Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναλαμβανόμενες μαστίτιδες- μπερδεύτηκα με το τι πρέπει να κάνω


magnoli

Recommended Posts

Γειά σας

 

έχω ένα παιδάκι 7 εβδομάδων και έπαθα μαστίτιδα για 2 φορά. Μου είχανε πει ότι μετά τις 40 μέρες η γαλουχία ρυθμίζεται και δεν θα χρειάζεται να αποσυμφορώ το στήθος κάθε 3 ώρες. Έτσι άφηνα το γάλα μέχρι να ξυπνήσει το παιδί (4 5 ώρες) με αποτέλεσμα να πάθω μαστίτιδα πάλι.

Ο γιατρός μου είπε να το ταιζώ σε σταθερά διαστήματα (κάτι αδύνατο αφού κλαίει και δεν παίρνει την πιπίλα όταν είναι μαζί μου) και να βγάζω ότι περισσέυει να αδειάζει εντελώς το στήθος. Η μαία μου είπε 5 λεπτα με το θύλαστρο να βγάζω. Με το θύλαστρο όμως δεν βγαίνει γάλα αφού προηγηθεί θυλασμός, μόνο με το χέρι. Ο γιατρός μου είπε επίσης αν το παιδί δεν ξυπνήσει στις 3 ώρες να αδειάσω το στήθος και αν ξυπνήσει άμεσα να του το δόσω με μπιπερό ενώ η μαία μου είπε απλά να το αποσυμφορώ κάθε 2 3 ώρες αλλά να μην το βγάζω όλο το γάλα για να μην γίνει υπερπαραγωγή και να ρυθμιστεί σιγά σιγά.

Επίσης διάβασα ότι μόνο με το χέρι πρέπει να το αποσυμφορώ και να μην χρησιμοποιώ θύλαστρο ώστε να μην βγάζω περισσότερο απ' όσο πρέπει. Όντως δεν μπορώ να καταλάβω πόσο πρέπει να βγεί. Επειδή το παιδί τρώει όποτε θέλει όσο θέλει, και πιπιλά στο στήθος για να κοιμηθεί δεν ξέρω τελικά πόσο τρώει. Το στήθος το αισθάνομαι μαλακό μετά τον θυλασμό αλλά η μαία είπε πάντα να βγάζω λίγο ακόμα. Επίσης πρέπει να δίνω και τα δύο στήθη και για πόση ώρα περίπου ή το ένα και λίγο απο το άλλο; Αν είναι να τα αποσυμφορώ καθε 2 3 ώρες λογικό είναι να είναι το ίδιο φουσκωμένα.

 

Άλλες κοπέλες πάνε δουλεία το πρωί και το βράδυ απο το ένα θυλάζουνε απο το άλλο βγάζουνε με το θύλστρο ώστε να έχει το μωρό γάλα τις πρωινες ώρες. Μετά πάνε δουλειά για 7 8 ώρες και το γάλα δεν πίζει. Αυτό πως γίνεται;

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι μπερδεμένη και αγχωμένη

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το να αδειάζεις το στήθος μετά το θηλασμό δε βοηθάει και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα υπερπαραγωγής εκεί που δεν υπάρχει. Στις 40 μέρες ρυθμίζεται να παράγει η μαμά ακριβώς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό μόνο όμως αν η μαμά δεν έχει παρεμβεί είτε δίνοντας στο μωρό γεύματα ξένου γάλατος αντί για μητρικό είτε από την άλλη μεριά κάνοντας αντλήσεις και βγάζοντας έξτρα γάλα. όσο περισσότερο γάλα βγάζεις από το στήθος τόσο περισσότερο παράγεται. Αντίστοιχα όσο λιγότερο γάλα β΄γαίνει από το στήθος τόσο λιγότερο γάλα παράγεται, επομένως και τόσο λιγότερο συχνά το στήθος πρήζεται. Για να αποφύγεις τη μαστίτιδα όποτε νιώθεις το στήθος σου πρησμενο να βγάζεις πολύ λίγο γάλα με το χέρι ή το θήλαστρο. Δε χρειάζεται και δεν πρέπει να αδειάζεις το στήθος σου αν δεν θηλάσει το μωρό. Πρέπει όμως να το αποσυμφορείς όταν πρήζεται βγάζοντας λίγο γάλα. Γι' αυτό και δεν είναι απαραίτητο να βγάζεις το γάλα μετά το θηλασμό. Το στήθος έχει ήδη αποσυμφορηθεί. Αν έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα υπερπαραγωγής, το στήθος σου πρήζεται συνέχεια και θέλεις να μειώσεις λίγο την παραγωγή σου μπορείς να δοκιμάσεις και το φασκόμηλο. Δυστυχώς δε θυμάμαι τη δοσολογία. Αν νομίζεις ότι χρειάζεται στείλε ένα π.μ. στην Aglaia ¨η στη Nina nana.

 

Σε κάθε γεύμα πρέπει να δίνεις πρώτα το ένα στήθος μέχρι το μωρό να πιεί όλο το γάλα που βρίσκει εκεί. Μετά του προσφέρεις και το άλλο. Αν θέλει να φάει έχει καλώς. Αν δε θέλει πάλι έχει καλώς. Ένας ακόμα τρόπος αντιμετώπισης της υπερπαραγωγής είναι να δίνεις μονο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Έτσι το άλλο πρήζεται και όταν πρήζεται ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα να μειώσει την παραγωγή. Όμως επειδή ΄΄εχεις ήδη το παρελθόν με τις μαστίτιδες να είσαι προσεκτική αν το εφαρμόσεις. Να ψηλαφείς επίσης συχνά το στήθος σου μήπως έχει γρομαλάκια. Αν έχεις γρομπαλάκια, δηλαδή φραγμενους πόρους, την ώρα που θηλάζει το μωρό να κάνεις μασάζ στο γρομπαλάκι για να ξεμπλοκάρει το γάλα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω τι γίνεται όταν το μωρό άλλες μέρες τρώει πολύ και άλλες πιο σταθερές ώρες. Σαν χθές το βράδυ ξύπνησα στις 4 ώρες και έβγαλα με το θήλαστρο 30ml και 30ml γιατί υπολόγησα ότι ως συνήθως θα πιεί το γάλα του και θα ξανακοιμηθεί. Όμως δεν κοιμήθηκε, ήθελε και άλλο οπότε του έδωσα και απο το στήθος Μετά απο μισή ώρα για να κοιμηθεί δεν έπερνε πιπίλα και ήθελε στήθος με αποτέλεσμα να γίνει τόση υπερπαραγωγή σε 2μιση ώρες που όταν κοιμόμουνα το στήθος μου και η πλάτη μου πίσω καίγανε. Ξύπνησα επειδή το στήθος παλλότανε και πήγα και έβγαλα λίγο στον νιπτήρα γιατί ήξερα πως το μωρό ξυπνά εκείνη την ώρα.

'Αλλες φορές πάλι κοιμάται με την πιπίλα όποτε και κάνω ένα μασάζ στον νιπτήρα. Χρησιμοποιώ θήλάστρο για να δώσω το γάλα μετά στο μωρό αλλά τελικά αυτό μπορεί να θέλει και απο το στήθος δηλαδή. Για να αποφύγω καταστάσεις σαν την χθεσινη μήπως να να βγάζω ελάχιστο στον νιπτήρα μέχρι να ρυθμιστούν καλύτερα οι ώρες του μωρού; Κάποια στιγμή αυτή η αυξομείωση ρυθμίζεται απο μόνη της ή θα πρέπει νατο κάνω αυτό καθ' όλη την περίοδου του θηλασμού;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω τι γίνεται όταν το μωρό άλλες μέρες τρώει πολύ και άλλες πιο σταθερές ώρες. Σαν χθές το βράδυ ξύπνησα στις 4 ώρες και έβγαλα με το θήλαστρο 30ml και 30ml γιατί υπολόγησα ότι ως συνήθως θα πιεί το γάλα του και θα ξανακοιμηθεί. Όμως δεν κοιμήθηκε, ήθελε και άλλο οπότε του έδωσα και απο το στήθος Μετά απο μισή ώρα για να κοιμηθεί δεν έπερνε πιπίλα και ήθελε στήθος με αποτέλεσμα να γίνει τόση υπερπαραγωγή σε 2μιση ώρες που όταν κοιμόμουνα το στήθος μου και η πλάτη μου πίσω καίγανε. Ξύπνησα επειδή το στήθος παλλότανε και πήγα και έβγαλα λίγο στον νιπτήρα γιατί ήξερα πως το μωρό ξυπνά εκείνη την ώρα.

'Αλλες φορές πάλι κοιμάται με την πιπίλα όποτε και κάνω ένα μασάζ στον νιπτήρα. Χρησιμοποιώ θήλάστρο για να δώσω το γάλα μετά στο μωρό αλλά τελικά αυτό μπορεί να θέλει και απο το στήθος δηλαδή. Για να αποφύγω καταστάσεις σαν την χθεσινη μήπως να να βγάζω ελάχιστο στον νιπτήρα μέχρι να ρυθμιστούν καλύτερα οι ώρες του μωρού; Κάποια στιγμή αυτή η αυξομείωση ρυθμίζεται απο μόνη της ή θα πρέπει νατο κάνω αυτό καθ' όλη την περίοδου του θηλασμού;

Ευχαριστώ

 

Θα σου ήταν εύκολο να πεις τι ακριβώς θέλεις εσύ να κάνεις σε σχέση με το θηλασμό για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε;

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί δίνεις γάλα με το μπιμπερό ούτε γιατί δίνεις πιπίλα.

 

Από την άλλη βλέπω ότι έχεις πάρει αρκετές λανθασμένες οδηγίες που μάλλον σε οδηγούν σε φαύλο κύκλο.

 

Από τις περιγραφές σου καταλαβαίνω ότι έχεις ένα μωράκι που θηλάζει πολύ καλά από το στήθος κι εσύ έχεις μάλλον υπερπαραγωγή, εξ ου και η μαστίτιδα, εκτός αν οφείλεται σε τυχόν προσπάθεια να τηρήσεις ώρες (;)...

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγω καταστάσεις σαν την χθεσινη μήπως να να βγάζω ελάχιστο στον νιπτήρα μέχρι να ρυθμιστούν καλύτερα οι ώρες του μωρού; Κάποια στιγμή αυτή η αυξομείωση ρυθμίζεται απο μόνη της ή θα πρέπει να το κάνω αυτό καθ' όλη την περίοδου του θηλασμού;

Ευχαριστώ

 

Σχετικά με τις ώρες του μωρού μπορεί να μη ρυθμιστούν ποτέ. Άλλες μέρες μπορεί π.χ. να τρώει κάθε μία ώρα και άλλες μέρες καθε 3,5 ώρες. Άλλωστε το ίδιο δεν κάνουμε κι εμείς οι ενήλικες; Άλλες μέρες δεν έχουμε όρεξη και άλλες όλο τρώμε και δε χορταίνουμε. κανένας ζωντανός οργανισμός δεν πεινάει με πρόγραμμα. Όμως αν η παραγωγή σου είναι φυσιολογική και δεν έχεις υπερπαραγωγή το στήθος θα μπορεί να ανταπεξέλθει είτε στην αυξημένη ζήτηση παράγοντας περισσότερο γάλα είτε στη μειωμένη ζήτηση χωρίς να πρήζεται υπερβολικά.

 

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημά σου τι εννοείς αυξομείωση; Επίσης τι εννοείς όταν λες "να το κάνω αυτό". Εννοείς το να βγάζεις γάλα επειδή το στήθος σου θα πρήζεται; Όχι, μόλις σου περάσει η υπερπαραγωγή θα σταματήσει να σου πρήζεται και το στήθος. Δεν είναι δύσκολη η αντιμετώπιση της. Δε θα σε πάρει πολύ καιρό. Κι εγώ πέρασα υπερπαραγωγή αλλά σε μία εβδομάδα είχα επιστρέψει στο φυσιολογικό μου.

 

Αρχικά βάζε το μωρό στο στήθος όποτε σου ζητάει χωρίς να κοιτάς ρολόι. Μην ξαναβγάλεις γάλα από το στήθος μετά το θηλασμό. Σταμάτα αντλήσεις για τράπεζα γάλατος (αν κάνεις). όταν πρήζεται το στήθος σου βγάζε ίσα ίσα όσο γάλα χρειάζεται για να ανακουφιστείς. Εγώ έβγαζα γύρω στα 10 μλ. Προσπάθησε να δίνεις σιγά σιγα μόνο από το ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Δοκίμασε να πίνεις φασκόμηλο. βρήκα τη δοσολογία. δες εδώ: http://www.mother.gr/displayarticle.asp?articleId=236 Το απόσπασμα είναι από το βιβλίο της Πατσούρου "θηλασμός μία υπέροχη σχέση".

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EvaMD Μπιμπερό δίνω το γάλα που βγάζω για αποσυμφόρηση σε περίπτωση που ξυπνήσει άμεσα το μωρό μετά την αποσυμφόρηση ώστε να μην πιεί και από το στήθος και γίνει υπερπαραγωγή. Η μαστίτιδα προέκυψε τις ώρες που κοιμότανε το μωρό και εγώ δεν έβγαζα γάλα γιατί νόμιζα θα ξυπνούσε από στιγμή σε στιγμή και περίμενα. Νόμιζα κιόλας ότι 4 5 ώρες χωρίς να βγει γάλα δεν είναι πολλές για να προκληθεί μαστίτιδα. Τελικά όμως χρειάζεται κάθε 2 με 3 ώρες.

 

Οpal μου απάντησες τα ερωτήματα μου ευχαριστώ. Αυξομείωση ναι εννοούσα τις μέρες που τρώει πιο πολύ το μωρό να μην γίνεται υπερπαραγωγή την επόμενη που τρώει πιο λίγο με κίνδυνο την μαστίτιδα. Θα το έχω έγνοια όμως να το ελέγχω εξʼ άλλου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οpal μου απάντησες τα ερωτήματα μου ευχαριστώ. Αυξομείωση ναι εννοούσα τις μέρες που τρώει πιο πολύ το μωρό να μην γίνεται υπερπαραγωγή την επόμενη που τρώει πιο λίγο με κίνδυνο την μαστίτιδα. Θα το έχω έγνοια όμως να το ελέγχω εξʼ άλλου.

 

Υπάρχει περίπτωση μετά από άλμα ανάπτυξης να ξαναγυρίσεις σε υπερπαραγωγή. Εγώ μέχρι το μωρό να γίνει 6 μηνών έπαθα κι άλλες φορές, καμιά φορά όμως δεν ήταν τόσο σοβαρή όσο η πρώτη. Επί 3 μέρες έδινα μόνο ένα στήθος ανά γεύμα και γυρνούσα στα ίσια μου. Επίσης να προσέξεις όταν θα αρχίσεις στερεές τροφές. Να μη μειώσεις απότομα τα γεύματα του θηλασμού, όπως επίσης και όταν αποθηλάσεις. Προσοχή θέλει επίσης όταν το μωρό αρχίζει και κοιμάται πολλές συνεχομενες ώρες τη νυχτα. Η δικιά μου 3 μηνών είχε αρχίσει να κοιμάται 10 ώρες συνεχόμενες. Τη νύχτα ξυπνούσα από τον πόνο του πρησμένου στήθους και πήγαινα και έβγαζα γάλα στο μπάνιο. Μετά από λίγο καιρό το στηθος μου συνήθισε και τη νύχτα δεν πρηζόταν οπότε μπορούσα να κοιμάμαι κι εγώ συνεχόμενα όλη τη νύχτα (παλιές καλές εποχές γιατί από τότε που έγινε 5 μηνών άρχισε πάλι να ξυπνάει. τώρα ξυπνάει δύο φορές και τρώει) Κάτι που ξέχασα να σου πω είναι να προσέχεις να μη σε πιέζει το σουτιέν σε κάποια σημεία στο στήθος γιατί αυτό ευνοεί τη μαστίτιδα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιζόμουνα γι' αυτό. Αυτές οι περίοδοι είναι σαν τις πρώτες βδομάδες που το μωρό θηλάζει ασταμάτητα μέρα νύχτα; Ήταν πολύ δύσκολο. Θήλαζε ασταμάτητα για ώρες και τον λίγο χρόνο που κοιμόταν υπέφερα από τον πόνο και ξυπνούσα συνεχώς απότομα. Επίσης τοποθετούσα μέχρι πριν μια βδομάδα πλαστικά προστατευτικά θηλών τα οποία φαίνεται πιέζαν τις γαλακτοφόρους οδούς και μπορεί να είναι και αυτός ένας λόγος μαστίτιδας. Μου προκάλεσε επίσης κάτι σαν αλλεργία οι θηλές ήταν συνέχεια υγρές με αποτέλεσμα μύκητες και πληγές.

 

 

Με την ευκαιρία που έθεσες το θέμα του ύπνου. Όταν κοιμούνται ολη μέρα τους ξυπνάμε ή μπορεί να αναστατωθούν; Τώρα κοιμάται όλο το απόγευμα.. πήγε 10 και ακόμα κοιμάται και θα είναι ξύπνιος το βράδυ. Μια φορά δοκίμασα να τον ξυπνήσω δελεάζοντας τον με το γάλα αλλά έφαγε και αποκοιμήθηκε απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα βιβλίο σχετικά με τον ύπνο είχα διαβάσει ότι καλό είναι να μην αφήνουμε το μωρό μέσα στη μέρα να κοιμάται πάνω από 4 ώρες συνεχόμενες γιατί μπερδεύει τη νύχτα με τη μερα και μετά μένει ξύπνιο τη νύχτα. Αν καταφέρνεις να το ξυπνήσεις να το κάνεις, αν πάλι δεν τα καταφέρνεις, εντάξει τι να κάνουμε. Μωράκια είναι. Μετά τον 3ο μήνα δε θα μπερδεύει πια τη νύχτα με τη μέρα και θα ξυπνάει όταν προσπαθείς να το ξυπνήσεις. Θα δεις.

 

Αν το μωρό έχει ένα καλό πρόγραμματακι στον ύπνο συνήθως δεν το χαλάει όταν έχει άλματα ανάπτυξης αλλά τρώει πιο συχνά μέσα στη μέρα. Ξέρω όμως και μαμάδες που λένε ότι όταν περνάει άλμα ανάπτυξης το μωρό τους τρώει πιο συχνά και μέσα στη νυχτα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μικρή μου είναι 4,5 μηνών. Είχα πάθει 6 μαστίτιδες τους πρώτους 2-3 μήνες αλλά τώρα πια είμαστε εντάξει. Βέβαια σήμερα ξαναέπαθα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Στις τελευταίες 2 μαστίτιδες, μαζί και τη σημερινή, ξυπνάω με πόνο χωρίς το στήθος μου να είναι κόκκινο στο σημείο που πονάω, ενώ στις προηγούμενες ήταν. Θηλάζω ακατάπαυστα όλη μέρα και όταν αρχίζω να νιώθω καλύτερα και πέφτει και ο πυρετός το στήθος μου τότε αρχίζει να κοκκινίζει. Από συμπτώματα εξακολουθώ όμως να είμαι καλύτερα. Ξέρει καμία αν είναι οκ αυτό?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρειάζομαι βοήθεια!η μαστιτιδα πέρασε βάζοντας το μωρό να θηλάζει όλη μέρα μόνο από αυτό το στήθος με το πηγουνι στο σημείο που πονούσε.από το άλλο στήθος αντλούσα.το στήθος ήταν κ είναι μαλακό,δεν πετρωσε.μια μέρα μετα όμως παρατήρησα ότι το στήθος μου δεν βγάζει γάλα πιέζοντας το,άλλες φορές καθόλου μα καθόλου,άλλες φορές μια σταγόνα.εξακολουθώ να τη βάζω κυρίως σ'αυτό το στήθος. Άλλες φορές τρώει άλλες φορές δεν το θέλει γιατί δε βγάζει γάλα κ μόλις τη βάζω στο άλλο πίνει.τις φορές που ήπιε από το στήθος με τη μαστιτιδα παρατήρησα ότι ξανάπεινουσε πολύ γρήγορα.επίσης αυτές τις 2 μέρες δεν μου έβρεξε όσες πανες έβρεχε άλλες μέρες.τι γίνεται,τι κάνω?ανησυχώ.βάζω ζεστές κομπρέσες την ώρα που θηλάζω αν κ δε βολεύει πολύ γιατί το πρόβλημα είναι κάτω από το στήθος.ζεστά μπάνια,πίνω νερά.μέχρι κ την ώρα που θηλάζα αντλούσα από το άλλο ταυτόχρονα για να αυξηθεί η ροή.αυτό βοηθούσε όμως για λίγο κ νομίζω δεν είναι λύση αυτό. Επίσης πρέπει να πω ότι τις τελευταίες 4-5 μαστιτιδες τις έπαθα σ'αυτό το στήθος.και τους 2 τελευταίους μήνες σ'αυτό το σημείο,στο κάτω μισό στήθος,πάντα μπορω να ψιλαφίσω κάτι σαν αδένες (προφανώς οι γαλακτοφόροι) οι οποίοι ξεκινάν από τη βάση κ καταλήγουν στη θηλη.δεν πονάνε,ούτε είναι πετρωμένοι.όμως τους πιάνω,που σημαίνει ότι τόσο σκληροί όσο για να τους ψιλαφώ.στο υπόλοιπο στήθος δεν πιάνω τίποτα,ούτε κ στο άλλο στήθος.είναι τελείως μαλακά παντού.μάλλον αυτό φταίει για τις επαναλαμβανόμενες μαστιτιδες αλλα τι κάνω τώρα με τη ροή?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια!η μαστιτιδα πέρασε βάζοντας το μωρό να θηλάζει όλη μέρα μόνο από αυτό το στήθος με το πηγουνι στο σημείο που πονούσε.από το άλλο στήθος αντλούσα.το στήθος ήταν κ είναι μαλακό,δεν πετρωσε.μια μέρα μετα όμως παρατήρησα ότι το στήθος μου δεν βγάζει γάλα πιέζοντας το,άλλες φορές καθόλου μα καθόλου,άλλες φορές μια σταγόνα.εξακολουθώ να τη βάζω κυρίως σ'αυτό το στήθος. Άλλες φορές τρώει άλλες φορές δεν το θέλει γιατί δε βγάζει γάλα κ μόλις τη βάζω στο άλλο πίνει.τις φορές που ήπιε από το στήθος με τη μαστιτιδα παρατήρησα ότι ξανάπεινουσε πολύ γρήγορα.επίσης αυτές τις 2 μέρες δεν μου έβρεξε όσες πανες έβρεχε άλλες μέρες.τι γίνεται,τι κάνω?ανησυχώ.βάζω ζεστές κομπρέσες την ώρα που θηλάζω αν κ δε βολεύει πολύ γιατί το πρόβλημα είναι κάτω από το στήθος.ζεστά μπάνια,πίνω νερά.μέχρι κ την ώρα που θηλάζα αντλούσα από το άλλο ταυτόχρονα για να αυξηθεί η ροή.αυτό βοηθούσε όμως για λίγο κ νομίζω δεν είναι λύση αυτό. Επίσης πρέπει να πω ότι τις τελευταίες 4-5 μαστιτιδες τις έπαθα σ'αυτό το στήθος.και τους 2 τελευταίους μήνες σ'αυτό το σημείο,στο κάτω μισό στήθος,πάντα μπορω να ψιλαφίσω κάτι σαν αδένες (προφανώς οι γαλακτοφόροι) οι οποίοι ξεκινάν από τη βάση κ καταλήγουν στη θηλη.δεν πονάνε,ούτε είναι πετρωμένοι.όμως τους πιάνω,που σημαίνει ότι τόσο σκληροί όσο για να τους ψιλαφώ.στο υπόλοιπο στήθος δεν πιάνω τίποτα,ούτε κ στο άλλο στήθος.είναι τελείως μαλακά παντού.μάλλον αυτό φταίει για τις επαναλαμβανόμενες μαστιτιδες αλλα τι κάνω τώρα με τη ροή?

 

Να πας σε γυναικολογο ή μαστολογο να σου εξετάσει το στηθος λόγω ότι παθαινεις τις μαστιτιδες στο ίδιο σημείο του στήθους.

 

Η ροη θα αποκατασταθεί σταδιακα αλλα προσπάθησε να κανεις μασάζ με φορά προς τη θηλή. Οι ζεστες κομπρεσες βοηθούν. Επίσης κανε ζεστό ντους αφήνοντας το νερο να τρέχει στην πλατη σου σκυβοντας μπροστα κι αρμεγοντας το στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε γυναικολογο ή μαστολογο να σου εξετάσει το στηθος λόγω ότι παθαινεις τις μαστιτιδες στο ίδιο σημείο του στήθους.

 

Η ροη θα αποκατασταθεί σταδιακα αλλα προσπάθησε να κανεις μασάζ με φορά προς τη θηλή. Οι ζεστες κομπρεσες βοηθούν. Επίσης κανε ζεστό ντους αφήνοντας το νερο να τρέχει στην πλατη σου σκυβοντας μπροστα κι αρμεγοντας το στηθος.

 

Nina Nana ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως υπάρχει κάποια βελτίωση στη ροή. Απλά παρατήρηση τα εξής μετά από αυτήν τη μαστίτιδα: Κατ αρχας η μαστίτιδα συνέπεσε με θεραπεία που κάνω για μηκυτίαση στις θηλές και μόλις είχε αρχίσει να περνάει ο πόνος κατά το θηλασμό. Οπότε κι εγώ άρχισα να θηλάζω χωρίς ψευδοθηλές από τη χαρά μου. Μετά τη μαστίτιδα της έδινα πάντα αυτό το στήθος για να αυξήσει τη ροή. Κι ενώ έτρωγε πάντα μισή ώρα ξαφνικά έτρωγε για 8-10 λεπτά κ μετά νευρίαζε και το άφηνε. Το ξαναέπαιρνε μόνη της κ ξανά το άφηνε με νεύρα κλπ πολλές φορές. Αυτό ίσως λόγω του ότι δεν της έφτανε το γάλα? Ενώ έδειχνε χορτάτη κ κάποιες φορές έβγαζε και γουλιές (πράγμα που ποτέ δεν έκανε) προφανώς δεν είχε χορτάσει γιατί έκλαιγε και μετά την έβαζα στο άλλο και έτρωγε άλλα 10 λεπτά. Κοινώς εκεί που θήλαζα μισή ώρα έφτασα σε 15 λεπτά να τελειώνω. Μπορεί να την επηρέασε και η αλλαγή με τις ψευδοθηλές? Η αλήθεια είναι ότι έδειχνε να τις ψάχνει κάποιες φορές κ σκέφτομαι μήπως εκνευρίζεται από αυτό. Σήμερα πχ έφαγε 8 λεπτά, το παράτησε, έβγαλε γάλα κατά το ρέψιμο, έκλαιγε με λυγμούς, κ έφαγε άλλα 10 από το άλλο. Σε ένα άλλο γεύμα έδειχνε να πεινάει αφού είχε φάει μόνο 5 λεπτα κ είχε βγάλει γουλιά πριν αλλά δεν έτρωγε με τίποτα σαν να έλεγε φερτε μου τις σιλικόνες! Παίζει να είναι από στοματίτιδα? Μου είπαν ότι στη στοματίδα θέλουν να φάνε αλλά δεν μπορούν...Εν τω μεταξύ την τρώει την dactarin που βάζω. Επίσης μπορεί κ από τα δοντάκια που είναι έτοιμα? Συγγνώμη, πρέπει να τα έγραψα πολύ μπερδεμένα αλλά έχω αγχωθεί τόσο πολύ κ δυστυχώς άρχισα ξανα να πονάω φρικτα... Η μικρή δεν ανοίγει το στόμα με τίποτα, παίρνει σχεδόν όλη τη θηλαία άλω αλλά με μισόκλειστο στόμα... σφίγγω τα δόντια μου, θηλάζει λαίμαργα, το χείλος σφιγμένο. Το πρώτο μου άγχος είναι να χορτάινει κ από κει και πέρα η επιδείνωση της δικής μου κατάστασης πάνω που νόμισα ότι τέρμα ο πόνος με αποθάρρυνε τελείως. Σε βομβάρδισα. Ίσως βγήκα εκτός θέματος αλλά τα γράφω εδώ γιατί ακολούθησαν τη μαστίτιδα...

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina Nana ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως υπάρχει κάποια βελτίωση στη ροή. Απλά παρατήρηση τα εξής μετά από αυτήν τη μαστίτιδα: Κατ αρχας η μαστίτιδα συνέπεσε με θεραπεία που κάνω για μηκυτίαση στις θηλές και μόλις είχε αρχίσει να περνάει ο πόνος κατά το θηλασμό. Οπότε κι εγώ άρχισα να θηλάζω χωρίς ψευδοθηλές από τη χαρά μου. Μετά τη μαστίτιδα της έδινα πάντα αυτό το στήθος για να αυξήσει τη ροή. Κι ενώ έτρωγε πάντα μισή ώρα ξαφνικά έτρωγε για 8-10 λεπτά κ μετά νευρίαζε και το άφηνε. Το ξαναέπαιρνε μόνη της κ ξανά το άφηνε με νεύρα κλπ πολλές φορές. Αυτό ίσως λόγω του ότι δεν της έφτανε το γάλα? Ενώ έδειχνε χορτάτη κ κάποιες φορές έβγαζε και γουλιές (πράγμα που ποτέ δεν έκανε) προφανώς δεν είχε χορτάσει γιατί έκλαιγε και μετά την έβαζα στο άλλο και έτρωγε άλλα 10 λεπτά. Κοινώς εκεί που θήλαζα μισή ώρα έφτασα σε 15 λεπτά να τελειώνω. Μπορεί να την επηρέασε και η αλλαγή με τις ψευδοθηλές? Η αλήθεια είναι ότι έδειχνε να τις ψάχνει κάποιες φορές κ σκέφτομαι μήπως εκνευρίζεται από αυτό. Σήμερα πχ έφαγε 8 λεπτά, το παράτησε, έβγαλε γάλα κατά το ρέψιμο, έκλαιγε με λυγμούς, κ έφαγε άλλα 10 από το άλλο. Σε ένα άλλο γεύμα έδειχνε να πεινάει αφού είχε φάει μόνο 5 λεπτα κ είχε βγάλει γουλιά πριν αλλά δεν έτρωγε με τίποτα σαν να έλεγε φερτε μου τις σιλικόνες! Παίζει να είναι από στοματίτιδα? Μου είπαν ότι στη στοματίδα θέλουν να φάνε αλλά δεν μπορούν...Εν τω μεταξύ την τρώει την dactarin που βάζω. Επίσης μπορεί κ από τα δοντάκια που είναι έτοιμα? Συγγνώμη, πρέπει να τα έγραψα πολύ μπερδεμένα αλλά έχω αγχωθεί τόσο πολύ κ δυστυχώς άρχισα ξανα να πονάω φρικτα... Η μικρή δεν ανοίγει το στόμα με τίποτα, παίρνει σχεδόν όλη τη θηλαία άλω αλλά με μισόκλειστο στόμα... σφίγγω τα δόντια μου, θηλάζει λαίμαργα, το χείλος σφιγμένο. Το πρώτο μου άγχος είναι να χορτάινει κ από κει και πέρα η επιδείνωση της δικής μου κατάστασης πάνω που νόμισα ότι τέρμα ο πόνος με αποθάρρυνε τελείως. Σε βομβάρδισα. Ίσως βγήκα εκτός θέματος αλλά τα γράφω εδώ γιατί ακολούθησαν τη μαστίτιδα...

 

Συνδυασμός πραγμάτων όπως φαίνεται: στοματιτιδα, μείωση ροής, ψευδοθηλες, αλλαγή γεύσης γάλακτος λόγω μαστιτιδας, δόντια.

Πως τα πάτε τώρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμός πραγμάτων όπως φαίνεται: στοματιτιδα, μείωση ροής, ψευδοθηλες, αλλαγή γεύσης γάλακτος λόγω μαστιτιδας, δόντια.

Πως τα πάτε τώρα;

 

Χαχαχα γελάω για να μην κλάψω! Νινα Νανα ευχαριστώ! Αυτή τη στιγμή διαβάζω το "φραγμένος πόρος - άσπρο σημάδι στη θηλή" και είμαι σίγουρη ότι μειώθηκε το γάλα μου από αυτό. Έβλεπα εδώ και 3-4 μέρες ένα σαν σπυράκι στη θηλή αλλά έτσι όπως είναι οι θηλές μου ανάγλυφες από τις ραγάδες, από την καντιντίαση ή από κάτι άλλο που θα έχω και δεν το ξέρω ακόμα, που να φανταστώ ότι ήταν φραγμένος πόρος?????????? Δεν τελείωσα ακόμα το διάβασμα αλλά νομίζω ισχύει ότι ο φραγμένος πόρος μειώνει το γάλα ε? Ο πόνος συνεχίζει, θηλάζω πάντα πρώτα από αυτό και μετά δίνω και το άλλο, με ψευδοθηλές, αντλώ ενδιάμεσα, βάζω dactarin, ξυδόνερα, παίρνω λεκιθίνη, απέχω για την αλλεργία. Αυτά τα λίγα! Πάντως θα πάω και για ψιλάφιση μαστού όπως μου είπες...

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχα γελάω για να μην κλάψω! Νινα Νανα ευχαριστώ! Αυτή τη στιγμή διαβάζω το "φραγμένος πόρος - άσπρο σημάδι στη θηλή" και είμαι σίγουρη ότι μειώθηκε το γάλα μου από αυτό. Έβλεπα εδώ και 3-4 μέρες ένα σαν σπυράκι στη θηλή αλλά έτσι όπως είναι οι θηλές μου ανάγλυφες από τις ραγάδες, από την καντιντίαση ή από κάτι άλλο που θα έχω και δεν το ξέρω ακόμα, που να φανταστώ ότι ήταν φραγμένος πόρος?????????? Δεν τελείωσα ακόμα το διάβασμα αλλά νομίζω ισχύει ότι ο φραγμένος πόρος μειώνει το γάλα ε? Ο πόνος συνεχίζει, θηλάζω πάντα πρώτα από αυτό και μετά δίνω και το άλλο, με ψευδοθηλές, αντλώ ενδιάμεσα, βάζω dactarin, ξυδόνερα, παίρνω λεκιθίνη, απέχω για την αλλεργία. Αυτά τα λίγα! Πάντως θα πάω και για ψιλάφιση μαστού όπως μου είπες...

 

Δεν το μειώνει ακριβώς μάλλον το "μπλοκάρει".

Να πας οπωσδήποτε σε μαστολογο ή γυναικολογο.

Καλη υπομονη, τι να πω; Ήρωας!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nanouka28.Κατ΄αρχήν να σου πω συγχαρητήρια για το πείσμα σου και την υπομονή σου,γιατί έχω περάσει μαστίτιδες και πληγωμένες θηλές και ξέρω πόσο υποφέρεις. Εμένα την λύση μου την έδωσε η σύμβουλος θηλασμού,η οποία θα ελέγξει αν το παιδί πιάνει σωστά την θηλή,αν είναι μαστίτιδα,φραγμένος πόρος ή κάτι άλλο,θα σου βρει σίγουρα λύση και αν χρειάζεται περαιτέρω ιατρική διάγνωση θα σε παραπέμψει εκεί.Το κόστος είναι σχετικά υψηλό αλλά η βοήθεια,σωματική ΚΑΙ ηθική,είναι ανεκτίμητη!Εμένα με βοήθησε όταν η μικρή ήταν 2 μηνών και θήλασε για 20 μήνες ακόμα...Αν θέλεις σου στέλνω πμ με τα στοιχεία της,μην το θεωρήσεις διαφήμιση,είμαι απλώς μια μητέρα που σε καταλαβαίνει και έτσι μόνο έλυσα το πρόβλημα μου.Καλή συνέχεια...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά σου τα λέω χωρίς να θέλω να υποβιβάσω τις συμβουλές των παραπάνω που έχουν βοηθήσει άπειρες μανούλες εδώ μέσα και μου έχουν μάθει πολλά για τον θηλασμό.Απλώς είναι διαφορετικό να σε δει κάποιος ειδικός από κοντά...

Συγχαρητήρια κορίτσια,πραγματικά βοηθάτε πολλές μαμάδες,εγώ σας διάβαζα και μετά τον αποθηλασμό και όλο και κάτι καινούργιο μάθαινα;).

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά σου τα λέω χωρίς να θέλω να υποβιβάσω τις συμβουλές των παραπάνω που έχουν βοηθήσει άπειρες μανούλες εδώ μέσα και μου έχουν μάθει πολλά για τον θηλασμό.Απλώς είναι διαφορετικό να σε δει κάποιος ειδικός από κοντά...

Συγχαρητήρια κορίτσια,πραγματικά βοηθάτε πολλές μαμάδες,εγώ σας διάβαζα και μετά τον αποθηλασμό και όλο και κάτι καινούργιο μάθαινα;).

 

Κλάραμπελ ευχαριστώ για τις συμβουλές!Έχω επισκεφτεί 2 συμβούλους θηλασμού (τη μια 2 φορές) δε συζητήσαμε όμως για τις μαστιτιδες γιατί αυτές είναι ρουτίνα για μένα κ έμαθα πως να τις αντιμετωπίζω. Βέβαια πάντα υπάρχει κάτι νέο να μάθεις όπως λες κ θα το ψάξω περαιτέρω. Απλά δεν είχα ξαναντιμετωπίσει μείωση στο γάλα που όμως εμένα δε μου μοιάζει με πραγματική μείωση αλλα σαν η θηλη να είναι "βούλωμενη"! Όσο για το πιασιμο της θηλης μου είπαν οκ αλλα eγω έχω επιφυλάξεις γιατί η μικρή δεν ανοίγει καλά το στόμα κ το έχει σφιγμένο. Επίσης για τις πληγώμενες θηλές δεν μπόρεσαν να μου βρουν λύση,τουλάχιστον ακόμα!βέβαια eγω τις εμπιστεύομαι ακόμα γιατί ξέρουν καλύτερα από κάθε γιατρό τα θέματα τόυ θηλασμού. Όπως εξίσου εμπιστεύομαι το φόρουμ,οι εμπειρίες κ οι γνώσεις είναι ανεκτίμητες,είναι σαν όαση στις δυσκολίες, τουλάχιστον τις δικές μου. Αν κ αργήσα πολύ να το ανακάλυψω.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κλάραμπελ ευχαριστώ για τις συμβουλές!Έχω επισκεφτεί 2 συμβούλους θηλασμού (τη μια 2 φορές) δε συζητήσαμε όμως για τις μαστιτιδες γιατί αυτές είναι ρουτίνα για μένα κ έμαθα πως να τις αντιμετωπίζω. Βέβαια πάντα υπάρχει κάτι νέο να μάθεις όπως λες κ θα το ψάξω περαιτέρω. Απλά δεν είχα ξαναντιμετωπίσει μείωση στο γάλα που όμως εμένα δε μου μοιάζει με πραγματική μείωση αλλα σαν η θηλη να είναι "βούλωμενη"! Όσο για το πιασιμο της θηλης μου είπαν οκ αλλα eγω έχω επιφυλάξεις γιατί η μικρή δεν ανοίγει καλά το στόμα κ το έχει σφιγμένο. Επίσης για τις πληγώμενες θηλές δεν μπόρεσαν να μου βρουν λύση,τουλάχιστον ακόμα!βέβαια eγω τις εμπιστεύομαι ακόμα γιατί ξέρουν καλύτερα από κάθε γιατρό τα θέματα τόυ θηλασμού. Όπως εξίσου εμπιστεύομαι το φόρουμ,οι εμπειρίες κ οι γνώσεις είναι ανεκτίμητες,είναι σαν όαση στις δυσκολίες, τουλάχιστον τις δικές μου. Αν κ αργήσα πολύ να το ανακάλυψω.

 

Θα στο ξαναπώ: δες την λύση της οστεοπαθητικης μήπως το μωρο χαλαρώσει το σφυξιμο του στόματος.

 

Κανε μασάζ στο στηθος κυκλικα με φορά προς τη θηλή σαν να προσπαθείς να βγάλεις κάτι απο μέσα. Στη θηλή έχεις κάτι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ σοβαρά. Στη θηλή έχω κάτι σαν σπυράκι αλλά δεν είναι άσπρο. Είναι όμως λίγο πιο ανοιχτόχρωμο από την υπολοιπη θηλη. Είναι και ολο ραγαδες και οι δυο κ δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι τι. Απλά πονάω ακόμα αρκετά ενώ θηλάζω. Δεν ξέρω τελικά τι απ'όλα είναι το πρόβλημα. Θα κάνω και το μασαζ που μου λες...:?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα .. μαλλον εχω παθει μαστιτιδα..προχθες συμπτωματα: πονουσαν τα κοκκαλα μου,ειχα κομαρες,ζαλαδες χωρις πυρετο.. χθες κ σημερα ειμαι μια χαρα αλλα εχω ακομα τον σκληρο κομπο λιγο βαθια, λιγοτερο κοκκινο στηθος (ηταν το 1/3 του στηθους μου), λιγο φαγουρα, ποναω οταν τελειωνω με τον θηλασμο. ο γυναικολογος μου προτεινε ceclor 750 κ ο συμβουλος θηλασμου-παιδιατρος μας augmentin. δεν θελω να παρω αντιβιωσεις.. μπορειτε να με βοηθησετε..?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .. μαλλον εχω παθει μαστιτιδα..προχθες συμπτωματα: πονουσαν τα κοκκαλα μου,ειχα κομαρες,ζαλαδες χωρις πυρετο.. χθες κ σημερα ειμαι μια χαρα αλλα εχω ακομα τον σκληρο κομπο λιγο βαθια, λιγοτερο κοκκινο στηθος (ηταν το 1/3 του στηθους μου), λιγο φαγουρα, ποναω οταν τελειωνω με τον θηλασμο. ο γυναικολογος μου προτεινε ceclor 750 κ ο συμβουλος θηλασμου-παιδιατρος μας augmentin. δεν θελω να παρω αντιβιωσεις.. μπορειτε να με βοηθησετε..?

 

ευχαριστω.

 

Καθόλου πυρετό; Η μαστίτιδα κάνει πυρετό πάνω απο 38,5.

 

Η φαγούρα μόνο μετά τον θηλασμό; Ενδιάμεσα έχεις κάψιμο ή ενόχληση σαν καρφίτσες ή σπασμενα γυαλιά;

 

Η θηλή έχει κάτι εξωτερικά;

Κάποιο σημείο στο στήθος είναι σκληρό και πονάει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .. μαλλον εχω παθει μαστιτιδα..προχθες συμπτωματα: πονουσαν τα κοκκαλα μου,ειχα κομαρες,ζαλαδες χωρις πυρετο.. χθες κ σημερα ειμαι μια χαρα αλλα εχω ακομα τον σκληρο κομπο λιγο βαθια, λιγοτερο κοκκινο στηθος (ηταν το 1/3 του στηθους μου), λιγο φαγουρα, ποναω οταν τελειωνω με τον θηλασμο. ο γυναικολογος μου προτεινε ceclor 750 κ ο συμβουλος θηλασμου-παιδιατρος μας augmentin. δεν θελω να παρω αντιβιωσεις.. μπορειτε να με βοηθησετε..?

 

ευχαριστω.

 

Μετά από 4 μαστίτιδες που έχω πάθει (την πιο πρόσφατη πριν 1 μήνα!!!!) αναρωτιέμαι γιατί δίνουν αντιβιώσεις.Σε όλες είχα κάνει πυρετό,πόνο στα κόκκαλα,κομάρες,πρήξιμο στο στήθος τα πάντα.Σε καμία δεν πήρα τίποτα παρά μόνο έβαζα το μωρό να θηλάζει από εκείνο το μαστό περισσότερο & τον αποσυμφόρησε σιγά σιγά..Η δική μου σύμβουλος θηλασμού δεν μου πρότεινε ποτέ αντιβίωση παρά μόνο κομπρέσες και λάχανο!Ένα φύλλο λάχανο στο πρησμένο σημείο το βοηθάει να ξεπρηστεί.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...