Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξυλο απο γιαγια


klara_sim

Recommended Posts

Κοριτσια ευχαριστω που συμφωνουμε ολες. Αν ξαναδιαβασετε το δευτερο ποστ της κοπελας που εβαλε το θεμα θα καταλαβετε ποσο ασχημα αισθανθηκε για το ποσο ευκολα κατηγορησαμε την μαμα της .... μπηκε να γραψει την στενοχωρια που ειχε , το διλημμα στο οποιο εχει μπει και ξαφνικα πεσανε καποιες κοπελες πανω της λεγωντας της οτι ειμαι η μαμα της ειναι αναξια γιαγια και αυτη μια αδιαφορη μαμα που αφηνει το παιδι της συνεχεια στην μαμα της και ξαφνικα το παιδι χρειαζεται και ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ. Δεν μειωνω την δουλεια του κανενα ειδικου μειωνω ομως τις ευκολες κριτικες και διαπιστωσεις μας για ανθρωπους και οικογενειες που δεν ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν τα διαβασα ολα τα ποστ... ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ και δεν θα ζητησω το λογο? Θα το ξαναφησω το παιδι ποτε σπιτι του?? ΟΧΙ....ΟΧΙ, ΟΧΙ!Αν το εκανε η πεθερα σου τι θα εκανες?

Απο την ημερα που γεννησα, απομυθοποιησα λιγο περισσοτερο τους γονεις μου....Συνειδητοποιησα οτι δεν φροντισαν να με πεισουν οτι με αγαπουσαν οσο σχεδον παντα αγαπαει μια μανα το παιδι της.....

Για το παιδι μου θα εκανα τα ΠΑΝΤΑ....και οσο ειναι στο χερι μου , δεν θα αφησω κανεναν να το πληγωνει...

Link to comment
Share on other sites

οχι οταν καννεις διαλλογο ολα λυνονται αλλιως αλαζεις τακτικη το ξανα ειπα....

και απο την αλλη κατι θα εκανε η μικρη αλλιως αν ηταν τρελη η γιαγια που ολο θελει να το ποναει θα το εχε κτυπησει πολλες φορες!!!!!!!!!!!!!1και οχι μονο μια

 

Οπότε, αφού κάτι θα έκανε η μικρή, δικαιολογημένα τη χτύπησε η γιαγιά......

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα διαβασα ολα τα ποστ... ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ και δεν θα ζητησω το λογο? Θα το ξαναφησω το παιδι ποτε σπιτι του?? ΟΧΙ....ΟΧΙ, ΟΧΙ!Αν το εκανε η πεθερα σου τι θα εκανες?

Απο την ημερα που γεννησα, απομυθοποιησα λιγο περισσοτερο τους γονεις μου....Συνειδητοποιησα οτι δεν φροντισαν να με πεισουν οτι με αγαπουσαν οσο σχεδον παντα αγαπαει μια μανα το παιδι της.....

Για το παιδι μου θα εκανα τα ΠΑΝΤΑ....και οσο ειναι στο χερι μου , δεν θα αφησω κανεναν να το πληγωνει...

 

Μιλας για την δικη σου προσωπικη εμπειρια και λυπαμαι που αισθανεσαι ετσι κ ευχομαι να μην το αισθανθει αυτο και το παιδι σου αυριο μεθαυριο οταν γινει γονιος .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι ένα μερίδιο ευθύνης το έχεις κι εσύ. Έβλεπες εξαρχής ότι ο τρόπος της γιαγιάς δεν ήταν ο ενδεδειγμένος (και δεν μιλάμε για απλά περιστατικά τύπου "της δίνουν σοκολάτα ενώ εγώ δεν θέλω"), αλλά επέλεξες να τα αγνοήσεις. Όταν πήρες το παιδί πίσω μετά από τις 3 βδομάδες, πιστεύω ότι μόνο και μόνο το γεγονός ότι το παιδί άρχισε να λερώνεται έπρεπε να σου χτυπήσει όλες τις καμπάνες της Παναγίας των Παρισίων ότι έφαγε τρομερή πίεση, μπροστά στην οποία ένα χαστούκι κι ένα φύγε μπορεί να είναι και πταίσματα... παρόλα αυτά, όπως λες το έμαθες το παιδί να ξαναπηγαίνει και να κάθεται, ενώ το ίδιο χτυπιόταν ότι δεν θέλει... τι άλλο μπορούσε να κάνει αυτό το παιδί, για να σου δείξει ότι εκεί μέσα συμβαίνουν πράγματα που το επηρεάζουν πολύ άσχημα;

 

Και παρόλα αυτά, πάλι λες ότι το πρόβλημά σου δεν είναι το να μην θέλει το παιδί να πηγαίνει, γιατί εσύ θα το πηγαίνεις ούτως ή άλλως, αλλά μην τυχόν το δασκαλέψει η μαμά σου να μην σου μιλάει. Μα και που σου μιλάει τώρα το παιδί, εσύ το ακούς; Το προστατεύεις; Τόσο καιρό σου "μιλούσε" με τη συμπεριφορά του, κι εσύ πάλι εκεί το πήγαινες και πάλι εκεί το πας.

 

Με τη μαμά σου πιστεύω δεν έχεις κανένα λόγο να αντιπαρατεθείς, ούτε να της ζητήσεις το λόγο. Η γυναίκα σού έδειξε εξαρχής ποιος είναι ο τρόπος της κι εσύ σιωπηρά τον δέχτηκες. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση μετά από όλα αυτά να αλλάξει συμπεριφορά. Το θέμα είναι εσύ να αποφασίσεις να προστατεύσεις το παιδί σου, και να μην το αφήνεις μόνο του μαζί της, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να κόψετε και τις διπλωματικές σχέσεις με τη μαμά σου.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για την δικη σου προσωπικη εμπειρια και λυπαμαι που αισθανεσαι ετσι κ ευχομαι να μην το αισθανθει αυτο και το παιδι σου αυριο μεθαυριο οταν γινει γονιος .....

και εγω το ευχομαι...αν το αισθανθει ομως δεν θα εχω την απαιτηση να με υπολογιζει ως ΜΑΝΑ.

Αν λοιπον η μανα μου χτυπαγε το παιδι μου, θα ηταν πολυ χειροτερο απο ο,τι αισθανθηκα τοτε.....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ένα μερίδιο ευθύνης το έχεις κι εσύ. Έβλεπες εξαρχής ότι ο τρόπος της γιαγιάς δεν ήταν ο ενδεδειγμένος (και δεν μιλάμε για απλά περιστατικά τύπου "της δίνουν σοκολάτα ενώ εγώ δεν θέλω"), αλλά επέλεξες να τα αγνοήσεις. Όταν πήρες το παιδί πίσω μετά από τις 3 βδομάδες, πιστεύω ότι μόνο και μόνο το γεγονός ότι το παιδί άρχισε να λερώνεται έπρεπε να σου χτυπήσει όλες τις καμπάνες της Παναγίας των Παρισίων ότι έφαγε τρομερή πίεση, μπροστά στην οποία ένα χαστούκι κι ένα φύγε μπορεί να είναι και πταίσματα... παρόλα αυτά, όπως λες το έμαθες το παιδί να ξαναπηγαίνει και να κάθεται, ενώ το ίδιο χτυπιόταν ότι δεν θέλει... τι άλλο μπορούσε να κάνει αυτό το παιδί, για να σου δείξει ότι εκεί μέσα συμβαίνουν πράγματα που το επηρεάζουν πολύ άσχημα;

 

Και παρόλα αυτά, πάλι λες ότι το πρόβλημά σου δεν είναι το να μην θέλει το παιδί να πηγαίνει, γιατί εσύ θα το πηγαίνεις ούτως ή άλλως, αλλά μην τυχόν το δασκαλέψει η μαμά σου να μην σου μιλάει. Μα και που σου μιλάει τώρα το παιδί, εσύ το ακούς; Το προστατεύεις; Τόσο καιρό σου "μιλούσε" με τη συμπεριφορά του, κι εσύ πάλι εκεί το πήγαινες και πάλι εκεί το πας.

 

Με τη μαμά σου πιστεύω δεν έχεις κανένα λόγο να αντιπαρατεθείς, ούτε να της ζητήσεις το λόγο. Η γυναίκα σού έδειξε εξαρχής ποιος είναι ο τρόπος της κι εσύ σιωπηρά τον δέχτηκες. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση μετά από όλα αυτά να αλλάξει συμπεριφορά. Το θέμα είναι εσύ να αποφασίσεις να προστατεύσεις το παιδί σου, και να μην το αφήνεις μόνο του μαζί της, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να κόψετε και τις διπλωματικές σχέσεις με τη μαμά σου.

πολυ, πολυ συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ευχομαι...αν το αισθανθει ομως δεν θα εχω την απαιτηση να με υπολογιζει ως ΜΑΝΑ.

Αν λοιπον η μανα μου χτυπαγε το παιδι μου, θα ηταν πολυ χειροτερο απο ο,τι αισθανθηκα τοτε.....

 

Ειλικρινα ευχομαι να παραμεινεις μια τελεια μαμα χωρις λαθη και παθη και να κανεις ενα τελειο παιδι. Μονο που ξερεις ... .... τα παιδια δεν θελουν τελειους γονεις θελουν γονεις που να αισθανοντε στηριγματα γι αυτους στην ζωη τους να ειναι εκει σε ολες τις στιγμες της ζωης τους και ας εφαγαν ΄΄ξυλο΄΄ στην παιδικη ηλικια, και ας μπηκαν τιμωρια κι μας τσακωθηκαν με τους γονεις τους . Ολα αυτα μπορει ενα παιδακι στο μελλον ως ενηλικας πια να μην τα ξεχασει , να τα εχει σαν τραυματα αλλα θα σου μιλησω απο προσωπικη εμπειρια οτι καλυτερα να θυμαμαι ατυχη περιστατικα παρα να εβγαζα απο την ζωη μου τους γονεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα ευχομαι να παραμεινεις μια τελεια μαμα χωρις λαθη και παθη και να κανεις ενα τελειο παιδι. Μονο που ξερεις ... .... τα παιδια δεν θελουν τελειους γονεις θελουν γονεις που να αισθανοντε στηριγματα γι αυτους στην ζωη τους να ειναι εκει σε ολες τις στιγμες της ζωης τους και ας εφαγαν ΄΄ξυλο΄΄ στην παιδικη ηλικια, και ας μπηκαν τιμωρια κι μας τσακωθηκαν με τους γονεις τους . Ολα αυτα μπορει ενα παιδακι στο μελλον ως ενηλικας πια να μην τα ξεχασει , να τα εχει σαν τραυματα αλλα θα σου μιλησω απο προσωπικη εμπειρια οτι καλυτερα να θυμαμαι ατυχη περιστατικα παρα να εβγαζα απο την ζωη μου τους γονεις μου.

αν καταφερω να γινω , σιγουρα θα μπορεσω και να παραμεινω....:P....Λαθος ξεκινησες....

προσωπικη σου θεση λοιπον ειναι αυτη.....ευχομαι και τα παιδια σου να μπορουν να πουν 'καλυτερα να θυμαμαι ατυχη περιστατικα παρα να εβγαζα απο την ζωη μου τους γονεις μου'...εγω ομως δεν θα ηθελα να το ρισκαρω....

Ακριβως επειδη τα παιδια χρειαζονται στηριγμα, αυτη ειναι μια στιγμη που πραγματικα χρειαζεται την στηριξη αυτη ωστε να μην το ξαναχτυπησει η γιαγια του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα γιατί έχετε κολλήσει με την τελειότητα; Δλδ το να μην υφίσταται ένα παιδί ψυχολογική και σωματική πίεση θεωρείται τελειότητα; Νόμιζα ότι είναι το αυτονόητο... Όταν ένα παιδί φτάνει να παρουσιάζει συμπεριφορές όπως αυτές που περιγράφονται (αλλάζει ο ύπνος του, το φαγητό του, κατουριέται πάνω του κλπ), τι άλλο πρέπει να περιμένουμε να δούμε για να επέμβουμε, μελανιές;

 

Δεν χρειάζεται να απομακρύνει τη μάνα της, το παιδί χρειάζεται να απομακρύνει και να μην αναθέτει στη μάνα της την ευθύνη να το φροντίσει, εφόσον αποδεδειγμένα η γυναίκα δεν μπορεί.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί έχετε κολλήσει με την τελειότητα; Δλδ το να μην υφίσταται ένα παιδί ψυχολογική και σωματική πίεση θεωρείται τελειότητα; Νόμιζα ότι είναι το αυτονόητο... Όταν ένα παιδί φτάνει να παρουσιάζει συμπεριφορές όπως αυτές που περιγράφονται (αλλάζει ο ύπνος του, το φαγητό του, κατουριέται πάνω του κλπ), τι άλλο πρέπει να περιμένουμε να δούμε για να επέμβουμε, μελανιές;

 

Δεν χρειάζεται να απομακρύνει τη μάνα της, το παιδί χρειάζεται να απομακρύνει και να μην αναθέτει στη μάνα της την ευθύνη να το φροντίσει, εφόσον αποδεδειγμένα η γυναίκα δεν μπορεί.

πες τα γιατι θα τρελλαθω.........

τελικα δεν ξερω τι μαμα ειμαι , σιγουρα ομως δεν ειμαι καλη κορη....

Δεν θα εβαζα με τιποτα την μαμα μου και τα χουγια της πανω απο την ψυχολογια του παιδιου μου.

Επισης πειτε μου αν το εκανε αυτο η πεθερα, πως θα αντιδρουσατε.

Link to comment
Share on other sites

αν καταφερω να γινω , σιγουρα θα μπορεσω και να παραμεινω....:P....Λαθος ξεκινησες....

προσωπικη σου θεση λοιπον ειναι αυτη.....ευχομαι και τα παιδια σου να μπορουν να πουν 'καλυτερα να θυμαμαι ατυχη περιστατικα παρα να εβγαζα απο την ζωη μου τους γονεις μου'...εγω ομως δεν θα ηθελα να το ρισκαρω....

Ακριβως επειδη τα παιδια χρειαζονται στηριγμα, αυτη ειναι μια στιγμη που πραγματικα χρειαζεται την στηριξη αυτη ωστε να μην το ξαναχτυπησει η γιαγια του.

 

πραγματικα στο ευχομαι χωρις να υπαρχει ιχνος ειρωνιας σ αυτο που σου λεω, μακαρι να καταφερεις το πιο δυσκολο πραγμα του κοσμου κ να στο αναγνωρησει κ το παιδι σου μεγαλωνοντας οταν εσυ θα το χρειαζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

πες τα γιατι θα τρελλαθω.........

τελικα δεν ξερω τι μαμα ειμαι , σιγουρα ομως δεν ειμαι καλη κορη....

Δεν θα εβαζα με τιποτα την μαμα μου και τα χουγια της πανω απο την ψυχολογια του παιδιου μου.

Επισης πειτε μου αν το εκανε αυτο η πεθερα, πως θα αντιδρουσατε.

 

εγω θα μαλωνα μαζι της αγρια, μπορει κ να το χοντρενα ο αντρας μου ομως???????????

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν λεω για την κοπελα συγκεκριμενα..γιατι σαφως δεν ξερουμε τιποτα...αλλα μιλησα οταν καποια κοπελα προσπαθησε να δικαιολογησει την γιαγια (σαν μαμα μας) και να ειμαστε πιο συγκαταβατικες ...εκει πανω διαφωνησα

ΔΕν ειπα οτι πρεπει οποιος κανει λαθος να τον πυροβολουμε...αλλα να βλεπουμε και τι λαθη κανει και ποσο τα επαναλαμβανει... στην ιστορια μας λοιπον ..νομιζω οτι η γιαγια εχει τα θεματακια της και πρεπει η κορη να την ταρακουνησει και να μην ξανα αφησει το παιδι μονο του με καμια δυναμη (εχει κανει κι αλλα γι αυτο το παιδι ηταν αρνητικο...απλα μεχρι τωρα δεν μιλαγε :( )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα στο ευχομαι χωρις να υπαρχει ιχνος ειρωνιας σ αυτο που σου λεω, μακαρι να καταφερεις το πιο δυσκολο πραγμα του κοσμου κ να στο αναγνωρησει κ το παιδι σου μεγαλωνοντας οταν εσυ θα το χρειαζεσαι :)
ΣΩΤΗΡΙΑ...δεν θελω να μου αναγνωρισει τιποτα το παιδι μου. Θελω να ειναι γερο και ευτυχισμενο. Και το δικο μου και ολα τα παιδακια. Τι θα πει 'οταν το χρειαστω'? καθε μερα το χρειαζομαι...

Αλλα οποιοδηποτε παιδακι ειχε αυτα τα συμπτωματα που γραφει η φιλη θεματοθετρια απο οποιονδηποτε ανθρωπο, δεν θα το αφηνα ετσι....Δεν θα επετρεπα τουλαχιστον να ξανασυμβει.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί έχετε κολλήσει με την τελειότητα; Δλδ το να μην υφίσταται ένα παιδί ψυχολογική και σωματική πίεση θεωρείται τελειότητα; Νόμιζα ότι είναι το αυτονόητο... Όταν ένα παιδί φτάνει να παρουσιάζει συμπεριφορές όπως αυτές που περιγράφονται (αλλάζει ο ύπνος του, το φαγητό του, κατουριέται πάνω του κλπ), τι άλλο πρέπει να περιμένουμε να δούμε για να επέμβουμε, μελανιές;

 

Δεν χρειάζεται να απομακρύνει τη μάνα της, το παιδί χρειάζεται να απομακρύνει και να μην αναθέτει στη μάνα της την ευθύνη να το φροντίσει, εφόσον αποδεδειγμένα η γυναίκα δεν μπορεί.

 

Ετσι μπραβο...θα συζηταμε και τα αυτονοητα

Link to comment
Share on other sites

εγω θα μαλωνα μαζι της αγρια, μπορει κ να το χοντρενα ο αντρας μου ομως???????????

φανταζομαι το ιδιο....και οι δυο γονεις θα πρεπει να εχουν την ιδια αντιμετωπιση στον οποιονδηποτε, δεν νομιζεις?

Δηλαδη η συμπεριφορα μου ως μαμα θα αλλαζει αναλογα σε ποιον απευθυνομαι?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα μαλωνα μαζι της αγρια, μπορει κ να το χοντρενα ο αντρας μου ομως???????????

 

Να προσπαθησεις να εχεις τα ιδια μετρα και σταθμα ..τοσο δυσκολο ειναι?

 

Οτι δεν ανεχομαι απο τα πεθερικα δεν το ανεχομαι και απ τους γονεις μου και φροντιζω να ειμαι με τον αντρα μου ΕΝΑ αποκομενη απο ομφαλιο λωρο κτλ

 

Οτι τους αγαπω τους γονεις μου πιο πολυ απ τα πεθερικα μου... δεν μ αφηνει να μην ειμαι δικαια

Link to comment
Share on other sites

εγω θα μαλωνα μαζι της αγρια, μπορει κ να το χοντρενα ο αντρας μου ομως???????????

 

Νομίζω ότι οποιοσδήποτε άντρας έβλεπε τέτοια συμπεριφορά από τη μητέρα του προς το παιδί του και δεν αντιδρούσε με κάποιο τρόπο (και δεν εννοώ απαραίτητα φωνές και καυγάδες) έχει σοβαρό πρόβλημα... κι αν εγώ έβλεπα τον άντρα μου να ανέχεται τέτοια συμπεριφορά, θα είχα ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα, θα ξενέρωνα πάρα πολύ άσχημα μαζί του.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το εξής: πχ στην μανα μου εχω το θαρρος και το σθενος να της τα χωσω αγρια αν κανει καποιο χοντρο σκηνικο στο παιδι μου, θα τσακωνομουν μαζι της, θα παρεξηγιομασταν σιγουρα για καποιο διαστημα (αλιμονο...ετσι ειμαι με την μανα μου :rolleyes:), θα μου πεταγε στο μελλον τις μπιχτες τις μπιχτες της, θα της πεταγα και εγω τις δικες μου αλλα να σταματουσα για παντα να την εμπιστευομαι στο να της αφησω πχ το παιδι ΟΧΙ αυτο δεν θα το εκανα ποτε. Με την πεθερα μου τωρα θα τσακωνομου πιο ευχαριστα :):):):) θα εβγαζα και δικα μου αποθημενα θα την επερνε η μπαλα, ο αντρας μου σιγουρα θα την κατσαδιαζε για τα καλα !!!!! αλλα σε καμια περιπτωση και αυτος δεν θα σταματουσε να την εμπιστευοταν αν θελαμε να αφησουμε πχ τα παιδια για μια μερα. Αν και ειμαι της αποψης τα παιδια να ειναι παντα με τους γονεις ακομα και στις βολτες των μεγαλων , εκτος και αν ειναι μεγαλη αναγκη και υποχρεωση που πρεπει να παρεστεις εσυ με τον συζυγο.

Link to comment
Share on other sites

οκ, σεβαστο

εγω παντως, ευτυχως, πρωτη φορα ακουω να εχει γιαγια τετοια συμπεριφορα προς το τριχρονο εγγονι της....να το τρομοκρατει...να το χτυπαει.....

Και δεν θα μπορουσα να συμβιβαστω με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το εξής: πχ στην μανα μου εχω το θαρρος και το σθενος να της τα χωσω αγρια αν κανει καποιο χοντρο σκηνικο στο παιδι μου, θα τσακωνομουν μαζι της, θα παρεξηγιομασταν σιγουρα για καποιο διαστημα (αλιμονο...ετσι ειμαι με την μανα μου :rolleyes:), θα μου πεταγε στο μελλον τις μπιχτες τις μπιχτες της, θα της πεταγα και εγω τις δικες μου αλλα να σταματουσα για παντα να την εμπιστευομαι στο να της αφησω πχ το παιδι ΟΧΙ αυτο δεν θα το εκανα ποτε. Με την πεθερα μου τωρα θα τσακωνομου πιο ευχαριστα :):):):) θα εβγαζα και δικα μου αποθημενα θα την επερνε η μπαλα, ο αντρας μου σιγουρα θα την κατσαδιαζε για τα καλα !!!!! αλλα σε καμια περιπτωση και αυτος δεν θα σταματουσε να την εμπιστευοταν αν θελαμε να αφησουμε πχ τα παιδια για μια μερα. Αν και ειμαι της αποψης τα παιδια να ειναι παντα με τους γονεις ακομα και στις βολτες των μεγαλων , εκτος και αν ειναι μεγαλη αναγκη και υποχρεωση που πρεπει να παρεστεις εσυ με τον συζυγο.

 

Εχεις καταλαβει βεβαια..οτι μιλας κι εσυ επι προσωπικου... μιλας για την δικη σου μανα κι την δικη σας σχεση..και βγαζεις το περιστατικο απ εξω...

 

Σκεψου λιγο αν θες αν το παιδι σου ειχε αρχισει να εχει διαφορα θεματα ..και οταν ξεκιναγε να μιλα σου ελεγε οτι η γιαγια το χτυπαει και το διωχνει (κι εσενα η μανα σου δεν σου εχει αναφερει ποτε και τιποτα..γιατι απλα δεν μιλαει ακομα ) Σ

Σκεψου οτι την μια φορα το εκανε η πεθερα (θα τ αφηνες ξανα το παιδι μονο του εκει?) και την αλλη η μανα σου (θα τ αφηνες μονο τους εκει?)

 

Μπορει στην μανα της να ξαναμιλησει κτλ...αλλα το παιδι της δεν πρεπει να το εμπιστευτει (ισως οταν παει 10 χρ ξανα)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλαβει βεβαια..οτι μιλας κι εσυ επι προσωπικου... μιλας για την δικη σου μανα κι την δικη σας σχεση..και βγαζεις το περιστατικο απ εξω...

 

Σκεψου λιγο αν θες αν το παιδι σου ειχε αρχισει να εχει διαφορα θεματα ..και οταν ξεκιναγε να μιλα σου ελεγε οτι η γιαγια το χτυπαει και το διωχνει (κι εσενα η μανα σου δεν σου εχει αναφερει ποτε και τιποτα..γιατι απλα δεν μιλαει ακομα ) Σ

Σκεψου οτι την μια φορα το εκανε η πεθερα (θα τ αφηνες ξανα το παιδι μονο του εκει?) και την αλλη η μανα σου (θα τ αφηνες μονο τους εκει?)

 

Μπορει στην μανα της να ξαναμιλησει κτλ...αλλα το παιδι της δεν πρεπει να το εμπιστευτει (ισως οταν παει 10 χρ ξανα)

 

 

Κοιτα επειδη δεν ξερω την μητερα της κοπελας , ουτε ειμουν μπροστα στο περιστατικο για να σου πω αν το παιδι υπεστη σοβαρη κακη μεταχειρη, δεν θελω να ακυρωνω ετσι ευκολα ανθρωπους θα σου πω αν συνεβαινε σε εμενα τι θα εκανα. Αν πχ ξυπνησει μια φορα η μανα μου και μπει ο διαβολος μεσα της που λεμε και επιτεθει στο παιδι μου και το χτυπησει ασχημα , μου το αποκρυψει και δω το παιδι οτι στο ακουσμα της λεξης- γιαγια παθαινει παραλληλημα τοτε εννοειται θα σκοτωθω μαζι της. Εννοειται οτι δεν προκειται να της ξανααφηνα το παιδι ΠΟΤΕ ξανα μαζι της και φυσικα θα την πηγαινα να την δει και κανενας ψυχιατρος!!! στο παιδι μου δεν θα το συμβουλευα ποτε να την αγαπησει και να την συγχωρεσει με το ζορι η να παει να την δει. Με την ψυχικη υγεια του παιδιου μου δεν παιζω. Τωρα αν σε καποιο περιστατικο πχ καποιο απο τα 2 δεν ακουγε σε κατι και γινοταν κατι επικυνδινο και ετρωγαν καμια στον ποπο και εκει θα στενοχωριουμουν αλλα δεν θα την καταδικαζα κιολας!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με kinkajoujou, σε όλα τα ποστ που έχει γράψει.

 

Και η δική μου μαμά είναι της ίδιας σχολής με της θεματοθέτριας.

Μοιάζουν σε πολλά σημεία...

Δεν της έχω αφήσει ποτέ το παιδί μου, χωρίς να είμαι παρούσα. Το μέγιστο που μπορώ να θυμηθώ είναι για μια ώρα, αλλά και με άλλους παρόντες στο σπίτι.....

Δεν έχω προσωπική ζωή, δεν βγαίνω να πάω πουθενά αν δεν πάρω τη μικρή μαζί, δεν έχω βγει μόνη με τον άντρα μου από τότε που γεννήθηκε. Πολλές φορές θα προτιμούσα να την αφήνω κάπου για να κάνω τις δουλειές μου πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ και μειώνονται τα μέρη που μπορώ να πάω. Είναι όμως μια καθόλα συνειδητή απόφαση. Θυμάμαι τα δικά μου..και η απόφασή μου αυτή γίνεται πιο δυνατή.

 

Και όλα αυτά, παρόλο που της δείχνει φοβερή αδυναμία (εννοώ η γιαγιά στην εγγονή), τρεχει όλη την ώρα πίσω της και την προσέχει και την κανακεύει. Ωστόσο...δεν ξέρω...

Σε ανύποπτο χρόνο όμως, μου λέει : τώρα που καταλαβαίνει η μικρή, μπορείς να τη μαλώνεις και να της δίνεις και μια στον κ@λο, δεν παθαίνει τίποτα, μην την αφήνεις να περνάει το δικό της....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Την εξηγώ την άποψή μου για το ξύλο και εκείνη σιωπά, σαν να μην ακούει. Επειδή την ξέρω, σκέφτεται ότι της λέω σαχλαμάρες και δεν απαντά τίποτά, σαν να απαξιεί, είναι ένας τρόπος να δείξει ότι αυτά που λέω είναι ασήμαντα.

Δεν μπορώ να κάτσω στα γεράματα να της κάνω μάθημα για αυτονόητα που θα έπρεπε να ξέρει από πολύ νωρίς στη ζωή της....η απόφασή μου όμως είναι ειλημμένη.

 

Δεν ξέρω τι θα κάνω όμως...οταν η μικρή μεγαλώσει λίγο και αρχίσει να ζητάει να μένει εκεί ή να περνάει περισσότερο χρόνο μόνη της με τους γονείς μου στο πατρικό μου. Φαντάζομαι όμως ότι αν το ζητήσει μια φορά και συμβεί κάτι άσχημο θα μου το πει ή θα το καταλάβω και μάλλον δεν θα θέλει να ξαναπάει.

Όμως πώς θα μπορέσω να την προστατέψω από την έστω μια και μοναδική αυτή φορά;;

Υπάρχουν άραγε παιδιά που δεν το ζητάνε αυτό;;

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...