Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξυλο απο γιαγια


klara_sim

Recommended Posts

Όμως πώς θα μπορέσω να την προστατέψω από την έστω μια και μοναδική αυτή φορά;;

Υπάρχουν άραγε παιδιά που δεν το ζητάνε αυτό;;

δεν πιστευω οτι μπορεις....αλλα αν τυχαινε, θα την ξανααφηνες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιτα επειδη δεν ξερω την μητερα της κοπελας , ουτε ειμουν μπροστα στο περιστατικο για να σου πω αν το παιδι υπεστη σοβαρη κακη μεταχειρη, δεν θελω να ακυρωνω ετσι ευκολα ανθρωπους θα σου πω αν συνεβαινε σε εμενα τι θα εκανα. Αν πχ ξυπνησει μια φορα η μανα μου και μπει ο διαβολος μεσα της που λεμε και επιτεθει στο παιδι μου και το χτυπησει ασχημα , μου το αποκρυψει και δω το παιδι οτι στο ακουσμα της λεξης- γιαγια παθαινει παραλληλημα τοτε εννοειται θα σκοτωθω μαζι της. Εννοειται οτι δεν προκειται να της ξανααφηνα το παιδι ΠΟΤΕ ξανα μαζι της και φυσικα θα την πηγαινα να την δει και κανενας ψυχιατρος!!! στο παιδι μου δεν θα το συμβουλευα ποτε να την αγαπησει και να την συγχωρεσει με το ζορι η να παει να την δει. Με την ψυχικη υγεια του παιδιου μου δεν παιζω. Τωρα αν σε καποιο περιστατικο πχ καποιο απο τα 2 δεν ακουγε σε κατι και γινοταν κατι επικυνδινο και ετρωγαν καμια στον ποπο και εκει θα στενοχωριουμουν αλλα δεν θα την καταδικαζα κιολας!!

 

Οποτε λιγο πολυ..συμφωνεις μαζι μας... (βεβαια καλο θα ηταν η μαμα /γιαγια και οποιοσδηποτε να μην σηκωνει χερι/ποδι στο παιδι..ακομα και αν ειναι στην πανα .)

 

Εαν γινοταν κατι επικινδυνο...φροντιζουμε το παιδι και το αποσπαμε.,..δεν το πλακωνουμε στις σφαλιαρες ( η γιαγια μου εχει χασει την ακοη της απο σφαλιαρα .. :( )

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι μπορεις....αλλα αν τυχαινε, θα την ξανααφηνες?

 

Καλά, εννοείται όχι...εδώ σκέφτομαι πώς θα αποφύγω την πρώτη, μία και μοναδική φορά, που πιθανόν να συμβεί.....και αγχώνομαι

 

Προς το παρόν παρηγορούμαι μόνη μου, σκεπτόμενη ότι ίσως της αρκούν οι ώρες που θα περνάμε όλοι μαζί εκεί και δεν θα θέλει να μένει και μόνη της περισσότερο....

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οποιος χτυπάει παιδιά είναι ένα ζώο και μισό και δεν αξίζει την αγάπη κανενός! Αντε γιατί θα με τρελάνετε με αυτά που γράφετε! Ακου εκεί "είναι μανούλα" και "κανείς δεν είναι τέλειος"!!!

Για συνέλθετε λίγο!!!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εννοείται όχι...εδώ σκέφτομαι πώς θα αποφύγω την πρώτη, μία και μοναδική φορά, που πιθανόν να συμβεί.....και αγχώνομαι

 

Προς το παρόν παρηγορούμαι μόνη μου, σκεπτόμενη ότι ίσως της αρκούν οι ώρες που θα περνάμε όλοι μαζί εκεί και δεν θα θέλει να μένει και μόνη της περισσότερο....

εμ...αυτο λεω και εγω...να μου χτυπησει καποιος το παιδι, και μαλιστα τριων χρονων μωρο και να το 'συζητησουμε' το θεμα?? Με τιποτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα οντως ξαφνιαζεσαι απο τη συμπεριφορα της μαμας σου? οντως δεν το περιμενες? δεν ειχες αρκετα στοιχεια για τον χαρακτηρα της για να φανταστεις και κατι τετοιο? επεσες δηλαδη απο τα συννεφα?

δεν νομιζω,,,,

αλλα ακομα ετσι κι αν ειναι, σταματα να εθελοτυφλεις, αν δεν σου αρεσει να συμπεριφερονται ετσι στο παιδι σου η σε εσενα,,,μην ξαναφησεις το παιδι στη γιαγια, μην της ξαναζητησεις τιποτα,,,,βρες φιλους παιδικο η και την πεθερα σου αν το εχει λιγο καλυτερα, για βοηθεια

 

και τελος ξεχεσε την,,, πρωτον για αυτο που εκανε και κυριως που σε ακυρωνει λεγοντας οτι παραμελεις την κορη σου,,,,ο αντρας σου να το μαθει και να παρει θεση

 

ηρθε ο καιρος να απομυθοποιησεις την μανουλα και να την βαλεις στη θεση της,,,τωρα εισαι κι εσυ μανα κι εχεις ευθυνες ως προς το παιδι σου

ΣΥΜΦΩΝΩ

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΟΤΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ

ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ

ΑΝ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΜΑΘΕΙ Ν ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ.

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΛΟΓΟΥΣ

Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΤΑ ΞΕΡΕΙ???

ΕΣΥ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ???

Επεξεργάστηκαν by athina3129
ΠΟΣΤΑΡΑ ΛΑΘΟΣ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΓΝΩΜΗ
Link to comment
Share on other sites

σωτηρια τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα

παιδι μου ειναι το παιδι μου κι οχι η μανα μου, αυτο αφειλω να στηριξω και να προστατεψω κι οχι την μανα μου οταν ασκει ψυχολογικη βια στο 3χρονο

τελος γιατι μια γιαγια πρεπει ντε κι οπωσδηποτε να κρατησει το παιδι της κορης της οταν δεν το αντεχει? και γιατι η κορη ενω ξερει υποσυνειδητα, για να μην πω συνειδητα, τι εστι βερυκοκο ζηταει απο την μανα της να κανει κατι που δεν μπορει να κανει οπως θα επρεπε?

 

τελος αυτη η καραμελα περι τελειοτητας ειναι το καλυτερο αλλοθι για να επιτρεπουμε να διαιωνιζεται το ιδιο κακο ξανα και ξανα και ξανα,,,,τι καλα που δεν ειμαι τελειος!,,, μπορω να ανεχομαι το στραβο, να το επαναλαμβανω και να μην εχω και καμια ευθυνη πανω σε αυτο,,,α! και οταν μεγαλωσει το σπλαχνο μου ευχομαι να λεει τις ιδιες μπουρδες για τους τελειους γονεις που δεν υπαρχουν ωστε να μην μου ζητησει τα ρεστα,,,μην περιμενετε τιποτα καλυτερο απο εμενα γιατι κανεις δεν ειναι τελειος,,,ετσι εγω θα ανεχομαι την κλωτσοπατιναδα της μανας μου, τα παιδια μου την δικη μου και του παππου τους,,,

 

μπλιαχ! τι αλλο θα κουσουμε εδω μεσα

μια χοντραδα ειπε-εκανε ο πεθερος μου στον γιο μας και ο αντρας μας τον εκανε να τρεχει με χιλια

 

απο ποτε η μανα μου αξιζει περισσοτερο τον σεβασμο μου απ οτι τον αξιζει το παιδι μου?

Link to comment
Share on other sites

Η μακαρίτισσα η μάνα μου είχε μια φίλη που πήγαινε για καφέ η οποία ζούσε στην ίδια αυλή με την κουνιάδα της...εγω 3-4 χρ. που μας έπαιρνε με την αδερφή μου και πηγαίναμε μαζί θυμάμαι την κουνιάδα την φοβόμουν σε σημείο τέτοιο που δεν ήθελα να τη βλέπω!!!!Μα με τίποτα!!!Σκεφτείτε οτι εγω δεν το θυμόμουν και η αδερφή μου που της ρίχνω κι εγω ενα χρόνο το θυμόταν πολύ καλά...έκανα σχεδόν όσα έκανε και η μικρή της θεματοθέτριας...κλάμμα,άρνηση,φωνές...κι όμως η μάνα μου δεν έκοψε φιλίες..πηγαίναμε συχνά-πυκνά κι η καημένη η κυρά-Πάτρα κρυβόταν...

 

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενά μερικών απο εδω κι εγω κακοποιημένη είμαι...

 

Ααααα.....ξέρω τί θα πείτε...άλλο σωματική άλλο ψυχική/ψυχολογική κακοποίηση...

Καταπως σας συμφέρει θα το δείτε..κι όμως είναι ίσης "αξίας" (αν μετριέται) κακοποίηση..

 

Λέτε μεγάλες κουβέντες...παρ'εκτός κι αν πραγματικά έχετε κακοποιηθεί απο τους γονείς σας οι περισσότερες-οι μεγαλώσαμε και με φωνές και με κανα δυο στα πισινά..εμπιστεύεστε τους γονείς σας γιατί είναι γονείς σας και τους εμπιστεύεστε τα παιδιά σας όχι επειδή τους αγαπάτε αλλά επειδή ΜΑΖΙ ΣΑΣ έκαναν καλή δουλειά (δηλ. σας μεγάλωσαν σωστά)...

 

Συμφωνούμε ΟΛΕΣ οτι αυτό που συνέβη στη μικρούλα ΔΕΝ είναι σωστό..απορώ όμως ποσο εύκολα χαρακτηρίζετε ένα γεγονός ως κακοποίηση (και όχι ως μεμονομένο περιστατικό) και επίσης με πόση ακόμα ευκολία συμβουλεύετε την κοπέλα να κόψει επαφές..και όχι δεν έχει κάνει με το αν είναι μάνα ή πεθερά...κι εγω ξέρω οτι η πεθερά τον έχει ξυλοφορτώσει ουκ ολίγες τον άντρα μου (ήταν λίγο...:evil:.....!!) εννοείται οτι θα της εμπιστευτώ το παιδί αν χρειαστεί...

 

Αγαπητή θεματοθέτρια...φρόντισε απλώς να κάνεις τη μάνα σου "σκουπίδι" έτσι ώστε να μην ξανασυμβεί και να τονίσεις στο παιδί οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...για το οτιδήποτε...κι αφού το ξέρεις οτι τη μικρή την αγαπάει θεωρησε το γεγονός ως ατυχή στιγμή...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοπελα που εβαλε το θεμα ειμαι σιγουρη οτι διαβαζει τα μηνυματα αλλα ηδη το μετανιωσε ... το θεμα ΄΄ξεμαλιαστηκε΄΄ παλι και ηρθε και σε δυσκολη θεση...

Link to comment
Share on other sites

riniw σωτηρια νομιζω οτι δεν εχετε καταλαβει απολυτως τιποτα απο αυτα που εχουν γραφει εδω μεσα απο αυτους που κατηγορειτε, λυπαμαι πολυ,

αλλα δεν πειραζει συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες η παρανοηση

δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα θεμα ξεμαλλιασματος απορω που το ειδατε!

η κοπελα καλα θα κανει να σκεφτει και να πραξει οπως οφειλει μια μανα οταν το παιδι της ζοριζεται και να μην ψαχνει αλλοθι και λαθος δικαιολογιες στα φορουμ

Link to comment
Share on other sites

H θεματοθέτρια εφόσον άνοιξε το θέμα σε δημόσιο φόρουμ θεωρώ πως θα ήταν προετοιμασμένη να ακούσει όλες τις απόψεις, όπως και ακούστηκαν όλες οι απόψεις.

Το θέμα δεν είναι αν αυτό που έγινε το βαφτίσουμε ''κακοποίηση'', ''κακιά στιγμή'' ή ''κανείς δεν είναι τέλειος''. Το θέμα είναι πως ένα παιδί δεν έχει κανένας μα κανένας (ούτε ο γονιός κατά την γνώμη μου)το δικαίωμα να το χτυπήσει, να του φωνάξει ή οτιδήποτε, τα παιδιά είναι άνθρωποι, η γιαγιά θα μπορούσε να του μιλήσει, τα παιδιά θέλουν κουβέντα. Ποτέ δεν ξέρεις τι είναι αυτό που θα μείνει στο παιδί, πόσο μπορεί να το τρομάξει και τι επιπτώσεις θα έχει αυτό πάνω του, στο μέλλον. Κατά την γνώμη μου ακόμα και το ένα χαστούκι σε ένα παιδί 3χρονών κάνει μεγάλη ζημιά.

Όλα τα παιδιά και κυρίως αυτής της ηλικίας μιλάνε με τον τρόπο τους στους γονείς τους, και οι γονείς οφείλουν να ακούσουν.

Αν το παιδί σου δεν θέλει να πηγαίνει στην γιαγιά του (οπως έγραψα και στο άλλο ποστ) μην το πηγαίνεις για λίγο καιρό, όχι για να εκδικηθείς ή να τιμωρήσεις την μαμά σου, αλλά για να νιώσει το παιδί σου ότι είσαι εκεί και ότι το άκουσες.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

riniw σωτηρια νομιζω οτι δεν εχετε καταλαβει απολυτως τιποτα απο αυτα που εχουν γραφει εδω μεσα απο αυτους που κατηγορειτε, λυπαμαι πολυ,

αλλα δεν πειραζει συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες η παρανοηση

δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα θεμα ξεμαλλιασματος απορω που το ειδατε!

η κοπελα καλα θα κανει να σκεφτει και να πραξει οπως οφειλει μια μανα οταν το παιδι της ζοριζεται και να μην ψαχνει αλλοθι και λαθος δικαιολογιες στα φορουμ

 

 

?????? εγω απο την αρχη ξεκαθαρισα την θεση μου και ειπα να μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα και ουτε κατηγορησα εσας που εχετε αντιθετη αποψη που βρηκες την κατηγορια μου στο προσωπο σου ?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα τη χαστούκιζα τη μάνα μου αν έβρισκα έτσι το παιδί μου.

 

Πιθανώς να το έκανα κι εγώ αυτό.

 

klara η μαμά σου απαντάει σαν την δικιά μου, του στυλ κι εγώ μεγάλωσα παιδί και ξέρω καλύτερα από σένα κλπ κλπ κλπ.

ΑΛΛΑ.......... παρόλο που εμένα μ' έσπαγε στο ξύλο όταν ήμουνα μικρή, δεν έχει τολμήσει να σηκώσει χέρι στο παιδί μου ούτε γι΄αστείο.

 

Τώρα τι να υποθέσω? Ότι κατάλαβε τι λάθη έκανε με μένα και προσπαθεί να μην τα κάνει με το εγγόνι της?

Ή ότι αν τυχόν τολμήσει να κάνει τα ίδια που έκανε σε μένα, απλά δεν θα μας ξαναδεί?

Το πρώτο πιστεύω, τουλάχιστον η συμπεριφορά της αυτό μου δείχνει.

 

Συν του ότι εγώ είμαι χαρακτήρας που αν μου πας κόντρα σε τέτοια θέματα σε πήρε και σε σήκωσε.........ενώ εσένα σε κόβω πράο άτομο.

 

Προτείνω να μην το ξαναφήσεις το παιδί μόνο του με την μαμά σου, εφόσον η μαμά σου δεν καταλαβαίνει το αυτονόητο: ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΧΕΡΙ.

Να είσαι πάντα παρούσα και να επεμβαίνεις όταν βλέπεις ότι πάει να σηκώσει χέρι (δεν διάβασα αν το κάνει και μπροστά σου).

 

Φαντάσου τι αισθάνεται το παιδάκι (και κάθε παιδάκι) ξέροντας ότι η μάνα του φεύγει για λίγο και εκεί που το αφήνουν πέφτουν χαστούκια!!!!

Μπορείς να μπεις στην θέση του παιδιού σου?

 

Τι μετράει? Η ψυχολογία του παιδιού σου ή να μην τσακωθείς εσύ με την μαμά σου?

 

Δική σου είναι η επιλογή?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κοπελα καλα θα κανει να σκεφτει και να πραξει οπως οφειλει μια μανα οταν το παιδι της ζοριζεται και να μην ψαχνει αλλοθι και λαθος δικαιολογιες στα φορουμ

 

Συγγνωμη που δεν εχω απαντησει μεχρι στιγμης, δεν εχω χρονο να μπω στο forum παρα μονο το πρωι ή αργα βραδυ.

Εβαλα το post οχι γιατι ψαχνω δικαιολογιες και αλλοθι, αλλα για να ακουσω αποψεις μητερων ειτε αυτες με δικαιολογουν ειτε με βριζουν.

Και βεβαια διαβασα ολα τα post, και βλεπω πως εχουν αντιδρασει κοπελες που εχουν μαναδες σαν την δικη μου.

Δεν ηταν ευκολη αποφαση να βγαλω ενα τοσο προσωπικο μου ζητημα σε forum. Δεν ψαχνω αλλοθι γι'αυτο που εκανε η μανα μου ή εγω, ψαχνω λυση.

Link to comment
Share on other sites

riniw σωτηρια νομιζω οτι δεν εχετε καταλαβει απολυτως τιποτα απο αυτα που εχουν γραφει εδω μεσα απο αυτους που κατηγορειτε, λυπαμαι πολυ,

αλλα δεν πειραζει συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες η παρανοηση

δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα θεμα ξεμαλλιασματος απορω που το ειδατε!

η κοπελα καλα θα κανει να σκεφτει και να πραξει οπως οφειλει μια μανα οταν το παιδι της ζοριζεται και να μην ψαχνει αλλοθι και λαθος δικαιολογιες στα φορουμ

 

κι όμως δεν κατηγόρησα κανέναν...

απλώς όπως πολύ συχνά συμβαίνει όταν μια άποψη δεν συμβαδίζει με την πλειοψηφία ......ξεμαλλιάζεται!!

΄για εμένα δεν είναι κακοποίηση ένα χαστούκι αλλά πολλά και σε πάροδο χρόνου...είπα οτι θεωρώ το συμβαν ως άτυχο ή κακια στιγμή εφ' όσον δεν επαναλαμβάνεται...τώρα αν αυτό είναι παρανόηση εξήγησέ μου τί ακριβώς δεν κατανόησα σωστά...

διότι ξεμάλλιασμα είναι αυτή η διαδικασία της προσωπικής αντιπαράθεσης...ή μήπως και αυτό το παρανόησα;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οποιος χτυπάει παιδιά είναι ένα ζώο και μισό και δεν αξίζει την αγάπη κανενός! Αντε γιατί θα με τρελάνετε με αυτά που γράφετε! Ακου εκεί "είναι μανούλα" και "κανείς δεν είναι τέλειος"!!!

Για συνέλθετε λίγο!!!

Με κάλυψες απόλυτα!

Καλή μου Κλάρα κατανοώ πως δεν θέλεις να στερήσεις το παιδί από τη γιαγιά του, όμως από αυτά που μας περιέγραψες στο πρώτο σου μήνυμα, θα'θελα να σκεφτείς πολύ σοβαρά εάν αυτή η γυναίκα αξίζει την εμπιστοσύνη σου. Τουτ'έστιν να προσφέρει ένα ήρεμο περιβάλλον στη μικρή σου, να μην αναιρεί τις διαπαιδαγωγικές σου μεθόδους, να μην της αφήνεις ένα ήρεμο και χαρούμενο παιδάκι και να παραλαμβάνεις μόλις 3 εβδομάδες αργότερα, ένα πλάσμα τρομοκρατημένο και έξω από τα νερά του μεταφορικά και κυριολεκτικά!

Εμένα προσωπικά αυτά που διάβασα με έκαναν έξαλλη! Εάν ήμουν εσύ κι έβλεπα το παιδί μου σ'αυτά τα χάλια, θα γινόμασταν από δυό χωριά χωριάτες με τη μάνα μου! Δεν θα της ξαναμιλούσα ποτέ στη ζωή μου και το εννοώ! Μικρή όταν ήμουν, έφαγα πολύ ξύλο και τις περισσότερες φορές άδικα από τους γονείς μου και, πίστεψέ με, ακόμη κι όταν χρειάστηκε να κάνω ψυχανάλυση-ψυχοθεραπεία (για άλλο λόγο) μου στάθηκε αδύνατον να τους συγχωρέσω!

Δεν δικαιολογώ το ξύλο σε καμία περίπτωση. Κατ'εμέ ακόμα κι όταν μιλάμε για ένα χτύπημα στο χέρι θεωρείται σωματική κακοποίηση.

Για έλα λίγο στη θέση του παιδιού σου κι αναρωτήσου πώς θα ένιωθες εάν σε τόσο τρυφερή ηλικία, η εικόνα που έχεις από τη γιαγιά σου είναι ως επί το πλείστον, τα χαστούκια και οι φωνές. Τότε θα έχεις και την απάντησή σου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να υπάρχει υποκειμενική άποψη σε αυτό το θέμα. Είναι θλιβερό που το συζητάμε. Υπάρχει νόμος από το 2006 που απαγορεύει τη σωματική τιμωρία

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=170525&postcount=1

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

και επισης καμια μας δεν ειπε να την ξεκοψεις.....αλλα να μην της αφηνεις το παιδι οταν δεν εισαι παρουσα.

Μια που δεν εχει καταλαβει-αποδεχτει οτι εκανε κατι στραβο ειναι λογικο να το ξανακανει....

 

Ρηνιω...

΄για εμένα δεν είναι κακοποίηση ένα χαστούκι αλλά πολλά και σε πάροδο χρόνου...είπα οτι θεωρώ το συμβαν ως άτυχο ή κακια στιγμή εφ' όσον δεν επαναλαμβάνεται...τώρα αν αυτό είναι παρανόηση εξήγησέ μου τί ακριβώς δεν κατανόησα σωστά...'

Καταρχην η γιαγια ειναι αυταρχικη και δευτερον υπερ του ξυλου...Δηλαδη τι αλλο πρεπει να δει η κοπελα για να μην αφηνει το παιδι μονο του?? Να το στειλει στο νοσοκομειο??

Μπορει να πηγαινουν ολοι μαζι στη μαμα της.....

 

Εγω εξαρχης πιστεψα οτι δεν θα το ξαναφησει μονο του, ετσι νομιζω εγραψε κι ολας....Αλλα μου εκανε εντυπωση το οτι προσπαθει να την δικαιολογησει....Απο αγαπη ειναι αυτο αραγε προς τη μαμα της η επειδη πρεπει μεσα της να την αποδεχτει? ειναι κατι που δεν μπορω να ξερω....

 

επισης ξαναλεω , δεν εχω ξανακουσει αλλη περιπτωση γιαγιας να χτυπαει το εγγονι της...και αυτο για εμενα το κανει περισσοτερο επικινδυνο....

Link to comment
Share on other sites

Ε μα πες τα ρε DEMS! Τί συζητάμε;;;

Η μάνα μου θα προκαλούσε αυτό στο παιδί μου:

Όταν την πηρα πίσω ηταν ενα αλλο παιδι. Δεν ετρωγε, δεν κοιμόταν χωρις εμενα διπλα της, δεν με ακουγε, κατουριοταν πανω της και το πιο σημαντικο δεν ηθελε να δει την γιαγια της ουτε ζωγραφιστη. Ηταν ενα μαρτυριο, και πηρε καιρο για να συνελθει καπως και ακομα παλευω.

κι εγώ θα σκεφτόμουν την ψυχολογία της μαμάς μου!!!

 

Μα είμαστε με τα καλά μας ξαναρωτώ;;;

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μου εκανε εντυπωση το οτι προσπαθει να την δικαιολογησει....Απο αγαπη ειναι αυτο αραγε προς τη μαμα της η επειδη πρεπει μεσα της να την αποδεχτει? ειναι κατι που δεν μπορω να ξερω....

Ή επειδή και η ίδια "φοβάται" να κάνει την επανάστασή της; Μιλάω για την μαμά του παιδιού.

 

Αν μεγαλώνεις σε ένα τέτοιο περιβάλλον ή κάνεις την επανάστασή σου και τους κρατάς σε μια απόσταση(μικρή ή μεγάλη) ή ευνουχίζεσαι και νιώθεις πως δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτούς. Αυτές τις περιπτώσεις έχω δει εγώ.

 

 

Δεν μπορείς να πεις αν το ένα χαστούκι είναι ή δεν είναι κακοποίηση, το θέμα είναι πως θα το βιώσει το παιδί. Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια.

Αν το ένα χαστούκι προκαλέσει τρόμο στο παιδί, τότε γιατί δεν είναι κακοποίηση;

 

Και να μην ξεχνάμε πως τα χαστούκια δεν είναι για να συμμορφώσουν τα παιδιά αλλά για να ξεσπάσουν οι γονείς! Τα χαστούκια τα δίνεις για τον εαυτό σου! Τα παιδιά συμμορφώνονται με άλλους τρόπους

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Έχει βέβαια τα δικα της "πιστεύω" σχετικά με την διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού, δεν εφάρμοζε αυτά που τις έλεγα (ενώ πάντα με ρωτούσε τι να κάνει), είναι αρκετά αυταρχική και πολύ θρήσκα (άφηνε το παιδι 2 χρονων νηστικο το πρωι χωρις γαλα για να το κοινωνησει). Αν προσπαθουσα να πω κάτι μου απαντούσε ότι και αυτή έχει μεγαλώσει παιδιά και ξέρει και γενικά ο τρόπος της ειναι σωστος και δεν σηκωνε κουβεντα.

 

Η μαμα μου, ειπε οτι εχει αυτη την συμπεριφορα γιατι παραμελω το παιδι.

 

Δεν ξερω αν θα πρεπει να της μιλησω για το συμβαν

 

 

Δεν θυμαμαι πολλα απο την παιδικη μου ηλικια. Δεν θυμαμαι ξυλο ουτε ομως αγκαλιες. Θυμαμαι οτι φοβομουν πολυ την μητερα μου οταν εκανα σκανταλια.

 

 

Δεν ψαχνω αλλοθι γι'αυτο που εκανε η μανα μου ή εγω, ψαχνω λυση.

 

Κλάρα, το λάθος σου κατά τη γνώμη μου είναι ότι φοβάσαι να μιλήσεις στη μητέρα σου. Καταρχήν έπρεπε να διαπιστώσεις (ρωτώντας τη προφανώς), αν όντως το χτύπησε (μπορεί το παιδάκι να το μεγαλοποίησε) και τι πιστεύει για το ξύλο ως μέθοδο τιμωρίας. Αν έχεις υποψίες γενικώς ότι δεν φέρεται καλά στο παιδί, είναι δυνατόν να μην τολμάς να θίξεις το θέμα? Λες ότι ψάχνεις για λύση. Η λύση είναι να μιλήσεις με τη μητέρα σου, να θέσεις κάποια όρια και να φανείς σαν μητέρα του παιδιού. Ούτε να ξεκόψεις, ούτε να μαλώσεις, απλώς να θέσεις κάποια όρια. Μην είσαι τόσο υποχωρητική.

 

Από αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω ότι όντως η μαμά σου είναι αυταρχική και εσύ δεν τολμάς να υψώσεις τη φωνή σου, να ακουστεί η γνώμη σου. Σε ρώτησαν αν σε χτύπαγε όταν ήσουν μικρή και απάντησες ότι δεν θυμάσαι πολλά από την παιδική σου ηλικία. Δεν θυμάσαι ούτε από την προεφηβική ή εφηβική? Δεν θυμάσαι ποτέ να σε έχει χτυπήσει? Αν όχι, μήπως πράγματι δεν είναι υπέρ του ξύλου? Ή μήπως σε έχει χτυπήσει και το δικαιολογείς στο μυαλό σου... Αυτά είναι απλώς τροφή για σκέψη.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

και επισης καμια μας δεν ειπε να την ξεκοψεις.....αλλα να μην της αφηνεις το παιδι οταν δεν εισαι παρουσα.

Μια που δεν εχει καταλαβει-αποδεχτει οτι εκανε κατι στραβο ειναι λογικο να το ξανακανει....

 

Ρηνιω...

΄για εμένα δεν είναι κακοποίηση ένα χαστούκι αλλά πολλά και σε πάροδο χρόνου...είπα οτι θεωρώ το συμβαν ως άτυχο ή κακια στιγμή εφ' όσον δεν επαναλαμβάνεται...τώρα αν αυτό είναι παρανόηση εξήγησέ μου τί ακριβώς δεν κατανόησα σωστά...'

Καταρχην η γιαγια ειναι αυταρχικη και δευτερον υπερ του ξυλου...Δηλαδη τι αλλο πρεπει να δει η κοπελα για να μην αφηνει το παιδι μονο του?? Να το στειλει στο νοσοκομειο??

Μπορει να πηγαινουν ολοι μαζι στη μαμα της.....

 

Εγω εξαρχης πιστεψα οτι δεν θα το ξαναφησει μονο του, ετσι νομιζω εγραψε κι ολας....Αλλα μου εκανε εντυπωση το οτι προσπαθει να την δικαιολογησει....Απο αγαπη ειναι αυτο αραγε προς τη μαμα της η επειδη πρεπει μεσα της να την αποδεχτει? ειναι κατι που δεν μπορω να ξερω....

 

επισης ξαναλεω , δεν εχω ξανακουσει αλλη περιπτωση γιαγιας να χτυπαει το εγγονι της...και αυτο για εμενα το κανει περισσοτερο επικινδυνο....

 

δε νομίζω οτι η γιαγιά είναι υπερ του ξύλου..νομίζω οτι αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα..(ελπίζω να μην παρανόησα πάλι!!!)

για να φτάσει ένα παιδί στα σημεία που λες (νοσοκομείο) εκεί μιλάμε για κακοποίηση,και μάλιστα συστηματική...

 

επίσης όπως ανέφερε μια κοπέλα ήδη...απόψεις και γνώμες παραθέτουμε η καθεμία μας τη δικιά της..υπάρχει διάλογος,θέση και αντίθεση (αυτό είναι το υγιές για μένα σε δημόσιο διάλογο) ακριβως για να μπορεί κάποια ή όλες μας να αποκτάει μια όσο το δυνατον πιο πολύπλευρη άποψη σχετικά..

όταν λοιπόν δεν συμφωνούν δυο άτομα που συνδιαλέγονται σε δημόσιο φόρουμ δεν τίθεται ούτε θέμα παρανόησης ούτε θέμα κατανόησης και ούτε επιβολής συγκεκριμένης άποψης (θετικής ή αρνητικής)..η καθεμια λέει αυτό που κατα΄άποψη θεωρεί σωστό έστω κι αν αυτό δεν είναι αποδεκτό καθολικά.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω οτι η γιαγιά είναι υπερ του ξύλου..νομίζω οτι αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα..(ελπίζω να μην παρανόησα πάλι!!!)

για να φτάσει ένα παιδί στα σημεία που λες (νοσοκομείο) εκεί μιλάμε για κακοποίηση,και μάλιστα συστηματική...

 

επίσης όπως ανέφερε μια κοπέλα ήδη...απόψεις και γνώμες παραθέτουμε η καθεμία μας τη δικιά της..υπάρχει διάλογος,θέση και αντίθεση (αυτό είναι το υγιές για μένα σε δημόσιο διάλογο) ακριβως για να μπορεί κάποια ή όλες μας να αποκτάει μια όσο το δυνατον πιο πολύπλευρη άποψη σχετικά..

όταν λοιπόν δεν συμφωνούν δυο άτομα που συνδιαλέγονται σε δημόσιο φόρουμ δεν τίθεται ούτε θέμα παρανόησης ούτε θέμα κατανόησης και ούτε επιβολής συγκεκριμένης άποψης (θετικής ή αρνητικής)..η καθεμια λέει αυτό που κατα΄άποψη θεωρεί σωστό έστω κι αν αυτό δεν είναι αποδεκτό καθολικά.

 

1) εγω δηλαδη βγαζω αυθαιρετα συμπερασματα ενω εσυ απλα παρανοεις? :-)

2)στο νοσοκομειο πας και αν σε καποιο σπρωξιμο, πεσεις και χτυπησεις και χρειαστεις ραμματα. Μια και μονο φορα.

3)Τοτε γιατι θεωρεις οτι 'ξεμαλλιαζεται' το θεμα?

 

Σε καθε περιπτωση, προσωπικα δεν διαπραγματευομαι το δικαιωμα του παιδιου να μην του ασκειται βια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...