Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Σημερα προσπαθησα να της δωσω για πρωτη φορα ρυζαλευρο βιολογικο ενισχυμενο με σιδηρο = φτιαγμενο σκετο με νερο! Μονο που δεν μ εφτυσε καταμουτρα! Εκλεισε το στομα της λες κ κραταγε το επτασφραγιστο μυστικο! - εδω που τα λεμε δεν εχει κ αδικο = Ειναι τελειως αγευστο

 

το ίδιο είχε κάνει και ο Κωστής :lol::lol::lol: άσε που μου είχε πει και κάτι σαν "αηδία" :lol:

και είναι το μόνο πράγμα που έχει αρνηθεί ποτέ να φάει :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Λοιπον, το βιολογικο ρυζαλευρο που πηρα = αν ακολουθησεις τισ οδηγιες χρησης και προσθεσεις κ καποιο φρουτο της αρεσκειας σου βγαινει τελειο!!! με τον τροπο αυτο αποφευγεις καθε ειδους συσκευασμενη τροφη!!

Εχει δωσει κανεις αλευρι κεχρι η αλευρι κινοα ; #αν δεν κανω λαθος στην ονομασια# ,,,, εχω διαβασει διαφορα κ σκεφτομαι παραλληλα με την κρεμα ρυζαλευρο να της δινω κεχρι και κινοα.... ειναι σε μορφη σκονης βιολογικα κ μπορεις να προσθεσεις φρουτα για να τα κανεις πιο γευστικα

LIKA

 

line_line01_beg_girl01_time_1190952000_text_e8e7ebe1e6f9.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε καποια αλλα θεματα περι θηλασμου σε σταση υπνου.Ν α ειναι η μητερα ξαπλωμενη.

Δεν ειναι επικινδυνο αυτο για τη χωνεψη του γαλακτος απο το μωρο?

Και εαν πεσουμε πανω στο μωρο?

Παλια στην Αγγλια ειχε ακουστει μια μαμα επνιξε το μωρο της...

Να το επιχειρησω οταν ειμαι κουρασμένη ?με ποιο τρόπο?

(Αγλαια τι λες?)

 

O κοινός ύπνος (στο ίδιο κρεβάτι) δεν επιτρέπεται όταν η μαμά παίρνει φάρμακα που επηρεάζουν την αντίληψή της (ψυχοφάρμακα ή φάρμακα που φέρνουν υπνηλία), όταν είναι καπνίστρια, όταν είναι μεθυσμένη, όταν παίρνει ναρκωτικά.

 

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας ενθαρρύνει τον κοινό ύπνο για την διευκόλυνση του θηλασμού. :)

 

Η χώνεψη δεν επηρεάζεται. Έτσι κι αλλιώς το μητρικό γάλα θέλει περίπου μία ώρα για να χωνευτεί, όλη αυτή την ώρα δεν μπορείς να έχεις το μωρό όρθιο για να χωνέψει! Κι αν το τάιζες με ξένο γάλα τι θα έκανες; θα το κρατούσες 3 ώρες όρθιο για να χωνέψει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αγόρασα από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα μια συσκευασία με κεχρί για μωρά και το ετοίμασα με σκέτο νερό.

 

Περιττό να πω πως εμένα δεν μου άρεσε καθόλου!

 

Το μωρό όμως έφαγε!!! Το νου της στο κεχρί που λένε :lol:

 

Δεύτερη μέρα σήμερα και έφαγε πιο πολύ από χθές. Σκέφτομαι μάλιστα να της το ανακατέψω με λίγο γάλα δικό μου, για πιο νόστιμο. Πάντως βλέπω να είμαστε σε καλό δρόμο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως η μπουμπου μου δεν πίνει αρκετό γάλα :( . Αν και τραβιέται μόνη της απο το στήθος, πίνει πάρα πολύ γρήγορα!! Ούτε 5' δεν κάθεται ή την παίρνει ο ύπνος κυρίως το βράδυ! Πώς μπορώ να ξέρω ότι πίνει αρκετό? Εν τω μεταξύ τη θηλάζω 3-4 φορές την ημέρα και τρώει φρουτόκρεμα - φαγητό (βραστά σουπίτσες κλπ)- κρέμα ή φαγητό το απογευμα

Νομίζω πως δεν πίνει αρκετό γάλα :(

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα η παιδιατρος μας ανακοίνωσε οτι απο το 5ο μήνα θα αρχισουμε κρέμα το απογευμα που θα αντικαταστησει το ενα απογευματινο γευμα και μεσα στην αμεσως επομενη εβδομαδα φρουτοκρεμα η οποια θα αντικαταστησει το δευτερο πρωινο γευμα.Στην ερωτηση μου με τη φτιαχνουμε το ρυζαλευρο μου απαντησε με γαλα 2ης γενιας και επισης στην ερωτηση μου αν θα μειωθει ο θηλασμος μου ειπε πως αφου αντικαθηστουμε γευματα σιγα σιγα θα κοβεται το γαλα.

Προβληματιστηκα γιατι εγω δεν ηθελα να μειωθει το γαλα μου και σκεφτομουν οτι τωρα με το ρυζαλευρο το παιδι δε θα χρειαζεται ουτε τα100ml ξενο που επινε το βραδυ(πιο πολυ συνηθεια παρα αναγκη νομιζω) και θα συνεχισουμε μονο με το δικο μου.

Επίσης με το χειροκινητο θηλαστρο μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαζω γαλα για τη κρεμα του μωρου και παραλληλα δεν μου φαινεται καλη ιδεα να αρχισω να του βαζω ξενο αφου τοσο καιρο το παλευουμε με το θηλασμο.

Νομιζω οτι τα εχω μπλεξει λιγο......μπορει καποιος να μου προτεινει ενα ενδεικτικο προγραμμα, δε θελω να σταματησει η μικρη να πινει το γαλα μου τοσο νωρις.....

Link to comment
Share on other sites

θα βρείς πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις στην ενότητα Θηλασμός,όμως πολύ γενικά,μπορείς στον πέμπτο να δώσεις μόνο φρούτα,χωρίς ρυζάλευρο,ή εναλλακτικά να αγοράσεις βιολογικό ρυζάλευρο όχι εμπορίου,χωρίς ζάχαρη και ξένο γάλα,και να το δώσεις στο παιδί είτε με δικό σου γάλα είτε με φρούτα και νερό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη manina.

 

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με φρούτα μόνο. Και εμείς έτσι ξεκινήσαμε. Όχι 5 μηνών αλλά 6 μηνών, βεβαια.

 

Επίσης, όταν το μωρό θηλάζει, οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές και σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν το θηλασμό!

 

Θα δεις ότι και να μη θηλάσεις πριν, όταν δώσεις φρουτόκρεμα, μετά απο κανένα 5 λεπτο ή και αμέσως, αν προσφέρεις στήθος, θα φάει μιά χαρά. Το σωστό βέβαια είναι να κάνεις το ανάποδο. Πρώτα θηλασμός και μετά απο 5-10 λεπτά φρουτόκρεμα.

 

Βάλε το θέμα σου στην ενότητα θηλασμός να σε εμψυχώσουν όλες οι μαμάδες εκεί! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Pepi μου εμένα τρώει σε 5' απο τον 3ο! Αφου τραβιέται μόνη της έχω τη γνώμη οτι έχει χορτάσει!

 

οσο για το νυχτερινό θηλασμό... κάποτε η μέρα ήταν 24 ώρες... τώρα κοιμόμαστε απο τις 2100 και καμιά φορά στις 2000 και ξυπνάμε στις 0700-0800! Φυσικά το βράδυ ξυπνάει αρκετές φορές για να φάει , αλλά κανένα πρόβλημα ... εκεινη τρώει και εγώ κοιμάμαι! Οσο για τον μπαμπά μας έχει λίγο άγχος μη πέσει πάνω της, αλλά με αυτο το τρόπο κοιμόμαστε όλοι!!! :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα φάει! Μην την δώσεις στο καπάκι...Περίμενε κανα 10λεπτο ή και παραπάνω (ανάλογα με το ποσο συχνά θηλαζει το μωρό σου).

Η Μάγια που θήλαζε ανα 2ωρο-3ωρο (στους 6μήνες τριωρο), θήλαζε και περίμενα κανένα τέταρτο μετά και της έδινα φρουτόκρεμα. Συνήθως την έτρωγε. Αν έβλεπα ότι δεν την ήθελε, την επόμενη μέρα την έδινα αργότερα....Υπήρξαν και φορές που τα έκανα αναποδα τα πράγματα και είδα ότι μετά τη φρουτόκρεμα, θήλαζε κατευθείαν κανονικότατα (αφού αναρωτιομουν που τα βάζει!).

 

Αν φοβάσαι για την παραγωγή σου πάντως , από προσωπική εμπειρία πάντα, θα σου έλεγα να θηλάζεις πρώτα και μετά να δίνεις κρέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως η μπουμπου μου δεν πίνει αρκετό γάλα :( . Αν και τραβιέται μόνη της απο το στήθος, πίνει πάρα πολύ γρήγορα!! Ούτε 5' δεν κάθεται ή την παίρνει ο ύπνος κυρίως το βράδυ! Πώς μπορώ να ξέρω ότι πίνει αρκετό? Εν τω μεταξύ τη θηλάζω 3-4 φορές την ημέρα και τρώει φρουτόκρεμα - φαγητό (βραστά σουπίτσες κλπ)- κρέμα ή φαγητό το απογευμα

Νομίζω πως δεν πίνει αρκετό γάλα :(

 

Η κόρη μου, από νεογέννητο, δεν έχει κάτσει παραπάνω απο 10λεπτο στο στήθος! Όταν εδραιωθηκε ο θηλασμός, 5λεπτο και αν να μη σου πω....

Παίρνει βάρος για την ηλικία της? Εχεις βάλει τις μετρήσεις της στην καμπύλη του βιβλιαρίου σας? :)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα η παιδιατρος μας ανακοίνωσε οτι απο το 5ο μήνα θα αρχισουμε κρέμα το απογευμα που θα αντικαταστησει το ενα απογευματινο γευμα και μεσα στην αμεσως επομενη εβδομαδα φρουτοκρεμα η οποια θα αντικαταστησει το δευτερο πρωινο γευμα.Στην ερωτηση μου με τη φτιαχνουμε το ρυζαλευρο μου απαντησε με γαλα 2ης γενιας και επισης στην ερωτηση μου αν θα μειωθει ο θηλασμος μου ειπε πως αφου αντικαθηστουμε γευματα σιγα σιγα θα κοβεται το γαλα.

Προβληματιστηκα γιατι εγω δεν ηθελα να μειωθει το γαλα μου και σκεφτομουν οτι τωρα με το ρυζαλευρο το παιδι δε θα χρειαζεται ουτε τα100ml ξενο που επινε το βραδυ(πιο πολυ συνηθεια παρα αναγκη νομιζω) και θα συνεχισουμε μονο με το δικο μου.

Επίσης με το χειροκινητο θηλαστρο μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαζω γαλα για τη κρεμα του μωρου και παραλληλα δεν μου φαινεται καλη ιδεα να αρχισω να του βαζω ξενο αφου τοσο καιρο το παλευουμε με το θηλασμο.

Νομιζω οτι τα εχω μπλεξει λιγο......μπορει καποιος να μου προτεινει ενα ενδεικτικο προγραμμα, δε θελω να σταματησει η μικρη να πινει το γαλα μου τοσο νωρις.....

 

Βασικα το ρυζαλευρο δεν απαιτει να το αναμυγνυεις με γαλα , αμα αγορασεις καποιο ετοιμο σε σκονη δηλαδη διαλυεται με νερακι του Θεου βρασμενο . Επειτα δεν νομιζω οτι κοβεται το γαλα , γιατι ξερω μαμαδες οπου τα παιδια τους ειναι 26 μηνων τρωει κανονικα και ακομα εχει γαλα και θηλαζει 2 φορες τη μερα . Εννοειτε οτι δεν θα σταματησεις να θηλαζεις , βαζε το παιδακι σου ποιο συχνα στο στηθος απο οσο σου ειπε η παιδιατρος , γιατι απο οτι διαβαζω σου ειπε προγραμμα για μωρο οπου περνει ετοιμο γαλα οχι για μωρο που θηλαζει . Μηπως μπερεδευτικε καπου . Δεν γνωριζω πολλα για το θηλασμο αλλα απο φιλες που θηλαζουνε ακουω και μαθαινω οτι βαζουνε το μωρο τους στο στηθος οποτε το ζητησει ακομα και με την ενταξη τον στερεων τροφων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα η παιδιατρος μας ανακοίνωσε οτι απο το 5ο μήνα θα αρχισουμε κρέμα το απογευμα που θα αντικαταστησει το ενα απογευματινο γευμα και μεσα στην αμεσως επομενη εβδομαδα φρουτοκρεμα η οποια θα αντικαταστησει το δευτερο πρωινο γευμα.Στην ερωτηση μου με τη φτιαχνουμε το ρυζαλευρο μου απαντησε με γαλα 2ης γενιας και επισης στην ερωτηση μου αν θα μειωθει ο θηλασμος μου ειπε πως αφου αντικαθηστουμε γευματα σιγα σιγα θα κοβεται το γαλα.

Προβληματιστηκα γιατι εγω δεν ηθελα να μειωθει το γαλα μου και σκεφτομουν οτι τωρα με το ρυζαλευρο το παιδι δε θα χρειαζεται ουτε τα100ml ξενο που επινε το βραδυ(πιο πολυ συνηθεια παρα αναγκη νομιζω) και θα συνεχισουμε μονο με το δικο μου.

Επίσης με το χειροκινητο θηλαστρο μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαζω γαλα για τη κρεμα του μωρου και παραλληλα δεν μου φαινεται καλη ιδεα να αρχισω να του βαζω ξενο αφου τοσο καιρο το παλευουμε με το θηλασμο.

Για κρεμα χωρις ζαχαρη και γλουτενη μου προτεινε τη Novalac, τη γνωριζετε?

 

Νομιζω οτι τα εχω μπλεξει λιγο......μπορει καποιος να μου προτεινει ενα ενδεικτικο προγραμμα, δε θελω να σταματησει η μικρη να πινει το γαλα μου τοσο νωρις.....και ουτε να περιορισω το θηλασμο τωρα που τα παμε τοσο καλα.....

(ειχα γραψει το παραπανω θεμα στο topic για τα θεματα διατροφης

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4147&start=0&pos)

Link to comment
Share on other sites

grafistria σχετικα με το θεμα του νερου, μου ειπε να της δινω μετα τη κρεμα αν θελει και στην ερωτηση μου αν χρειαζεται να το βραζω μου ειπε οχι μονο τις δυο τρεις πρωτες φορες ,μετα καθολου βρασιμο γιατι δε χρειαζεται και επισης γιατι ειναι τελειως ανοστο... ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

grafistria σχετικα με το θεμα του νερου, μου ειπε να της δινω μετα τη κρεμα αν θελει και στην ερωτηση μου αν χρειαζεται να το βραζω μου ειπε οχι μονο τις δυο τρεις πρωτες φορες ,μετα καθολου βρασιμο γιατι δε χρειαζεται και επισης γιατι ειναι τελειως ανοστο... ισχυει κατι τετοιο?

 

Βασικα την κρεμα σκονη να την φτιαχνεις με νερακι βρασμενο γραφει πανω στις συσκευασιες τι ποσοτητες αναλογουνε και οχι με γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας οπως σου ειπε η παιδιατρος . Το νερο καλυτερο να το βραζεις για ενα διαστημα .Μεχρι περιπου τον 8ο-9ο μηνα . Ειναι οντως πιο ανοστο αβραστο .

Link to comment
Share on other sites

μια απορία την έχω: αν το παιδί πάει καλά από βάρος και αναπτύσσεται κανονικά, δεν περιμένεις να κλείσετε τους 6 μήνες μέχρι να εισάγεις στερεές τροφές???

 

και μια γενικότερη ερώτηση προς την Αγλαϊα: πώς αντικρούουμε παιδιάτρους σε αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι παιδίατροι προτείνουν να εισάγουν οι γονείς το ρυζάλευρο στον 4 ή 5 μήνα (όπως και η δική μου παιδίατρος). Επειδή ήξερα ότι καλό ειναι να αρχίσει η εισαγωγή των στέρεων τροφών μετά τον 6 μήνα, απλά δεν ακολούθησα της συμβουλές της πάνω στο θέμα. Δεν ασχολήθηκα με το να αντικρουσω τις απόψεις της. Πιστεύω οτι οι γιατροί λειτουργουν συμβουλευτικά και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθούμε όλες τις οδηγίες τους.

Link to comment
Share on other sites

και μια γενικότερη ερώτηση προς την Αγλαϊα: πώς αντικρούουμε παιδιάτρους σε αυτό το θέμα?

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συζητάμε μαζί τους, να τους αντικρούουμε ή ακόμη και να τους ενημερώνουμε... Αν επιμένει του λέμε απλά ότι το παιδί αρνείται να φάει. Τι θα κάνει; Θα έρθει να το ταΐσει με το ζόρι;

 

Αν θέλετε σώνει και καλά να τους αντικρούσετε τους χαρίζετε αυτό που δεν γράφει τίποτα για μείωση γευμάτων θηλασμού αλλά μόνο για προσθήκη στερεών τροφών πλούσιων σε σίδηρο.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

Link to comment
Share on other sites

σήμερα η παιδιατρος μας ανακοίνωσε οτι απο το 5ο μήνα θα αρχισουμε κρέμα το απογευμα που θα αντικαταστησει το ενα απογευματινο γευμα και μεσα στην αμεσως επομενη εβδομαδα φρουτοκρεμα η οποια θα αντικαταστησει το δευτερο πρωινο γευμα.

 

Τα έχω γράψει πάρα πολλές φορές... :?

 

Η αντικατάσταση των γευμάτων που προτείνει δείχνει ότι δεν έχει ιδέα από παιδιά που θηλάζουν. Σου προτείνει αυτά που προτείνει σε μωρά που δεν θηλάζουν.

 

Είναι απαράδεκτο που προτείνει εισαγωγή στερεών τροφών τόσο νωρίς.

 

Είναι απαράδεκτο που προτείνει αντικατάσταση γευμάτων.

 

Είναι απαράδεκτο που προτείνει κρέμες με γάλα αγελάδος.

 

Αυτές είναι οι οδηγίες που θα έπρεπε η παιδίατρός σου να γνωρίζει:

 

Pediatricians and parents should be aware that exclusive breastfeeding is sufficient to support optimal growth and development for approximately the first 6 months of life and provides continuing protection against diarrhea and respiratory tract infection.30,34,128,178–184 Breastfeeding should be continued for at least the first year of life and beyond for as long as mutually desired by mother and child.185

 

Complementary foods rich in iron should be introduced gradually beginning around 6 months of age.186–187 Preterm and low birth weight infants and infants with hematologic disorders or infants who had inadequate iron stores at birth generally require iron supplementation before 6 months of age.148,188–192 Iron may be administered while continuing exclusive breastfeeding.

 

Unique needs or feeding behaviors of individual infants may indicate a need for introduction of complementary foods as early as 4 months of age, whereas other infants may not be ready to accept other foods until approximately 8 months of age.193

 

Introduction of complementary feedings before 6 months of age generally does not increase total caloric intake or rate of growth and only substitutes foods that lack the protective components of human milk.194

 

 

 

 

 

 

 

Στην ερωτηση μου με τη φτιαχνουμε το ρυζαλευρο μου απαντησε με γαλα 2ης γενιας

 

Το γιατρό τον επιλέγουμε και τον πληρώνουμε για τις υπηρεσίες του και όχι για να υπονομεύει το θηλασμό. Η συμπεριφορά αυτή δεν είναι άγνοια, είναι απλά υπονόμευση, είναι αντιεπιστημονικό και ανήθικο.

 

και επισης στην ερωτηση μου αν θα μειωθει ο θηλασμος μου ειπε πως αφου αντικαθηστουμε γευματα σιγα σιγα θα κοβεται το γαλα.

 

Σου το είπε. Τουλάχιστον είναι ξεκάθαρη.

 

Προβληματιστηκα γιατι εγω δεν ηθελα να μειωθει το γαλα μου

 

Υπάρχουν και άλλοι γιατροί...

 

Η συγκεκριμένη δεν σέβεται καν την επιθυμία σου να θηλάσει το μωρό.

 

 

και σκεφτομουν οτι τωρα με το ρυζαλευρο το παιδι δε θα χρειαζεται ουτε τα100ml ξενο που επινε το βραδυ(πιο πολυ συνηθεια παρα αναγκη νομιζω) και θα συνεχισουμε μονο με το δικο μου.

 

η παιδίατρος που πληρώνεις έχει άλλη άποψη. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υποστηρίζουμε και να συντηρούμε γιατρούς που μας υπονομεύουν...

 

 

Επίσης με το χειροκινητο θηλαστρο μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαζω γαλα για τη κρεμα του μωρου και παραλληλα δεν μου φαινεται καλη ιδεα να αρχισω να του βαζω ξενο αφου τοσο καιρο το παλευουμε με το θηλασμο.

 

Να μην βγάλεις καθόλου γάλα και να μη δώσεις αυτά τα σκευάσματα...

 

 

Για κρεμα χωρις ζαχαρη και γλουτενη μου προτεινε τη Novalac, τη γνωριζετε?

 

Γνωρίζουμε ότι δεν έχει δημοσιευτεί τίποτα σχετικό με την αναγκαιότητα αυτών των τροφών...

 

Νομιζω οτι τα εχω μπλεξει λιγο......

 

Η γιατρός τα έμπλεξε. Εσύ μια χαρά είσαι!

 

μπορει καποιος να μου προτεινει ενα ενδεικτικο προγραμμα, δε θελω να σταματησει η μικρη να πινει το γαλα μου τοσο νωρις.....και ουτε να περιορισω το θηλασμο τωρα που τα παμε τοσο καλα.....

 

η γιατρός σου όμως θέλει σώνει και καλά να βάλει αγελαδινό γάλα στη διατροφή του παιδιού...

 

Απλά περιμένεις και εισάγεις μετά τον 6ο τα φρούτα. Είναι πολύ νωρίς ακόμη για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το γιατρό τον επιλέγουμε και τον πληρώνουμε για τις υπηρεσίες του και όχι για να υπονομεύει το θηλασμό

 

Ο άντρας μου λεει οτι ο γιατρός είναι υπάλληλος μας, τα ωραία μας λεφτάκια παίρνει για να κάνει σωστά τη δουλειά του . Αν δεν μας αρέσει τον απολύουμε!!! :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου λεει οτι ο γιατρός είναι υπάλληλος μας, τα ωραία μας λεφτάκια παίρνει για να κάνει σωστά τη δουλειά του . Αν δεν μας αρέσει τον απολύουμε!!! :wink:

 

Ακριβώς! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...