρα΄τητο - μπορεί να ξεδιψάει και από το γάλα σου. Δες και στις ελίδες που παραθεσε η Αμαρετο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...