Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξυλο απο γιαγια


klara_sim

Recommended Posts

και υστερα αναρωτιομαστε για το αν υπαρχουν η οχι παρανοησεις επι του θεματους και των τοποθετησεωων γενικοτερα εδω μεσα!

 

οντως το θεμα θα μπορουσε να κλειδωθει αν η επιθυμια της θεματοθετριας ειναι τετοια και δεν θεωρει οτι βγαινει κερδισμενη απο τις παρανοησεις και το ξεμαλλιασμα, οπως ειπε αλλη κοπελα,

 

εχουν γραφτει εδω μεσα παντως και ιδιαιτερως χρησιμα πραγματα, που ειναι και τα περισσοτερα οποτε ας σταθει σε αυτα,,,μεγαλη κοπελα ειναι ας ξεχωρισει τα παραγωγικα απο τα μη παραγωγικα μηνυματα

 

το θεμα δεν ειναι να βρουμε ελαφρυντικα στην γιαγια αλλα λυσεις για να μην ξανααγχωθει το παιδι

 

 

δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!!!!!:wink::wink::wink:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι μεγάλο το διάστημα τρεις συνεχόμενες εβδομάδες να κρατήσει η γιαγιά παιδί τριών χρονών. Ειδικά αν δεν είχε βοήθεια και με το παιδί να έχει χάσει το χώρο του, τα πράγματά του, την καθημερινή παρουσία της μαμάς του. Οπότε μπορώ να καταλάβω ότι η γιαγιά, ακόμα κι αν είχε καλές προθέσεις κλάταρε.

Δεν χρειάζεται ούτε να ξεκόψεις με τη μαμά σου, ούτε οι μεγάλες συζητήσεις βοηθάνε πάντα. Να φέρνεις το παιδί σε επαφή με τη μητέρα σου όσο μπορεί να το έχει ήρεμη και ξεκούραστη, στην αρχή μαζί σου κι αν θέλει και το παιδί, μόνο του. Λίγες ώρες το πρωί στον παιδικό είναι σίγουρα καλύτερα από μια κουρασμένη γιαγιά.

Αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ ήθελα να πω κι εγώ. Με κάλυψε απόλυτα η agentP.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποια εχει υποψη της απο μετακομισεις, τοτε θα καταλαβει οτι 3 βδομαδες για το ξεστησιμο, στησιμο σπιτιου απο την αρχη, μαστοροι για το φτιαξιμο του καινουργιου σπιτιου ΚΑΙ στησιμο επιχειρησης ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ διαστημα.

 

Δουλευα μερα νυχτα για να μπορεσω να παρω το παιδι παλι και να μην το αφησω μεγαλυτερο διαστημα. Ναι, ειχα καταλαβει αλλαγη στην συμπεριφορα της, και οπως ειπα νομιζα οτι ηταν γιατι της ελειπα και δεν την ειχα ξαναφησει τοσο μεγαλο διαστημα μονη της.

 

Δεν εχω προβλημα να την εχω συνεχεια κοντα μου. Αλλα θελω να μαθω. Αν θελετε να πατε σε ενα κομμωτηριο ή στον γυναικολογο τι κανετε; Τα παιρνετε μαζι και πως περιμενουν σε ενα ιατρειο;

 

Αγχωνομαι γιατι μπορει να χρειαστει να μπω για μια εγχειρηση και καποιος πρεπει να το κρατησει. Δεν μπορω να το παρω στο χειρουργειο μαζι μου.

 

Ισως η πεθερα μου αλλα και αυτη εχει κλαταρει γιατι απο την μερια της κραταει 4 εγγονια αρκετες ωρες και με το δικιο της να χανει την ψυχραιμια της.

 

Συγγνωμη αν ειμαι αποτομη, δεχομαι την κριτικη, αλλα και λιγο καποιος να σκεφτεται πριν γραψει καποια πραγματα θα το εκτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

Κλαρα μου εμεις ειπαμε την γνωμη μας...εσυ αποφασιζεις τι θεωρεις πιο σημαντικο και πως θα τα καταφερεις...μην ζητας τα ρεστα αν εσυ θεωρεις οτι ειναι ολα οκ...μην σκας για 15 αγνωστους που ειπαν οτι ειπαν...δικια σου η ζωη το παιδι και η μαμα... οτι σπερνουμε απλα το θεριζουμε στο τελος και τοτε που κρινομαστε ειναι αργα να αλλαξουμε τα πραγματα αν τελικα δεν πηγαν οπως μας αρεσαν

 

Ολοι καποια στιγμη θα κριθουμε..ευχομαι στην καθεμια μας να εχει κανει τα λιγοτερα δυνατα λαθη στην ζωη μας που να μην επιρεασαν αμ τι αλλο τα παιδια μας αρνητικα

 

Ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Μετακομίσεις χρειάστηκε να κάνουμε 3 μέχρι τα παιδιά να πάνε 4 ετών και να βρεθούμε στο οριστικό μας σπίτι, όπου είμαστε τώρα. Και επιβλέπαμε χτίσιμο σπιτιού και εργαζόμασταν και οι δύο. Από επιχείρηση δεν ξέρω...

 

Τη μια φορά στη μετακόμιση βοήθησαν οι φίλοι του άντρα μου και τις άλλες δύο πήραμε μεταφορική που έκανε τις πιο πολλές δουλειές πολύ καλά.

 

Πιστεύω το παιδί δεν θα το πείραζε να μην κοιμάται σε ένα τέλειο σπίτι, αλλά να κοιμάται μαζί σας και ας έχει κούτες γύρω...

 

Το πρώτο που έστηνα στις μετακομίσεις στο καινούργιο σπίτι ήταν τα δωμάτιά τους με λίγα παιχνίδια, για να τα νιώθουν οικεία. Αυτό έπαιρνε δυο-τρεις ώρες το πολύ. Είχα προβλέψει τα είδη πρώτης ανάγκης και τα τακτοποιούσαμε όλα με τον άντρα μου αυθημερόν, κάποιο Σάββατο, χωρίς να έχουμε ούτε μια μέρα άδεια από τη δουλειά. Στη δεύτερη μετακόμιση που ήταν καλοκαίρι ενώ είχαμε τακτοποιήσει αυθημερόν τα απαραίτητα, είχαμε χρόνο να πάμε και βολτίτσα με το καρότσι στη νέα γειτονιά και παραγγείλαμε και φαγητό απέξω. Τα υπόλοιπα γίνονταν σιγά σιγά. Και αν έμεναν μερικές κούτες στο υπόγειο χωρίς να έχουν τακτοποιηθεί τα πάντα, για μήνες, δεν έτρεχε και τίποτα...

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν μπορεί να μην είχες κάποια μηνύματα στο ενδιάμεσο, αλλά τέλος πάντων, σε καταλαβαίνω, γιατί κάπου ήταν η γιαγιά και δεν ήθελες να το πιστέψεις. Ανθρώπινο είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετακομισεις??? εκανα 3 με το παιδι,,,μιλαμε για χοντρες μετακομισεις,,,τα καναμε ολα μονοι μας με την μεταφορικη και το παιδι αγκαλια

 

μπορεις να βρεις νταντα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υβρις και μονο που το γραφεις αυτο ...ΔΕΝ γραφτηκε ΠΟΥΘΕΝΑ αυτο το πραγμα. Ειναι πολυ αδικο αυτο να το λες... μπορει να το ειπες για πλακα αλλα ειναι σοβαρο ομως γιατι θα ανοιξει αλλου ειδους συζητηση που δεν υπαρχει λογος να ανοιξει γιατι δεν υπαρχουν λογια για τετοιους ειδους μεταχειρισεις!

 

υβρις;; ελα βρε σωτηρια!εχω διαβασα τοσα εδω μεσα..για της πεθερες...ενα τσο δα πραγματακι κανουν η πεθερες και ολοι πετφουμε να της φαμε..υπαρχουν πολλα θεματα εδω,,αν ειναι ομως η μαμα μας..το συζηταμε μπας και βρουμε ελαφριντικα...

Link to comment
Share on other sites

μετακομισεις??? εκανα 3 με το παιδι,,,μιλαμε για χοντρες μετακομισεις,,,τα καναμε ολα μονοι μας με την μεταφορικη και το παιδι αγκαλια

 

μπορεις να βρεις νταντα

συνφωνω..και γω εκανα μετακομιση γερμανια ελλαδα.εγω θα λεγε χιλιες φορες μια νταντα.παρα να παει το παιδακι σε μια αυταρχικη γιαγια//

Link to comment
Share on other sites

Αν καποια εχει υποψη της απο μετακομισεις, τοτε θα καταλαβει οτι 3 βδομαδες για το ξεστησιμο, στησιμο σπιτιου απο την αρχη, μαστοροι για το φτιαξιμο του καινουργιου σπιτιου ΚΑΙ στησιμο επιχειρησης ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ διαστημα.

Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί τα έχω περάσει. Στη θέση σου θα κοιτούσα να βρω μια κοπέλα εμπιστοσύνης (από συστάσεις γνωστών) αλλιώς πάλι θα κατέληγα στη λύση της γιαγιάς. Αυτό κάνω και τώρα, μία κοπέλα, μία γιαγιά, καμιά φορά στη γειτόνισσα που προσφέρεται (για μικρά χρονικά διαστήματα). Να τρέχω το παιδί δεξιά κι αριστερά δεν το κάνω αν μπορώ να το αποφύγω. Ούτε για μένα είναι εύκολο, ούτε για το παιδί ευχάριστο. Βέβαια εμείς δεν έχουμε θέματα με αυταρχικότητα, η γιαγιά μας είναι πολύ καλόβολη. Αν υπήρχε τέτοιο θέμα, θα έκανα μια συζήτηση με τη μητέρα μου σίγουρα, για το πώς μεγαλώνω το παιδί και τι συμπεριφορές επιτρέπω. Αν δεν την έβλεπα δεκτική ή αν το παιδί αντιδρούσε, τότε θα έβρισκα άλλη λύση.

 

Αν έχει τελειώσει η μετακόμιση, θα προτιμούσα όποιος κρατάει το παιδί να το κάνει σπίτι μου, στο δικό μου χώρο, που είναι προσαρμοσμένος ανάλογα και εκεί που το παιδί έχει τα πράγματά του και αισθάνεται πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

μην ζητας τα ρεστα αν εσυ θεωρεις οτι ειναι ολα οκ...μην σκας για 15 αγνωστους που ειπαν οτι ειπαν

Τιποτα δεν ειναι οκ, αλλιως δεν θα υπηρχε αυτο το post. Δεν ζηταω τα ρεστα.

 

Τωρα που μου απαντησατε για πως εχετε αντιμετωπισει εσεις δικες σας καταστασεις με μετακομιση και παιδια, το δεχομαι.

Και εκτιμω που καποιες κοπελες, μου εδωσαν παραδειγματα με δικες τους περιπτωσεις μαμαδων.

 

Ισως δεν εχω μαθει να κανω ολα τα πραγματα με παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υβρις;; ελα βρε σωτηρια!εχω διαβασα τοσα εδω μεσα..για της πεθερες...ενα τσο δα πραγματακι κανουν η πεθερες και ολοι πετφουμε να της φαμε..υπαρχουν πολλα θεματα εδω,,αν ειναι ομως η μαμα μας..το συζηταμε μπας και βρουμε ελαφριντικα...

 

δηλαδη θες να πεις οτι .. θα παρω για παραδειγμα τον ευατο μου να μην πω για αλλες εδω μεσα οτι μπορει να ανεχτω να το ξυλοκοπαει η μητερα μου το παιδι και δεν θα ανεχτω την πεθερα μου επειδη ειναι ... πεθερα μου?????????

Link to comment
Share on other sites

Να τρέχω το παιδί δεξιά κι αριστερά δεν το κάνω αν μπορώ να το αποφύγω. Ούτε για μένα είναι εύκολο, ούτε για το παιδί ευχάριστο.

 

Συμφωνω απολυτα, γι΄αυτο την αφηνα για λιγο στην γιαγια της.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι οκ, αλλιως δεν θα υπηρχε αυτο το post. Δεν ζηταω τα ρεστα.

 

Τωρα που μου απαντησατε για πως εχετε αντιμετωπισει εσεις δικες σας καταστασεις με μετακομιση και παιδια, το δεχομαι.

Και εκτιμω που καποιες κοπελες, μου εδωσαν παραδειγματα με δικες τους περιπτωσεις μαμαδων.

 

Ισως δεν εχω μαθει να κανω ολα τα πραγματα με παιδι.

 

Πρεπει κλαρα μου εμενα η μητερα μου μενει κοντα μου η πεθερα μου πιιο μακρια στην ουσια εχω 2 βοηθειες και δεν το ΔΕΧΟΜΑΙ! Ειναι ο μονιμος τσακωμος με τον αντρα μου ο οποιος εχει. την νοοτροπια με την πρωτη δυσκολια να παρκαρει τα παιδια μας. Εγω για να το κανω αυτο θα υπαρχει μονο προβλημα υγειας και φυσικα βγαινω και ψιλοπερηφανη που δεν αφηνω τα παιδια μου ....:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Αν καποια εχει υποψη της απο μετακομισεις, τοτε θα καταλαβει οτι 3 βδομαδες για το ξεστησιμο, στησιμο σπιτιου απο την αρχη, μαστοροι για το φτιαξιμο του καινουργιου σπιτιου ΚΑΙ στησιμο επιχειρησης ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ διαστημα.

 

Δουλευα μερα νυχτα για να μπορεσω να παρω το παιδι παλι και να μην το αφησω μεγαλυτερο διαστημα. Ναι, ειχα καταλαβει αλλαγη στην συμπεριφορα της, και οπως ειπα νομιζα οτι ηταν γιατι της ελειπα και δεν την ειχα ξαναφησει τοσο μεγαλο διαστημα μονη της.

 

Δεν εχω προβλημα να την εχω συνεχεια κοντα μου. Αλλα θελω να μαθω. Αν θελετε να πατε σε ενα κομμωτηριο ή στον γυναικολογο τι κανετε; Τα παιρνετε μαζι και πως περιμενουν σε ενα ιατρειο;

 

Αγχωνομαι γιατι μπορει να χρειαστει να μπω για μια εγχειρηση και καποιος πρεπει να το κρατησει. Δεν μπορω να το παρω στο χειρουργειο μαζι μου.

 

Ισως η πεθερα μου αλλα και αυτη εχει κλαταρει γιατι απο την μερια της κραταει 4 εγγονια αρκετες ωρες και με το δικιο της να χανει την ψυχραιμια της.

 

Συγγνωμη αν ειμαι αποτομη, δεχομαι την κριτικη, αλλα και λιγο καποιος να σκεφτεται πριν γραψει καποια πραγματα θα το εκτιμουσα

εχουμε κανει μετακομισεις αλλα δεν εχει σημασια...η καθε μια κανει ο,τι κρινει πως ειναι καλυτερο για το παιδι. Και εγω δεν θα αφηνα τοσο διαστημα το παιδι μονο του για κανεναν λογο γιατι ακομη και με τον καλυτερο ανθρωπο να ηταν, σιγουρα το παιδι θα αποζητουσε τη μαμα του.

εν παση περιπτωση ειμαι σιγουρη οτι και εσυ δεν θα περιμενες αυτην την αντιμετωπιση και για αυτο συζηταμε και το θεμα.

Προσωπικα τα παιδια δεν τα αφηνω πουθενα εκτος τις ωρες που δουλευω., Στο κομμωτηριο τα εχω παρει μαζι καθως επισης και στο γιατρο. Μερικες φορες παω εγω και τα προσεχει ο αντρας μου. Αν κουφια η ωρα τυχει καποιο χειρουργειο, μεγαλυτερο απο οσα εχω κανει μεχρι τωρα (γιατι ολα κρατουσαν 2-3 ημερες) δεν ξερω πως θα το αντιμετωπισω ακομη, δεν το εχω σκεφτει.

Εγω δεν εχω καμια διαθεση κριτικης σε εσενα αλλα κατακρινω οσους τρομοκρατουν-χτυπουν παιδια.

Εγω και εγω εναν αυταρχικο γονιο...αυστηρο....υπερ του ξυλου(οπου ξυλο βαζω την 'απλη' ξυλια που εννοεις εσυ). Δεν του εχω αφησει ποτε το παιδι , δεν θα του το αφησω και ακομη και οταν του μιλαει με αυτο το υφος, παντα ειμαι εκει για να επεμβω αν το παρακανει.....Γιατι ο γονιος μου ετσι εχει μαθει, δεν θα αλλαξει τωρα και ουτε που νιωθει οτι κατι κανει στραβο. Το παιδι μου ομως το νιωθει....και αν ζοριστει συναισθηματικα, το βλεπω στα ματακια του που αποζητουν τα δικα μου για να το καθησυχασω....Και τοτε εξηγω 'δεν εννοουσε αυτο, ηθελε να πει αυτο'...Ο μικρος ηρεμει και ο μεγαλος πιανει το υπονοουμενο οτι το παρακανε....

Δεν γινεται να ξεκοψω τον γονιο μου και δεν το θελω για αυτο και προσπαθω να εχω αυτην την ισορροπια. ΑΝ ποτε ομως συμβει κατι και χαλασει αυτη η ισορροπια, θα προστατευα το παιδι και αμεσα και εμμεσα. Αν χτυπουσε ποτε παιδι μου, θα γινοταν μεγαλος χαμος και θα αργουσε πολυ να το ξαναδει.....Μονο του αποκλειεται να το ξαναβλεπε αλλα ακομη και μαζι μου.

Εσενα ειναι γονιος σου και τον αγαπας κλπ κλπ κλπ....το παιδι σου ομως δεν ειναι υποχρεωμενο να δεχεται συναισθηματικη πιεση ωστε να συμβιβαζεται με τα δικα σου αισθηματα απεναντι στη μαμα σου.

Ασε το παιδι λοιπον να σε οδηγησει....αν λεει οχι, μην το πας...οταν θελησει ξαναπηγαινε το..Μιλα στη μαμα σου και εξηγησε της...

Επισης πιστευω οτι οποιος σηκωνει το χερι του , δεν το σηκωνει μονο για μια ξυλια...απλα η μια ξυλια ειναι το συνηθες.....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θες να πεις οτι .. θα παρω για παραδειγμα τον ευατο μου να μην πω για αλλες εδω μεσα οτι μπορει να ανεχτω να το ξυλοκοπαει η μητερα μου το παιδι και δεν θα ανεχτω την πεθερα μου επειδη ειναι ... πεθερα μου?????????

 

λοιπον.ξαναλεω..οτι εδω στο παρεντ,εχω διαβασει πολλα θεματα..για κατι ψιλο που κανουνε οι πεθερες..το τι γραφουμε(βαζω και μενα)δεν λεγετε..

ενω τωρα που λεμε οτι αυτο το εκανε η μαμα..το χαστουκι...προσπαθουμε οχι ολες βεβαια..να το δικαιολογισουμε.;)καταλαβες σωτιρια;:wink:

και ουτοσ η αλλος αλλο ειναι το θεμα τωρα)))

εγω δεν θα ξανααφηνα ξανα το παιδακι στην μαμα μου...δεν εχει κανεις τοδικαιομα να χτυπα το ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν καποια εχει υποψη της απο μετακομισεις, τοτε θα καταλαβει οτι 3 βδομαδες για το ξεστησιμο, στησιμο σπιτιου απο την αρχη, μαστοροι για το φτιαξιμο του καινουργιου σπιτιου ΚΑΙ στησιμο επιχειρησης ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ διαστημα.

 

Δεν εχω προβλημα να την εχω συνεχεια κοντα μου. Αλλα θελω να μαθω. Αν θελετε να πατε σε ενα κομμωτηριο ή στον γυναικολογο τι κανετε; Τα παιρνετε μαζι και πως περιμενουν σε ενα ιατρειο;

 

 

όταν μετακόμισα η κόρη μου ήταν 2 μηνών.

Την άφησα στην μάνα μου όλη μέρα ΜΟΝΟ για την ημέρα της μετακόμισης και το βράδυ στις 12 που τελείωσα, πήγα σε άλλη περιοχή που έμενε η μάνα μου και την πήρα.

Σημ: 2 μηνών παιδί τρώει κάθε 3-4 ώρες τουλάχιστον.

Μόλις μετακόμισα, μετά από 1-2 βδομάδες γύρισα στη δουλειά μετά από άδεια εγκυμοσύνης.

Το σπίτι μου έκανα καιρό να το στήσω από την αρχή, αφού είχα λεχούδι και δούλευα ταυτόχρονα, αλλά ποσώς με ένοιαζε.

Μετά από κάτι μήνες:D:D το'φερα στα ίσα του.

 

Κομμωτήριο, γυναικολόγοι, ΙΚΑ, υπηρεσίες, νοσοκομεία, τράπεζες, s/m............το δικό μου το παιδί τα ξέρει απ' εξω κι ανακατωτά.

 

Δεν στη λέω μην με παρεξηγήσεις, σου απαντάω στην ερώτησή σου σε πράγματα τα οποία έχω κάνει εγώ.

Εγώ επέλεξα και ακόμη επιλέγω να μην αφήνω το παιδί μου ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ αν δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο (χειρουργεία κλπ, όπως ανέφερες πιο πάνω).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον.ξαναλεω..οτι εδω στο παρεντ,εχω διαβασει πολλα θεματα..για κατι ψιλο που κανουνε οι πεθερες..το τι γραφουμε(βαζω και μενα)δεν λεγετε..

ενω τωρα που λεμε οτι αυτο το εκανε η μαμα..το χαστουκι...προσπαθουμε οχι ολες βεβαια..να το δικαιολογισουμε.;)καταλαβες σωτιρια;:wink:

 

οχι ρε συ δεν ειναι .... δεν θελω να το πιστεψε οτι παρχει μανα θα το σκεφτεται αυτο!!!!!! αυτο ειναι αρρωστο! οτι τσακωμο ριξω με την πεθερα μου αν το εκανε αυτο αλλο τοσο θα ριξω και με την μανα μου. Αλλα εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα εγω ακομα δεν εχω καταλαβει αν η γιαγια αυτη εχει σαν μεθοδος το ξυλο για πειθαρχια η ηταν μια κουρασμενη ατυχη στιγμη για την γιαγια (ας ηταν η μαμα της η πεθερα της, η πραξη δεν δικαιολογειται το κατσαδιασμα θα το φαει , αλλα οχι και να το φτασουμε στα ακρα δεν το αφηνω ποτε ξανα το παιδι μαζι της!)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι χανουμε την ουσια και θα καταληξουμε παλι σε συγκρισεις μεταξυ μας και ποια τα καταφερε καλυτερα.

Κλαρα το θεμα ειναι οτι η μικρη δεν θελει να πηγαινει στη μαμα σου. Την φοβαται, πιθανοτατα να την χτυπησε αλλα το σιγουρο ειναι πως οτι και να εγινε την εχει τρομαξει πολυ. Και η συμβουλη της πλειοψηφιας των μαμαδων που σου απαντησανε ειναι να μην αγνοησεις τα συναισθηματα του παιδιου σου και να βαλεις σε προτεραιοτητα την δικη της ψυχολογια απο την ψυχολογια της μαμας σου και τη δικη σου.

Η κορη σου ειναι σε καλη ηλικια για παιδικο σταθμο, μια αλλη λυση ειναι μια νταντα. Υπαρχουν πολλες που δουλευουν με την ωρα και οχι σε καθημερινη βαση, ακομα και στο φορουμ υπαρχουν αγγελειες απο κοπελες, μπορεις να βρεις καποια και οποτε την εχεις αναγκη να το κανονιζεις και να σου κραταει τη μικρη.

Εγω παντως που δεν εχω βοηθεια αυτα κανω. Τον παω παιδικο και οταν ειναι κλειστος εχω μια γυναικα που τον προσεχει. Αν χρειαστει να χειρουργηθεις ο αντρας σου δεν μπορει να την κραταει τα απογευματα (και να πηγαινει παιδικο το πρωι) ? Ή καποια φιλη? Λυσεις υπαρχουν, αναλογα το πορτοφολι βεβαια γιατι στοιχιζουν και ολα αυτα. Αν δεν σας παιρνει οικονομικα για τιποτα απο αυτα τοτε... θα την αφηνεις μονο σε πολυ μεγαλη αναγκη και οχι για κομμωτηρια και τετοια.

Εγω τουλαχιστον ετσι θα εκανα. Εσυ αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

klara_sim

μεχρι πριν 4 χρονια μεναμε γερμανια..βοηθεια καμια!!παντου με ταμωρα..ακομα κ σε γιατρους παντου,,αφου να φανταστεις οταν γεννησα το 2 δεν ειχα που να αφησω το 1..ευτηχωσ ειχε η κολητη μ ρεπο και το κρατησε για 7 ωρες,,μετα πηγα σπιτι με το μικρουλι...

αν δεν εχεις βοηθεια μαθενεις να τα κανεις ολα με τα παιδια)))δεν ειναι δυσκολο..)))

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η διαφορά ήταν ότι κάποιες αναγκαστήκαμε από την αρχή να πορευτούμε μην έχοντας λογαριάσει γιαγιάδες μέσα στο πλάνο και βρήκαμε τρόπους να κάνουμε ό,τι χρειάζεται να γίνει χωρίς αυτές...

 

Τη δική μας γιαγιά δεν την είχα ύποπτη κακοποίησης, αλλά έβλεπα ότι κάτι ιστορίες που κυκλοφορούν κατά καιρούς δεν τις είχε καταγράψει στο σκληρό δίσκο και άφηνε τα παιδιά με τη νταντά, με τον οποιονδήποτε συγγενή περαστικό, για ασήμαντους λόγους, όπως να κοιτάξει το φαϊ της, να κάνει τηλεφώνημα από το σπίτι της... Ενώ εγώ θα έλειπα για κανένα τρίωρο, όχι για κανέναν αιώνα! Εγώ ήθελα να τα αφήνω στη γιαγιά, όχι στους περαστικούς και συνεπώς δεν τα άφηνα ούτε στη γιαγιά! Επίσης, είχα πιάσει νταντά συστημένη υποτίθεται, να μου ταρακουνάει νεογέννητο παιδί όσο ήμουν μέσα στο σπίτι, σε άλλο δωμάτιο και έκτοτε δεν εμπιστευόμουν πια κανέναν. Εννοείται δεν πρεσβεύω ότι οι νταντάδες είναι η βέλτιστη λύση. Τουλάχιστον το παιδί της θεματοθέτριας δεν είναι βρέφος και μπορεί να εκφράζεται... Μετά από εκείνο το ατυχές τρίωρο, που συνέβη όταν τα παιδιά ήταν 4 μηνών, μόνη της με νταντά τη γιαγιά την άφησα ξανά για λίγες ώρες και όχι για βράδυ, όταν τα παιδιά ήταν 4 ετών και κάναμε την τελευταία μετακόμιση, οπότε και πήγαν οι δυο μεγάλες με τα δυο παιδιά σε ένα πανηγύρι με δραστηριότητες για παιδιά.

 

Θυμήθηκα τώρα ότι είχα κάνει και ένα χειρουργείο και είχε έρθει μια γιαγιά να βοηθήσει στο σπίτι το μπαμπά. Είχε πέσει και πάνω σε ΣΚ και δεν νομίζω να βρέθηκε μόνη της με παιδί, αν και σε εκείνη την ηλικία δεν με ένοιαζε τόσο...

 

Είναι νορμάλ για τον περισσότερο κόσμο να εμπιστεύεται τις γιαγιάδες και αυτό διευκολύνει τη ζωή, πώς να το κάνουμε. Το μέσο παιδί δεν δυσανασχετεί αν το αφήσουν στη γιαγιά. Συνήθως η γιαγιά δεν προδίδει την εμπιστοσύνη της μαμάς και το παιδί περνάει γενικά καλά.

 

Είχες μάθει να βασίζεσαι και να εμπιστεύεσαι τη γιαγιά. Πλέον δεν την εμπιστεύεσαι και η ζωή χωρίς τις διευκολύνσεις της γιαγιάς είναι κάπως πιο δύσκολη, να λέμε την αλήθεια. Το παιδί όμως είναι και 3 χρονών πλέον. Και πιο εύκολο είναι να το αφήνεις, όπου χρειαστεί να το αφήσεις και σου μιλάει πλέον και ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κλαρα, αν το παιδακι σου χρειαστηκε να μεινει για πρωτη φορα μακρια σου τοσες μερες κ με καποιον που ακολουθει διαφορετικη διαπαιδαγωγηση απο εσενα, σκεψου το διπλο σοκ που θα υπεστει. (Τη λεξη σοκ την χρησιμοποιω κυριολεκτικα, οχι για να δωσω εμφαση). Αν σε αυτο προσθεσεις κ το ξυλο ,ε, τοτε μπορεις να ερμηνευσεις την αντιδραση του. Δεν θα ειμαι απο αυτους που θα σε κατηγορουσαν γιατι αφησες το μικρο σου τοσες μερες στη γιαγια. Ετσι το μετρησες, θεωρουσες οτι δεν θα τα καταφερεις ολα μαζι, ειναι δικο σου το θεμα. Απο δω κ περα ομως, με ολα τα νεα δεδομενα, ισως να προτιμησεις την εξτρα ταλαιπωρια με το να εχεις παντου+παντα μαζι τη μικρη. Αλλιως,καθε φορα που θα την προσεχει η γιαγια , εσυ θα πρεπει να ζεις με τη σκεψη: "αραγε το χτυπησε σημερα?", "του φωναξε παλι?", κλπ...κλπ... Αν σε παιρνει οικονονικα, σκεψου τη λυση μια νταντας ή ιδανικοτερα ενος παιδικου σταθμου, γιατι πια η μικρη σου ειναι σε ηλικια που απαιτειται η "κοινωνια των παιδιων". Η γιαγια θα ειναι παντα η γιαγια (αφου της γνωστοποιηθουν οι νεοι οροι συμπεριφορας κ τους τηρει) κ ποτε ξανα ισως η νταντα της μικρης. Μαλλον αυτα θα εκανα εγω... (βεβαια το απιστευτο ξεχ...σμα δεν θα το αποφευγε η μανουλα μου...).

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

:):):) Νομιζω οτι το θεμα μπηκε στη ροη του, ευτυχως δεν μαλλιοτραβηχτηκαμε , η κοπελα απαντησε και επιτελους βαδιζει προς το κλεισιμο ενα επιτυχημενο θεμα επιτελους! :-D:grin:
Link to comment
Share on other sites

το κυριοτερο για μενα ειναι οτι ειναι σε ιδανικη ηλικια για παδικο,,περισσοτερα εχει να κερδισει εκει παρα με μια γιαγια η νταντα,,αν ηταν μικρουλι οκ αλλα τωρα ειναι σε τελεια ηλικια για παιδικο τα πρωινα σιγα σιγα,,,,,,,με στοχο να μενει εκει μεχρι τη μια η πιο μετα αν της αρεσει και μεχρι τις 4

τωρα αν χρεαστεις κατι απογευμα, την παιρνεις μαζι, την αφηνεις στον αντρα σου η σε μια φιλη αδερφη ξαδερφη αν παιζει αυτο

 

αλλα το πρωινο ειναι σημαντικο αν χαλαρωσεις και την πας παιδικο

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν εχω προβλημα να την εχω συνεχεια κοντα μου. Αλλα θελω να μαθω. Αν θελετε να πατε σε ενα κομμωτηριο ή στον γυναικολογο τι κανετε; Τα παιρνετε μαζι και πως περιμενουν σε ενα ιατρειο;

 

Αγχωνομαι γιατι μπορει να χρειαστει να μπω για μια εγχειρηση και καποιος πρεπει να το κρατησει. Δεν μπορω να το παρω στο χειρουργειο μαζι μου.

 

Απανταω σε αυτο για να σου πω οτι ο μεγαλος μου γιος εχει ερθει και στις σπερματεγχυσεις μαζι μου και οταν εκανα σαλπιγγογραφια (περιμενε εξω με τις νοσοκομες γιατι δεν εκανε να παρει ακτινοβολια προφανως).

Στο γιατρο τωρα που ειναι η μαμα μου εδω ερχονται στα ραντευου της μαμας μου, εγω προσπαθω να πηγαινω μονη μου και μαλιστα περνω αδεια απο το γραφειο.

 

Ειναι πολυ καλο να εχεις καποιον που να θελει και να μπορει να σε βοηθησει. Ναι οι περισοτερες τα καταφερνουν μονες τους. Αν ομως υπαρχει βοηθεια γιατι να μην την δεκτω. Απλα προσπαθεις να μην τον καψεις τον αλλον τελειως γιατι δεν ξερεις πως θα του βγει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...