Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολόγος-Ανδρολόγος για κιρσοκήλη-αζωοσπερμία


mperdemenos

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή αρχή αφού γράφω για πρώτη φορά στο forum

Εν τάχη στα μέσα Ιουλίου αποφάσισα να επισκεφτώ ουρολόγο αφού το τελευταίο 3μηνο κάποιες φορές αντιμετώπιζα μια ενόχληση στους όρχεις το όποιο ψηλαφίζοντας τιναζόμουν.

Έτσι έκλεισα ραντεβού με ουρολόγο τοθ ΙΚΑ και μ έστειλε χωρίς να με εξετάσει για υπέρηχο. Πήρα τα αποτελέσματα και εντοπίστηκε κιρσοκιλι άμφω, γνέφοντας ο γιατρός μου είπε ότι πιθανών να έχω πρόβλημα και στο σπέρμα μου βάση διάγνωσης κι έτσι συνέδεσα ότι προσπαθούσαμε με τη κοπέλα μου κάνα 7μηνο και δε γινόταν τίποτα.

Φεύγω κάνω σπερμοδιάγραμμα αμέσως με αποχή τριών ημερών όπου εκεί έπαθα το πρώτο ψυχολογικό σοκ με αποτέλεσμα αζωοσπερμίας.

Με ψυχολογία στο πάτωμα με ξαναστέλνει για triplex υπέρηχο και αιματολογικές πιο εξειδικευμένες που ήταν και μια ουσιαστική η FSH. Εκείνος υποστήριξε ότι με επέμβαση κιρσοκήλης θα αποκατασταθεί το πρόβλημα της αζωοσπερμιας .

Πήγα να κάνω τις εξετάσεις πριν της γράψω για να μη χάσω χρόνο με τα ραντεβού με αποτέλεσμα να χάσω το πρώτο γιατρό λόγο διακοπών. Έτσι μου έκλεισαν ραντεβού στο ίδιο ΙΚΑ άλλο με συνάδελφο του πρώτου.

Καταρχάς ήταν κάθετα αρνητικός με τη γνώμη του πρώτου και η κιρσοκήλη επηρεάζει την ζωτικότητα του σπέρματος, εδώ έχουμε να κάνουμε με αζωοσπερμια και να μη παραμυθιάζομαι λόγο δύσκολων καιρών που βιώνουμε.

Εκείνος έβγαλε άλλο πόρισμα με βάση ιστορικού κρυψορχίας ότι ίσως έχει προκληθεί ζημιά στη γεννητική δίοδο που ξεκινά από την επιδιδυμίδα και ίσως έχει βουλώσει η καταστραφεί απ το χειρουργείο όταν ήμουν 5 χρονών, πρόταση του είναι ότι με φυσιολογική FSH να κάνουμε βιοψία με ολική νάρκωση και εφόσον πάρουμε θετικά αποτελέσματα απ τη μικροβιολόγο να προχωρήσουμε απ ευθείας σε επιδιμιδοαναστόμωση αν το λέω καλά.

Για να είμαι ειλικρινής πλέον είμαι αρκετά αισιόδοξος αλλά προβληματισμένος με το γιατρό που θα πρέπει να αναλάβει από δω και πέρα. Ίσως να είναι κι αυτός αρκετά καλώς αλλά θα προτιμούσα να πάρω γνώμες και λύσεις από γιατρούς του αντικείμενου που δεν έχω προς το παρόν και ήθελα τη βοηθείας σας που ίσως είχατε και σεις παρόμοια συμπτώματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και καλή αρχή αφού γράφω για πρώτη φορά στο forum

Εν τάχη στα μέσα Ιουλίου αποφάσισα να επισκεφτώ ουρολόγο αφού το τελευταίο 3μηνο κάποιες φορές αντιμετώπιζα μια ενόχληση στους όρχεις το όποιο ψηλαφίζοντας τιναζόμουν.

Έτσι έκλεισα ραντεβού με ουρολόγο τοθ ΙΚΑ και μ έστειλε χωρίς να με εξετάσει για υπέρηχο. Πήρα τα αποτελέσματα και εντοπίστηκε κιρσοκιλι άμφω, γνέφοντας ο γιατρός μου είπε ότι πιθανών να έχω πρόβλημα και στο σπέρμα μου βάση διάγνωσης κι έτσι συνέδεσα ότι προσπαθούσαμε με τη κοπέλα μου κάνα 7μηνο και δε γινόταν τίποτα.

Φεύγω κάνω σπερμοδιάγραμμα αμέσως με αποχή τριών ημερών όπου εκεί έπαθα το πρώτο ψυχολογικό σοκ με αποτέλεσμα αζωοσπερμίας.

Με ψυχολογία στο πάτωμα με ξαναστέλνει για triplex υπέρηχο και αιματολογικές πιο εξειδικευμένες που ήταν και μια ουσιαστική η FSH. Εκείνος υποστήριξε ότι με επέμβαση κιρσοκήλης θα αποκατασταθεί το πρόβλημα της αζωοσπερμιας .

Πήγα να κάνω τις εξετάσεις πριν της γράψω για να μη χάσω χρόνο με τα ραντεβού με αποτέλεσμα να χάσω το πρώτο γιατρό λόγο διακοπών. Έτσι μου έκλεισαν ραντεβού στο ίδιο ΙΚΑ άλλο με συνάδελφο του πρώτου.

Καταρχάς ήταν κάθετα αρνητικός με τη γνώμη του πρώτου και η κιρσοκήλη επηρεάζει την ζωτικότητα του σπέρματος, εδώ έχουμε να κάνουμε με αζωοσπερμια και να μη παραμυθιάζομαι λόγο δύσκολων καιρών που βιώνουμε.

Εκείνος έβγαλε άλλο πόρισμα με βάση ιστορικού κρυψορχίας ότι ίσως έχει προκληθεί ζημιά στη γεννητική δίοδο που ξεκινά από την επιδιδυμίδα και ίσως έχει βουλώσει η καταστραφεί απ το χειρουργείο όταν ήμουν 5 χρονών, πρόταση του είναι ότι με φυσιολογική FSH να κάνουμε βιοψία με ολική νάρκωση και εφόσον πάρουμε θετικά αποτελέσματα απ τη μικροβιολόγο να προχωρήσουμε απ ευθείας σε επιδιμιδοαναστόμωση αν το λέω καλά.

Για να είμαι ειλικρινής πλέον είμαι αρκετά αισιόδοξος αλλά προβληματισμένος με το γιατρό που θα πρέπει να αναλάβει από δω και πέρα. Ίσως να είναι κι αυτός αρκετά καλώς αλλά θα προτιμούσα να πάρω γνώμες και λύσεις από γιατρούς του αντικείμενου που δεν έχω προς το παρόν και ήθελα τη βοηθείας σας που ίσως είχατε και σεις παρόμοια συμπτώματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

πριν βιαστεις να παρεις αποφασεις,προτεινω να επαναλαβεις το σπερμοδιαγραμμα σε ενα τριμηνο(τοσο θελουν τα σπερματοζωαρια να γεννηθουν) ωστε να τεκμηριωσεις καποια πραγματα...δεν ξερω που εκανες το πρωτο,προτεινω ομως να πας σε εξιδικευμενο κεντρο που κανει τετοιες εξετασεις...το κακο ειναι οτι θα πρεπει να πληρωσεις γιατι μιλαμε για ιδιωτικα κεντρα,αλλα ομως θα εχεις μια αξιοπιστη αποψη σχετικα...

 

η κιρσοκηλη σαφως και σχετιζεται με θεματα γονιμοτητας και ποιοτητας-ποσοτητας σπερματος,μπορει να δεις αποτελεσματα,μπορει ομως και οχι...στην περιπτωση σου αν δεν μιλαμε για αποφρακτικη αζωσπερμια,ισως να αξιζει να κανεις επεμβαση,η οποια ετσι και αλλιως περα απο το σπερμα,θα σε γλυτωσει απο μελλοντικους πονους στην περιοχη...λογω ιστορικου που αναφερεις,σιγουρα θα πρεπει να παρεις και αλλες γνωμες απο εξιδικευμενους πλεον ουρολογους για τα συν και τα πλην μιας τετοιας επεμβασης,οπως επισης και για τα πιθανα αποτελεσματα της,σε πρωτη φαση...

θα σου επαναλαβω,οτι θα πρεπει να επαναλαβεις στο σπερμοδιαγραμμα ωστε να εισαι σιγουρος για τα αποτελεσματα ...

 

και πριν αποφασισετε τελικα να κανετε οικογενεια με την καλη σου, θα πρεπει οπωσδηποτε να εξεταστεις για το γονιδιο της κυστικης ινωσης,αντρες με προβληματα στο σπερμα και δη,με αζωσπερμιες,ειναι πιθανον να φερουν μεταλλαξη καποιου γονιδιου(να εισαι φορεας δηλαδη της νοσου)...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν βιαστεις να παρεις αποφασεις,προτεινω να επαναλαβεις το σπερμοδιαγραμμα σε ενα τριμηνο(τοσο θελουν τα σπερματοζωαρια να γεννηθουν) ωστε να τεκμηριωσεις καποια πραγματα...δεν ξερω που εκανες το πρωτο,προτεινω ομως να πας σε εξιδικευμενο κεντρο που κανει τετοιες εξετασεις...το κακο ειναι οτι θα πρεπει να πληρωσεις γιατι μιλαμε για ιδιωτικα κεντρα,αλλα ομως θα εχεις μια αξιοπιστη αποψη σχετικα...

 

η κιρσοκηλη σαφως και σχετιζεται με θεματα γονιμοτητας και ποιοτητας-ποσοτητας σπερματος,μπορει να δεις αποτελεσματα,μπορει ομως και οχι...στην περιπτωση σου αν δεν μιλαμε για αποφρακτικη αζωσπερμια,ισως να αξιζει να κανεις επεμβαση,η οποια ετσι και αλλιως περα απο το σπερμα,θα σε γλυτωσει απο μελλοντικους πονους στην περιοχη...λογω ιστορικου που αναφερεις,σιγουρα θα πρεπει να παρεις και αλλες γνωμες απο εξιδικευμενους πλεον ουρολογους για τα συν και τα πλην μιας τετοιας επεμβασης,οπως επισης και για τα πιθανα αποτελεσματα της,σε πρωτη φαση...

θα σου επαναλαβω,οτι θα πρεπει να επαναλαβεις στο σπερμοδιαγραμμα ωστε να εισαι σιγουρος για τα αποτελεσματα ...

 

και πριν αποφασισετε τελικα να κανετε οικογενεια με την καλη σου, θα πρεπει οπωσδηποτε να εξεταστεις για το γονιδιο της κυστικης ινωσης,αντρες με προβληματα στο σπερμα και δη,με αζωσπερμιες,ειναι πιθανον να φερουν μεταλλαξη καποιου γονιδιου(να εισαι φορεας δηλαδη της νοσου)...

 

Συγγνώμη για το χρονικό διάστημα που δεν επικοινώνησα αλλά η πολλή δουλεία και το τρέξιμο για το πρόβλημα ευθύνονται γι αυτό.

Μετά από προσμονή κάποιες μέρες έκλεισα ραντεβού μ ένα γιατρό του Υγεία συστημένος υποτίθεται που με χίλια ζόρια και γω δε ξέρω πως βγήκα απ το ιατρείο του όρθιος. Τηλεφωνικά τον είχα προετοιμάσει για την αζωοσπερμία και ρώταγα για την αποκατάσταση του προβλήματος στους σπερματικούς πόρους θέλω να πιστεύω κι ότι με είχε συμβουλέψει προηγούμενος γιατρός. Πιθανότητες 50% μου είχε πει. Στο γραφείο πέσαμε στο 30% επιτυχίας και 80% να ξανά βουλώσουν. Είδε λίγο τις εξετάσεις με ψηλάφισε στα γρήγορα και μου είπε τα εξής: καταρχάς βλέπω ένα καρκινάκι και ότι τι με ενδιαφέρει να κοιτάξουμε πρώτα ….πάγωσα. Θέλω να αποκτήσω ένα παιδάκι γιατρέ. Ωραία …αδέλφια έχεις για δότη ? …. δεύτερο sok.τα χασα!!!

Βιοψία πρωτινό και το άλλο το ξανά βλέπουμε σε κάνα τρίμηνο .Έφυγα και που να πάω ?δεν ήξερα ούτε πως με λένε.

Με όση δύναμη μου έμεινε βρήκα ένα γιατρό την ίδια μέρα στο Μετροπόλιταν και να ναι καλά με το τρόπο που με πλησίασε πρώτον γιατί του Υγεία, ένα ζώο θα το αντιμετώπιζε πιο ανθρώπινα. Μου κάνει υπέρηχο ο άνθρωπος …δε βλέπω κάτι μου λέει κι απορώ πως σας είπαν κάτι τέτοιο τόσο αψήφιστα. Στο θέμα μας λοιπόν με όλο το υλικό εξετάσεων: 2 σπερμοδιαγραμματα, υπέρηχο απλό&triplex,αιματολογικές καρκινακι δεν βλέπω αλλά για προληπτικούς λόγους να κανούμε μια μαγνητική να μου φύγει απ το μυαλό(αν και στους υπέρηχους γράφει περεταίρω διερεύνηση mri).Τέλος πάντων εκείνος προβληματισμένος για την κρυψορχία ότι έγινε αργά(4 ετών περίπου,σημείωση ότι ο μεγάλος μου αδελφός τότε είχε κάνει και χαίρετε δυο παιδάκια).Με την ατροφία που είδε δεν έμεινε και τόσο αισιόδοξος αλλά με έστειλε στην Κηφισίας για τρίτο σπερμοδιαγραμμα και αν βρουν κάποιο σπερματοζωάριο να καταψυχτεί κιόλας. Σήμερα πήγα αλλά κατάψυξη δεν έγινε αφού δεν βρέθηκε και θα γίνει βιοχημική ανάλυση αν κατάλαβα για να δουν αν οφείλεται σε αποφρακτική αζωοσπερμια ή μη αποφρακτική(ισχύει κάτι τέτοιο?)αύριο θα πάρω τηλ για παραπάνω πληροφορίες. Βιοψία μάλλον μονόδρομος αλλά περιμένω αν κάτι καινούργιο προκύψει απ το ινστιτούτο που δεν το έχω ακούσει προς το παρόν.

Ο ένας απ τους γιατρούς αισιόδοξος από την FSH και θα εκπλαγεί αν στη βιοψία δεν βρει! ο τελευταίος μου τόνισε ότι ειμαι 1,8 πάνω απ το φυσιολογικό και υπάρχει πρόβλημα.

Τα χω χαμένα με ότι μου συμβαίνει αλλά και με την Ιατρική που γνωρίζει ο κάθε γιατρός.

FSH με όριο 12 έχω 13,8

Σήμερα πήρα και τις βιοχημικές εξετάσεις αλλά βγήκαν δυστυχώς καλές, δλδ ότι δεν υπάρχει απόφραξη. Γνώμη του να επαναληφθεί σπερμοδιαγραμμα με 10-15 μέρες αποχή μήπως και άμα γιατι και τα τρια έγιναν με αποχή 2-3 ημέρες. Δεν είχε να προτείνει κάτι άλλο σαν εργαστήριο.

Ήρθα σε επικοινωνία με το γιατρό και νομίζει ότι είναι ψυχοφθόρο και ότι είναι καλύτερα να προχωρήσουμε σε βιοψία να τελειώνουμε.

Εν μέρει έχει δίκιο γιατί και γω δεν το αντέχω άλλο, ο φόβος μεγάλωσε για κάτι θετικό αλλά και η ελπίδα ίσως υπάρχει.

Σας παρακαλώ αν έχει κάποιος παρόμοια περίπτωση ας βοηθήσει γιατί μόλις ανοίξαμε το σπίτι μας και δε μπορούμε να το χαρούμε.

Είμαστε πολλά χρόνια ζευγάρι και μας έχει καθηλώσει το πρόβλημα αυτό. Θέλω να χαρώ τη καινούργια ζωή που ξεκινάμε αλλά μ αυτά, έχουν ισοπεδωθεί όλα μέσα μου. Όσοι ξέρουν γύρω μας προσπαθούν να με εμψυχώσουν αλλά τα αποτελέσματα σβήνουν κάθε αισιόδοξο και αισιοδοξία.

Εύχομαι να είμαι ο τελευταίος που ζητά τέτοια βοήθεια. Είναι πολύ σκληρό γιατί δεν γκρεμίζει μόνο την ευτυχία σου, αλλά και του συντρόφου σου.

Ελπίζω σε μια δύσκολη συγκυρία και όχι μια τέτοια τιμωρία.

Οπότε για βιοψία η παρόμοια κατάσταση ας βοηθήσει όποιος μπορεί. Δυστυχώς έχω την ανησυχία της βιολογικής ανωμαλίας και της ιατρικής αστοχίας ή εκμετάλλευσης!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα

Πάλι εδώ και ξανά απ την αρχή.

Έχω κάνει ήδη βιοψία μάλλον σαν το σκυλί στ αμπέλι χωρίς να κάνω κάποια αγωγή και μάλλον με λειψές εξετάσεις. Στη βιοψία βρήκαμε ανώριμα σπερματοζωάρια με κακή μορφολογία αλλά μετά από καλλιέργεια της εμβρυολόγου μπήκαμε σε διαδικασία εξωσωματικής. Οι ελπίδες ελάχιστες… ώσπου την ημέρα της γονιμοποίησης είδαμε κάτι ελπιδοφόρο μετά από πολύ στενοχώρια. Γονιμοποίηση 3 εμβρύων το ένα έμεινε στάσιμο στα 5 κύτταρα και προχωρήσαμε με τα αλλά 2 οκτώ κυττάρων όπου και έγινε η εμβρυομεταφορα. Έτσι υποθετικά φτάσαμε στις πιθανότητες μια φυσιολογικής εξωσωματικής 1 στους 3 από πριν που ήμασταν 1 στους 20.

Η τύχη μας γύρισε τη πλάτη και η χαρά κράτησε λίγο αφού η προσπάθεια απέτυχε. Έχουμε μια προσπάθεια ακόμα αλλά μάλλον πρέπει να ξανά αρχίσω το ψάξιμο γιατί έχω πολλά ερωτηματικά για τις ενέργειες που κάναμε και την μεγάλη εκμετάλλευση.

Ο δότης εύκολη λύση στη δεύτερη προσπάθεια οπος και στη πρώτη αλλά ήμασταν κάθετοι μόνο με τα δικά μας. Νιώθουμε πειραματόζωα.

Έκανα τις απαραίτητες ενέργειες ? (δεν είμαι σίγουρος) ή πρέπει να αποδεχτώ σπέρμα δότη. Πρόληψη από πού προέρχεται ή θεραπεία στην αζωοσπερμια δεν υπάρχει?

Συγγνώμη και πάλι για την ενόχληση αλλά ο πόνος είναι πολύς και η απόγνωση μεγαλύτερη. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους που βασανίζονται με τέτοιου είδους προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Κορίτσια, Είμαι νέα στη παρέα σας αλλά απελπισμένη. Θέλω επειγόντως τη γνώμη σας για το γιατρό Παυλάκη Ανδρολόγο - Ουρολόγο στο Μητέρα / Υγεία.
Τον Αριστειδη Παυλακη λετε?Παρα πολυ καλος,βεβαια δεν ξερω ακριβως τι προβλημα εχετε....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Και εμείς το ίδιο μπερδεμένοι είμαστε. Τέσσερα χρόνια κοινής ζωής συνεχείς προσπάθεις για την απόκτηση ενός παιδιού και όμως. Αζωοσπερμία και μία μικρή κήλη η διάγνωση. Οι εξετάσεις κυστική ίνωση κλπ. super, FSH 16.6 με όριο 12,4. Τι κάνουμε τώρα ? Δεν μας εχει πει κανένας τι είδους αζωοσπρμία έχουμε αποφρακτική ή μη αποφρακτική? Ο ανδρολόγος που πήγαμε μας μίλησε για δότη και την επόμενη φορά που θα πηγαίναμε να είχαμε αποφασίσει. Ημουνα έξαλλη, γιατί μη μας προτείνει τη βιοψία ? τι βλέπει και δε μας λέει ?

Ερωτήματα συνεχώς , που δυστυχώς εδώ και 6 μήνες δεν έχουν λάβει καμία απάντηση. Σκέφτομαι να πάω με τον σύζυγο μου στα Ιωάννινα όπου έχω ακούσει για έναν καταπληκτικό γιατρό.

Η κατάσταση χρειάζεται υπομονή και πολύ στήριξη στους αγαπημένους μας.

 

 

 

 

Καλησπέρα

 

Πάλι εδώ και ξανά απ την αρχή.

 

Έχω κάνει ήδη βιοψία μάλλον σαν το σκυλί στ αμπέλι χωρίς να κάνω κάποια αγωγή και μάλλον με λειψές εξετάσεις. Στη βιοψία βρήκαμε ανώριμα σπερματοζωάρια με κακή μορφολογία αλλά μετά από καλλιέργεια της εμβρυολόγου μπήκαμε σε διαδικασία εξωσωματικής. Οι ελπίδες ελάχιστες… ώσπου την ημέρα της γονιμοποίησης είδαμε κάτι ελπιδοφόρο μετά από πολύ στενοχώρια. Γονιμοποίηση 3 εμβρύων το ένα έμεινε στάσιμο στα 5 κύτταρα και προχωρήσαμε με τα αλλά 2 οκτώ κυττάρων όπου και έγινε η εμβρυομεταφορα. Έτσι υποθετικά φτάσαμε στις πιθανότητες μια φυσιολογικής εξωσωματικής 1 στους 3 από πριν που ήμασταν 1 στους 20.

Η τύχη μας γύρισε τη πλάτη και η χαρά κράτησε λίγο αφού η προσπάθεια απέτυχε. Έχουμε μια προσπάθεια ακόμα αλλά μάλλον πρέπει να ξανά αρχίσω το ψάξιμο γιατί έχω πολλά ερωτηματικά για τις ενέργειες που κάναμε και την μεγάλη εκμετάλλευση.

Ο δότης εύκολη λύση στη δεύτερη προσπάθεια οπος και στη πρώτη αλλά ήμασταν κάθετοι μόνο με τα δικά μας. Νιώθουμε πειραματόζωα.

Έκανα τις απαραίτητες ενέργειες ? (δεν είμαι σίγουρος) ή πρέπει να αποδεχτώ σπέρμα δότη. Πρόληψη από πού προέρχεται ή θεραπεία στην αζωοσπερμια δεν υπάρχει?

Συγγνώμη και πάλι για την ενόχληση αλλά ο πόνος είναι πολύς και η απόγνωση μεγαλύτερη. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους που βασανίζονται με τέτοιου είδους προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...