Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

αυτο που σκεφτομαι ειναι να συνεχισω οπως προχωραμε τωρα και με πολυ αργους ρυθμους να ξεκινησουμε ρυζαλευρο και φρουτοκρεμες χωρις ομως να αντικαταστησουμε τους θηλασμους ισα ισα για δοκιμη και για να τησ κοψω τη συνηθεια να πινει το απογευμα 100 ml ξενο

και επισης να προσπαθησω να βγαζω το δικο μου γαλα αλλιως να της το δινω με νερακι ή χυμο φρουτων,

ουτε με εμενα μου αρεσει η σταση της γιατρου μου στο θεμα του θηλασμου αλλα θα περιμενω να δω την αντιδραση της οταν θα ερθει τον επομενο μηνα και θα δει οτι δεν εχουμε ακολουθησει τις οδηγιες της και θα δω πως θα μας συμπεριφερθει.Με στεναχωρει που ειδε το ανγχος μου για το θεμα της μειωσης του γαλατος μου και δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον αλλα απο την αλλη θεωρω πως δεν την χρειαζομαι πια και πως αφου αντεξα ως τωρα θα συνεχισω.

σας ευχαριστω παρα πολυ πολυ για ολα και κυριως για τη ψυχολογικη στηριξη :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

ουτε με εμενα μου αρεσει η σταση της γιατρου μου στο θεμα του θηλασμου αλλα θα περιμενω να δω την αντιδραση της οταν θα ερθει τον επομενο μηνα και θα δει οτι δεν εχουμε ακολουθησει τις οδηγιες της και θα δω πως θα μας συμπεριφερθει.

 

Και αυτό που προτείθεσαι να κάνεις πολύ είναι κατά τη γνώμη μου! :) Να περιμένεις τα χειρότερα για αντίδραση, αλλά να μην πτοηθείς καθόλου (απο τοένα να μπαίνει και απο το άλλο να βγαίνει).

 

Πες της αυτό που σου προτείνει η Αγλαία "εγώ έδωσα αλλά το μωρό δεν το έτρωγε....." για να σε αφήσει ήσυχη!

 

Καλη συνέχεια! :D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως η μπουμπου μου δεν πίνει αρκετό γάλα :( . Αν και τραβιέται μόνη της απο το στήθος, πίνει πάρα πολύ γρήγορα!! Ούτε 5' δεν κάθεται ή την παίρνει ο ύπνος κυρίως το βράδυ! Πώς μπορώ να ξέρω ότι πίνει αρκετό? Εν τω μεταξύ τη θηλάζω 3-4 φορές την ημέρα και τρώει φρουτόκρεμα - φαγητό (βραστά σουπίτσες κλπ)- κρέμα ή φαγητό το απογευμα

Νομίζω πως δεν πίνει αρκετό γάλα :(

 

Η κόρη μου, από νεογέννητο, δεν έχει κάτσει παραπάνω απο 10λεπτο στο στήθος! Όταν εδραιωθηκε ο θηλασμός, 5λεπτο και αν να μη σου πω....

Παίρνει βάρος για την ηλικία της? Εχεις βάλει τις μετρήσεις της στην καμπύλη του βιβλιαρίου σας? :)

 

Erica μου, ναι, παίρνει βάρος. Τον τελευταίο μήνα πήρε 600γρ. Αλλά τρώει όμως. Είναι 3-4 βράδυα τώρα που ξυπνάει της βάζω πιπίλα και ξανακοιμάται αμέσως. ΠΟλλές φορές την έχω πάρει αγκαλιά για να πιει αλλά το μόνο που κάνει είναι να πιπιλάει και να κοιμάται :D . Μάλλον είναι χορτάτη. Υπάρχει περίπτωση να βαριεται να φάει?? Μου κάνει και κάτι γκρινίτσες του στιλ ρουφαω ρουφάω αλλά τίποτα!! :lol::lol: (μέχρι να κατέβει το γάλα)

Απλώς ανησυχώ γιατί λείπω πολλές ώρες απο το σπιτι και μονο όταν είμαι εκει τη βάζω συνέχεια στο στήθος.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνει βάρος, και είναι γενικά κεφάτη, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Το ότι γκρινιάζει λίγο μέχρι να κατέβει το γάλα, είναι αναμενόμενο....και εμένα το έκανε και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κάποτε ήταν το βασικό μου πρόβλημα πριν το βραδυνο ύπνο...γινόταν πάλη μεχρι να κατέβει!!!!

Είναι φυσιολογικό...προσπάθησε να αλλαζεις στήθος να την απασχολείς με κανένα κολιέ, να της τραγουδάς. κάτι για να αποσπάσεις την προσοχή της μέχρι να κατέβει το γάλα. Απο τη στιγμή που τη βάζεις πολύ συχνά στο στήθος, δεν θα έχεις πρόβλημα. Και το βράδυ, μην αποφεύγεις να της δώσεις στήθος γιατί μπορεί να μην πεινάει: ας την να διαλέξει αυτή, προσφέροντας πρώτα στήθος και μετά αν κρινεις οτι πρέπει πιπίλα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνει βάρος, και είναι γενικά κεφάτη, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Το ότι γκρινιάζει λίγο μέχρι να κατέβει το γάλα, είναι αναμενόμενο....και εμένα το έκανε και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κάποτε ήταν το βασικό μου πρόβλημα πριν το βραδυνο ύπνο...γινόταν πάλη μεχρι να κατέβει!!!!

Είναι φυσιολογικό...προσπάθησε να αλλαζεις στήθος να την απασχολείς με κανένα κολιέ, να της τραγουδάς. κάτι για να αποσπάσεις την προσοχή της μέχρι να κατέβει το γάλα. Απο τη στιγμή που τη βάζεις πολύ συχνά στο στήθος, δεν θα έχεις πρόβλημα. Και το βράδυ, μην αποφεύγεις να της δώσεις στήθος γιατί μπορεί να μην πεινάει: ας την να διαλέξει αυτή, προσφέροντας πρώτα στήθος και μετά αν κρινεις οτι πρέπει πιπίλα! :wink:

 

Το βράδυ δεν αποφευγω να της δώσω στήθος, απλά όταν θέλει να πιπιλήσει με το που βάλω τη πιπίλα γυρνάει πλευρό και κοιμάται, αμέσως. Ενώ άλλες φορές που την έχω σηκώσει για να τη βάλω στο στήθος αρχίζει να γκρινιάζει και κλαίει, γι'αυτό και της δίνω πρώτα πιπίλα και μετά αν δώ ότι συνεχίζει να γκρινιάζει της δίνω στήθος. Απλά μου κάνει εντύπωση που πίνει τόσο γρήγορα (και την παίρνει ο ύπνος) και επειδή ξυπνάει, 3-4 μέρες τώρα, πολλές φορές τη νύχτα, πράγμα που δεν το έκανε, φοβήθηκα μήπως και δεν χόρταινε :)

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω αγχωθει απο τωρα για τις στερεες τροφες :?

 

Αν θηλαζει πρωτα το μωρακι μετα θα εχει ορεξη και για τις κρεμες ?

 

ή αντιστροφα αν τρωει τις κρεμες και μετα δεν θελει να θηλασει πως θα διατηρηθει η γαλουχια ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki, έκατσα και κατέβασα ό,τι είχε σχέση με breastfeeding και complementary feeding (συμπληρωματικές τροφές) από τη σελίδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας :

http://www.who.int/child_adolescent_health/documents/infant_feeding/en/index.html

 

θα αρχίσω από εκεί το διάβασμα σιγά σιγά, να προετοιμάζομαι:)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε τροφές στους 5μιση μήνες

πρόγραμμα 2 εβδομάδων περίπου

08:00 γάλα

11:00 φρουτόκρεμα

14:00 χορτόκρεμα

18:00 ρύζι βανίλια (nestle)

22:00 γάλα

την 1η μέρα 2κ.γλ. για κάθε γεύμα από τις κρέμες +γάλα

την 2η μέρα 4κ.γλ. για κάθε γεύμα από τις κρέμες +γάλα

την 3η μέρα 6κ.γλ. για κάθε γεύμα από τις κρέμες +γάλα

την 4η μέρα 8κ.γλ. για κάθε γεύμα από τις κρέμες +γάλα

την 5η μέρα 10κ.γλ. για κάθε γεύμα από τις κρέμες +γάλα

την 6η μέρα 12κ.γλ. για κάθε γεύμα από τις κρέμες +γάλα

την 7η μέρα 14κ.γλ. για κάθε γεύμα από τις κρέμες +γάλα

και ούτω καθεξής μέχρι να φτάσουμε να τρώμε 1 μπολ και να μην πίνουμε καθόλου γάλα εκτός από το πρωί και το βράδυ.

κοτόπουλο τη 10 μέρα

μοσχαράκι τη 14 μέρα

και για τις υπόλοιπες μέρες εναλλάξ ανά 2 μέρες μια κοτόπουλο μια μοσχάρι.

την 20 μέρα + ζυμαρικό.

Και αφού μου έδωσε αυτές της συμβουλές μετά μου λέει (αφού θηλάζεις όμως να βάζεις και το παιδί στο στήθος που και που)

Αυτό που έκανα εγώ:

Θηλάζω το παιδί συνέχεια και είπα στην πεθερά μου να δίνει λίγο ριζάλευρο μέσα στο γάλα μου το μεσημέρι. Της τροφές θα της αντιμετωπίσουμε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18:00 ρύζι βανίλια (nestle)

.

 

Είναι κρίμα να δίνουμε κρέμες με αγελαδινό γάλα σε ένα μωρό που θηλάζει...

 

Όταν το μωρό μου μεγάλωνε (ακόμη δεν ήξερα τι θα πει η παιδίατρός μου) για να την προλάβω της είπα: από το κατώφλι μου δεν πρόκειται να περάσει καμία εταιρεία, ούτε σε γάλα ούτε σε κρέμες!

Χαμογέλασε και μου είπε: Καλά!!! :)

 

 

Ειδικά για τη νεστλέ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nestl%C3%A9_boycott

 

http://www.babymilkaction.org/pages/boycott.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αγχωθει απο τωρα για τις στερεες τροφες :?

 

Αν θηλαζει πρωτα το μωρακι μετα θα εχει ορεξη και για τις κρεμες ?

 

ή αντιστροφα αν τρωει τις κρεμες και μετα δεν θελει να θηλασει πως θα διατηρηθει η γαλουχια ?

 

Κορίτσια μην αγχώνεστε :D

 

Το μωρό θα σας δείξει τον δρόμο... εσείς απλά θα το ακολουθήσετε :P

 

και πηγαίντε και στο http://kellymom.com/nutrition/solids/index.html

 

εγώ από εκεί μορφώθηκα.... :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

mariakeh και εμενα η παιδιατρος κατι παρομοιο απο οτι καταλαβα μου προτεινει αλλα το θεμα μου ειναι οτι εγω δε θελω να κοψω τους θηλασμους μεσα στην ημερα και επισης δε θελω να αναγκαστω να τις δινω ξενο γαλα με κρεμες εφοσον σε γαλα μπορει να καλυπτει ολες τις αναγκες απο το δικο μου.

αυτο που σκεφτομαι σα προγραμμα ειναι να τη βαζω στο στηθος οπως την εβαζα και σαν δευτερο γευμα να τις δινω τη φρουτοκρεμα της και το απογευμα αφου εχει θηλασει να τις δινω το ρυζαλευρο της αραιωμενο ή με νερο ή με χυμο φρουτων ,μεχρι να αυξησει μονη της τις ποσοτητες γευματων που κανει να πινει λιγοτερο γαλα ή να μη χρειαζεται τουσς ενδιαμεσους θηλασμους.

Ειναι πολυ νωρις ακομα για να μειωσω τους θηλασμους απο 6-8 που κανουμε τωρα σε 3-5 την ημερα(συμφωνα με το προγραμμα της παιδιατρου).... τα παμε τοσο καλα τωρα :D:D:D ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελευταία ακούω από πολλές μαμάδες (όχι βέβαια από μέλη του φόρουμ, η αλήθεια είναι) ότι ο αποκλειστικός θηλασμός για καιρό επηρεάζει αρκετά τη σχέση του με το φαγητό. Δηλαδή τα παιδιά αυτά αναπτύσσουν ιδιοτροπίες, γίνονται δύσκολα, αργούν να προσαρμοστούν δεν τρώνε κλπ....Λέω βλακείες μάλλον; Για πείτε ρε κορίτσια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί εννοείς 'πολύ καιρό'. Εμείς θηλάσαμε έξι μήνες. αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχει αναπτύξει ένα καλό έλεγχο στο φαγητό. Δηλαδή τρώει τα πάντα, μόνο όσο θέλει. Όταν 'κλείσει το στόμα' ό,τι και να γίνει δεν βάζει μπουκιά (φαντάσου στεναχώρια οι γιαγιάδες που τρέχουν από πίσω με το κουτάλι :lol: ). Τρώει αποκλειστικά όσο χρειάζεται και εμείς τον αφήνουμε να ... αυτορυθμίζεται. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στον θηλασμό, σε κληρονομικότητα πάντως δεν οφείλεται :oops: !

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς 6 μήνες θηλάσαμε και ο Κωστής είναι ο μεγαλύτερος καλοφαγας :D:D Τρώει τα πάντα και με μεγάλο κέφι :lol: -Μόνο ρυζάλευρο δεν έχει δεχτεί να φάει μέχρι τώρα...όλα τα υπόλοιπα ...μιαμ μιαμ μιαμ...τα χλαπακιάζει!!

Από τα διάφορα που έχω διαβάσει θυμάμαι ότι για τα μωρά που θηλάζουν, είναι πολύ πιο δεκτικά στις διαφορετικές γεύσεις απ' ότι έκεινα που πίνουν σκόνη, αφού το μητρικό γάλα δεν έχει μια γεύση αλλά αλλάζει ανάλογα με το τι τρωει η μαμά :D Λογικό δεν ακούγεται;

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω...εμένα η Λήδα έιναι 9 μηνών και τρώει σχεδόν τα πάντα...είναι πολύ ανοικτή σε νέες γεύσεις! :D

Αυτό που μπορεί να συμβεί στα μωρά που θηλάζουν είναι να αργήσουν στην εισαγωγή των στερεών τροφών. Αυτό είναι φυσιολογικό...δεν ξέρω αν αυτό εννοούν οι μαμάδες που λες ιδιοτροπία...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητί προτιμώ την υγιή σχέση με το φαγητό και μάλλον θέλω να επιβεβαιώσω ότι πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις παιδιών που θα είχαν την ίδια συμπεριφορά, είτε θηλάζαν, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Χρειάζομαι τη συμβουλή σας....Δίνω το απόγευμα στην κόρη μου (είναι 9 μηνών), κρέμα δημητριακών ή μούσλι που φτιάχνω με δικό μου γάλα που αντλώ. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να σταματήσω τις αντλήσεις, δεν θέλω να τις δώσω τις κλασσικές κρέμες που περιέχουν αγελαδινό γάλα και δεν τρώει με τίποτα το γιαούρτι.Καμιά ιδέα;;;;;Τι άλλο θα μπορούσα να της δίνω;;;

 

(το βάζω εδώ το θέμα γιατί συνήθως οι μαμάδες που θηλάζουν ψάχνουν εναλλακτικές στις κρέμες με αγελαδινό γάλα....)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έφτιαχνες τραχανά ξινό με νερό μόνο και λίγο λαδάκι ή θα προτείνω και κάτι που δεν ξέρω κατά πόσο θέλεις να το δώσεις αλλά είναι θρεπτικό και υγιεινό. Μπορείς να πάρεις καλαμποκάλευρο και να το κάνεις κρέμα μόνη σου. Βράζεις νερό με λίγο λαδάκι ελάχιστο όμως και βάζεις και λίγο καλαμποκάλευρο.Μόλις πήξει είναι έτοιμο.Εύκολο και απλό στα μέρη μας το λένε "κουρκούτι".

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ,να μάθω πως μπορώ να καταλάβω αν το γάλα μου είναι αρκετό για να χορταίνει το παίδι μου.Ενώ μέχρι τον 5ο μήνα θήλαζα αποκλειστικά την κορούλα μου,ύστερα από σύσταση της παιδιάτρου,μπήκαν στην ζωή μας οι στερεές τροφές.οπότε και ο θηλασμός μειωνόταν σταδιακά.

Σήμερα η μπέμπα μου είναι 8 μηνών και έχω καταλήξει να τη θηλάζω μόνο δυο φορές,πρωί-βράδυ,πάντα σύμφωνα με τις εντολές της παιδιάτρου.Όμως ανησυσηχώ μήπως το γάλα δεν επαρκεί.Πάντως όταν πιέζω το στήθος βγάζει γάλα και η μικρή μετα δεν δείχνει πεινασμένη και γενικά κοιμαται πολύ καλα,οπότε θεωρούσα οτι δεν τιθεται θεμα να μην χορταίνει.Μεχρι που σήμερα το πρωί,ετσι για δοκιμή μετά το δικο μου γάλα,της έδωσα και 100ml σκόνη.Και το ήπιε ολο μονορούφι,προς μεγάλη μου έκπληξη.Μπορεί αυτό να είναι ένδειξη οτι το παιδί δεν χορταίνει?Πως θα είμαι σίγουρη πως το γάλα μου είναι αρκετό και πως θα καταλάβω αν τυχόν δεν έχω γάλα ή η ποσότητα του έχει μειωθεί τόσο δραματίκα ώστε να μην είναι αρκετή για να χορτάσει η μικρή? Πάντως το μωρό παίρνει κανονικά βάρος όμως είναι στη μέση και οι στερεές τροφές που μου προκαλούν ανασφάλεια.

Η απάντηση σας μου είναι πολύτιμη γιατί ως τώρα οι συμβουλές των γιατρών μάλλον έθεταν σε κίνδυνο το θηλασμό παρά τον οφελούσαν και εγώ σιγουρα θέλω να συνεχίσω να θηλάζω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...