Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΗΤΗΡΟΚΗΛΗ ουρητηροκήλη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια σας ευχαριστω και παλι.

χθες ηταν καλουτσικα στην διαρκεια της μερας αλλα το βραδυ μας ηταν τελειως ηρεμο με πολλες ωρες υπνο.

τα αποτελεσματα απο την εξεταση στα κακακια της ειναι αρνητικα.

τελικα που οφειλονται οι διαρροιες?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου εύχομαι να περάσετε τις πιο ευτυχισμένες γιορτές με τον θησαυρό σας και πάνω απο όλα με υγεία.

Όσο για την διάρροια εμένα τα παιδιά μου είχαν διάρροιες κανα μήνα πρίν και λίγο μετά από την εμφάνιση των δοντιών και μάλιστα "τοξική" διάρροια με πολύ έντονα συγκάματα.

Ελπίζω γρήγορα να ανακουφιστεί η μπουμπού σας.

Φιλιά!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα να πάνε καλά με την μικρούλα σας! Οι γιατροί σήμερα κάνουν θαύματα!

Οσο για την διάρροια, μήπως είναι παρενέργεια από τα φάρμακα? πχ η αντιβίωση προκαλεί λίγο διάρροια (ίσως να παίρνει ακόμα γιατι συνήθως δίνουν μετά το χειρουργείο)

Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα και στις γιορτές να την πάρετε σπίτι! Θα περάσουν όλα αυτά και η μικρούλα ούτε που θα τα θυμάται!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σταματησαμε τις αντιβιωσεις.καπως εχει στρωσει αυτο το θεμα.

σημερα απο οτι μου ειπε η μαμα μου κλαιει συνεχεια.τωρα της εδωσε depon.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, sorry για τη χαζή ερώτηση, αλλά πώς καταλαβαίνετε ότι το μωρό έχει διάρροια? Εμένα τα κακά του είναι πολύ υδαροί και πολλές φορές φτάνουν μέχρι την πλάτη του (συγνώμη μεσημεριάτικα για την περιγραφή!)Πάντως τώρα που το σκέφτομαι αυτό ξεκίνησε λίγο πριν βγάλει το 1ο δόντι όμως ακόμα δε σταμάτησε. Επίσης τελευταία παρατήρησα ότι ο ποπός του ξεκίνησε και κοκκινίζει και έτσι του βάζω sudocream ενω μετά το σαραντισμό δεν είχαμε ξαναβάλει.

 

(Ελπίζω να μην΄είναι άσχετο το post μου)

Link to comment
Share on other sites

βικακι υπομονη!!!

ευχομαι να τελειωσετε συντομα!!γκρινιτσα ειναι λογικο να εχει με τοση ταλαιπωρια φανταζομαι !!αντε τα καλυτερα ερχονται!!!

μαρινα η παιδιατρος μου ειπε οτι διαρροια θεωρειται οταν δε στεκονται τα κακακια καθολου πανω στην πανα αλλα τα απορροφαει εντελως....

τα υδαρη κακακια δεν ειναι διαρροια μονο αν ειναι τοσο υγρα σαν τσισα...

εμεις παντως sudocream απο τη μερα που γεννηθηκε βαζουμε σε καθε αλλαγη πανας .

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

βίκυ,

 

να είναι καλά η μπέμπα σου! Τα δύσκολα μου φαίνεται ότι περάσανε και φάνηκε ότι είναι πολύ γεναία η δεσποινίς. Με τόσο δυνατή και αισιόδοξη μαμά αλλά και γιαγιά συμπαραστάτη που αλλού θα έμοιαζε το παιδί??? Την θέλει η ΖΩΗ και την λατρεύει. Σίγουρα, όταν θα μεγαλώσει θα έχει και αυτή με την σειρά της να ανταποδώσει στην ΖΩΗ και στον Θεό. Και πρώτα από όλα το παραδειγμά της στην θέληση για να ζήσει δυνατό και ευτυχισμένο.

Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό οι διάρροιες, ίσως ταλαιπωρήθηκε πολύ με τις καταστάσεις του νοσοκομείου. Οι γιατροί τι λένε??

Θέλουμε να μαθαίνουμε τα καλύτερα! Είσαι παράδειγμα μητέρας που υπομένει και επιμένει σθεναρά!!

 

Μαρίνα,

 

και εμένα η μπέμπα μου μερικές φορές τα φτάνει ώς την πλάτη της. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου είναι συνήθως σημάδι ότι πρέπει να της αλλάξω μέγεθος πάνας, ή ότι δεν την έκλεισα καλά. Για διάρροια δεν ξέρω να σου πώ γιατί και νέα μανούλα είμαι και δεν μου έκανε διάρροια μέχρι σήμερα.

 

Φιλιά !!

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια μου,σας ευχαριστουμε για τα ομορφα λογια σας!! :D:wink:

εμεις διαρροια δεν ξερω γιατι εχουμε.παντως σιγουρα δεν ειναι καποιο προβλημα γιατι απο τοσες εξετασεις που κανεμε ολες βγηκαν καλες.παιζει το ενδεχομενο να ηταν απο την αντιβιωση γιατι λιγες μερες μετα που την κοψαμε αρχισαν να καλυτερευουν.εδω δεν προλαβαινω να δω αν το παμπερς τα απορροφα γιατι σφιγγεται κλαιει και βγαινει και το κουκουτζα οποτε την ανοιγω αμεσως για να μην παει εκει και παθει μολυνση.

χθες ηταν μες στη γκρινια και το κλαμα,δεν νομιζω να ειναι δοντια γιατι δεν την βλεπω να την φαγουριζουν ιδιαιτερα.φαφουτα θα μεινει?????????????

μια πολυ μικρη διαφορα καταλαβαινω στην ουρητηροκηλη,δηλ σαν να εχει λιγο λεπτυνει αλλα και παλι πιστευω οτι θα επρεπε στις 2 βδομαδες να ηταν μεγαλυτερη η διαφορα απο πριν.

πολλα ειπα για πρωι,φτανει!!!!

α!!!!δεν κανετε καταχρηση του θεματος,γραψτε και ρωτηστε οτι θελετε.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκη τώρα πότε πρέπει να την ξαναπάτε τη μικρούλα για εξέταση?Σας είπαν ότι πρέπει να λεπτύνει αυτό το πράγμα?Όσο για τη γκρίνια μάλλον είναι κάτι φυσιολογικό γιατί και εμάς την τελευταία εβδομάδα δεν κάθεται μόνος του για παραπάνω από 5 λεπτά! Το μόνο θετικό είναι ότι εξακολουθεί να κοιμάται σερί το βράδυ! Αν το χαλάσει αυτό καήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

θα παμε την δευτερα,αν δεν μπορεσω να σας ενημερωσω εγω θα το κανει η ρεα η η αρμα.και εμεις κοιμομαστε συνεχομενα το βραδυ εκτος απο μερικες φορες που ποναει πολυ.την αφηνω μονη για να κανω καμια δουλεια και καθεται αλλα οταν την πιανει η γκρινια δεν σταματαει.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βικu οι αντιβιώσεις κάνουν διάρροια γιατί διαταράσουν την χλωρίδα του εντέρου. Μάλλον απ΄αυτό πρέπει να είναι.

Καλές γιορτές να έχετε και όλα θα είναι καλά από δω και πέρα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισως να ξερω την δευτερα που θα παμε να βγαλουμε τα ραμματα.κανονικα πρεπει να περιμενουμε 1 με 2 μηνες για να δουμε αν θα χρειαστει αλλο χειρουργειο.αλλα επειδη ποναει πολυ θα δουμε αν θα το κανουμε πιο νωρις.

με φοβιζει η δευτερη ναρκωση,εχετε καμια ιδεα αν πειραζει που ειναι τοσο συντομα?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου, μακάρι να πάνε όλα καλα με την μικρούλα σας! Κι εμείς είχαμε τους ίδιους φόβους, ο μικρός μας ήταν στην ηλικία της δικιάς σου όταν αντιμετωπίσαμε το ένα πρόβλημα μετά το άλλο και κατέβαινε χειρουργειο κάθε εβδομάδα. Έχει κάθε Τρίτη απόγευμα χειρουργεία για νεφρική ανεπάρκεια (είναι ειδική ομάδα παιδοχειρούργων για νεφρολογικά) και ο καημενούλης ήταν κάθε εβδομαδα στην λίστα! Οταν αυτό ήταν να γίνει τέταρτη συνεχόμενη εβδομάδα είπαμε όχι, στην αρχή διαφωνίσαμε με τους γιατρούς, αλλά τελικά το καθυστερίσαμε μια εβδομάδα! Το θέμα είναι πως αν χρειάζεται το χειρουργείο, ίσως να είναι πιο επικίνδυνο να το καθυστερείς, παρά ο κίνδυνος που σχετίζεται με την γενική αναισθησία.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ομως το εξής - οι γιατροί και οι χειρούργοι μιλάνε για ένα πρόγραμμα λαμβάνοντας υπόψη και την διαθεσιμότητα των χειρουργείων και του προσωπικού. Εσύ ομως που είσαι η μανούλα της μικρής, κρίνεις μόνο με βάση αυτά που βλέπεις στο παιδί σου. Για αυτόν τον λόγο να μην φοβάσαι να πεις την αποψή σου στους γιατρούς, και να θυμάσαι ότι για να μπει ένα παιδί χειρουργείο, δεν είναι μόνο απόφαση των γιατρών αλλά απόφαση που παίρνουν μαζί γονείς και γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

τους εμπιστευομαι απολυτα γιατι πιστεψα πραγματικα τα λογια τους οταν μου ειπαν οτι βλεπουν το δικο μου παιδι σαν να ειναι δικο τους και το αντιμετωπιζουν ετσι.

τελος παντων θα δουμε την δευτερα.οτι ειναι να γινει ας γινει για καλο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου, έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες. Ξέρω ότι είναι δύσκολα όχι μόνο για την μικρούλα σας που πονάει, αλλά και για όλους εσάς που είσαστε μαζί της.... Να κάνετε κουράγιο, όλα πήγαν καλά μέχρι εδώ, και γιατί να μην συνεχίσει έτσι? είναι σε καλά χέρια, και είναι τυχερή που έχει μια οικογένεια που την αγαπάει τόσο πολύ!

Ο μικρούλης μου είναι 14 μηνών, έχει κάνει 19 χειρουργεία, τα 18 εκ των οποίων στο 7μηνο συνεχόμενο διάστημα που έμεινε στο νοσοκομείο. Καταλαβαίνεις πόσο συχνά πήγαινε χειρουργείο. Μετά από 3 απο αυτά τα χειρουργεία, χρειάστηκε μορφίνη για μερικές μέρες. Καταλαβαίνεις τον πόνο αλλά και την σοβαρότητα...... Παρόλα αυτά, όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά είναι πολύ χαμογελαστό και χαρούμενο παιδάκι!!! Θα το δεις και στην δική σου ζουζουνίτσα, όλα θα πάνε καλά και θα είναι κι αυτή το ίδιο!!!

Πραγματικά, μακάρι να μην χρειάζονταν όλα αυτά, αλλά τι να κάνουμε? Τα βλέπεις μετά να χαμογελάνε, και πραγματικά αξίζει τον κόπο, πίστεψέ με!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ καλησπέρα !!

 

Για την γκρίνια που λές μήπως είναι και τα δοντάκια της και τη φαγουρίζουν? Εγώ, ακολουθωντας κάποιους άλλους γονείς που έλεγαν για την πιπίλα της οδοντοφυίας μιας και η δική μου θηλάζει και δεν θέλει την κλασική πιπίλα καθόλου, της πήρα σήμερα την πιπίλα της tommy tippee από τα premaman και βλέπω ότι της αρέσει. Επίσης και μια μαλακιά πετσέτα που έχει στις 4 άκρες πλαστικές γωνίες ανάγλυφες και πολύ της αρέσει να παίζει με αυτή. Δεν ξέρω, αν θέλεις χωρίς παρεξήγηση θα ήθελα να σου στείλω αυτά τα δύο πραγματάκια ως δώρο στην ηρωίδα και πριγκηπισσά σου. Η πιπίλα μάλιστα είναι με τα στάδια και πιστεύω ότι είναι πολύ καλή. Αν πάς στο θέμα θηλασμός και πιπίλα θα δείς που την έχουν αναζητήσει και άλλοι γονείς.

Αν λοιπόν μου επιτρέπεις, πές μου.. θα είναι μεγάλη μου τιμή και χαρά.

 

Ελπίζώ να πάνε όλα καλά, όπως βλέπω και άλλη μαμά που έχει περάσει δύσκολα τα κατάφερε με το γιό της και αυτό μας βοηθάει όλους πάρα πολύ για όποια δυσκολία συναντάμε.

Μπράβο σας !! Άξιες !!!

Φιλιά

Μελισσάνθη

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου, έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες. Ξέρω ότι είναι δύσκολα όχι μόνο για την μικρούλα σας που πονάει, αλλά και για όλους εσάς που είσαστε μαζί της.... Να κάνετε κουράγιο, όλα πήγαν καλά μέχρι εδώ, και γιατί να μην συνεχίσει έτσι? είναι σε καλά χέρια, και είναι τυχερή που έχει μια οικογένεια που την αγαπάει τόσο πολύ!

Ο μικρούλης μου είναι 14 μηνών, έχει κάνει 19 χειρουργεία, τα 18 εκ των οποίων στο 7μηνο συνεχόμενο διάστημα που έμεινε στο νοσοκομείο. Καταλαβαίνεις πόσο συχνά πήγαινε χειρουργείο. Μετά από 3 απο αυτά τα χειρουργεία, χρειάστηκε μορφίνη για μερικές μέρες. Καταλαβαίνεις τον πόνο αλλά και την σοβαρότητα...... Παρόλα αυτά, όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά είναι πολύ χαμογελαστό και χαρούμενο παιδάκι!!! Θα το δεις και στην δική σου ζουζουνίτσα, όλα θα πάνε καλά και θα είναι κι αυτή το ίδιο!!!

Πραγματικά, μακάρι να μην χρειάζονταν όλα αυτά, αλλά τι να κάνουμε? Τα βλέπεις μετά να χαμογελάνε, και πραγματικά αξίζει τον κόπο, πίστεψέ με!!!

Λυπαμαι παρα πολυ πραγματικα για ολα αυτα που περασατε!!! :cry::cry:

Να ειναι γερος και δυνατος ο μικρουλης σου για ολη του τη ζωη.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΄ΕΧΕΤΕ.....ουτε συναχι απο δω και περα.................

 

μπράβο σου για το κουράγιο σου....είσαι άξια μάνα!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...