Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Κορίτσι μου ήταν να γίνει κι έγινε, υπομονή τώρα, κι εμένα μου είχε πεί αν πάω καλά τις πρώτες μέρες θα γλιτώσω ινσουλίνη, έτσι κι έγινε!

Θα δείς όλα καλά θα πάνε, μην έχεις τύψεις για τίποτε! Εφόσον διαγνώστηκε εγκαίρως να χαίρεσαι :-D

 

 

εχεις απολυτο δικιο.

μια απορια εχω μονο. μετρηθηκα μετα το μεσημεριανο και το βραδινο γευμα και οι τιμες μου φανηκαν πολυ χαμηλες για να ειναι αληθινες 95 και 81 αντιστοιχα. μηπως εκανα κανενα λαθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχεις απολυτο δικιο.

μια απορια εχω μονο. μετρηθηκα μετα το μεσημεριανο και το βραδινο γευμα και οι τιμες μου φανηκαν πολυ χαμηλες για να ειναι αληθινες 95 και 81 αντιστοιχα. μηπως εκανα κανενα λαθος?

εξαρτάται πότε σου είπε ο γιατρός σου να μετριέσαι και ποιές τιμές σου έδωσε σαν όρια?

Οχι δεν έκανες λάθος, εκτός κι αν δεν μετρήθηκες όταν σου είπε.

Το νόημα του να κάνεις διατροφή σημαίνει να κρατάς το ζάχαρο σου ρυθμισμένο με διατροφή και πραγματικά θα είναι σα να μην έχεις!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ επανερχομαι με το ιδιο ερωτημα...το βραδυ εφαγα σαλατα,ολα μια χαρα με το ζαχαρο.την νυχτα ομωσ ξυπνησε η μικρη μου κ ξυπνησε κ εμενα κ ξαγρυπνησα κ πεινασα!τι να σου κανει μια σαλατα...τα χαραματα λοιπον που ακομα δ μπορουσα να κοιμηθω εφαγα σχεδον μια φετα ψωμι..το πρωι ειχα 101!!!!

εχω αγχωθει τρελα..μια φιλη μου ειπε μηπωσ οταν αισθανομαι οτι πειναω(που τισ τελευταιεσ μερεσ ειναι πολυ συχνο,ειναι φυσιολογικο???) πεφτει πολυ το ζαχαρο κ να δοκιμασω να κανω μια μετρηση τοτε να δω...

δ θελω με τιποτα ινσουλινη,δ ξερω γιατι το χω παρει ετσι...φοβαμαι..θελω ολα να πανε καλα..αυτη τη βδομ ειμαι δυο φορεσ εκτοσ οριων!!ελεοσ!!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα

 

mefirst κετόνες μετράς??? Θα μπορούσες να πιεις λίγό γάλα την νύχτα που πεινούσες!!! Εγώ ξυπνάω κάθε βράδυ και πίνω γάλα κατά τις 4 , γιατί αν δεν πιω το πρώι έχω κετόνες!! Επίσης όταν έχω κετόνες και φάω και μετρήσω το σάκχαρο , για κάποιο λόγο είναι περισσότερο αυξημένο απ'ότι θα πρεπε!!!

 

Πάντως κορίτσια εγώ τώρα προς το τέλος , έχω δει τα σάκχαρα και μειώνονται, ακολουθώ την διατροφή του ενδοκρινολόγου και λίγο αυξημένη!!!Γλυκό ούτε στη μύτη του κουταλιού!!!

 

Πάντως χθες έφτιαξα καριόκες να πάρω στο μαιευτήριο!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι οι κετονες??εγω σκεφτομουν καλυτερα να ειχα φαει μια φετουλα τυρι με χαμηλα λιπαρα.γενικα δ εχω προβλημα κ χθεσ ηταν πολυ χαμηλο το πρωι.το αποδιδω στο ψωμι αλλα μου κανει εντυπωση οτι 2 1/2 ωρεσ αφου το εφαγα βγηκε 101 το πρωι!!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ επανερχομαι με το ιδιο ερωτημα...το βραδυ εφαγα σαλατα,ολα μια χαρα με το ζαχαρο.την νυχτα ομωσ ξυπνησε η μικρη μου κ ξυπνησε κ εμενα κ ξαγρυπνησα κ πεινασα!τι να σου κανει μια σαλατα...τα χαραματα λοιπον που ακομα δ μπορουσα να κοιμηθω εφαγα σχεδον μια φετα ψωμι..το πρωι ειχα 101!!!!

εχω αγχωθει τρελα..μια φιλη μου ειπε μηπωσ οταν αισθανομαι οτι πειναω(που τισ τελευταιεσ μερεσ ειναι πολυ συχνο,ειναι φυσιολογικο???) πεφτει πολυ το ζαχαρο κ να δοκιμασω να κανω μια μετρηση τοτε να δω...

δ θελω με τιποτα ινσουλινη,δ ξερω γιατι το χω παρει ετσι...φοβαμαι..θελω ολα να πανε καλα..αυτη τη βδομ ειμαι δυο φορεσ εκτοσ οριων!!ελεοσ!!

μα η σαλάτα δεν είναι γεύμα, σαλάτα με τυρί και ψωμί είναι γεύμα,

κρέας με σαλάτα και ψωμί ή ρύζι ή μακαρόνι είναι γεύμα,

 

το να λιμοκτονείς δε θα βοηθήσει το ζάχαρο σου, αντίθετα...

 

Θέλει πολλά γεύματα, πρωινό, ενδιάμεσο, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδυνό και προ ύπνου (αν ξυπνάς το βράδυ το τρώς ενδιάμεσα).

 

Δεν τρώς ψωμί σκέτο, γενικά καμμιά ομάδα τροφών δεν τη τρώς σκέτη, θέλει συνδιασμό τροφών σε κάθε γεύμα εκτός από τα φρούτα.

 

Ακολουθείς καποιο διαιτολόγιο? Πρέπει να το κάνεις κατά γράμμα.

Επίσης το να στερείσαι και να έχεις κετόνες στα ούρα απαγορεύεται για το μωρό που κυοφορείς, είναι εξίσου κακό με το να τρώς πχ γλυκά.

 

Νομίζω πρέπει να το πάρεις πιο ζεστά, αφού δε θες και ενέσεις.

Δεν είναι εύκολο αλλά αξίζει. Θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και δε θα αγωνιάς αν τα κάνεις σωστά. Ζήτα αναλυτικό διαιτολόγιο για τα κιλά σου, κόλλα το στο ψυγείο, και μέτρα το ζάχαρο όταν στο ζητάει ο γιατρός, όχι όποτε σου καπνίσει, τσάμπα θα αγχώνεσαι.

 

Katrindm με το καλό! Μια χαρά οι καριόκες χαχαχαχ σωστή!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

παραλειψη μου,εφαγα κ τυρακι κ φρυγανια με την σαλατα..γ καποιο λογο ομωσ δ με κραταει.

κ το χω παρει ζεστα πιστεψε με παρολο που μου φαινεται δυσκολο.

κ δ λιμοκτονω σε καμμια των περιπτωσεων.απλωσ τισ τελευταιεσ μερεσ νιωθω οτι πειναω παρολο που δ εχω αλλαξει κατι.υποθετω οτι οφειλεται στο οτι μεγαλωνει γρηγορα το μωρακι πλεον.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Πες το του γιατρού σου, λογικά θα σου αυξήσει ισόποσα τις τροφές, πχ εμένα μου έκανε διπλό το ψωμί, διπλό το τυρί και εννοείται άπειρη σαλατα. Αλλα μπορείς να τρώς φαγητο αφού δε σ επιάνει η σαλάτα!

Το ίδιο με το μεσημέρι σε μικρότερη ποσότητα βάζουν συνήθως.

Ακολουθείς κατά γράμμα τις ποσότητες που πρέπει να τρώς? Ζυγίζεις? Εχει πολύ φαγητό,,,

 

Οι πρωτείνες θα σε χορταίνουν καλύτερα το βράδυ. Η σαλάτα παραμένει ΣΟΣ μην τη ξεχνάς, ό,τι κι αν φάς. Ρίχνει το ζάχαρο. Μήπως κάτι βάζεις στη σαλάτα με ζάχαρη? Μήπως είχε η φρυγανιά διάφορα μέσα? Μήπως το τυρί?

 

Για να διευκολυνθείς τρώγε πάνω κάτω τα ίδια πάντα, λίγος καιρός σου έμεινε, μην καρδιοχτυπάς, τρώγε ασφαλή τρόφιμα και θα περάσει κορίτσι μου.

Καλή σας μέρα, σε λίγο θα έχετε τ απαιδάκια σας αγγαλιά κι όλα αυτά θα έχουν τελειώσει!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες το του γιατρού σου, λογικά θα σου αυξήσει ισόποσα τις τροφές, πχ εμένα μου έκανε διπλό το ψωμί, διπλό το τυρί και εννοείται άπειρη σαλατα. Αλλα μπορείς να τρώς φαγητο αφού δε σ επιάνει η σαλάτα!

Το ίδιο με το μεσημέρι σε μικρότερη ποσότητα βάζουν συνήθως.

Οι πρωτείνες θα σε χορταίνουν καλύτερα το βράδυ. Η σαλάτα παραμένει ΣΟΣ μην τη ξεχνάς, ό,τι κι αν φάς. Ρίχνει το ζάχαρο. Μήπως κάτι βάζεις στη σαλάτα με ζάχαρη? Μήπως είχε η φρυγανιά διάφορα μέσα? Μήπως το τυρί?

Για να διευκολυνθείς τρώγε πάνω κάτω τα ίδια πάντα, λίγος καιρός σου έμεινε, μην καρδιοχτυπάς, τρώγε ασφαλή τρόφιμα και θα περάσει κορίτσι μου.

Καλή σας μέρα, σε λίγο θα έχετε τ απαιδάκια σας αγγαλιά κι όλα αυτά θα έχουν τελειώσει!

 

 

κατι κανω σιγουρα λαθος. πρωινη μετρηση νηστικια 55 mg ανα δεκατολιτρο λεει το μηχανημα. ειναι δυνατον???

Link to comment
Share on other sites

υγ τωρα που το θυμήθηκα εμένα το βράδυ είχε ίδιο με το μεσημέρι αλλά λιγότερο κρέας/κοτόπουλο, ίδια ποσότητα ρύζι ψωμί κτλ + σαλάτα.

 

ετσι επαιρνα καποια βραδυα καλαμακια, πίτα και σαλατα ή κοτόπουλο με ρύζι από έξω για να ξεγελιεμαι

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κατι κανω σιγουρα λαθος. πρωινη μετρηση νηστικια 55 mg ανα δεκατολιτρο λεει το μηχανημα. ειναι δυνατον???

 

Να έχεις υπ'όψιν σου ότι έχει μια απόκλιση το μηχάνημα!!! 10 πάνω 10 κάτω!!! Το έχεις τσεκάρει το μηχάνημα στο μικροβιολογικό??

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

παραλειψη μου,εφαγα κ τυρακι κ φρυγανια με την σαλατα..γ καποιο λογο ομωσ δ με κραταει.

κ το χω παρει ζεστα πιστεψε με παρολο που μου φαινεται δυσκολο.

κ δ λιμοκτονω σε καμμια των περιπτωσεων.απλωσ τισ τελευταιεσ μερεσ νιωθω οτι πειναω παρολο που δ εχω αλλαξει κατι.υποθετω οτι οφειλεται στο οτι μεγαλωνει γρηγορα το μωρακι πλεον.

 

Μου φαίνεται πολύ λίγο το βραδυνό σου!!! Εγώ τρώω κρέας, σαλάτα, ψωμί για να χορτάσω!!! Και το σάκχαρο δεν ανεβαίνει το βράδυ πολύ!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπ'όψιν σου ότι έχει μια απόκλιση το μηχάνημα!!! 10 πάνω 10 κάτω!!! Το έχεις τσεκάρει το μηχάνημα στο μικροβιολογικό??

 

 

τι εννοεις αν εχω τσεκαρει το μηχανημα? μου το εδωσε σε συσκευασια ο γιατρος μου με τις ταινιες και τις βελονες μεσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατι κανω σιγουρα λαθος. πρωινη μετρηση νηστικια 55 mg ανα δεκατολιτρο λεει το μηχανημα. ειναι δυνατον???

δεν καταλαβαίνω γιατί να μην είναι δυνατό? Θα πρέπει να το πείς του γιατρού σου, δε σου έχει πεί να τα καταγράφεις?

Μου φαίνεται πολύ λίγο το βραδυνό σου!!! Εγώ τρώω κρέας, σαλάτα, ψωμί για να χορτάσω!!! Και το σάκχαρο δεν ανεβαίνει το βράδυ πολύ!!!
συμφωνώ! Κι γω το βράδυ έτρωγα καλά, δυστηχώς το πρωί μου ανέβαινε πολύ εύκολα και ξενηστικονόμουν...

Από ότι ξέρω σε όλες τις έγγυες όσο προχωρά η κύηση συμβαίνει αυτό.

τι εννοεις αν εχω τσεκαρει το μηχανημα? μου το εδωσε σε συσκευασια ο γιατρος μου με τις ταινιες και τις βελονες μεσα
δεν χρειάζεται τσεκάρισμα, ο ίδιος ο γιατρός έχει γνώση της απόκλισης του μηχανήματος που σου έδωσε. Εσύ καταγράφεις ό,τι βλέπεις στο μηχανάκι και φροντίζεις να μετράς το ζάχαρο όταν σου έχει πεί.

Κάθε πότε σου έχει πεί? :confused:

 

υγ το είχα τσεκάρει το μηχανάκι. μου είχαν πάρει αίμα στο σπίτι, και στο καπάκι πήρα μέτρηση κι γω. Οταν βγήκαν τα απτοελέσματα η απόκλιση ήταν 5 νομίζω.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω,κ εγω με διατροφη το ρυθμιζω το ρημαδι..

χθεσ το βραδυ εφαγα πιο αργα-10και- κ η αληθεια ειναι οτι πεινουσα μεχρι να φαω,αλλα περιμενα τον αντρα μου.μετα απο μια ωρα η μετρηση εδειξε 172!!!!!κ τρελαθηκα!!!!δ εφαγα πολυ ουτε εκτοσ διαιοτολογιου.ηταν επειδη ενιωθα πεινα??επισησ,ειχα 3 ωρεσ να φαω απο το απογευματινο.να επαιξε αυτο ρολο??δ εχει ξαναφτασει τοσο ψηλα!

σημερα ολα μια χαρα,σα να μη συνεβη ποτε...

 

το είχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη μου αυτό...4 φορές

2 σε μεταγευματικό πρωινού και 2 σε βραδυνού

 

χωρίς λόγο, χωρίς να έχω φάει κάτι διαφορετικό

ιδιαίτερα σου βραδυνού είχε ανέβει με μισό τοστ!!!

το ζάχαρο έδειξε 165 και είχα πάρει τους δρόμους σαν τη τρελλή

να περπατάω για να πέσει...

μετά από 20 λεπτά περπάτημα είχε πέσει στο 100

δεν ήταν θέμα διατροφής

ήταν θέμα διαβήτη κύησης

το ζάχαρο κάνει τα τρελά του ότι και να κάνεις

βέβαια 3 από τις 4 φορές είχα λίγο άγχος αλλά όχι κάτι φοβερό

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι οι κετονες??εγω σκεφτομουν καλυτερα να ειχα φαει μια φετουλα τυρι με χαμηλα λιπαρα.γενικα δ εχω προβλημα κ χθεσ ηταν πολυ χαμηλο το πρωι.το αποδιδω στο ψωμι αλλα μου κανει εντυπωση οτι 2 1/2 ωρεσ αφου το εφαγα βγηκε 101 το πρωι!!

 

2 1/2 ώρες μετά είναι σαν μεταγευματικό όχι νηστείας...

προσπάθησε να χαλαρώσεις και δώστου λίγες μέρες να ρυθμιστεί

δεν γίνεται αμέσως

 

πάντως αν ξυπνήσεις και πεινάς τη νυχτά πάντα να τρώς κάτι

εμένα όταν με πιάνει πίνω μισό ποτήρι γάλα και μισή φρυγανιά

 

κετόνες κι εγώ δεν μετράω δε θέλει η γιατρός μου

αλλά αν τρώς καλά με αρκετούς καλούς σύνθετους υδατάνθρακες

δε θα έχεις πρόβλημα

 

βραδυνό φροντίζω να τρώω καλά αλλίως μετά νιώθω κάπως

περίεργα...μάλλον είναι οι κετόνες

 

πχ αν φάω σαλάτα με αυγό η κοτόπουλο και τυρί τρώω 2 φέτες ψωμί

αν δεν έχω άλλο υδατάνθρακα πχ ρύζι ή μαύρα μακαρόνια....

και πάλι δεν ξέρω αν είναι αρκετό γενικά προσπαθώ να τρώω

κανονικό γεύμα και το βράδυ

 

να ρωτήσω και κάτι

εγώ βέβαια είμαι ακόμα στην αρχή και ίσως είναι διαφορετικά

ποτέ δεν αντέχω να περιμένω το τρίωρο για να ξαναφάω

μετά το πρωινό

στις 2 ώρες αρχίζει το στομάχι να διαμαρτύρεται και αισθάνομαι

να πέφτω κάτω...κρατιέμαι κανά μισαώρο το πολύ

αλλά μετά μόνο με φρούτο και γιαούρτι δεν τη βγάζω μέχρι το μεσημέρι

πρέπει να φάω τοστάκι για να στεριώσω....

δεν το είχα στη πρώτη εγκυμοσύνη στον 7ο αλλά τώρα

που είμαι στον τέταρτο μήνα δεν αντέχω

μόνο μετά το πρωινό με πιάνει

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

chrimai δεν μπορείς να τρώς κατά βούληση...πρέπει να έχεις διαιτολόγιο να ακολουθείς, με συγκεκριμένες ποσότητες, να ζυγίζεις τί τρως κι όχι να πιθανολογείς ότι έφαγες αρκετά. Δεν ξέρω οι άλλες κοπέλες αν έχουν διαιτολόγια, αυτά θα πρέπει να ακολουθούν.

Οταν έχεις διαβήτη κι έχεις μωρό μέσα σου κάθε στιγμή τα επίπεδα του σακχάρου έχουν επίδραση στο μωρό.

 

Υποφέρετε που υποφέρετε (δεν είναι κι εύκολο ειδικά από την αρχή της κύησης, εδώ εγώ δεν άντεχα στο τρίτο τρίμηνο...) αλλά κάντε το σωστά να είστε ήσυχες τουλάχιστο...

Καλή συνέχεια σε όλες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι τρώω κατά βούληση με παρεξήγησες τελείως

αντικαθιστώ με ισοδύναμα από τη διαίτα μου και τα ζυγίζω κιόλας

αλλά δεν θα πάθω και υπογλυκαιμία

επειδή το δεκατιανό έχει μόνο 2 μικρά φρούτα

ή μισό κεσέ γιαούρτι με μια φέτα φωμί

κάποιες φορές με κρατάνε αλλά πολλές φορές βγαίνω

για εξωτερικές δουλειές του γραφείου και με το περπάτημα

μου έρχεται να λιποθυμήσω

 

έχω κάνει μέτρηση με τοστάκι για δεκατιανό και είχα 105

μετά από μια ώρα δεν το τρώω κάθε μέρα αλλά αν με στείλουν

να περιμένω σε ουρά δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω

 

δεν νομίζω ότι είναι τραγικό αν δεν νιώθω καλά με αιματοκρίτη 30

να φάω 2 φέτες ψωμί και μια φέτα τυρί να στυλωθώ

 

δουλεύω 10ώρο και γυρίζω σπίτι σε ένα πολύ ανήσυχο παιδί

δεν μπορώ κάθε βράδυ για 9 μήνες να βράζω ρύζι ή ζυμαρικά

όπως λέει η δίαιτα ή να τρώω συνέχεια κρέας ή ψάρι μεσημέρι βράδυ

και εδώ και τόσους μήνες έχω κλεισεί στο σπίτι το παιδί

γιατί όπου πάω πρέπει από πριν να έχω το ταπεράκι μου

με το ζυγισμένο φαγητό, τα φρούτα μου πλυμένα, το γιαούρτι μου κτλ.

η κοινωνική μας ζωή έχει εξαφανιστεί

 

συγκεκριμένα για βραδυνό από υδατάνθρακες μου έχει

90γρ. ρύζι/μακαρόνια +1/2 φέτα ψωμί...

 

και με βάση το ισόδύναμα 45γρ μακαρόνια = 30γρ ψωμί (1φέτα τόστ)

εγώ έφαγα 2 φέτες άρα ισοδυναμούν με 90γρ. μακαρόνια

οπότε χρειαζόμουν μισή φέτα ακόμα

 

για κρέας μου έχει 120γρ....με βάση τα ισοδύναμα

30γρ κρέας = 1 αυγό = 30 γρ τυρί

εγώ έφαγα 2 αυγά δηλαδή 60γρ κρέας + 60γρ τυρί

οπότε είμαστε εντάξει

 

και φυσικά σαλάτα 150γρ πράσινη ή 100γρ κόκκινα λαχανικά

 

μόνο μισή φέτα ψωμί λιγότερη έφαγα

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι τρώω κατά βούληση με παρεξήγησες τελείως

αντικαθιστώ με ισοδύναμα από τη διαίτα μου και τα ζυγίζω κιόλας

αλλά δεν θα πάθω και υπογλυκαιμία

επειδή το δεκατιανό έχει μόνο 2 μικρά φρούτα

ή μισό κεσέ γιαούρτι με μια φέτα φωμί

κάποιες φορές με κρατάνε αλλά πολλές φορές βγαίνω

για εξωτερικές δουλειές του γραφείου και με το περπάτημα

μου έρχεται να λιποθυμήσω

 

έχω κάνει μέτρηση με τοστάκι για δεκατιανό και είχα 105

μετά από μια ώρα δεν το τρώω κάθε μέρα αλλά αν με στείλουν

να περιμένω σε ουρά δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω

μα αυτό κατά βούληση είναι...Δε νομίζω ότι σε παρεξήγησα, αλλά αν έγινε έτσι ζητώ συγνώμη.

Οπως κι αν έχει δεν είναι καλό ούτε να ζαλίζεσαι & να πεινάς και να μη το ξέρει ο γιατρός σου ούτε να τρώς κάτι εκτός διαιτολογίου, στη θέση σου θα τον ενημέρωνα.

 

Δεν χρειάζεται να κλείνεσαι μέσα, τα κάνεις καμια δεκαριά φορές σπίτι ζυγισμένα, τα βάζεις σε πιάτο σαν του εστιατορίου και τρώς το αντίστοιχο οπτικά όταν βγείς έξω. προσωπικά δεν έβγαινα λόγω συσπάσεων αλλά τις ποσότητες πια τις ήξερα με το μάτι (αν και δε το έκανα αφού είχα τη ζυγαριά δίπλα).

 

Επίσης μπορείς να ζητήσεις το διαιτολόγιο σου να έχει ισοδύναμα σε παλάμες, πχ 1 μερίδα κρέας συνήθως είναι όσο η παλάμη μας.

Εχουν κόλπα οι διαιτολόγοι πάμπολα για το φαγητό έξω, πχ τυρί σε μέγεθος σπιρτόκουτου,

αλλά αυτά πρέπει να τα ρωτήσεις εσύ για τη δική σου διατροφή που δεν είναι ίδια με όλων των άλλων...Αν θέλεις πάντως υπάρχει τρόπος.

 

Επίσης έξω μην αμελείς να τρώς βρασμένα λαχανικά πχ χόρτα γιατί δεν είναι και να εμπιστεύεσαι τα ωμά...εγώ είχα σε αυτό θέμα μεγάλο γιατί έτρωγα άπειρη σαλάτα, μιλάμε για γαβάθες (μου είχε απεριόριστη σαλάτα), κι ακόμη και να ήταν να βγω κάπου κοντά το απέφευγα, διότι έπρεπε να τρώω όλες τις σαλάτες τέλεια πλυμμένες, μόνο αυτό μου είχαν σαν όρο ( ο γυναικολόγος...).

Φυσικά αν δεν είχε σαλάτα το τραπέζι (πχ αν δεν είχαν χόρτα ή κολοκύθια κτλ δεν χόρταινα κι έτσι προτιμούσα να τη βγάζω σπίτι με ντελίβερι :? και σαλάτα ανάμεικτη!)

 

υγ κι γω δούλευα πρίν μείνω Αθήνα με τον φόβο πρόωρου τοκετού

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Chrimai,

Ενα κόλπο που μου είπε ο διαβητολογος μου για να μην κάνω υπογλυκαιμιες με την ινσουλίνη, αλλά και για να μην Πείναω μεταξύ πρωινού και μεσημεριανού, είναι να τρώω για σνακ 30γρ τυρι και 30 γρ ψωμι και λίγο γάλα μετά απο δυόμιση ώρες (αντί για τρεις) και πάλι μετά απο 2 ώρες να τρώω φρούτο (όσο λέει η διατροφή μου). Να ώρα μετα απο αυτό τρώω μεσημεριανό χωρίς φρούτο βέβαια.

 

Babaki

Για το θέμα των μηχανημάτων έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές οι ταινιες που αγοράζουμε απο το νοσοκομειο δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένες. Εγώ έχω τις one touch και έχω παραγγείλει απο την εταιρεία υγρό καλιμπραρίσματος των ταινιών. Ετσι, κάθε φορά που ανοίγω καινούργιο πακέτο το μετράω να δώ αν όντως δείχνει σωστά. Δυο φορές ήταν εντελώς off, μια έδειχνε πολυ χαμηλά και μια πολυ ψηλά και τα επέστρεψα στην εταιρεία και μου έστειλαν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπομονή ευχομαι σε όλες που εχετε διαβητη κυησης! Υπομονη κι οταν γεννησετε θα τωτε ο,τι θελετε! Σκεφτείτε κι εμάς που εχουμε διαβητη τυπου 2 και ειμαστε μια ζωή στην ξενερουίτα της διατροφης... εχω σιχαθει να τρωω "υγιεινα". Θελω να φαω πιίίίίίίίίτσα (μιαμ...)

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε LadyBi, σας σκέφτομαι πολυ εσάς όλους τους κανονικούς διαβητικούς όλον αυτόν τον καιρό και τι μάγκες που ειστε με τις αντοχές που έχετε ! Σου επιτρέπεται άραγε μια φορά στις τόσες, σπανίως έστω, να φας και κάτι τέτοιο σαν πιτσα που λες, ή σου είναι απολύτως και δια παντώς απαγορευμένα τέτοιου τύπου πράγματα?

(πλάκα πλάκα, ο άντρας μου έχει μάθει να χρησιμοποιεί αληθινο προζυμι που φτιάξαμε στο σπίτι και το ψωμι που φτιάχνει - και η λεπτή πίτσα ζυμης ολικής- με προζυμι, μου ανεβάζουν το ζαχαρο παρα πολυ λιγότερο απο οποιοδήποτε κανονικό ψωμι ολικής. Οι μυκητες του προζυμιού τρώνε σιγά σιγά τα σακχαρα του αλευριου για να φουσκώσει η ζύμη και το ψωμι είναι πολυ λιγότερο "γλυκό". Η πλειονότητα των φουρνων που λένε ότι κάνουν ψωμι με προζυμι δε λένε αλήθεια, οπότε δεν είναι εύκολο να το τσεκαρεις έτσι απλά. Φαντάζομαι ότι ως διαβητική έχεις ψάξει τα πάντα αλλά, αν δεν το έχεις ήδη ψάξει για σκέψου το κι αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Είμαι στην 29η εβδομάδα και έχω κι εγώ διαβήτη κύησης. Από προχθές ξεκίνησα τη διατροφή που μου έδωσε ο γιατρός και οι μετρήσεις νηστείας αλλά και μετά το μεσημεριανό και το βραδινό εδώ και 2 μέρες είναι κάτω από 85. Έχω θέμα με το πρωινό. Χθες έφαγα ένα τοστ και έκανα 142 και σήμερα 30γραμ, δημητριακά ολικής με λίγο γάλα και 5-6 αμύγδαλα και έκανα 149!!! Τι στο καλό κάνω λάθος έχετε ιδέα? Θα πάρω και τη γιατρό αλλά ρωτάω να δω αν έχει τύχει σε καμία από σας. Μήπως η φρυγανιά είναι καλύτερη λύση από το ψωμί και τα δημητριακά?

dev359pp___.png

iCDQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...