Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΗΤΗΡΟΚΗΛΗ ουρητηροκήλη


Recommended Posts

sunsun χαιρομαι παρα πολυ που υποχωρησε επιτελους αυτο το πραγμα.εφιαλτης ηταν και περασε.εμεις συνεχιζουμε την αντιβιωση δυστυχως και δεν θα την σταματησουμε τουλαχιστον μεχρι τον γεναρη που θα ξανακανουμε εξετασεις αν και επιμενουν οι γιατροι οτι λογω της ουρολοιμωξης που ειχε παθει θα πρεπει να παιρνει μεχρι 5 ετων περιπου.

εμεις δεν μπορουσαμε να αποφυγουμε τα χειρουργεια.η δικη της περιπτωση ηταν δυσκολη αφου αυτο το πραγμα το ειχαμε μονιμα σε κοινη θεα.

παντως τωρα μπορω να πω οτι εχει μαθει να κραταει τα ουρα της(μας ελεγαν οτι θα εχει ακρατεια μεχρι καποια ηλικια γιατι χειρουργηθηκε και στην ουροδοχο κυστη και εκαναν και αναδομηση της ουρηθρας)αλλα δεν μπορει να τα κραταει για πολυ.οσο δηλαδη για να παμε στην τουαλετα.αν την καθυστερησω 2 λεπτα τα κανει πανω της αλλα ριχνει τις ευθυνες στον σκυλο χαχαχαχα

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...
  • 1 month later...
εμ... τώρα είδα το μήνυμα! αντε να ξεμπερδέψετε κι εσείς.. αν και ο φόβος για πιθανές συνέπειες στο μέλλον παραμένει.. τί περάσαμε βρε Βίκυ!

 

και εγω τωρα ειδα το μηνυμα σου!οντως περασαμε δυσκολες εποχες αλλα τις ξεπερασαμε φιλεναδα.τετοιες μερες ηταν που καναμε το δευτερο χειρουργειο και αποχαιρετισαμε μια και καλη το προβλημα μας.παντως σκεψου,ειμαστε 23 φιλες που μιλαμε καθημερινα στην ιδια ομαδα και οι 2 ειχαν το ιδιο σπανιο προβλημα τα παιδια τους!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

αγαπητοι φιλοι κ φιλες!

σε αναζητηση του φορουμ νομιζω οτι επεσα στους καταλληλους ανθρωπους!!

αρχικα ευχομαι περαστικα κ ολα να εχουν παει καλα μεχρι σημερα:D

 

το μωρο μου ειναι 2,5 μηνων προγεννετικα διαπιστωσαμε διαταση στον αριστερο νεφρο,μετα απο υπερηχο κ κυστεογραφια επιβεβαιωθηκαν τα εξης:διπλοι ουρητηρες με διαταση,ενας με ουρητηροκηλη κ ο αλλος με παλλινδρομηση4-5 βαθμου.εχουμε κανει κ dmsa k dtpa,κ αυτη την εβδομαδα θα κανουμε κ πυελογραφια.Σιγουρα θα χρειαστουμε επεμβαση αλλα δεν ξερουμε ουτε ποτε ουτε ποιας μορφης,μετα το πεπας των εξετασεων θ αποφασιστει.

 

θα ηθελα απο εσας περισσοτερο αν μπορειτε να με κατευθεινετε ως προς το θεμα του γιατρου:εμεις μενουμε στην επαρχια-εχουμε αποκλεισει μαλλον θεσνκ γιατι σε δημοσιο νοσοκομειο μου ειπαν δεν υπαρχει εξειδικευμενος γιατρος-η παιδιατρος μας μας κατευθυνει στο παιδων αγ.σοφιας με τον τσαχουριδη-κ εγω απο προσωπικη αναζητη μιλω με τον κ.καρατζα στη λαρισα!

εσεις τι πορεια ακολουθησατε?

ευχαριστω κ συγγνωμη για το μεγαλο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι φιλοι κ φιλες!

σε αναζητηση του φορουμ νομιζω οτι επεσα στους καταλληλους ανθρωπους!!

αρχικα ευχομαι περαστικα κ ολα να εχουν παει καλα μεχρι σημερα:D

 

το μωρο μου ειναι 2,5 μηνων προγεννετικα διαπιστωσαμε διαταση στον αριστερο νεφρο,μετα απο υπερηχο κ κυστεογραφια επιβεβαιωθηκαν τα εξης:διπλοι ουρητηρες με διαταση,ενας με ουρητηροκηλη κ ο αλλος με παλλινδρομηση4-5 βαθμου.εχουμε κανει κ dmsa k dtpa,κ αυτη την εβδομαδα θα κανουμε κ πυελογραφια.Σιγουρα θα χρειαστουμε επεμβαση αλλα δεν ξερουμε ουτε ποτε ουτε ποιας μορφης,μετα το πεπας των εξετασεων θ αποφασιστει.

 

θα ηθελα απο εσας περισσοτερο αν μπορειτε να με κατευθεινετε ως προς το θεμα του γιατρου:εμεις μενουμε στην επαρχια-εχουμε αποκλεισει μαλλον θεσνκ γιατι σε δημοσιο νοσοκομειο μου ειπαν δεν υπαρχει εξειδικευμενος γιατρος-η παιδιατρος μας μας κατευθυνει στο παιδων αγ.σοφιας με τον τσαχουριδη-κ εγω απο προσωπικη αναζητη μιλω με τον κ.καρατζα στη λαρισα!

εσεις τι πορεια ακολουθησατε?

ευχαριστω κ συγγνωμη για το μεγαλο ποστ!

 

σου εχω στειλει πμ,σου γραφω και εδω!δυστυχως εγω μονο για θεσσαλονικη μπορω να σε κατευθυνω.η μικρη μου μετα απο ολη αυτη την περιπετεια ειναι εντελως καλα και μπορω να πω οτι μετα τα χειρουργεια το μονο που μας εμεινε ειναι η χημειοπροφυλλαξη οι ετησιες εξετασεις και οι 2 ουλες για να μας θυμιζουν τι περασε το παιδι.ευχομαι ολοψυχα περαστικα και γρηγορα και μη φοβασαι καθολου,μακαρι ολα τα προβληματα υγιας των παιδιων να εμεναν σε αυτες τις επεμβασεις.δυστυχως εχω δει πολλα....στειλε μου πμ

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,μολις χθες βρηκα κατα λαθος αυτο το site ψαχνοντας επιπλεον πληροφοριες για διπλα σωληνακια.απο 15 ημερων κ εμεις εχουμε ξεκινησει τνη διαδικασια με ολο το πακετο εξετασεων,μηνιαια γενικη κ καλλιεργεια ουρων κ χημιοπροφυλαξη.μεσα δεκεβριου εχουμε τελικη εξεταση για να δουμε αν μπουμε χειρουργρειο.για θεσσαλονικη δυο γιατρους ξερω ποθ με συστησαν κ πιστευω ειναι καλοι.παπαχρηστου στο διαβαλκανικο κ λαππας στην γενικη κλινικη.μακαρι να βοηθησα κ ευχομαι να ολα να πανε καλα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα!Θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας και πως να κινηθούμε με τους γιατρούς!Έχω ένα αγοράκι 15μηνών και έχουμε το ίδιο πρόβλημα με δύο ουρητήρες ο κάθε νεφρός και στον έναν είχαμε και ουρητηροκήλη που χειρουργήσαμε!Αν κάποια από τις παλιές sunsun.Vickypap που διάβασα την ιστορία σας όλη αυτή τη φορά είναι ενεργές ακόμη μέσα θα ήθελα να με βοηθήσετε σας παρακαλώ πάρα πολύ!Το ψάξαμε και εμείς πάρα πολύ και έχω πελαγώσει με τις γνώμες των παιδοχειρουργών και πως πρέπει να κινηθούμε!Ελπίζω κάποια να διαβάσει το μήνυμα μου έστω και μετά από τόσο καιρό και να μου πεί τη γνώμη της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
Αλεξάνδρα πού βρίσκεσαι; Αθήνα προτιμήσαμε την ομάδα παιδοουρολόγων χειρουργών του Παίδων Αγ. Σοφία! Στείλε μου π.μ. αν θέλεις άδειασα τα εισερχόμενα :wink:

 

Προσπαθώ να σου στείλω προσωπικό μνμ αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη φορά!Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες,δεν το περίμενα!Εμείς πηγαίνουμε Θεσσαλονίκη μένουμε κοντά,αλλά εκτός από γιατρούς θα ήθελα να μου πείς τι γνώμη σου πως κινηθήκατε με το παιδί σε εξετάσεις,τί χειρουργείο σας είπανε να κάνετε!Θα περιμένω απάντησή σου και θα κοιτάω πιο συχνά αυτή τη φορά το site!Εμείς έχουμε διπλό σύστημα ΑΜΦΩ,είχαμε ουρητηροκοίλη Δεξιά που αφαιρέσαμε και λειτουργία 90%-10%!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη 24 μηνών έχει διπλό σύστημα αμφώ και είχε διάταση και ουροτηροκήλη στον αριστερό νεφρό, την οποία και αφαιρέσαμε όταν ήταν 2,5 μηνών. Η διάταση έφυγε όμως έχουμε παλλινδρόμηση ούρων και παίρνουμε χημειοπροφύλαξη, μέχρι τον Οκτώβρη που θα κάνουμε εξέταση να δούμε που βρισκόμαστε. Ο γιατρός μας είναι ο Ζ.....ος και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Σε αυτές τις περιπτώσεις πας βλέποντας και κάνοντας. Το αν θα χρειαστεί επέμβαση αργότερα θα φαίνεται από το πως εξελίσσεται η κάθε κατάσταση. Εχώ ακούσει για έναν άριστο παιδοουρολόγο και άνθρωπό στο Αττικό άλλα δεν θυμάμαι το όνομα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιας φίλης μου το κοριτσάκι είχε το ίδιο πρόβλημα με την δική μου, χωρίς ουροτηροκήλη, όμως η διάταση δεν έφυγε και σε ηλικία 3 ετών έκανε μια επεμβασούλα και όλα καλά, στο Αττικό κορίτσια μην πελαγώνετε. Χρειάζεται ψυχραιμία και πιστοποιημένος παιδοουρολογος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαστε βέπω πολλες

διπλο συστημα αμφω

διαταση νεφρου ουροκηλη .....

μια ωραιοτατη παλλιδρομιση ουρων 5ου βαθμου !

απο τον ιουνιο (που το ανακαλυψαμε)μεχρι σημερα εχει κανει 3 ουρολοιμωξεις κ σε εναν μηνα (ισως λεω κ πολυ ) μπαινουμε χειρουργιο

 

 

 

ΦΟΒΑΜΑΙ

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβαζω πως παιδακια που ειχαν κ ουρητηροκηλη κ διλπο αμφω συστημα , προτιμησαν την λυση της σχασης της ουρητηροκηλης .

εχω μπερδευτει

 

αυτο λυνει το προβλημα ?????????

παραμενει η παλλιδρομιση , σωστα ??????????

με την παλλιδρομιση λοιπον τι γινεται ?????

 

το χειρουργειο το μεγαλο για διορθωση των ουρητηρων το γλιτωνεις ?????

φανταζομαι πως οχι

τοτε γιατι μια κ καλη δεν γινεται το μεγαλο χειρουργειο ????????????????

 

 

υπαρχει καποιος να με "ξεμπερδεψει ?????????"

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πως παιδακια που ειχαν κ ουρητηροκηλη κ διλπο αμφω συστημα , προτιμησαν την λυση της σχασης της ουρητηροκηλης .

εχω μπερδευτει

 

αυτο λυνει το προβλημα ?????????

παραμενει η παλλιδρομιση , σωστα ??????????

με την παλλιδρομιση λοιπον τι γινεται ?????

 

το χειρουργειο το μεγαλο για διορθωση των ουρητηρων το γλιτωνεις ?????

φανταζομαι πως οχι

τοτε γιατι μια κ καλη δεν γινεται το μεγαλο χειρουργειο ????????????????

 

 

υπαρχει καποιος να με "ξεμπερδεψει ?????????"

 

Εμείς κάναμε απευθείας το χειρουργείο για αφαίρεση της ουρητηροκήλης και των ουρητήρων .Η σχάση συνεχίζει το πρόβλημα της παλλινδρόμησης,εμείς δεν είχαμε και θα μας δημιουργούσαν και απ'αυτό!!!Γιατί στη σχάση δεν υπάρχει κάτι σαν βαλβίδα που να μην επιτρέπει την πορεία των ούρων προς τα πάνω,κάνουν ένα σχίσιμο και μετά περιμένουν ο σάκος της ουρητηροκήλης να αφομοιωθεί από τον οργανισμό.Εμείς γι'αυτό προτιμήσαμε και βρήκαμε το γιατρό να το αφαιρέσει εξαρχής.Με τις ουρολοιμώξεις τί κάνετε?Σας είπανε ότι αφού κάνετε συχνά πρέπει να ελέγχεται να μην καταστραφεί το νεφρό?Και το μεγάλο χειρουργείο είναι στα νεφρά όταν χρειάζεται,όχι οι ουρητήρες.Ότι άλλο θελήσεις στείλε μου πμ.Θα σου απαντήσω ξανά όταν το δώ,είμαστε νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη Αλεξανσρα σε ευχαριστω

σου εχω στειλει κ μνμ

 

 

 

 

αυτα που μου γραφεις λιγο πολυ τα γνωριζω (τα εχω διαβασει δηλαδη )

απλα αναρωτιεμαι σε ποιες περιπτωσεις βοηθαει αυτο ???

γιατι πχ μια μαμα να επιλεξει κατι τετοιο ?

η γιατι ενας γιατρος να προτινει κατι τετοιο εφοσον η παλλινδρομιση θα παραμεινει ?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ τα νέα μας σχετικά με το θέμα!! Η ουρητηροκήλη δεν υπάρχει πια, δεν χρειάστηκε η σχάση, ακριβώς όπως προέβλεψαν οι γιατροί του Αγία Σοφία! Προτείνω να πάτε στην Αθήνα, το λέω μετά από κάποιες καταστάσεις που περάσαμε, και την εμπειρία μας γενικά! Επιμελητής Α' τώρα είναι ο Δρ. Γρηγόρης Κουσίδης, ο ίδιος γιατρός που τότε μας προστάτεψε από πρώιμο χειρουργείο που μας είχε προτείνει άλλος παιδοουρολόγος και μας εξήγησε κυριολεκτικά τα πάντα. Δείτε την ιστοσελίδα του εδώ http://grigorioskousidis.com/index.php/el/

 

Είχαμε μια νυχτερινή ενούρηση μέχρι 5 ετών που δεν σχετίζεται λένε με το θέμα βέβαια, όπως επίσης και 3 κυστίτιδες, που αντιμετωπίστηκαν με απλή αντιβίωση (ceclor darling). Αυτές προκλήθηκαν μάλλον από το οτι δεν ουρεί αρκετά συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας, πρέπει 5-6 φορές στην ηλικία της (τώρα κοντά 6 ετών).

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τα παιδάκια σας! όσο για τις εξετάσεις που χρειάζεται να γίνουν είναι στάνταρ αυτές που προαναφέρθηκαν, αλλά για την αντιμετώπιση καλύτερα να απευθυνθείτε στους ειδικούς γιατί οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες! Θα πελαγώσετε, μην μπείτε σε αυτή τη διαδικασία!!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κ μεις εχουμε αλλαξει πολλους γιατρος /ουρολογους

κ πλεον εχω καταληξει στον κ.Κουσιδη.

οχι γιατι με "βολευαν" οι απαντησεις του , αλλα κυριως δειχνει να ξερει τι του γινεται .

με εχει ηρεμησει παρα πολυ κ θα συνεχισουμε με αυτον

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κ για την ιστορια , ολα πηγαν παραπανω απο καλα στην περιπτωση μας μεχρι στιγμης .

η μικρη μου υποβληθηκε σε κατι που θα της δωσει την ευκαιρια να μην εχει βαριες ουρολοιμωξεις.

 

επειδη ομως καθε περιπτωση ειναι μοναδικη κ ξεχωρστη καλο θα ειναι να μην μπερδευομαστε οι μαμαδες μεταξυ μας .

εγω αυτο καταλαβα πλεον

το καθε προβλημα ειναι διαφορετικο , το καθε σωμα , η καθε περιπτωση .

κ επισης ο καθες γιατρος το αντιμετωπιζει διαφορετικα .

δεχτηκα μεγαλη παραπληροφοριση απο πολλους , παιδιατρους που με εστελναν σε νεφρολογο κ αλλα πολλα .

ας μην μιλησω για αλλους παιδοουρολογους .

 

αυτα απο μενα!

ανοιχτε τα ματια κ τα αυτια σας

μην πηγαινετε κατευθυνομενες

ακουτε το ενστικτο σας

κ παρτε την σωστη αποφαση με τον ΣΩΣΤΟ γιατρο

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...