Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξυλο απο γιαγια


klara_sim

Recommended Posts

Αν ηταν η πεθερα σου θα της ειxες κοψει τα xερια ηδη..και θα της μιλουσες xειροτερα απο οσο σκεφτεσαι να μιλησεις στην μανα σου..Αν δεν υπερασπιστεις τωρα το παιδι σου. Αυριο θα ξαναφαει σφαλιαρα και θα την δεxτει σαν κατι φυσικο..αν η μανα μου xτυπουσε το παιδι μου γιατι απλα αγγιξε κατι δεν θα την ξαναεβλεπε ουτε σε 100 ζωες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω πιστευω παντως οτι το παιδι πρεπει να αναπτυξει μια αλλους ειδους σχεση με την γιαγια του, να μην την φοβαται και η μαμα σου να μην ειναι αυστηρη. Σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με τα κοριτσια που σου ειπαν να κοψεις επαφες και να μην την ξαναπας !!!!! Εσυ εισαι αυτη που θα μαθεις εστω και σε αυτην την ηλικια την μαμα σου να αναγνωριζει τα λαθη του ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ και να αποφευγει τα λαθη με την κορη σου! Υπενθυμισε της με ομορφο τροπο οτι η μικρη δεν εισαι εσυ στην μικρη ηλικια που τα ανεχοσουν αλλα ειναι ενα μικρο παιδι που θελει να την μαλωνεις με αγαπη και οχι με με ξυλο! Εξηγησε της οτι ΕΣΥ δεν θελεις να την μεγαλωσεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω παντως οτι το παιδι πρεπει να αναπτυξει μια αλλους ειδους σχεση με την γιαγια του, να μην την φοβαται και η μαμα σου να μην ειναι αυστηρη. Σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με τα κοριτσια που σου ειπαν να κοψεις επαφες και να μην την ξαναπας !!!!! Εσυ εισαι αυτη που θα μαθεις εστω και σε αυτην την ηλικια την μαμα σου να αναγνωριζει τα λαθη του ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ και να αποφευγει τα λαθη με την κορη σου! Υπενθυμισε της με ομορφο τροπο οτι η μικρη δεν εισαι εσυ στην μικρη ηλικια που τα ανεχοσουν αλλα ειναι ενα μικρο παιδι που θελει να την μαλωνεις με αγαπη και οχι με με ξυλο! Εξηγησε της οτι ΕΣΥ δεν θελεις να την μεγαλωσεις ετσι.

 

δεν αλλαζουν οι ανθρωποι σε αυτην την ηλικια, οιδυσκολιες τους παγιωνονται και οξυνονται, πολλες φορες οι λυσεις που δινονται δινονται εξωλεκτικα κι οχι με πολλες κουβεντες κι εξηγησεις και αυταπατες οτι κατι θα αλλαξει δραστικα

δεν νομιζω οτι εννοει κανεις να μην ξαναδει η γιαγια το παιδι,,,απλα να μην μενει μονο του μαζι της ,,τοσο απλα,,,στο κυριακατικο τραπεζι μπορουν ολοι τι ωραια να συνευρεθουν και να απολαυσουν οσο αντεχουν ο ενας τον αλλον, τα χριστουγεννα το πασχα στις διακοπες,,,οσο το επιθυμουν κανουν καποιοα παρεα οικογενειακως,,,αυτο ειναι αλλο απο το γιαγια babysitter οταν αυτη ειναι ανικανη να το κανει

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν μπορείς να στερήσεις το παιδί σου την γιαγιά του. Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν : 1) να δω εάν ήταν μεμονωμένο περιστατικό και έχασε την ψυχραιμία της. 2) θα μάθαινα στο παιδί μου ότι το ΞΥΛΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ...ακόμη και εάν προέρχεται από ένα αγαπημένο πρόσωπο όπως η γιαγιά 3) Θα εξηγούσα πολύ ήρεμα στην γιαγιά..ότι όπως και εκείνη όταν ήταν νεώτερη ως μαμά έτσι και εσύ έχεις θέσει κάποιες "κόκκινες γραμμές" που δεν επιτρέπεις να παραβιάζονται 4) αν συνεχίσει να "πληγώνει" το παιδί ..το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να χάσει την αγάπη και την εκτίμηση της εγγονης της..5) θα της άφηνα χρόνο να "ξαναφτιάξουν" την σχέση τους...και εάν έπεφτε στην αντίληψη μου παρόμοιο περιστατικό θα απομάκρυνα το παιδί.

Οι πιο μεγάλοι άνθρωποι έχουν διαπαιδαγωγηθεί με ένα διαφορετικό τρόπο και οι αντιλήψεις τους μπορεί να διαφέρουν από των νεώτερων. Μην δρας παρορμητικά και υπό το βάρος θυμού...δωστης μια ευκαρία να καταλάβει το λάθος της....όχι τόσο για σένα (κάθε μαμά βρίσκει την λύση...) αλλά γιατί οι σχέσεις γιαγάδων/παππούδων-εγγονιών είναι μοναδικές και το κενό της απομάκρυνσης δύσκολα αναπληρώνεται ..για όλους τους εμπλεκόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν πιστευω οτι η γιαγια ειναι κακος ανθρωπος σε καμια περιπτωση! πιστευω ειναι μια γυναικα που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ να αγαπαει μικρα παιδια και να χειριζεται ΣΑΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

 

Εγω πιστευω παντως οτι το παιδι πρεπει να αναπτυξει μια αλλους ειδους σχεση με την γιαγια του, να μην την φοβαται και η μαμα σου να μην ειναι αυστηρη. Σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με τα κοριτσια που σου ειπαν να κοψεις επαφες και να μην την ξαναπας !!!!! Εσυ εισαι αυτη που θα μαθεις εστω και σε αυτην την ηλικια την μαμα σου να αναγνωριζει τα λαθη του ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ και να αποφευγει τα λαθη με την κορη σου! Υπενθυμισε της με ομορφο τροπο οτι η μικρη δεν εισαι εσυ στην μικρη ηλικια που τα ανεχοσουν αλλα ειναι ενα μικρο παιδι που θελει να την μαλωνεις με αγαπη και οχι με με ξυλο! Εξηγησε της οτι ΕΣΥ δεν θελεις να την μεγαλωσεις ετσι.

 

Σαφώς και δεν μπορείς να στερήσεις το παιδί σου την γιαγιά του. Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν : 1) να δω εάν ήταν μεμονωμένο περιστατικό και έχασε την ψυχραιμία της. 2) θα μάθαινα στο παιδί μου ότι το ΞΥΛΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ...ακόμη και εάν προέρχεται από ένα αγαπημένο πρόσωπο όπως η γιαγιά 3) Θα εξηγούσα πολύ ήρεμα στην γιαγιά..ότι όπως και εκείνη όταν ήταν νεώτερη ως μαμά έτσι και εσύ έχεις θέσει κάποιες "κόκκινες γραμμές" που δεν επιτρέπεις να παραβιάζονται 4) αν συνεχίσει να "πληγώνει" το παιδί ..το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να χάσει την αγάπη και την εκτίμηση της εγγονης της..5) θα της άφηνα χρόνο να "ξαναφτιάξουν" την σχέση τους...και εάν έπεφτε στην αντίληψη μου παρόμοιο περιστατικό θα απομάκρυνα το παιδί.

Οι πιο μεγάλοι άνθρωποι έχουν διαπαιδαγωγηθεί με ένα διαφορετικό τρόπο και οι αντιλήψεις τους μπορεί να διαφέρουν από των νεώτερων. Μην δρας παρορμητικά και υπό το βάρος θυμού...δωστης μια ευκαρία να καταλάβει το λάθος της....όχι τόσο για σένα (κάθε μαμά βρίσκει την λύση...) αλλά γιατί οι σχέσεις γιαγάδων/παππούδων-εγγονιών είναι μοναδικές και το κενό της απομάκρυνσης δύσκολα αναπληρώνεται ..για όλους τους εμπλεκόμενους.

 

 

συμφωνώ με τις απόψεις αυτές...

επίσης απορώ με το με πόση ευκολία μερικές μητέρες (?) απο δω μέσα "κόβουν" με τόση ευκολία τις σχέσεις με τους στενότερους των συγγενών τους..υποθέτω αυτές οι οποίες έχουν το αλάθητο..είτε του Πάππα είτε του Θεού..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα...εγω ακομα δεν εχω παιδακια αλλα............εχω δει πως φερεται στα ανηψια μου η μανα μου δεν τα βαραει απλα τα μαλωνει με το στομα .δηλαδη τους λεει μη οχι και τα σχετικα και ουτε τους φωναζει.!!!!!

εμεις εμαστε 4 αδερφια η μανα μου στα 17 και ο πατερας μου στα 19 εγιναν γονεις στο πρωτο οταν εγινε και το τεταρτο παιδι η μανα μου ηταν 22 και ο πατερας μου 24 ....τρωγαμε ξυλο πολυ ξυλο και με την ζοστηρα!!!!!!!!για απλα πραματα ,του τυπου δεν εφαγα το φαγητο μου??θαφαω ξυλο...δεν κανω υσηχια μεσημερι ωρα αναπαυσης??θα φαω ξυλο.και πολλα αλλα.η μανα μου το μετανιωνει απο 10 χρονων εχω να φαω ξυλο....και αυτο γιατι ειχαν χωρισει ειχαν μοιρασει τα παιδια και οποιος αγκιζε καποιο ο αλλος θα επαιρνε και τα υπολοιπα και την επιμελεια....(μονο η μανα μου βαρουσε)!

εγω εχω ξεκαθαρισει πως οταν ερθει παιδι απο εμενα στην ζωη κανεις δεν θα απλωσει χερι επανω του μονο συμβουλες οχι και μη δεχομαι.αλλιως θα εχουν να κανου και με μενα μετα.

θα το ψαρευω το παιδι και θα μαθαινω.

απο την αλλη ακομα και μια να του δοσουμε στο χερι η στο μαγουλο σαν γονεις δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μας δωσει και ΑΥΤΟ....αλλιως στην εφηβια οταν παει καηκαμε.

τωρα το παιδακι που του ειπε φυγε και του εδωσε σφαλιαρα η γιαγια του δεν νομιζω να εγινε διχως λογο.....καλο θα ειναι να μιλησεις με την μητερα σου...και να της πεις οτι την εμπιστευεσαι και πως το παιδακι δεν θα ξανα εχει τετοια αντιμετωπιση απο κανεναν.

καλο ειναι να μιλησετε γνωμη μου.οσο που το αφηνει χωρις γαλατακι 2 χρονων παιδακι μεχρι να κοινωνησει δεν πειραζει αφου η θρησκεια μας ετσι ειναι νηστηκος κοινωνας και μετα πινεις οσο ποιο πολυ γαλα θελεις.γιατι αν μεσα στην εκκλησια με τα θυμιατα και τις κωλονιες των γιαγιαδων αυτο κανει εμετο το γαλα ..μετα θα βγει και η Θεια Κοινωνια.

τελος παντων μιας και εισαι σπιτι σου να το κρατας εσυ.οτι δουλειες και αν εχεις αλλες δεν εχουν ουτε μανα και τα τραβανε μαζι τους.απο το να τρωει χαστουκακια το προτειμω να το περνω οπου πηγαινω και σε οτι κανω.

και παλι ο διαλλογος ειναι το παν!!

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγια εxει αναγκη το παιδι.οxι αναποδα..εσεις που λετε περι οριων ειλικρινα πειτε μου αν ο οποιοσδηποτε συμπεριλαμβανομενων κ των.γονιων σας,xαστουκιζε το παιδι σας θα τους μαλωνατε σαν να ειναι 3ων xρονων;δεν ηταν σωστο αυτο που εκανες κ θα σε παρακαλουσα να μην το ξανακανεις;δηλαδη μονο εγω θα τους εκοβα xερια κ την καλημερα;;κ οxι δεν εxουν κανενα δικαιωμα πανω στα παιδια ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγια εxει αναγκη το παιδι.οxι αναποδα..εσεις που λετε περι οριων ειλικρινα πειτε μου αν ο οποιοσδηποτε συμπεριλαμβανομενων κ των.γονιων σας,xαστουκιζε το παιδι σας θα τους μαλωνατε σαν να ειναι 3ων xρονων;δεν ηταν σωστο αυτο που εκανες κ θα σε παρακαλουσα να μην το ξανακανεις;δηλαδη μονο εγω θα τους εκοβα xερια κ την καλημερα;;κ οxι δεν εxουν κανενα δικαιωμα πανω στα παιδια ΜΟΥ..

 

εχεις δικιο δεν εχουν δικαιωμα επανω στα παιδια ΜΑΣ αλλα.................καλο θα ειναι να μιλησουμε οσες φορες χρειαστει και να τους λεμε πως δεν ειναι σωστο να το κτυπαει καποιος το παιδι...

και οχι εδω εχεις λαθος και το παιδι εχει αναγκη τους παππουδες και τις γιαγιαδες...εμενα ο ανηψιος μου βλεπει κρυφα την γιαγια του ειναι 5 και απο μηνων την βλεπει και δεν το λεει στους γονεις του γιατι θα φαει ξυλο!!!!!!!σαν τρελος και παλαβος κανει γιαυτην την γιαγια..και προκειμενου να μην την ξανα δει απλα δεν το λεει στους γονεις του και ετσι την βλεπει οποτε εχει την αναγκη ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τις απόψεις αυτές...

επίσης απορώ με το με πόση ευκολία μερικές μητέρες (?) απο δω μέσα "κόβουν" με τόση ευκολία τις σχέσεις με τους στενότερους των συγγενών τους..υποθέτω αυτές οι οποίες έχουν το αλάθητο..είτε του Πάππα είτε του Θεού..

 

Ειμαι μια μητερα με ερωτηματικο για σενα.απο αυτες που θα φτανανε κ στον Θεο για να προστατεψουν το παιδι τους.Κ οxι δεν εxω το αλαθητο του.

Παπα αλλα δεν θα φορτωθει το παιδι μου τα λαθη αλλων..τα δικα μου του φτανουν.Θεωρεις οτι επειδη ειναι μανα μου πατερας μου ο οποιοσδηποτε του δινει δικαιωμα να xαστουκιζει ενα τριxρονο;;;

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν εχουν δικαιωμα επανω στα παιδια ΜΑΣ αλλα.................καλο θα ειναι να μιλησουμε οσες φορες χρειαστει και να τους λεμε πως δεν ειναι σωστο να το κτυπαει καποιος το παιδι...

και οχι εδω εχεις λαθος και το παιδι εχει αναγκη τους παππουδες και τις γιαγιαδες...εμενα ο ανηψιος μου βλεπει κρυφα την γιαγια του ειναι 5 και απο μηνων την βλεπει και δεν το λεει στους γονεις του γιατι θα φαει ξυλο!!!!!!!σαν τρελος και παλαβος κανει γιαυτην την γιαγια..και προκειμενου να μην την ξανα δει απλα δεν το λεει στους γονεις του και ετσι την βλεπει οποτε εχει την αναγκη ο ιδιος...

 

Μηπως την βλεπει την γιαγια γιατι ειναι απαγορευμενη;;;

Οκ ειναι αμφιδρομη αναγκη.θα κανω διαλογο για τα αυτονοητα;οτι οxι μαμα δεν xτυπαμε το παιδι;αυτα τα λεω στην διxρονη κορη μου για το μωρο..δε θα τα ελεγα στη μανα μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι μια μητερα με ερωτηματικο για σενα.απο αυτες που θα φτανανε κ στον Θεο για να προστατεψουν το παιδι τους.Κ οxι δεν εxω το αλαθητο του.

Παπα αλλα δεν θα φορτωθει το παιδι μου τα λαθη αλλων..τα δικα μου του φτανουν.Θεωρεις οτι επειδη ειναι μανα μου πατερας μου ο οποιοσδηποτε του δινει δικαιωμα να xαστουκιζει ενα τριxρονο;;;

συμφωνώ απόλυτα ότι δε εχουν κανένα απολύτως δικαίωμα....

αλλά το να κόψεις τελείως επαφές και να στερήσεις από το παιδί την αγκαλιά της γιαγιάς (και κατεπεκταση και του παππού) δεν μπορεί να έχει "παρενέργειες" στην υπόλοιπη ζωή του;

(εγώ ακομα απολαμβάνω την αγάπη των παππούδων και ξέρω ότι είναι πάντα εκεί για μένα όπως και οι γονείς και τα αδέρφια μου) γιατί να στερηθεί το παιδί έναν δικό του άνθρωπο...

 

το να μην αφήνει η φίλη μας το παιδί στη μαμα της χωρίς να είναι παρούσα νομίζω ότι είναι η μέση λύση και το παιδί δεν χάνει τους πάππούδες και ελέγχεται η συμπεριφορά των παππούδων...

 

επείσης διαφωνώ με το χαραχτηρισμό "κακιά" αλά αλλιώς έχει μάθει...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τις απόψεις αυτές...

επίσης απορώ με το με πόση ευκολία μερικές μητέρες (?) απο δω μέσα "κόβουν" με τόση ευκολία τις σχέσεις με τους στενότερους των συγγενών τους..υποθέτω αυτές οι οποίες έχουν το αλάθητο..είτε του Πάππα είτε του Θεού..

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!

Για μενα τα πιο σημαντικα ατομα στην ζωη μου ειναι τα παιδια μου και ειναι τα μονα που περιμενουν απο μενα ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Οποτε οποιος τα πειραζε και τα κακοποιουσε θα ερχοταν αυτοματα απεναντι μου ... ακομα και αν ηταν η μανα μου ή ο πατερας τους ή η αδερφη μου...

 

Οποτε πραγματικα απορω πως ορισμενες μανες (??????) ανεχονται τελικα πολλα και δεν προστατευουν τα παιδια τους....(αλλα ποσες φορες εχουμε ακουσει πατερες ή παππουδες που κακοποιουσαν και η μανα /γιαγια ξεραν και δεν μιλαγαν...)

 

Για μενα οταν δεν προστατευεις το παιδι σου ...εισαι το ιδιο υπευθυνη

 

Και οχι δεν ειμαι ουτε τελεια ουτε καλη μαμα ...αλλα γινονται υαινα αν τολμησει κανεις να πειραξει εστω και μια τριχα τους

Link to comment
Share on other sites

Klara, ξέρεις την μητέρα σου καλύτερα από τον καθένα, αλλά από την πλευρά μου θα ήθελα να σε συμβουλέψω το εξής:

Μίλησε οπωσδήποτε μαζί της για το περιστατικό και ξεκαθάρισέ της πως σε καμία περίπτωση δεν θα επιτρέψεις να ξανασηκώσει χέρι στο παιδί σου... τα όρια για τα παιδιά μας τα βάζουμε εμείς και μόνο εμείς.... το θέμα είναι τεράστιο και δεν νομίζω ότι ειναι τόσο εύκολο να το αναλύσουμε εδώ... οι γονείς μας μεγάλωσαν σε άλλες εποχές όπου το ξύλο ήταν μέθοδος σωφρονισμού για το παιδί... δεν θέλω να αποκαλύψω την ηλικία μου :-P αλλά όταν πήγαινα εγώ σχολείο το ξύλο επιτρεπόταν κανονικότατα ο χάρακας από τον δάσκαλο... υποτίθεται όμως ότι όλοι εμείς μεγαλώσαμε σε άλλες εποχές και μπορούμε να αξιολογήσουμε τι ειναι καλό και τι όχι για το παιδί μας... σήμερα ένα χαστούκι αύριο τι??? προστάτεψέ το παιδί σου... επίσης, συγνώμμη που θα στο πω, αλλά αυτό που λες ότι φοβάσαι να της μιλήσεις όχι για να μην την πληγώσεις αλλά γιατί εάν χρειαστεί κάποια στιγμή να της αφήσεις το παιδί δεν θα μπορείς να ελέγξεις την χειραγώγηση που θα της κάνεις ένα έχω να σου πω... το παιδί το αφήνεις ΜΟΝΟ κάπου που εμπιστεύεσαι.... ή το αφήνεις ή όχι... σε κάποια πράγματα δεν υπάρχει μέση λύση... όταν είναι για το καλό των παιδιών μας... π.χ. εμένα η πεθερά μου έχει την νοοτροπία (ζόρισέ τον για να φαει, φώναξέ του για να καταλάβει κλπ κλπ)... όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ και πάντα της λέω ότι ποτέ δεν πρόκειται να το κάνω αυτο στο παιδί γιατί με τον σύζυγό μου έχουμε την δική μας φιλοσοφία στο πως θα μεγαλώσουμε το παιδί.... μία φορά έκανα το τεράστιο λάθος και επέτρεψα στον άντρα μου να τον παει μονος του γιατί ήθελα να ετοιμάσω για μία γιορτή που θα κάναμε τα πράγματα και εκ των υστέρων έμαθα ότι ο άντρας μου τον αφησε μονο μαζί τους για 2 ωρες για να παει να ψωνίσει κάτι πράγματα.. την επόμενη φορά που βρεθήκαμε με την πεθερά μου μου το ξεφούρνισε: αααα όταν μας τον άφησε εδώ του έδωσα τα φρούτα και δεν τα έτρωγε και τον έβαλα τιμωρία στον καναπε να κάθεται και δεν του μιλούσα γιατί δεν έφαγε... ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.. ελεος δηλ.... όπως καταλαβαίνεις ξεχέστηκα πολύ άσχημα με τον άντρα μου γιατί τον άφησα στους γονείς του χωρίς να με ενημερώσει.. τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ, προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ξεκαθαρίσεις στην μητέρα σου ότι δεν επιτρέπεις να σηκώνει ΚΑΝΕΙΣ χέρι στο παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Το να χτυπησει καποιος καποιον πιο αδυναμο απο αυτον... πως θα το χαρακτηριζαμε?

Το να πονα ενας ανθρωπο ενα μωρο παιδι... ειναι καλο?

 

Τα λογια δεν ειναι σκληρα...αλλο πραγμα ηταν σκληρο... οποτε η λεξη κακος ειναι πολυ μικρη μπροστα σ αυτα που μπορει να δημιουργησει στην ψυχη ενος παιδιου αν τον αφησουμε

 

Το να ξεκαθαριζεις καταστασεις και να διεκδικεις το δικιο σου και να προστατευεις το παιδι σου δεν σημαινει οτι δεν σεβεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Oταν γινομαστε μανουλες γινομαστε υπερασπιστες των παιδιων μας ακομα και στο αδικο..... ποτε ομως ποτε δεν πρεπει να ξεχναμε οτει και εμεις γεννηθηκαμε απο μια μανουλα που δεν ηταν τελεια, που μας φωναζε, που μας χτυπαγε, που με μας τιμωρουσε, που μας πηγαινε κοντρα αλλα που σταθηκε ΜΑΝΑ σε ολες στις περιστασεις της ζωης μας και που οταν φυγεια απο την ζωη μας σε μεγαλη ηλικια θα πουμε ποσο μας λειπει η μαμα μας τωρα... .... Εγω δεν ειμαι τελεια μαμα και ουτε θελω να ειμαι, δεν θελω η μαμα μου να ειναι η τελεια γιαγια και ουτε ειναι, θελω ομως να μην κανει τα λαθη που εκανε με εμενα! αυτο ναι δεν το διαπραγματευομαι αλλα οχι ομως και να την μισησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να χτυπησει καποιος καποιον πιο αδυναμο απο αυτον... πως θα το χαρακτηριζαμε?Το να πονα ενας ανθρωπο ενα μωρο παιδι... ειναι καλο?

 

Τα λογια δεν ειναι σκληρα...αλλο πραγμα ηταν σκληρο... οποτε η λεξη κακος ειναι πολυ μικρη μπροστα σ αυτα που μπορει να δημιουργησει στην ψυχη ενος παιδιου αν τον αφησουμε

 

Το να ξεκαθαριζεις καταστασεις και να διεκδικεις το δικιο σου και να προστατευεις το παιδι σου δεν σημαινει οτι δεν σεβεσαι ;)

 

Ελλειψη παιδιας και ελλειψη συναισθηματων.... μιλαμε παντα για αυτη την περιπτωση οχι γενικα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως την βλεπει την γιαγια γιατι ειναι απαγορευμενη;;;

Οκ ειναι αμφιδρομη αναγκη.θα κανω διαλογο για τα αυτονοητα;οτι οxι μαμα δεν xτυπαμε το παιδι;αυτα τα λεω στην διxρονη κορη μου για το μωρο..δε θα τα ελεγα στη μανα μου..

 

την γιαγια την βλεπει ετσι οχι λογο παρελθοντος αλλα λογο το οτι οι γονεις θελουν να παιρνουν και αυτη δεν εχει να δωσει...ειναι συμφεροντολογοι.αλλωστε ουτε με τον πατερα μου μιλαει ο αδερφος μου οποτε ειναι οπως σου ειπα.και ναι να της κανει υπενθιμησει δεν κτυπαμαι τα παιδια στην γιαγια....αλλιως δεν θα το φερνω συχνα και θα ειναι παντα παρον ο πατερας του η η μανα του.ποιο καλα να τα πουνε παρα να υπαρχουν υπονειες

Link to comment
Share on other sites

Oταν γινομαστε μανουλες γινομαστε υπερασπιστες των παιδιων μας ακομα και στο αδικο..... ποτε ομως ποτε δεν πρεπει να ξεχναμε οτει και εμεις γεννηθηκαμε απο μια μανουλα που δεν ηταν τελεια, που μας φωναζε, που μας χτυπαγε, που με μας τιμωρουσε, που μας πηγαινε κοντρα αλλα που σταθηκε ΜΑΝΑ σε ολες στις περιστασεις της ζωης μας και που οταν φυγεια απο την ζωη μας σε μεγαλη ηλικια θα πουμε ποσο μας λειπει η μαμα μας τωρα... .... Εγω δεν ειμαι τελεια μαμα και ουτε θελω να ειμαι, δεν θελω η μαμα μου να ειναι η τελεια γιαγια και ουτε ειναι, θελω ομως να μην κανει τα λαθη που εκανε με εμενα! αυτο ναι δεν το διαπραγματευομαι αλλα οχι ομως και να την μισησω

 

πολυ σωστη σε βρισκω.....ουδης δεν ειναι τελειος.πρεπει να λεμε τι μας ενοχλει αν παλι συνεχιστει αλλαζουμε τακτικη...

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ πιστευω οτι ειπες μια μεγαλη αληθεια. Δεν ειναι κακος ανθρωπος. Ειναι το μοναδικο της εγγονι και δειχνει την αγαπη της με πολλα δωρα, παπουτσια και βολτες.

Ομως οπως ειπες

Τι σημαίνει κακός άνθρωπος δεν ξέρω και δεν έχει μεγάλη σημασία αλλά είναι πολύ συχνό γονείς(ή παππούδες εν προκειμένω) που δεν μπορούν να καλύψουν συναισθηματικά τα παιδιά τους, να τους αγοράζουν συνεχώς δώρα για να νιώθουν καλύτερα με τον εαυτό τους, να νιώθουν πως προσφέρουν.

Τα δώρα δεν δείχνουν ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ αγάπη! Ή η αγάπη είναι άσχετη από τα δώρα αν θες.

 

Μην επιτρέπετε σε κανέναν να χτυπάει το παιδί σας!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη σε βρισκω.....ουδης δεν ειναι τελειος.πρεπει να λεμε τι μας ενοχλει αν παλι συνεχιστει αλλαζουμε τακτικη...

 

Δηλαδή διακινδυνεύουμε να συνεχιστεί και αφήνουμε το παιδί μας να το χτυπάνε; Μάλιστα.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή διακινδυνεύουμε να συνεχιστεί και αφήνουμε το παιδί μας να το χτυπάνε; Μάλιστα.....

 

οχι οταν καννεις διαλλογο ολα λυνονται αλλιως αλαζεις τακτικη το ξανα ειπα....

και απο την αλλη κατι θα εκανε η μικρη αλλιως αν ηταν τρελη η γιαγια που ολο θελει να το ποναει θα το εχε κτυπησει πολλες φορες!!!!!!!!!!!!!1και οχι μονο μια

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα τη χαστούκιζα τη μάνα μου αν έβρισκα έτσι το παιδί μου.

Οταν εμπιστεύεσαι πρέπει να έχεις και λόγο να το κάνεις, άφησες το παιδί σου με ένα άνθρωπο που σε μεγάλωσε και ήξερες πως θα φερθεί στο παιδί σου, και σε κάθε παιδί. Ξέρεις τις αντοχές του και τη γραμμή διαπεδαγώγησης του.

Εδώ και όταν δεν λείπεις εκείνη κανονίζει το παιδί κι συ δε μιλάς. Πόσο μάλλον με απουσία σου 3 εβδομάδων.

Δεν φταίει η μητέρα σου αλλά εσύ που δεν σκέφτηκες νωρίτερα πιο σωστά κι είχες προτεραιότητα τις 3 αυτές εβδομάδες κι όχι το παιδί σου.

Λυπάμαι αν ακούγομαι σκληρή αλλά πρέπει να πάρεις δραστικά μέτρα, και πρώτα πρώτα να ξυπνήσεις εσύ. Οι άλλοι τη ζωή τους συνεχίζουν, εσύ έχεις να προάγεις την σωστή ανάπτυξη, κοινωνικοσυναισθηματική και όχι μόνο, του παιδιού σου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μια μητερα με ερωτηματικο για σενα.απο αυτες που θα φτανανε κ στον Θεο για να προστατεψουν το παιδι τους.Κ οxι δεν εxω το αλαθητο του.

Παπα αλλα δεν θα φορτωθει το παιδι μου τα λαθη αλλων..τα δικα μου του φτανουν.Θεωρεις οτι επειδη ειναι μανα μου πατερας μου ο οποιοσδηποτε του δινει δικαιωμα να xαστουκιζει ενα τριxρονο;;;

 

φυσικά και όχι...δεν ήταν σωστό αυτό που συνέβη ωστόσο είναι αρκετά νωρίς ωστε να μην ξανασυμβεί,αν το θελήσουν και οι 2 πλευρές (μητέρα και κόρη)..τώρα παροτρύνσεις του τύπου "δε θα ξεναέβλεπε τη μάνα μου" νομίζω είναι υπερβολικές..

κι εγω τις έφαγα απο τους γονείς μου (μη με ρωτάς το γιατί ούτε καν θυμάμαι!!) καναδυο φορές...την μεν μητέρα την έχασα στα 10,τον δε πατέρα φέτος κι αξιώθηκα να τον ξεχέσω...φαντάζεσαι να του έλεγα:με χτύπησες ψόφα εκεί πέρα μόνος; (άλλο θέμα τελείως με το συμβάν της θεματοθέτριας...απλώς για να δείξω οτι ΔΕΝ πρέπει να είμαστε υπερβολικές τόσο ως προς τα λόγια όσο και προς τα έργα μας)...πέθανε μια εβδομάδα αφότου έμαθα οτι είμαι έγκυος κι όταν του το είπα μποείθ η φωνή του να έβγαινε και να μην έβγαινε αλλά μου είπε μπράβο και το χάρηκε....σκέφτεσαι να του στερούσα τη χαρά;;

 

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!

Για μενα τα πιο σημαντικα ατομα στην ζωη μου ειναι τα παιδια μου και ειναι τα μονα που περιμενουν απο μενα ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Οποτε οποιος τα πειραζε και τα κακοποιουσε θα ερχοταν αυτοματα απεναντι μου ... ακομα και αν ηταν η μανα μου ή ο πατερας τους ή η αδερφη μου...

 

Οποτε πραγματικα απορω πως ορισμενες μανες (??????) ανεχονται τελικα πολλα και δεν προστατευουν τα παιδια τους....(αλλα ποσες φορες εχουμε ακουσει πατερες ή παππουδες που κακοποιουσαν και η μανα /γιαγια ξεραν και δεν μιλαγαν...)

 

Για μενα οταν δεν προστατευεις το παιδι σου ...εισαι το ιδιο υπευθυνη

 

Και οχι δεν ειμαι ουτε τελεια ουτε καλη μαμα ...αλλα γινονται υαινα αν τολμησει κανεις να πειραξει εστω και μια τριχα τους

 

το να ανεχτείς μια συγκεκριμένη συμπεριφορά 1-2 φορές δεν σε κάνει ανεύθυνη μάνα,νομίζω...ανεύθυνη και ΣΥΝ-υπεύθυνη σε κάνει μια συνεχιζόμενη άσχημη συμπεριφορά για καιρό...:εβδομάδες,μήνες,χρόνια..προς Θεού δηλάδή αν φοβόμαστε να πούμε στη μάνα,τον πατέρα,την αδερφή και τον αδερφό μας ή ΚΑΙ όποιον άλλον συγγενή έχει επαφες με το παιδί τί ανεχόμαστε και τί οχι ως προς την διαπαιδαγώγηση και την συνέτιση του παιδιού μας...τα λάθη είναι για τους ανθρώπους...ειδικά με τους κοντινούς ας μη γινόμαστε σκληροί...

 

Oταν γινομαστε μανουλες γινομαστε υπερασπιστες των παιδιων μας ακομα και στο αδικο..... ποτε ομως ποτε δεν πρεπει να ξεχναμε οτει και εμεις γεννηθηκαμε απο μια μανουλα που δεν ηταν τελεια, που μας φωναζε, που μας χτυπαγε, που με μας τιμωρουσε, που μας πηγαινε κοντρα αλλα που σταθηκε ΜΑΝΑ σε ολες στις περιστασεις της ζωης μας και που οταν φυγεια απο την ζωη μας σε μεγαλη ηλικια θα πουμε ποσο μας λειπει η μαμα μας τωρα... .... Εγω δεν ειμαι τελεια μαμα και ουτε θελω να ειμαι, δεν θελω η μαμα μου να ειναι η τελεια γιαγια και ουτε ειναι, θελω ομως να μην κανει τα λαθη που εκανε με εμενα! αυτο ναι δεν το διαπραγματευομαι αλλα οχι ομως και να την μισησω

 

για ακόμη μια φορά με κάλυψες...ουδείς τέλειος...απο τα λάθη μας μαθαίνουμε..είτε λάθη που κάναμε ή κάνουμε είτε λάθη που μας έκαναν και ξέρουμε πόσο πληγώνουν...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα τη χαστούκιζα τη μάνα μου αν έβρισκα έτσι το παιδί μου.Οταν εμπιστεύεσαι πρέπει να έχεις και λόγο να το κάνεις, άφησες το παιδί σου με ένα άνθρωπο που σε μεγάλωσε και ήξερες πως θα φερθεί στο παιδί σου, και σε κάθε παιδί. Ξέρεις τις αντοχές του και τη γραμμή διαπεδαγώγησης του.

Εδώ και όταν δεν λείπεις εκείνη κανονίζει το παιδί κι συ δε μιλάς. Πόσο μάλλον με απουσία σου 3 εβδομάδων.

Δεν φταίει η μητέρα σου αλλά εσύ που δεν σκέφτηκες νωρίτερα πιο σωστά κι είχες προτεραιότητα τις 3 αυτές εβδομάδες κι όχι το παιδί σου.

Λυπάμαι αν ακούγομαι σκληρή αλλά πρέπει να πάρεις δραστικά μέτρα, και πρώτα πρώτα να ξυπνήσεις εσύ. Οι άλλοι τη ζωή τους συνεχίζουν, εσύ έχεις να προάγεις την σωστή ανάπτυξη, κοινωνικοσυναισθηματική και όχι μόνο, του παιδιού σου.

 

Dimmi μου μην λες πραγματα που μπορει να σου τα γυρισει η ζωη και να τα ζησεις.... δεν ειναι ωραιο πραγμα αυτο . Ευχομαι το εγχειριδιο της τελειας μανουλας που εχεις στα χερια σου να μην το διαβασω ποτε μου γιατι δεν θελω να ειμαι ουτε τετοια μαμα, ουτε τετοια κορη, ουτε τετοια γιαγια.

Link to comment
Share on other sites

Oταν γινομαστε μανουλες γινομαστε υπερασπιστες των παιδιων μας ακομα και στο αδικο..... ποτε ομως ποτε δεν πρεπει να ξεχναμε οτει και εμεις γεννηθηκαμε απο μια μανουλα που δεν ηταν τελεια, που μας φωναζε, που μας χτυπαγε, που με μας τιμωρουσε, που μας πηγαινε κοντρα αλλα που σταθηκε ΜΑΝΑ σε ολες στις περιστασεις της ζωης μας και που οταν φυγεια απο την ζωη μας σε μεγαλη ηλικια θα πουμε ποσο μας λειπει η μαμα μας τωρα... .... Εγω δεν ειμαι τελεια μαμα και ουτε θελω να ειμαι, δεν θελω η μαμα μου να ειναι η τελεια γιαγια και ουτε ειναι, θελω ομως να μην κανει τα λαθη που εκανε με εμενα! αυτο ναι δεν το διαπραγματευομαι αλλα οχι ομως και να την μισησω

 

 

Η πιο σωστή άποψη που διάβασα για το συγκεκριμένο θέμα. Μπράβο Σωτηρία σε συγχαίρω!

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...