Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Δεν εννοεί φαντάζομαι να μην δίνουμε νερό γενικά, αλλά να μην αντικαθιστάται η ανάγκη για θηλασμό, αγκαλιά , πείνα, πιπίλισμα από στούμπωμα με χαμομήλι νερό κλπ, μόνο και μόνο για να κοιμηθούμε περισσότερο...

 

Εγώ έχω συνηθίσει πλέον το ξενύχτι δεν με κουράζει, ειδικά όταν βλέπω με τι μανία πιάνει το στήθος και πόσο ανακουφίζεται,τώρα τα έχω βρει λίγο σκούρα με τη ζέστη, το ίδιο και η μικρή νομίζω... με το που ακουμπάμε η μια την άλλη ....μουσκίδι!!! Και μετά αναβεις το κλιματιστικο? Ετσι ιδρωμένη που είναι? :cry:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Μαρια τωρα μπερδευτηκα περισσοτερο :?

 

Εμενα μου ειπε να αποφυγω ολα τα εσπεριδοειδη.

 

Επισης μου ειπε οταν φαει ολη την φρουτοκρεμα που θα αποτελειται απο μισο μηλο, μισο αχλαδι, μιση μπανανα ή ροδακινο ή βερικοκκο τοτε να αρχισω σταδιακα την βανιλια το απογευμα.

 

Για τις υπολοιπες τροφες πχ λαχανικα, κρεας κτλ μου ειπε θα δουμε απο τον αλλο μηνα.

 

Οσο για τον θηλασμο δεν τον ενδιαφερει πως θηλαζω.

"Αφου παιρνει βαρος το παιδι, κανε οτι θελεις, θηλαζε οποτε θελεις"

 

Εσυ ξεκινησες να δινεις στο μωρο το φρουτο ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοεί φαντάζομαι να μην δίνουμε νερό γενικά, αλλά να μην αντικαθιστάται η ανάγκη για θηλασμό, αγκαλιά , πείνα, πιπίλισμα από στούμπωμα με χαμομήλι νερό κλπ, μόνο και μόνο για να κοιμηθούμε περισσότερο...

:cry:

 

ακριβώς galat :D:D

μου έλεγε μάλιστα πως επειδή τώρα δεν τη βολεύει που ξυπνάει 6 το πρωί ο μικρός, τον καθυστερεί έτσι για να μάθει να τρώει στις 7:30!!! Κορίτσια θα τρελαθώ!! Να ξυπνήσεις δηλαδή το πρωί πεινασμένη και να περιμένεις 1:30 ώρα για να μη χαλάσεις το πρόγραμμα του εαυτού σου! Και να ζητήσεις από τον άντρα σου να σε πάρει αγκαλιά τη νύχτα και εκείνος να σε καθυστερεί γιατί δεν είναι ώρα. "Σε 45 λεπτά" να σου λέει. "Τότε είναι η ώρα σου". :lol::lol::lol: Και στην τελική εσύ μπορεί και να το καταλάβεις. Το παιδί πως;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρια τωρα μπερδευτηκα περισσοτερο :?

 

Εμενα μου ειπε να αποφυγω ολα τα εσπεριδοειδη.

 

Επισης μου ειπε οταν φαει ολη την φρουτοκρεμα που θα αποτελειται απο μισο μηλο, μισο αχλαδι, μιση μπανανα ή ροδακινο ή βερικοκκο τοτε να αρχισω σταδιακα την βανιλια το απογευμα.

 

Για τις υπολοιπες τροφες πχ λαχανικα, κρεας κτλ μου ειπε θα δουμε απο τον αλλο μηνα.

 

Οσο για τον θηλασμο δεν τον ενδιαφερει πως θηλαζω.

"Αφου παιρνει βαρος το παιδι, κανε οτι θελεις, θηλαζε οποτε θελεις"

 

Εσυ ξεκινησες να δινεις στο μωρο το φρουτο ?

 

όχι bizoudaki μου.. είναι νωρίς ακόμα για εμάς. έχουμε και δυο εβδομάδες διαφορά :)

 

Πάντως το πρόγραμμα του δικού σου μου φαίνεται πιο φυσιολογικό.. Δεν είναι υπερβολή μέσα σε δύο εβδομάδες να τρώει το παιδί τα πάντα;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χυμο πορτοκαλι ακουσα οτι εδωσαν και σε διδυμακια 4,5 μηνων και μαλιστα ειχαν γεννηθει προωρα.

 

Εγω δεν θα εδινα πορτοκαλι καλυτερα. Μαλλον σου το προτεινει επειδη ειναι πιο νερουλο. Εδω και δυο μερες για να ψιλοκαταπιει η μικρη το μηλο προσθεσα και νερο (εμφιαλομενο) στο multi.

 

Οσο για το γεγονος οτι σου προσθετει γρηγορα τις τροφες, ισως να βασιζεται στο οτι θηλαζεις αρα ειναι πιο ωριμο το πεπτικο συστημα του μωρου.

 

Αν φοβασαι ομως για αλλεργιες καλυτερα δινε τα λιγα λιγα. Μια ζωη εχει μπροστα του το μωρακι να φαει τα παντα :P:P

 

 

Οσο για το ξυπνημα την νυχτα: μια γνωστη μου κραταει ξυπνιο με τα χιλια ζορια το μωρακι της εως την μια την νυχτα ωστε να ξυπνησει πιο αργα το πρωι :evil:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Κ., εγώ θα σου πρότεινα να παραλείψεις τον χυμό για 1-2 μήνες...

Αντίθετα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις στην αρχή με λίγο αχλαδάκι αλεσμένο και να προσθέτεις μία ή 2 κουταλιές κάθε μέρα. Μετά την εβδομάδα βάζεις και μήλο...

Στη συνέχεια μπορείς να δοκιμάσεις και βερύκοκο και ροδάκινο... Αυτά για φρούτα.

 

Τα λαχανικά μπορείς να τα ξεκινήσεις αφού αρχίζει και τρώει τα φρούτα με κάποια όρεξη. Θα είναι και καλύτερο για την ψυχική σου υγεία, από το να ετοιμάζεις φαγητά που δεν θα τρώει ... Θα μπερδεύεται και λιγότερο το μωρό με διάφορες γεύσεις που στην αρχή δεν θα του πολυαρέσουν κιόλας... Το κρέας συνήθως μπαίνει στον 8ο μήνα...

 

Θηλασμός περίπου 1-1,5 ώρα πριν το γεύμα και καπάκι μετά το γεύμα....Πίνει όσο θέλει το μωρό, αν δεν θέλει δεν είναι πρόβλημα, αλλά δεν πρέπει να το αρνείσαι.

 

Για περισσότερα στην εισαγωγή στερεών εδώ. Εγώ ακολούθησα πολλά από αυτά που γράφει και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

http://kellymom.com/nutrition/solids/index.html

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Κ., εγώ θα σου πρότεινα να παραλείψεις τον χυμό για 1-2 μήνες...

Αντίθετα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις στην αρχή με λίγο αχλαδάκι αλεσμένο και να προσθέτεις μία ή 2 κουταλιές κάθε μέρα. Μετά την εβδομάδα βάζεις και μήλο...

Στη συνέχεια μπορείς να δοκιμάσεις και βερύκοκο και ροδάκινο... Αυτά για φρούτα.

 

Τα λαχανικά μπορείς να τα ξεκινήσεις αφού αρχίζει και τρώει τα φρούτα με κάποια όρεξη. Θα είναι και καλύτερο για την ψυχική σου υγεία, από το να ετοιμάζεις φαγητά που δεν θα τρώει ... Θα μπερδεύεται και λιγότερο το μωρό με διάφορες γεύσεις που στην αρχή δεν θα του πολυαρέσουν κιόλας... Το κρέας συνήθως μπαίνει στον 8ο μήνα...

 

Θηλασμός περίπου 1-1,5 ώρα πριν το γεύμα και καπάκι μετά το γεύμα....Πίνει όσο θέλει το μωρό, αν δεν θέλει δεν είναι πρόβλημα, αλλά δεν πρέπει να το αρνείσαι.

 

Για περισσότερα στην εισαγωγή στερεών εδώ. Εγώ ακολούθησα πολλά από αυτά που γράφει και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

http://kellymom.com/nutrition/solids/index.html

 

:D:D Αυτό διαβάζω ολη μέρα σήμερα..!! Ομολογώ ότι για τα εσπεριδοειδή θορυβήθηκα γιατί το διάβασα στα φυλλάδια της LLLI. Και εγώ είμαι αυτής της άποψης και χαίρομαι που το ακούω από εσένα!!!

Μου φαίνεται πολύ βαρύ ένα μωρό σε δύο εβδομάδες να τρώει τα πάντα. Έχει όλα τα χρόνια μπροστά του για αυτό..

Για το ελαιόλαδο felinidoc τι λες; Νομίζω πως διάβασα μετά τον πρώτο χρόνο γιατί μπορεί να επιβαρύνει τα νεφρά..

Επίσης το φυλλάδιο της LLLI προτείνει και μπανάνα και αβοκάντο για πρώτο γεύμα.. Λες;;; :):) (έχουμε και ωραία αβοκάντο εδώ στην Κρήτη και ομολογώ ότι μπαίνω στον πειρασμό..)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τώρα με τη ζέστη κι εγώ σηκώνομαι και πίνω νερό. Δεν θα δίνω στο παιδί?

 

 

Η οδηγία είναι μόνο για μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά παντού στον πλανήτη, ακόμη και στην αφρική. :wink:

 

Μην βγάζεις συμπεράσματα για το μωρό από τις δικές σου ανάγκες που δεν τρέφεσαι αποκλειστικά με μητρικό γάλα, που καταναλώνεις αλάτι κτλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που σκέφτομαι επίσης τώρα είναι μήπως τα εσπεριδοειδή είναι για τα μωρά που πίνουν φόρμουλα;

 

Όχι, απλά οι οδηγίες που σου έδωσε είναι αυτές που έδιναν μερικές δεκαετίες πριν...

 

Το ψάρι δίνεται μετά το 12ο μήνα όπως και το ασπράδι του αυγού...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι επίσης τώρα είναι μήπως τα εσπεριδοειδή είναι για τα μωρά που πίνουν φόρμουλα;

 

Όχι, απλά οι οδηγίες που σου έδωσε είναι αυτές που έδιναν μερικές δεκαετίες πριν...

 

Το ψάρι δίνεται μετά το 12ο μήνα όπως και το ασπράδι του αυγού...

 

Το'πιασα!!! :wink:

Καλά που έχω και εσάς.. Και μόνο τη μούρη της να φανταστώ αν το πρώτο που θα δοκιμάσει είναι χυμός πορτοκάλι... :lol::lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα το λάδι επιτρέπεται πριν τον πρώτο χρόνο;

 

Ναι, ένα κουταλάκι ωμό ελαιόλαδο στο φαγητό!

Προτιμάς κάτιτις σε ορυκτέλαιο μήπως;;;; :lol:

 

Λες felinidoc; Μπα, μπα δε νομίζω να είναι νόστιμο.. Άσε που μετά ποιος την πιάνει; Θα βάλει μπρος και θα φύγει που λέει και ο Λαζόπουλος!!!

Πάντως και σήμερα που μίλησα με μια καλή μου φίλη, τα ίδια μου έλεγε για τον παιδίατρο μας!! Αλλά επειδή εδώ δεν έχουμε και πολλές επιλογές θα τον αφήσω για τα καθαρά ιατρικά και στη διατροφή του παιδιού θα κάνω αυτό που εγώ νομίζω σωστό.. :wink:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜαριαΚ κι εμεις αρχιζουμε σε 10 μερες στερεες και ομολογω οτι εχω καποιους προβληματισμους!Ο γιατρος μου ειπε να δωσω ρυζαλευρο βανιλια αλλά θα το παραλειψω και θα δωσω φρουτα...(για τους γνωστους λογους)Μου ειπε για μηλο μπανανα στην αρχη και αχλαδι αν εχουμε δυσκοιλιοτητα.Πορτοκαλι μου ειπε στον χρονο περιπου γιατι ειναι αλλεργιογονο.Και να μου ελεγε να ξεκινησω με αυτο,δεν θα το κανα για τους λογους που ειπες κι εσυ,κυριως γιατι το θεωρω πολυυυυ ξινο.Εχω διαβασει παντως μεσα στο φορουμ για μαμαδες που δωσαν πρωτο φρουτο πορτοκαλι! :?

Εκει που προβληματιζομαι ειναι οτι επειδη δεν θελω να δωσω ρυζαλευρο,σιταλευρο,μπισκοτοκρεμμα κ.τ.λ. παχυντικα,δεν ξερω τι πρεπει να δωσω και βασικα ποτε.Π.χ. να δωσω βιολογικα δημητριακα αλλά ποτε;;Επειδη περιεχουν γλουτενη,νομιζω πρεπει να περιμενω λιγο καιρο....

Ο παιδιατρος παντως προτεινε ρυζαλευρο,μετα απο 15 μερες φρουτα και μετα απο αλλες 15 μερες(δηλαδη στον 7ο μηνα)κρεατοχορτοσουπα(για 3-4 μερες μονο χορτοσουπα και μετα βαζεις και το κρεας).

Αυτα....Θα δουμε πως θα παει! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει παντως μεσα στο φορουμ για μαμαδες που δωσαν πρωτο φρουτο πορτοκαλι! :?

 

Εμένα το άλλο που μου είπε λάθος από ότι διάβασα και έμαθα είναι πως το χυμό τον δίνουμε αραιωμένο, ποτέ κατευθείαν!

 

Εκει που προβληματιζομαι ειναι οτι επειδη δεν θελω να δωσω ρυζαλευρο,σιταλευρο,μπισκοτοκρεμμα κ.τ.λ. παχυντικα,δεν ξερω τι πρεπει να δωσω και βασικα ποτε.

 

Σκέφτηκα μετά από 2-3 μήνες να έχουν εδραιώσει καλά φρούτα και κρέας-λαχανικά μπορούμε να δώσουμε ή γιαουρτάκι ή κανένα μούσλι ή τραχανά ή μπορούμε εύκολα να φτιάχνουμε κουάκερ με σταφίδες!! Τι καλύτερο!!!

 

Ο παιδιατρος παντως προτεινε ρυζαλευρο,μετα απο 15 μερες φρουτα και μετα απο αλλες 15 μερες(δηλαδη στον 7ο μηνα)κρεατοχορτοσουπα(για 3-4 μερες μονο χορτοσουπα και μετα βαζεις και το κρεας).

 

Βλέπουμε και πως θα είναι ο ρυθμός των παιδιών με τις νέες γεύσεις.. Πως θα το πάρουν; Εμένα αυτό που με κούφανε είναι πως μέσα σε δεκαπέντε μέρες βάζει και τα τρία γεύματα - φρούτα, χόρτα, κρέμα. Φρίκη μου φαίνεται για το παιδάκι.. Να το βομβαρδίσω με όλα αυτά; Άσε που όπως είχα ξαναγράψει φοβάμαι περισσότερο γιατί έχει ο μπαμπάς μας αλλεργίες και πρεπει να το προσέξω το μπεμπάκι μην περνάει τις ταλαιπωρίες εκείνου το καημένο..

Α! και ρυζάλευρο μπορείς να κάνεις με καστανό ρύζι και μητρικό γάλα αν το θες οπωσδήποτε.. Μπορεί να το κάνω και εγώ δεν ξέρω ακόμα. Αν και διάβασα πως τελικά δεν θεωρείται πως είναι τόσο απαραίτητο.

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Frene μου, υπάρχουν βιολογικές κρέμες χωρίς ζάχαρη ,χωρίς γλουτένη και χωρίς ξένο γάλα.

 

Αλλά είναι κάπως άνοστες...μη σου πω αηδία...με δικό σου γαλατάκι μπορεί να το φάει εμένα ούτε με δικό μου γάλα το ήθελε (αν και θα ξεκινησουμε μαζί το κουταλι, έχω κάνει μερικά "πειράματα" εδώ και κάποιες μέρες γιατί δουλεύω και θέλω να γλιτώσω καμια άντληση)

 

Από του εμπορίου (με ξένο γάλα και ζάχαρη) πιστεύω καλύτερη είναι της νεστλε έχει 60% ρυζάλευρο και λίιγότερα από τα υπόλοιπα σ@#$%λοϊδια αλλά κάνει σβόλους εν αντιθέση με τις άλλες που μεν σβόλους δεν κάνουν αλλα ρυζάλευρο έχουν 27%. Αυτή κάπως της άρεσε αλλά τώρα δεν..ΝΟΥΝΟΥ και ΓΙΩΤΗΣ ούτε που να τις μυρίσει...και καλά κάνει αφού είμεθα και τροφαντές! Κάνω κάποιες δοκιμές δεν είχα σκοπό να τις δώσω κρέμες ούτως ή αλλως, ήθελα να μάθει το κουτάλι, να δω αν της αρέσει κάτι ιδιαίτερα κλπ...

 

Έφαγε με ευχαρίστηση μηλαράκι και αχλαδάκι! Από 3-4 κουταλιές μην φανταστείς! Μακάρι να το κρατήσει και μετά βάζοντας και την χορτόσουπα και θηλασμό λέω να την τραβήξω μέχρι να μπεί το γιαούρτι...Ίδωμεν!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! :)

 

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με την εισαγωγή των στερεών τροφών σε συνδυασμό με τον θηλασμό.Ο μικρος θα γίνει 6 μηνων σε 10 μερες.Θα ήθελα να με βοηθήσετε οι πιο έμπειρες μανούλες κ η Αγλαια.

Τα γεύματα των στερεων τροφων θα αντικαταστησουν καποια γευματα θηλασμου η όχι?Αν μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο προγραμμα διατροφης?Τι ποσοτητες περιπου πρεπει να τρωει?Νερό δίνουμε?Αν ναι,μετά το φαγητό η κατα την διάρκεια?

Η γιατρός με ρώτησε αν θα συνεχιζα να θηλαζω κ επειδη της ειπα ναι μου ειπε να μην δωσουμε ριζαλευρο.Αλλα οταν της ειπα αν γινεται να το φτιαχνω με δικο μου γαλα μου ειπε οκ.Μου ειπε να δινω αργα το πρωι φρουτοκρεμα κ το απογευμα ριζαλευρο.Αλλα εγω του δινω ενα γευμα την ημερα.Του εδωσα στην αρχη ρυζαλευρο με δικο μου γαλα κ ξετρελαθηκε.Μετα του εδωσα φρουτο το οποιο τον ξινιζει αλλα καταφερνει να φαει λιγο.Του έβαλα κ λιγο γαλατακι μεσα για να γλυκαθει.Πρόβλημα με το κουτάλι δεν έχουμε.Απο την αρχή ξέραμε τι να κάνουμε με το περιέχομενο! :lol::lol::lol:

 

Ακομα μια απορία.Για πιο λόγο δινουμε ριζάλευρο?Είναι υποχρεωτικό ?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

age.png
Link to comment
Share on other sites

Alienaki tha anoiga kai ego to idio topic afou exo akribos tis ides erotiseis me esena :). I diafora einai oti emas i paidiatros mas eipe 3 sterea geumata, rizaleuro, frouto kai laxanika me kreas! Ego dino mono ta 2 prota ta opoia troei me to zori. Ase pou tos stithos prizete kai den ginete na ths dino gala mono proi kai bradu. Pantos einai ligo duskola tora sthn arxh!!

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς έχω.ακόμη θηλάζω αποκλειστικά αλλά θέλω να έχω συλλέξει τις πληροφορίες μέχρι να έρθει η ώρα για τις πρώτες στερεές τροφές.

ελπίζω να μας διαφωτίσει κάποιος σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα kaith.

Του εδωσα ενα ριζάλευρο βιολογικό χωρίς προσθήκη ζάχαρης κ γάλακτος.Της Babynat είναι κ μου το πρότεινε μια φίλη.Την έφτιαχνα με δικό μου γάλα.Γινόταν λίγο νερουλό άλλα του άρεσε πάρα πολύ σε αντίθεση με τα φρούτα που δεν πολυτρωει.Κ γω το δοκίμασα κ δεν ήταν άσχημο. :D

age.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν

στις ίδιες δικές μου απορίες η Αγλαία μου είχε πει

 

-το ρυζάλευρο ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό

 

-θέλουμε φυσικες τροφές,φρουτα,λαχανικά,κρέας αργότερα.

 

-ΔΕΝ αντικαθιστούμε εμείς γεύμα,απλώς προσφέρουμε και τις στερεες τροφες. Εγω θήλαζα και μετά απο μια ώρα εδινα πχ φρούτα,και ας ετρωγε όσο ήθελε (ήθελε!)

 

-αρχικά έδωσα μηλο,αχλάδι,μπανάνα,μετα στη χορτόσουπα καρότο κολοκυθακι πατατα,μετα προσθεσα μοσσχαρι και κοτόπουλο. Αρχίσαμε τώρα το αυγό (κρόκος) και την τελευταια εβδομάδα δοκιμάσαμε γιαούρτι κατσικίσιο. Τα τρώει μια χαρά όλα,για αυγό και γιαούρτι τρελαίνεται :wink:

 

-είμαστε ακόμα στα δύο γεύματα κανονικά την ημέρα,φρουτοκρεμα και κρεατοσχορτόσουπα,δίνω και το αυγό,αν δεν φάει κάτι απο αυτά για κάποιο λόγο δίνω γιαούρτι. Θηλα΄ζει όσο θέλει όποτε θέλει.

 

-είχα αγοράσει στην αρχή ρυζάλευρο της holle χωρίς γάλα χωρίς ζάχαρη. Πρόσθεσα αρκετές φορές στη φρουτόκρεμα. Δεν το έτρωγε ιδιαίτερα. Τώρα απο την ίδια μάρκα έχω τη βρώμη και το ντίνκελ (είδος σιταριού) και κάποιες φορες βάζω είτε στη μια κρέμα είτε στην άλλη. Γενικά δεν τα πολυτρώει αυτά.

 

- φρούτα τώρα πια έχει δοκιμασει σχεδον όλα όσα επιτρέπονται.

 

....τί ξέχασα???

 

δεν έχω αγοράσει και δεν έχω σκοπό να δώσω (αν δεν αλλάξει κάτι στη μικρή) κρέμες απο σουπερμαρκετ με ζάχαρη,ούτε αγελαδινό γάλα της έχω δώσει ακόμα σε καμία μορφή.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

νερό πρόσφερα απο την αρχή στο τελος της κρέμας έπινε στην αρχη λιγο,μετα περισσότερο. Γενικά όχι πολύ.

 

διευκρίνηση,όταν μίλησα για φρούτα και λαχανικά,τα δοκίμαζα ένα ενα γυρω στις 3 μερες το καθενα,και μετα πρόσθετα και άλλο,όχι ολα μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...