Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξυλο απο γιαγια


klara_sim

Recommended Posts

Θα ήθελα να γράψω αυτό που μου συμβαίνει για να το βγάλω από μέσα μου γιατί είμαι πολύ στεναχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω.

Αγαπώ πολύ την μαμά μου και της είχα τυφλή εμπιστοσύνη. Με βοήθησε πολύ στην γέννα, δίπλα μου στο νοσοκομείο και μετά στο σπίτι, όποτε χρειαζόταν άφηνα το παιδί και πάντα με παρότρυνε να της το αφήνω όποτε χρειαζόταν για να πάω μια βόλτα ή για δουλειές.

 

Έχει βέβαια τα δικα της "πιστεύω" σχετικά με την διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού, δεν εφάρμοζε αυτά που τις έλεγα (ενώ πάντα με ρωτούσε τι να κάνει), είναι αρκετά αυταρχική και πολύ θρήσκα (άφηνε το παιδι 2 χρονων νηστικο το πρωι χωρις γαλα για να το κοινωνησει). Αν προσπαθουσα να πω κάτι μου απαντούσε ότι και αυτή έχει μεγαλώσει παιδιά και ξέρει και γενικά ο τρόπος της ειναι σωστος και δεν σηκωνε κουβεντα.

 

Δεν εδινα σημασία και ουτε έκταση σε ορισμένα πράγματα γιατί με βοηθούσε όποτε χρειαζόμουν, λόγο ηλικίας και σεβασμού υποχωρούσα και γενικά προσπαθούσα να μην τσακώνομαι και την άφηνα να κάνει και τα δικά της, με το παιδί αν και είχα πολλές διαφωνίες με τον άντρα μου.

 

Ανάγκαστηκα για ένα μεγάλο διάστημα (3 βδομαδες περιπου, δεν την είχα ξαναφήσει τόσο πολύ) να την αφήσω στην μαμά μου. Όταν την πηρα πίσω ηταν ενα αλλο παιδι. Δεν ετρωγε, δεν κοιμόταν χωρις εμενα διπλα της, δεν με ακουγε, κατουριοταν πανω της και το πιο σημαντικο δεν ηθελε να δει την γιαγια της ουτε ζωγραφιστη. Ηταν ενα μαρτυριο, και πηρε καιρο για να συνελθει καπως και ακομα παλευω. Ειχα ακουσει την μαμα μου στο διαστημα αυτο, να της φωναζει και μαλιστα πολυ αποτομα για να κοιμηθει και ενω της ειχα πει να μην εχει αυτη την συμπεριφορα μου ειχε πει οτι ξερει τι κανει. Νομιζα οτι αυτη η συμπεριφορα του παιδιου ηταν γιατι την αφησα μονη της για μεγαλο διαστημα πραγμα που δεν το ειχα ξανακανει.

 

Να μην τα πολυλογω καταφεραμε τελικα το παιδι να μην εχει προβλημα να μενει λιγο με την γιαγια του. Μεχρι προχθες που την ξαναπηγα. Χτυπιοταν απο την πορτα να μην μπει μεσα. Τελικα με τα πολλα την αφησα οταν ηταν απασχολημενη και επαιζε. Η μαμα μου, ειπε οτι εχει αυτη την συμπεριφορα γιατι παραμελω το παιδι. Οταν πηρα το παιδι σπιτι καθησα μαζι του να το ρωτησω γιατι δεν θελεις να πηγαινουμε στη γιαγια; Ειναι γυρω στα 3 και μιλα αρκετα καλα. Με χτυπα η γιαγια μου ειπε. Εμεινα. Πως σε χτυπα;Μου έκανε μια κίνηση απότομη με το χέρι της πάνω στο μαγουλο της και μου ειπε δυνατα "Φυγε !!" Θελεις να φυγω; την ρωταω. Οχι μου απανταει η γιαγια λεει "Φυγε" και ξαναεκανε την κινηση με το χερι της. Με τα πολλα καταλαβα οτι κατι πειραζε (γενικα δεν ειναι παιδι που κανει ζημιες, της αρεσει να πιανει πραγματα και τα παρατηρει) και η μαμα μου για να μην ξαναπαει εκει, και για να το θυμαται κιολας, το χαστουκισε και του φωναξε να φυγει.

 

Δεν δουλευω, αφησα την δουλεια μου γιατι ηθελα να ασχοληθω με το παιδι μου. Δεν το χτυπαω και προσπαθω να μην του φωναζω. Δεν το αφηνω, εκτος αν παω για καποια δουλεια που δεν μπορω να το παρω μαζι και αν θελουμε να βγουμε καποιο βραδυ με τον αντρα μου.

Με πληγωνει αφανταστα το γεγονος οτι η μαμα μου εχει φερθει ετσι. Δεν το πηγα σταθμο και δεν εχω βαλει ξενη γυναικα να το φυλαει γιατι φοβομουνα μην συμβει αυτο που τελικα συνεβει απο προσωπο πληρους εμπιστοσυνης.

 

Δεν ξερω αν θα πρεπει να της μιλησω για το συμβαν, μπορει και να το θεωρει ασημαντο αλλα φοβαμαι μην κανει το παιδι μετα να φοβαται να μου μιλησει για κατι που μπορει να ξανασυμβει.

Συγνώμη για το μεγαλο post αλλά έπρεπε να το βγάλω από μεσα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σκεφτεσαι δλδ να το ξανααφησεις? Ακομα την σεβεσαι?

Τι να πω...αν δεν προστατευσεις εσυ το παιδι σου απο κακους ανθρωπους ..ποιος θα το κανει?

 

Εγω παντως θα ειχα κανει μεγαλη φασαρια και το παιδι δεν θα το αφηνα ποτε ξανα εκει..

Link to comment
Share on other sites

μα οντως ξαφνιαζεσαι απο τη συμπεριφορα της μαμας σου? οντως δεν το περιμενες? δεν ειχες αρκετα στοιχεια για τον χαρακτηρα της για να φανταστεις και κατι τετοιο? επεσες δηλαδη απο τα συννεφα?

δεν νομιζω,,,,

αλλα ακομα ετσι κι αν ειναι, σταματα να εθελοτυφλεις, αν δεν σου αρεσει να συμπεριφερονται ετσι στο παιδι σου η σε εσενα,,,μην ξαναφησεις το παιδι στη γιαγια, μην της ξαναζητησεις τιποτα,,,,βρες φιλους παιδικο η και την πεθερα σου αν το εχει λιγο καλυτερα, για βοηθεια

 

και τελος ξεχεσε την,,, πρωτον για αυτο που εκανε και κυριως που σε ακυρωνει λεγοντας οτι παραμελεις την κορη σου,,,,ο αντρας σου να το μαθει και να παρει θεση

 

ηρθε ο καιρος να απομυθοποιησεις την μανουλα και να την βαλεις στη θεση της,,,τωρα εισαι κι εσυ μανα κι εχεις ευθυνες ως προς το παιδι σου

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι δλδ να το ξανααφησεις? Ακομα την σεβεσαι?

Τι να πω...αν δεν προστατευσεις εσυ το παιδι σου απο κακους ανθρωπους ..ποιος θα το κανει?

 

Εγω παντως θα ειχα κανει μεγαλη φασαρια και το παιδι δεν θα το αφηνα ποτε ξανα εκει..

 

Συμφωνώ! Πρέπει να της μιλήσεις. Μπορει να έχει μεγαλώσει παιδια και να ξέρει αλλα τώρα αυτο είναι το δικό σου παιδι και πρέπει να κανει αυτο που θέλεις εσυ. Ότι σε βοηθάει μερικές φορές δεν της δίνει το δικαίωμα να κανει ότι θέλει, να βάζει φωνές ή να δίνει ξύλο!!! Εγω θα της έλεγα και για τα ψυχολογικα που δημιούργησε στο παιδι να μην θέλει να την δει. Πιστεύω αυτο να την ταρακουνησει! Ένα παιδι πρέπει να περνάει υπέροχα στους παπουδογιαγιαδες και να μην γυρνάει με φόβο για αυτούς! Εγω αυτο ξέρω!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε Κλάρα, όταν ήσουν εσύ παιδί πώς συμπεριφερόταν η μαμά σου? σε χτυπούσε? σου φώναζε? τη φοβόσουν?

εγώ στη θέση της θα της μιλούσα ήρεμα και θα τη ρωτούσα αν έχει γίνει κάτι με το παιδί γιατί το βλέπεις κάπως αλλαγμένο.

σκέφτεσαι ότι μπορεί να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό ή ότι αυτό γίνεται κατ'εξακολούθηση?

όταν το αφήνεις στη γιαγιά, είναι και κάποιος άλλος μαζί, πχ παππούς? μήπως από κει μάθεις κάτι?

εννοείται ότι θα προσπαθούσα να μην ξαναφήσω το παιδί μαζί της. το καλύτερο σε αυτή την ηλικία είναι να το στείλεις σε κάποιον παιδικό σταθμό, έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ετρωγε, δεν κοιμόταν χωρις εμενα διπλα της, δεν με ακουγε, κατουριοταν πανω της και το πιο σημαντικο δεν ηθελε να δει την γιαγια της ουτε ζωγραφιστη. Ηταν ενα μαρτυριο, και πηρε καιρο για να συνελθει καπως και ακομα παλευω.

Δηλαδή το παιδί έβγαλε ψυχοσωματικά και φοβίες?:shock::shock::shock:

 

 

μην τα πολυλογω καταφεραμε τελικα το παιδι να μην εχει προβλημα να μενει λιγο με την γιαγια του. Μεχρι προχθες που την ξαναπηγα. Χτυπιοταν απο την πορτα να μην μπει μεσα. Τελικα με τα πολλα την αφησα οταν ηταν απασχολημενη και επαιζε. Η μαμα μου, ειπε οτι εχει αυτη την συμπεριφορα γιατι παραμελω το παιδι. Οταν πηρα το παιδι σπιτι καθησα μαζι του να το ρωτησω γιατι δεν θελεις να πηγαινουμε στη γιαγια;

Κατα την γνώμη μου έπρεπε να μιλήσεις με το παιδί από την πρώτη στιγμή που είδες αλλαγή στην συμπεριφορά του, μπορεί να σου έλεγε για την απαράδκετη συμπεριφορά της γιαγιας και να μην χρειαζόταν να περάσει και άλλη ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ.

 

 

ξερω αν θα πρεπει να της μιλησω για το συμβαν, μπορει και να το θεωρει ασημαντο αλλα φοβαμαι μην κανει το παιδι μετα να φοβαται να μου μιλησει για κατι που μπορει να ξανασυμβει.

Συγνώμη για το μεγαλο post αλλά έπρεπε να το βγάλω από μεσα μου.

 

Αναρωτιέσαι αν θα πρέπει να της μιλήσεις? Έτσι όπως τα περιγράφεις μιλάμε για κακοποίηση παιδιού και μάλιστα του δικού σου παιδιού. Ξέχνα πως θα το πάρει η μάνα σου και πως θα τα βγάλεις από μέσα σου και φρόντισε να βγάλεις αυτά τα βιώματα από την ψυχούλα και το μυαλό του παιδιού σου.Συγγνώμη που μιλάω έτσι αλλά προσπαθώ να σε σοκάρω για να δεις καλύτερα τι ακριβώς έχει συμβεί και ποιες επιπτώσεις θα έχει στο μέλλον. Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η μητέρα σου χρησιμοποιούσε και σε σένα ως παιδί βία γιατί αισθάνομαι ότι προσπαθείς να εκλογικεύσεις αυτή της την ενέργεια.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γράψω αυτό που μου συμβαίνει για να το βγάλω από μέσα μου γιατί είμαι πολύ στεναχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω.

Αγαπώ πολύ την μαμά μου και της είχα τυφλή εμπιστοσύνη. Με βοήθησε πολύ στην γέννα, δίπλα μου στο νοσοκομείο και μετά στο σπίτι, όποτε χρειαζόταν άφηνα το παιδί και πάντα με παρότρυνε να της το αφήνω όποτε χρειαζόταν για να πάω μια βόλτα ή για δουλειές.

 

Έχει βέβαια τα δικα της "πιστεύω" σχετικά με την διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού, δεν εφάρμοζε αυτά που τις έλεγα (ενώ πάντα με ρωτούσε τι να κάνει), είναι αρκετά αυταρχική και πολύ θρήσκα (άφηνε το παιδι 2 χρονων νηστικο το πρωι χωρις γαλα για να το κοινωνησει). Αν προσπαθουσα να πω κάτι μου απαντούσε ότι και αυτή έχει μεγαλώσει παιδιά και ξέρει και γενικά ο τρόπος της ειναι σωστος και δεν σηκωνε κουβεντα.

 

Δεν εδινα σημασία και ουτε έκταση σε ορισμένα πράγματα γιατί με βοηθούσε όποτε χρειαζόμουν, λόγο ηλικίας και σεβασμού υποχωρούσα και γενικά προσπαθούσα να μην τσακώνομαι και την άφηνα να κάνει και τα δικά της, με το παιδί αν και είχα πολλές διαφωνίες με τον άντρα μου.

 

Ανάγκαστηκα για ένα μεγάλο διάστημα (3 βδομαδες περιπου, δεν την είχα ξαναφήσει τόσο πολύ) να την αφήσω στην μαμά μου. Όταν την πηρα πίσω ηταν ενα αλλο παιδι. Δεν ετρωγε, δεν κοιμόταν χωρις εμενα διπλα της, δεν με ακουγε, κατουριοταν πανω της και το πιο σημαντικο δεν ηθελε να δει την γιαγια της ουτε ζωγραφιστη. Ηταν ενα μαρτυριο, και πηρε καιρο για να συνελθει καπως και ακομα παλευω. Ειχα ακουσει την μαμα μου στο διαστημα αυτο, να της φωναζει και μαλιστα πολυ αποτομα για να κοιμηθει και ενω της ειχα πει να μην εχει αυτη την συμπεριφορα μου ειχε πει οτι ξερει τι κανει. Νομιζα οτι αυτη η συμπεριφορα του παιδιου ηταν γιατι την αφησα μονη της για μεγαλο διαστημα πραγμα που δεν το ειχα ξανακανει.

 

Να μην τα πολυλογω καταφεραμε τελικα το παιδι να μην εχει προβλημα να μενει λιγο με την γιαγια του. Μεχρι προχθες που την ξαναπηγα. Χτυπιοταν απο την πορτα να μην μπει μεσα. Τελικα με τα πολλα την αφησα οταν ηταν απασχολημενη και επαιζε. Η μαμα μου, ειπε οτι εχει αυτη την συμπεριφορα γιατι παραμελω το παιδι. Οταν πηρα το παιδι σπιτι καθησα μαζι του να το ρωτησω γιατι δεν θελεις να πηγαινουμε στη γιαγια; Ειναι γυρω στα 3 και μιλα αρκετα καλα. Με χτυπα η γιαγια μου ειπε. Εμεινα. Πως σε χτυπα;Μου έκανε μια κίνηση απότομη με το χέρι της πάνω στο μαγουλο της και μου ειπε δυνατα "Φυγε !!" Θελεις να φυγω; την ρωταω. Οχι μου απανταει η γιαγια λεει "Φυγε" και ξαναεκανε την κινηση με το χερι της. Με τα πολλα καταλαβα οτι κατι πειραζε (γενικα δεν ειναι παιδι που κανει ζημιες, της αρεσει να πιανει πραγματα και τα παρατηρει) και η μαμα μου για να μην ξαναπαει εκει, και για να το θυμαται κιολας, το χαστουκισε και του φωναξε να φυγει.

 

Δεν δουλευω, αφησα την δουλεια μου γιατι ηθελα να ασχοληθω με το παιδι μου. Δεν το χτυπαω και προσπαθω να μην του φωναζω. Δεν το αφηνω, εκτος αν παω για καποια δουλεια που δεν μπορω να το παρω μαζι και αν θελουμε να βγουμε καποιο βραδυ με τον αντρα μου.

Με πληγωνει αφανταστα το γεγονος οτι η μαμα μου εχει φερθει ετσι. Δεν το πηγα σταθμο και δεν εχω βαλει ξενη γυναικα να το φυλαει γιατι φοβομουνα μην συμβει αυτο που τελικα συνεβει απο προσωπο πληρους εμπιστοσυνης.

 

Δεν ξερω αν θα πρεπει να της μιλησω για το συμβαν, μπορει και να το θεωρει ασημαντο αλλα φοβαμαι μην κανει το παιδι μετα να φοβαται να μου μιλησει για κατι που μπορει να ξανασυμβει.

Συγνώμη για το μεγαλο post αλλά έπρεπε να το βγάλω από μεσα μου.

 

σόρρυ αλλά φτες . φτες γιατί ενω εσύ έλεγεσ στην μητέρα σου πως θες να ανατραφεί το παιδί σου την άφηνες να κάνει τα δικά της. φτές γιατί δεν έδωσες σημασία στο ότι κάτι της έκανε η μάνα σου για να αλλάξει συμπεριφορα το παιδί όταν την άφησες για τρεις βδομάδες.

αφού έμαθες ότι την έχει χαστουκίσει απο τα λόγια σου πιο πάνω καταλαβαίνω ότι θα ξαναπάς εκεί το παιδί σου.

Εμένα αν μου το έκανε αυτό η μάνα μου μέχρι την αστυνομία θα την πήγαινα !! τι παει να πει είναι μάνα μου ή είναι μεγάλη και έχει μεγαλώσει παιδιά... απο

αφού άφησες την δουλειά σου για να είσαι με το παιδί σου και να το μεγαλώσεις όπως θες εσύ τότε γιατί το αφήνεις στην μάνα σου και την αφήνεις να το μεγαλώνει όπως θέλει αυτή???

αν θες την συμβουλη μου σταμάτα τα πολλά πολλά με την μάνα σου και σταμάτα να της αφήνεις το παιδί.και βάλε όρια ΠΟΛΛΆ όρια μην την αφήνεις να αλλωνίζει , και αν θυμώσει ξύδι δεν έχεις την ανάγκη της.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον σταματησες την δουλεια για να εισαι με το παιδακι σου,γιατι εκεινο περνα τοσες ωρες με την γιαγια του??απο το ποστ σου αυτο αντιλαμβανομαι,οτι δηλαδη η γιαγια δεν λειτουργει επικουρικα,αλλα σχετικα μονιμα...η αλλαγη συμπεριφορας του παιδιου σου,πρεπει να σου χτυπησει καμπανακι,αν δεν σου χτυπησε ηδη...προτεινω παιδικο σταθμο για την μικρη,ετσι και αλλιως σε αυτη την ηλικια θα της κανει καλο και κοπελα που θα εχεις ψαξει πολυ για να βρεις την καταλληλη,για τις περιπτωσεις που θα πρεπει να κανετε κατι που δεν γινεται να ακολουθησει η κορη σου...διαφορετικα, οτι κανετε να εχετε και το παιδι μαζι σας...

δεν καταλαβαινω γιατι επεσες απο τα συννεφα,μονη σου λες οτι η μητερα σου εχει τον δικο της τροπο διαπαιδαγωγησης...και εφοσον απο την αρχη δεν συμφωνουσατε με τον αντρα σου για αυτον τον τροπο,απορω γιατι εξακολουθησες να αφηνεις εκει το παιδακι σου...με ολο το σεβασμο,αλλα εχεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Στενοχωρηθηκα με το post. Εμένα με πλήγωσε κ η λέξη " φύγε" που είπε στο παιδί. Δεν ξέρω τι θα κάνεις, εγω πάντως σίγουρα θα της μιλούσα για να μου εξηγήσει για ποιο λόγο να χτυπήσει ένα μωράκι.

 

Κ μετά μας κάνει εντύπωση γιατι κάποιες νταντάδες χτυπάνε τα παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε καταλάβω γιατί συνέβη και σε εμένα μια φορά. Βέβαια η μικρή δεν το έφερε ως τραύμα...γιατί προφανώς σοκαρισμένη ανταπέδωσε...δλδ την χτύπησε και αυτή, της είπε ότι ο μπαμπάς μου μου έχει πει ότι δεν αφήνουμε να μας χτυπάει κανείς και ότι το ξύλο δεν είναι καλό..και είσαι κακός άνθρωπος και παλιογιαγιά!!!Όταν επέστρεψα λοιπόν της βρήκα και τις δύο να κλαίνε: την μια από το σοκ και την άλλη από την σύγχιση! Δεν νομίζω ότι θα το ξανακάνει η γιαγιά...η οποία ζήτησε και συγνώμη παρότι ισχυρογνώμων. Απλά στην δική μου περίπτωση με διευκόλυνε το γεγονός ότι η μικρή έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη παρέμβαση δική μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορώ να σε καταλάβω γιατί συνέβη και σε εμένα μια φορά. Βέβαια η μικρή δεν το έφερε ως τραύμα...γιατί προφανώς σοκαρισμένη ανταπέδωσε...δλδ την χτύπησε και αυτή, της είπε ότι ο μπαμπάς μου μου έχει πει ότι δεν αφήνουμε να μας χτυπάει κανείς και ότι το ξύλο δεν είναι καλό..και είσαι κακός άνθρωπος και παλιογιαγιά!!!Όταν επέστρεψα λοιπόν της βρήκα και τις δύο να κλαίνε: την μια από το σοκ και την άλλη από την σύγχιση! Δεν νομίζω ότι θα το ξανακάνει η γιαγιά...η οποία ζήτησε και συγνώμη παρότι ισχυρογνώμων. Απλά στην δική μου περίπτωση με διευκόλυνε το γεγονός ότι η μικρή έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη παρέμβαση δική μου.

 

Καλά έκανε η μικρή. Κ μένα ο άντρας μου αν κ ο γιος μας είναι μικρός του λέει πως δεν αφήνουμε κανέναν να μας χτυπάει κ ανταποδίδουμε...αν κ δεν μου άρεσε σαν λογική να το λέει στο παιδι, τώρα αναθεωρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι παιδί σου και εσύ ξέρεις καλυτέρα από οποιονδήποτε τι είναι καλύτερο για αυτό. Εσύ θα κανονίσεις πως θα μεγαλώσεις. Και εάν δεν ακολουθήσουν τις οδηγίες σου και ας είναι κάτι μικρό π.χ φαί θα κανείς φασαρία έστω μικρή!

Ναι η μαμά σου σε βοηθήσει αλλά πίστεψε με δεν την έχεις ανάγκη ειδικά που δεν δουλεύεις. Μπορεί το σπίτι να γίνει λίγο πιο λερωμένο, εσύ να κουράζεσαι λίγο παραπάνω και να περιοριστούν οι έξοδοι με τον άντρα σου αλλά το κοριτσάκι σου δεν αξίζει να έχει ψυχολογικά για τα παραπάνω.

Σίγουρα δεν ήταν η πρώτη φορά που είχε άσχημη συμπεριφορά στο παιδί.

Ο ρόλος της γιαγιά είναι να χαλαρώνει και να κακομαθαίνει στην τελική τα παιδιά που οι γονείς όλο τρέχουν και δεν προλαβαίνουν. Εάν είναι κ αυτή να μην μπορεί να κράτηση τα νεύρα της αστό καλυτέρα.

Το παιδί δεν πρέπει για μια περίοδο να την ξανά αφήσεις στην γιαγιά μονό του. Καταρχήν για το πως θα αισθανθεί το παιδί, που ενώ δεν θέλει να πάει και ου εμπιστευτικέ και το λόγω, εσύ να την ξαναστέλνεις εκεί. Τι αξία θα πιστέψει ότι έχει σαν άτομο?

Εάν ήταν μαμά μου θα της το έλεγα ότι το έμαθα και δεν θα άφηνα να ξανακάνει κουμάντο στην ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε καταλάβω γιατί συνέβη και σε εμένα μια φορά. Βέβαια η μικρή δεν το έφερε ως τραύμα...γιατί προφανώς σοκαρισμένη ανταπέδωσε...δλδ την χτύπησε και αυτή, της είπε ότι ο μπαμπάς μου μου έχει πει ότι δεν αφήνουμε να μας χτυπάει κανείς και ότι το ξύλο δεν είναι καλό..και είσαι κακός άνθρωπος και παλιογιαγιά!!!Όταν επέστρεψα λοιπόν της βρήκα και τις δύο να κλαίνε: την μια από το σοκ και την άλλη από την σύγχιση! Δεν νομίζω ότι θα το ξανακάνει η γιαγιά...η οποία ζήτησε και συγνώμη παρότι ισχυρογνώμων. Απλά στην δική μου περίπτωση με διευκόλυνε το γεγονός ότι η μικρή έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη παρέμβαση δική μου.

 

ενα μεγαλο μπραβο σε σας που διαπεδαγωγητε σωστα το παιδι σας και ενα μεγαλο μπραβο στο παιδι σας που καταλαβαινει κσι αφομειωνει οτι της λετε:D

Link to comment
Share on other sites

δε διαβασα ολα τα μυνηματα απο τα κοριτσια θα σου πω τη δικη μου γνωμη.

αν το εκανε η πεθερα σου θα ειχες την ιδια αντιδραση δε νομιζω...

εγω παντως οποιος και να το εκανε θα τον παταγα στο λαιμο θα τα εκανα ολα μπαχαλο δε μεγαλωνω το μικρο με τοσο προσοχη για να ερθει η μαμα μου ή οποιοσδηποτε να μου το χτυπησει ουτε καν ανεχομαι να το στεναχωρησει.:!:

πρεπει να το μαθει ο αντρας σου και να μη ξαναφησεις το παιδι με εκεινη.

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά πρέπει να της μιλήσεις!!!!!οποσδήποτε πρέπει να της το πεις και όχι απλά να της το πεις αλλά και την κατσαδιάσεις!!!!!!Εφόσον βλέπεις πως το παιδί αντιδρα τόσο άσχημα για λίγο καιρό μην την πας στην γιαγιά.

Δείξε στην κόρη σου ότι είσαι εκεί και την προστατεύεις.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν θα πρεπει να της μιλησω για το συμβαν, μπορει και να το θεωρει ασημαντο αλλα φοβαμαι μην κανει το παιδι μετα να φοβαται να μου μιλησει για κατι που μπορει να ξανασυμβει.

 

 

Συμφωνω απολυτα με ολα οσα λενε τα κοριτσια παραπανω και θελω να τονισω κατι αλλο.Πρεπει να υπερασπιστεις το παιδι σου!!!Να καταλαβει οτι εισαι μαζι του κι οτι αυτο δεν εφταιξε σε τπτ!!Για να μπορει να σε εμπιστευεται και να καταλαβει οτι το δικιο ειναι με το μερος του και η μαμα του ειναι μαζι του σε ολο αυτο!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν πιστευω οτι η γιαγια ειναι κακος ανθρωπος σε καμια περιπτωση! πιστευω ειναι μια γυναικα που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ να αγαπαει μικρα παιδια και να χειριζεται ΣΑΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Οι γιαγιάδες και οι παππούδες δεν έχουν κανένα δικαίωμα να παρεμβαίνουν στη γραμμή διαπαιδαγώγησης και γαλούχησης των εγγονιών τους.

Αν η μάνα μου είχε χτυπήσει το παιδί μου (και για να του έχει δημιουργηθεί τραύμα, δεν έγινε μια φορά...) το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να της ζητήσω τον λόγο και να τη φέρω προ των ευθυνών της. Θα της τόνιζα πως παύω να την εμπιστεύομαι και το παιδί θα το βλέπει ως επισκέπτρια.

Και εγώ μαμά που παραιτήθηκε απ τη δουλειά της για να μεγαλώσει το παιδί της είμαι, αλλά έχω φροντίσει να χρειάζομαι τις γιαγιάδες σε εξαιρετικά έκτακτες περιπτώσεις και για ελάχιστες ώρες. Αν λοιπόν είχα τέτοιο κρούσμα, θα προτιμούσα σε μια έκτακτη ανάγκη να αφήσω το παιδί μου σε έναν φίλο ή γείτονα. Εξάλλου ποια η διαφορά με μια γιαγιά που δεν έχει την ψυχραιμία να κρατήσει ένα εγγόνι χωρίς τιμωρίες, φωνές και ξύλο;

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω οτι αυτο τον τρόπο θεωρει σωστο για μεγάλωμα.Αφου δεν εργαζεσαι δεν υπαρχει λόγοσ να παει παιδικο.Απλα προσπάθησε να την παίρνεισ μαζι σου παντα.Εγω μεχρι πριν μια βδομάδα που ξεκινησα δουλεια την εχω παντα μαζι μου.Δεν εμπιστευομαι τα πεθερικα λογω ηλικίασ , η μαμα μου μενει μακρια οποτε γίναμε αυτοκόλλητες με τη μικρή.Η μαμα σου και να τησ μιλησεις αγρια δεν θα καταλάβει,θελει μακροχρονια δουλεια να αλλαξει αποψεις.Απλα προσπαθησε ( αφου ειναι κ θρησκα) να προσεγγισεις έτσι το θεμα.Ρίξτη στο φιλότιμο.Αλλά να το θιξεις το θέμα.Μην το αφήσεις έτσι γτ για τόσο λιγο που τη χρειάζεσαι δυσκολα να βρεις γυνάικα αλλά και να βρεις θα της έχεισ εμπιστοσύνη?Απλά προξεξε αυτο που φοβασαι,μην τυχον δλδ εκφοβισει το παιδι κ παψει να σου μιλαει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μεγάλωσε εσένα έτσι θα φέρεται και στο παιδί σου, να το ξέρεις αυτό. Αν εσύ έτρωγες ξύλο ή σου φώναζε ή ό,τιδήποτε, να είσαι σίγουρη ότι τα ίδια θα κάνει και στο παιδί όταν είναι μόνοι τους, ίσως ακόμα περισσότερο γιατί περνώντας τα χρόνια κάποιοι άνθρωποι παραξενεύουν και δεν έχουν υπομονή.

 

Αν δεν θέλεις να φέρεται έτσι στο παιδί σου μίλα της, κάνε φασαρία και απομάκρυνέ την για ένα διάστημα, για να καταλάβει ότι οι πράξεις της έχουν επιπτώσεις και πως αυτό που έκανε είναι σοβαρό. Δεν είναι ότι απλά της έδωσε να φάει γαριδάκια ενώ εσύ το απαγόρεψες ας πούμε (που κι αυτό είναι απαράδεκτο) αλλά έκανε το παιδί σου να έχει ψυχοσωματικά θέματα. Εσύ τι θα κάνεις? θα κοιτάξεις να μην πληγώσεις τη γιαγιά ή να προστατέψεις το παιδάκι σου?

Link to comment
Share on other sites

Όπως μεγάλωσε εσένα έτσι θα φέρεται και στο παιδί σου, να το ξέρεις αυτό.

 

συμφωνω!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Όπως μεγάλωσε εσένα έτσι θα φέρεται και στο παιδί σου, να το ξέρεις αυτό. Αν εσύ έτρωγες ξύλο ή σου φώναζε ή ό,τιδήποτε, να είσαι σίγουρη ότι τα ίδια θα κάνει και στο παιδί όταν είναι μόνοι τους, ίσως ακόμα περισσότερο γιατί περνώντας τα χρόνια κάποιοι άνθρωποι παραξενεύουν και δεν έχουν υπομονή.

 

Αν δεν θέλεις να φέρεται έτσι στο παιδί σου μίλα της, κάνε φασαρία και απομάκρυνέ την για ένα διάστημα, για να καταλάβει ότι οι πράξεις της έχουν επιπτώσεις και πως αυτό που έκανε είναι σοβαρό. Δεν είναι ότι απλά της έδωσε να φάει γαριδάκια ενώ εσύ το απαγόρεψες ας πούμε (που κι αυτό είναι απαράδεκτο) αλλά έκανε το παιδί σου να έχει ψυχοσωματικά θέματα. Εσύ τι θα κάνεις? θα κοιτάξεις να μην πληγώσεις τη γιαγιά ή να προστατέψεις το παιδάκι σου?

 

Συμφωνώ με όλα τα σημεία με της τοποθέτησης σου και κυρίως με το ότι προέχει η ψυχική ηρεμία του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφηνω το παιδι μου στην μητερα μου συνεχεια, παρα μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις. Δεν μεναμε κιολας στην ιδια πολη. Προσφατα μετακομισαμε στην ιδια πολη (πριν εξι μηνες) και γι'αυτο αναγκαστηκα να αφησω το παιδι για 3 εβδομαδες.

 

Ειχα μετακομιση, φτιαξιμο καινουργιου σπιτιου και βοηθησα τον αντρα μου στο στησιμο της επιχειρησης του. Και τωρα βοηθαω οτι μπορω τον αντρα μου απο το σπιτι.

Το προβλημα δημιουργηθηκε στις 3 εβδομαδες. Ειχα υποψιες, ειχα μιλησει στην γιαγια οτι φεροταν αποτομα (και της ειχε κακοφανει πολυ) δεν φανταζομουν ομως ξυλο. Και στο παιδι ειχα προσπαθησει να μιλησω αλλα δεν εβγαζα ακρη γιατι δεν μου ειπε οτι του εκανε κατι κακο η γιαγια (δεν μιλαγε και καλα πριν 6 μηνες οπως τωρα). Υπεθεσα οτι αντεδρασε ετσι γιατι την αφησα πολυ καιρο στην γιαγια της. Ναι φταιω που δεν το καταλαβα απο την αρχη.

 

Επισης ολο αυτο το διαστημα ειχε μαλακωσει την σταση της και γι'αυτο μπορεσα να αφησω το παιδι παλι μαζι της (για λιγες ωρες). Και το παιδι εδειχνε να περναει καλα. Μεχρι προχθες που μου ειπε οτι την χτυπησε και δεν ηθελε να ξαναπαει.

 

Οχι, δεν σκοπευω να το ξαναφησω μονο του μαζι της. Αλλα φοβαμαι να της μιλησω. Οχι γιατι θα την πληγωσω. Φοβαμαι οτι αν ποτε χρειαστω την αναγκη να αφησω το παιδι στην μανα μου μπορει να το χειραγωγησει ετσι που να φοβαται να μου μιλησει αν συμβει κατι κακο.

 

Δεν θυμαμαι πολλα απο την παιδικη μου ηλικια. Δεν θυμαμαι ξυλο ουτε ομως αγκαλιες. Θυμαμαι οτι φοβομουν πολυ την μητερα μου οταν εκανα σκανταλια.

 

ΣΩΤΗΡΙΑ πιστευω οτι ειπες μια μεγαλη αληθεια. Δεν ειναι κακος ανθρωπος. Ειναι το μοναδικο της εγγονι και δειχνει την αγαπη της με πολλα δωρα, παπουτσια και βολτες.

Ομως οπως ειπες

"ειναι μια γυναικα που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ να αγαπαει μικρα παιδια και να τα χειριζεται ΣΑΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ"
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφηνω το παιδι μου στην μητερα μου συνεχεια, παρα μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις. Δεν μεναμε κιολας στην ιδια πολη. Προσφατα μετακομισαμε στην ιδια πολη (πριν εξι μηνες) και γι'αυτο αναγκαστηκα να αφησω το παιδι για 3 εβδομαδες.

 

Ειχα μετακομιση, φτιαξιμο καινουργιου σπιτιου και βοηθησα τον αντρα μου στο στησιμο της επιχειρησης του. Και τωρα βοηθαω οτι μπορω τον αντρα μου απο το σπιτι.

Το προβλημα δημιουργηθηκε στις 3 εβδομαδες. Ειχα υποψιες, ειχα μιλησει στην γιαγια οτι φεροταν αποτομα (και της ειχε κακοφανει πολυ) δεν φανταζομουν ομως ξυλο. Και στο παιδι ειχα προσπαθησει να μιλησω αλλα δεν εβγαζα ακρη γιατι δεν μου ειπε οτι του εκανε κατι κακο η γιαγια (δεν μιλαγε και καλα πριν 6 μηνες οπως τωρα). Υπεθεσα οτι αντεδρασε ετσι γιατι την αφησα πολυ καιρο στην γιαγια της. Ναι φταιω που δεν το καταλαβα απο την αρχη.

 

Επισης ολο αυτο το διαστημα ειχε μαλακωσει την σταση της και γι'αυτο μπορεσα να αφησω το παιδι παλι μαζι της (για λιγες ωρες). Και το παιδι εδειχνε να περναει καλα. Μεχρι προχθες που μου ειπε οτι την χτυπησε και δεν ηθελε να ξαναπαει.

 

Οχι, δεν σκοπευω να το ξαναφησω μονο του μαζι της. Αλλα φοβαμαι να της μιλησω. Οχι γιατι θα την πληγωσω. Φοβαμαι οτι αν ποτε χρειαστω την αναγκη να αφησω το παιδι στην μανα μου μπορει να το χειραγωγησει ετσι που να φοβαται να μου μιλησει αν συμβει κατι κακο.

 

Δεν θυμαμαι πολλα απο την παιδικη μου ηλικια. Δεν θυμαμαι ξυλο ουτε ομως αγκαλιες. Θυμαμαι οτι φοβομουν πολυ την μητερα μου οταν εκανα σκανταλια.

 

ΣΩΤΗΡΙΑ πιστευω οτι ειπες μια μεγαλη αληθεια. Δεν ειναι κακος ανθρωπος. Ειναι το μοναδικο της εγγονι και δειχνει την αγαπη της με πολλα δωρα, παπουτσια και βολτες.

Ομως οπως ειπες

 

αρα, εμπιστευσου το ενστικτο σου και το παιδι σου και μην ξαναφησεις την μικρη στην γιαγια χωρις παρουσια τριτου, δικια σου η του αντρα σου η καποιου αλλου πραγματικα εμπιστοσυνης

 

λες φοβαμαι αν χρειαστει να ξαναφησω το παιδι,,,, αν χρειαστει να αφησεις σε καποιον το παιδι για να κανεις κατι αλλο χωρις να εισαι παρουσα φροντισε αυτος ο καποιος αλλος να μην ειναι η μαμα σου

 

μια γυναικα της δουλειας που θα πληρωνεις, η ενας παιδικος σταθμος που θα επιλεξεις θα ειναι ετη φωτος καλυτερα, με μια φιλη η με μια γειτονισσα μπορει να ειναι πολυ καλυτερα το παιδι σου,,,ανοιξε τον οριζοντα σου

 

βρες αλλες λυσεις, τ οτι ειναι γιαγια της δεν την κανει ικανη να την φροντιζει οσο εχεις εσυ δουλειες

 

προσωπικα δεν αφησα ποτε τον γιο μου σε παπποδογιαγιαδες, οχι απο βιτσιο, θα ηθελα να μπορω να το κανω αλλα δυστυχως δεν τραβαει η ομαδα,,,την μανα μου, κατι σαν αυτο που περιγραφεις δεν θα την εμπιστευομουν ποτε αλλα ουτε κι ο συζυγος μου την εμπιστευεται,,,,ζηλευω γιαγιαδες που μπορουν πραγματικα να ειναι στα μετοπισθεν ομορφα, τρυφερα ουσιαστικα αλλα και πρακτικα χωρις να δημιουργουνται σοβαρα προβληματα στο ζευγαρι η στα παιδια,,,,δυστυχως στην δικη μας οικογενεια τα πραγματα δεν μπορουν να ειναι ετσι

 

το εγγονι τους το χαιρονται οσο αντεχουν, δεν αντεχουν και πολυ, μονον αν ειμαι κι εγω καπου εκει η ο αντρας μου,,,,,

 

σε αυτο βλεπεις ατυχησαμε αλλα επιλεξαμε καταπληκτικο ζευγαρι φιλων για νονους τους, θησαυρος-λαχειο η φιλια τους και η ουσιαστικη εγνοια τους για το παιδι ,,,αν μας συμβει κατι αυτοι ειναι που επιθυμουμε να αναλαβουν το μεγαλωμα του παιδιου μας, κι εκεινοι ειναι και θα ειναι εκει

 

αρα στην αναγκη θα ζητησω βοηθεια απο αυτους και τωρα πια εβαλα στην ζωη μας και τον παιδικο γιατι ειναι πια 2,5,,,εχω και δυο καλες γειτονισσες οπου θα μπορουσα να τον αφησω σε αυτες και να πεταχτω σε μια δουλεια,,,

 

αρχισε να επενδυεις και σε αλλους ανθρωπους,,,αγαπη και στηριξη οσο μεγαλωνουμε μαθαινουμε να τη ζηταμε και απο αλλου εκτος απο την μαμα μας, η οποια πολλες φορες μαλιστα εχει αποδειξει τον λαθος τροπο της να δειχνει το ενδιαφερον της

 

στην τελικη οταν δεν εχω βοηθεια απο κανενα τον εχω απλα συνεχεια μαζι μας,,,,

α και μην νοιωθεις ενοχες!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Οχι, δεν σκοπευω να το ξαναφησω μονο του μαζι της. Αλλα φοβαμαι να της μιλησω. Οχι γιατι θα την πληγωσω. Φοβαμαι οτι αν ποτε χρειαστω την αναγκη να αφησω το παιδι στην μανα μου μπορει να το χειραγωγησει ετσι που να φοβαται να μου μιλησει αν συμβει κατι κακο.

 

 

Να βρεις μία καλή baby sitter ή έναν παιδότοπο που κάνει και φύλαξη για όσες φορές βρεθείς στην ανάγκη να αφήσεις το παιδί σου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...