Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξυλο απο γιαγια


klara_sim

Recommended Posts

να πω επισης οτι πιο πολυ με προβληματιζει το οτι το παιδι μετα ειχε αυτην την συμπεριφορα, το οτι η θεματοθετρια δεν θυμαται με τρυφεροτητα τη μαμα της, το οτι η ιδια δεν την εμπιστευεται οτι δεν θα το ξανακανει παρα το ιδιο το χτυπημα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κορίτσια με όλο το θάρρος, η θεμαθέτρια μπήκε και εξέφρασε ένα πρόβλημα της, δεν χρειάζεται να δημιουργήσουμε προσωπικές διαφορές που είναι άσχετες με το θέμα.

Εννοείται πως η κάθε κοπέλα έχει την άποψη της και το ότι διαφωνούμε καλό είναι γιατί γίνεται διάλογος.

Συγγνώμη που παρεμβαίνω.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

για να φτάσει ένα παιδί στα σημεία που λες (νοσοκομείο) εκεί μιλάμε για κακοποίηση,και μάλιστα συστηματική...

 

 

riniw μου σε διαβάζω και χαμογελάω (όχι κοροϊδευτικά, προς θεού!). Απλά θα ήθελα να γινόταν να ξαναμπεις στο θέμα αυτό σε έξι μήνες πχ, όταν θα έχεις γεννήσει και θα έχεις ζήσει το παιδάκι σου, όταν θα έχεις νιώσει πραγματικά τι σημαίνει να είσαι μαμά. Από τη στιγμή που θα το πιάσεις στην αγκαλιά σου για πρώτη φορά, πιστεύω πως μέσα σου θα γίνει ένα κλικ, και από εκείνη τη στιγμή θα θες να το προστατέψεις από το παραμικρό! Εγώ θυμάμαι έφτανα στο σημείο να μισώ θανάσιμα τα κουνούπια που την ακουμπούσαν:lol::lol::lol: Αν υποψιαζόμουν πως κάποιος την ακουμπούσε για να την χτυπήσει, δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει, θολώνω και μόνο στη σκέψη. Δεν πάει να είναι ο πατέρας της, η μάνα μου, ο οποιοσδήποτε τέλος πάντων, θα βρει ΕΜΕΝΑ μπροστά του μόλις πάει να την αγγίξει.

 

Δεν λέω ότι δεν αγαπάς ήδη το παιδί σου, αλλά τώρα είναι αλλιώς:wink:

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια με όλο το θάρρος, η θεμαθέτρια μπήκε και εξέφρασε ένα πρόβλημα της, δεν χρειάζεται να δημιουργήσουμε προσωπικές διαφορές που είναι άσχετες με το θέμα.

Εννοείται πως η κάθε κοπέλα έχει την άποψη της και το ότι διαφωνούμε καλό είναι γιατί γίνεται διάλογος.

Συγγνώμη που παρεμβαίνω.

 

καθολου μην ζητας συγνωμη!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προσωπικη διαφορα με καμια! Αυτο ελειπε...δεν χτυπησε καποιος το δικο μου παιδι, για να εχω! ;) Απαντω και εξηγω και την αλλη πλευρα, με ολη την καλη διαθεση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην θεματοθετρια που αναζητα καποιες αποψεις ως λυση:

πρωτα απο ολα, δεν θα εφερνα το παιδι σε επαφη με την γιαγια αν αυτο δεν το επιθυμει,θα περιμενα μεχρι να ηρεμησει το μικρο...

 

οταν ξαναερθουν σε επαφη,θα ημουν παντα παρουσα και ποτε δεν θα αναγκαζα να μεινει το παιδι χωρις την παρουσια μου με την γιαγια ξανα,αν το ιδιο δεν το επιθυμει...

 

θα μιλουσα με την μητερα μου,αν και απο τις αντιδρασεις της κορης σου,το προβλημα δεν ηταν το χαστουκι για την συμπεριφορα της μικρης,το χαστουκι ηταν η σταγονα που δεν αντεξε αλλο το παιδακι,προφανως η γιαγια με τον τροπο της,εχει απωθησει και τρομοκρατησει πλεον το παιδι σου...

 

τιποτε απο τα παραπανω δεν σημαινει οτι ξεκοβεις με τους γονεις σου,αλλα δεν υποβαλλεις απλα το μικρο σε μια σχεση που ισως δεν θελει...

 

και το κυριοτερο:θα προσπαθουσα να δειξω με οτι τροπο μπορω, οτι ειμαι η μαμα,ειμαι κοντα στο παιδι μου,το αγαπω,το προστατευω απο οτιδηποτε και οποιονδηποτε...

 

αυτα τα ολοιγα κατα την γνωμη μου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

1) εγω δηλαδη βγαζω αυθαιρετα συμπερασματα ενω εσυ απλα παρανοεις? :-)

2)στο νοσοκομειο πας και αν σε καποιο σπρωξιμο, πεσεις και χτυπησεις και χρειαστεις ραμματα. Μια και μονο φορα.

3)Τοτε γιατι θεωρεις οτι 'ξεμαλλιαζεται' το θεμα?

 

Σε καθε περιπτωση, προσωπικα δεν διαπραγματευομαι το δικαιωμα του παιδιου να μην του ασκειται βια.

 

1) αυθαίρετο συμπέρασμα είναι να λες οτι η γιαγιά προτιμά το ξύλο ενω δεν την γνωρίζεις...παρανόηση,όπως είπε η jackrussel,είναι το οτι θεώρησε πως εγω και η ΣΩΤΗΡΙΑ εκφάσαμε μια κάπως πιο χαλαρή εκδοχή απο της πλειοψηφίας

2)επίσης στο νοσοκομείο πας αν γλυστρίσεις σε σφουγγαρισμένο πάτωμα...που έχει κάνει μόλις η μαμά σου...κακοποίηση κι αυτό;;;όχι...απλώς ατύχημα!!!οτι δηλαδή πιστεύω εγω πως συνέβη με την γιαγιά+την μικρή της ιστορίας μας

3)δεν είπα εγω οτι "ξεμαλλιάζεται" το θέμα...άλλη κοπέλα το ανέφερε....εγω είπα τι θεωρώ "ξεμάλλιασμα"...αυτό που κάνουμε εμείς οι δυο...

 

Και όπως ακριβώς είπες και με βρίσκει σύμφωνη:

Δεν εχω προσωπικη διαφορα με καμια! Αυτο ελειπε...δεν χτυπησε καποιος το δικο μου παιδι, για να εχω! :wink: Απαντω και εξηγω και την αλλη πλευρα, με ολη την καλη διαθεση!

 

my Kelly...φυσικά και αν κάποιος την αγγίξει ενδέχεται να μην live to tell the story....αλλά επειδή πιστεύω στο:Μεγάλη Μπουκιά Φάε,Μεγάλο Λόγο Μην Πεις κρατάω πάντα και μια πισινή γιατί μέλλον είναι κι εγω δεν είμαι η Κασσάνδρα!!!ούτε καν με κληρονομικό χάρισμα!!!:-D

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει βέβαια τα δικα της "πιστεύω" σχετικά με την διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού, δεν εφάρμοζε αυτά που τις έλεγα (ενώ πάντα με ρωτούσε τι να κάνει), είναι αρκετά αυταρχική και πολύ θρήσκα (άφηνε το παιδι 2 χρονων νηστικο το πρωι χωρις γαλα για να το κοινωνησει).

 

.........

Όταν την πηρα πίσω ηταν ενα αλλο παιδι. Δεν ετρωγε, δεν κοιμόταν χωρις εμενα διπλα της, δεν με ακουγε, κατουριοταν πανω της και το πιο σημαντικο δεν ηθελε να δει την γιαγια της ουτε ζωγραφιστη. Ηταν ενα μαρτυριο, και πηρε καιρο για να συνελθει καπως και ακομα παλευω. Ειχα ακουσει την μαμα μου στο διαστημα αυτο, να της φωναζει και μαλιστα πολυ αποτομα για να κοιμηθει και ενω της ειχα πει να μην εχει αυτη την συμπεριφορα μου ειχε πει οτι ξερει τι κανει.

.......

Χτυπιοταν απο την πορτα να μην μπει μεσα. Τελικα με τα πολλα την αφησα οταν ηταν απασχολημενη και επαιζε. Η μαμα μου, ειπε οτι εχει αυτη την συμπεριφορα γιατι παραμελω το παιδι. Οταν πηρα το παιδι σπιτι καθησα μαζι του να το ρωτησω γιατι δεν θελεις να πηγαινουμε στη γιαγια; Ειναι γυρω στα 3 και μιλα αρκετα καλα. Με χτυπα η γιαγια μου ειπε. Εμεινα. Πως σε χτυπα;Μου έκανε μια κίνηση απότομη με το χέρι της πάνω στο μαγουλο της και μου ειπε δυνατα "Φυγε !!" Θελεις να φυγω; την ρωταω. Οχι μου απανταει η γιαγια λεει "Φυγε" και ξαναεκανε την κινηση με το χερι της. Με τα πολλα καταλαβα οτι κατι πειραζε (γενικα δεν ειναι παιδι που κανει ζημιες, της αρεσει να πιανει πραγματα και τα παρατηρει) και η μαμα μου για να μην ξαναπαει εκει, και για να το θυμαται κιολας, το χαστουκισε και του φωναξε να φυγει.

 

.................

Με πληγωνει αφανταστα το γεγονος οτι η μαμα μου εχει φερθει ετσι. Δεν το πηγα σταθμο και δεν εχω βαλει ξενη γυναικα να το φυλαει γιατι φοβομουνα μην συμβει αυτο που τελικα συνεβει απο προσωπο πληρους εμπιστοσυνης.

 

Δεν ξερω αν θα πρεπει να της μιλησω για το συμβαν, μπορει και να το θεωρει ασημαντο αλλα φοβαμαι μην κανει το παιδι μετα να φοβαται να μου μιλησει για κατι που μπορει να ξανασυμβει.

 

Ειχα υποψιες, ειχα μιλησει στην γιαγια οτι φεροταν αποτομα (και της ειχε κακοφανει πολυ) δεν φανταζομουν ομως ξυλο.

 

Οχι, δεν σκοπευω να το ξαναφησω μονο του μαζι της. Αλλα φοβαμαι να της μιλησω. Οχι γιατι θα την πληγωσω. Φοβαμαι οτι αν ποτε χρειαστω την αναγκη να αφησω το παιδι στην μανα μου μπορει να το χειραγωγησει ετσι που να φοβαται να μου μιλησει αν συμβει κατι κακο.

 

Δεν θυμαμαι πολλα απο την παιδικη μου ηλικια.

 

 

εμενα τα παραπανω μου δινουν το δικαιωμα να πιστευω οτι η γυναικα ειναι αυταρχικη και υπερ του ξυλου!

Αν δεν ειναι ας το πει η ας με διορθωσει η κορη της, που την ξερει και που το προβλημα ειναι δικο της.

Η καθε μια εδω διαβαζει και εκλαμβανει καποια 'νοηματα'. Οταν τα νοηματα αυτα ειναι λαθος, ειτε ολοι παρανοουμε, ειτε ολοι βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα, αν θελουμε να μιλαμε επι ισοις οροις.

 

Επισης να πω οτι αν φτασω σε σημειο να δικαιολογησω κατι που ΕΚΑΝΕ καποιος στο παιδι μου, χρησιμοποιωντας την δικαιολογια οτι και στο δρομο που περπαταει μπορει να παθει κατι, τοτε δεν το στηριζω και δεν το προστατευω....Αυτη ειναι η αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

στην θεματοθετρια που αναζητα καποιες αποψεις ως λυση:

πρωτα απο ολα, δεν θα εφερνα το παιδι σε επαφη με την γιαγια αν αυτο δεν το επιθυμει,θα περιμενα μεχρι να ηρεμησει το μικρο...

 

οταν ξαναερθουν σε επαφη,θα ημουν παντα παρουσα και ποτε δεν θα αναγκαζα να μεινει το παιδι χωρις την παρουσια μου με την γιαγια ξανα,αν το ιδιο δεν το επιθυμει...

 

θα μιλουσα με την μητερα μου,αν και απο τις αντιδρασεις της κορης σου,το προβλημα δεν ηταν το χαστουκι για την συμπεριφορα της μικρης,το χαστουκι ηταν η σταγονα που δεν αντεξε αλλο το παιδακι,προφανως η γιαγια με τον τροπο της,εχει απωθησει και τρομοκρατησει πλεον το παιδι σου...

 

τιποτε απο τα παραπανω δεν σημαινει οτι ξεκοβεις με τους γονεις σου,αλλα δεν υποβαλλεις απλα το μικρο σε μια σχεση που ισως δεν θελει...

 

και το κυριοτερο:θα προσπαθουσα να δειξω με οτι τροπο μπορω, οτι ειμαι η μαμα,ειμαι κοντα στο παιδι μου,το αγαπω,το προστατευω απο οτιδηποτε και οποιονδηποτε...

 

αυτα τα ολοιγα κατα την γνωμη μου...

 

 

και εγω εν ολιγοις με αυτα συμφωνω.

 

καλυτερα να σεβαστεις τις αναγκες και τις επιθυμιες του παιδιου σου. μπορεις να την πηγαινεις και παιδικο για λιγες ωρες, 3 ωρες ας πουμε τοπρωι ισα ισα να παιξει και να πας να την παρεις.αλλιως προσρμοζεσαι και εσυ και αυτην και μαγειρευετε, σκουπιζετε, σφουγγαριζετε, ψωνιζετε κτλ παρεα. πλεον το κανω και με τα 2.

 

προσωπικα, χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, θεωρω οτι η γιαγια ακουλουθει σχετικα συστηματικα αυτη τη συμπεριφορα. αυτο το συμπεραινω απο την συμπεριφορα της κορης σου. νιωθεις πολυ προδομενη απο τη συμπεριφορα της μανας σου. το καταλαβαινω.παλευεις μεσα σου αλλα το μωρο σου προεχει. απο εκει και περα αν δεν ερθεις σε αντιπαραθεση με τη μανα σου (μην ερχεσαι), μην αφησεις ξανα το παιδι σου απροστατευτο. περιορισε τις επισκεψεις, πηγαινε αν και οσο θελει η μικρη, αλλιως να πηγαινεις μονη σου, και μην την αφηνεις μονη με τη γιαγια.

Link to comment
Share on other sites

 

θα μιλουσα με την μητερα μου,αν και απο τις αντιδρασεις της κορης σου,το προβλημα δεν ηταν το χαστουκι για την συμπεριφορα της μικρης,το χαστουκι ηταν η σταγονα που δεν αντεξε αλλο το παιδακι,προφανως η γιαγια με τον τροπο της,εχει απωθησει και τρομοκρατησει πλεον το παιδι σου...

 

Αυτο υποψιαζομαι και εγω γιάυτο εχω στεναχωρηθει.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα τα παραπανω μου δινουν το δικαιωμα να πιστευω οτι η γυναικα ειναι αυταρχικη και υπερ του ξυλου!

Αν δεν ειναι ας το πει η ας με διορθωσει η κορη της, που την ξερει και που το προβλημα ειναι δικο της.

Ειναι αυταρχικη, αυστηρη και υπερ της πειθαρχειας. Δεν ηταν υπερ του ξυλου ποτε. Και οταν μιλαω για ξυλο εννοω ξυλο, οχι μια ξυλια στον πισινο ή μια στο χερι
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυταρχικη, αυστηρη και υπερ της πειθαρχειας. Δεν ηταν υπερ του ξυλου ποτε. Και οταν μιλαω για ξυλο εννοω ξυλο, οχι μια ξυλια στον πισινο ή μια στο χερι

 

 

θεωρείς οτι ήταν τυχαίο συμβαν και απλώς μια κακή στιγμή ή η κορύφωση μιας συμπεριφοράς αμφίδρομης (εκνευρισμός γιαγιάς που οδήγησε σε εκνευρισμό το παιδί που ενέτεινε τον εκνευρισμό της γιαγιάς κ.λ.π.....ως που έφτασε στο χαστούκι);

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυταρχικη, αυστηρη και υπερ της πειθαρχειας. Δεν ηταν υπερ του ξυλου ποτε. Και οταν μιλαω για ξυλο εννοω ξυλο, οχι μια ξυλια στον πισινο ή μια στο χερι
οκ, η δικη μου η αποψη εξακολουθει να ειναι η ιδια. Σε ευχαριστω.

Αντιλαμβανομαστε σιγουρα διαφορετικα τον ορο 'ξυλο' και ισως τον ορο 'τρομοκρατια'.;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυταρχικη, αυστηρη και υπερ της πειθαρχειας. Δεν ηταν υπερ του ξυλου ποτε. Και οταν μιλαω για ξυλο εννοω ξυλο, οχι μια ξυλια στον πισινο ή μια στο χερι

 

εγω μπερδευτηκα τωρα... τελικα αυτη η γυναικα θελει να δινει ξυλο στο παιδι σαν μεσο πειθαρχιας και υπακοης η ηταν μια κακη στιγμη? Με μπερδεψες ετσι οπως το εγραψες. Δηλαδη το εχει σαν κανονα αν δεν την ακουει το παιδι να του δινει μια ξυλια στον ποπο μπας και ετσι ακουσει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβαίνετε κάτι μου φαίνεται. Κακοποίηση δεν είναι να σπάσεις το παιδί στο ξύλο και να το στείλεις στο νοσοκομείο.

 

Κακοποίηση είναι μια "σβουριχτή" που έλεγε παλιότερα μια ψυχή εδώ μέσα, έστω και αν γίνεται μια φορά το μήνα ή τη βδομάδα.

Κακοποίηση είναι όχι μόνο να φωνάζεις, αλλά και το να μιλάς απαξιωτικά στο παιδί.

Κακοποίηση είναι να το αφήνεις με ανθρώπους που δεν θέλει να βρίσκεται στον ίδιο χώρο.

Κακοποίηση είναι να το αγνοείς. Να αγνοείς αυτά που σου δείχνει με τον τρόπο και τα λόγια του.

Κακοποίηση είναι να μην φροντίζεις να είναι ασφαλές από άλλους που έχεις υποψίες ότι μπορεί να το κακοποιήσουν.

 

Η φίλη DEMS το έβαλε εδώ, αλλά μπορεί κάποιες να μην έκαναν τον κόπο να το δουν οπότε το υπενθυμίζω

 

Δεκάλογος κατά της Σωματικής Τιμωρίας στα Παιδιά

Ο Δεκάλογος, που αποστέλλεται για να αναρτηθεί σε όλα τα σχολεία, τις ενορίες και όλες τις αρμόδιες δημόσιες υπηρεσίες, αναφέρει:

1. Τα παιδιά, όπως και οι μεγάλοι, έχουν δικαίωμα στην προστασία από κάθε μορφή βίας. Η σωματική τιμωρία είναι μία μορφή βίας.

2. Το ξύλο, το χαστούκι, το τράβηγμα του αυτιού και γενικά η επιβολή σωματικού πόνου στο παιδί είναι μορφές σωματικής τιμωρίας και πλέον δεν επιτρέπονται από το νόμο (Ν.3500/06, άρθρο 4).

3. Κανένα πρόσωπο που έχει στην ευθύνη του ένα παιδί, δεν έχει δικαίωμα να του επιβάλλει σωματική τιμωρία.

4. Οι γονείς έχουν την ευθύνη της διαπαιδαγώγησης των παιδιών τους και οφείλουν να τα μεγαλώσουν, χωρίς να χρησιμοποιούν βία σε βάρος τους και να προσβάλλουν την αξιοπρέπειά τους.

5. Η σωματική τιμωρία θίγει την προσωπικότητα του παιδιού.

6. Η σωματική τιμωρία δεν είναι αποτελεσματικό μέσο διαπαιδαγώγησης.

7. Ένα παιδί που μεγαλώνει με ξύλο, μαθαίνει να λύνει τα προβλήματά του με βίαιο τρόπο.

8. Η σωματική τιμωρία μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρές μορφές κακοποίησης.

9. Ο διάλογος και η μη βίαιη διαπαιδαγώγηση είναι ο καλύτερος τρόπος για να μαθαίνει ένα παιδί τους κανόνες και τα όρια που χρειάζεται στη ζωή του.

10. Είναι στο χέρι μας να βγάλουμε το ξύλο και τη βία από τη ζωή των παιδιών.

 

Το ξύλο βγήκε απο τον παράδεισο... Ας βγει και απο τη ζωή μας!

 

Στη διάρκεια της τελευταίας εικοσαετίας η χρήση της σωματικής τιμωρίας , ως μέθοδος πειθαρχίας στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών έχει αποτελέσει αντικείμενο έρευνας κοινωνικής πολιτικής, νομοθετικών αλλαγών και κινητοποιήσεων σε σημαντικό αριθμό ευρωπαϊκών χωρών.

 

Οι έρευνες, διεθνώς, έχουν κατʼ επανάληψη δείξει όχι μόνο πόσο διαδεδομένη και συστηματική είναι η χρήση της Σ.Τ., αλλά και πόσο αρνητικές επιπτώσεις έχει αυτή η πρακτική σε όλα τα επίπεδα, ατομικό, οικογενειακό και κοινωνικό.

Αποτελεσματικότητα μηδέν

Ως προς την αποτελεσματικότητα της μεθόδου της σωματικής τιμωρίας, η έρευνα έδειξε ότι το 90% των παιδιών επαναλαμβάνουν την πράξη για την οποία τις «έφαγαν» και μάλιστα το 44% εξʼ αυτών μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Επισημαίνεται ότι σε ποσοστό 87% οι γονείς δήλωσαν ότι γνωρίζουν ότι η σωματική τιμωρία απαγορεύεται στο σχολείο ενώ 78% δήλωσαν ότι συμφωνούν να ισχύσει η απαγόρευση της σωματική τιμωρίας και στη χώρα μας. Η αντίφαση που προκύπτει με το υψηλό ποσοστό χρήσης 65.5% που προαναφέρθηκε, ερμηνεύεται ως αναζήτηση στήριξης και κινήτρων από τους γονείς για την αποφυγή της πρακτικής αυτής και αντικατάστασή της με περισσότερο αποτελεσματικές μη βίαιες μεθόδους πειθαρχίας.

 

Σε ανάλογα υψηλά ποσοστά οι γονείς πιστεύουν ότι η σωματική τιμωρία

 

μπορεί να προκαλέσει τραυματισμούς,

 

να κάνει το παιδί να αισθάνεται ανεπιθύμητο,

 

να προκαλέσει κατάθλιψη και συναισθηματικά προβλήματα,

 

να κλονίσει τη σχέση γονιού παιδιού,

 

να καθυστερήσει την περιέργεια και την πνευματική του ανάπτυξη και να καλλιεργήσει το φόβο.

 

Πρόσθετα, οι γονείς εξέφρασαν την άποψη ότι με τη χρήση της σωματικής τιμωρίας είναι πολύ πιθανό τα παιδιά να χρησιμοποιούν βία ως ενήλικες στα δικά τους παιδιά στο μέλλον.

Έχει σημασία να υπογραμμισθεί ότι η ανάλυση ανέδειξε ως ισχυρότερο παράγοντα στη χρήση της σωματικής τιμωρίας, πάνω και πέρα απʼ όλους τους άλλους, την αντίληψη ότι η σωματική τιμωρία αποτελεί δικαίωμα των γονιών. Η αντιμετώπιση του προβλήματος της σωματικής τιμωρίας σε επίπεδο διεθνών οργανισμών και εθνικών προσπαθειών και κινημάτων επιβεβαιώνει τη σημασία της μη βίαιης διαπαιδαγώγησης των παιδιών για την αποτροπή και πρόληψη της βίας.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ψάχνετε δικαιολογίες στο ότι κανείς δεν είναι τέλειος. Ναι κανείς δεν είναι τέλειος, αλλά οφείλει στα παιδιά του και τον εαυτό του να προσπαθήσει για το καλύτερο. Αν δεν το καταφέρει έχει καλώς,τουλάχιστον προσπάθησε. Αλλά μην κρύβεστε πίσω από την υποτιθέμενη ανθρώπινη ατέλεια, όταν ρίχνετε χαστούκια στο ανυπεράσπιστο παιδί σας ή όταν επιτρέπετε σε άλλους να το κάνουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο το διάστημα τρεις συνεχόμενες εβδομάδες να κρατήσει η γιαγιά παιδί τριών χρονών. Ειδικά αν δεν είχε βοήθεια και με το παιδί να έχει χάσει το χώρο του, τα πράγματά του, την καθημερινή παρουσία της μαμάς του. Οπότε μπορώ να καταλάβω ότι η γιαγιά, ακόμα κι αν είχε καλές προθέσεις κλάταρε.

Δεν χρειάζεται ούτε να ξεκόψεις με τη μαμά σου, ούτε οι μεγάλες συζητήσεις βοηθάνε πάντα. Να φέρνεις το παιδί σε επαφή με τη μητέρα σου όσο μπορεί να το έχει ήρεμη και ξεκούραστη, στην αρχή μαζί σου κι αν θέλει και το παιδί, μόνο του. Λίγες ώρες το πρωί στον παιδικό είναι σίγουρα καλύτερα από μια κουρασμένη γιαγιά.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα καταλαβα και ξερω...αν ηταν αυτη η πεθερα....οχ οχ τι θα γινοτανε....τωρα ειναι η μαμα..και ολα συνχωριουντε εεε:rolleyes:

 

Ειναι υβρις και μονο που το γραφεις αυτο ...ΔΕΝ γραφτηκε ΠΟΥΘΕΝΑ αυτο το πραγμα. Ειναι πολυ αδικο αυτο να το λες... μπορει να το ειπες για πλακα αλλα ειναι σοβαρο ομως γιατι θα ανοιξει αλλου ειδους συζητηση που δεν υπαρχει λογος να ανοιξει γιατι δεν υπαρχουν λογια για τετοιους ειδους μεταχειρισεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα καταλαβα και ξερω...αν ηταν αυτη η πεθερα....οχ οχ τι θα γινοτανε....τωρα ειναι η μαμα..και ολα συνχωριουντε εεε:rolleyes:

 

οτι πιο σωστο εχω ακουσει.πολλες φορες ισως αθελα μας συγχωρουμε στους γονεις μας συμπεριφορες που στα πεθερικα μας δε θα ανεχομασταν.τωρα για την κοπελα που ανοιξε το θεμα.κοπελα μου γλυκια θα σου πω τη γνωμη μου και ας ακουστω καπως ωμη.η μαμα σου δεν αξιζει καν να λεγεται γιαγια..η γιαγια και ο παππους δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ διακαιωμα να σηκωνουν χερι στο παιδι(ουτε και οι γονεις αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)η διαπαιδαγωγηση του ειναι ευθυνη δικη σου και του συζηγου σου.στη θεση σου λοιπον αφου θα της τραβαγα ενα βρισιδι και ισως και ενα χαστουκι δε θα ξαναβλεπε το παιδι μου ποτε ξανα οσο περναει απο το χερι μου.σορυ αλλα αυτο που εγινε ειναι παρα πολυ σοβαρο και δε χωρανε δικαιολογιες.εφ οσον δεν εργαζεσαι δεν την εχεις αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε klara_sim...

στο πυρ το εξώτερον να την κάψεις την μάνα σου...

στην Εισαγγελία ανηλίκων να την πας!!!

στο Χαμόγελο του Παιδού!!

και φυσικά βγάλτην στα κανάλια την διαβολο-γιαγιά!!!!!

που σου κακοποίησε το βλαστάρι σου...

το καλυτερο που θα μπορούσες να κάνεις πάντως είναι να ζητήσεις απο την διαχείρηση να σου κλειδώσει το θέμα!!!χωρίς πλάκα τώρα!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το θεμα και ξαφνιαστηκα και εγω απο τις παρανοησεις γενικοτερα!

Προσωπικα δεν νομιζω οτι ενα παιδακι κατουριεται πανω του και εχει τοσο εντονες αντιδρασεις απο ενα χαστουκι, νομιζω οτι δεχτηκε πολυ μεγαλυτερη πιεση και γενικοτερα κακοπερασε στης γιαγιας.

Αυτο δεν σημαινει οτι η γιαγια ειναι κακια ή δεν το αγαπαει, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να συνεχιζουμε να εμπιστευομαστε τους γονεις ή τα πεθερικα μας για την φυλαξη των παιδιων μας οταν δεν τα φροντιζουν οπως πρεπει.

Καλη μου κλαρα πιστευω κι εγω οτι δεν θα πρεπει να πιεσεις το παιδακι σου αλλα να σεβαστεις τις επιθυμιες του και να το φερνεις με το ''μαλακο'' σε επαφη με τη μαμα σου. Σιγα σιγα ισως ξεχασει οτι εγινε και να την ξαναδει με καλο ματι.

Ωστοσο στη θεση σου θα εβρισκα αλλο ατομο να κραταει το παιδι. Μια νταντα, ενα παιδικο σταθμο, μια φιλη,μια γειτονισα....οχι τη μαμα σου. Γιατι και η καλυτερη μαμα του κοσμου να ηταν σε εσενα αυτο δεν σημαινει οτι εχει τις ιδιες αντοχες και δυστυχως η κουραση και η ηλικια πολλες φορες μειωνει την υπομονη μας και μας κανει πιο οξυθυμους. Επιπλεον διαφωνεις με τον τροπο της προς την κορη σου, οποτε δεν υπαρχει λογος να στην κραταει. ΔΕΝ λεω να ξεκοψει απο τη μαμα της, ουτε να μην ξαναδει η γιαγια την εγγονη (προλαβαινω τις παρανοησεις!) αλλα να βρει καποιον αλλον να κραταει το παιδι γιατι η μαμα της κουραζεται και χανει την ψυχραιμια της και το παιδι την φοβαται.

Θα ειναι καλυτερο να βλεπει τη μαμα σου σε μια επισκεψη σας και να το ευχαριστιεται παρα να διατηρηθει ακμαια η ψυχολογια της γιαγιας και το εγγονακι να την τρεμει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ στενοχωρήθηκα... Πραγματικά, δεν είναι εύκολο να φανταστώ γιαγιά να σηκώνει χέρι. Οι δικές μου ήταν πολύ ήρεμες και όταν ήμουν αρκετά μεγάλη έμαθα ότι σήκωναν χέρι στα παιδιά τους. Γενικά, στο ρόλο τους ως γιαγιάδες ήταν πολύ διαφορετικές. Μέσα στη γλύκα! Και μιλάμε για χρόνια πριν, όχι τώρα που έχουν αλλάξει τα πράγματα και η νομοθεσία, περί σωματικής τιμωρίας.

 

Τώρα που το σκέφτομαι όμως, η μαμά μου δεν πρέπει να άφησε παιδιά μόνα τους με τις συγκεκριμένες, μέχρι να αποδείξουν εμπράκτως ότι είχαν γίνει γλυκιές γιαγιάδες. Περάσαμε πολλές μα πολλές ώρες/εβδομάδες μαζί με τη μαμά και τη γιαγιά πριν η μαμά μας αφήσει μόνα μας και θα πρέπει να ήμασταν και αρκετά μεγάλα. Και τώρα που το σκέφτομαι, η μια γιαγιά ήταν δύστροπη/φώναζε, στον άντρα της κυρίως, αλλά στα εγγόνια ποτέ. Όχι ότι την κάναμε ό,τι θέλαμε. Αλλά τη βλέπαμε με τρυφερότητα, σαν γιαγιά μας, τη σεβόμασταν τέλος πάντων!

 

Εγώ για διάφορους λόγους δεν εμπιστευόμουν για τα δικά μου παιδιά τις γιαγιάδες τους ή και οι ίδιες δεν ήθελαν να αναλάβουν για πολλές ώρες/μέρες. Αυτό που έκανα, σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις, ήταν να πληρώνω κάποια νταντά, να είναι μαζί με μια γιαγιά. Γιατί δεν ήθελα να κουραστεί η γιαγιά έλεγα, δεν εμπιστευόμουν όμως ούτε νταντά μόνη της. Εδώ δεν εμπιστευόμουν και το σύζυγο ότι δεν θα φωνάξει ποτέ... Εφόσον δεν εργαζόμουν, δεν άφηνα τα παιδιά ούτε με το σύζυγο μόνα τους, μέχρι που χρόνισαν και τα πράγματα έβλεπα ότι είχαν μπει σε μια σειρά.

 

Παρόλα αυτά, επειδή το παιδί είναι μεγάλο, πράγματι το τι έκανε κάποιος άλλος δεν μπορεί να σου δώσει λύση, γιατί εσύ θα φανείς ανακόλουθη απέναναντι στη μητέρα σου. Σαν να σε τσιμπησε κάτι ξαφνικά, ενώ είχες όλα τα σημάδια ότι το παιδί δεν περνούσε καλά. Στη διάρκεια των 3 εβδομάδων δεν έδειχνε κανένα σημάδι και τα έβγαλε όλα όταν γύρισε σπίτι;

 

Τέλος πάντων, συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να ξαναφήσεις το παιδί μόνο του, για ένα διάστημα τουλάχιστον, μέχρι να πάρει η γιαγιά το μήνυμα. Και φυσικά το παιδί να καταλάβει ότι δεν επιτρέπεται να το χτυπάνε. Προσωπικά και το "μία στο χεράκι" με σοκάρει σε ένα τρίχρονο. Είχαν δηλαδή εξαντληθεί όλες οι μέθοδοι για να ακούει το παιδί; Εσύ πώς το χειρίζεσαι το παιδί; Ακούγεται σαν να φοβάσαι να μιλήσεις στη μητέρα σου. Προσωπικά, πολύ απλά, στις μελλοντικές συναντήσεις με τη μαμά, θα έδειχνα με το παράδειγμα πώς ακούει το παιδί με εμένα. Και θα επέμενα να συμβαίνει μόνο αυτό. Και θα περνούσε πολύς καιρός για να ξανααφήσω το παιδί μόνο του με τη συγκεκριμένη, αν γινόταν και ποτέ.

 

Να συμπληρώσω ότι κάποτε έκανα μεγάλη φασαρία ως μικρό παιδί, όταν ξαφνικά άνοιξε μια πόρτα και είδα μπροστά μου μια ηλικιωμένη γυναίκα, ήταν της οικογένειας, σχεδόν σαν γιαγιά. Ακόμα περισσότερο έκανα φασαρία, όταν όλοι οι παρευρισκόμενοι επέμεναν να την αγκαλιάσω και να τη φιλήσω και ότι ήταν η θεία τάδε, που με αγαπούσε και δεν έπρεπε να της φέρομαι έτσι. Πράγματι, μου είχε φερθεί πολύ καλά πριν λίγο καιρό, το είχα ξεχάσει όμως γιατί ήμουν μικρή. Είχα την εικόνα ότι η μάγισσες είναι έτσι, μαυροφορεμένες και γριές και σκιάχτηκα τρελά, δεν ήξερα όμως να το εκφράσω εκείνη τη στιγμή, ούτε καν να συνειδητοποιήσω γιατί φοβόμουν τη συγκεκριμένη γυναίκα. Απλά ήθελα να εξαφανιστεί. Ενώ σαν παιδί δεν έβγαζα υστερίες, αυτό το θέαμα κάτι μου έκανε. Και η συγκεκριμένη στη συμπεριφορά ήταν ένας άγγελος. Δεν πιστεύω πάντως ότι η γιαγιά του τόπικ δεν έχει δώσει καμία αφορμή. Ακούγεται ότι δεν φέρθηκε καλά στο παιδί. Ήθελα όμως να δώσω και μια άλλη εκδοχή.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε klara_sim...

στο πυρ το εξώτερον να την κάψεις την μάνα σου...

στην Εισαγγελία ανηλίκων να την πας!!!

στο Χαμόγελο του Παιδού!!

και φυσικά βγάλτην στα κανάλια την διαβολο-γιαγιά!!!!!

που σου κακοποίησε το βλαστάρι σου...

το καλυτερο που θα μπορούσες να κάνεις πάντως είναι να ζητήσεις απο την διαχείρηση να σου κλειδώσει το θέμα!!!χωρίς πλάκα τώρα!!!!

 

και υστερα αναρωτιομαστε για το αν υπαρχουν η οχι παρανοησεις επι του θεματους και των τοποθετησεωων γενικοτερα εδω μεσα!

 

οντως το θεμα θα μπορουσε να κλειδωθει αν η επιθυμια της θεματοθετριας ειναι τετοια και δεν θεωρει οτι βγαινει κερδισμενη απο τις παρανοησεις και το ξεμαλλιασμα, οπως ειπε αλλη κοπελα,

 

εχουν γραφτει εδω μεσα παντως και ιδιαιτερως χρησιμα πραγματα, που ειναι και τα περισσοτερα οποτε ας σταθει σε αυτα,,,μεγαλη κοπελα ειναι ας ξεχωρισει τα παραγωγικα απο τα μη παραγωγικα μηνυματα

 

το θεμα δεν ειναι να βρουμε ελαφρυντικα στην γιαγια αλλα λυσεις για να μην ξανααγχωθει το παιδι

Link to comment
Share on other sites

my_kelly ποσο δικιο εχεις...

εγω δεν καταλαβα μπορει και να ειπωθηκε αλλα δεν το προσεξα αφου η θεματοθετρια εγραψε οτι δεν δουλευει,δεν υπαρχει και λογος αφου η γιαγια δεν ειναι σωστη στη συμπεριφορα της να ξανακρατησει το παιδακι.ας πηγαινουν μαζι για μια ωριτσα και τελειωσε.

και κατι αλλο,στο διαστημα των τριων εβδομαδων βρε klara_sim δεν μιλησες με το παιδακι σου στο τηλεφωνο?δεν καταλαβες καποια αλλαγη στη φωνη του ή καποια αντιδραση του?ακομα και αν δεν σου ειπε κατι συγκεκριμενο.δεν σε κατηγορω προς θεου αλλα μηπως ηθελες να πιστευεις οτι η μαμα σου ειναι πολυ καλη ως προς το παιδι σου ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...