Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

κορίνα, να σου ζήσει!

 

Το γάλα σου μάλλον έχει μειωθεί αρκετά γιατί ο παιδίατρός σου λανθασμένα σε συμβούλεψε να μειώσεις τόσο δραματικά τους θηλασμούς. Ευτυχώς αυτό δεν είναι μονόδρομος. Να βάζεις το μωράκι σου να θηλάζει όσο πιο συχνά γίνεται, ανάμεσα στα γεύματα είναι πολύ καλή ώρα. Έτσι το μωρό θα παίρνει όσο γάλα χρειάζεται και το γάλα σου θα είναι πάντα αρκετό όλο το 24ωρο. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Κορίνα, αφού ακολουθήσεις τις συμβουλές της Αγλαϊας...

δες κι εδω σχετικά... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=129192#129192

 

καλή συνέχεια!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δίνω το απόγευμα στην κόρη μου (είναι 9 μηνών), κρέμα δημητριακών ή μούσλι που φτιάχνω με δικό μου γάλα που αντλώ.

 

μπορεις αυτες τις κρεμες να τις φτιαχνεις μονο με νεράκι. κι εγω ετσι της τις δινω και ξετρελλαινεται

Link to comment
Share on other sites

Δίνω το απόγευμα στην κόρη μου (είναι 9 μηνών), κρέμα δημητριακών ή μούσλι που φτιάχνω με δικό μου γάλα που αντλώ.

 

μπορεις αυτες τις κρεμες να τις φτιαχνεις μονο με νεράκι. κι εγω ετσι της τις δινω και ξετρελλαινεται

 

κι εγώ έτσι τις δίνω, βρασμένες με νερό, και το τρώει μια χαρά! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια! Χρειάζομαι τη συμβουλή σας....Δίνω το απόγευμα στην κόρη μου (είναι 9 μηνών), κρέμα δημητριακών ή μούσλι που φτιάχνω με δικό μου γάλα που αντλώ. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να σταματήσω τις αντλήσεις, δεν θέλω να τις δώσω τις κλασσικές κρέμες που περιέχουν αγελαδινό γάλα και δεν τρώει με τίποτα το γιαούρτι.Καμιά ιδέα;;;;;Τι άλλο θα μπορούσα να της δίνω;;;

 

(το βάζω εδώ το θέμα γιατί συνήθως οι μαμάδες που θηλάζουν ψάχνουν εναλλακτικές στις κρέμες με αγελαδινό γάλα....)

 

Να της δίνεις από τις τροφές που τρώει. Γενικά δεν αντλούμε για ένα τόσο μεγάλο παιδί και ειδικά για τις κρέμες δεν αντλούμε ποτέ. Στις κρέμες βάζουμε μητρικό γάλα μόνο όταν περισσεύει και δεν ξέρουμε τι να το κάνουμε.

 

Επιπλέον γλύκα στις κρέμες μπορείς να προσθέσεις από χυμό φρούτου (μήλο και καρότο) ή από μουσκεμένα ξερά φρούτα (δαμάσκηνο, σταφίδες), το ζουμί είναι γλυκό. Μπορείς τα ξερά φρούτα να τα αλέθεις και να τα βάζεις και αυτά μέσα στην κρέμα. Επίσης στην κρέμα μπορείς να βάζεις βρασμένα φρούτα (μήλο, αχλάδι...). Τα βράζεις με πολύ λίγο νερό και τα φυλάς στο ψυγείο για 3-4 μέρες για να τα έχεις έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

ας πούμε το δαμάσκηνο και τις σταφίδες που λες? πολύ αργότερα? γιατί μου φαίνεται τέλεια ιδ΄εα για τις κρέμες.

 

έτσι κι αλλιώς η εισαγωγή γίνεται σταδιακά, περίπου στον 7ο ή 8ο μήνα, ανάλογα με το μωρό, μπορούμε να τα εισάγουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πέραν του ότι εγώ έχω βαρεθεί να αντλώ και η σχέση μου με το swing περνάει κρίση, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που δεν αντλούμε;;;;;

 

Κανένας άλλος λόγος! Γενικά δεν κάνουμε πιο δύσκολη τη ζωή μας για να μπορούμε να συνεχίσουμε!

 

Οι αντλήσεις είναι γενικά πολύ κουραστικές, είναι λοιπόν φρόνιμο να τις περιορίζουμε στο ελάχιστο απαραίτητο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

(νομίζω πως δεν είμαι ΤΟΣΟ ανόητη στην υπόλοιπή μου ζωή...αλλά ποτέ δεν ξέρεις... :oops: )

 

εννοούμε κλεισμένο τον 7ο?

 

Εξαρτάται από το πότε ξεκίνησες την εισαγωγή των στερεών. Αν την ξεκίνησες στην αρχή του 7ου ίσως δεν προλαβαίνεις μέχρι το τέλος του μήνα. Εσύ αποφασίζεις πότε θα το εντάξεις. Αντιμετώπισέ το σαν φρούτο που το εισάγεις πχ μετά το μήλο και το αχλάδι.

 

Τα ξερά φρούτα καλύτερα να είναι βιολογικά.

Τα μουσκεύεις μια νύχτα πριν χρησιμοποιήσεις το ζουμί και τα φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν δεν ξέρω αν ο τίτλος είναι αντιπροσωπευτικός...ήθελα να ρωτήσω,κυρίως εσένα Αγλαία,αλλά και όποια μαμά το γνωρίζει-

 

αρχίζοντας στερεες τροφες μπορεί να συμβεί ή να θέλουμε να αντικαταστήσουμε γεύματα θηλασμού εντελώς-σταδιακά έτσι κι αλλιώς. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν,αφού το στήθος συνηθίσει σε ένα "πρόγραμμα",μπορεί μετά να παράγει γάλα εύκολα εκείνη την ώρα ή όχι αν χρειαστεί. Σας μπέρδεψα?

 

ας υποθέσουμε οτι μόνιμα δίνουμε φρουτόκρεμα στις 11.00 πχ.,οπότε εκείνη την ώρα δε θηλάζουμε ποτέ.Κάποια μέρα είμαστε εκτός σπιτιού εκείνη την ώρα. Βάζοντας το μωρό στο στήθος θα μπορέσει να θηλάσει ακόμα και αν εκείνη η ώρα δεν είναι η "συνηθισμένη" ή θα παιδευτούμε? Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις λογικό δεν είναι να έχει μειωθεί η παραγωγή γάλακτος?

 

Θέλω βαθμιαία (όχι απο τώρα) να μειωθούν τα γεύματα θηλασμού,χωρίς όμως λόγω αυτού να μειωθεί το γάλα και να γίνει ο απογαλακτισμός νωρίς. Επειδή λοιπόν πάντα θέλω έναν "προγραμματισ쨴ο",να ξέρω τί γίνεται. Οταν μεγαλώσει το μωρό και θηλάζει κανείς πρωί βράδυ μόνο,τις άλλες ώρες αν χρειαστεί ξαφνικά το μωρό θα παιδευτεί να βρεί γάλα ή κανένα πρόβλημα?

 

νομίζω οτι αυτό το τελευταίο είναι που με απασχολεί περισσότερο.

 

συγγνώμη αν έχω ρωτήσει βλακείες :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν δεν ξέρω αν ο τίτλος είναι αντιπροσωπευτικός...ήθελα να ρωτήσω,κυρίως εσένα Αγλαία,αλλά και όποια μαμά το γνωρίζει-

 

αρχίζοντας στερεες τροφες μπορεί να συμβεί ή να θέλουμε να αντικαταστήσουμε γεύματα θηλασμού εντελώς-σταδιακά έτσι κι αλλιώς. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν,αφού το στήθος συνηθίσει σε ένα "πρόγραμμα",μπορεί μετά να παράγει γάλα εύκολα εκείνη την ώρα ή όχι αν χρειαστεί. Σας μπέρδεψα?

 

ας υποθέσουμε οτι μόνιμα δίνουμε φρουτόκρεμα στις 11.00 πχ.,οπότε εκείνη την ώρα δε θηλάζουμε ποτέ.Κάποια μέρα είμαστε εκτός σπιτιού εκείνη την ώρα. Βάζοντας το μωρό στο στήθος θα μπορέσει να θηλάσει ακόμα και αν εκείνη η ώρα δεν είναι η "συνηθισμένη" ή θα παιδευτούμε? Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις λογικό δεν είναι να έχει μειωθεί η παραγωγή γάλακτος?

 

Θέλω βαθμιαία (όχι απο τώρα) να μειωθούν τα γεύματα θηλασμού,χωρίς όμως λόγω αυτού να μειωθεί το γάλα και να γίνει ο απογαλακτισμός νωρίς. Επειδή λοιπόν πάντα θέλω έναν "προγραμματισ쨴ο",να ξέρω τί γίνεται. Οταν μεγαλώσει το μωρό και θηλάζει κανείς πρωί βράδυ μόνο,τις άλλες ώρες αν χρειαστεί ξαφνικά το μωρό θα παιδευτεί να βρεί γάλα ή κανένα πρόβλημα?

 

νομίζω οτι αυτό το τελευταίο είναι που με απασχολεί περισσότερο.

 

συγγνώμη αν έχω ρωτήσει βλακείες :roll:

 

Μανίνα :)

Απ' ότι θυμάμαι από άλλα ποστ στο παρελθόν, από τη στιγμή που ο θηλασμός γίνει μόνο πρωί βράδυ η παραγωγή "μοιραία" μειώνεται. Κάποια στιγμή αυτό μπορεί να οδηγήσει σε απογαλακτισμό. Θεωρώ πως αν βάλεις το μωρό σου στο στήθος κάποια ώρα της ημέρας που κανονικά ΔΕ θηλάζει, αν μείνει αρκετή ώρα εκεί πιθανότατα να διεγερθεί ο μαστός και να παραχθεί γάλα. Δεν ξέρω όμως αν το παιδάκι στην ηλικία που θα είναι να έχει τη διάθεση να παραμείνει τόση ώρα στο μαστό :? Αν παρόλα αυτά το κάνει και το επαναλάβει μερικές φορές, ο μαστός θα "μάθει" πλεον και θα παράγει γάλα ΚΑΙ αυτή την ώρα.

Εισάγοντας τις στερεες τροφές προσφέρεις και γάλα, όπως έχει ειπωθεί ξανά οι στέρεες τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού μέχρι το παιδάκι να γίνει τουλάχιστον 1 έτους. Αν το παιδάκι σου τα πάει τόσο καλά με το φαγητό από μόνο του πιθανότατα αντικαταστήσει θηλασμούς ως εκ τούτου να ελατωθούν σε αριθμό μέσα στην ημέρα, που αυτό θες αν κατάλαβα καλά (παρόλα αυτά ξανατονίζω, νομίζω θα πρέπει να είναι παραπάνω από 2 για να διατηρηθεί η γαλουχία, σωστά Αγλαϊα;).

Και μην αγχώνεσαι προκαταβολικά αν βρεθείς εκτός σπιτιού. Αν κάποια μέρα πιστεύεις ότι θα αργήσεις να επιστρέψεις σπίτι σου, κρατάς μαζί σου τα φρούτα. Αν πάλι βρίσκεσαι σε μέρος που είναι δύσκολη η πολτοποίηση μπορείς να δώσεις το απογευματινό το πρωί και τα φρούτα το απόγευμα σπίτι σας! :wink:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ Αναστασία μου

αυτό που με προβληματίζει είναι -μή γελάσεις- πως τώρα που αρχίσαμε τα φρούτα τα λατρεύει,και,αν και ΄πρώτα θηλάζω και μετά απο μια ώρα περίπου δίνω την κρέμα,τρώει όλο το φαγητό της και μετά ξαναπεινάει μετά απο απο 3 ? ώρες....οπότε βλέπω στην ουσία πως μόνη της θα αντικαταστήσει γεύμα έτσι. Το θέμα είναι πως σιγά σιγά θα μπουν και τα λαχανικά κλπ όσο περνάει ο καιρός. Αν το συνεχίσει αυτό το μωρό,το οτι τρώει δηλαδή,ναι,μοιραία θα αντικατασταθούν πολλά γεύματα.

 

Τί επιλογές έχω,να μη δώσω φαγητό καθόλου?? Δεν γίνεται αυτό και δεν το θέλω. Απο την άλλη,τον λατρεύω τον θηλασμό. :roll: Αν εγώ τη βάζω στο στήθος αλλά αυτή δεν πεινάει,θα πρέπει να κρατήσουμε τον θηλασμό πρωί βράδυ μόνο θέλοντας και μή,σωστά?

(δε μιλάω για τώρα αλλά για το όταν και αν η μικρή όντως αντικαταστήσει τα γεύματά της έτσι)

 

θα ήθελα γενικά να ακούσω τί σκέφτεστε και τί συμβουλεύετε πάνω σ'αυτά...

Link to comment
Share on other sites

...ναι αυτά τα κόλπα με το απογευματινό το πρωί κλπ τα έκανα και στον γιό μου :) όποτε χρειαζόταν...

 

απλά δεν είμαι σίγουρη για το πόσο καιρό μπορεί να συνεχιστεί ο θηλασμός αν θηλάζεις μόνο πρωί και βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με προβληματίζει είναι -μή γελάσεις- πως τώρα που αρχίσαμε τα φρούτα τα λατρεύει,και,αν και ΄πρώτα θηλάζω και μετά απο μια ώρα περίπου δίνω την κρέμα,τρώει όλο το φαγητό της και μετά ξαναπεινάει μετά απο απο 3 ? ώρες....οπότε βλέπω στην ουσία πως μόνη της θα αντικαταστήσει γεύμα έτσι. Το θέμα είναι πως σιγά σιγά θα μπουν και τα λαχανικά κλπ όσο περνάει ο καιρός. Αν το συνεχίσει αυτό το μωρό,το οτι τρώει δηλαδή,ναι,μοιραία θα αντικατασταθούν πολλά γεύματα. ...

 

Από τη στιγμή που εσύ ΠΡΙΝ από το κάθε γεύμα θα προσφέρεις στήθος, μια χαρά θα διατηρηθεί το γάλα σου, ακόμα και κάθε 3 ώρες! Να ανησυχήσεις όταν κάποια στιγμή εσύ το προσφέρεις και το μωρό σου δεν το θέλει!

 

Τί επιλογές έχω,να μη δώσω φαγητό καθόλου?? Δεν γίνεται αυτό και δεν το θέλω. Απο την άλλη,τον λατρεύω τον θηλασμό. :roll: Αν εγώ τη βάζω στο στήθος αλλά αυτή δεν πεινάει,θα πρέπει να κρατήσουμε τον θηλασμό πρωί βράδυ μόνο θέλοντας και μή,σωστά?

(δε μιλάω για τώρα αλλά για το όταν και αν η μικρή όντως αντικαταστήσει τα γεύματά της έτσι)

 

Όπως είπα και παραπάνω, όσο της δίνεις το στήθος ΠΡΙΝ και το θέλει, ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! Τώρα αν κάποια στιγμή από μόνο της ΔΕΝ το θέλει, μοιραία θα ακολουθήσεις αυτό που επιθυμεί το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Μανίνα, εμένα το απόγευμα τρώει κρέμες δημιατριακών, όμως αν βρεθούμε έξω θηλάζει χωρίς πρόβλημα.Επίσης έχει τύχει να θηλάσει και την ώρα του φρούτου και έδειξε ικανοποιημένη! Αυτό που κάνει τώρα είναι όσο λείπω να αρκείται στο πρωί-βράδυ (όσες φορές της έδωσαν δικό μου γάλα ήπιε μια δυο γουλιές ) και όταν είμαι σπίτι να θηλάζει 1-2 φορές ακόμα ανάμεσα στα γεύματα.Εγώ τις δίνω χωρίς να περιμένω να μου το ''ζητήσει'', άλλοτε θηλάζει με όρεξη,άλλοτε πιπιλίζει για λίγο και το αφήνει...Έχω κι εγώ μια ανησυχία μην αποθηλάσει πριν την ώρα της αλλά αφού θέλει να πίνει πια μόνο από μένα...δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν δεν ξέρω αν ο τίτλος είναι αντιπροσωπευτικός...ήθελα να ρωτήσω,κυρίως εσένα Αγλαία,αλλά και όποια μαμά το γνωρίζει-

 

αρχίζοντας στερεες τροφες μπορεί να συμβεί ή να θέλουμε να αντικαταστήσουμε γεύματα θηλασμού εντελώς-σταδιακά έτσι κι αλλιώς. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν,αφού το στήθος συνηθίσει σε ένα "πρόγραμμα",μπορεί μετά να παράγει γάλα εύκολα εκείνη την ώρα ή όχι αν χρειαστεί. Σας μπέρδεψα?

 

ας υποθέσουμε οτι μόνιμα δίνουμε φρουτόκρεμα στις 11.00 πχ.,οπότε εκείνη την ώρα δε θηλάζουμε ποτέ.Κάποια μέρα είμαστε εκτός σπιτιού εκείνη την ώρα. Βάζοντας το μωρό στο στήθος θα μπορέσει να θηλάσει ακόμα και αν εκείνη η ώρα δεν είναι η "συνηθισμένη" ή θα παιδευτούμε? Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις λογικό δεν είναι να έχει μειωθεί η παραγωγή γάλακτος?

 

Για να καταλάβεις κυρίως την ερώτηση θα σου εξηγήσω την ερώτηση:

 

Συνήθως γυμνάζομαι στις 7 το απόγευμα και ιδρώνω πολύ. Αν γυμναστώ στις 3 το μεσημέρι θα μπορέσω να ιδρώσω;

 

Το ερώτημά σου με το γάλα είναι ακριβώς το ίδιο.

 

Οταν μεγαλώσει το μωρό και θηλάζει κανείς πρωί βράδυ μόνο

 

Τα περισσότερα μωρά χρειάζονται περισσότερα από 2 γεύματα το 24ωρο μητρικό γάλα. Αν το μωρό θηλάζει μόνο 2 φορές το 24ωρο πριν κλείσει χρόνο ή πριν κλείσει τους 18 μήνες ίσως το γάλα να μην του φτάνει....

 

,τις άλλες ώρες αν χρειαστεί ξαφνικά το μωρό θα παιδευτεί να βρεί γάλα ή κανένα πρόβλημα?

 

Θα βρει σίγουρα γάλα, το γάλα δεν παράγεται μόνο συγκεκριμένες ώρες.

Αν γενικά το γάλα είνα αρκετό θα είναι αρκετό και στο γεύμα, αν η παραγωγή έχει μειωθεί γενικά τότε το γεύμα θα είναι πιο μικρό.

 

Για να υπάρχει περισσότερο γάλα σε κάθε γεύμα το μωρό χρειάζεται να 3-4 γεύματα μητρικό γάλα το 24ωρο αν και τα περισσότερα μωρά κάνουν περισσότερα. Υπάρχουν και μωρά που δεν έχουν πρόβλημα με τα 2 γεύματα το 24ωρο αλλά δεν είναι η πλειοψηφία. Είναι δυσκολο να γενικεύσουμε. Οι οδηγίες του Π.Ο.Υ. είναι ανεμπόδιστος θηλασμός και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα απο τη στιγμή που εδραιώνεται ο θηλασμός. Εγώ τουλάχιστον τη θηλάζω το πρωϊ πριν φύγω για δουλειά, όταν γυρνάω και αλλη μια φορά το βράδυ (και σπανίως στο ενδιάμεσο). Το γάλα μου επαρκεί όποιαδήποτε στιγμή κι αν της δωσω. Το σκ της δίνω πιο πολλές φορές και έχει τύχει να μην φάει τη κρέμα το απόγευμα ή κάποιο άλλο γευμα για τον Α' ή Β' λόγο οπότε και τη θηλάζω και χορταίνει. Οποιαδήποτε ώρα της ημέρας θα έχεις γάλα οπότε μην ανησυχείς αν μειωθούν τα γεύματα. Αν θέλεις μπορείς να τη θηλάζεις πρίν απο τα γευματα αλλά έτσι μπορεί να σου τρώει λίγο (τουλάχιστον σε εμένα χόρταινε και δεν μου έτρωγε μετά κι έτσι της έδινα μετά στήθος ή και τώρα καθόλου) :wink::D:D

.png .png
Link to comment
Share on other sites

manina δες εδώ ---> http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4444&postdays=0&postorder=asc&start=0 μην τα ξαναγράφω!!

δεν υπάρχει πάντως λόγος να αγχώνεσαι! τα μωράκια μας τις περισσότερεςς φορές ξέρουν καλύτερα από μας και φτιάχνουν πρόγραμμα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...