Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη μετά από απόξεση


thokos

Recommended Posts

Μανούλες και wannabe μανούλες..

άνοιξα αυτό το κεφάλαιο (τεράστιο indeed) για να μου πείτε την εμπειρία σας και να πάρω κουράγιο!

Έκανα στις 16/08 απόξεση λόγω παλίνδρομης..το ήθελα πολύ αυτό το νινάκι (το πρώτο γαρ) και είχα ενθουσιαστεί..

Τώρα, έχοντας ξεπεράσει κάπως το σοκ της εξέλιξης, και αφού μου ήρθε περίοδος - είμαι πιο αισιόδοξη και ελπίζω σε μια νέα τελειόμηνη εγκυμοσύνη..για την οποία θα ξεκινήσουμε σε κανά δυο μηνάκια :oops:..αλλά να..ώρες ώρες φοβάμαι μήπως εξελιχθεί και η δεύτερη έτσι κι αν θα καταφέρω να συλλάβω τόσο εύκολα όσο στο πρώτο μου...

Τα φώτα σας πλιζζζζζζζζζζζζ...ήταν εύκολο για σας; και πήγαν όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην να σου πω περαστικα και να εχεις θετικη σκεψη και να μην φοβασαι ολα θα πανε καλε.Δευτερον να σου πω να το ψαξεις το θεμα και να κανεις ολες τις εξετασεις που πρεπει για να εισαι ετοιμη την επομενη φορα.Τιποτα δεν πρεπει να το αφηνεις στην τυχη του για να μην ξανασυμβει ποτε ξανα.

 

Στο λεω εγω που εχασα μωρακι ειχα ενδομητριο θανατο στις 38 εβδομαδες.ψαξτο και μην ακους '' νεα εισαι θα κανεις αλλο'' ηταν ενα τυχαιο γεγονος'' κλπ κλπ!

 

Με το καλο σου ευχομαι:P

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Μαρκέλλα μου!

Εννοείται θα το ψάξω με τις εξετάσεις..δεν μπορώ ούτως ή άλλως να βαδίζω στα τυφλά και με άγχος..

Εσύ έβγαλες άκρη με τις εξετάσεις;

Ελπίζω να είσαι καλύτερα και να έχεις κάπως ξεπεράσει αυτή τη δραματική εμπειρία!

 

Να θυμάσαι ότι εκεί που η ζωή χρωστά ΠΟΤΕ δεν ξεχνά!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα thokos! Εγώ είχα δύο παλίνδρομες κ έκανα την βλακεία να εμπιστευτώ όλο τον κόσμο γύρο μου που μου έλεγε ότι η πρώτη ήταν τυχαίο γεγονός κ ότι συμβαίνει σε πάρα πολλές γυναίκες κ έτσι δεν το έψαξα. Βασίστηκα την πρώτη φορά όταν έκανα τροφοβλάστιση κ βγήκε 98% υγιεί το μωράκι κ έτσι δεν έκανα τίποτα . Αν το έψαχνα όπως μου φώναζε ο γιατρός μου κ εγώ έκανα του κεφαλιού μου πιστεύω δεν θα έχανα κ το δεύτερο μωράκι μου! Τώρα κάνω ένα κάρο εξετάσεις δίνω του κόσμου τα λεφτά κ το πρόβλημα ακόμη δεν έχει βρεθεί. Από ψυχολογικής άποψης έχω πιάσει πάτο αλλά ευτυχώς έχω έναν εκπληκτικό άντρα που με στιρίζει απίστευτα!!! Γιαυτό σου λέω τώρα που μπορείς ψάχτω όσο ποιό πολύ μπορείς! Αν έστελνα το πρώτο έμβρυο για DNA τώρα θα ήταν όλα διαφορετικά! Βρες το κουράγιο κ συνέχισε κ μην το αφήσεις έτσι! Εύχομαι να σε βοήθησα κ να μην σε τρόμαξα άθελα μου! Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια κ γρήγορα να έχεις ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο εύχομαι και σε σένα angela ..να έχεις καλά νέα με τις εξετάσεις σου και σύντομα έ να γερό νινάκι!!

πάντως μην κατηγορείς τον εαυτό σου που δεν έκανες την 1η φορά τις εξετάσεις..έχω διαβάσει πόσες περιπτώσεις που ενώ έκαναν ένα σωρό, δεν βρέθηκε ποτέ τίποτα και όταν ηρέμησαν κατάφεραν να συλλάβουν και να γεννήσουν τα μωράκια τους..δίχως αυτό να αναιρεί τη σπουδαιότητα της πρόληψης..απλά να..καμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος καταληξαμε σε αποξεση. ο γιατρος επεμενε οτι υπηρχε καποιο μικροβιο και μετα απο καποιες εξετασεις βρηκαμε οτι υπηρχε μικροβιο πανω στον τραχηλο. ακολουθησε θεραπευτικη αγωγη και δυο κρυοπηξιες για 7 μηνες. μολις καναμε επανεξεταση και το μικροβιο ηταν αρνητικο, μου εδωσε το οκ για νεες προσπαθειες. στον πρωτο μηνα εμεινα εγκυος :D:D

 

ευχομαι να βρεις τι φταιει και να ξεμπερδεψεις οσο πιο ανωδυνα γινεται

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι κάτι απλό κ να το βρούμε γρήγορα! Δεν σου κρύβω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα κ με όλες της καταστάσεις που έχουν ζήσει όλα τα κορίτσια φοβάμαι πάρα μα πάρα πολύ! Σε ευχαριστώ ΤΑΖ κ χαίρομαι που σου πήγαν όλα καλά! Εύχομαι γρήγορα να μεγαλώσεις την οικογένεια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες και wannabe μανούλες..

άνοιξα αυτό το κεφάλαιο (τεράστιο indeed) για να μου πείτε την εμπειρία σας και να πάρω κουράγιο!

Έκανα στις 16/08 απόξεση λόγω παλίνδρομης..το ήθελα πολύ αυτό το νινάκι (το πρώτο γαρ) και είχα ενθουσιαστεί..

Τώρα, έχοντας ξεπεράσει κάπως το σοκ της εξέλιξης, και αφού μου ήρθε περίοδος - είμαι πιο αισιόδοξη και ελπίζω σε μια νέα τελειόμηνη εγκυμοσύνη..για την οποία θα ξεκινήσουμε σε κανά δυο μηνάκια :oops:..αλλά να..ώρες ώρες φοβάμαι μήπως εξελιχθεί και η δεύτερη έτσι κι αν θα καταφέρω να συλλάβω τόσο εύκολα όσο στο πρώτο μου...

Τα φώτα σας πλιζζζζζζζζζζζζ...ήταν εύκολο για σας; και πήγαν όλα καλά;

 

 

Πριν ένα χρόνο περίπου (21 Οκτωβρίου) έκανα και γω απόξεση στο πρώτο (παλίνδρομη κύηση). Δεν βρέθηκε κάτι στη βιοψία. Το μόνο που βρήκα ήταν ένας απορρυθμισμένος θυρεοειδής (χασιμότο). Και στο παρελθόν είχα υποθυρεοειδή. Πήρα τα Τ4, τα παίρνω ακόμη και μετά από κάποιους μήνες ξαναπροσπαθήσαμε. Οι γιατροί λένε σε 2-3 μήνες ξαναπροσπαθείς, εμείς από φόβο περιμέναμε. Ξεκίνησε νέα εγκυμοσύνη (8 Μαρτίου) και γεννάω 13 Δεκέμβρη!! Όλα πάνε καλά, λίγο στην αρχή ταλαιπωρηθήκαμε γιατί είχα αιμορραγίες (δεν καθόμουν στα αυγά μου, συνέχεια δουλειές και σε κίνηση), αλλά όλα σταμάτησαν μετά το τρίμηνο. Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά και περιμένουμε το αγοράκι μας. Σου εύχομαι ό, τι καλύτερο και σύντομα με φουσκωμένη κοιλίτσα. Και γω αγχωνόμουν πολύ, αλλά αν με ρωτήσεις τώρα, η παλίνδρομη και η απόξεση αποτελούν πια παρελθόν και δεν το σκέφτομαι καν, το σβύνουμε και πάμε παρακάτω. Όλα θα πάνε καλά!! Εύχομαι να ακούσουμε σύντομα τα ευχάριστα!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πολύ!

μου δίνετε κουράγιο με τις ιστορίες σας και κάθε φορά που σας διαβάζω πείθομαι ότι όλα θα πάνε καλά...

Εύχομαι να είστε πάντα υγιείς και να χαίρεστε τις οικογένειές σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είχα 2 παλλίνδρομες μέσα σε 6 μήνες. Δεν έκανα κάποια ιδιαίτερη εξέταση γιατί μου είπαν στις 3 να μπω στη διαδικασία. Φυσικά πολύ επώδυνο όλο αυτό, δεν το συζητάω! Τελικά όμως ήμουν τυχερή γιατί ξαναέμεινα έγκυος μετά από 2 μήνες και τώρα έχω ένα μωρό :D.

Τώρα τι να πω, στην περίπτωσή μου ίσως να ήταν τυχαίο γεγονός. Δεν λέω φυσικά σε καμία κοπέλα να μην κάνει εξετάσεις. Σε εμένα ήρθαν έτσι τα πράγματα. Μπορεί και να υπήρχε αιτία που ποτέ δεν θα τη μάθω και που μετά εξαλείφθηκε? Τι να πω.

Όταν το έζησα βέβαια ήμουν σίγουρη ότι δεν μπορούσε να είναι τυχαίο, 2 φορές απανωτά κι ότι ποτέ δεν θα κάνω παιδί.

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην το βάζεις κάτω και να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και τελικά έτσι θα γίνει!

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!:P

Link to comment
Share on other sites

Fantasy μου δίνεις ελπίδες πως ίσως τα πράγματα στο μέλλον εξελιχθούν για μένα και για όλα τα κορίτσια όπως και σε σένα καθώς κι εγώ έιχα 2 παλίνδρομες μέσα σε 6 μήνες!μακάρι!!ακριβώς αυτό νιώθω κι εγώ πως 2 στα 2 πόση τύχη πια;

Link to comment
Share on other sites

Fantasy μου δίνεις ελπίδες πως ίσως τα πράγματα στο μέλλον εξελιχθούν για μένα και για όλα τα κορίτσια όπως και σε σένα καθώς κι εγώ έιχα 2 παλίνδρομες μέσα σε 6 μήνες!μακάρι!!ακριβώς αυτό νιώθω κι εγώ πως 2 στα 2 πόση τύχη πια;

 

Να σκέφτεσαι πως το σημαντικότερο είναι ότι μένεις εύκολα έγκυος. Πού θα πάει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα πετύχει η συνταγή στο τέλος!

 

Και φυσικά όλη αυτή η ταλαιπωρία, ψυχική και σωματική, ξεχνιέται κατευθείαν όταν κάνεις παιδί. Καλή επιτυχία και μη στεναχωριέσαι, πλέον είναι πολύ συχνό φαινόμενο.Δυστυχώς ξέρω μόνο 1 κοπέλα που έκανε παιδί χωρίς κανενός είδους προβλήματα...

Τι να κάνουμε, το παλεύουμε, αλλά στο τέλος αποζημιωνόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

νασαι καλα!!να χαιρεσαι το παιδακι σου και να του χαρίσεις κι άλλα γερά αδερφάκια!θέλω πάντα να πιστεύω στα όνειρα μου γιατί αλλιώς χαθήκαμε!δοκιμαζόμαστε και στο τέλος θέλω να εύχομαι ότι βγαίνουμε νικητές!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα βγήκα από το νοσοκομείο μετά από παλίνδρομη που είχα.

 

ήμουν 8+5 εβδομάδων.

 

Στις 3/9 ακούσαμε καρδιά και στις 5/9 ήταν νεκρό.

 

Είχα ραντεβού να το ακούσω την Τετάρτη πήγα πιο νωρίς γιατί είχα προαίσθημα ότι δεν πήγαινε καλά και τελικά δυστυχώς βγήκε αληθινό.

 

Περιμένω τώρα να ηρεμήσω λιγάκι να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας όπως μου συνέστησε ο γιατρός μου να δούμε τι γίνεται και μετά να περάσει το εξάμηνο να βάλω μπρος τις μηχανές.

 

Ευτυχώς ο Θεός μου έδωσε τεράστια δύναμη γιατί μου έδωσε το προαίσθημα και δεν μου ήρθε απότομα.

 

Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα άκουγα 2η φορά καρδιά.

 

Περαστικά μας και γρήγορα με νέες καλές δυνατές και γερές εγκυμοσύνες.

 

Οι μανούλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!!

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις σήμερα βγήκα από το νοσοκομείο μετά από παλίνδρομη που είχα.

 

ήμουν 8+5 εβδομάδων.

 

Στις 3/9 ακούσαμε καρδιά και στις 5/9 ήταν νεκρό.

 

Είχα ραντεβού να το ακούσω την Τετάρτη πήγα πιο νωρίς γιατί είχα προαίσθημα ότι δεν πήγαινε καλά και τελικά δυστυχώς βγήκε αληθινό.

 

Περιμένω τώρα να ηρεμήσω λιγάκι να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας όπως μου συνέστησε ο γιατρός μου να δούμε τι γίνεται και μετά να περάσει το εξάμηνο να βάλω μπρος τις μηχανές.

 

Ευτυχώς ο Θεός μου έδωσε τεράστια δύναμη γιατί μου έδωσε το προαίσθημα και δεν μου ήρθε απότομα.

 

Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα άκουγα 2η φορά καρδιά.

 

Περαστικά μας και γρήγορα με νέες καλές δυνατές και γερές εγκυμοσύνες.

 

Οι μανούλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!!

 

Την ίδια μέρα κι εγώ! 6 εβδομάδων + 4 ημερών. Επίσης είχα κακό προαίσθημα, από την αρχή της κυήσεως και το ξεπέρασα πολύ εύκολα. Τώρα βάλαμε μπρος τον γάμο και έχω το μυαλό μου αλλού, ίσως κι αυτό να με παρηγορεί λιγάκι. Μόλις ηρεμήσουν τα πράγματα θα ξαναβάλουμε μπρος, σε γενικές γραμμές, η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο θέμα, γι αυτό και λένε να ξανακάνουμε προσπάθεια μετά από 2-3 μήνες. Και νωρίτερα γίνεται, αλλά με το άγχος και τον φόβο ότι θα ξανασυμβεί το ίδιο δυστυχώς δεν πετυχαίνουμε τίποτα. Άντε καλό μας κουράγιο και όλα θα πάνε καλά, όταν θέλουμε κάτι τόσο πολύ, στο τέλος θα ανταμοιφθούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μέρα κι εγώ! 6 εβδομάδων + 4 ημερών. Επίσης είχα κακό προαίσθημα, από την αρχή της κυήσεως και το ξεπέρασα πολύ εύκολα. Τώρα βάλαμε μπρος τον γάμο και έχω το μυαλό μου αλλού, ίσως κι αυτό να με παρηγορεί λιγάκι. Μόλις ηρεμήσουν τα πράγματα θα ξαναβάλουμε μπρος, σε γενικές γραμμές, η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο θέμα, γι αυτό και λένε να ξανακάνουμε προσπάθεια μετά από 2-3 μήνες. Και νωρίτερα γίνεται, αλλά με το άγχος και τον φόβο ότι θα ξανασυμβεί το ίδιο δυστυχώς δεν πετυχαίνουμε τίποτα. Άντε καλό μας κουράγιο και όλα θα πάνε καλά, όταν θέλουμε κάτι τόσο πολύ, στο τέλος θα ανταμοιφθούμε :D

 

Τελικά το προαίσθημα πρέπει να το ακούμε...

 

Από την στιγμή που έμαθα ότι ήμουν έγκυος μου καρφώθηκε ότι κάτι δεν πάει καλά..

 

Συνέχεια διάβαζα για την παλίνδρομη κύηση.Λες και το ήξερα.

 

Στον πρώτο υπέρηχο είχαμε δει μόνο σάκο χωρίς λεκιθικό ασκό και ωχρό σωμάτιο και αρχίσαμε να μιλάμε για παλίνδρομη.

 

Μας έκανε την χάρη και τουλάχιστον ακούσαμε καρδούλα.

 

Υπέροχο συναίσθημα που θέλω να το ζήσω ξανά και ξανά και ξανά!!!

 

Αλλά και πάλι το μυαλό μου μόνο στο κακό πήγαινε.

 

ήμουν σίγουρη ότι ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που άκουσα την καρδιά του.

 

Δεν πειράζει ο Θεός ξέρει τι κάνει άσχετα αν εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε..

 

Είμαι καλύτερα κάθε μέρα που περνάει με μικρά διαστήματα θλίψης και δακρύων.

 

Καλύτερα τώρα παρά να είχα ένα παιδί άρρωστο να ταλαιπωρώ και να ταλαιπωρείται ή να έφτανα 9 μηνών και να το γεννούσα νεκρό.

 

Ο Μεγαλοδύναμος ξέρει τι κάνει!!

 

Μας περνάει από δοκιμασίες αλλά στο τέλος μας ανταμείβει με μωρουδιακά χαμόγελα!!

 

Θα το δεις ότι και εμείς θα κρατήσουμε τα θαύματα Του στην αγκαλιά μας.:-):-):-):-)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το προαίσθημα πρέπει να το ακούμε...

 

Από την στιγμή που έμαθα ότι ήμουν έγκυος μου καρφώθηκε ότι κάτι δεν πάει καλά..

 

Συνέχεια διάβαζα για την παλίνδρομη κύηση.Λες και το ήξερα.

 

Στον πρώτο υπέρηχο είχαμε δει μόνο σάκο χωρίς λεκιθικό ασκό και ωχρό σωμάτιο και αρχίσαμε να μιλάμε για παλίνδρομη.

 

Μας έκανε την χάρη και τουλάχιστον ακούσαμε καρδούλα.

 

Υπέροχο συναίσθημα που θέλω να το ζήσω ξανά και ξανά και ξανά!!!

 

Αλλά και πάλι το μυαλό μου μόνο στο κακό πήγαινε.

 

ήμουν σίγουρη ότι ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που άκουσα την καρδιά του.

 

Δεν πειράζει ο Θεός ξέρει τι κάνει άσχετα αν εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε..

 

Είμαι καλύτερα κάθε μέρα που περνάει με μικρά διαστήματα θλίψης και δακρύων.

 

Καλύτερα τώρα παρά να είχα ένα παιδί άρρωστο να ταλαιπωρώ και να ταλαιπωρείται ή να έφτανα 9 μηνών και να το γεννούσα νεκρό.

 

Ο Μεγαλοδύναμος ξέρει τι κάνει!!

 

Μας περνάει από δοκιμασίες αλλά στο τέλος μας ανταμείβει με μωρουδιακά χαμόγελα!!

 

Θα το δεις ότι και εμείς θα κρατήσουμε τα θαύματα Του στην αγκαλιά μας.:-):-):-):-)

 

Έτσι είναι!! Σήμερα ειδικά είμαι ακόμα πιο αισιόδοξη. Πήγα στη γυναικολόγο μου εχθές, βγήκαν τα αποτελέσματα της ιστολογικής, ήταν καθαρά φυσιολογική η όλη κατάσταση. Πήρα τα πάνω μου. Ελπίζω του χρόνου τέτοια εποχή ή να έχω ένα νινάκι στην αγκαλιά μου ή στην κοιλιά μου, αφού έφυγε το άγχος πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι...μετά τα αποτελέσματα των πρώτων εξετάσεων..

βγήκαν λοιπόν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας..όπου βρέθηκε MTHFR ομοζυγωτία

και ανεπάρκεια πρωτεΐνης S. Παρόλο που είναι κληρονομικό από τους γονείς μου και συνδέεται με εγκεφαλικά..η γνώση είναι ό,τι καλύτερο..για την πρόληψη..

επίσης ρε κορίτσια..μην γελάσετε αλλά εγώ χάρηκα με το αποτέλεσμα..γιατί δίνεται μια εξήγηση..γιατί έζησα κάτι τέτοιο..γιατί έχασα το πλασματάκι μου..

από αυτά που έχω διαβάσει..η θρομβοφιλία αντιμετωπίζεται πλήρως με τις ενεσούλες και όλα πάνε καλά κι αυτό μου δίνει πολύ κουράγιο..

σειρά έχει η σαλπιγγογραφία για το διάφραγμά μου ... άντε να τελειώνουμε με αυτά...γιατί δεν μπορώ να περιμένω άλλο....θέλω να ξεκινήσω προσπάθειες για το νινάκι μας!!!

στείλτε μου εσείς που τόσο με καταλαβαίνετε τη θετική σας ενέργεια να πάνε όλα καλά..

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Thokos μου, σε καταλαβαινω με αυτά που λες!καλυτερα να ξερεις ότι έχεις κάτι αντιμετωπίσιμο ώστε να το ρυθμίσεις την επόμενη φορά παρά αυτός ο παράγοντας τύχη ή αλλιώς γκαντεμιά καλύτερα.είσαι σε πολύ καλό δρόμο..συνέχισε έτσι ακάθεκτη και ίσως το νινάκι είναι πιο κοντά από όσο φαντάζεσαι!!!σου το εύχομαι καλή μου!μας δίνεις δύναμη κι εσύ με τον τρόπο σου!άσε εγώ που είμαι σε αναμμένα κάρβουνα;υποτίθεται ξεκινάω εξετάσεις αυτή την εβδομάδα κι εδώ και μέρες έχω ένα περίεργο προαίσθημα το οποίο πραγματικά στηρίζεται μόνο σε μικροενδείξεις ότι είμαι έγκυος παρά το γεγονός ότι ούτε καν προσπαθήσαμε γι αυτό(δηλαδη χωρις ολοκληρωμένη πράξη).είναι απίθανο το ξέρω αλλά έχω 1 μέρα καθυστέρηση.βέβαια χθές έκανα τεστ το οποίο ήταν αρνητικό αλλά και πάλι δε ξέρω που στηρίζω τις παράλογες σκέψεις μου..και να πω ότι το επιδίωκα ή έστω ότι η επιθυμία μου για'αυτό το μήνα είναι τέτοια ώστε δημιουργώ φαντασιώσεις..όχι πως δεν είναι αλλά πρώτα πρέπει να κάνω εξετάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Thokos μου, σε καταλαβαινω με αυτά που λες!καλυτερα να ξερεις ότι έχεις κάτι αντιμετωπίσιμο ώστε να το ρυθμίσεις την επόμενη φορά παρά αυτός ο παράγοντας τύχη ή αλλιώς γκαντεμιά καλύτερα.είσαι σε πολύ καλό δρόμο..συνέχισε έτσι ακάθεκτη και ίσως το νινάκι είναι πιο κοντά από όσο φαντάζεσαι!!!σου το εύχομαι καλή μου!μας δίνεις δύναμη κι εσύ με τον τρόπο σου!άσε εγώ που είμαι σε αναμμένα κάρβουνα;υποτίθεται ξεκινάω εξετάσεις αυτή την εβδομάδα κι εδώ και μέρες έχω ένα περίεργο προαίσθημα το οποίο πραγματικά στηρίζεται μόνο σε μικροενδείξεις ότι είμαι έγκυος παρά το γεγονός ότι ούτε καν προσπαθήσαμε γι αυτό(δηλαδη χωρις ολοκληρωμένη πράξη).είναι απίθανο το ξέρω αλλά έχω 1 μέρα καθυστέρηση.βέβαια χθές έκανα τεστ το οποίο ήταν αρνητικό αλλά και πάλι δε ξέρω που στηρίζω τις παράλογες σκέψεις μου..και να πω ότι το επιδίωκα ή έστω ότι η επιθυμία μου για'αυτό το μήνα είναι τέτοια ώστε δημιουργώ φαντασιώσεις..όχι πως δεν είναι αλλά πρώτα πρέπει να κάνω εξετάσεις..

 

 

Ζαχίρ μου!Με σένα και κάποια άλλα κορίτσια είμαστε πραγματικά συνοδοιπόροι σε όλο αυτό..ζήσαμε τον ίδιο πόνο πάνω κάτω την ίδια περίοδο..κι έτσι καταλαβαινόμαστε απόλυτα!Μόλις διαβάσω τα θετικά για σας...θα χαρώ τόσο πολύ σαν να είστε φίλες μου χρόνια...και εύχομαι να γίνει σύντομα και σωστά αυτή τη φορά!

Όσο για την καθυστέρησή σου..ξέρεις πολύ καλά τι κάνει αυτό το καταραμένο το άγχος...μην το σκέφτεσαι..μην κάνεις τεστάκια και κόντρα τεστάκια και βγάλτο από το μυαλό σου...άλλωστε ό,τι έγινε έγινε αυτό το μήνα..άσε τον εαυτό σου ελεύθερο και θα φανεί...Άρα:

1. Αν έρθει η περίοδος...χαλαρώνεις και ετοιμάζεσαι για το τσεκαπ σου..

2. Αν δεν έρθει...χαλαρώνεις και πάλι..εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου...κάνεις ό,τι σου πει..προσεύχεσαι...και εμείς μαζί σου...και σκέφτεσαι θετικά..!

Stay tuned!

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες με το μήνυμα σου!!σε ευχαριστώ πολύ που με τα λόγια σου με καθησυχάζεις..η αλήθεια είναι πως έχω πολύ άγχος και προσπαθώ να το αποβάλλω!κι εγώ ξέρεις πόσο θα χαρώ αν κάποια από εμάς μείνει έγκυος και πάνε όλα καλά..είναι μια ελπίδα,μια ανακούφιση ότι εκτός από τα άσχημα υπάρχουν κι οι ομορφες στιγμές που αξίζει να τις ζήσουμε όλες μας!!η καθε μια έχει τα όνειρα της,τα οποία είναι κοινά.όσων αφορά το θέμα εγκυμοσύνης εύχομαι όταν με το καλό να ξανάρθει να μας βρει ήρεμες κι έτοιμες να δεχτούμε αυτή τη φορά το δώρο αυτό.παντού βλέπω εγκυμοσύνες να εξελίσσονται ομαλά(φτου φτου)και λέω πως κι εγώ θα το πετύχω αυτό πάση θυσία!!!!θέλω να δω κοιλίτσα να φουσκώνει.να ετοιμάσω παιδικό δωματιάκι,να μυρίσω μωρουδίλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Thokos σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα, και σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα ;):D!!! Όλα καλά θα μας πάνε!

Εγώ είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια κι αν έχω κι άλλη παλλίνδρομη τότε θα βάλω μπρος για τις εξετάσεις. Δυστυχώς δεν είμαι σε διάθεση ακόμα για να κάνω τις εξετάσεις, όπως επίσης είναι και το οικονομικό θέμα αυτή τη στιγμή. Εχθές, εκεί που είμουν μες στην τρελή χαρά, είπα να αλλάξω σελίδα και να προχωρήσω, οπότε πήγα να πετάξω το τεστ που είχε βγει θετικό και το είχα κρατήσει, άνοιξαν οι βρύσες μόλις το είδα και από εκείνη τη στιγμή είμαι λίγο κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Thokos σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα, και σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα ;):D!!! Όλα καλά θα μας πάνε!

Εγώ είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια κι αν έχω κι άλλη παλλίνδρομη τότε θα βάλω μπρος για τις εξετάσεις. Δυστυχώς δεν είμαι σε διάθεση ακόμα για να κάνω τις εξετάσεις, όπως επίσης είναι και το οικονομικό θέμα αυτή τη στιγμή. Εχθές, εκεί που είμουν μες στην τρελή χαρά, είπα να αλλάξω σελίδα και να προχωρήσω, οπότε πήγα να πετάξω το τεστ που είχε βγει θετικό και το είχα κρατήσει, άνοιξαν οι βρύσες μόλις το είδα και από εκείνη τη στιγμή είμαι λίγο κάπως.

 

Εγώ με το που επέστρεψα από το νοσοκομείο πέταξα τα θετικά τεστ.Είχα κάνει και 2 τρομάρα μου.

 

Ούτε καν γύρισα να τα κοιτάξω.

 

 

Καλά έκανες.

 

Οι αναμνήσεις άλλωστε είναι χαραγμένες στο μυαλό μας και δεν θα φύγουν ποτέ....

 

Το βασικό είναι να ξεμπλοκάρουμε τον εγκέφαλο μας και να προχωρήσουμε.

 

Δεν ωφελεί να τα σκεφτόμαστε γιατί δεν θα αλλάξει κάτι!

 

Με δύναμη και αποφασιστικότητα θα το περάσουμε και θα προχωρήσουμε σε μια νέα υγιή εγκυμοσύνη με την βοήθεια Της Μεγαλόχαρης.

 

Θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα μιλάμε για τις εγκυμοσύνες μας σε καινούργιο θέμα!!!

 

Τα υπέρηχα τα έχω αλλά δεν τα κοιτάζω πλέον.

 

Τα έχω καταχωνιάσει σε ένα συρτάρι και θα βγουν από εκεί μέσα μόνο για να πάρω εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου και τίποτα άλλο!!!:-):-):-):-):-)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το που επέστρεψα από το νοσοκομείο πέταξα τα θετικά τεστ.Είχα κάνει και 2 τρομάρα μου.

 

Ούτε καν γύρισα να τα κοιτάξω.

 

 

Καλά έκανες.

 

Οι αναμνήσεις άλλωστε είναι χαραγμένες στο μυαλό μας και δεν θα φύγουν ποτέ....

 

Το βασικό είναι να ξεμπλοκάρουμε τον εγκέφαλο μας και να προχωρήσουμε.

 

Δεν ωφελεί να τα σκεφτόμαστε γιατί δεν θα αλλάξει κάτι!

 

Με δύναμη και αποφασιστικότητα θα το περάσουμε και θα προχωρήσουμε σε μια νέα υγιή εγκυμοσύνη με την βοήθεια Της Μεγαλόχαρης.

 

Θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα μιλάμε για τις εγκυμοσύνες μας σε καινούργιο θέμα!!!

 

Τα υπέρηχα τα έχω αλλά δεν τα κοιτάζω πλέον.

 

Τα έχω καταχωνιάσει σε ένα συρτάρι και θα βγουν από εκεί μέσα μόνο για να πάρω εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου και τίποτα άλλο!!!:-):-):-):-):-)

 

Εμένα, ευτυχώς η γιατρός μου, δεν μου τα έδωσε. Μετά τον 3ο μήνα λέει θα στα δώσω, που είναι λιγότερες οι πιθανότητες για αποβολή, παλλίνδρομη κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...