Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΗΤΗΡΟΚΗΛΗ ουρητηροκήλη


Recommended Posts

Το χειρότερο πράγμα είναι για μια μάνα να βλέπει το σπλάχνο της να υποφέρει και πόσο μάλλον όταν προκείται για το εγγόνι της. Το ξέρω πως ότι έγινε, έγινε για το καλό της, αλλά δεν είναι άδικο? Γιατί τα παιδάκια να υποφέρουν τόσο...?

Μαμα της Βικυς εχετε απολυτο δικιο να αναρρωτιεσαι αν ειναι αδικο. Ειναι παρηγορητικο το οτι εγινε , εγινε για την υγεια της μικρουλας. Και σας το λεω ως μανουλα που περασε για δευτερη φορα την εμπειρια της εγχειρησης της μικρουλας της και μαλιστα απο νεογεννητη. ( Ευτυχως τελειωσαμε και ολα πηγαν καλα).

Απο την αλλη μερια σκεφτομουν οτι θα ηταν χειροτερο η κορουλα μου να ηταν μεγαλυτερη σε ηλικια και να περνουσε οτι περνουσε.

Πως να εξηγησεις σε ενα μεγαλυτερο παιδι γιατι ποναει και γιατι πρεπει να κανει την εγχειρηση.Ακομα χειροτερος ηταν ο αποχωρισμος της μαμας και του παιδιου στον προθαλαμο του χειρουργειου.

Σας τα λεω οπως ακριβως τα βιωσα.

Πραγματικα ηταν μεγαλος πονος να βλεπεις μωρακια να εγχειριζονται αλλα ξερουμε οτι σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει τιποτα αλλο παρα μονο μια μικρη ουλη να θυμιζει την περιπετεια.

Φανταζεστε οταν θα της αναφερετε της μικρης το γεγονος αργοτερα δεν θα το πιστευει?

Ολα αυτα και αλλα πολλα σκεφτομουν τις ημερες που εμεινα διπλα στο κρεβατι της μικρης μου στο νοσοκομειο.

Τωρα βεβαια σημασια εχει η μικρουλα να αναρρωσει πληρως και να γυρισε σπιτι της στην αγκαλια της μαμας της πραγμα που σας το ευχομαι ολοψυχα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσακια μου γλυκα ηρθα για μπανιο και εγκλωβιστηκα σπιτι γιατι εξω απο το νοσοκομειο ειναι οι αναρχικοι.μου ειπε η μαμα μου οτι εχουν κλειδωσει ολες τις πορτες στους οροφους.

το καθαρο χειρουργειο κρατησε 4 ωρες και η ολη διαδικασια απο τοτε που μου την πηραν ως τοτε που την εφεραν 5 1/2 ολοκληρες ωρες.τα βρηκαν λιγο διαφορετικα απο οτι τα περιμεναν.πιο συγκεκριμενα μου ειπαν οτι τοσο μεγαλη ουρητηροκηλη εχουν δει να αναφερεται μονο στα βιβλια.κοψαν το αχρηστο πανω μερος του νεφρου και το μεσαιο μεγαλο κοματι του ουρητηρα.ο καλος ουρητηρας ειναι οσο η μυτη απο ενα στυλο ενω ο ουρητηρας με την κηλη οσο τα χοντρα καλαμακια του μιλκσεικ.δεν μπορουσαν να το αφαιρεσουν ολοκληρο γιατι στο πανω μερος εχει αγγεια που δεν ηθελαν να τα ξεκολλησουν και καθε φορα που το προσπαθουσαν μαυριζε το νεφρο και θα το χανανε και για να αφαιρεσουν το κατω μερος επρεπε να κανουν καισαρικη τομη στην ουροδοχο κυστη που αυτο σημαινε αλλες 2 ωρες τουλαχιστον.το κατω κομματι που βλεπαμε εμεις το βλεπουμε ακομα αλλα δεν τροφοδοτειται απο πουθενα οποτε θα ατροφησει και θα εξαφανιστει.αυτο το ξεραμε απο την αρχη.αν σε 2-3 μηνες δεν φυγει τοτε θα ξανακανουμε ενα χειρουργειο ακομα λιγο μεγαλυτερο απο σκωληκοειδητη(ετσι μας ειπαν)

η μικρη γκρινιαζει γιατι πειναει αν και αρχισαμε να της δινουμε δειλα δειλα λιγο γαλα.σημερα εναργηθηκε διαρροια πρασινοπα προς το μαυρο(ειχε διαρροια και πριν το χειρουργειο)ειχε 2 παροχετευσεις ορο και μηχανημα που στελνει μονιμως παυσιπονο το οποιο εβγαλε χθες.τα ουρα ειναι φυσιολογικα και εχει ωρες ωρες και διαθεση για χαμογελα.ειναι πολυ ησυχη.καθε φορα που βλεπει γιατρο κλαιει ομως.

σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για την συμπαρασταση.μαθαινα την ανταποκριση σας αλλα τωρα διαβασα τα μηνυματα και δεν σταματαω να κλαιω.

ευχαριστω ιδιαιτερα την ρεα και την αρμα για την απευθειας μεταδοση του δικου μας αγωνα

και ευχαριστω πολυ την μαμακα μου που ειναι βραχος διπλα μας.

κοριτσια σας ευχαριστω και παλι ολες.να εχουν υγεια ολα τα παιδακια του κοσμου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ουπς!!!!!!!καταλαθος την τελευται φραση την εγραψα μικρη οποτε σας την ξαναγραφω για να τονισω το νοημα της

 

κοριτσια σας ευχαριστω και παλι ολες.να εχουν υγεια ολα τα παιδακια του κοσμου.

 

:D:D:D

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βικούλα, καλή ανάρρωση στη μπουμπούκα σου την κούκλα. Να είναι σιδερένια, όλα περαστικά και αγύριστα. Να μου τη φιλήσεις! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Σας εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και επιστροφή στο σπίτι και να μην ταλαιπωρηθεί ποτέ ξανά στη ζωή της η μικρούλα.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικάκι μου δεν χρειάζεται να ευχαριστείς..Είδες πως όλες μας είχαμε την σκέψη μας κοντά σου..

Καλή ανάρρωση και ακόμα ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε εσένα που στάθηκες τόσο δυνατή σ'αυτήν τη τόσο δύσκολη στιγμή. Η Φωτεινούλα θα είναι πολύ περήφανη για την μαμά της!

Απο εδώ και πέρα ΜΟΝΟ ΧΑΡΕΣ :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ. ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΒΙΚΥ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ. ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βικούλα μου μπράβο σε σένα για τη δύναμη και το κουράγιο σου, αλλά μπράβο και στη κόρη σου που είναι και αυτή τόοοοοοσο δυνατή και παρόλα όσα περνάει έχει τη διάθεση να χαμογελά! Από έδώ και πέρα να είναι μόνο χαμόγελα η ζωή σας!!!!!!!! Αντε με το καλό να πάτε σπίτι σας! Και όταν περάσει ο καιρός και θα έχετε ακόμα περισσότερη διάθεση, θα κανουμε ένα διαδικτυακό πάρτυ για τη μικρη Φωτεινούλα :P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

χάρηκα πολύ γλυκιά μου που όλα πήγαν κατ΄ευχήν...να μου φιλήσεις την μικρή ηρωίδα και φυσικά και σε σένα ένα φιλί :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ουφ, όλα καλά τελικά!!!1

περαστικά στην μικρούλα και πολλά,πολλά φιλάκια!!!!!!!!!!!!

μπράβο βίκυ μου,είσαι δυνατή και τέλεια μανούλα!!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΤΑΧΕΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΛΗΞΕ ΑΙΣΙΩΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ ΧΑΡΕΣ...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα διάβασα απνευστί όλες τις σελίδες για το μωράκι σου. Είχα δει τον τίτλο παλαιότερα αλλά το μυαλό μου είχε πάει αλλού και δεν το είχα ανοίξει. Να είναι σιδερένια από δω και πέρα η γλυκούλα σου και να αναρρώσει τάχιστα. Συγκινήθηκα γιατί και τα παιδιά μου τα απέκτησα με τον ίδιο τρόπο με σένα και φαντάζομαι την αγωνία σου... Μπράβο όμως σε μαμά και κόρη. Η κόρη σου είναι νικήτρια της ζωής, έτσι λέω και για τα παιδιά μου, και εσύ άξια για μαμά της. Να είστε πάντα καλά!

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...