Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καντιντίαση: διάγνωση και θεραπεία.


Recommended Posts

Τα συμπτώματα που εχω ειναι:

-κοκκινίλα στη θηλή, τη θηλαία άλω και την γύρω περιοχή

-σημεία στη θηλαίαάλω που ειναι σαν ξεφλουδισμένα

-έντονος πόνος συνέχεια σεόλητην περιοχή

-έχει αλλάξει το σχήμα της θηλής- η μικρή δεν μπορεί να πιάσει τη θηλή με τίποτα!

 

Ειναι καντιντίαση; Η παιδίατρος μου είπε να παίρνε nurofen αλλά αυτά μόνο τον πόνο δεν θα μετριάσουν;

Παρακαλώ βοήθεια! Τα προβλήματα συνεχίζονται!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...
Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι της καντιντίασης.

Κυρια Αγλαια, εχω τα συμπτωματα της καντιντιασης 2 μηνες τωρα,σχεδον απο μετα τον τοκετο( σας ρωτησε για μενα η Βικυ απο το Ηρακλειο..)Οι θηλες μου ειναι ροζ και εξαιρετικα ευαισθητες με οξεις πονους σα μαχαιριες που χτυπανε σε ολο το στηθος κατα τη διαρκεια και μετα το θηλασμο.Εχω τωρα τρεις μερες που χρησιμοποιω ντακταριν και ακολουθω τη διαιτα αλλα δε βλεπω ουσιαστικη βελτιωση-τι να κανω? Παραπονο το χω που δεν θηλασα ΜΙΑ φορα χωρις πονο:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να περάσει και μόνο του αλλά μπορεί να υποφέρεις από έντονο πόνο και να μην μπορείς να θηλάσεις.

 

Αν κόψεις τις τροφές σίγουρα θα υποχωρήσει αλλά κανείς δεν μπορεί να μαντέψει για το αν θα σου περάσει ή όχι. Ούτε ο γιατρός που θα σου προτείνει θεραπεία μπορεί να είναι σίγουρος για την έκβαση της θεραπείας.

 

Τα στοιχεία της γιατρού παραπάνω σου τα έβαλα για να μην υποθέτουμε εμείς που δεν είμαστε γιατροί και δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε το γιατρό.

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΤΗΝΤΙΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ Η ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ "ΒΑΜΜΑ ΓΕΝΤΙΑΝΗ" ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΠΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΝΕΡΟΞΥΔΟ Η΄ ΝΕΡΟ-ΣΟΔΑ (1 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ+ 1κ.γ ΞΥΔΙ-ΣΟΔΑ!!!).ΤΟ ΘΕΜΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΩΘΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ:( ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕ ΚΑΝΤΗΝΤΙΑΣΗ ΤΟ ΙΔΙΟ??ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ?

 

*ΑΓΛΑΙΑ ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΝΜ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

red or pink nipples

itchy or burning nipples, even when not feeding baby

deep, shooting breast pain during or after feedings

 

ΑΑ ωραία, εδώ είμαστε κ μεις... Αχ βρε τα είπα εγώ στον γυναικολόγο (πριν 4 μηνων περίπου) κάτι δεν πάει καλά με το στήθος μου (το αριστερό συγκεκριμένα)

αλλά μου είπε δεν είναι τίποτα. Τελικά όλο έτσι απαντάνε οι ιατροί... Λοιπόν, ακόμα κ τώρα που σας γράφω με καίει.

Εδώ έχει μια λίστα με φαγητά που πρέπει να αποφευχθούν http://www.thecandidadiet.com/foodstoavoid.htm

Εγώ λοιπόν που κάνω κ δίαιτα για αλλεργίες μάλλον θα λιμοκτονήσω. Αλλά βρε κορίτσια πως θα θηλάσω το μωρό μου έτσι? Πρώτον, αν επηρεάζεται η ποιότητα του γάλακτος με όλα αυτά τα απαγορευμένα κ 2ο δεν θα μου κοπεί το γάλα αφού κάθε βδομάδα χάνω κ 2-3 κιλά? Πάντα τόσο πολύπλοκο ήταν να θηλάσεις ένα παιδί...?

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ το παιδι όταν θηλάζει ψιλοτραβιέται προς τα πίσω αλλά δεν αφήνει τη θηλή. θέλει να φάει αλλά κάτι τον ενοχλεί...

υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται κ με κάποιες στερεες τροφές ...?

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, να κάνω μια ερώτηση;

Πήγα στο φαρμακείο για να πάρω το ΑΡΝΟ και η φαρμακοποιός που το έψαξε μου είπε οτι έχει και κορτιζόνη και αντιβίωση. Αυτά δεν απαγορεύονται στο θηλασμό ή μόνο στην ομοιοπαθητική;

Είναι τελικά ασφαλές να το βάζω στο στήθος και μετά να θηλάζω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απ'όσα διάβασα παραπάνω, συμπεραίνω πως έχω τα συμπτώματα της candida. Μίλησα με την παιδίατρο, δεν ήξερε, της ανέφερα την καντιντα κ μου είπε πως αν είναι μύκητας μπορεί να προκαλέσω κάποια λοίμωξη στο παιδί κ γι'αυτό να πάρω τηλ. το γυναικολόγο μου ή να πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο, μήπως κ πρέπει να αποθηλάσω άμεσα!!! Στη συνέχεια πήρα το γιατρό μου, ο οποίος μου είπε πως εφ'όσον δεν είναι μαστίτιδα οτιδήποτε άλλο θα περάσει...αν επιμείνουν τα συμπτώματα να τον πάρω να μου δώσει αντιβίωση...ίσως εννοούσε για την περίπτωση μαστίτιδας..για αποθηλασμό πάντως δε μου είπε..τί μπορώ να κάνω κ που ν΄απευθυνθώ??? τέτοιες μέρες είναι κ τα πάντα κλειστά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ'όσα διάβασα παραπάνω, συμπεραίνω πως έχω τα συμπτώματα της candida. Μίλησα με την παιδίατρο, δεν ήξερε, της ανέφερα την καντιντα κ μου είπε πως αν είναι μύκητας μπορεί να προκαλέσω κάποια λοίμωξη στο παιδί κ γι'αυτό να πάρω τηλ. το γυναικολόγο μου ή να πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο, μήπως κ πρέπει να αποθηλάσω άμεσα!!! Στη συνέχεια πήρα το γιατρό μου, ο οποίος μου είπε πως εφ'όσον δεν είναι μαστίτιδα οτιδήποτε άλλο θα περάσει...αν επιμείνουν τα συμπτώματα να τον πάρω να μου δώσει αντιβίωση...ίσως εννοούσε για την περίπτωση μαστίτιδας..για αποθηλασμό πάντως δε μου είπε..τί μπορώ να κάνω κ που ν΄απευθυνθώ??? τέτοιες μέρες είναι κ τα πάντα κλειστά...

 

Η μυκητίαση δεν χρειάζεται αντιβίωση (ίσα ίσα η αντιβίωση που μπορεί να πάρεις για άλλο λόγο μπορεί να επιδεινώσει τη μυκητίαση ή να την προκαλέσει). Μύκητες έχουμε όλοι στο πεπτικό μας, όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε κατάσταση στρες, ή πάρουμε αντιβίωση ή λόγω κακής διατροφής κλπ, αυτοί μπορεί να πολλαπλασιαστούν και να εκδηλωθούν και σε άλλα σημεία του σώματος (πόδια, κόλπος στις γυναίκες και στις θηλές). Και το μωρό σου στο πεπτικό έχει μύκητες, όσο αυτοί είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια δεν ενοχλούν. Αυτό που μπορεί να πάθει το μωρό που θηλάζει αν έχεις εσύ καντιντίαση είναι να κολλήσει μύκητες στο στόμα. Τότε θα δεις άσπρα σημαδάκια στη γλώσσα ή και στο εσωτερικό στα μάγουλά του και ίσως δείχνει να πονάει όταν τρώει. Σ' αυτή την περίπτωση σίγουρα η παιδίατρος θα ξέρει και να το διαγνώσει και να σου δώσει θεραπεία για το μωρό (συνήθως κάποια στοματική αντιμυκητιασική γέλη). Το ίδιο μπορεί μία μαμά που το μωρό της εμφάνισε μυκητιασική στοματίτιδα (μετά από λήψη αντιβίωσης πχ) να παρουσιάσει μυκητίαση στις θηλές. Καλό είναι να ακολουθεί θεραπεία και η μαμά και το μωρό, για να μη μεταφέρεται η μυκητίαση από τον ένα στον άλλο.

Δεν είναι κάτι επικίνδυνο για σένα, το κακό είναι ότι πονάς.

Ακολούθησε αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω στο θέμα, ξεκίνα από τη δίαιτα και ψάξε σε ομοιοπαθητικά φαρμακεία για να σου φτιάξουν τα σκευάσματα. Αυτά που γράφεται ότι είναι ασφαλή για να θηλάσει το μωρό χωρίς να ξεπλυθούν, βοηθάνει στο να θεραπευτεί και το μωρό αν έχει κολλήσει ή στο να μην κολλήσει.

Η μυκητίαση σε άλλες μαμάδες εμφανίζεται μία φορά και περνάει σχετικά εύκολα και σε άλλες υποτροπιάζει συχνά.

Σου εύχομαι γρήγορα περαστικά!

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.kellymom.com/bf/concerns/thrush/thrush-resources.html

 

και εδώ http://www.kellymom.com/bf/concerns/thrush/thrush-expressed-milk.html σχετικά με το πόσο είναι ασφαλές το μωρό να καταναλώνει γάλα την περίοδο που η μαμά έχει μυκητίαση στο στήθος ή γάλα που έχει αντλήσει σε τέτοια περίοδο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

κ το παιδι όταν θηλάζει ψιλοτραβιέται προς τα πίσω αλλά δεν αφήνει τη θηλή. θέλει να φάει αλλά κάτι τον ενοχλεί...

υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται κ με κάποιες στερεες τροφές ...?

αυτο ακριβως κανει και το δικο μου. Τραβαει τη θηλη, ζοριζεται πολυ, δεν την αφηνει αλλα ειναι σαν να παλευει με τη θηλη οσο τρωει. Αν την αφησει, την ζητα κατευθειαν. Εντωμεταξυ, ειχα (και εχω) ραγαδες στις θηλες γιατι μου τις ειχε σκισει λιγακι στην αρχη, κοκκινες δεν θα τις ελεγα, αλλα εχουν αποχρωματιστει λιγο, σαν ναναι ξεπλυμενο ροζ. Νιωθω κατι πονακια οταν δεν θηλαζω, οχι στις θηλες, γενικα σε ολο το στηθος, αλλα μου ειχαν πει οτι ειναι που κατεβαινει το γαλα. Το μωρο οταν θηλαζει δεν με ποναει, εκτος και αν πιασει λαθος το στηθος. Με ποναει λιγο η θηλη και η θηλαια αλω αλα νομιζω πως φταινε οι πολλες αντλησεις που κανω με το θηλαστρο. Ειναι καντιντιαση αυτο;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως κανει και το δικο μου. Τραβαει τη θηλη, ζοριζεται πολυ, δεν την αφηνει αλλα ειναι σαν να παλευει με τη θηλη οσο τρωει. Αν την αφησει, την ζητα κατευθειαν. Εντωμεταξυ, ειχα (και εχω) ραγαδες στις θηλες γιατι μου τις ειχε σκισει λιγακι στην αρχη, κοκκινες δεν θα τις ελεγα, αλλα εχουν αποχρωματιστει λιγο, σαν ναναι ξεπλυμενο ροζ. Νιωθω κατι πονακια οταν δεν θηλαζω, οχι στις θηλες, γενικα σε ολο το στηθος, αλλα μου ειχαν πει οτι ειναι που κατεβαινει το γαλα. Το μωρο οταν θηλαζει δεν με ποναει, εκτος και αν πιασει λαθος το στηθος. Με ποναει λιγο η θηλη και η θηλαια αλω αλα νομιζω πως φταινε οι πολλες αντλησεις που κανω με το θηλαστρο. Ειναι καντιντιαση αυτο;

Καμια κοπελα δεν ξερει;;

Εντωμεταξυ εχω φαγουρα και νιωθω καψιματα οταν θηλαζει ο μικρος (και πολλες φορες οταν δεν θηλαζει) και πονους σαν να μου βαζουν βελονες μεσα στο στηθος. Υπαρχει περιπτωση το μωρο να ζοριζεται να θηλασει λογω της μηκυτιασης; Και αν περασει θα θελει να θηλασει ή θα βγαζω με το θηλαστρο συνεχεια;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μύκητες στο στόμα του (τσέκαρε τη γλώσσα και τα μάγουλα για ασπρίλες) είναι πιθανό να ενοχλείται και να μη μπορεί να θηλάσει.

 

Δοκίμασε να κάνεις κομπρέσες με σοδόνερο στο στήθος (αναφέρονται αναλυτικά πιο πάνω) και αν σε ανακουφίσουν στάνταρ είναι μύκητας.

 

Το ασιντόφιλους που ανέφερα πιο πάνω είναι προβιοτικό (βακτήρια δηλ που ζουν στο πεπτικό μας) και επειδή η παλιοκαντιντα πάει και κάθεται και εκεί βοηθάει η συντονισμένη επίθεση.

 

Αν ζορίζεσαι πολύ μίλα με σύμβουλο γαλουχίας να σε καθοδηγήσει. Το θήλαστρο πάντως να το αποφύγεις μη μπλέξεις και με άλλα. Πολλή καθαριότητα και τα σουτιέν πλύσιμο με καυτό νερό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με μιά παιδίατρο από το τμήμα θηλασμού στο "έλενα" και μου είπε να κάνω μια καλλιέργεια στο γάλα μου. Εκεί λοιπόν βρέθηκαν "αρκετές αποικίες σταφυλόκκοκου κοαγκουλάση". Σύμφωνα με αυτό δεν έχω κάντιντα??? δεν ξέρω... Ο γυναικολόγος μου μου έδωσε αντιβίωση "augmentin 1gr" που επιτρέπεται στο θηλασμό, όπως μου είπε καθώς κ ότι ο σταφυλόκοκκος αυτός υπάρχει στο δέρμα όλων μας κ απλά τώρα είναι σε έξαρση..τα ίδια είπε κ η παιδίατρος που παρακολουθεί το μωρό...αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν ο σταφυλόκκοκος είναι στο δέρμα ή στο γάλα...Ευτυχώς, κανείς τους δεν μου πρότεινε να σταματήσω το θηλασμό, γιατί περίμενα να το ακούσω κ αυτό!!! Τις προηγούμενες μέρες, είχα προσαρμόσει τη διατροφή μου στην περίπτωση της κάντιντα, δεν έτρωγα δηλ. ζάχαρη ψωμί κ ζυμαρικά. Εχθές λοιπόν ξεκίνησα την αντιβίωση, έφαγα το μεσημέρι ζυμαρικό κ το βράδυ παγωτό, και ο πόνος που είχε υποχωρήσει αισθητά, επανήλθε!!! Τώρα τί φταίει από όλα αυτά δεν ξέρω...μήπως ο σταφυλόκοκκος τρέφεται επίσης από τη ζάχαρη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν η συλλογή του γάλακτος που έδωσες για καλλιέργεια έγινε με θήλαστρο, χωρίς απολύμανση του δέρματος που έρχεται σε επαφή με το γάλα στην άντληση (θηλή), το πιο πιθανό είναι να έγινε επιμόλυνση του γάλακτος από το δέρμα. Πώς έκανες τη συλλογή; Δεν σου έδωσαν οδηγίες; Άλλο πράγμα είναι ο σταφυλόκοκκος και άλλο ο μύκητας. Η αντιβίωση και η ζάχαρη βοηθούν στην έξαρση του μύκητα. Αν είδες βελτίωση των συμπτωμάτων με τη δίαιτα, δεν χάνεις τίποτα με το να τη συνεχίσεις! Όσο παίρνεις την αντιβίωση, καλό είναι να τρως και γιαούρτι και να παίρνεις και προβιοτικά. Οι μύκητες δεν είναι κάτι που το ξεφορτώνεσαι εύκολα. Θέλει χρόνο και μπορεί να επανέλθουν, γιατί συνήθως βρίσκονται στο πεπτικό και σε περιόδους έξαρσης, όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, εκδηλώνονται και αλλού στον οργανισμό μας. Με τη διατροφή, περιορίζεις τον μύκητα στο ίδιο το πεπτικό, οπότε λογικό είναι να μειώνεται και όπου αλλού υπάρχει. Το ότι βρέθηκε σταφυλόκοκκος, δεν αποκλείει την ύπαρξη μύκητα. Στην καλλιέργεια έψαχναν για μύκητες ή μόνο για μικρόβια;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εάν η συλλογή του γάλακτος που έδωσες για καλλιέργεια έγινε με θήλαστρο, χωρίς απολύμανση του δέρματος που έρχεται σε επαφή με το γάλα στην άντληση (θηλή), το πιο πιθανό είναι να έγινε επιμόλυνση του γάλακτος από το δέρμα. Πώς έκανες τη συλλογή; Δεν σου έδωσαν οδηγίες; Άλλο πράγμα είναι ο σταφυλόκοκκος και άλλο ο μύκητας. Η αντιβίωση και η ζάχαρη βοηθούν στην έξαρση του μύκητα. Αν είδες βελτίωση των συμπτωμάτων με τη δίαιτα, δεν χάνεις τίποτα με το να τη συνεχίσεις! Όσο παίρνεις την αντιβίωση, καλό είναι να τρως και γιαούρτι και να παίρνεις και προβιοτικά. Οι μύκητες δεν είναι κάτι που το ξεφορτώνεσαι εύκολα. Θέλει χρόνο και μπορεί να επανέλθουν, γιατί συνήθως βρίσκονται στο πεπτικό και σε περιόδους έξαρσης, όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, εκδηλώνονται και αλλού στον οργανισμό μας. Με τη διατροφή, περιορίζεις τον μύκητα στο ίδιο το πεπτικό, οπότε λογικό είναι να μειώνεται και όπου αλλού υπάρχει. Το ότι βρέθηκε σταφυλόκοκκος, δεν αποκλείει την ύπαρξη μύκητα. Στην καλλιέργεια έψαχναν για μύκητες ή μόνο για μικρόβια;

Η καλλιέργεια ήταν για μύκητες κ μικρόβια. Μου είχαν απλά πει να πλύνω καλά το στήθος μόνο με νερο, πριν συλλέξω το γάλα. Δεν μου είπαν με ποιο τρόπο κ το άντλησα με θήλαστρο. Την περίπτωση αυτή, επιμόλυνσης του γάλακτος, δεν τη σκέφτηκα. Τέλος πάντων, η παιδίατρος στο έλενα είπε για το σταφυλόκκοκο πως δεν είναι κάτι που πρέπει να ασχοληθώ κ να μην πάρω αντιβίωση, αλλά να βάζω ,προληπτικά υποθέτω, ντακταρίν γέλη στη θηλή μου και το στόμα του μωρού μετά από κάθε γεύμα....Λέω λοιπόν να σταματήσω την αντιβίωση, για να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου κ το μωρό καθώς επίσης να συνεχίσω την παραπάνω διατροφή...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ τις συμβουλές σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Μιας και το θέμα είναι για μύκητες, να σας ρωτήσω, εγώ δεν έχω μύκητες στο στήθος, έχω όμως μύκητες απ' ό,τι φαίνεται στα νύχια των χεριών (η χαζοδερματίτιδα που έχω αποκτησει πρέπει να ευθύνεται γι' αυτό :evil:) . Κινδυνεύει το μωρό μου από αυτό; Όταν πήγαμε με τη μικρή 1 μηνός στον παιδίατρο είπε στο σύζυγό μου ο οποίος έχει μύκητες στα νύχια (χρόνια τώρα... αυτά παθαίνεις όταν τρώς τα νύχια σου... και πέφτεις και σε άσχετους γιατρούς, τέλος πάντων), του είπε λοιπόν να αποφεύγει να την ακουμπάει τη μικρή. Αυτό σκέφτομαι κι έχω πανικοβληθεί. Υπάρχει πράγματι κάποιος κίνδυνος; Πρέπει να βάζω γάντια για να πιάνω το μωρό, να το αλλάζω, να το πλένω, να το παίζω κτλ :shock: :shock::shock: :shock:;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ακου τι μπορεις να κανεις-να πας στο δερματολογο και να σε παρει ενα πολυ μικρο δειγμα απο το νυχι και θα το στειλει για καλλιεργια η οποια θα δειξει αν οντως ειναι μυκητας και ποιος μυκητας ειναι γιατι για πολλες καταστασεις στα νυχια νομιζουμε οτι ειναι μυκητες ενω δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλημέρα! Μιας και το θέμα είναι για μύκητες, να σας ρωτήσω, εγώ δεν έχω μύκητες στο στήθος, έχω όμως μύκητες απ' ό,τι φαίνεται στα νύχια των χεριών (η χαζοδερματίτιδα που έχω αποκτησει πρέπει να ευθύνεται γι' αυτό :evil:) . Κινδυνεύει το μωρό μου από αυτό; Όταν πήγαμε με τη μικρή 1 μηνός στον παιδίατρο είπε στο σύζυγό μου ο οποίος έχει μύκητες στα νύχια (χρόνια τώρα... αυτά παθαίνεις όταν τρώς τα νύχια σου... και πέφτεις και σε άσχετους γιατρούς, τέλος πάντων), του είπε λοιπόν να αποφεύγει να την ακουμπάει τη μικρή. Αυτό σκέφτομαι κι έχω πανικοβληθεί. Υπάρχει πράγματι κάποιος κίνδυνος; Πρέπει να βάζω γάντια για να πιάνω το μωρό, να το αλλάζω, να το πλένω, να το παίζω κτλ :shock: :shock::shock: :shock:;

εχω κι εγω μυκητα σε ενα νυχι, εν τω μεταξυ το εχω πριν την εγκυμοσυνη και δεν μπορουσα να παρω φαρμακα ουτε τωρα κανει να παρω , το μονο που μου ειπε η παιδιατρος αλλα και ο δερματολογος να μην βαζω αυτο το δαχτυλο στο στομα του μωρου οταν θελω να σταματησει το πιπιλισμα και φυσικα να μην χρησιμοποιω τον ιδιο νυχοκοπτη με το μωρο κατι που ετσι κι αλλιως δεν θα το εκανα, καθενας μας εχει το δικο του νυχοποπτη. γαντια μου ιεπε να φοραω μονο οταν πλενω πιατα ρουχα κλπ γενικα οταν κανω δουλεις με νερο, για να υποχωρησει λιγο ο μυκητας.

Link to comment
Share on other sites

. Να πω πως είμαι από την αρχή πολύ σχολαστική με την καθαριότητα της περιοχής, αφού τον πλένω σε κάθε άλλαγμα της πάνας και τον στεγνώνω προσεκτικά με πιστολάκι.

 

:shock::shock::shock:

πραγματικα αυτο δεν το εχω ξανακουσει, υπαρχει γιατρος που να συνιστα να στεγνωνουμε το μωρο με πιστολακι?????

μαλλον ατοπικη δερματιτιδα ειχε το παιδακι σου. ελπιζω να πηγες σε δερματολογο και να σου ειπε να κοψεις το πιστολακι και το συχνο πλυσιμο. ακομα ομως και μυκητες να ηταν το συχνο πλυσιμο παλι κακο εκανε, καθως οι μυκητες αναπτυσονται περισσοτερο με το νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θα ηθελα τα φωτα σας!

εχω καποιες ενοχλησεις στο στηθος και αναρωτιεμαι αν ειναι καντιντα. με πιανει κατι σαν καψιμο στη θηλη αλλα και στην ευρυτερη περιοχη και το αισθανομαι κυριως επιφανειακα πανω στο δερμα.επισης η κορυφη της θηλης ασπριζει οταν το αισθανομαι αυτο.κατα τ'αλλα ειναι φυσιολογικες στην οψη τους.να πω οτι αυτο το εχω απο την αρχη αλλα πλεον με εχει κουρασει αυτο το αισθημα και αναρωτιεμαι αν μπορω να κανω κατι για να σταματησει.ο γυναικολογος ειπε μονο οτι εχω ευαισθητο δερμα και γι'αυτο ποναω.οτι δηλ. ειναι θεμα ποιοτητας του δερματος.

το στομα του μωρου το ελεγξα και ειναι καθαρο.ασπρα κομματακια εχει μονο οταν κανει εμετο που νομιζω ειναι νορμαλ. μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αγγειοσπασμο η καπως ετσι γιατι η καντιντα εχει ανυποφορο πονο.τοσο καιρο που το εχω πιστευω πως αν ηταν στο αρχικο σταδιο μεχρι τωρα θα ειχε εξελιχθει και θα ειχε δυναμωσει ο πονος. εσεις τι λετε?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τα φωτα σας!

εχω καποιες ενοχλησεις στο στηθος και αναρωτιεμαι αν ειναι καντιντα. με πιανει κατι σαν καψιμο στη θηλη αλλα και στην ευρυτερη περιοχη και το αισθανομαι κυριως επιφανειακα πανω στο δερμα.επισης η κορυφη της θηλης ασπριζει οταν το αισθανομαι αυτο.κατα τ'αλλα ειναι φυσιολογικες στην οψη τους.να πω οτι αυτο το εχω απο την αρχη αλλα πλεον με εχει κουρασει αυτο το αισθημα και αναρωτιεμαι αν μπορω να κανω κατι για να σταματησει.ο γυναικολογος ειπε μονο οτι εχω ευαισθητο δερμα και γι'αυτο ποναω.οτι δηλ. ειναι θεμα ποιοτητας του δερματος.

το στομα του μωρου το ελεγξα και ειναι καθαρο.ασπρα κομματακια εχει μονο οταν κανει εμετο που νομιζω ειναι νορμαλ. μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αγγειοσπασμο η καπως ετσι γιατι η καντιντα εχει ανυποφορο πονο.τοσο καιρο που το εχω πιστευω πως αν ηταν στο αρχικο σταδιο μεχρι τωρα θα ειχε εξελιχθει και θα ειχε δυναμωσει ο πονος. εσεις τι λετε?

 

Έχεις παρατηρήσει αν έχει να κάνει με το κρύο; Πέρα από άσπρισμα της θηλής έχεις παρατηρήσει να παίρνει άλλο χρώμα;

Όταν εκτεθείς απότομα στο κρύο τα χέρια σου γίνονται αρχικά άσπρα, μετά μπλε και μετά έντονο κόκκινο;

Πιστεύω ότι πρόκειται για το φαινόμενο Raynaud και όχι για κάντιντα.

Ενδεικτικά δες εδώ: http://pediatrics.aappublications.org/content/113/4/e360.full

Link to comment
Share on other sites

EvaMD ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχω παρατηρησει πως αντιδρουν τα χερια μου στο κρυο αλλα οταν με πιανει ψυχρα εκει που καθομαι το στηθος αμεσως αντιδραει με αυτο το καψιμο και με ασπρισμα της θηλης.αυτο το εχω παρατηρησει σιγουρα.

δεν παιρνω φαρμακα,δεν καπνιζω και δεν καταναλωνω καφεινη.τα ανεφερει στο αρθρο σαν παραγοντες εμφανισης του φαινομενου μαζι με καποιες παθησεις αν καταλαβα καλα,οπως λυκος και αρθριτιδα που δε νομιζω να τα εχω...λεει για αυξηση ασβεστιου,καταναλωνω αρκετα γαλακτομικα και νομιζω πως ειμαι οκ απο ασβεστιο...θα το διαβασω αργοτερα πιο αναλυτικα. παντως ειναι πολυ ενοχλητικο και ναι οταν ειμαι ζεστη(πχ στο ντουζ που παντα εχω πολυ ζεστο νερο)δεν το παθαινω. ισως να ειναι αυτο λοιπον.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

EvaMD ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχω παρατηρησει πως αντιδρουν τα χερια μου στο κρυο αλλα οταν με πιανει ψυχρα εκει που καθομαι το στηθος αμεσως αντιδραει με αυτο το καψιμο και με ασπρισμα της θηλης.αυτο το εχω παρατηρησει σιγουρα.

δεν παιρνω φαρμακα,δεν καπνιζω και δεν καταναλωνω καφεινη.τα ανεφερει στο αρθρο σαν παραγοντες εμφανισης του φαινομενου μαζι με καποιες παθησεις αν καταλαβα καλα,οπως λυκος και αρθριτιδα που δε νομιζω να τα εχω...λεει για αυξηση ασβεστιου,καταναλωνω αρκετα γαλακτομικα και νομιζω πως ειμαι οκ απο ασβεστιο...θα το διαβασω αργοτερα πιο αναλυτικα. παντως ειναι πολυ ενοχλητικο και ναι οταν ειμαι ζεστη(πχ στο ντουζ που παντα εχω πολυ ζεστο νερο)δεν το παθαινω. ισως να ειναι αυτο λοιπον.

 

Αν βλέπεις διαφορά ανάλογα με τη θερμοκρασία είναι σίγουρα αυτό. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποια άλλη πάθηση (όπως αυτά που διάβασες) αλλά πολλές φορές είναι ιδιοπαθές (δηλ. ουσιαστικά αγνώστου αιτιολογίας) και καλοήθες (δηλ. δεν έχει άλλες επιπλοκές πέρα από την ενόχληση). Πρόκειται για αγγειοσύσπαση με αφορμή την έκθεση στο κρύο ή ακόμα και το άγγιγμα κάτι κρύου ανεξάρτητα από τον καιρό. (π.χ. στα χέρια μπορεί να νιώθεις πόνο μέχρι τους αγκώνες αν ακουμπήσεις κάτι κρύο ή τα πόδια σου να είναι κρύα ακόμα και με μέτριες θερμοκρασίες).

Το κάπνισμα και κάποια φάρμακα μπορεί να εντείνουν την αγγειοσύσπαση άρα και την εμφάνιση του φαινομένου αλλά μάλλον δεν είναι η αιτία απλά επιβαρυντικός παράγοντας.

Νομίζω ότι απλά πρέπει να είσαι ντυμένη ζεστά και να επιλέγεις ρούχα που προκειμένου να θηλάσεις δεν θα αφήνουν εκτεθιμένη μεγάλη επιφάνεια του στήθους και του υπόλοιπου σώματος.

(Σημ. Το άσπρισμα της θηλής θα μπορούσε να σημαίνει και κακή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτή η περίπτωσή σου)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...